Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γενικού περιεχομένου


dimsea

Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η zoi.ko είπε:

Έβαζα κάτι χρωστούμενα like τώρα που μπορώ επιτέλους!!!? Ααααχ σε ευχαριστώ βρε @Kat-Cat μου μακαριιιι!!!!Σήμερα όμως έχω κάτι περίεργα πονακια οπότε πάμε για τον επόμενο!

Κορίτσια σίδηρος και δυσκοιλιότητα πάνε παρέα.Άσε δε που μπορεί να τον βγάλεις  στην αφοδευση.... το έπαθα τον Μάιο και έτρεχα στο νοσοκομείο. Θέλει πολύ προσοχή το σκεύασμα σιδήρου που σου προτείνει ο γιατρός γιατί μπορεί να ενοχλήσει ΚΑΙ το στομάχι όπως καλή ώρα το δικό μου. Το legofer ξέρω πια ότι δεν το αντέχω. 

Δεν ξερω απο αυτα αλλα ας πουμε εμενα η γυναικολογος μου ειπε οχι στο legofer μου ειπε οτι δεν λειτουργει καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

ετσι οπως το διαβαζω ηταν η εξεταση για το στιγμα? Προφανως ειχε καποιες αλλοιωσεις και δεν μπορουν να εκτιμησουν το δειγμα με τα μεσα που εχουν και σου λενε να κανεις επανελεγχο. Μην αγχωνεσαι!

δεν ξερω δεν βγαζει νοημα καθως αιμοσφαιρινη, σιδηρος και φεριτινη εχουν βγει νορμαλ τιμες απλα μετα εχει αλλο ενα που λεει κλασματα αιμοσφαιρινης και καποια μου τα βγαζει μη ανιχνευσιμα και λεει απο κατω αυτο. Πηρα και την γυναικολογο μου λεει αυριο παρε με δεν μπορουσε να τις δει τωρα. Αισχος! Στιγμα οικογενειακως δεν εχουμε οποτε μακαρι να ειναι καποιο λαθος. Τι να πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μπλε είπε:

δεν ξερω δεν βγαζει νοημα καθως αιμοσφαιρινη, σιδηρος και φεριτινη εχουν βγει νορμαλ τιμες απλα μετα εχει αλλο ενα που λεει κλασματα αιμοσφαιρινης και καποια μου τα βγαζει μη ανιχνευσιμα και λεει απο κατω αυτο. Πηρα και την γυναικολογο μου λεει αυριο παρε με δεν μπορουσε να τις δει τωρα. Αισχος! Στιγμα οικογενειακως δεν εχουμε οποτε μακαρι να ειναι καποιο λαθος. Τι να πω.

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις μωρε αφου δεν εχει ο μπαμπας σου και η μαμα σου, αλλα προφανως επειδη υπηρχαν καποιες αλλοιωσεις τις οποιες δεν μπορουσαν να ερευνησουν δεν εβγαλαν αποτελεσμα για αυτο. Μην ανησυχεις αληθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν λέω ότι δεν είναι επιρρεπής ο οργανισμός στην εγκυμοσύνη να πάθει δυσκοιλιότητα εφόσον και όλα σφηνώνουν με το μωρό αλλά και πάνε αλλου για αλλού, ΑΛΛΑ δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάθετε! Εγώ και δυο φίλες μου δεν πάθαμε δυσκοιλιότητα... φτου φτου  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν λέω ότι δεν είναι επιρρεπής ο οργανισμός στην εγκυμοσύνη να πάθει δυσκοιλιότητα εφόσον και όλα σφηνώνουν με το μωρό αλλά και πάνε αλλου για αλλού, ΑΛΛΑ δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάθετε! Εγώ και δυο φίλες μου δεν πάθαμε δυσκοιλιότητα... φτου φτου  

Αυτο ειναι υπερχοχ, γιατι νομιζω εχεις τοσο φουσκωμα/πρηξιμο που το τελευταιο που θες ειναι δαυτο.....Η προγεστερονη καποια στιγμη ειχα διαβασει πως φερει μεγαλη ευθυνη αλλα προφανως οσο μεγαλωνει και το μωρο οτι πιεζονται ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat δεν τα ξέρω καθόλου στο νοσοκομείο μου έκαναν ενδοφλέβια οπότε δεν έχω ασχοληθεί για την ώρα.

@Μπλε καλά σου είπε είναι και για το στομάχι βαρύ. Για τις εξετάσεις.... ειλικρινά δεν ξέρω. Έχω πλήρη μεσάνυχτα από αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσιαααα;

Εδω κ μια βδομαδα πινω καθημερινα χαμομηλι μιας κ ειχα διαβασει οτι επιτρεπεται,

Κ τωρα επεσα πανω σε ενα αρθρο που λεει το χαμομηλι αυξανει τις πιθανοτητες αποβολης....

Νταξει ειμαι για τα σιδερα τωρα, δεν θα ξαναανοιξω καθολου να διαβασω τιποτα στο ιντερνετ.

Εχει ιδεα καμια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η atha_g είπε:

Κοριτσιαααα;

Εδω κ μια βδομαδα πινω καθημερινα χαμομηλι μιας κ ειχα διαβασει οτι επιτρεπεται,

Κ τωρα επεσα πανω σε ενα αρθρο που λεει το χαμομηλι αυξανει τις πιθανοτητες αποβολης....

Νταξει ειμαι για τα σιδερα τωρα, δεν θα ξαναανοιξω καθολου να διαβασω τιποτα στο ιντερνετ.

Εχει ιδεα καμια;

Κοπελα μου ΒΛΑΚΕΙΕΣ γραφουν τοσοι μεσα στο ιντερνετ.... Η γυναικολογος μου εχει πει να πινω συνεχεια χαμομηλι καθως βοηθαει στην χωνεψη που τωρα που ειμαστε εγκυουλες μπορει να κανει και 8ωρες! Μου ειπε λοιπον να πινω 1 με 2 την ημερα! Ειναι δυνατον να μου το λεει αν υπαρχει περιπτωση να αυξανει τις πιθανοτητες αποβολης; χαζομαρες! Μην ακους τπτ, μονο τον γιατρο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Κοπελα μου ΒΛΑΚΕΙΕΣ γραφουν τοσοι μεσα στο ιντερνετ.... Η γυναικολογος μου εχει πει να πινω συνεχεια χαμομηλι καθως βοηθαει στην χωνεψη που τωρα που ειμαστε εγκυουλες μπορει να κανει και 8ωρες! Μου ειπε λοιπον να πινω 1 με 2 την ημερα! Ειναι δυνατον να μου το λεει αν υπαρχει περιπτωση να αυξανει τις πιθανοτητες αποβολης; χαζομαρες! Μην ακους τπτ, μονο τον γιατρο σου.

Αααααχ με ανακουφιζεις τωρα απλα ναι φυσικα κ γραφει ο καθενας οτι θελει, αλλα αυτο το ειδα σε γνωστη σελιδα γυναικολογου...τι να πω...αντε να παω την Δευτερα με τευτερι στο γιατρο μου να του κανω 500 ερωτησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η atha_g είπε:

Αααααχ με ανακουφιζεις τωρα απλα ναι φυσικα κ γραφει ο καθενας οτι θελει, αλλα αυτο το ειδα σε γνωστη σελιδα γυναικολογου...τι να πω...αντε να παω την Δευτερα με τευτερι στο γιατρο μου να του κανω 500 ερωτησεις

και εγω παντα ετσι πηγαινω και οχι τπτ αλλο....εχει αποριες και ο αντρας μου, καταλαβες; δεν ξερει τι να πρωτο απαντησει η γυναικα. Αλλα αυτο το προτιμω , παρτον 12546354626 τηλεφωνα , ρωτα τον οσα θες αλλα μην ακους τις χαζομαρες που μπορει να λεει ο καθενας στο ιντερνετ. Ακομα και αν το διαβασες σε σαιτ γυναικολογου μπορει πχ να εννοει για καταχρηση του βοτανου ή να αναφερεται σε συγκεκριμενες επιπλοκες, ή ή ή ή  . Κανεις δεν ξερει καλυτερα να σου απαντησει για εσενα απ'τον γιατρο σου. Ειναι που ειναι αγχωτικο αυτο το διαστημα που η μοναδικη επαφη που εχουμε με το σπορακι ειναι ο υπερηχος καθε 2-3 βδομαδες αν ειναι να αγχωνομαστε και με αρθρα περι εγκυμοσυνης κλπ ΑΣΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τα φαγητα και τα ποτα παντως ρε παιδια δεν ξερω.....Ειναι νεα μοδα και δαυτο. Παλια στις μαναδες μας ποτε δεν απαγορευαν κατι (πλην βεβαια τσιγαρου/ποτου κλπ), αλλα δεν ειχαν περιορισμους τυπου μη φας αυτο το βοτανο, μη φας αυτο το ψαρι, μη φας αυτο το κρεας. Νομιζω εχουμε γινει και λιγο της υπερβολης. Δε θελω να το παιξω εξυπνη αλλα αν αποβαλλει μια γυναικα μου φαινεται πολυ κουλο να αποβαλλει επειδη εφαγε πολλη ριγανη. Ποση να φαγε πια για να γινει τοξικη! Δηλαδη ημαρτον. Θεωρω δηλαδη οτι αν ηταν να το παθει θα το παθαινε. Προς θεου δεν εννοω προφανως να αποφευγουν οι εγκυες τα σαφη (ποτα, αλκοολ, πολλη ζαχαρη ειδικα αν υπαρχει διαβητης κ΄λπ), αλλα ολα τα αλλα μου φαινονται υπερβολες, και αν ηταν ο γιατρος μου θα ελεγε "σταματα να γκουγκλαρεις"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anni7 είπε:

κοριτσια δε εχω παρει ποτε σιδηρο εχω μαυρα μεσανυχτα!!!

@zoi.koτο τι εχεις ενοχλησεις δε λεει κατι οτι δε εισαι!!!!!

Θα δείξει!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα χαμος.εχω δουλεια κ δεν σας προλαβαινω.

δεν ειναι στανταρ αυτο με τη δυσκοιλιοτητα.εμενα δεν με επηρεασε καθολου 

@zoi.ko κ εγω επαιρνα παλια αμπουλες αλλα στην εγκυνοσυνη μου εδωσε χαπι για το σιδηρο κ δεν με πειραζε.

@Μπλε υποθετω τις εξετασεις τις εκανες σε μικροβιολογικο. ετσι απαντουν ολοι σε αυτη την εξεταση γιατι ειναι εξειδικευμενη. εμενα αφου μου ειχαν απαντησει κατι αντιστοιχο με εστειλε ο γιατρος στο λαικο.

παντως απο οσο ξερω στην εγκυμοσυνη βαζουν κ τους 2 να κανουν την εξεταση για αιμοσφαιρινοπαθειες.εμενα τουλαχιστον κ οι 2 γιατροι τη ζητανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα κ γω με κατάλογο ερωτήσεων πήγα! μου απαγόρεψε να ψάχνω στο ίντερνετ! αυτό με τη χώνεψη που κάνει ώρες με ταλαιπωρεί σήμερα.. τα θέλε ο κω@@ος μου βέβαια, έφαγα στιφάδο :-p@Kat-Cat ναι συμφωνώ, παλιά δεν είχαν τα στοιχειώδη κ κάνανε μια χαρά παιδιά.. επειδή δε γκούγκλαραν! χαχα. εμένα η δυσκοιλιότητα είχε αρχίσει πριν κάνω το τεστ, αλλά δεν είχα δώσει σημασία. Με πονάει η κοιλιά μου κ πρήζεται όταν δεν μπορώ να πάω τουαλέτα κ είναι ανυπόφορο. Μου έχει πει για υπόθετα γλυκερίνης, αλλά ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

σημερα χαμος.εχω δουλεια κ δεν σας προλαβαινω.

δεν ειναι στανταρ αυτο με τη δυσκοιλιοτητα.εμενα δεν με επηρεασε καθολου 

@zoi.ko κ εγω επαιρνα παλια αμπουλες αλλα στην εγκυνοσυνη μου εδωσε χαπι για το σιδηρο κ δεν με πειραζε.

@Μπλε υποθετω τις εξετασεις τις εκανες σε μικροβιολογικο. ετσι απαντουν ολοι σε αυτη την εξεταση γιατι ειναι εξειδικευμενη. εμενα αφου μου ειχαν απαντησει κατι αντιστοιχο με εστειλε ο γιατρος στο λαικο.

παντως απο οσο ξερω στην εγκυμοσυνη βαζουν κ τους 2 να κανουν την εξεταση για αιμοσφαιρινοπαθειες.εμενα τουλαχιστον κ οι 2 γιατροι τη ζητανε.

Ναι σε μικροβιολογικο τις έκανα. Να σου πω μου ειπε οτι πρώτα να κανω τις δικες μου και αναλόγως να κανει ο αντρας μου. Ασε που επαθα σοκ γιατι εχω αλλη ομαδα αίματος απ αυτην που νόμιζα μια ζωή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια αυτο με τα φαγητα και τα ποτα ειναι θεμα οντως αλλοι λενε αυτο αλλοι λενε το αλλο και εγω συμφωνω οτι πει ο γιατρος σου κανεις !!! αλλα πας να διαβασεις κατι να περασει η ωρα τσουπ βλεπεις κατι αρχιζεις μετα και σκεφτεσαι λογικο ειναι εχεις που εχεις το αχγος σου εχεις και αυτο !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83 εχεις δουλεια ε?? Σε χασαμε!

Με τα φαγητα παντως αληθεια μην ανησυχειτε και μην επηρεαζεστε.

Τελικα ειδατε ακομα και με τη δυσκοιλιοτητα αλλες δεν επηρεαστηκαν καθολου, αλλες ειχαν πριν καν μαθουν οτι ειναι εγκυες, Προφανως εχει σχεση και με τον οργανισμο, αν ειχες ηδη προδιαθεση κλπ

@Μπλε τι ομαδα αιματος σου βρηκαν? Και τη δικη μου απο αυτα που μου λεει η μανα μου τοσα χρονια υποτιθεται την ξερω, αλλα δεν εχω κανει ποτε ελεγχο να τσεκαρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης κανανε και παιδι απιο ευκολα γιατι δε ειχαν ετηλεοραση κινητα αχγος ολες αυτες τις βλακειες που εχουμε εμεις !!! και  τρελα ωραρια αμα δουλευεις ολη μερα που κουραγιο μετα για αλλα !!!!! οχι να τα λεμε και αυτα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83 ναι είναι καλύτερα κι εμένα μου είπε 2η και 3η μέρα περιόδου που έχω μια αυξημένη ροή να παίρνω τα ferosanol .Για 2 μήνες που το έκανα πήγε καλά.

@atha_g το χαμομήλι είναι από τα πιό πολύτιμα και αγνά βότανα.Εδώ το προτείνουν και σε κολπικες πλύσεις! Μην παίρνεις τις μετρητοίς ότι διαβάζεις στο internet (κι εγώ το κανω συχνά)γιατί δεν μας παίρνει να τρελαινομαστε και με αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anni7 είπε:

εγω ασπουμαι που εχω δυσκιλιοτητα αντε γεια ζεπελινγκ θα γινω χαχαχαχαχαχα

ααχαχαχαχχαχαχαχ!!!! Εγω παλι σαν την dim μαλλον και ευχομαι, δε θα επηρεαστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Catμακαρι στο ευχομαι γιατι ειναι βασσανο εγω μερικες φορες πριζομαι και ξερεις τι μου λεει ο αντρας μου ωραια κοιλιτσα ετσι θα ειναι αμα κανουμε μωρακι !!!!!! τι να του πεις!!!!!!! του λεω εγω υποφερω και εσυ σκεφτεσαι μωρακια!!!!!!! ασε που πας να νντυθεις και ξαφνικα δε εφαρμοζει ωραιο το μπλουζακι σου!!!!!! 

@Μπλε αρα λογικα δε θα ειναι κατι αφου λενε και τα αλλα κοριτσια !! εγω που δε ξερω καν τι ομαδα αιματος μου πως σας φαινεται??? 

επισης λενε οτι δε κανει να πινεις καφε και να τρως σολωμο πως θα ζησω εγω????? που τρελαινομαι και για τα δυο!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Ναι σε μικροβιολογικο τις έκανα. Να σου πω μου ειπε οτι πρώτα να κανω τις δικες μου και αναλόγως να κανει ο αντρας μου. Ασε που επαθα σοκ γιατι εχω αλλη ομαδα αίματος απ αυτην που νόμιζα μια ζωή.

ρε συ ειναι βλακες.δεν εχουν μηχανηματα να την κανουν αλλα παιρνουν τα λεφτα  κ μετα γραφουν μια μπουρδα που στην ουσια σου λεει να το ψαξεις περαιτερω.αρα δεν σου απαντανε.

ακριβως το ιδιο επαθα.

εχεις δικιο.κ εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να κανω εγω κ αν δειξει κατι μετα να κανει ο αντρας μου.αλλα επειδη ετσι χανεις πολυ καιρο γιατι θελει 10 μερες να παρεις τα αποτελεσματα, πηγαμε κ την καναμε μαζι κ ξεμπερδεψαμε. για εμενα αυτη η εξεταση επρεπε να ειναι υποχρεωτικη στον προγεννητικο.γιατι αν πχ δειξει κατι κ στους 2 μετα ισως πρεπει να κανεις διακοπη.δεν καταλαβαινω γιατι δεν σε βαζουν υποχρεωτικα.θα μου πεις ο περισσοτερος κοσμος μαλλον ξερει σν εχει στιγμα.αλλα σθγουρα υπαρχουν κ αυτοι που δεν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...