Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Αννα μαρια μου καλη αρχη στο σχολειο

Πωπω μαθητες αντε να τους θυμασαι ολους

Σιγουρα πρωτες ωρες ειναι πιο ορεξατοι μετα κλαταρουν κ αυτα τα αμοιρα..

Κ εκδρομουλα μια χαρα

Καλα για το παρτυ ελιωσα στα γελια μα τοσο

Γαιδουρα μανα!!!!

Για τη φιλιπινεζα αυτες τις μανες τις θεωρω για κλωτσιες μιλαμε οκ να σε βοηθησει στις δουλειες αν υπαρχει αναγκη κ με το παιδι αλλα οχι να στο μεγαλωνει μια ξενη το θεωρω τραγικο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασουλα να σας ζησει!!!!τωρα το ειδα κοριτσακι μου γλυκο ευτυχισμενη κ εσυ κ η ομορφη οικογενεια σου

Αναμενω νεα με ανυπομονησια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι με ενα κ τρεχω φανταζομαι με τρια εσυ πατινι θες οχι ποδια

Χριστινιω παλι μωρε αρρωστουλικο το χες το καημενο..

Μολις βρω τροπο ενοειται θα κατεβασω το βιβλιο σου αλλωστε ειμαι φαν σου στο χω ξαναδηλωσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε;

Εγώ είμαι ένα καθιστό πτώμα αυτή τη στιγμή... Είναι εννιά και δέκα, και μάλλον θα πάω για ύπνο... Μόλις που κρατιέμαι ξύπνια. Είναι πολύ δύσκολη μέρα η σημερινή, γιατί έχω πολλές ώρες στο σχολείο, και το απόγευμα ρωσικά. Ευτυχώς τα περισσότερα τμήματα που έχω σήμερα είναι καλά. 

Ο Αντρέας πήγε εκδρομή σήμερα και ξετρελλάθηκε! Όλο γι' αυτήν μας μιλούσε σήμερα! Ενθουσιάστηκε με το λεωφορείο, με το στάδιο που πήγαν, με την οδοντίατρο, με όλα. Του έβαλα φωτογραφίες από στίβο και μου είπε ότι είναι αυτός με τους φίλους του, και ότι έτρεξαν, κι αυτός κέρδισε τον αγώνα. Μετά του έβαλα φωτογραφίες από οδοντιατρεία, και μου είπε ότι αυτό είναι το "οδοντιατείο" κι ότι "πήγαμε και βάλαμε τις τσάντες μας στον ώμο και ήταν μια κοπέλα εκεί και μας μίλησε". "Και τις σας είπε;" "Μας είπε να τώμε σοκολάτες"!!! "Ρε, μήπως σας είπε να ΜΗΝ τρώτε σοκολάτες;" "Όχι, μας είπε να τώμε"!!!!! (Ο άντρας μου υποστηρίζει ότι έτσι τους είπε για να χαλάσουν τα δόντια τους και να τους έχει πελάτες!) Πήρε και δίπλωμα συμμετοχής στις αθλοπαιδειές και δωράκι από την οδοντίατρο, οδοντόβουρτσα, οδοντόπαστα και ένα αυτοκόλλητο, ένα δόντι με παπιγιόν! 

Κατά τα άλλα, είμαστε όλοι ελαφρώς άρρωστοι. Λίγο συνάχι, λίγος βήχας, ελαφριά όλα ευτυχώς. Η μικρή έχει μόνο λίγο ξερόβηχα, αλλά μη φανταστείτε βήχα κανονικό, μπορεί να κάνει τρία γκουχ κάθε μισάωρο το πολύ. Μύξα δεν έχει προς το παρόν. Θα πάρω αύριο το γιατρό να δούμε τι θα μου πει. Δεν ξέρω, όμως, αν βήχει επειδή είναι άρρωστη ή επειδή πνίγεται απ' τα σάλια, κι απ' τα χέρια της που χώνει στο στόμα.

Μάγδα μια χαρά το ζίου σίτσου! Κι εμείς του χρόνου κάπου θα στείλουμε τον Αντρέα. Κολυμβητήριο σκέφτομαι να τον πάρω στο Δημοτικό, αλλά από τεσσάρων και πάνω τους παίρνουν. Θα δούμε...

Καλά, αυτό με το πάρτι γενεθλίων δεν υπήρχε. Πρώτη φορά να με καλέσουν κάπου και να με γράψουν σε τέτοιο βαθμό... 

Σας φιλώ κόρες, ελπίζω να μπει καμία να αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Μαγδα μου να χαιρεσαι το Βασιλακη σου! Πολυχρονος, ευτυχισμενος και παντα γερος να ειναι!!!!

 

Βασω μου να σου ζησει ο αγοραρος! Δεν θα τις δεις προφανως τις ευχες, αλλα η Αννα Μαρια θα στος μεταφερει!

 

Αννα Μαρια Περαστικα σας!

Καλα το παρτυ πολυ γελιο! Απαραδεκτο αυτο που συνεβη! Αν δεν γουσταρεις μην καλεις! απαπαπα!

 

Για πολεμικη τεχνη και μουσικη και κολυμβητηριο θελω κι εγω, αλλα αν δουλευει κι ο Νικος του χρονου- που το ευχομαι!!!!- ποιος θα τον πηγαινει;;;;Τεσπα, ως τοτε βλεπουμε!

 

Πολυ ωραια η εκδορμη του Αντρικου! Παρα πολυ ωραια! Κι εγω θελω να τον παω οδοντιατρο να του μιλησει γιατι δεν καθεται με τιποτα να πλυνουμε δοντια!!!!

 

Εχω να σας πω και νεα για ενα περιστατικο εδω στα Αγγλικα και αλλα, αλλα τωρα δεν προλαβαινω ισως ΣΚ τα καταφερω!

 

Φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα εμάς ευτυχώς ο μικρός κάθεται και του πλένει τα δόντια ο άντρας μου. Δεν έχουμε θέμα σ' αυτό, πάλι καλά. Και το καλοκαίρι που χρειάστηκε να πάει στον οδοντίατρο, επειδή νομίζαμε ότι είχε τερηδόνα (τελικά δεν είχε τίποτα), μια χαρά κάθισε και άνοιξε το στομα του και δεν έφερε πρόβλημα, επειδή και η Πέππα και ο Τζορτζ πήγαν στον οδοντίατρο!!!

Κι εγώ θα ήθελα να πάει μουσική ο Αντρέας, γιατί του αρέσει πολύ. Του αρέσουν τα μουσικά όργανα, ξέρει τα περισσότερα, έχει μουσικό αφτί και μαθαίνει πολύ εύκολα τραγούδια και μελωδίες. Απλά πιστεύω ότι αυτό που κάνουν τα Ωδεία τα τελευταία χρόνια, η "Μουσική προπαίδεια" είναι λίγο άκυρο. Άμα είναι να μάθει ένα όργανο το παιδί, ας αρχίσει απ' την αρχή να το μαθαίνει, αντί για χαζομαρούλες. Ίσως να είναι δημιουργική απασχόληση, δεν ξέρω. Πάντως, όλα αυτά θέλουν πολλά λεφτά δυστυχώς. Μια φίλη μου στέλνει την κόρη της πιάνο. Πέρσι έδινε 80 ευρώ το μήνα, και φέτος τους τα ανέβασε στα 95... Εγώ θα το ψάξω λίγο στο Δημοτικό Ωδείο, και βλέπουμε! Δε θέλω να τον πιέσω για τίποτα πάντως.

Για πες καλέ το περιστατικό! Μόνο εγώ θα γράφω μυθιστορήματα εδώ μέσα; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι απο εμενα!

Επιστρεψαμε την Κυριακη το μεσημερι στο σπιτι!

Ολα πηγαν καλα με τη βοηθεια Του Θεου και Της Παναγιας!μοηκα στο χειρουργειο 11και 15 το πρωι της Πεμπτης 06 του μηνα!αρκετα φοβισμενη,αγχωμενη και τρομοκρατημενη.οταν ετοιμαστηκε ο αναισθησιολογος να μου βαλει την ενεση (επισκληριδιο) εγω απλα δεν μιλουσα και εκλαιγα σιωπηρα!οσο κι αν με αστειευε εγω δεν ηρεμουσα!ημουν πιο αγχωμενη αυτη τη φορα.τελικα μου εβαλε την ενεση εδρασε κι αρχισε η διαδικασια!καταλαβα στο δεκαλεπτο οτι η προσπαθεια να βγει το μωρο τους δυσκολευε.ενιωθα κι εγω δυκολια στην αναπνοη.με επιασε και ταχυπαλμια απο το αγχος.ρωτουσα συνεχως το μωρο!το μωρο?οι 2 γυναικολογοι ηταν αφοσιωμενοι στην προσπαθεια,ο αναισθησιολογος με ενημερωνε πως ολα ηταν καλα.11και 32 βγηκε ο μικρος!ακουσα το κλαμα του και συγκινηθηκα φοβερα!εκλαιγα...ενω στην Ιωαννα απλα παγωσα!ακουσα το γιατρο που λεει ειναι ενας μπουλουκκος!χαχα

Τον εβαλαν στο στηθος μου και με κοιταξε στα ματια...ελιωσα...πανεμορφο πλασματακι!τον πηραν τον μετρησαν 3060 κιλα και 49 ποντους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι θαυμα της ζωης....!

Με ενημερωσε ο γιατρος οτι χρειαστηε ηπια βεντιυζα για να βγει.ηταν δυσκολη καισαρικη απ οτι μου πε γιατι στην πρωτη καισαρικη ηταν λεπτη η τομη κατω στην μητρα και τωρα με τη 2η καισαρικη ηταν ακομα πιο δυσκολο!

Τελος καλο ολα καλα....!Ο Θεος και Η Παναγια βοηθησαν...!

Με το θηλασμο το επιασε το στηθος και τον εβαζα συνεχως...δεν εχω θηλες καθολου ομως και επειδη ετρωγε λαιμαργα μου εκανε πληγες!ποναγα παρα πολυ,αναγαστκα εδωσα και ξενο γιατι το στηθος ηταν πληγωμενο.ουτε να το αγγιξω μπορω.προσπαθησαμε με πλαστικες θηλες αλλα τιποτα...ενω οταν πρισοαθησα να το βγαλω δεν εβγαζε σχεδον καθολου.μονο κατι σταγονες!στεναχωρεθηκα παρα πολυ το οτι δεν τα καταφερα και παλι...προσπαθησα οσο μπορουσα...ισως και παραπανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μικρος τα πρωινα ειναι ησυχουλης...τα βραδια εχει πινακια φαινεται και ζοριζεται.τωρα 2 νυχτες ξυονα στις 10 και ξανακοιμαται στις 2-3 τα ξημερωματα!υπομονη!

Η Ιωαννουλα φαινεται να το πηρε θετικα...λεει οτι τιν αγαπαει...παει και τον βλεπει στο κρεβατακι του...ειναι το μωρο της λεει:)ερχοταν και στην κλινικη και αλωνθζε...μονο την 1η μερα που με ειδε με ορους και αρκετα ταλαιπωρημενη στεναχωρεθηκε..,την επομενη μερα που μου τα εβγαλαν κι ηρθε να με δει ηταν μια χαρα!

Αυτα απο εμενα..,εσεις πως ειστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Η απόλυτη ερημιά βλέπω... Νομίζω το έχουμε κλείσει το καφενεδάκι ε;

Μπήκα για να σχολιάσω τη Βάσω, παρ' όλα αυτά.

Βάσω, να σας ζήσει και πάλι ο παίδαρος!!!!!!!!! Μια χαρά και το βάρος και όλα!!!!!

Καλέ, γιατί ήσουν τόσο αγχωμένη στην καισαρική; Έκλαιγες από το άγχος ή από τη συγκίνηση, δεν κατάλαβα;

Εγώ στον Αντρέα δεν είχα ακούσει και καταλάβει τίποτα, αφού ήμουν ναρκωμένη με ολική, τώρα στη Γεωργία τα κατάλαβα όλα, συγκινήθηκα λίγο, κι έτρεξε κι ένα δάκρυ!

Κρίμα για το θηλασμό. Απ' όσο ξέρω, όταν δεν έχεις θηλές, πρέπει να βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος, και με το θηλασμό βγαίνουν έξω. Για να μη σου κάνει πληγές πρέπει να προσέχεις να πιάνει σωστά το στήθος, δηλαδή να ανοίγει διάπλατα το στόμα και να αρπάζει όλη τη θηλή και μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω. Διαφορετικά, είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει πληγές. Αν τον βάζεις και δεν το πιάνει σωστά, θα πρέπει οπωσδήποτε να τον βγάζεις και να τον ξαναβάζεις, όσες φορές χρειαστεί, μέχρι να το πιάσει σωστά, αλλιώς οι πληγές θα χειροτερεύουν. Για τις πληγές πρέπει να βάζεις κάποια ειδική κρέμα ή σπαθόλαδο, και να αφήνεις το στήθος ακάλυπτο για να αερίζεται. Οι πλαστικές θηλές, απ' όσο ξέρω, δεν είναι και τόσο καλή λύση, γιατί ευνοούν τη δημιουργία πληγών, και δε βοηθούν τις θηλές να βγουν έξω.

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ για να λες ότι απέτυχες στο θηλασμό! Έξι ημερών είναι το μωρό!!!!!!! 

Το ότι δε βγήκε τίποτα με το θήλαστρο, δε λέει τίποτα. Είναι πάρα πολύ νωρίς για να βγάζεις με θήλαστρο. Κι εγώ στον Αντρέα είχα βγάλει ενώ ήμουν ακόμα στο μαιευτήριο, γιατί επέμενε η νοσοκόμα ότι κάτι έφαγα και πειράζει το μωρό (καμία σχέση τελικά), και με έβαλε να βγάλω γάλα με το θήλαστρο για να φύγει το "κακό" γάλα και καλά, κι έβγαλα κάτι σταγόνες. Ούτε για μια στιγμή δε σκέφτηκα ότι δεν έχω γάλα.

Γιατί δε ρωτάς και μία σύμβουλο θηλασμού; Εγώ τώρα στη Γεωργία που, αν θυμάσαι δε έβαζε βάρος και αγχωθήκαμε, ρώτησα τη Βίκυ Φαρδογιάννη στο ίντερνετ και μου απάντησε πολύ κατατοπιστικά. Αυτό είναι το προφίλ της, αν θέλεις μπορείς να τη ρωτήσεις: https://www.facebook.com/vfardogianni.ibclc?fref=ts

Αν πάλι νιώθεις ότι καταπιέζεσαι με το θηλασμό ή ότι σου προκαλεί πολύ άγχος, δεν πειράζει, το σημαντικό είναι να είσαι καλά για να είναι καλά και τα παιδιά σου.

Τι γλυκούλα η Ιωάννα! Κάπως σαν τον Αντρέα είναι!!! 

Κατά τα άλλα εμείς καλά. Την περασμένη βδομάδα ήμασταν όλοι άρρωστοι, με συνάχι και βήχα. Ο άντρας μου κι ο Αντρέας ακόμα έχουν, η Γεωργία είναι καλύτερα, σχεδόν δεν έχει καθόλου μύξα πια, κι εγώ καλά ευτυχώς.

Προσπαθώ να προσαρμοστώ στο σχολείο, αλλά κάθε μέρα καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι. Το κλίμα είναι τελείως διαφορετικό απ' το εσπερινό, τεράστιο σχολείο με 500 μαθητές και 100 καθηγητές. Κάθε μέρα μαθαίνω τους μαθητές και μετά τους ξεχνάω... Από καθηγητές, καμιά δεκαπενταριά έχω γνωρίσει. Τους πιο πολλούς δεν τους ξέρω, εννοείται... 

Οι τάξεις που έχω είναι αρκετά ανήσυχες οι περισσότερες. Συνέχεια μιλάνε, και μου σπάνε τα νεύρα. Πολλή μουρμούρα, πολλή φασαρία, και πρέπει να φωνάζω συνέχεια, γιατί δεν καταλαβαίνουν αλλιώς, δυστυχώς. Το συζητώ και με άλλες συναδέλφους, κι έχουν όλες τα ίδια προβλήματα. Η αντικαταστάτριά μου,  πάλι, μου έλεγε ότι είναι τα πιο ήσυχα τμήματα που έχει δει. Ξέρω 'γω, ή που είναι η τέλεια καθηγήτρια ή που ήταν αρχή και δεν είχαν ξεθαρρέψει ακόμα οι μαθητές.

Από λεφτά έχουμε πρόβλημα, το τσεκ που περιμένω δεν το έστειλαν ακόμα, και αναγκαζόμαστε να παίρνουμε λεφτά απ' τους γονείς μου... 

Οι υπόλοιπες πού είστε ρε κορίτσια; Μου λείπετε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ζουζουνες μια μερα μονο σπαστο αλλα ακομα ρυθμο δεν εχω πιασει μιας κ ολο κατι κανω

Σαββατο ψωνια στο μολ το πρωι κ το βραδυ παιδικο παρτυ η βαφτηστηρα μου περασα πολυ ωραια κ φαγαμε του σκασμου

Πηρα ιδιο νουμερο με μενα μπουφαν στην ευγενια κ δεν της εκανε πραγματικα καναν διατροφη για λιγο κ σταματησαν σηκωνω τα χερια ψηλα δυστυχως κουραστηκα κ δε βγαινει καπου μιας κ τη βλεπω μονο σκ οτι χανει τα παιρνει μεσοβδομαδα..

Κυριακη πηγαμε μαρινα φλοισβου κ γυρησαμε το απογευμα ξεσαλωσε το παπακι μου

Δευτερα δουλεια ζιου ζιτσου κ μετα ορθοπαιδικο μιας κ κουλαθηκε ο συζηξ απο τη δουλεια επαθε υπερκοπωση απο το μαουζ

Τεσπα φοραει ναρθηκα κ παρασκευη εξετασεις ελπιζω να γλιτωσει το χειρουργειο με ξεκουραση κ αγωγη..

Σημερα δουλεια κ σπιτακι δουλειτσες κ ενα ματσακι με το συζηγο μιας κ καποιες φορες ζει σε αλλο πλανητη

Αυτα τα δικα μου συνοπτικα

Βασουλα μου συγκηνηθηκα τοσο πολυ μπουλουκακι ο αγοραρος σου μπραβο που κ η ιωαννουλα το αγαπαει

Νομιζω κ εγω αν ξαναγεννησω θα χω περισσοτερο αγχος γιατι ξερω τι με περιμενει

Κ εγω δυσκολη καισαρικη ειχα γιατι εβγαινε χαιρετωντας ο μικρος χαχαχα

Κ ψοφησα στο κλαμμα οταν τον αντικρυσα

Δεν υπαρχει πιο ομορφη στιγμη στη ζωη μου

Οσο για το θηλασμο καλε τι απαισιοδοξια ειναι αυτη αρχη ειναι ακομα παρε αλοιφη κ σιγα σιγα βαζε στο βυζακι το μικρο κ μονο του θα ρθει η φυση βοηθα..

Αν παλι δεν δε χαθηκε ο κοσμος κ εμενα δε με θηλασε η μαμα αλλα ολα καλα μου πηγαν ως τωρα χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια δυσκολο να επιβληθεις σε τοσα ατομα μη ξεροντας τα κιολας..

Νομιζα σταδιακα θα βρεις τον τροπο αρχη ειναι ακομα που θα παει..

Περαστικα σας κιολας βλεπω συνηλθατε

Λεφτα γιοκ ε... Ασε δυσκολοι καιροι μας περιμενουν

Ρεπο αυριο θα παω να φτιαξω μαλλακι

Να ανανεωθω λιγακι

Σας καληνυχτιζω κλεισαν τα ματακια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασω μου να σας ζησει ο μικρουλης, να ειναι καλοτυχος γερος και να εχει ολο χαρες στη ζωη του!!! Με το καλο στο σπιτακι σας να βρειτε τους ρυθμους σας σιγα σιγα

Εγω τρεχω τρεχω τρεχω, μου εχετε λειψει και σας σκεφτομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ολη μερα

Ρεπαρω!!!

Η ευγενια ειναι η βαφτηστηρα κ ανιψια μου( του αδερφου του αντρα μου η κορη)

Σας εχω ξαναπει γιαυτην νομιζω σα παιδι μου την εχω μεγαλωσει δυστυχως εχει προβλημα βαρους κ οχι αισθητικα αλλα νομιζω θα χει υγειας αν δε το προσεξουν

Τους απειλησα οτι θα φυγω απο νομα κ παει τουλαχιςτον εδω κ δυο χρονια μπαλετο κ χορο

Την ξεκινησαν κ διατροφολογο αλλα απο οσο ειδα δε το τηρουν το προγραμμα μονο σκ την προσεχω στη διατροφη που την εχω εγω συνηθως

Ισως το καλοκαιρι που κλεισουν τα σχολεια την παρω σπιτι μου για λιγους μηνες μπας κ κανω κατι θα δουμε..

Εγω 53 κιλα κ αυτη 58

Κ ειναι μονο 9 ετων το κοριτσακι μου..

Στο παρτυ ειδα της συμμαθητριες κ ηταν λες κ ειχαν 3 χρονια διαφορα ειναι κ πολυ ψιλη ευτυχως!!!

Καγκουρακι κ μας μας λειπεις παρα πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε που μου λεει συνεχεια νονα οταν θα μεγαλωσω θελω να γινω σαν εσενα σπαραζει η καρδια μου

Ειμαστε πολυ δεμενες μαμα με φωναζε πολλα χρονια οταν αρχισε να καταλαβαινει της εξηγησα πως η μανουλα της ειναι μοναδικη κ η νονα την λατρευει αλλα ειναι νονα..

Αλλα ακομα κ τωρα σε μενα θα τρεξει να πει τον πονο της τους ερωτες της ολα..

Δε θελω αυριο μεθαυριο να πει δεν την φροντισα οσο επρεπε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα τη θυμάμαι τη βαφτιστήρα σου, αλλά δεν ήξερα ότι τη λένε Ευγενία. 

Πολύ άσχημο ρε παιδί μου να μην προσέχουν τα παιδιά και να τα αφήνουν να γίνονται παχύσαρκα. 

Κοίτα, όσο ψηλή κι αν είναι, 58 κιλά είναι πάρα μα πάρα πολλά για ένα παιδί εννιά χρονών. Εγώ είμαι 1.75 και είμαι περίπου τόσο, και θεωρώ ότι έχω επιπλέον κιλά. Όχι ένα κοριτσάκι 9 χρονών...

Έχετε πάρα πολύ ωραία σχέση, μπράβω. :P :P :P :P (οι φατσούλες για την ορθογραφία του μπράβο!)

Καγκουράκι τρέξιμο κι εσύ ε;

Εγώ σήμερα χάλια στο σχολείο. Είχα ένα δίωρο με το ένα από τα προβληματικά τμήματα, και έγιναν τα νεύρα μου κουρέλια. Δε με πειράζει να μιλάνε λίγο οι μαθητές, το καταλαβαίνω, δεν μπορείς να απαιτείς από τον άλλο να κάθεται εφτά ώρες σ' ένα θρανίο και να μη μιλά. Λογικό είναι, κι εγώ όταν βρίσκομαι σε θέση μαθητή ή ακροατή έχω την τάση να μιλάω. Αλλά, άλλο να μιλάνε επειδή είναι κουρασμένοι/αγχωμένοι/αναστατωμένοι/βαριούνται, κι άλλο να το κάνουν επίτηδες για να μου σπάσουν τα νεύρα. Είναι κάποια συγκεκριμένα παιδιά που το κάνουν αυτό, και βλέπω ότι παρασύρουν και όλη την υπόλοιπη τάξη. Ειδικά κάποιοι με κοιτάνε με ένα υφάκι "είμαι-πολύ-έξυπνος-για-να-ασχολούμαι-μαζί-σου". Αυτούς δεν μπορώ να τους προσεγγίσω με τίποτα. Κάποιους άλλους τα κατάφερα και τους προσέγγισα, βρήκαμε κάποια κοινά σημεία, κάνουμε κάποιες συζητήσεις, και πάει καλά. Αυτούς με τίποτα. Σήμερα δύο παιδιά σηκώθηκαν τέσσερις φορές και άλλαξαν θέση (κάποιες φορές κουβαλούσαν και το θρανίο), μιλούσαν ασταμάτητα, δεν είχαν βιβλίο, δεν έγραφαν, κι όταν πήγαινα και τους έλεγα να γράψουν ο ένας με κοιτούσε με ένα βλέμμα, τι να πω, νόμιζε ότι έχει το βλέμμα του φιδιού ή του λύκου και θα με υπνωτίσει, δεν ξέρω... Νόμιζε ότι με κοροϊδεύει, ξέρω 'γω; Με κοιτούσε και τον κοιτοιύσα κι εγώ. Τους έκανα άπειρες παρατηρήσεις, τους έιπα ότι θα τους κάνω απρόοπτα διαγωνίσματα, αλλά δεν είδα να ιδρώνει τ' αφτί τους. Την Παρασκευή έχουμε ενημέρωση γονέων και θα τους πω για τα βλαστάρια τους, κι αν συνεχιστεί το πράγμα, θα κάνω και καταγγελίες. Τουλάχιστον δεν έχω μόνο εγώ το πρόβλημα, μιλάω και με άλλες συναδέλφους και αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και με τα ίδια, και με άλλα τμήματα. Και στη συγκέντρωση που κάναμε σήμερα, τα συγκεκριμένα παιδιά στέκονταν σχεδόν δίπλα απ' το διευθυντή την ώρα που μιλούσε, και ενοχλούσαν. Αναγκάστηκε ο διευθυντής να κάνει αρκετές φορές παρατήρηση, και μετά πήγε κι ένας καθηγητής ή βοηθός διευθυντής, δεν ξέρω, εκεί κοντά τους, και τους έκανε παρατήρηση για πολλή ώρα.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς η αντικαταστάτριά μου, μου μιλούσε για τα πιο ήσυχα τμήματα που της είχαν τύχει ποτέ. Ή που το έλεγε έτσι για να δημιουργήσει εντυπώσεις, ή που δεν είχαν ξεθαρρέψει ακόμα οι μαθητές. Ή που σε σχέση με άλλα, αυτά είναι πολύ ήσυχα τμήματα, τι να πω!!!!!! Πάντως, την πρώτη μέρα που πήγα και την πήρα τηλέφωνο μετά, εξέφρασε έκπληξη όταν της είπα ότι μιλούσαν. 

Σας αφήνω γιατί γκρινιάζει η μικρή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα, για διάλυση το πάμε καταπώς φαίνεται... Κι εγώ μπαίνω και ξαναμπαίνω, και κανένα ποστ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια τι γινεται?

Βαρεσαμε διαλυση? Απιστευτο!

Που χαθηκαν οι υπολοιπες εκτος απο Αννα Μαρια και Μαγδα?

Εμεις καλα...με το θηλασμο τελικα δεν τα καταφερα...ποναγα τοσο πολυ οταν τον εβαζα στο στηθος επειδη το χε πληγωσει και δεν αντεχα πολλη ωρα! Μαλλον δεν ειμαι ικανη για θηλασμο...τι να πω!

Ο μικρος εχει και πονακια...χτες δεν κοιμηθηκε τιποτα ολη μερα...εκλαιγε μαζευε τα ποδαράκια του..σημερα Δόξα Τον Θεό και Την Παναγία φαινεται καλυτερα!

Η Ιωαννα ηταν αρρωστουλα με πυρετο την Παρασκευη το απογευμα...την πηρε ο ανδρας μου γιατρο και τελικα γταν ιωση! Πυρετο λιγο βηχα βραχνιασε κιολας! Της εδωσε σιροπακι για το βηχα και αντιπυρετικο! Δειχνει καλυτερα αλλα την ειχαμε κατω στη μαμα μου για να μην κολλησει τον μικρο! Ουφ τι αγχος κι αυτο να μην κολλησει το βρεφος! Οσο για αντιδραση το πηρε θετικα προς το παρον! Απεναντι στο μωρο ειναι στοργικη και φιλικη! Εμενα παλι με αποφευγει...δεν ξερω τι επαθε...ουτε να την ταισω ουτε δεχεται τουαλεττα να την παρω ουτε να με αγκαλιασει τιποτα κι εχτες μου πε...εσυ αγαπας τον Γιωργο εμενα μονο ο μπαμπας με αγαπαει! Και ολη τη μερα εκλαιγα! Με επιασε το παραπονο...οκ ισως επειδη με βλεπει συνεχως με τον μικρο να αντιδρα ετσι! Σαββατο και Κυριακη απογευμα την πηρε ο αντρας μου παιχνιδοτοπο και επαιξε γιατι σπιτι βαριεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.

Το κλείσαμε το μαγαζί βλέπω...

Εμείς είμαστε καλά, ο Αντρέας έχει πάλι άσχημο βήχα, αλλά τίποτα το φοβερό, προς το παρόν.

Στο σχολείο έχω καλές μέρες, και άσχημες μέρες. Την Παρασκευή είχαμε ενημέρωση γονέων, και ένιωσα μια απέραντη ανακούφιση όταν έλεγα στους γονείς ότι το τμήμα του παιδιού τους είναι άτακτο, και μου απαντούσαν ότι όλοι οι καθηγητές τα ίδια τους λένε. Ρώτησα, μάλιστα, μια μαθήτρια, αν σε όλα τα μαθήματα έχει φασαρία, και μου είπε "στα περισσότερα". Μέχρι εκείνη τη στιγμή, πίστευα ότι έφταιγα εγώ, ότι δεν μπορώ να κρατήσω την τάξη, και ότι με κοροϊδεύουν οι μαθητές. Όπως αποδείχτηκε, όμως, το πρόβλημα είναι γενικότερο. 

Σήμερα με φώναξε ο διευθυντής στο γραφείο του, και μου μίλησε για το ένα από τα τμήματα που έχουν πρόβλημα, το πιο δύσκολο. Μου είπε ότι έκαναν παράπονα κάποιοι γονείς ότι το τμήμα είναι πολύ άτακτο, και με ρώτησε τι προβλήματα υπάρχουν, ποιοι υποκινούν τη φασαρία, κ.λπ. Του είπα ειδικά για ένα παιδί που έχει μια στάση "είμαι πολύ έξυπνος για να ασχολούμαι μαζί σου", κι ότι σήμερα ειδικά αυτός έβγαλε πάνω το σάντουίτς του και το έτρωγε, την πρώτη ώρα κιόλας! Εγώ δεν έδωσα και πολλή σήμασία είναι η αλήθεια, γιατί είχαμε ωραίο κλίμα στο μάθημα, του έκανα παρατηρήσεις σε φιλικό τόνο, αλλά δεν έγινε και τίποτα. Ο διευθυντής μου είπε ότι έπρεπε οπωσδήποτε να κάνω γραπτή καταγγελία, για να υπάρχουν γραπτές μαρτυρίες για την προβληματική συμπεριφορά, για να πεισθούν και οι γονείς τους. Δε μου αρέσουν αυτές οι μέθοδοι, αλλά ο διευθυντής μου είπε ότι τις πρώτες φορές δε θα μπουν αποβολές, και θα χειριστεί αυτός τις περιπτώσεις. Ουφ, ελπίζω να μη χρειαστεί, αν και, χλωμό το κόβω!

Κατά τα άλλα, τρέξιμο! Το πρωί σχολείο, το απόγευμα στο σπίτι με τα παιδιά. Από δουλειές κάνω ελάχιστες, και μπορείτε να φανταστείτε πώς είναι το σπίτι! Το Σαββάτο πηγαίνω Κατηχητικό και την Κυριακή το πρωί ετοιμάζω τα μαθήματα του σχολείου.

Αυτό το Σαββάτο πήρα και τον Αντρέα μαζί μου στο Κατηχητικό και του άρεσε πολύ! Την ώρα που λέγαμε την ιστορία ζωγράφιζε (και μιλούσε συνέχεια), ενώ μετά, όταν κάναμε μια χειροτεχνία και στο παιχνίδι, έτρεχε πάνω-κάτω, εξερευνούσε τα διάφορα παιχνίδια (πινγκ πονγκ, μπιλιάρδα, ποδοσφαιράκι), κι έπαιζε με τα κορίτσια. Τους φώναζε "κο-ιτσάκια, ελάτε να παίτσουμε"!!!

Η μικρή μεγαλώνει, από χτες είναι λίγο ιδιότροπη, αλλά έχει και πολλή πλάκα. Όπως την έχουμε στο ριλάξ, μαζεύει τους ώμους και προσπαθεί να σηκωθεί! 

Αυτά τα νέα μας.

Βάσω, σιγά-σιγά θα συνηθίσει το Γιωργάκη η Ιωάννα.

Πώς το καταλαβαίνω αυτό με τις αρρώστιες... Κι εμείς τα ίδια με τον Αντρέα δεν είχαμε; Και ήταν και καλοκαίρι...

Κρίμα για το θηλασμό, αλλά μην το βλέπεις ότι είσαι ανίκανη. Απλά δε σου έκατσε. Μη σε αγχώνει και σε στενοχωρεί αυτό.

Σας φιλώ κορίτσια. Ελπίζω να μπει καμία να γράψει κάτι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ξεκινω αγαπητο ημερολογιο χαχαχα

Τρεις κ ο κουκος κυριολεκτικα πλεον το παρεακι μας φαγαν οι υποχρεωσεις κ κατα πως φαινεται περασε σε δευτερη μοιρα το ποστακι μας

Εγω ησυχα αυτος ο μηνας ειναι χαλαρος μιας κ κανω ενα σπαστο τη βδομαδα βεβαια δευτερα κ τριτη παμε καρατε αρα μονιμως εκτος σπιτιου βρισκομαι

Νιωθω αρκετη κουραση αλλα μου αρεσει να βλεπω το β χαρουμενο.. Τρελαμενος με το ζιου ζιτσου με τις νεες φιλιες

Κ απο τοτε που παει ακομα πιο ανεξαρτητος πλεον νιωθω πως ζω με ενα αντρακι στο σπιτι

Χτες σηκωθηκε σε καποια φαση κ συγυριζε το σπιτι απο μονος του κ οταν τον ρωτησα ειπε η μαμακα ειναι η ομορφη πριγκιπισσα να ξεκουραστει πρεπει

Στη δουλεια αννα μαρια κ εγω περναω κριση την εχω βαρεθει η δε μου αρεσει η τεσπα αλλο θα θελα να κανω δε μου ταιριαζει οπως κ να χει υπομονη εχω καλες απολαβες κ δεν ειμαι για αλλαγες

Ο προισταμενος με εκπαιδευει ολο κ σε περισοτερα κ ανησυχω μηπως φυγει κ αλλαξουν οι θεσεις κ βρεθω & με αλλες ευθυνες ελπιζω πως οχι..

Για τα δυσκολα τμηματα εγω θα τους εδινα στεγνα δεν ειμαι κ το πιο ηρεμο ατομο δε με σεβεσαι δε θα το κανω κ εγω..

Βασουλα δε θηλασες δε χαθηκε ο κοσμος το προσπαθησες κ αυτο μετρα το παν ειναι μια ηρεμη κ χαρουμενη μαμα ειτε θηλαζει ειτε οχι...

Θα στρωσει το νινακι που θα παει..

Η ιωαννουλα ζηλευει δυστυχως αναποφευκτο σταδιακα θα συνηθισει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια= Μάγδα!

Εμάς μόνο χαλαρός δεν είναι αυτός ο μήνας! Κάθε μέρα επιστρέφω απ' το σχολείο μ' ένα κεφάλι καζάνι. Χτες ήταν μια απελπιστική μέρα. Είχα και πάρα πολλές ώρες, είχα και δύο τμήματα τις δύο τελευταίες ώρες που μου έβγαλαν την ψυχή. Σήμερα ευτυχώς ήταν πιο καλή μέρα. Χτες προειδοποίησα το μαθητή που μου δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα και σήμερα ήταν κάααπως πιο ήσυχος. Τον έβγαλα στον πίνακα κι έτσι απασχολήθηκε χωρίς να ενοχλεί.

Και τον Αντρέα τον βλέπω ότι γίνεται κάπως πιο ανεξάρτητος, αλλά ακόμα είναι μικρούλης. Π.χ. σήμερα ήρθαμε σπίτι και δεν ήταν έτοιμο το φαγητό. Άνοιξα το ψυγείο να φάω κάτι πρόχειρο μέχρι να γίνει, εντόπισε ένα τάπερ με σταφίδες, και μου το ζήτησε. Του το άνοιξα και το έβαλα στο τραπέζι της κουζίνας, μετά αυτός το πήρε, το έφερε στο σαλόνι, πήγε στο διάδρομο κι έφερε την καρέκλα του, κάθισε κι έτρωγε, μετά σηκώθηκε, έφερε το ποτήρι του, ήπιε νερό, του έπεσε μια σταφίδα κάτω, και πήγε και την πέταξε στον κάδο.

Μάγδα εννοείς ότι σε εκπαιδεύει ο προϊστάμενος για να αναλάβεις περισσότερες ευθύνες, χωρίς, όμως, να πάρεις προαγωγή ή αύξηση μισθού; Γιατί θυμάμαι ότι ήταν να πάρεις μια προαγωγή και τελικά δεν την πήρες...

Στην εκπαίδευση χρειάζεται άαααααπειρη υπομονή! Και γενικώς, είμαι της φιλοσοφίας να προσπαθείς να λύσεις το πρόβλημα μόνος σου με το μαθητή, κι αν εξαντλήσεις όλα τα μέσα και τους τρόπους, τότε να καταφεύγεις σε άνωθεν βοήθεια, από βοηθούς διευθυντές, διευθυντή, κ.λπ. Με το χτεσινό τμήμα πάντως, που είχαμε τελευταία ώρα, δεν το βλέπω να το λύνω μόνη μου το πρόβλημα. Έχουν ξεφύγει.

Ουφ, έχω ένα σωρό δουλειές, αλλά συνήθως δεν κάνω καμία! :) 

Τώρα έχω σίδερο, θέλω να κάνω λίγο και τα χειμωνιάτικα του Αντρέα, γιατί ακόμα δεν τα κατεβάσαμε, και βολεύεται με κάποια κομμάτια που του είχα έξω, και θέλω να φτιάξω και μια μαρμελάδα μήλο, γιατί φάγαμε όλες τις μαρμελάδες, και ο Αντρέας ζητάει. Πρέπει να κόψουμε και εικόνες από είδη καθαριότητας για το σχολείο του Αντρέα. Προχτές κόψαμε εικόνες από τροφές, για να τις χωρίσουν σε φυτικές και ζωικές, και φυτέψαμε και φακές σε βαμβάκι και τις πήγε στο σχολείο. Φυσικά, είχαμε φυτέψει και στο σπίτι προηγουμένως, και ήδη τις μεταφυτεύσαμε σε γλάστρα! 

Α, ακούστε ατάκα του Αντρέα: όπως παίζαμε με τα τουβλάκια, μου δίνει ένα και μου λέει "ο-ίστε δασκάλα". Του λέω "δασκάλα είμαι εγώ;" και μου απαντά "ναι, είσαι στο καθηγικό" (κατηχητικό)!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...