Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υδρουπερηχογραφημα.


Guest

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια!Ευχομαι καθε επιτυχια στις προσπαθειες σας για μωρακι! Μια απο τις επομενες μερες θα παω για υδρουπερηχογραφημα...Γνωριζει καμμια σας κατι σχετικο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως εννοεις υστεροσαλπιγγογραφια?

δεν εχω ξανακουσει για υδρουπερηχογραφημα να σου πω την αληθεια.. 

μητρα ή σάλπιγγες θα γινει έλεγχος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.siozos.com/blog-2/υπογονιμοτητα/ελεγχοσ-και-αντιμετωπιση-του-προβλημ/  Γεια σου Αθηνά μου.. Σε αυτή τη σελίδα περιγράφεται ακριβώς τι ειναι το υδρουπερηχογραφημα.. Επειδή και εγώ δεν το είχα ξανακούσει μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να το ψάξω.. Από ότι κατάλαβα είναι ένας τρόπος να ελεγχθεί εσωτερικά η μήτρα για ινομοιωματα, πολυποδες κλπ. Αν επιτρέπεται για ποιο λόγο σου ειπε να κάνεις την εξέταση;; Εχεις καποια συμπτωματα; Προσπαθείς και εσύ για μωρακι, ετσι;; Ειμαι και εγω σε παρομοια φαση.. Αλλα εχω κανει μονο τον απλο υπερηχο μητρας, ωοθηκων κλπ. Σάλπιγγες έχεις ελεγξει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

http://www.siozos.com/blog-2/υπογονιμοτητα/ελεγχοσ-και-αντιμετωπιση-του-προβλημ/  Γεια σου Αθηνά μου.. Σε αυτή τη σελίδα περιγράφεται ακριβώς τι ειναι το υδρουπερηχογραφημα.. Επειδή και εγώ δεν το είχα ξανακούσει μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να το ψάξω.. Από ότι κατάλαβα είναι ένας τρόπος να ελεγχθεί εσωτερικά η μήτρα για ινομοιωματα, πολυποδες κλπ. Αν επιτρέπεται για ποιο λόγο σου ειπε να κάνεις την εξέταση;; Εχεις καποια συμπτωματα; Προσπαθείς και εσύ για μωρακι, ετσι;; Ειμαι και εγω σε παρομοια φαση.. Αλλα εχω κανει μονο τον απλο υπερηχο μητρας, ωοθηκων κλπ. Σάλπιγγες έχεις ελεγξει;;

Gelie μου ,ευχαριστω για τη σελιδα που εστειλες!Προσπαθω για παιδακι και φαινεται κατι στις ωοθηκες σαν πολυποδας η ινομοίωμα.Η εξεταση αυτη θα δειξει τι δρομο θα χρειαστει να ακολουθησω...Και στις δυο παντως περιπτωσεις εμποδιζεται η συλληψη...Ταυτογχρονα θα ελεγξω σαλπιγγες...Φοβαμαι λιγακι...Ποναει πολυ αραγε;;Θα μου πεις μπροστα στο σκοπο μας...λιγος πονος δεν ειναι τιποτα..Παρασκευη θα ξερω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofilia είπε:

μηπως εννοεις υστεροσαλπιγγογραφια?

δεν εχω ξανακουσει για υδρουπερηχογραφημα να σου πω την αληθεια.. 

μητρα ή σάλπιγγες θα γινει έλεγχος?

Μητρα θα γινει ο ελεγχος,αλλα θα εξετασω και σαλπιγγες..

 

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Gelie μου ,ευχαριστω για τη σελιδα που εστειλες!Προσπαθω για παιδακι και φαινεται κατι σαν πολυποδας η ινομοίωμα.Η εξεταση αυτη θα δειξει τι δρομο θα χρειαστει να ακολουθησω...Και στις δυο παντως περιπτωσεις εμποδιζεται η συλληψη...Ταυτογχρονα θα ελεγξω σαλπιγγες...Φοβαμαι λιγακι...Ποναει πολυ αραγε;;Θα μου πεις μπροστα στο σκοπο μας...λιγος πονος δεν ειναι τιποτα..Παρασκευη θα ξερω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Μητρα θα γινει ο ελεγχος,αλλα θα εξετασω και σαλπιγγες..

 

 

Η σαλπιγγογραφια δεν είναι κάτι τόσο τρομερό όσο ακούγεται...  (Τουλαχιστον οταν οι σαλπιγγες ειναι ανοιχτες οπως στην περιπτωση μου...) Σίγουρα είναι κάπως ενοχλητική και άβολη διαδικασία αλλά μην τρελεσαι κιόλας... Εγώ επειδή είμαι αρκετά ευαίσθητη και φοβητσιαρα πήρα ένα μεσουλιντ μια ώρα πριν για να είμαι σίγουρη ότι δε θα ταλαιωπωρηθω πολυ.. Ξαπλωνεις λες και θα σου κάνουν τεστ παπ, σου βάζουν από κάτω ένα μικρό καθετήρα και ρίχνουν 2 φορές μεσα σου το σκιαγραφικο  (δηλ το υγρό που διαπερνά τις σαλπιγγες και ελέγχει αν ειναι διαβατες). Δυο κύματα πόνου νιώθεις, ένα στην κάθε σαλπιγγα.. Και μη φανταστείς φρικτό πόνο.. Σαν να διαθέτεις ξαφνικά και δεν έχεις πάρει παυσίπονο.. Καποιες γυναικες που είναι πολυ αγχωδεις και νομιζουν οτι δεν αντεχουν κανουν πενταλεπτη μεθη.. Αυτα.. Μη σε αγχώνει και μην το σκέφτεσαι γιατί μεγαλοποιειται στο μυαλό σου χωρίς λόγο.. Όλα καλα θα πάνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Η σαλπιγγογραφια δεν είναι κάτι τόσο τρομερό όσο ακούγεται...  (Τουλαχιστον οταν οι σαλπιγγες ειναι ανοιχτες οπως στην περιπτωση μου...) Σίγουρα είναι κάπως ενοχλητική και άβολη διαδικασία αλλά μην τρελεσαι κιόλας... Εγώ επειδή είμαι αρκετά ευαίσθητη και φοβητσιαρα πήρα ένα μεσουλιντ μια ώρα πριν για να είμαι σίγουρη ότι δε θα ταλαιωπωρηθω πολυ.. Ξαπλωνεις λες και θα σου κάνουν τεστ παπ, σου βάζουν από κάτω ένα μικρό καθετήρα και ρίχνουν 2 φορές μεσα σου το σκιαγραφικο  (δηλ το υγρό που διαπερνά τις σαλπιγγες και ελέγχει αν ειναι διαβατες). Δυο κύματα πόνου νιώθεις, ένα στην κάθε σαλπιγγα.. Και μη φανταστείς φρικτό πόνο.. Σαν να διαθέτεις ξαφνικά και δεν έχεις πάρει παυσίπονο.. Καποιες γυναικες που είναι πολυ αγχωδεις και νομιζουν οτι δεν αντεχουν κανουν πενταλεπτη μεθη.. Αυτα.. Μη σε αγχώνει και μην το σκέφτεσαι γιατί μεγαλοποιειται στο μυαλό σου χωρίς λόγο.. Όλα καλα θα πάνε..

Ευχαριστω πολυ!!!!Καλη συνεχεια και σε σενα!!!!!Με σπορακι συντομα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Ευχαριστω πολυ!!!!Καλη συνεχεια και σε σενα!!!!!Με σπορακι συντομα!

 

Ευχαριστώ πολύ, επίσης..! Ότι καλύτερο εύχομαι ♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/10/2016 at 5:35 ΜΜ, ο/η Athena D. είπε:

Μητρα θα γινει ο ελεγχος,αλλα θα εξετασω και σαλπιγγες..

 

 

Σαλπιγγογραφία έχω κάνει και εγώ... όντως δεν ειναι κάτι .. όντως δεν πονάει τόσο περισσότερο θα έλεγα είναι απλά λίγο άβολη σαν εξέταση αλλά αυτό είναι πολύ υποκειμενικό για την κάθε γυναικα... να πάρεις όμως ένα παυσιπονο πριν γιατι εγώ δεν πήρα και είχα πόνο αφού γύρισα σπίτι . πόνο περιόδου πάντα μιλάμε..

Εύχομαι να χτυπήσει μια καρδούλα μέσα σου σύντομα...:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Sofilia είπε:

Σαλπιγγογραφία έχω κάνει και εγώ... όντως δεν ειναι κάτι .. όντως δεν πονάει τόσο περισσότερο θα έλεγα είναι απλά λίγο άβολη σαν εξέταση αλλά αυτό είναι πολύ υποκειμενικό για την κάθε γυναικα... να πάρεις όμως ένα παυσιπονο πριν γιατι εγώ δεν πήρα και είχα πόνο αφού γύρισα σπίτι . πόνο περιόδου πάντα μιλάμε..

Εύχομαι να χτυπήσει μια καρδούλα μέσα σου σύντομα...:x

Ευχαριστω πολυ γλυκια μου!Και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2016 at 9:46 ΠΜ, ο/η Athena D. είπε:

Ευχαριστω πολυ γλυκια μου!Και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα!!!!!!

Σάλπιγγες,μητρα οκ!Σε αριστη κατασταση!

Πολυποδας....που πρεπεινα αφαιρεθει αμεσα,...Παμε για αλλα τωρα και μετα για το μωρακι!!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/10/2016 at 9:10 ΠΜ, ο/η Athena D. είπε:

Καλημέρα κοριτσια!Ευχομαι καθε επιτυχια στις προσπαθειες σας για μωρακι! Μια απο τις επομενες μερες θα παω για υδρουπερηχογραφημα...Γνωριζει καμμια σας κατι σχετικο;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Το εκανα...Πονεσε οπως οι πονοι περιοδου και λιγο περισσοτερο...Συνιστω παυσιπονο σε αναλογη περιπτωση!

στις On 3/11/2016 at 9:46 ΠΜ, ο/η Athena D. είπε:

 

Σάλπιγγες,μητρα οκ!Σε αριστη κατασταση!

Πολυποδας....που πρεπεινα αφαιρεθει αμεσα,...Παμε για αλλα τωρα και μετα για το μωρακι!!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...