Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΣΧΗΜΑ ΟΝΕΙΡΑ......ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Ή ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΑΦΝΙ????


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,είμαι η Βίκυ και πλησιάζω τις 20 εβδομάδες.Το πρόβλημά μου είναι ότι εδώ και 1,5 εβδομάδα,ότι ώρα και άν κοιμηθω ξυπνάω έχοντας δεί κάτι άσχημο,είτε βράδυ είναι,είτε μεσημέρι,είτε ξημερώματα το ίδιο συμβαίνει.Εκτός του ότι δέν ξεκουράζομαι πλέον αρχίζει και με ανυσηχεί το θέμα.Προσπαθώ να μένω ψύχραιμη αλλά για πόσο?Τέλος να σας πω ότι η ζωή μου έχει τις δυσκολίες της αλλά αντιμετωπίζονται.Τα έχει περάσει και άλλη ή να αρχίζω να ψάχνομαι????:unsure:

ευχαριστώ και φιλάκιααααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

POIO DAFNI KALE SIGA...:cheer:

EGO EBLAPA ARKETOUS EFIALTES STHN EGKUMOSUNH MOU KAI SXETIKA APO THN ARXH...:(

ALLES FORES EIXAN NA KANOUN ME TO PAIDI KAI ALLES OXI OTI MPOREIS NA SKEFTEIS..

KAI THYMAMAI POU TO ELEGA STHN PETHERA MOU KAI MOU ELEGE OTI PARA POLLES EGKUMONOUSES BLEPOUN,TO GIATI DEN TO XERO ALLA MHN TRELENESE..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ότι μεγαλύτερη βλακεία υπάρχει την βλέπω,τζοάννα μου ναι είναι το πρώτο μου και γεννάω τέλη Μαίου-αρχές Ιουνίου,ευχαριστώ και τις δύο σας πολύ,εσείς πώς το αντιμετωπίσατε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

*Vicky* γεια και από μένα!!!!

Για ποιο πράγμα καλέ να πας στο Δαφνί;;;;Οι περισσότερες κοπέλες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης βλέπουν "θρίλλερ" στον ύπνο τους!!!

Εγώ έβλεπα από την αρχή μέχρι και το τελευταίο βράδυ της εγκυμοσύνης μου! Πώς το αντιμετώπισα; Δεν μπορούσα να κάνω και τίποτα για αυτό! Απλά έλεγα στον εαυτό μου, ότι δεν πρέπει να χαλάσω την ψυχολογία μου για έναν ....εφιάλτη-θρίλερ! Με τη γέννα σταμάτησαν! Προσπαθούσα να μην τα αφήσω να με επηρεάσουν!!! Βέβαια μου χαλούσαν τον ύπνο μου....

Δεν είσαι η μοναδική!

Σου εύχομαι να έχεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

*Vicky* καλησπερα και απο μενα! Η εγκυμοσυνη ειναι μια περιεργη κατασταση για την ψυχολογια της γυναικας! τα ιδια παντως περασα και εγω. Αυτο που θα σε συμβουλευα εγω ειναι να μην κανεις αρνητικες σκεψεις γιατι αυτες μεταφερονται στο υποσυνειδητο με αποτελεσμα να τα βλεπουμε το βραδυ στον υπνο μας. Αυτο που σου λεω ειναι προσωπικη αποψη. Απλα στο λεω γιατι και εμενα οταν μου συναιβει παρατηρουσα καποια πραγματα και το διαπυστωσα. Εγω οτι φοβο ειχα και αγχος μεταφεροταν το βραδυ στον υπνο μου με αποτελεσμα να βλεπω τρελλα πραγματα! Γι αυτο λοιπον θετικη σκεψη! :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βίκυ μου μην ανυσηχείς!Συμβαίνει αυτο συχνά στην εγκυμοσύνη και μάλιστα τα όνειρα φαίνονται τόσο αληθινά!!Το μόνο που μπορείς να κανεις κατα την αποψή μου ειναι πριν πας για ύπνο να μην βλέπεις και πολλές ταινίες καθώς επηρεάζουν και να μην σκέφτεσαι άσχημα πράγματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μία απο τα ίδια και εγω...

Είμαι στην 12η εβδομάδα και απο τότε που έμεινα έγκυος δεν έχει περάσει νύχτα που να μην έχω ξυπνήσει απο εφιάλτη. Και να ξανακοιμηθώ και να δω άλλον. Τόσο που αποφεύγω τον ύπνο και όταν πέφτω προσπαθώ να είναι αργά και να είμαι πολύ κουρασμένη για να πέσω ξερη.

Κορίτσια είναι μόνο ο φόβος μην πάθει κάτι το μωρο ή εμεις? Δεν νομίζω... δεν έχει καμία σχέση αυτο που βλελω με το μωρο. Δεν είμαι έγκυος στον ύπνο μου.

Τι συμβαίνει???? Ορμονικό είναι και αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγα βρε μην αφησεις τους εφιαλτες να σε στειλουν στο δαφνι!!εγω γεννησα πριν απο λιγες μερες κι ακομη θυμαμαι πολλους απο τους αμετρητους εφιαλτες που εβλεπα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,οι οποιοι κι εμενα εξαφανιστικαν μετα τη γεννα ως δια μαγειας!Αλλωστε πιστευω πως ειναι φυσιολογικο με τοσα που μας ανησυχουν στην εγκυμοσυνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,εύχομαι να γεννήσουμε όλες γερά και γλυκά παιδάκια και όλα αυτά που λέμε τώρα να είναι περασμένα-ξεχασμένα!!!!είναι και περίεργη η ψυχολογία μου οπότε τι περιμένω να βλέπω λιβάδια με λουλούδια...ας το καλό...πάντως ευχαριστώωωωωωωωω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητη μου βαλια τα ασχημα ονειρα ειναι λογικα .Δεν ειναι τιποτα αλλο απο το αγχος και τις τυχου φοβιες που εχεις συνηδητοπειοντας οτι θα εισαι εσυ η μοναδικη υπευθυνη για αυτη τη νεα ζωη.Δεν χρειαζετε να αγχωνεσε ουτε να σκεφτεσε ασχημα απλα θα πεισεις τον ευατο σου οτι σε λιγους μηνες θα εχεις κοντα σου το μικρο θησαυρο σου .Στη φαση που εισαι πρεπι να τρως καλα να κοιμασαι καλα και να περνας καλα .Ο γυναικολογος μου καθε φορα που με εβλεπε μου ελεγε να κοιμασαι τωρα που μπορεις αν γεννηθει το παιδι δεν θα προλαβαινεις και οντως ετσι ειναι.Εγω οταν ειχα εφιαλτες στην εγκυμοσυνη το συζητησα με το γιατρο μου και μου εξηγησε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι εκτος απο τα παραπανω ειναι και οι ορμονες .... Ακομα και μετα που περασα επιλοχεια καταθλιψη μιλησαμε και με βοηθησε πολυ.Θεωρω λοιπον οτι καλο ειναι να μιλησεις στο γιατρο σου θα σε βοηησει εφοσον ειναι ο ανθρωπος που βλεπεις μετα τον αντρα σου.Πριν πας να κοιμηθεις να πινεις ενα χαλαρωτικο τηλιο, γαλα , χαμομηλι και βαλε καπου στη κρεβατοκαμαρα σου λεβαντα κανει καλο .μΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Βάνια μου καλά μου τα λές και έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δέν μπορώ εύκολα να κοιμηθώ,έχει αλλάξει και το βιολογικό μου ρολόι και είναι και οι ορμόνες και αμάν!άσε που τα χαμομήλια ειδικά τα έχω εξαντλήσει!!!και τώρα χαμομήλι πίνω.Ελπίζω να μην συνεχιστεί για πολύ...φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και νομιζα οτι μονο εγω βλεπω εφιαλτες.ειναι απιστευτα τα ονειρα που βλεπω ουτε μοκρη δεν ειχα εφιαλτες.περιπου απο την 7η εβδομαδα εγκυμοσυνης αρχισαν και τωρα ειμαι στην 10η και δεν βλεπω πολλούς.ίσως εχει να κανει με τους φοβους και τις ανασφαλειες αλλα και ολες τις σκεψεις που κάνουν οι εγκυες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλο πρωινο κ απο μενα,απ'οτι διαβαζω πιο κατω ειμαστε τελικα αρκετες που εχουμε το ιδιο προβλημα,μου συμβενει κ μενα να τρομαζω απο ονειρα κ εφιαλτες κ ενω οπως ειπανε κ τα αλλα κοριτσια πιο πριν ας εβλεπα ενα ασχημο ονειρο μια στο τοσο τωρα ειναι σχεδον καθε βραδυ......πιο παλια ειχα δει ενα ονειρο κ ειχα τρομαξει παρα πολυ:unsure: το συζητησα με καποιο ατομο πολυ δικο μου κ μου ειπε απλα να μη τα σχολιαζω κ να προσπαθω να τα ξεχασω,αυτο κανω λοιπον κ προσπαθω οσο γινεται να μη επηρεαζομαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vicky κάτσε εκεί που είσαι!!:)

Όπως γράφουν κ τα κορίτσια αυτό είναι μάλλον άλλο ένα χαρακτηριστικό της εγκυμοσύνης.:ohmy:

Κ εγώ πολλές φορές ταραζόμουν απίστευτα με αυτά που έβλεπα κ με έπαιρνε από κάτω γιατί φοβόμουνα:(

Θα περάσει πού θα πάει κ τότε θα ξαναρίχνεις τους παλιούς αλησμόνητους ύπνους!(λέμε τωρα:P :laugh: ).

Με το καλό το μωράκι σας.χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλί έπεφτα για ύπνο και έβλεπα...προβατάκια να τρέχουν σε καταπράσινα λιβάδια!Τόση ηρεμία.Το μονο ''σημαδικο όνειρο'' ας το πουμε ήταν πως στην αρχη της πρωτης εγκυμοσυνης με ειχα δει να κραταω ένα μωράκι ντυμένο στα ροζ,κια πραγματι έκανα κοριτσι!Κατα τ αλλα παντελος αναισθητη επεφτα στο κρεβατι και κοιμομουν με τις ωωωρες!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια τώρα που διαπίστωσα ότι οι περισσότερες τελικά αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα πολύ με ησύχασε!!!!κάπου είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι τι γίνεται.Ότι και να συμβαίνει τουλάχιστον αφού μας συμβαίνει στις περισσότερες είναι φυσιολογικό...όχι τίποτα άλλο αλλά και το Δαφνί είναι πήχτρα δεν θα έβρισκα θέση!!!!χαχαχα:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

{.Τζοαννα.} έγραψε:

Biku mou kalimera...:) :) :)

Megali sumptwsi mono mia mera diafora...

Ase na doume pia tha gennisei prwti wmos,epidi kapote den theloun ta mwra na vgoun ap ta zesta tous:P :P :P

Den mou pes agoraki i koritsaki???

Τζοάννα μου συνέχεια άλλαζε θέση και δέν μπορέσαμε να δούμε με σιγουριά τι είναι,μάλλον αγοράκι αλλά με τεράστια επιφύλαξη,θα ξαναπάω σε λίγες μέρες μπάς και,εσένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ante kale...

opos blepeis oles mas kata ti diarkeia tis egkumosunis blepame efialtes einai polu fusiologiko giati exeis polla sto mualo sou kai to kuriotero ean tha pane ola kala me to moraki sou.. min anusixeis tha fugoun apo monoi tous apla koitakse na xalaroseis kai na kaneis thetikes skepseis... filia kai kali sunexeia stin egkumosini sou koitakse na xareis tis liges bdomades pou sou emeinan me tin koilitsa sou... apolause kathe klotsia.. xaxax :silly: :silly: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τη μέρα που έμαθα πως είμαι έγκυος τα μόνα ωραία όνειρα που έχω δει αφορούσαν φαγητα που λιγουρευόμουν! Ολα τα υπόλοιπα είναι εφιάλτες! Κακα τα ψέμματα όταν μια γυναικα μεινει εγκυος αλλάζει η ψυχολογία της, σε όλους τους τομείς. Μην αγχωνεσαι...οι περισσοτερες μάλλον παμε για δαφνι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Χθες το βράδυ είχα την ίδια κουβέντα με τον άντρα μου γιατί είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι κάτι δεν πάει καλά... Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου βλέπω κάτι φρικιαστικά όνειρα στυλ 'Σιωπή των Αμνών'...

Να'στε καλά βρε κορίτσια, ησύχασα λίγο... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera bikh...kai me to kalo....kai gename mazi kai emena me exoun telos maiou mexri 4-6-09...kai ego eblepa polous efialtes sthn arxh kathe mera sxedon pote sxetika me to paidi pote asxeta...ego nomizo oti anxonese tora uposinhdita mallon gia thn (B-epipedou an den thn exeis kanei) kai eksou to stres pou prokalei ta asxhma oneira...pantos einai gegonos oti polles egues exoun asxhma oneira kai astato genika ypno....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekoliou έγραψε:

Kalhspera bikh...kai me to kalo....kai gename mazi kai emena me exoun telos maiou mexri 4-6-09...kai ego eblepa polous efialtes sthn arxh kathe mera sxedon pote sxetika me to paidi pote asxeta...ego nomizo oti anxonese tora uposinhdita mallon gia thn (B-epipedou an den thn exeis kanei) kai eksou to stres pou prokalei ta asxhma oneira...pantos einai gegonos oti polles egues exoun asxhma oneira kai astato genika ypno....

κοίτα να δείς και άλλη μια κοπέλα γεννάει τις ίδιες μέρες με 'μάς,τι ωραία!!!η αλήθεια είναι ότι το β-επιπέδου σε 2 εβδομάδες θα το κάνω και έχω μια αγωνία,φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια όμως πάντα θα υπάρχει κάτι που θα μας αγχώνει,την μία η αυχενική,την άλλη το β-επιπέδου,η γέννα,ο θηλασμός,το μεγάλωμα...πάντα θα είναι κάτι,τι θα γίνει συνέχεια θα βλέπουμε εφιάλτες????μπά μάλλον οι ορμονούλες οι σπαστικές είναι.Ελπίζω μετά την γέννα να ηρεμήσουν και αυτές και εμείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...