Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες 2016!!!


Recommended Posts

Νικη μου μετα τα 35 στο επιβαλλουν ..

Εγω ειμαι 33 και μου ειπε ο γιατρος μου κατα λεξη και με παράδειγματα πως καμιά εξεταση δεν δειχνει ακριβως ουτε ο υπερηχος β επιπεδου απι εκει και περα ειναι στην κριση της καθεμιάς. ..

Η αδερφη μου πριν 4 μηνες πληρωσε 600 ευρω ..

Εγω πριν ενα μηνα στο ιδιο κεντρο πληρωσα 580 ευρω!

Ευελπιστώ να κατεβει η τιμη της να μπιρουνε να το κανουν ολες οι μανουλες για να εναι ήσυχες. ..

Δεν καλύπτει τιποτα η ασφαλεια δυστυχώς! !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Gwgw02 είπε:

Μινακι γεννανε απλα δν ειναι τοσο συνηθες φαινομενο οσο στα 35 κ πανω...αλλοστε στη αυχενικη εξεταση υπαρχει ενα χαρτι π σ γραφει τα ποσοστα ανα ηλικια...αλλα οντως κ μια 18 χρονη ακομα μπορει να γεννησει ενα παιδακι με χρωμοσωματικες ανωμαλιες...αλλα υπαρχουν λιγοτερες πιθανοτητες απ οτι καποια κοπελα π ειναι ανω των 35...

Γωγω μου .... Ολα ειναι με ποσοστα δηλ..εμενα μου έδωσε 1/500 ο γιατρος μου.. Δεν θα ρισκαρα σε καμία των περιπτώσεων με οσα βλεπω γυρω μου γυναικες πολυ κατω απι τα 30 γενναν παιδια με χρωμοσοματικες ανωμαλιες! !!

Φιλη μου εκανε αυχενικη και ο γιατρος της την βρηκε καλη και ο οικογενειακος φιλος και μεγαλος εμβρυολογος στην θεσσαλονικη την βρηκε χαλια και την έβαλε να κανει αμνιοπαρακεντηση γιατι τοτε δεν υπήρχε η ληψη...θελω να σου πω δεν βασιστηκε στα ποσοστα της που ηταν πολυ μικρα λογω ηλικιας.. Ειναι στην κριση της καθε γυναικας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μια φίλη μου δεν την έκανε γιατί μου λέει δε με νοιάζει όπως κ να χει θα το κρατήσω το μωρό είτε έχει σύνδρομο down είτε δεν έχει. Όντως δεν την έκανε κ το ΜΩΡΑΚΙ της ευτυχώς ήταν υγιέστατο. Μια γυναίκα όμως που δεν θα κρατούσε το μωρό αν θα έχει πρόβλημα πρέπει να την κάνει αλλιώς δεν χρειάζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά εγώ δεν είμαι εγκυος αλλά έχω σκεφτεί να μην την κάνω. Σαφώς κ θα ήθελα ένα υγιες μωρό. Αλλά αν σου πει ο γιατρός ότι υπάρχει πρόβλημα τι κανείς???? Επιλεγεις η να το ρίξεις κ να κουβαλας αυτό το βάρος μια ζωή η να το φερεις στη ζωή κ θα ξέρεις ότι θα έχει χίλια δύο προβλήματα ότι δεν θα υπαρχει μέριμνα από το κρατος και ότι όταν θα φύγεις από τη ζωή δε θα ξέρεις τι θα απογινει. Δικοπο μαχαίρι δηλαδή. Μπορεί να μην την κανω λοιπον την εξεταση κ να το αφήσω στο θελημα του Θεού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα η αυχενικη ειναι υποχρεωτικη.απο κει κ περα αναλογως τις τιμες π θα βγουνε σ λεει κ ο γιατρος σ το τι θα κανεις.σ μενα η τιμη π βγηκε κ ο εμβρυολογος αλλα κ ο γυναικολογος μ μου ειπε πως ηταν αρριστη και στο αιμα αλλα κ στν υπερηχο κ πως δν θα μπορουσε να βγει καλυτερη...κ πως αν δν εβγαινε τοσο καλη θα με εβαζε να κανω κ εμενα την ληψη αιματος.θελω να πω πως ο καθε γιατρος κρινει διαφορετικα.οπως κ μ ειπε πως σ λιγο καιρο π θα πεσει η τιμη της ληψης περιεφεριακου αιματος λογω τ οτι τωρα ειναι καινιυρια ρξταση κ ειναι πανακριβοι οι περισσοτερες θα σταματησουν να κανουν αυχενικη κ θα κανουν αυτη.αλλα αφου ο γιατρος μ μ ειπε πως η εξεταση μ δν μπορουσε να βγει καλυτερη κ οτι εχω κ παρα πολυ καλη ηλικια δν το εψαξα περετερω.αν υπηρχε καποιο θεμα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα το εψαχνα.αλλοστε και πια γυναικα δν θελει να εχει ενα υγιες μωρακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μ απο κει κ περα αν το μωρο εχει χρωμοσωματικες ανωμαλλιες ειναι στη κριση της καθε μητερας...εγω προσωπικα θα στεναχωριομουν αλλα δν θα αντεχα να μην τ κρατησω κ αυτο μωρακι ειναι..κ οταν θα γεννιοταν θα εκανα τα παντα γ να το προσεχω...ο γιατρος μ ειχε ενα παιδακι με χρωμοσωματικες ανωμαλιες κ τ ξερε απ οταν ηταν στην κοιλια της γυναικας τ πως θα εχει αυτο το θεμα κ ομως το κρατησε.... (λογικα γ δικους τ προσωπικους λογους)υστερα απο 13 χρονια δηλαδη πριν απο δυο μηνες τ παιδακι τ πεθανε...κ ειναι χαλια ψυχολογικα...ομως ειχε συναισθηση των πραξεων τ κ ηξερε μεσα τ πως καποια στιγμη θ συναιβενε αυτο νωρις.ομως επελεξε να γεννηθει και να το μεγαλωσει οσο των δυνατων καλυτερα μπορει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι είναι υποχρεωτική αυτό είναι σχετικο. Σου λέει ο γιατρός καντην αλλά δεν την κάνουν όλοι. Έχω γνωστή που δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ. Πήγε μόνο για να της πει ο γιατρός ότι είναι έγκυος κ μετά από 8 μήνες πήγε για να γεννήσει . Κ αυτό γιατί ο άντρας της είναι παθολογικός τσιγγουνης!!! Κ δυστυχώς το κοριτσάκι τους έχει σύνδρομο down. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παω για τις γυναικες που οτι και βα δείξουν οι εξετασεις δεν θα κανουν κατι παραπανω και εχω παραδειγμα την κουμπαρα μου που δεν εκανε ουτε υπερηχο β επιπεδου.. Δοξα το θεο βγηκαν υγιεστατα!!!

Εγω δεν θα αντεχα να βλεπω το παιδι μου να τυραννιεται και βιωνει την κακια των αλλων παιδιων και οχι μονο αυτα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ συγγνωμη καθηστε ρε κοριτσια γτ θα τρελαθω.με τι λογικη δν εκανε β επιπεδου...;δν ηθελε να ξερει πως ειναι το μωρο της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν το συζητήσαμε με την κουμπαρα μου και παιδικές φιλες απο το νηπιαγωγιο μου ειπε ακριβως κατα λεξη... Οτι γινει απο το θεο....!ευτυχως τα παιδια υγιεστατα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχως.  Αλλα εγω προσωπικα δν θα αντεχα χωρις να κανω τν β επιπεδου π ειναι η δευτερη πιο συμαντικη εξεταση της εγκυμοσυνης κ χωρις να ξρω αν ειναι καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν αντεχω κοντευω να σκασω μεχρι το επομενο ραντεβου στον γιατρο ...???

Οχι αυτο ..να μην παω να ελεγξω τον μικρο μου;;;;; δεν θα ξανακοιμηθώ μεχρι να γεννήσω ... Θα βλεπω εφιαλτες με ανοιχτα ματια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι δύσκολη απόφαση νανφερεις στο κόσμο ένα παιδί με προβλήματα αλλά μου φαίνεται ακόμα πιο δύσκολο ή απόφαση να μη το φέρεις καθόλου... Τραγικό πάντως να μη κανείς εξετάσεις από τσιγκουνια από τη στιγμή που αυτές οι εξετάσεις θα σε βοηθήσουν να προλάβεις κ να λύσεις  χίλια δύο προβλήματα κ καταστάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο οτι φαινεται νικη μ αυτοι π δν πανε γ τις εξετασεις κ δν τους ενδιαφερει πως παει η υγεια τ παιδιου τους σημαινει πως ενδιαφερονται περισσοτερο γ τη ζωη τους παρα γ τ σπλαχνο τους!ποσο μαλλον η μανα μ π μπορει να δεχτει να γινει κατι τετοιο!!ημαρτον στν 21ο αιωνα ζουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ο συγκεκριμένος είναι ελεεινος κ είναι κ πάπας. Έδιωξε τη πεθερά του από το σπίτι για να μείνει εκείνος κ δέρνει τη γυναίκα του. Πέρσι μεγάλη παρασκευή είχα πάει να επισκεφτω τη κοπέλα κ την εβαλε να τηγανίσει λουκάνικα με αβγά! Να τρελαινεσαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαν δεν ντρέπεται ειναι και παπάς! !!!!?????

Πλεον την ιεροσύνη την βλεπουν για επάγγελμα εκει μας καταντησαν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ είναι και στην ενορία μου. Τώρα να του φιλησω το χέρι ή να το δαγκωσω???? Έλεος έχουν καταντήσει αυτοί που είναι μέσα στην εκκλησία να είναι χειρότεροι απ τους απέξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμεις εδω εχουμε εναν παρομοιο παπα ο οποιος βριζει χριστοπαναγιες.κ οταν ημουν ξαπλα λογω της εγκυμοσυνης τ ζητησαμε να ερθει να αγιασει σπιτι κ ηρθε μεσα στ δωματιο κ μ φερε τ χερι μες τη μουρι μ για να τ φιλισω το χερι...απο μονος τ κοριτσια.αυτο τ πεαγμα ειλικρινα δν τ εχω ξανα δει.κ ειναι νεοτατος παπας γυρω στ 30

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μουυυυυυ:* :* 

Ουτε εγω θα αντεχα να μην κανω την β επιπεδου και οποια αλλξ σημαντικη εξεταση γ το νινι μου...

Εγω καθε φορα π ειναι ν παω το προηγουμενο βραδυ δε μπορω να κοιμηθω χαχαχα ..

Ειμαι 20 χρονων :* κ εμεις προσπαθουσαμε 5 μηνες κ δε πιαναμε γενικα αγχονμ με τ παρα μικρο ! Και μετα σταματησαμε τς προσπαθειες και μια μερα στη επετειο μας καναμε κ εμεινα χιχι ! Πανω απολα χωρις αγχος κ ολα θα ολα θα πανε καλα !!! 

Να εχουμε κοριτσια καλη κυηση και γεραααα μωρακια:*??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...