Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο Bexsero


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες,

 

Είμαι πολλά χρόνια μέλος στο mammyland, πριν ακόμα κάνω τα παιδάκια μου , αλλά χάθηκα λόγω τρεχάματος .. καταλαβαίνετε .. ο γιός μου είναι 4 ετών και η κόρη μου 2 και τρέχω όλη μέρα ... ! :) το ευχαριστιέμαι όμως δεν μπορώ να πω (χιχιχι!!!)

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν έχετε ακούσει κάτι και εσείς.

 

Η παιδιατρός μου μου πρότεινε να κάνω στα παιδιά μου το εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα Β, το BEXSERO. Μου είπε να το κάνουμε ωποσδήποτε γιατί τα μικρά μου πάνε στο παιδικό και ποτέ δεν ξέρεις .. το θέμα είναι ότι αυτο το εμβόλιο είναι κανούργιο την Ελλάδα γιατί στην Ευρώπη (Ιταλία, Γαλλία και Γερμανία) γίνεται εδώ και ένα χρόνο.

 

Εδω στην Ελλάδα (όπως και στο εξωτερικό) δεν συνταγογραφείτε .. το πληρώνεις ... 115 ευρώ η δόση .. εμένα όμως το θέμα μου δεν είναι τα λεφτα (ναι μεν θα μας λείψουν .. αλλα θα κόψω απο αλλου για να το παρω .. για τα παιδιά μου και την υγεία τους δεν με νοιάζει καθόλου), το θέμα είναι σαν εμβόλιο τι γίνεται? παρενέργειες κτλ ... η παιδίατρος με διαβεβαίωσε ότι έχει τις παρενέργειες όπως όλα τα εμβόλια .. τίποτα το τρομερό ..

Εγώ έχω κάνει μια μικρή έρευνα στο ιντερνετ, σε φαρμακοποιους και γενικα δεν υπάρχουν πολλα γι'αυτο το εμβόλιο..

 

Εγώ είμαι πολυ ευαίσθητη σ'αυτο το θέμα γιατί πριν 3 χρόνια "χάσαμε" μια ανιψούλα μας απο αυτή τη "κακιά" αρρωστια .... μεσα σ'ενα 24ωρο επήλθε ο θανατος .. ήταν τραγικο ... !

 

 

Γνωρίζει καμία κατι ? το εχει κανει καμμία?  καμια κοπέλα απο το εξωτερικό να μας βοηθήσει ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ ...!!

 

Φιλιά ....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...