Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας. Θέλω να σας ρωτήσω μιας και έχω καλυφθεί πολλές φορές από τις συζητήσεις που βλέπω στο φόρουμ. Μήπως με ενημερώσετε οι έμπειρες γιατί έχω λίγο τρομάξει. Μπαίνω στην 36η εβδομάδα (διανύω τον 8ο μήνα) κύησης με δίδυμα κοριτσάκια. Εδώ και 2-3 ημέρες όταν είμαι όρθια και περπατάω (όσο μπορώ και μόνο μέσα στο σπίτι, καθότι ο γιατρός μου το έχει απαγορεύσει), νιώθω πόνο κάτω χαμηλά και συγκεκριμένα νομίζω στον τράχηλο. Σαν να έχω ένα βάρος. Το ίδιο νιώθω και όταν είμαι ξαπλωμένη και προσπαθώ να σηκωθώ. Είναι έντονος ο πόνος αυτός και νομίζω πως είναι ο τράχηλος αφού το σημείο που πονάει είναι ανάμεσα στο τελείωμα της κοιλιάς και των γεννητικών οργάνων. Ξέρετε να μου πείτε γιατί συμβαίνει αυτό? Ενδέχεται πρόωρος τοκετός (αν και τώρα είμαι προς το τέλος)? Έχει συμβεί κάτι στον τράχηλο? Να σας πώς ότι και τα δύο κοριτσάκια είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFOU Γεια σου!

Νομιζω οτι γενναμε μαζι.Εγω μπαινω στην 36η την Κυριακη.

Επειδη ειχα και γω προβληματα με τον τραχηλο μπορω να σου πω οτι δεν πονουσα ποτε στο σημειο που περιγραφεις.

Νιωθω κατι σαν τσιμπηματα και σφυριες απο κατω.Οταν ειδικα κουνιεται η μπεμπα μου και σπρωχνει το κεφαλι της προς τα κατω (ειναι πολυ χαμηλα)

νιωθω σα να εχω ραμματα απο κατω που τραβανε.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

Για να εισαι σιγουρη παντως για τον τραχηλο πρεπει να σου κανει ο γιατρος κολπικη εξεταση με τον υπερηχο.

Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sofou δεν χρειαζεται να ανησυχεις καθολου. Ο πόνος στο τράχηλο που εχεις ειναι φυσιολογικο και καλό σημαδι. Μαλακωνει ο τραχηλος και δεν θα ταλαιπωρηθεις πολυ την ωρα του τοκετου. Εμενα με ειχαν ξεκινησει τα πονακια αυτα απο τον 7ο μηνα και γεννησα super!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...