Μετάβαση σε περιεχόμενο

προσοχη στις ντανταδες!


Recommended Posts

με αφορμη το θεμα της ΣΙΣΗΣ που ψαχνει κοπελα να κραταει το μωρο εχω να σας διηγηθω κατι πολυ σημαντικο .Οπως οι περισσοτερες ξερετε ειμαι κομμωτρια δεν δουλευω σε μαγαζι παω σε σπιτια ηθελα λοιπον μια κοπελα για καποιες ωρες οχι καθε μερα, ξερετε εγω εκλεινα ραντεβου και ηταν συγκεκριμενα.Ετσι λοιπον τον κραταγε νια κοπελα διπλα που εμενε μαζι με την 19χρονη αδερφη της και τους γονεις της.Η κοπελά ηταν 22 ετων, με την οικογενεια της ειχαμε γνωριστει ειχαμε αρχισει παρειτσα και για μενα το θεωρουσα ιδανικο να ειναι διπλα .Δεν μπορω να πω οτι του μαθαινε τιποτα ιδιαιτερο απλα βλεπανε τηλεοραση και καποιες φορες ειχα αντιληφθει οτι του μιλαγε αποτομα τοτε ηταν ο μικρος 3 ετων .Της ειχα πει να μην το κακομαθαινει απλα αν κανει κατι ο μικρος να με ενημερωνει .Τοτε κραταγε και 2 αδερφακια αλλα εκεινα σε καθημερινη βαση ενα αγορακι 6 ετων και την αδερφουλα του που ειχε την ιδια ηλικια με το γιο μου.Στο κοριτσακι αυτο φωναζε παρα πολυ και μαλιστα μια μερα της εκανα παρατηρηση της ειπα οτι αν δεν μπορει να μην τα κραταει η μικρουλα ετρεμε σαν το ψαρι οταν της φωναζε , εν τω μεταξυ η μικρη τσακωνοταν πολυ με το γιο μου και η κοπελλια δεν ξερω αν το εκανε επιδη ημουν μπροστα η αν πραγματι ειχε τοση αδυναμια στο μικρο που καθε φορα την μαλλωνε και της φωναζε , της ειχα πει πολλες παρα πολλες φορες οτι παιδια ειναι θα τα βρουν μονα τους.Μια μερα λοιπον που δεν ειχα δουλεια και εψηνα εναπαντεσπανι για μια τουρτα επινα καφε στο σπιτι της κοπελας (ειμαστε διπλα)και μπαινοβγαινα μαζι ηταν η μαμα της και η αδερφη της που ηταν τοπτε 19 ετων .Παω καποια στιγμη να δω το παντεσπαμι και ακουω γοερο κλαμα ηταν ο μικρος ο οποιος ειχε ενα κατακοκκινο μαγουλο και ελεγε μαμα ναανανανα δειχνοντασ το (τοτε δεν μιλαγε)Εγω νομιζα οτι τσακωθηκαν τα μικρα μεταξυ τους ελα αγαπη μου του λεω παμε να δουμε ποια σε εδειρε χαρητογελωντας ειλικρινα δεν φανταζομουν ποτε αυτο που ειχε γινει και που ακολουθησε .Παω και λεω -ποια εδειρε το παλικαρι μου ;-εγω μου απαντα η αδερφη της κοπελας η οποια ηταν 19 ετων ; γιατι ρε τι εκανε της λεω;-εριξε το καφε κατω !ε και ; της λεω και τη μου λεει γιατι υπαρχει προβλημα ; κοριτσια μου ρθε ο θανατος εκεινη την ωρα της λεω καλα μιλας σοβαρα επειδη ενα παιδακι 3 ετων ουτε τριων ριχνει ενα ποτηρι καφε εσυ το χαστουκιζεις; να μαθει μου λεει να μην το ξανακανει .Δεν πιστευα στα αυτια μου της λεω δεν εισαι σοβαρη θα μπορουσες να ερθεις να μου πεις εκανε αυτο εκανε εκεινο ; οχι αυτο; και φωναζα .Σηκωνετε η μανα της ελα μου λεει παμε να δουμε το παντεσπανι ; ασχετο ετσι ασε ρε της λεω εσυ και το παντεσπανι ;και σηκωθηκα και εφυγα .Εκλαιγα γιατι καταλαβα οτι το παιδι μου οταν εγω ελειπα δεν παιρναγε καλα και εγω το αγνοουσα.Ειχε νευρα αλλα ελεγα ειναι που μεγαλωνει . Μετα απο καποιες μερες μου λεει η μαμα της κοπελας δεν επρεπενα μου μιλησεις ετσι ; πως δηλαδη ελα μωρε μου λεει την ξερεις την μικρη μου κορη ειναι λιγο παραξενη .Καλα κοριτσιαεγεινε χαμος θα δεις της λεω τι θα παθει η κορη σου οταν δεις τη δικη μου παραξεναι και οταν θα φαει κανα χαστουκι απο μενα .Αυτο που με εξοργισε δεν ηταν τοσο το χαστουκι αλλα η συμπεριφορα μπορω να καταλαβω την ασχημη στιγμη αλλα να θεωρουν οτι πραξανε καλα αυτο ειναι τρελλο.Φανταστειτε τη σκηνικα περναγανε απο το μυαλο μου ταυτοχρονα σκεφτομουν και τα αλλα 2 παιδακαι .Μιλησα με τον αντρα μου ηθελε να παει αν κανει φασαρια αλλα σκεφτομασταν τον πατερα των κοριτσιων ο οποιος ειναι πολυ καλος.Σκεφτομουν αν επρεπε να μιλησω στη μητερα των αλλων παιδιων ηξερα οτι η 22θα εμενε χωρις δουλεια αλλα απο την αλλη θυμομουν οτι και η δικη της συμπεριφορα δεν ηταν αυτη που επρεπε.Και πανω που ετοιμαζομουν να μιλησω δεν προλαβα η μαμα των αλλων παιδιων τη σταματαει πολυ απλο τα παιδια ειχαν πληροφορησει τη μαμα τους για το περιστατικο.Αυτο ηθελα να πω απο τοτε δουλευω μονο απογευμα με το που ερχετε ο αντρας μου η το πρωι που ο μικρος ειναι σχολειο. ΜΠορει να εχασα καποια λεφτα αλλα κερδισα την ασφαλεια του παιδιου μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[video type=youtube]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[video type=youtube]Βανια έγραψε:

με αφορμη το θεμα της ΣΙΣΗΣ που ψαχνει κοπελα να κραταει το μωρο εχω να σας διηγηθω κατι πολυ σημαντικο .Οπως οι περισσοτερες ξερετε ειμαι κομμωτρια δεν δουλευω σε μαγαζι παω σε σπιτια ηθελα λοιπον μια κοπελα για καποιες ωρες οχι καθε μερα, ξερετε εγω εκλεινα ραντεβου και ηταν συγκεκριμενα.Ετσι λοιπον τον κραταγε νια κοπελα διπλα που εμενε μαζι με την 19χρονη αδερφη της και τους γονεις της.Η κοπελά ηταν 22 ετων, με την οικογενεια της ειχαμε γνωριστει ειχαμε αρχισει παρειτσα και για μενα το θεωρουσα ιδανικο να ειναι διπλα .Δεν μπορω να πω οτι του μαθαινε τιποτα ιδιαιτερο απλα βλεπανε τηλεοραση και καποιες φορες ειχα αντιληφθει οτι του μιλαγε αποτομα τοτε ηταν ο μικρος 3 ετων .Της ειχα πει να μην το κακομαθαινει απλα αν κανει κατι ο μικρος να με ενημερωνει .Τοτε κραταγε και 2 αδερφακια αλλα εκεινα σε καθημερινη βαση ενα αγορακι 6 ετων και την αδερφουλα του που ειχε την ιδια ηλικια με το γιο μου.Στο κοριτσακι αυτο φωναζε παρα πολυ και μαλιστα μια μερα της εκανα παρατηρηση της ειπα οτι αν δεν μπορει να μην τα κραταει η μικρουλα ετρεμε σαν το ψαρι οταν της φωναζε , εν τω μεταξυ η μικρη τσακωνοταν πολυ με το γιο μου και η κοπελλια δεν ξερω αν το εκανε επιδη ημουν μπροστα η αν πραγματι ειχε τοση αδυναμια στο μικρο που καθε φορα την μαλλωνε και της φωναζε , της ειχα πει πολλες παρα πολλες φορες οτι παιδια ειναι θα τα βρουν μονα τους.Μια μερα λοιπον που δεν ειχα δουλεια και εψηνα εναπαντεσπανι για μια τουρτα επινα καφε στο σπιτι της κοπελας (ειμαστε διπλα)και μπαινοβγαινα μαζι ηταν η μαμα της και η αδερφη της που ηταν τοπτε 19 ετων .Παω καποια στιγμη να δω το παντεσπαμι και ακουω γοερο κλαμα ηταν ο μικρος ο οποιος ειχε ενα κατακοκκινο μαγουλο και ελεγε μαμα ναανανανα δειχνοντασ το (τοτε δεν μιλαγε)Εγω νομιζα οτι τσακωθηκαν τα μικρα μεταξυ τους ελα αγαπη μου του λεω παμε να δουμε ποια σε εδειρε χαρητογελωντας ειλικρινα δεν φανταζομουν ποτε αυτο που ειχε γινει και που ακολουθησε .Παω και λεω -ποια εδειρε το παλικαρι μου ;-εγω μου απαντα η αδερφη της κοπελας η οποια ηταν 19 ετων ; γιατι ρε τι εκανε της λεω;-εριξε το καφε κατω !ε και ; της λεω και τη μου λεει γιατι υπαρχει προβλημα ; κοριτσια μου ρθε ο θανατος εκεινη την ωρα της λεω καλα μιλας σοβαρα επειδη ενα παιδακι 3 ετων ουτε τριων ριχνει ενα ποτηρι καφε εσυ το χαστουκιζεις; να μαθει μου λεει να μην το ξανακανει .Δεν πιστευα στα αυτια μου της λεω δεν εισαι σοβαρη θα μπορουσες να ερθεις να μου πεις εκανε αυτο εκανε εκεινο ; οχι αυτο; και φωναζα .Σηκωνετε η μανα της ελα μου λεει παμε να δουμε το παντεσπανι ; ασχετο ετσι ασε ρε της λεω εσυ και το παντεσπανι ;και σηκωθηκα και εφυγα .Εκλαιγα γιατι καταλαβα οτι το παιδι μου οταν εγω ελειπα δεν παιρναγε καλα και εγω το αγνοουσα.Ειχε νευρα αλλα ελεγα ειναι που μεγαλωνει . Μετα απο καποιες μερες μου λεει η μαμα της κοπελας δεν επρεπενα μου μιλησεις ετσι ; πως δηλαδη ελα μωρε μου λεει την ξερεις την μικρη μου κορη ειναι λιγο παραξενη .Καλα κοριτσιαεγεινε χαμος θα δεις της λεω τι θα παθει η κορη σου οταν δεις τη δικη μου παραξεναι και οταν θα φαει κανα χαστουκι απο μενα .Αυτο που με εξοργισε δεν ηταν τοσο το χαστουκι αλλα η συμπεριφορα μπορω να καταλαβω την ασχημη στιγμη αλλα να θεωρουν οτι πραξανε καλα αυτο ειναι τρελλο.Φανταστειτε τη σκηνικα περναγανε απο το μυαλο μου ταυτοχρονα σκεφτομουν και τα αλλα 2 παιδακαι .Μιλησα με τον αντρα μου ηθελε να παει αν κανει φασαρια αλλα σκεφτομασταν τον πατερα των κοριτσιων ο οποιος ειναι πολυ καλος.Σκεφτομουν αν επρεπε να μιλησω στη μητερα των αλλων παιδιων ηξερα οτι η 22θα εμενε χωρις δουλεια αλλα απο την αλλη θυμομουν οτι και η δικη της συμπεριφορα δεν ηταν αυτη που επρεπε.Και πανω που ετοιμαζομουν να μιλησω δεν προλαβα η μαμα των αλλων παιδιων τη σταματαει πολυ απλο τα παιδια ειχαν πληροφορησει τη μαμα τους για το περιστατικο.Αυτο ηθελα να πω απο τοτε δουλευω μονο απογευμα με το που ερχετε ο αντρας μου η το πρωι που ο μικρος ειναι σχολειο. ΜΠορει να εχασα καποια λεφτα αλλα κερδισα την ασφαλεια του παιδιου μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[video type=youtube]
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου, θέλει πολύ ψάξιμο για να εμπιστευτείς το παιδί σου σε ένα ξένο άτομο... Τα σημάδια τα είχες όμως για την πιτσιρίκα... Είδες ότι μιλούσε άσχημα σε όλα τα παιδάκια... Σκέψου τί ακόμα θα έκανε όταν δεν ήσουν και μπροστά...

Η ταπεινή και πάντα προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν δεν μπορούμε να κρατήσουμε εμείς η κάποια γιαγιά τα παιδάκια μας, να τα εμπιστευτούμε σε έναν σταθμό (που πάλι θέλει πολύ ψάξιμο...) παρά σε μία άγνωστη κοπέλα που επιπλέον θα αλωνίζει στο χώρο μας και την περιουσία μας... Ούτε να την ελέγξεις μπορείς, ούτε να την αιφνιδιάσεις, ούτε να τσεκάρεις τις γνώσεις της, ούτε να καθησυχάσεις ότι αν κάτι συμβεί θα έχεις και μάρτυρες... Εκτός των άλλων, η συνύπαρξη με άλλα παιδάκια στο σταθμό (εκτός των αναμενόμενων ιώσεων) μόνο καλό μπορεί να κάνει στα παιδάκια μας... Κοινωνικότητα, γρηγορότερη ανάπτυξη, τόνωση της έκφρασης και της δημιουργίας και αίσθημα κοινού είναι μόνο μερικά από τα θετικά...

Στην περίπτωσή σου Βάνια μου που δεν έχεις στάνταρ ωράριο (ούτε πλήρες) μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς τη λύση να δέχεσαι εσύ τις πελάτισσές σου στο χώρο σου, ώστε και να έχεις κάποια έσοδα, και να μην χάσεις τις πελάτισσές σου και να κρατάς επαφή με το χώρο...

Καλή τύχη και φιλιά στο αντράκι σου!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ.ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ.............ΑΣΧΕΤΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ......ΚΟΡΩΠΙ ΕΡΧΕΣΑΙ??????Η' Ν.ΙΩΝΙΑ????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sandy7280 έγραψε:

Βάνια μου, θέλει πολύ ψάξιμο για να εμπιστευτείς το παιδί σου σε ένα ξένο άτομο... Τα σημάδια τα είχες όμως για την πιτσιρίκα... Είδες ότι μιλούσε άσχημα σε όλα τα παιδάκια... Σκέψου τί ακόμα θα έκανε όταν δεν ήσουν και μπροστά...

Η ταπεινή και πάντα προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν δεν μπορούμε να κρατήσουμε εμείς η κάποια γιαγιά τα παιδάκια μας, να τα εμπιστευτούμε σε έναν σταθμό (που πάλι θέλει πολύ ψάξιμο...) παρά σε μία άγνωστη κοπέλα που επιπλέον θα αλωνίζει στο χώρο μας και την περιουσία μας... Ούτε να την ελέγξεις μπορείς, ούτε να την αιφνιδιάσεις, ούτε να τσεκάρεις τις γνώσεις της, ούτε να καθησυχάσεις ότι αν κάτι συμβεί θα έχεις και μάρτυρες... Εκτός των άλλων, η συνύπαρξη με άλλα παιδάκια στο σταθμό (εκτός των αναμενόμενων ιώσεων) μόνο καλό μπορεί να κάνει στα παιδάκια μας... Κοινωνικότητα, γρηγορότερη ανάπτυξη, τόνωση της έκφρασης και της δημιουργίας και αίσθημα κοινού είναι μόνο μερικά από τα θετικά...

Στην περίπτωσή σου Βάνια μου που δεν έχεις στάνταρ ωράριο (ούτε πλήρες) μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς τη λύση να δέχεσαι εσύ τις πελάτισσές σου στο χώρο σου, ώστε και να έχεις κάποια έσοδα, και να μην χάσεις τις πελάτισσές σου και να κρατάς επαφή με το χώρο...

Καλή τύχη και φιλιά στο αντράκι σου!!! :):):)

δεν το χαστουκισε η κοπελλα που τον κραταγε αλλα η αδερφη της βεβαια οχι οτι και η αλλη ηταν καλυτερη
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι... ήσουν σαφής ότι το χαστουκάκι έπεσε από την ακόμη μικρότερη αδερφή της... Αλλά το θέμα είναι ότι ακόμη κι αν αυτό δεν γινόταν καθόλου ή δεν έπεφτε στην αντίληψή σου, πόσο σίγουρη είσαι ότι ο μικρός σου καλοπερνούσε; Θεωρείς ότι η 22χρονη είχε καλή συμπεριφορά για νταντά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sandy7280 έγραψε:

Ναι... ήσουν σαφής ότι το χαστουκάκι έπεσε από την ακόμη μικρότερη αδερφή της... Αλλά το θέμα είναι ότι ακόμη κι αν αυτό δεν γινόταν καθόλου ή δεν έπεφτε στην αντίληψή σου, πόσο σίγουρη είσαι ότι ο μικρός σου καλοπερνούσε; Θεωρείς ότι η 22χρονη είχε καλή συμπεριφορά για νταντά;
οχι σαφως και οχι δεν ξερω τι εκανε οταν εγω ελειπα ουτε η συμπεριφορα της μητερας τους μου αρεσε να γινετε χαμος και εκινη να μου λεει για το παντεσπανι.Ξεχασα να σας πω μου την ειπε κιολας οτι τσαντιστηκε επειδη δεν την αφησα να δει το παντεσπανι απο εκει να καταλεβεις τι ατομα ειναι .Αργησα ομως σαντυ μου και καταλαβα .Το κακο ηταν οτι ο μικρος δεν μιλαγε για να μπορει να μιλησει και το λαθος μου ηταν που δεν ειδα οτι το παιδι αντιδρουσε νομιζα οτι απλα ηθελε να ερθει μαζι μου.Μια ζωη θα εχω τυψεις για το τη αθελα μου πληγωσα το μωρο μου
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάλι καλά που τέλειωσε Βάνια μου... Το να έχεις τύψεις, ούτε ωφέλιμο είναι, ούτε σε βοηθάει να γίνεις καλύτερη μάνα γιατί απλά ήδη κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς για τον μικρό σου, ούτε φυσικά και το γιό σου βοηθάει γιατί τα παιδιά εισπράττουν τις κακές μας σκέψεις και τις ενοχές μας... Ξέχασέ το και κοίτα από δω και μπρος να έχεις τα μάτια σου... 1014 για ό,τι περιβάλει την οικογένειά σου... Δυστυχώς έχουμε γίνει καχύποπτοι... αλλά καλύτερα αυτό παρά αφελείς και στον κόσμο μας... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου συμφωνώ απολύτως με τη Sandy. Αυτό το θέμα αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους φόβους μου:Ξένο άνθρωπο μέσα στο σπιτι μου και μάλιστα με το παιδί μου. Και δυστυχώς εγω μετα τη γενα θα γυρισω στο γραφείο όπου έχω στανταρ ωράριο και δυστυχώς η μαμά μου και δουλεύει και μένει μακρυά αλλά και η πεθερά μου -που μένει κοντά- δουλεύει ωράριο καταστημάτων όπως ακριβώς και ο άντρας μου. Εννοείται ότι προτιμώ τον παιδικό σταθμό από μια γυναίκα ξένη. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αξιόλογες κυρίες οι οποίες μεγαλώνουν παιδιά με αγάπη και στοργή. Απλά είναι λίγες έως ελάχιστες και συνήθως ... γίνονται ανάρπαστες.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου τρομερό πραγματικά!:( Ευτυχως το καταλαβες εγκυρα και τωρα ο μικρουλης σου ειναι σε καλα χερια.Εγω θα σας περιγραψω δυο ακομα περιστατικα απο ανθρωπους του κοντινου μου περιβαλλοντος... ...Η κοπελα που μενει απο κατω μου και κανουμε παρεα,έχει τρια παιδάκια,δυο δίδυμα 1 έτους και μια μεγαλυτερη κόρη 6 ετών.Όταν γεννηθηκαν λοιπον τα μωρα και μη θελωντας να εγκαταλειψει την καλη θεση δουλειας της,αποφασισε να προσλαβει μια νταντα κυριως για τα μωρα.Ειδε πολλες κοπελες(και μαλιστα μου ειχε ζητησει την αποψη μου).Τελικα κατεληξε σε μια κυρια 50 ετών η οποια είχε εμπειρια απο μωρα.Μορφωμένη,καλοδιατηρημένη για την ηλικία της,με προσεγμενο λόγο.Ήταν πραγματι κατι το ιδανικο.Τελος πάντων ξεκίνησε,με μισθο 800 ευρώ/μήνα.Εγώ που μένω απο πάνω τύχαινε πολλές φορές να την συναντήσω μαζί με τα μωράκια.Πάντα ευγενική και χαμογελαστή.Επίσης παρατηρούσα πως τα φρόντιζε ιδιαίτερα.Τα έβγαζε βόλτες,έπαιρνε το μεγαλύτερο κοριτσάκι απο το σχολείο και γενικά δεν ήταν απο τις νταντάδες που κάθονται στον καναπέ και βλέπουν τηλεόραση.Η φίλη μου λοιπόν ένα βράδυ γυρνώντας απο την δουλειά της έψαχνε κάτι λεφτά που είχε αφήσει στο σπίτι το πρωί.Ο συζυγός της της είπε ότι μάλλον κάπου τα ξόδεψε και δεν θυμάται...Να σημειωσω οτι ελειπαν μικρα ποσα των 50 ευρω συνηθως.Το σκηνικό ξαναεπαναλήφθηκε και κάποια μέρα αντιλήφθηκε ότι έλειπαν και κάποια κοσμήματα μεγάλης αξίας.Στην αρχή δεν ήξεραν τι να υποθέσουν.Μετά τέθηκε το ενδεχόμενο η κλέφτρα να είναι η νταντα,που ήταν κάτι που σχεδόν το απέκλυαν και οι δυο.Εβαλαν λοιπον κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης στους χωρους του σπιτιου.Πραγματι,την επομενη κιολας ημερα ειδαν την νταντα να αρπαζει καποια χρηματα.Ομως το σημειο που παγωσαν κυριολεκτικα ηταν οταν ειδαν την αξιολατρευτη κυρια να ανοιγει το αλμπουμ με τις φωτογραφιες και να παιρνει καποιες των μωρων!Εκει δεν ηξεραν τι να υποθεσουν!Την επομενη κιολας μερα της ειπαν πως δεν την χρειαζονται αλλο.Αλλαξαν αμεσως κλειδαριες.Μετα απο λιγο καιρο εμαθαν πως αυτη η κυρια ειχε τον συντροφο της στην φυλακη και χρωστουσε 100.000ευρω στις τραπεζες...:S

...Μια αλλη φιλη μου,λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων προσελαβε μια φοιτητρια 19 ετων να της φυλαει το 2 ετων κοριτσακι της.Οατν γυρνουσε στο σπιτι το μωρο ηταν κακοκεφο.Μετα απο λιγο καιρο ξεκινησε να φωναζει και να χειροδικει ,κατι που δεν εκανε ποτε στο παρελθον.Η φιλη μου δεν υποψιαστηκε την κοπελα αλλα πιστεψε οτι ειναι μια αλλαγη στην συμπεριφορα της μικρης.Μια γειτονισσα λοιπον της ειπε οτι ακουγε καθ'ολη την διαρκεια της ημερας το κλαμα της μικρης.Η φιλη μου το πηρε υποψην και ενα πρωι εκανε πως φευγει κανονικα για την δουλεια της.Σταθηκε εξω απο την πορτα του σπιτιου και ακουσε στα ξαφνικα την κοπελα να φωναζει ''Φατο σου ειπα!!!''.Μετα απο λιγο ακουσε εναν δυνατο ηχο,σαν να σπαει καποιο γυαλικο,και αμεσως μετα το κλαμα της κορης της και την κοπελα να φωναζει ''Αυτα θα παθαινεις μεχρι να μαθεις να τρως!!!Θα στο τριψω στην μουρη''.Συγχρονως ακουγε την κοπελα να δερνει το κοριτσακι.Μπηκε επιτοπου στο σπιτι και πραγματι ειδε αυτο που υποψιαζοτανε!Η κοπελα ειχε σηκωσει απο τους ωμους το κοριτσακι στον αερα και το τρανταζε απο τους ωμους,ενω εκεινο εκλαιγε και φωναζε''Θελω την μαμα μου''.Το τι της ειπε δεν λεγεται.Την απελυσε βεβαια απευθειας.

Και εγω ειμαι της αποψης πως αν δεν υπαρχει αλλη λυση μπορουμε να εμπιστευτουμε τα παιδια μας σε καποια νταντα ή σε καποιον παιδικο σταθμο,αφου ομως το ψαξουμε πολυ καλα πρωτα.ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΗΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥς ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ.:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου σηκώθηκε η τρίχα με αυτά που γράφετε, κορίτσια.. Για 'μένα είναι σχετικά νωρίς να σκέφτομαι για νταντά αλλά γεγονός είναι ότι και η μητέρα μου είναι μακριά (Ξάνθη) και η πεθερά μου επίσης (Κύπρο). Εγώ θα πάρω το ωραιότατο 10μηνο άδειας αλλά μετά θα επιστρέψω στη δουλειά μου. Σε σταθμό δεν θα ήθελα να το στείλω 11 μηνών μωρό.. Όμως υπάρχει κάποιος τρόπος να βρει κανείς έναν άνθρωπο που εγγυημένα δεν θα κάνει κακό στο παιδί? Έχω ακούσει για γραφεία που εγγυόνται για τις κοπέλες που στέλνουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bania mou ti mou ta eipes auta??? idi apo moni mou trellenomai me tetoies sskepseis tosa pou akougntai kathimerina.. alla ti na kano tha to psakso poli mexri na bro kapoia empistei. se stathmo de thelo na ti steilo 3minon. molis xronisei tote nai

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια δεν το συζητω...εγω δεν θα βαζα εμπιστοσυνη σε καμμια να μου μεγαλωσει το παιδι..δεν ξερω αλλα φοβαμαι με αυτα που ακουω..εγω οταν γεννησα τα παρατησα ολα..μεχρι τοτε δουλευα και εβγαζα πολυ καλα λεφτα..αλλα απο την στιγμη που εγινα μανα ηταν το πλασματακι μου που με απασχολουσε μονο...καλυτερα λιγοτερα λεφτα και σωστη ανατροφη παιδιου..βεβαια αυτα τα πιστευω εγω ..καποια αλλη κοπελα μπορει να εχει μεγαλη αναγκη για δουλεια οποτε παω πασο...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ ήμουν από τις τυχερές με το θέμα γυναίκα! Τη πρώτη μου κόρη, όταν πήγα για δουλειά την εμπιστεύτηκα σε κάποια γνωστή κυρία να μου την φροντίζει όσο θα έλειπα και δεν είχα κανένα παράπονο! Ακόμα και σήμερα που η κόρη μου έφτασε τα 12 έρχεται να την βλέπει γιατί ..... της λείπει! Η κόρη μου την λατρεύει!

Βεβαίως στην αρχή και είχα τα μάτια μου 1014. Τις πρώτες ημέρες έκανα πως πήγαινα για δουλειά και εγώ ήμουν έξω από την ...πόρτα!!!! ¨οταν γύριζα σπίτι έψαχνα για σημάδια που ίσως θα μου έδειχνε το μωρό, π.χ. εάν ήταν ήρεμο στην αγκαλιά της, εαν άπλωνε τα χεράκια της για να την πάρει αγκαλιά, εάν έτρεχε κοντά της και άλλα τέτοια.

Πρόσεχα ιδιαίτερα τον τόνο της φωνής της όταν μιλούσε στην κόρη μου!!!

...Να σας πω ότι την πήγα δοκιμαστικά σε παιδικό ιδιωτικό, αλλά απογοητεύτηκα από την πρώτη ημέρα! Συμπλήρωσα το χαρτί με λάθος πληροφορίες για το φαγητό της μπέμπας (τα γραμμάρια), και τους έδωσα σημαδεμένα παμπερς! Στην ενημέρωση που μου έκαναν, κατάλαβα ότι μου έλεγαν ψέμματα για το φαγητό της και το πάμπερς δεν ήταν το δικό μας!!! Θα μου πείτε ότι αυτά είναι απλά και συμβαίνουν! Για μένα όμως από αυτά τα μικρά καταλαβαίνεις εάν πρέπει να τους έχεις εμπιστοσύνη ή όχι!

...Φυσικά και πρέπει να το ψάξουμε πολύ και να προσέξουμε υπερβολικά τη κάθε λεπτομέρεια που αφορά τη γυναίκα ή τον παιδικό σταθμό που θα εμπιστευτούμε το παιδάκι μας!

..Τα παιδιά δεν μπορούν να μιλήσουν με το στόμα αλλά μιλάνε με τις κινήσεις τους και τα μάτια τους!!!! Και ο σεβασμός εάν υπάρχει ή όχι από την νταντά απέναντι στο παιδί μας, εάν έχουμε ανοιχτά τα μάτια μας φαίνεται!!!

Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε η SANTY!!!

Βάνια μου θέλω να πιστεύω ότι όλος αυτός ο "χαμός" που περιέγραψες να μην έγινε μπροστά στο παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου

δυσκολες καταστασεις...:(

Κι εγω τις τρεμω ολες αυτες που μπορει να βγαζουν το αχτι τους πανω στα παιδακια μας.Να τα μεγαλωνουμε εμεις με τοση αγαπη και να ερχονται αυτες και να τα κακομεταχειριζονται!!!:angry:

Η γνωμη μου ειναι οταν μπορεις να το αποφυγεις με βοηθεια απο μαμα ή πεθερα ειναι καλυτερα, στην χειροτερη περιπτωση ας παει παιδικο σταθμο.Οταν μαλιστα μεγαλωσει λιγο και μπορει να επικοινωνει ακομα προτιμοτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...