Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Εδω κ εγω ζουζουνες μη βαλετε απουσια αλλα ολο τρεχω κ οταν δεν ετρεχα κοιμομουν..

Νομιζω απο κυριακη λειπω

Κυριακη λοιπον ολη μερα αλεποχωρι στο εξοχικο της συνηφαδας κουνιαδας η οτι τεσπα την εχω γυναικα του αδερφου του αντρα μου

Πηγαμε το πρωι κ γυρησαμε το βραδυ περασαμε φανταστικα ο μικρος λυσαξε με τις ξαδερφες κ εγω απολαυσα φυση κ ξεκουραση το σπιτι αυτο συνδιαζει καταπρασινα βουνα κ θαλασσα ολα τα λεφτα ηταν

Δευτερα τρεξιμο στη δουλεια ειχα κ καθυστερηση κ ειχα φρικαρει εντελως λογω ναρκωσης κ ακτινογραφιων δεν ηθελα μωρο αρα ως να ρθει η περιοδος εζησα μια φρικη ακομα κ τεστ εκανα...

Τριτη δουλεια κ τρεξιμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πού είστε ρε κορίτσια;

Μονόλογο κάνω πια...

Ουφ, νυστάζω, η μικρή ξύπνησε απ' τις εξήμιση. Έκανα ότι δεν άκουσα μήπως και ξανακοιμηθεί, αλλά πού τέτοια τύχη. Εφτά παρά την πήρα να τη θηλάσω και στις εφτά ξύπνησε ο Αντρέας κι ήθελε γάλα. Τον άντρα μου τον είχα ξαποστείλει στο παιδικό γιατί ροχάλιζε, οπότε έπρεπε να ετοιμάσω και το γάλα του Αντρέα... Μετά έπαιζε στο κρεβάτι με τους Τόμες και κάτι ρολόγια, και όταν επιτέλους τον είχε ντύσει ο άντρας μου και του είχα ετοιμάσει όλα τα πράγματα για τον παιδικό κι έλεγα μόλις φύγουν να την ξαναπέσω, χτυπά την πόρτα ο γείτονας και μας ανακοινώνει ότι σε κανένα εικοσάλεπτο (έχει περάσει προ πολλού) θα έρθει ο μπογιατζής να μας βάψει τη βεράντα εξωτερικά. Ουφ, νόμιζα ότι ήταν για αύριο αυτό. Ουφ και πάλι ουφ.

Χτες πέθανα στις δουλειές, έκανα δυο τέεεεελειες πίτες, μια σπανακοτυρόπιτα κι επειδή μου περίσσεψε φύλλο, έκανα και μια πίτα με μοτσαρέλα, ντομάτα και ελιά. Το φύλλο μου πέτυχε απίστευτα, είχα βάλει και αλεύρι ολικής άλεσης κι έγινε τραγανό και αφράτο! 

Μετά κάτι καθαρίσματα, συμμαζέματα, κ.λπ., και το βράδι ετοίμασα και παστίτσιο για να το ψήσουμε σήμερα, επειδή τώρα το πρωί θα πάμε με την κουμπάρα μου να δούμε για βαφτιστικά. Γράφω και το άρθρο και με κουράζει πολύ, νομίζω η στάση στον υπολογιστή, επειδή γράφω στο λάπτοπ στο σαλόνι και δεν είναι κι ό,τι πιο αναπαυτικό.

Μάγδα που είσαι βρε; Όλα εντάξει με τα ράμματα;

Το Σαββάτο έχει εκδήλωση ταυτόχρονου θηλασμού, και θέλω να πάμε με τη Γεωργία, αλλά το σκέφτομαι λίγο. Αν κολλήσει τίποτα εκεί πέρα; Την περασμένη φορά που είχα πάει με τον Αντρέα, ήμασταν σε μια μικρή αίθουσα, η μία πάνω στην άλλη. Αύριο γίνεται δυόμιση μηνών και είναι η ηλικία που είχε αρρωστήσει ο Αντρέας με βρογχιολίτιδα και πήγε νοσοκομείο, και δεν ξέρω γιατί, αγχώνομαι μην πάθει το ίδιο και η μικρή. Ουφ, δεν ξέρω τι να κάνω τελικά.

Μπείτε καλέ να γράψετε τίποτα, μόνη μου μιλάω, μόνη μου τα διαβάζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

χαθηκατε ολες....!

Αννα Μαρια η Γεωργια τεντωνει χερακια, αντιλαμβάνεται, χαμογελαει, τα λεω και νομιζω οτι εχει περασει πολλης καιρος απο τοτε που ηταν βρεφακι η Ιωαννα!ξυπνα πολλες φορες μεσα στο βραδυ?

Μαρινακι πως εισαι?η εγκυμοσυνη?τι εγινε τελικα με τον Αντωνακη?τον εστειλες παιδικο ή ακομη?

Μαγδουλα μια χαρα περασατε στο εξοχικο της συννυφαδας!εβγαλες τα ραμματα?πονεσες?αμα θες να σου ρθει περιοδος για οποιοδηποτε λογο παντα υπαρχει καθυστερηση!κι εγω ετσι παθαινα!μετα το κτυπημα της μικρης που επρεπε να κανει αξονικο ακτινογραφιες κλπ ηθελα να δω περιοδο μετα γιατι μου πε ο γιατρος επειδη περασα απο ακτινοβολια καλυτερα να μην εμενα εκεινο το μηνα και ναι ειχα καθυστερηση και αγχωθηκα ενω τελικα δεν ημουν εγκυος!

Τη Τριτη το βραδυ πηγαμε  σε μια εκδηλωση που τραγουδαγε ο αδελφος μου εδω στην κοινοτητα, περασαμε ωραια, χορεψα κιολας, ηρθαν και οι κουμπαροι μας κι ενα ζευγαρι αλλο φιλοι μας, ξεσκασαμε!η ωρα 1 πηγαμε σπιτι και χτες ξυπνησα πρωι γιατι πηγαμε Εκκλησια με τη μικρη μιας και κανουμε τη γιορτη της που ειναι το Σαββατο Του Αγίου Ιωάννη Του Λαμπαδιστή. Μετά κατα τις 11 παρα ξεκινησαμε με τον αντρα μου, τη μαμα μου και τη μικρη πηγαμε στον Άγιο Ιωάννη Τον Λαμπαδιστή στον Καλοπαναγιώτη, μετά φαγαμε καπου το μεσημερι και πηγαμε στον Άγιο Κυπριανό που ειναι η γιορτη του σημερα και μετα πηγαμε στον κουνιάδο μου που ηταν τα γενεθλια του μωρου τους τη Δευτερα, 1 χρονου και κατα τις 7μιση ηρθαμε σπιτι!κουραστηκα ομως να πω την αληθεια και ψες το βραδυ ημουν ανησυχη,με ποναγαν τα εντερα μου, γριππωθηκα κιολας εχει 2-3 μερες και ψες το βραδυ μου βγηκε ολη η κουραση!ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια! Τρελο πηξιμο τρωω, ειναι η πρωτη μερα που καταφερα να ξεκλεψω λιγο χρονο, δεν σας διαβασα, απλα εψαξα λιγο να δω τι εγινε με τη Μαγδουλα μας, ειδα ολα καλα, οποτε μια χαρα! Αντε σιδερενια και μακρια απο τετοια!

Κατα τα αλλα, καλα απο υγεια ολοι δοξα τω Θεω! Σας φιλω τα λεμε συντομα ελπιζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη που χανομαι ρε κοριτσακια αλλα αυτο το σπαστο στο ενδιαμεσο κ ολα τα αλλα δεν προλαβαινω καποιες φορες ουτε να φαω η να κατουρησω αμαν πια θελω το 24ωρο να χει 40ωρες πολλα ζηταω;;

Τα βγαλα χτες τα ραμματα δλδ πηγα δουλεια χτες γυρησα απο δουλεια πηγα τον αντρα μου με το δικο μου να παρει το μικρο αμαξι που χε για σερβις μετα στο γιατρο γυρησα κ ολα αυτα τρελη κινηση μακρινες αποστασεις κ απο την κουραςη τρεμανε τα χερια μου...

Τα βγαλα πονεσα οχι οσο πιστευα κ δεν ειναι κ τοσο φρικτη η τομη οσο νομιζα εχει κανει πλαστικη κ εγγυηθηκε οτι σε 6 μηνες που θα παω θα ψαχνουμε να δουμε που εγινε η τομη.. Μακαρι..

Ειναι εκει που πεφτει η μπανελα του σουτιεν η τομη.

Σημερα σπιτι δουλεια δουλειες κ παλι δουλεια παλι δουλειες κ εχω κ τον συζηγο που ναι κατακοπος κ απλα παει μια δουλεια οκ εχει αναλαβει κ το οικοπεδο κ τα σκυλια παλια βοηθουσε ο πεθερουλης αλλα δεν ειναι κ τοσο τραγικο αυτος κανει λες κ δουλευει σε καταργα.. Εννοειτε οτι πλεον δε βοηθα στο σπιτι μιας κ δεν προλαβαινει εκ των πραγματων δεν εχω απαιτηση αλλωστε

αλλα την γκρινια του δεν την μπορω καθολου..γκρρρ

Τεσπα ας μη μουρμουραω κ εγω!!

Αλλα νεα χειρουργηθηκε κ ο στρατουλης μου στη μεση που χε θεμα ολα καλα δοξα το θεο

Ας αρχισω κανα σχολιο γιατι παλι θα με διακοψουν γκρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ξεκινω τρωγοντας παραλληλα μια πιτσα ονειρο εκανα κ εγω μεγαλουργησαμε αννα μαρια ενα ταψι κ ουτε ψιχουλο θα μεινει!

Αννα μαρια μην αγχωνεσαι βρε μπορει η μικρουλα να χει πιο γερο ανοσοποιητικο.για θηλασμο ταυτοχρονο θα πηγαινα μου αρεσουν πολυ αυτα..

Χριστινακι με συγκηνησες τελος καλο ολα καλα δοξα το θεο..

Βασουλα μου χΑρα στα κουραγια σου με το σπορακι στην κοιλιτσα

Ασε το αγχος τελικα τα τρελαινει ολα μολις εκανα το τεστ κ βγηκε αρνητικο (ειχα παρει ναρκωση ακτινοβολια κ αντιβιωση)μεταλλαγμενο θα βγαινε μου ρθαν γιαυτο ειχα φρικαρει τοσο..η ινα οταν εχασε τον πεθερο της ειχε 3 μηνες περιοδο απο τη στεναχωρια της κ πηρε χαπια να κοπει..

Αχ αυτο το κωλοαγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινακι περαστικα σας κουκλιτσα μου γρηγορα να γινεται καλα..

Βασουλα μου να τη χαιρεσαι..

Καγκουρακι κατερινακι τριτεκνουλες μου καλς κουραγια

Καγκουρακι κ καθηγητρια respect πραγματικα σε θαυμαζω κ σε κ την αλλη κατερινα πως τα προλαβαινετε ολα ρε θηρια!!!

Δε θυμαμαι αλλα σχολια συγνωμη..

Παω να κοιμησω το παπακι γιατι κουτουλαει κ τριβεται..

Καληνυχτα ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε;

Εμείς καλά. Από χτες περιμένουμε να έρθουν οι μπογιατζήδες. Ευτυχώς χτες δεν κάναμε καμιά ετοιμασία, γιατί θα ήμασταν άνω κάτω χωρίς λόγο.

Σήμερα το πρωί στις οκτώ ήρθε πάλι ο γείτονας και είπε ότι έρχονται σε λίγο, και να μεταφέρουμε όλες τις γλάστρες απ' το μπαλκόνι για να μπορούν να βάψουν. Του είπα να πάνε πρώτα σε κάποιο άλλο διαμέρισμα και μετά να έρθουν σ' εμάς, γιατί έπρεπε να ετοιμάσουμε και τον Αντρέα για το σχολείο, και δε θα προλαβαίναμε. Τελικά μεταφέραμε τις γλάστρες στο πίσω μπαλκόνι, γιατί αν τις βάζαμε μέσα θα γεμίζαμε μυρμήγκια. Σκούπισα και τα βουνά απ' τα χώματα και τα ξερά φύλλα που είχαν μαζευτεί τόσες μέρες, και τώρα τους περιμένουμε.

Χτες το πρωί πήγαμε με την κουμπάρα μου να δούμε για βαφτιστικά. Καλά, μέχρι να κανονίσουμε, το θέατρο του παραλόγου. Μου έσπασε τα νεύρα, τέλος πάντων, να μην επεκταθώ. Τελικά κατεβήκαμε στην αγορά και είδαμε αρκετά. Τα πιο πολλά ήταν μπλιάχ, είδαμε και αρκετά καλά και σε καλές τιμές πάντως, αλλά ρε κορίτσια, είναι ΟΛΑ κοντομάνικα και αμάνικα. Μα είναι δυνατόν; Τι είναι το μωρό, μοντέλο να κάνει πασαρέλλα ή κυρία να πάει σε βραδινό χορό και θα φορέσει το αμάνικο μες στο Δεκέμβρη; Φυσικά έχει ζακετούλες, γουνάκια (με τίποτα) και αυτά τα μπουστάκια που είναι μόνο μανίκι για από πάνω. Αλλά θα προτιμούσα ένα μακρυμάνικο φορεματάκι.
Καλά, ήταν και κάτι τιμές... Ένα απλό καλάθι, βαμμένο από πάνω και με κάτι λουλούδια, για να μπουν τα πράγματα του μωρού, είχε 96 ευρώ! Γενικώς, όμως, οι πιο πολλοί είχαν προσφορές. 

Βάσω η Γεωργία δεν ξυπνά καθόλου τη νύχτα. Σχεδόν ποτέ δεν ξύπνησε τη νύχτα απ' την πρώτη μέρα που τη φέραμε σπίτι. Καλά, κάνει κάτι γελάκια, κάτι φατσούλες! Είναι μια γλύκα! Της αρέσει να της κάνουμε άγου και κουπεπέ. Εκεί κατενθουσιάζεται!

Ωραία περάσατε το σαββατοκύριακο! Αλλά είναι λογικό να κουράζεσαι στην κατάστασή σου.

Μάγδα σίγουρα θα εξαφανιστεί η τομή! 
Κι εμένα ο άντρας μου όλο γκρίνια. Το πρωί για να σηκωθεί γίνεται πόλεμος. "Άσε με λίγο ακόμα", "δεν μπορώ, δε λειτουργώ", "είμαι κουρασμένος". Καλά, αυτός κουράζεται απ' τον ύπνο... 
Χτες εγώ έκανα ένα παστίτσιο όνειρο χαχα!

Λες να πάω στον ταυτόχρονο θηλασμό; Το θέλω πολύ. Είχαμε πάει και με τον Αντρέα όταν θήλαζε, πάλι τέτοια εποχή, 6 Οκτωβρίου ήταν, του 2012. Αλλά ήταν μεγαλύτερος, κόντευε ενός έτους. 

Φαντάζομαι ότι θα είναι σε μεγαλύτερη αίθουσα τώρα, γιατί τότε ήταν απ' τις πρώτες φορές που το διοργάνωναν και δεν περίμεναν τόση συμμετοχή.

Καλύτερα που ήρθε η περίοδος. Να συνέλθεις απ' την εγχείριση, και μετά βάζετε μπρος για το δεύτερο, αν το θέλεις δηλαδή.

Χριστίνα πολλά φιλιά!

Σας φιλώ και όλες τις υπόλοιπες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσα να μαι κ παλι βαψατε τελικα αννα μαρια μου;;

Εννοειται να πας για ταυτοχρονο θηλασμο εγω σεμιναρια ενημερωσεις η τετοια ψοφαω πεταω τη σκουφια μου..

Δε το χανα με τιποτα..

Καλυτερα που η γεωργια ειναι κ πιο μικρη πιο ευκολη στη μεταφορα..

Μπραβο που δε σου ξυπναει το λεχουδακι σου..

Καλα τα βαφτιστικα ολα καλοκαιρινα ;;;ισως γιατι γινονται πιο συχνα βαφτισια τα καλοκαιρια μαλλον..

Γουνακι μπλιαχ αλλα ενα μπολερακι θα ναι μια χαρα πιστευω...

Βαλε καμια φωτο να την καμαρωσω αν εχετε μειλ στειλτε μου να σας στειλω του βασιλη δεν μπορω με τιποτα να βαλω στην ομαδα σνιφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο για τον αντρα μου αννα μαρια αυτη η κυκλοθυμια του τρελαινει κοσμο μιλαμε η θα ναι υποδειγμα συζηγου η που θα ναι για κλωτσιες αυτη τη βδομαδα ειναι για πολλες κλωτσιες...

Του λεω χτες ξυπναμε μη κ δε χτυπησει το ξυπνητηρι

Μου λεει αμαν ρε μαγκυ κ θα χω αγχος να σε ξυπναω κ βαλε κ δευτερο λες κ ηταν καμια σπουδαια δουλεια

Του λεω αστο μη με ξυπνας θα βρω τροπο..

Πρωι πρωι με πηρε τηλ μαγκυ ξυπνησες;;;

Του το κλεισα στα μουτρα μπας κ καταλαβει οτι δεν ειμαι κανα μωρο να μου κανει σκοτσεζικο ντους..

Τωρα εχει μουτρα..

Σκασιλα μου...

Αντε παω για μπανακι γιατι παλι δουλεια μετα γκρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!!!

Πήγαμε παιδίατρο πριν λίγο. Ο Αντρέας μια χαρά, αλλά η μικρή δεν έβαλε βάρος. Τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 170 γραμμάρια. Μου είπε να πάρω μαγιά μπίρας και κάτι πολυβιταμίνες και να τη βάζω πιο συχνά στο στήθος. Πιστεύω ότι φταίει το γεγονός ότι ξεχνιέται με τα δάχτυλα που πιπιλίζει, αποκοιμιέται και δε ζητά να θηλάσει, κι εγώ η ηλίθια εφυσήχαζα ότι είναι λογικό να αραιώσουν οι θηλασμοί τώρα που μεγάλωσε και να μη νιώθω και πολύ βαρύ το στήθος. Θα τη βάζω κάθε δύο ώρες να θηλάζει, θέλει δε θέλει... Ουφ, αγχώθηκα, με τον Αντρέα δεν είχα τέτοια προβλήματα, αλλά αυτός ήταν πολύ του στήθους και της αγκαλιάς. Πίστευα ότι η Γεωργία αντιδρά διαφορετικά επειδή είναι το δεύτερο μωρό, και ο θηλασμό πολύ πιο εύκολος. 
Ελπίζω να αυξηθεί η παραγωγή.

Μάγδα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ήρθε ο μπογιατζής! Στις δωδεκάμιση, από τις οκτώ το πρωί που ήρθε ο γείτονας και μας ειδοποίησε. Έγινε πολύ ωραία η πολυκατοικία. Τη Δευτέρα θα έρθει να βάψει και τα κάγκελα.

Δεν ξέρω γιατί είναι όλα τα βαφτιστικά καλοκαιρινά. Λόγω ματαιοδοξίας των γονέων και των νονών που κοιτάνε μόνο την εμφάνιση, ξέρω 'γω; Πάντως σε ένα απ' τα καταστήματα που πήγαμε, ρώτησα αν βγαίνουν και μακρυμάνικα και μου είπαν ναι, αλλά όποτε έφερναν δεν τα έπαιρνε κανείς, κι έτσι σταμάτησαν να φέρνουν. 

Αυτό με το ξυπνητήρι θα μπορούσε άνετα να το κάνει κι ο άντρας μου. Γενικώς, βρίσκει πάντα τον τρόπο να δυσκολεύει και τη δική του ζωή και των άλλων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσα, εδω και εγω τρεχω τρεχω τρεχω..... Δε μου φταναν ολα τ αλλα εχω και διαβασμα τωρα οποτε τα πρωινα που κοιμαται ο μικρουλης προετοιμαζω τα μαθηματα, θα μπω σε ρυθμο που θα παει. Εχω σιδερο γκρρρρ και να φτιαξω ντουλαπες ξανα γκρρρρ,

Λοιπον μου εδωσαν δυο μαθηματα και θα εχω δυο διωρα την βδομαδα, δεν ειναι πολυ αλλα την θελει την προετοιμασια του. Θα κανω αναλυτικη χημεια σε "ειδικους διαιτητικης" και φυσικες και χημικες διεργασιες σε " τεχνικους φαρμακων καλλυντικων και παρεμφερων προιοντων" , εκανα χθες το πρωτο μαθημα πιτσιρικια ολα εχουν πιο πολυ την νοοτροπια του σχολειου και οχι του πανεπιστημιου. Ειχα τρομοκρατηθει λιγο γιατι στην συναντηση που καναμε την δευτερα μας ειπαν οτι πολλοι μαθητες εχουν οικογενειακα προβληματα, μπορει να ειναι πρωην χρηστες γιατι δεχονται ατομα απο καποιους φορεις απεξαρτησης και σκεφτηκα εσενα Αννα Μαρια και ολες τις περιπτωσεις που μας εχεις κατα καιρους πει.

Σας διαβαζω και επανερχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πού είστε ρε κορίτσια;

Όλα καλά;

Τελικά πήγαμε με τη Γεωργία στον ταυτόχρονο θηλασμό. Ωραία ήταν, ευτυχώς ήταν σε μεγάλη αίθουσα, έτσι δεν είχαμε άλλους μες στα μούτρα μας. Θηλάσαμε όλες ταυτόχρονα για ένα λεπτό, και μετά μας μίλησε λίγο ένας παιδίατρος κι ύστερα κάτι κοπέλες, η μία για μια ταινία, τη microbirth κι η άλλη για τα ring sling. Είχε και μια παρουσίαση για βρεφικό μασάζ, αλλά γενικώς είχε πολλή φασαρία, πολλά παιδάκια που μιλούσαν και κλαίγανε, μιλούσαν και οι μαμάδες μεταξύ τους, και δεν πολυακούγαμε.

Εγώ γνώρισα μια κοπέλα που είχε έρθει απλά για συμπαράσταση για το microbirth (είναι κάτι σαν οργάνωση, απ' ό,τι κατάλαβα), και μου έλεγε ότι γέννησε το δεύτερο παιδί της στο σπίτι. Οκ, ωραία τα εναλλακτικά, αλλά μέχρι ένα σημείο. Δε θα το διακινδύνευα με τίποτα. Ήταν πάρα πολύ συμπαθητική πάντως!

Ήταν και μια άλλη κοπέλα με ένα νεογεννητάκι. Θα ήταν καμιάς βδομάδας!!! 

Μετά πήγαν οι άντρες στα Τζάμπο και πήραν δώρο για ένα συμμαθητή του Αντρέα που έχει γενέθλια την Τετάρτη και μας κάλεσαν. Πρώτη φορά καλούν τον Αντρέα σε γενέθλια κάποιου που εμείς δε γνωρίζουμε. Μέχρι τώρα μόνο σε γενέθλια παιδιών φίλων μας πηγαίναμε. Θα είναι και στον αγαπημένο παιδότοπο του Αντρέα, όπου, όταν σβήνουν τα κεράκια βγαίνει κι ο Μπάρνι με τους φίλους του! Ποιος στη χάρη του.

Όταν γύρισαν, πήγαμε σ' αυτό το κέντρο που σας έλεγα, με το μπουφέ. Το φαγητό ήταν πάρα πολύ καλό και είχε πάρα πολλές επιλογές. Είχε χωριάτικη σαλάτα, ντοματοσαλάτα, μαρουλοσαλάτα με κρουτόν, λάχανο-καρότο με μαγιονέζα, ταχίνι, τζατζίκι, παντζάρια, τουρσί, πατατοσαλάτα και δε θυμάμαι τι άλλο από κρύα. Από ζεστά είχε σούβλα χοιρινή και κοτόπουλο, ρόστο χοιρινό, πατάτες φούρνου, αφέλια (χοιρινή τηγανιά με κρασί και κόλιανδρο), πληγούρι, ρύζι με ντομάτα, κοτόπουλο και λαχανικά, κεφτέδες, παστίτσιο, γλυκόξινο κοτόπουλο, κολοκυθάκια με αβγά, μπάμιες με κάτι άλλο (δεν έφαγα), και ψάρι φιλέτο τηγανιτό. Νομίζω είχε και κάτι ακόμα, δεν είμαι σίγουρη. Όλα αυτά για εφτά ευρώ! Μιλήσαμε με τον ιδιοκτήτη και μας είπε ότι μπορούμε να κλείσουμε με εφτά ευρώ το άτομο, και τα ποτά ξεχωριστά. Νομίζω μας συμφέρει πιο πολύ, γιατί τι θα πιούν πια οι καλεσμένοι μας; Το Βόσπορο; Οι πιο πολλοί (επειδή τους ξέρω), θα πιούν κανένα αναψυκτικό, χυμό, νερό, άντε καμιά μπίρα. Αν πιεί κάποιος κρασί ή ζιβανία, πιστεύω ότι δε θα βγει και τόσα πολλά. Νομίζω εκεί θα κλείσουμε τελικά.

Ξέχασα να σας πω ότι χτες ο παιδίατρος μας είπε ότι ο Αντρέας ίσως έχει κρεατάκια στη μύτη. Μας είπε να τον παρατηρούμε αν κοιμάται με ανοιχτό ή κλειστό στόμα (κοιμάται και με τους δύο τρόπους), κι αν ακούγεται η αναπνοή του (κάποτε ακούγεται και κάποτε όχι). 

Τον ρώτησα και για το πουλάκι του και μου είπε ότι, αφού κατέβηκε μια φορά χωρίς πρόβλημα, αποκλείεται να κολλήσει. Το έλεγξε παρ' όλα αυτά, και είναι μια χαρά. Κατεβαίνει τέλεια και δεν υπάρχει λόγος να το κατεβάζουμε εμείς.

Καγκουράκι μια χαρά τα μαθήματα! Όχι ότι καταλαβαίνω τίποτα, αλλά φαντάζομαι για σένα θα είναι παιχνιδάκι! 

Άντε καλέ, αυτά τα παιδιά είναι τα καλύτερα, φτάνει να θέλουν να αλλάξουν. 

Βλέπω πάντως ότι έφυγα εγώ απ' το Εσπερινό και πήγες εσύ σε κάτι αντίστοιχο! Να έχουμε να σχολιάζουμε δηλαδή!

Με το θηλασμό το έχω πάρει πολύ ζεστά, κάθε δυο ώρες το λιγότερο τη βάζω στο στήθος. Σηκώθηκα και στις τεσσεράμιση που είχε αρχίσει λίγο γκρίνια και τη θήλασα. Πριν την άφηνα και ξεχνιόταν με τα δάχτυλα. Πλάκωσα και τη μαγιά μπίρας, καλά, τι αηδία... Χτες παραλίγο να κάνω εμετό. Μπλιαααααααααααααααααααααααχ... Άρχισα και τις πολυβιταμίνες, ελπίζω να βάλει βάρος και να μην έχουμε θέμα...

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες μου να μαι κ εγω τρεχουμε ολες κ δε φτανουμε αν κρινω απο τη συμετοχη μας στο ποστακι

Εγω χθες πηγα στην μανουλα πηγαμε βολτα στα μαγαζια ψωνησα δυο ζευγαρια παππουτσακια μια μπλουζιτσα κ ενα παντελονακι ομορφα ηταν ξεσκασα μετα γυρησα ξεκουραστηκα κ πηγα στο νοσοκομειο να δω το στρατουλη που εκανε ενα χειρουργειο στη μεση ναι κ ο πεθερος κ ο στρατουλης μου σεκος απο μεση κ οι δυο οι καημενοι

Ευτυχως συνδιασα κ ενα γρηγορο υπεροχο καφε κ μετα επιστροφη σπιτι

Χτες γενικοτερα ειχα μια πολυ ομορφη μερα

Σημερα απο το πρωι κανω δουλειες εφτιαξα κ τα χειμωνιατικα του βασιλη αστραψα το σπιτι μονο παραθυρα τζαμια δεν εκανα δε τη παλευω

Ολο το σιδερο το χα παρει χτες στη μαμα κ το κανε κ ετσι τωρα θα απολαυσω ξαπλες

Το απογευμα θα στρωσουμε κ χαλια το παιδι ολο κατω ειναι αρα επιβαλλεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια το μενου ακουγεται σουπερ ο χωρος πως ειναι;;;

Μαγια μπυρας μου χε πει εμενα να μη παρω για να μην εχω υπερπαραγωγη αλλα ο β στο δυωρο ηταν βεντουζα στο βυζι οποτε ειχα παρα πολυ γαλατακι θηλαζε απο το ενα κ το αλλο συντριβανι μιλαμε

Να την βαζεις να πιπιλαει να δεις ποσο πολυ θα αυξηθει..

Πιπιλα δεν πιανει μη τρωει τα χερακια της;;

Τελεια που πηγες κ στο θηλασμο

Αυτο μου χει λειψει πολυ αυτο το δεσιμο εκεινης της στιγμης του θηλασμου δε θα το ξεπερασω ποτε θυμαμαι το χειλακι του να τρεμει απο τη γλυκα κ να με κοιτα στα ματια κ λιωνω...

Καγκουρακι καλη Αρχη μια χαρα θα τα πας δε σε φοβαμαι τρια μωρα κανεις καλα σε λιγο θα χετε βρει ρυθμους κ με τους ενηλικες οσο για ιδιαιτερα παιδια που ειναι πολλες φορες οι παρεξηγημενοι ανθρωποι ειναι πολυ καλυτεροι απο τους φαινομενικα τελειους δηθεν η αννα μαρια θα μας πει κ καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εμείς μια χαρούλα. 
Το πρωί πήγαμε εκκλησία. Είχα βάλει τη μικρή στο σλινγκ για να μην κουβαλάμε όλο εκείνο το μεγαθήριο (=πορτ μπεμπέ στο καρότσι). Στο "νηπιαγωγείο" γινόταν Ο χαμός, δεν είχε χώρο να καθίσεις. Έτσι άφησα τους άντρες κάτω, κι εμείς ανεβήκαμε στο γυναικωνίτη (κατ' όνομα γυναικωνίτης, δηλαδή, αφού ανεβαίνει όποιος θέλει). Ήταν και δυο κοριτσάκια απ' το Κατηχητικό εκεί με τη μαμά τους, και κατενθουσιάστηκαν που μας είδαν!

Στη Θεία Κοινωνία πήγα στο μπαλκόνι να δω τον Αντρέα, μας είδε κι αυτός κι άρχισε να κλαψουρίζει και να λέει "θέλω να πάω στη μαμά". Τελικά κοινώνησε και ήρθαν πάνω. Μου λέει "μαμά, θέλουμε να είμαστε κι εμείς εδώ"! 

Αυτές τις μέρες έχει γίνει σχετικά φρόνιμο παιδί, δηλαδή κάνει σκανταλιές και είναι ζωηρός, αλλά όχι άτακτος με την κακή έννοια. Λέει πάλι και τις ωραίες του ατάκες, αφήστε που μιλάει και αγγλικά, δηλαδή βλέπει διάφορα βιντεάκια στο youtube κι έχει μάθει τους αριθμούς στα αγγλικά! Λέει κι άλλα, που φυσικά δεν είναι αγγλικά, αλλά δικά του αγγλικά, π.χ. ένα τραγουδάκι που πάει "mama finger, mama finger where are you? Here I am, here I am, How do you do?", αυτός το λέει "Μάμα φίνγκα μάμα φίνγκα ι βα γιού. Ι βα γιε, ι βα γιε, άου ντι ου"!!!

Μετά την εκκλησία τον αφήσαμε στους γονείς μου, εμείς ήρθαμε σπίτι, έκανα μια καθαριότητα σε σαλόνι και κουζίνα γιατί ήταν χάλια, και το μεσημέρι πήγαμε κι εμείς στους γονείς μου για φαγητό (τι πρωτότυπο!).

Ήρθε κι ο θείος μου που έχασε τη γυναίκα του το καλοκαίρι. Πόσο άσχημο είναι να πρέπει να πεθάνει κάποιος για να επανασυνδεθείς με τους συγγενείς σου. Τόσα χρόνια μια Κυριακή δε φάγαμε με το θείο μου...

Τέλος πάντων.

Μίλησα και με μια σύμβουλο θηλασμού από το ίντερνετ για τη μικρή. Μου ζήτησε τις μετρήσεις βάρους του μωρού και μου είπε ότι δεν είναι και ιδιαίτερα ανησυχητικό όπως το βλέπει, γιατί η μικρή πήρε πάρα πολύ βάρος τις πρώτες σαράντα μέρες, και τώρα παρουσιάζει μια κάμψη, συνηθισμένη στα μωρά που θηλάζουν. Βέβαια, αυτό είναι πιο συνηθισμένο από τον τρίτο μήνα και μετά, όπως έγινε και με τον Αντρέα. Μου είπε πάντως να κάνω όσα μου είπε ο γιατρός κι όταν ξαναζυγιστεί βλέπουμε. Σήμερα έχω χάσει το μέτρημα, ούτε που ξέρω πόσες φορές θήλασε! Μας ξεγελούσε με τα δάχτυλα η κυρία...

Μάγδα όντως τρέχουμε και δε φτάνουμε.

Δουλειές βλέπω εσύ. Εγώ θα φέρω τη γυναίκα για τη γενική. Τα βασικά τα κάνω, αλλά γενική μόνη μου σ' αυτή τη φάση, με τίποτα.

Χαλιά από τώρα; Εμάς ανέβηκε πάλι η θερμοκρασία, κι έχουμε καλοκαιράκι.

Το κέντρο που είδαμε, έχει ωραίο χώρο. Επένδυση με πέτρα μέσα, μια χαρά είναι. 

Είπα στη μάνα μου για την τιμή, κ.λπ., και χτυπιέται ότι οι καλεσμένοι μας θα πλακώσουν τις μπίρες, το κρασί, τις ζιβανίες και το κονιάκ και θα πληρώσουμε μια περιουσία.

Γάλα κι εγώ είχα πάρα πολύ στον Αντρέα. Και τώρα στη Γεωργία δηλαδή πεταγόταν συντριβάνι. Δεν πιστεύω ότι μειώθηκε δραματικά το γάλα μου. Ίσως να είναι αυτό που είπε η σύμβουλος, ίσως έχανε γεύματα επειδή κοιμόταν πιπιλίζοντας τα δάχτυλα.

Σας αφήνω γιατί έχει λόξυγγα και εκνευρίστηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια!

Αννα Μαρια μπογιατισαν τελικα?ευτυχως για να μη σας ταλαιπωρουν καθε μερα και τελικα να μην ερχονται!μην αγχωνεσαι για τη μικρουλα...ειμαι σιγουρη οτι αμα πιπιλαει το δακτυλο ξεχνιεται και αποκοιμιεται γιατι το ειχα και γω με την Ιωαννα!πιπιλαγε το δακτυλο της και αντι να κλαιει για φαγητο αποκοιμιοταν! οσο για τα βαφτιστικα που ειναι αμανικα εχεις δικαιο...!και μεις την Ιωαννα που τη βαφτισαμε Απριλη και θελαμε κατι εποχιακο δεν ειχε πουθενα μονο αμανικα και τελικα της αγορασαν και μανικακια για να βαλει απο πανω!για το κεντρο η τιμη των 7 ευρω ειναι μια χαρα και πιστευω αν δεν πινουν πολυ οι δικοι σου σου συμφερει ξεχωριστα το φαγητο και ξεχωριστα το ποτο!

Μαγδουλα περαστικα στον Στρατο...ο πεθερος σου ειναι καλυτερα?καλα πιστευω οτι την κυκλοθυμια την εχουν ολοι οι αντρες λιγο πολυ!κι ο δικος μου ετσι αντιδρα καποιες φορες!

Καγκουρακι πως παει η διδασκαλια?πολυ περιπλοκο μαθημα διδασκεις αρα πρεπει κατι αναλογο να σπουδασες κιολας!

Χριστινακι και συ τρεχεις και δεν φτανεις...!ουφ!

Εμας αρρωστησε η Ιωαννουλα...την Παρασκευη πηγα να την παρω απ το σχολειο και μου πε η Ποπη οτι της παραπονιοταν το απογευμα λιγο πριν παω να την πιασω οτι πονα το αυτι της και το λαιμο της και δεν ειχε ουτε πολλη ορεξη για φαγητο!την πηραμε αμεσως παιδιατρο..τελικα ειχε αρκετη μολυνση το αυτι της και ο λαιμος της πολυ ερεθισμενος!Η μολυνση στο αυτι κοντευε στο τυμπανο και ετσι της εδωσε αντιβιωση!το βραδυ το περασε πολυ ανησυχα...συνεχεια ηθελε αγκαλια, δεν μπορουσε να καταπιει, εκλαιγε!Το Σαββατο ηταν και η γιορτουλα της και ευτυχως ηταν καλυτερα και πιο ευδιαθετη!το βραδυ ηρθαν οι θειοι και οι θειες μου διπλα, οι νονες της,τα αδελφια μου, τα ξαδελφια μου, η γιαγια μου, η κουμπάρα μου!της εφεραν ρουχα και οι νονες της της εφεραν ενα σπιτακι μεγαλο που τη χωρα μεσα και κατενθουσιαστηκε!

Χτες πηγαμε Εκκλησια, επιστρεψαμε σπιτι και μολις ανοιξαν η Ιωαννα και ο αντρας μου το σπιτακι να της το φτιαξει παιζει το τηλ του!εγω εστρωνα το κρεβατι μας και τον ακουω οτι μιλα με τον πεθερο μου!του λεει μα ποτε εγινε?πως ειναι?καταλαβα οτι καποιος κατι επαθε...τελικα οντως ο αδερφος του που ειναι 2 χρονια μεγαλυτερος του επαθε εμφραγμα τις πρωινες ωρες!ετοιμαστηκαμε, αφησαμε τη μικρη της μαμας μου και πηγαμε στο Νοσοκομειο Λευκωσιας!τον ειχαν εντατικη, δεν επετρεπαν σε κανενα να μπει να τον δει!τελικα γυρω στις 1μιση ζητησε η πεθερα μου απο ενα γιατρο που την παρακολουθει να μπουμε για 2 λεπτα να τον δουμε!η γυναικα του ειχε μπει, ο πεθερος μου για λιγο αλλα μετα τους εδιωξαν και δεν αφηναν κανενα!τελικα μας αφησαν και μας με την πεθερα μου και τον αντρα μου και μπηκαμε για 2 λεπτα!ειναι ταλαιπωρημενος, αλλα ευτυχως το προλαβε, ηταν χωριο οταν το νιωσε δεν ειπε τιποτα και πηγε κατω στον κουνιαδο του και εκαναν και εναμιση ωρα να πανε Νοσοκομειο!ευτυχως η κατασταση του ειναι σταθερη αλλα τα καρδιακα του ενζυμα ειναι παρα πολυ ψηλα και εχει και αρρυθμιες!Και ειναι μονο 34 χρονων!

Ουφ πλεον!...!Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΝΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε; 

Εμείς καλά, αν και έφαγα μια απίστευτη φρίκη χτες βράδι. Κατά τις 3.30 σηκώθηκε ο άντρας μου για τουαλέτα και όταν γύρισε, ξύπνησα και πήγα τουαλέτα. Ξαπλώνω να ξανακοιμηθώ, και δε με έπαιρνε αμέσως ο ύπνος. Σε κάποια φάση ακούω έναν ήχο, σαν έντομο που χτυπάει τα φτερά του. Δε δίνω σημασία, και ένα λεπτό μετά τον ξανακούω. Ανάβω το αμπαζούρ που έχω στο κομοδίνο και ελέγχω το δωμάτιο. Δεν βλέπω τίποτα, αλλά ακούω ξανά τον ίδιο ήχο παρατεταμένο και πολύ έντονο. Ξυπνάω τον άντρα μου, αυτός κλασικά μου έλεγε ότι είναι η ιδέα μου, ότι ο ήχος που άκουσα ήταν αυτός που πήγε τουαλέτα, να πέσω να κοιμηθώ, κ.λπ. Εγώ εκεί, να έχω πανικοβληθεί, οπότε κοιτάω πίσω απ' το κεφαλάρι του κρεβατιού και βλέπω κάτι που μου φάνηκε σαν μικρή κατσαρίδα. Κοιτάει κι ο άντρας μου και τη βλέπει κι αυτός. Εννοείται εγώ άρπαξα το πορτ μπεμπέ και πήγα στο παιδικό. Την κυνηγούσε πόση ώρα, μέχρι που αναγκάστηκε να τραβήξει το (διπλό) κρεβάτι για να τη σκοτώσει. Τα κατάφερε τελικά, αλλά εγώ είχα φρικάρει τρελά. Ήταν μεγαλούτσικη τελικά μου είπε. Έμεινα στο παιδικό με τη Γεωργία και κοιμηθήκαμε εκεί. Ο Αντρέας δεν πήρε χαμπάρι από όλη την επιχείρηση. 

Ουφ, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Οι κατσαρίδες πάνε το πολύ μέχρι το Σεπτέμβριο. Όλο το καλοκαίρι δεν είχαμε, και εμφανίστηκαν τώρα; Και προχτές βρήκε ο άντρας μου μία, πάλι στο δωμάτιό μας.

Ουφφφφ... Έχω φρικάρει απίστευτα... Μόνο που σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να μην έχω ακούσει τίποτα, να βάλω το μαξιλάρι στο κεφαλάρι για να θηλάσω τη Γεωργία και ξαφνικά να δω δίπλα μου ή και ΠΑΝΩ ΜΟΥ την κατσαρίδα, πάει να με πιάσει συγκοπή...

Τέλος πάντων... 

Ο Αντρέας πήγε στον παιδικό και έκανε γεωγραφία της Κύπρου! Μετά τον ρώτησα αν έκαναν γεωγραφία της Κύπρου και μου λέει "όχι, όχι, μία φωτογιαφία κάναμε"! Εννοούσε το χάρτη!

Το πρωί ήρθαν και μας έβαψαν και τα κάγκελα της βεράντας και τελείωσε κι αυτό! 

Εγώ πήγα στην τράπεζα και στο βιβλιοπωλείο και πήρα κάτι τετράδια και ντοσιέ. 

Ακούστε τώρα ατάκα ο Αντρέας: "μαμά, μου βάζεις νε-ό εκεί, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ;"!!!

Βάσω οι μπογιατζήδες εδώ ήταν, αλλά έκαναν τα άλλα διαμερίσματα! Σήμερα έβαφαν και κάποιοι γείτονες, γιατί όπως είπε ο διαχειριστής στον άντρα μου, βγήκαμε εκτός προϋπολογισμού, και φαίνεται έκαναν συμφωνία να βοηθήσουν κι αυτοί για να μην πάρει κι άλλα χρήματα. Εμάς δε μας είπαν να βοηθήσουμε, ούτε χτες που ήρθε και μας είπε ο διαχειριστής ότι θα βάψουν αύριο τα κάγκελα, ούτε και σήμερα. Καλύτερα δηλαδή!

Με τα βαφτιστικά εκνευρίστηκα που δεν έχουν μακρυμάνικα. Να δούμε τώρα πότε θα ξαναπάμε με την κουμπάρα. Έχουμε ένα σωρό δουλειές, και για τη βάφτιση, και άλλες...

Περαστικά στην Ιωαννούλα και στον κουνιάδο σου! 

Πωπω, πολύ επικίνδυνο αυτό που έκανε και δεν ειδοποίησαν αμέσως ασθενοφόρο. Πρέπει να ήταν πολύ ελαφρύ το έμφραγμα, κάποια ειδοποίηση της καρδιάς ίσως, για να μην έρθουν χειρότερα. Μπρρρ, στην ηλικία μου είναι... Φρίκαρα λίγο.

Τι έγινε με την κοπέλα τελικά; :)

Χτες με πήρε τηλέφωνο η αδελφή του πατέρα μου και μου είπε ότι θέλει να έρθει να με χαιρετήσει για τη Γεωργία, μαζί με άλλες τρεις θείες και μια ξαδέλφη. Η ξαδέλφη θα φέρει και τα παιδιά της, χαμός.

Μου είπε να έρθουν την Τετάρτη, αλλά έχει ο Αντρέας τα γενέθλια του φίλου του. Δε βρίσκαμε άλλη μέρα, και είπαμε να έρθουν την άλλη Τετάρτη, 15 Οκτωβρίου, παρ' όλο που το πρωί έχουμε ραντεβού στην Ελληνική Πρεσβεία για να δηλώσουμε τη μικρή. Μετά ανακάλυψα ότι την επόμενη Κυριακή διαβάζεται στην εκκλησία το ευαγγέλιο του σπορέως, και μετά απ' αυτό αρχίζουν τα Κατηχητικά, και συνήθως ο αγιασμός γίνεται την Τετάρτη που ακολουθεί, δηλαδή στις 15... Ουφ, δεν ξέρω τι θα κάνω. Να μην πάω στον αγιασμό δε γίνεται, να τους πω να το βάλουμε άλλη μέρα η θεία θα παρεξηγηθεί γιατί είναι και λίγο στην κοσμάρα της... Ελπίζω τουλάχιστον να είναι σχετικά νωρίς ο αγιασμός, και να τους πω να έρθουν μια ώρα αργότερα...

Σας φιλώ, τα λέμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πού χαθήκατε καλέ; Ανθή πού εξαφανίστηκες;;; Μου έλειψαν τα τεράστια μεταμεσονύχτια μηνύματά σου! Έπηξες στη διόρθωση;

Εμείς χτες το απόγευμα πήγαμε στο πανηγύρι του αγίου Κενδέα στο χωριό Αυγόρου, στην επαρχία Αμμοχώστου. Δεν είναι μακριά, βέβαια, γύρω στο μισάωρο. Η διαδρομή είναι πάρα πολύ όμορφη, αλλά και πολύ περίεργη, γιατί απ' τη μια πλευρά του δρόμου είναι ελεύθερα εδάφη, κι απ' την άλλη κατεχόμενα. Έτσι, χωρίς συρματοπλέγματα και φράκτες, πηγαίνεις με το αυτοκίνητο και βλέπεις το χωριό Άχνα με τα ρημαγένα του σπίτια, και τα τούρκικα φυλάκια, ακριβώς πάνω στο δρόμο. 

Στο πανηγύρι γινόταν χαμός, είχε πάρα πολύ κόσμο. Έβαλα τη μικρή στο σλινγκ, γιατί με το καρότσι θα ήταν τρομερή ταλαιπωρία. Έπρεπε ν' ανέβουμε μια μεγάλη ανηφόρα για το μοναστήρι, και είχε τρομερή πολυκοσμία. Ούτε που θέλω να σκέφτομαι πώς θα ήταν να ανεβαίνουμε τον ανήφορο και να προσπαθούμε ν' ανοίξουμε χώρο ανάμεσα στον κόσμο με το τέρας-καρότσι.

Όταν πηγαίναμε, ο Αντρέας έλεγε συνέχεια "ο άγιος Κενδέας είναι σταφίδα"! Μετά εκστασιάστηκε με τα παιχνίδια που πουλούσαν. Προσκυνήσαμε, και του αγόρασε ο άντρας μου ένα μικρό εκσκαφέα που παίρνει μπαταρία και κάνει τα γνωστά: φώτα-ήχους-μουσική-κίνηση. 

Φάγαμε και τους λουκουμάδες μας, κι ο Αντρέας ήταν πολύ φρόνιμος. Καμία σχέση με ένα μήνα πριν, που είχαμε πάει στον άγιο Μάμα και φύγαμε κακήν κακώς. Έτρεχε, βέβαια, από 'δω κι από 'κει, αλλά πήραμε ένα παιχνίδι, ζαχάρωνε και άλλα, βέβαια, αλλά δεν επέμενε να του πάρουμε και δεύτερο.

Σήμερα το πρωί που ξυπνήσαμε, τον ρωτάω πού πήγαμε χτες και μου λέει "στον άγιο Κεφτέα"!!!

Εν τω μεταξύ, όπου πάω με το σλινγκ, όλοι με κοιτάζουν και ενθουσιάζονται, με σταματάνε στο δρόμο και με ρωτάνε για το σλινγκ ή μου λένε πόσο τέλειο είναι, κι άλλα τέτοια! 

Σήμερα έχω και το πρώτο μάθημα Ρωσικών! Για να δούμε πώς θα είναι και-κυρίως- αν θα τα καταφέρω να τα συνεχίσω!

Έχω διάφορες δουλίτσες σήμερα, και λέω να φτιάξω τσιπούρες με πατάτες και σκορδάκι λεμονάτα στην κατσαρόλα.

Πολλά φιλιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλησπερα αννΑ μαρια μου αρχισες τα ρωσικα απο οτι βλεπω κ η αλφαβητα ζορικη μου μοιαζει τι γραμματα ειναι τουτα καλε;;;

Πως πατε;;;πωπω ερημια...

Εγω ομορφα σπιτι δουλεια..

Ο αγ κεφτεας πολυ μου αρεσε!!!

Βασουλα μου πως ειναι ο κουνιαδος;;

Τοσο νεος τι του λαχε καλε;;;περαστικα κ σιδερενιος ειναι αυτος που σας πεταγε καρεκλες κ σας εδιωχνε;;;πως πατε με κοψιμο πανας;;;

Απο νεα χαλαρα παραλιγο σημερα να βγαζα ολα τα ρουχα κοκκινα

Πηγε ο αντρας μου κ ψωνησε του μικρου μπλουζες φορμες μπουρνουζι μπολικα ρουχα κ πανεμορφα πηρε κ μια μπλουζα με κοκκινο την ωρα που βαζω πλυντηριο κ παω να τη βαλω μεσα μιλαγα με μαμα στο τηλ

Λεω το κοκκινο με τι να το βαλω μου λεει η μαμα στο χερι παλι καλα αλλιως ολα κοκκινα θα ταν χαχς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

πω πω δεν μπαινει καμια...χαχα!και νομιζα οτι μονο εγω δεν προλαβαινω!

Αννα Μαρια αρχισες ρωσικα???κι εγω που νομιζα οτι ο Αντρεας τα γραψε αυτα τα ακαταλαβιστικα!χεχε

Μαγδουλα μου παλι καλα που ξεχωρισες την κοκκινη γιατι την επαθε κι εγω ενα δυο φορες και ειχαν γινει ολα ροζ!χαχα!

Οχι δεν ειναι ο κουνιαδος που μας εριχνε καρεκλες, ειναι ο 3ος στη σειρα απ τα αδερφια και ο αντρας μου ο μικροτερος, ο 4ος!ειναι καλυτερα απ οτι μου πε η συννυφαδα θα τον βγαλουν αν ολα πανε καλα σημερα!

Με την πανα δεν σας ειπα?την κοψαμε!!!ειχαμε καποια μικροατυχηματακια στις αρχες αλλα μετα μαχαιρι!το μεσημερι που κοιμαται δεν της βαζουμε και προς το παρον δεν κανει στο μεσημεριανο υπνο της!το βραδυ μονο βαζουμε πανα αλλα να τη δεις που ξυπνα 2 η και 3 φορες συνηθως μεσα στο βραδυ γιατι δεν θελει να κανει λεει στο πανι!και κλαιει γοερα μπας και κανει πανω της!οκ λιγακι ταλαιπωρια τη νυχτα που τρεχουμε τουαλεττα μες στα μεσανυχτα αλλα Δόξα Τον Θεό και Την Παναγία που την εκοψε!

Σημερα εχω γιατρο στις 09:45!το Σαββατο θα μαι 34 βδομαδων!κουραστηκα ειναι η αληθεια...περιμενω να ρθει ο καιρος να γεννησω πρωτα Ο Θεός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Ερημιές άνευ προηγουμένου. Αφού σκέφτομαι ν' ανοίξω καινούριο καφενεδάκι με τίτλο "Μονολογώντας στον καφενέ"...

Εμείς καλά είμαστε, χτες η μικρή έκανε εμβόλιο στο νοσοκομείο, και ζήτησα απ' τη νοσοκόμα να τη ζυγίσει κιόλας. Πήρε 90 γραμμάρια απ' την Παρασκευή, μέσα σε πέντε μέρες δηλαδή! Τέλεια, αν σκεφτούμε ότι μέσα σε ένα μήνα είχε πάρει μόνο 170! Προφανώς το πρόβλημα ήταν που ξεχνιόταν με τα δάχτυλα! Συνεχίζουμε τους εντατικούς θηλασμούς, τη μαγιά και τις βιταμίνες, και πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα!

Ο Αντρέας πήγε στο πάρτι του φίλου του χτες. Κάθισαν πάνω από τρεις ώρες, και πέρασαν τέλεια! Στεναχωριέμαι, όμως, που δε θα μπορέσουμε φέτος να του κάνουμε πάρτι γενεθλίων, αφού έχουμε τη βάφτιση.

Καλά, η κουμπάρα μου με έχει πρήξει. Αγχώνεται για τα πάντα, δε θα προλάβουμε λέει, και καλά. Θέλει να με σέρνει σε όλα τα ψώνια, ενώ εγώ και βαριέμαι και δεν έχω χρόνο. Επιμένει να αναλάβεια αυτή τα κεράσματα, ενώ είναι έξοδο των γονιών. Το θέμα είναι ότι έχει μια φίλη, που την ξέρω κι εγώ την κοπέλα και κάνει τούρτες, μπισκότα και cup cakes. Δεν είναι επαγγελματίας, αλλά κάνει επαγγελματική δουλειά και πληρώνεται αδρά. Π.χ. την τούρτα τη χρεώνει γύρω στα 300 ευρώ, και κάπου τόσο θα βγουν και τα cup cakes αν τα επιλέξουμε ως κέρασμα. Αν πάρω κεράσματα από ζαχαροπλαστείο, θα μου κοστίσει γύρω στα 70 ευρώ, αφήστε που θα είναι και πιο ενδιαφέροντα ως κεράσματα, γιατί το cup cake είναι απλά στεγνό κέικ και όλη η φασαρία είναι στη διακόσμηση. Πιστεύω δηλαδή ότι ο καλεσμένος πιο πολύ θα ευχαριστηθεί το γλυκάκι με τη σοκολάτα, παρά το κέικ. 

Τέλος πάντων, αυτή επιμένει και μου λέει να τα πληρώσει αυτή. Εγώ να επιμένω ότι δε θέλω να επιβαρυνθεί με κάτι επιπλέον, αυτή να επιμένει ότι δεν το συζητά, κι ότι η φίλη της θα τη χρεώσει μόνο τα υλικά. Της λέω, έστω, να δώσουμε από μισά, όχι αυτή, επιμένει. Καταλαβαίνω ότι αισθάνεται εκτεθειμένη απέναντι στη φίλη της, που την ξέρω κι εγώ την κοπέλα δηλαδή, αλλά κι εγώ αισθάνομαι άσχημα να πληρώσει αυτή τη κεράσματα.

Τέλος πάντων. Σήμερα θα έρθει ένα ζευγάρι οικογενειακών φίλων που μένουν στο Μάντσεστερ να μας χαιρετήσουν για το μωρό. Μας έφεραν δώρα, τα οποία η γυναίκα έδωσε στη μάνα μου να μου τα δώσει, κι η μάνα μου την κάλεσε σπίτι μου, γιατί λέει, αυτοί μας περιποιήθηκαν όταν πήγαμε Αγγλία, και πρέπει να τους δεχτούμε κι εμείς στο σπίτι μας, και το έκανε και θέμα κιόλας, λες και της είπα να μην έρθουν. Οπότε χτες έκανα ένα σωρό δουλειές, αφήστε που ο άντρας μου πέρασε σιλικόνη στο μπάνιο και στόκαρε τα πλακάκια στην κουζίνα και ήταν όλα ανάστατα! Έφτιαξα κρεμ καραμελέ και θα κάνω και μια τυρόπιτα. 

Τα ρωσικά είναι όντως πάρα πολύ δύσκολα. Γράφτηκα στην τάξη των ρωσικών για ενήλικες, αλλά είμαστε μαθητές όλων των ηλικιών: ενήλικες, μαθητές Λυκείου (μια κοπελίτσα είναι στο Λύκειο που διορίστηκα και παίζει να είναι και μαθήτριά μου!), και κάτι παιδάκια που μοιάζουν δέκα χρονών!!! Α' γυμνασίου πρέπει να πηγαίνουν, μεγαλύτερα δεν παίζει να είναι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Η δασκάλα μας είπε ότι είναι μια πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα, περίπου ίσης δυσκολίας με τα αρχαία ελληνικά. Μας έδωσε κάτι φυλλάδια με ακαταλαβίστικα, σαν κινέζικα. Όχι! Καθίστε! ΣΑΝ ΡΩΣΙΚΑ! Μας είπε ότι μέχρι να φύγουμε θα ξέρουμε να διαβάζουμε, και φυσικά λέω, ναι, σιγά. Μας τα είπε όμως τόσο ωραία, που όταν φύγαμε, όντως ξέραμε να διαβάζουμε! Άσχετο αν δεν καταλαβαίναμε απολύτως τίποτα απ' όσα διαβάζαμε! Τώρα όλη μέρα κρατάω τα φυλλάδια και τα διαβάζω φωναχτά! Χτες το πρωί διάβαζα την ώρα που θήλαζα, και η Γεωργία είχε αφήσει το βυζί και γελούσε!!! 

Μιλάμε,είναι κάτι λέξεις που λέω, δεν μπορεί, τις έγραψε η δασκάλα για πλάκα, δεν μπορεί να προφέρει άνθρωπος τέτοιες λέξεις, θα πάθω στραμπούληγμα στη γλώσσα! 

Χτες σας έγραψα "καλημέρα", όχι ότι το μάθαμε, στο google translate το βρήκα!

Μάγδα καλά, μου έχει καταστρέψει ρούχα ο άντρας μου μ' αυτόν τον τρόπο... Τα μισά φορμάκια της μικρής από άσπρα έχουν γίνει γαλάζια! Αλλά δε φαίνονται ότι έχουν βαφτεί στο πλυντήριο, είναι λες και ήταν γαλάζια απ' την αρχή, οπότε τα φοράει κανονικά!

Βάσω μια χαρούλα με την πάνα! Εμάς η μόνη πρόοδος που έχει κάνει ο Αντρέας είναι που καμιά φορά κάθεται στις φτέρνες του και λέει "κακά"ή "τσίσα", ότι κάνει εκείνη την ώρα δηλαδή. Πριν ούτε αυτό δεν έλεγε. Όποτε του πω για βρακί και τουαλέτα, είναι αρνητικός... 

Πωπω, φτάνεις κι εσύ στο τέλος! Για πότε πέρασε ο καιρός; :) 
Με τα κιλά πώς τα πας; Με ψώνια, κ.λπ.; Ετοιμαστήκατε;

Πολλά φιλιά κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...