Μετάβαση σε περιεχόμενο

Stavropodi


Recommended Posts

Koritsia kalispera sas kai xronia sas polla. Eimai molis enos mina egkuos kai exo mia aporia. Mou eipane pos den kanei na kethomai satvropodi giati prokalounte sispaseis stin mitra. Thelo na to rotiso ston giatro mou alla tha ton episkefto se 5 meres. Opos katalavenete me volevei poli auti i stasi kai sinexeia xehniemai kai kathomai etsi.

An gnorizete kati sxetika me auto tha ithela na ti gnomi sas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ,ΟΥΤΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΕΙΧΑ(ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΟΜΩΣ)ΟΥΤΕ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟ ΟΜΦΑΛΙΟ ΕΙΧΕ Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΜΑΣ(ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ)ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΙ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

THA SYMFONHSO ME TA KORITSIA...

EGO KATHOMOUNA ETSI APO THN ARXH MEXRI TO TELOS KAI OLA KALA....

KAI EMENA MOU LEGANE DIAFORA KAI PROS TO TELOS MOU LEGANE OTI STRIMOXNO TO MORO ME AYTH THN STASH...

MUTHOI...TIPOTA PARAPANO!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

folympia γεια σου και από μένα!

Καλώς όρισες στην παρέα μας!

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα κορίτσια! Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου καθόμουν σταυροπόδι και δεν ειχα καμμία σύσπαση!

Δεν είχα ρωτήσει τη γυναικολόγο μου, αλλά σταυροπόδι καθόμουν και μπροστά της! Εάν υπήρχε πρόβλημα σίγουρα θα μου το έλεγε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

ΓΙΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ Κ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΗΞΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΜΗ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΛΟΡΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ...

ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ?ΚΑΙ ΧΑΣΚΟΓΕΛΑΓΕ...ΡΕΖΙΛΙ ΕΓΙΝΑ ΛΙΓΟ?

ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΝΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥΣ...

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ..

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΛΟΡΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΣΕ ΟΠΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ...

ΟΜΩΣ ΡΩΤΑ Κ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ...ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΓΝΩΜΕΣ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΙΔΙΟΙ...ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΛ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ..ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia panta kathome stauropodi kai sispaseis eniosa sthn wra tous ton 8 mhna.mhn trelathoume tora.to mono pou exw akousei gia to stayropodi kai mporei na einai alithia einai oti an kathomaste polu kai gia polu wra mporei na kanoume kirsous,alla auto logo kykloforias tou aimatos.kai o giatros mou gelase otan tou eipa ti mou leei kai malista mou eipai "pes kiala na gelasoume"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου!!

Χαίρομαι που το ρωτάς γιατι και εγώ την είχα αυτην την απορία γιατι μου το λέγανε και εμένα και πάντα σταυροπόδι κάθομαι γιατι έτσι βολεύομαι!!!Πρίν μερικές μερες κρύωσα και μετα με έπιασε και βήχας και μου λέγανε να προσέχω να μη βήχω γιατι μπορεί να χάσω το παιδι!!!Το είπα στο γιατρό κ μου επε οτι είναι βλακείες!!ΑΑΑααα,τι άλλο θα ακούσουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κΑκριβως και εμενα τα ιδια μου ελεγαν γονεις- συγγενεις και με ειχανε πριξει...ώσπου ρώτησα τον γιατρό μου γελασε δυνατα και μου εδοσε την εξής αφοπλιστική απάντηση: "Η ΦΥΣΗ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Ν ΠΡΟΦΥΛΛΆΣΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΗ ΖΩΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ" οποτε με υπερκαλυψε...απλά μου ειπε να μην καθομαι πολύ ωρα για την καλλίτερη κυκλοφορια του αιματος B) B)

Καλή συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου και αλλα ειναι που πρεπει να προσεχεις απο εδω και περα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη με ενα γερό μωράκι!

Εγώ είμαι στον 7ο μήνα και σκύβω, και βαθύ κάθισμα κάνω και σταυροπόδι κάθομαι και μπρούμυτα κοιμάμαι και γενικά οτι "φρικάρει" την πεθερά μου και τη μάνα μου. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην νιώθω ενόχληση κατά τη διάρκεια αυτών των κινήσεων. Πάντως συσπάσεις έχω αρκετές από τον 5ο και μετά, ανώδυνες βέβαια. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι φυσιολογικό και απλά προετοιμάζεται η μήτρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτές οι γιαγιάδες και οι μαμάδες! Το τι άκουσα τα Χριστούγεννα που είχαμε πάει στο χωριό στη γιαγιά και στον παππού δε λέγεται!!! Μέχρι ότι το παιδί δεν είναι κορίτσι αλλά αγόρι γιατί μπήκε ένα πουλί μέσα στο σπίτι και είναι οιωνός... Σημείωση ότι ειμαι στον 6ο, έχω κάνει και Β επιπέδου και από τον 3ο έχουμε δει ότι είναι κορίτσι!!!

Τέλος πάντων... Εγώ κάθομαι όπως με βολέυει και δεν πονάει η μέση μου και το διάφραγμά μου. Ρώτα και το γιατρό σου για επιβεβαίωση όμως...

Καλημέρα σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και καλή εγκυμοσύνη!!

Επείδή και εγώ είμαι μόλις 7 εβδομάδων θα σου πω κάτι για να σε προετοιμάσω: Θα ακούσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ό,τι δεν έχεις ακούσει σε όλη σου τη ζωή! Τα περισσότερα είναι υπερβολές , για αυτό το μόνο που πρέπει να κάνεις σε αυτή τη φάση, όπως μου είπε η γιατρός μου είναι να ακούς το σώμα σου! Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

folympia έγραψε:

Koritsia kalispera sas kai xronia sas polla. Eimai molis enos mina egkuos kai exo mia aporia. Mou eipane pos den kanei na kethomai satvropodi giati prokalounte sispaseis stin mitra. Thelo na to rotiso ston giatro mou alla tha ton episkefto se 5 meres. Opos katalavenete me volevei poli auti i stasi kai sinexeia xehniemai kai kathomai etsi.

An gnorizete kati sxetika me auto tha ithela na ti gnomi sas.

Το μόνο που έχω διαβάσει είναι το εξής: όταν καθόμαστε σταυροπόδι δεν γίνεται καλή κυκλοφορία του αίματος με αποτέλεσμα να δημιουργούνται φλεβίτιδες και πρησμένα πόδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συμφωνώ οτι μαμάδες-πεθερές-γιαγιάδες και σία είναι υπερβολικές! Αυτά περι τυλιγμένων λώρων, συσπάσεων και τέτοια δεν τα πιστεύω...

Όμως εμένα ο γιατρός μου απο νωρίς (14 περίπου εβδομάδα) μου είπε να αποφεύγω να κάθομαι σταυροπόδι, για τό μόνο λόγο οτι ασκείται πίεση στην κεντρική αρτηρία κάτω απο τη μήτρα (το ίδιο δηλαδή που γίνεται όταν ξαπλώνεις ανάσκελα και νιώθεις πίεση) κι έτσι υπάρχει κίνδυνος αν σηκωθείς απότομα να σου έρθει ζαλάδα και να πέσεις. Έτσι κι εγώ το κοψα το σταυροπόδι, αν και με βόλευε αρχικά (τώρα πιά με τέτοια κοιλούμπα ούτε για πλάκα!!!)

Ελπίζω να βοήθησα!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι να σας πώ..εγω αυτά με τα σταυροπόδια κ.τ.λ δεν τα πιστεύω:dry: :dry: :dry:Πήγα προχτές σε μια θεια μου και αισθάνθηκα ανάπηρη!!!:S :S Μην σκύβεις, μην περπατάς,μην κάθεσαι έτσι θα σκάσεις το μωρό και διάφορά άλλα:angry: :angry: :angry: :angry: Αφου λέω τώρα θα μου φέρει και το αναπηρικό καροτσάκι να με μετακινεί μέσα στο σπίτι:ohmy: :ohmy: :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα αυτα δεν σταματανε ποτε ετσι; θυμαμαι οταν ηταν εγκυος η νυφη μου τα ιδια της ελεγαν εγω εμεινα εγκυος μετα απο 14 χρονια λοιπον εγω απο οσο θυμαμαι τον ευατο μου μονο σταυροποδο καθομουν και οκλαδον δεν σας λεω τι ακουγα ,καποια στιγμη επειδη ειχαν αρχισει να με πριζουν παω στο γιατρο μου και του λεω πες μου ρε Νικο τι ειναι κακο στην εγκυμοσυνη; η απαντηση του ηταν η εξης:μια γυναικα που περιμενει παιδι το μονο που θελει ειναι ηρεμια ολα τα αλλα επιτρεπονται με μετρο .Θυμαμαο μου χε πει μονο τους 3 πρωτους μηνες να μην βυχω με παρα πολυ δυναμη δηλαδη να προσεχω για να μην υπαρχει μερικη αποκοληση, επισης στην τουαλετα να μην σφιγγομαι γιατι αυτο μπορει να προκαλεσει αποκολληση αλλα οχι να μην κατσω σταυροποδι η να μην περπαταω η να μην γυμναζομαι με τροπο και παντα συγκεκριμενες ασκησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα, είμαι κι εγώ έγκυος 5 μηνών και στην τελευταία επίσκεψη στο γιατρό μου ρώτησα αυτό ακριβώς που ρωτάς. Μου είπε ότι όλα αυτά που ακούγονται για το σταυροπόδι, ότι μπλέκεται το έμβρυο γύρω από το λώρο είναι μύθος και ότι εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή δε θα μπορώ να κάτσω έτσι λόγω του μεγέθους της κοιλιάς. Οπότε μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Foylmpia μου είμαι κι εγώ στη 10η εβδομάδα και το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι να μην ακούς κανένα μα κανένα παρά μόνο το γιατρό σου.

Ο κάθε ένας -από ενδιαφέρον βέβαια- θα σου πεί το μακρύ του και το κοντό του: μην κάθεσαι σταυροπόδι, μη φτερνίζεσαι δυνατά, μημ κοιμάσαι μπρούμυτα από την αρχή, μη βάλεις ποτέ στο πρόσωπό σου μακιγιάζ, μην βάζεις αρώματα δυνατά, μη βάψεις ποτέ ξανά για 9 μήνες τα μαλλιά σου, μην ξαναφορέσεις ποτέ ξανα τακούνι, και όχι εφαρμοστά ρούχα, α και φυσικά για 9 μήνες κομμένο και το σεξ.

Εγώ έφτασα στο σημείο να απαντάω απότομα σε όποιον μου υποδεικνύει τί να κάνω στην εγκυμοσύνη εκτός από το γιατρό μου.

Οι εποχές των γιαγιάδων και των μαμάδων μας έχουν αλλάξει πολύ με τη σημερινή. Η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια, είναι μια παρα πολύ φυσιολογική διαδικασία και αν μη τι άλλο χαρούμενη την οποία δεν πρέπει να τη γεμίζουμε με δυσειδαιμονίες και φοβίες ηλιθιες και ανυπόστατες. Δεν λέω, ειδικά το 1ο τρίμηνο επιβάλεται προσοχή με τα βάρη, τα σκυψίματα, τις χημικές βαφές στα μαλλιά έστω και το σεξ, αλλά από εκεί και πέρα πάλι οι βαριές δουλειές με μέτρο αλλά και τις βόλτες σου και τη γυμναστική σου μπορείς και επιβάλλεται να κάνεις για το σώμα σου και γενικότερα να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν, γιατί στην εγκυμοσυνη που οι ορμόνες και οι αλλαγές στο σώμα μας μας τρελλαινουν αυτό που επίσης έχει πολύ μεγάλη σημασία είναι η καλή ψυχολογία, γιατί μια μονίμως στεναχωρημένη και αγχωμένη έγκυος το μόνο σίγουρο είναι ότι κάνει και το παιδάκι της να αισθάνεται έτσι με τις όποιες συνέπειες μπορεί να ακολουθήσουν.

Και όσον αφορά το σταυροπόδι, μην ανυσηχείς, θα φτάσει μια εποχή που θα είμαστε τόσο φούσκες που δεν θα μπορουμε από μονες μας να το κάνουμε, που σημαίνει ότι το σωμα μας ξέρει από μόνο του και προφυλάσεται.

Γιαυτό μην ακούς κανένα, παρά μονο το γιατρό σου. Να είσαι χαρουμενη και αισιόδοξη και όποιος πάει να σου κάνει υποδείξεις ιατρικές αποστόμωσέ τον όπως κάνω κι εγώ και δεν θα σου ξαναπεί κανένας τίποτα.

Φιλιά και σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

Καταρχάς σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη με ενα γερό μωράκι!

Εγώ είμαι στον 7ο μήνα και σκύβω, και βαθύ κάθισμα κάνω και σταυροπόδι κάθομαι και μπρούμυτα κοιμάμαι και γενικά οτι "φρικάρει" την πεθερά μου και τη μάνα μου. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην νιώθω ενόχληση κατά τη διάρκεια αυτών των κινήσεων. Πάντως συσπάσεις έχω αρκετές από τον 5ο και μετά, ανώδυνες βέβαια. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι φυσιολογικό και απλά προετοιμάζεται η μήτρα...

Ωραία η ΚΑΤΚΑΤ!!!

Εγώ όχι τόσο με το σταυροπόδι, αλλά είχα τεράστιο θέμα με το μπρούμυτα!! Στην εγκυμοσύνη κοιμόμουν μπρούμυτα (γιατί μόνο έτσι με παίρνει ο ύπνος). Ζούσα με τους γονείς μου γιατί ο άντρας μου έλειπε στο εξωτερικό. Η μητέρα μου λοιπόν ξυπνούσε το βράδυ κι ερχόταν να δει αν είμαι μπρούμυτα, κι αν ήμουν, με ξυπνούσε για να αλλάξω στάση!!! Είχα φρικάρει!! Για να ησυχάσω από τη μουρμούρα της, όταν μπήκα στον 6ο ή 7ο (δε θυμάμαι) και πήγαμε μαζί στο γιατρό, τον ρώτησα μπροστά της και με αποκαρδίωσε. Με είπε να μην κοιμάμαι άλλο μπρούμυτα (όσο μπορώ να το ελέγξω βέβαια) (φαντάζεστε το ύφος νίκης της μητέρας μου) και μάλιστα να κοιμάμαι όσο το δυνατόν στο αριστερό (νομίζω) πλευρό. Είχα διαβάσει ότι αυτό συστήνεται σε κυήσεις υψηλού κινδύνου, αλλά με είπε ότι δεν έχει σχέση. Έχει να κάνει με την καλύτερη τροφοδοσία του πλακούντα με αίμα.

Όχι βέβαια πως τα τηρούσα όλα αυτά. Πως να ελέγξεις τη στάση του ύπνου σου? Είχα που είχα αυπνίες, θα κατάφερνε να με πάρει ο ύπνος κι εγώ θα είχα στο μυαλό μου μην γυρίσω μπρούμυτα? Δεν με ενοχλούσε και η κοιλιά μου η οποία ήταν πολύ μικρή, λες κι ότι κυοφορούσα γατάκι όχι παιδί, οπότε έφερνα σβούρες στον ύπνο. Ώσπου αρχίσανε οι τρελλές ζέστες και ξενυχτούσαμε όλοι μαζί οικογενειακώς, σε στάση οκλαδόν, η οποία και συστήνεται και με βόλευε! Βλέπετε το ερ κοντίσιον με πείραζε στην ρινίτιτδα! Όλα της εγκυμοσύνης ευχάριστα και δύσκολα!:woohoo: :woohoo:

Πάντως για να επανέρθω στο θέμα, νομίζω ότι το σταυροπόδι δεν πειράζει. Ο γιατρός θα σου λύσει την απορία σου την εύλογη!

Folympia moy καλή εγκυμοσύνη με όσο το δυνατόν λιγότερες δυσάρεστες ενοχλήσεις και περισσότερα χαρούμενα συναισθήματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...