Μετάβαση σε περιεχόμενο

Sims Hunner test


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια... Θέλω να σας ρωτήσω έχει κάνει καμία σας το Sims Hunner test? Τι ακριβώς δείχνεί? Μπορουν να το κάνουν όλοι οι γυναικολόγοι? Είναι εξέταση που γίνεται στο ιατρείο (όπως το test pap για παράδειγμα) ή πρέπει να γίνει σε κλινική (όπως η σαλπιγγογραφία). Κοστίζει? Σε ποια μέρα του κύκλου γίνεται? Δώστε μου πληροφορίες όσες έχετε κάνει γιατί λέω να το κάνω και αυτό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xristina καλημέρα.. Δεν το έχω κάνει αυτό το τεστ, τουλάχιστον όχι ακόμη, αλλά ξέρω ότι δείχνει αν επιβιώνει το σπέρμα μέσα στη μήτρα για κάποιες ώρες... Που έτσι πρέπει να γίνεται για να θεωρηθεί ότι όλα είναι οκ. Και από ότι ξέρω μπορεί να γίνει στο ιατρείο του γυναικολόγου. Απλά πρέπει να έρθεις σε επαφή με τον σύζυγο σου, και μέσα σε κάποιες ώρες (δεν ξέρω πόσες ακριβώς) να πάς για να γίνει αυτή η εξέταση από τον γιατρό σου.. Ελπίζω να απαντήσουν και άλλες κοπέλες που θα το έχουν κάνει για να σε βοηθήσουν περισσότερο με τις απορίες σου. Πάντως δεν έχει καμία σχέση με την σαλπιγγογραφία από όσο ξέρω....

Αυτα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

redmb7 έγραψε:

Xristina καλημέρα.. Δεν το έχω κάνει αυτό το τεστ, τουλάχιστον όχι ακόμη, αλλά ξέρω ότι δείχνει αν επιβιώνει το σπέρμα μέσα στη μήτρα για κάποιες ώρες... Που έτσι πρέπει να γίνεται για να θεωρηθεί ότι όλα είναι οκ. Και από ότι ξέρω μπορεί να γίνει στο ιατρείο του γυναικολόγου. Απλά πρέπει να έρθεις σε επαφή με τον σύζυγο σου, και μέσα σε κάποιες ώρες (δεν ξέρω πόσες ακριβώς) να πάς για να γίνει αυτή η εξέταση από τον γιατρό σου.. Ελπίζω να απαντήσουν και άλλες κοπέλες που θα το έχουν κάνει για να σε βοηθήσουν περισσότερο με τις απορίες σου. Πάντως δεν έχει καμία σχέση με την σαλπιγγογραφία από όσο ξέρω....

Αυτα.....

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω οτι δεν έχει σχέση με τη σαλπιγγογραφία (την οποία θέλω να κάνω αλλά κai οι 2 γιατροί που πάω μου είπαn οti είναι νωρίς ακόμη...). απλά ρωτάω αν γίνεται στο ιατρείο ή σε κλινική το Hunner τεστ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσο γνωρίζω γίνεται και στο ιατρείο του γυναικολόγου , όχι απαραίτητα στην κλινική. Αλλά σίγουρα είναι ανάλογα και τον γιατρό. Ισως κάποιοι να μην διενεργούν αυτή την εξέταση στο ιατρείο τους και να χρειάζεται να πας σε κλινική.. Γι αυτό πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου... Προσπαθείς καιρό για παιδάκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα καλημέρα! Εγώ που έχω κάνει δύο εξωσωματικές ήδη και έχω επισκεφτεί 3 γυναικολόγους δεν έχω κάνει αυτό τεστ. Το πρώτο που μου ζητήσανε όλοι ήταν η σαλπιγγογραφία για να δουν καταρχήν κατά πόσο υπάρχει διαβατότητα του σπέρματος. Με βάζεις σε σκέψεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Sims-Huhner-Test ή Postcoital-test

Πρόκειται για πολύ σημαντική εξέταση σε περιστατικά στειρότητας.

Συνίσταται στην μικροσκοπική εξεταση της τραχηλικής βλέννης 8 έως 20 ώρες μετά από τις τελευταίες σχέσεις, όσο γίνεται πιό κοντά στην ημέρα της ωοθυλακιορρηξίας. Προϋπόθεση είναι η εξεταση να γίνει στην κατάλληλη ημέρα(ωοθυλάκιο μεγαλυτερο απο 16 χιλ, τραχηλική βλέννη διαυγής, με εκτασιμότητα 8-10 εκ. και άνω, ενδομήτριο πάχους άνω των 8 χιλ).

Συνοπτικά μπορούμε να πούμε, ότι όταν βρεθούν ελεύθερα κινητά σπερματοζωάρια(όσα περισσότερα, τόσο καλλίτερα), ο σύντροφος είναι κατά βάσιν γόνιμος, ανεξάρτητα από καποια παθολογικά ευρήματα στο σπερμοδιάγραμμα και η αιτία της στειρότητας θα πρέπει να αναζητηθεί KAI αλλού. Επίσης, χαμηλό ποσοστό κινητών σπερματοζωαρίων, υψηλο ποσοστό ανωμάλων μορφών (ανω των 40% επι κινητών και ακινήτων) συνηγορεί για παθολογικό σπερμοδιάγραμμα.

Aν η δοκιμασία είναι - κάτω από τις συνθήκες που προαναφέρθηκαν - αρνητική, (αν δηλαδή δεν υπάρχουν καθόλου κινητά σπερματοζωάρια) τότε ανεξάρτητα από καποιο καλό σπερμοδιάγραμμα, στον σύντροφο υπάρχει σοβαρώτατο πρόβλημα, που δεν έχει διαγνωστεί.

Oι περιπτώσεις της ''ασυμβατότητας'' σπέρματοζωαρίων-τραχηλικής βλέννης σαν μοναδικής αιτίας του προβλήματος, είναι στην πράξη εξαιρετικά σπάνιες. Συνήθως έγινε ΄΄υπερεκτίμηση'' της ποιότητος του σπερμοδιαγράμματος από το εργαστήριο.

Σε περίπτωση αρνητικής δοκιμασίας Sims-Ηuhner, οφείλουμε να αποκλείσουμε αρχικά μιά μετατόπιση της ωοθυλακιορρηξίας, με συνέπεια μεταβολών του τραχηλικού παράγοντα, που εμποδίζουν την είσοδο και επιβίωση σπερματοζωαρίων στην βλεννη. Ο πλέον απλός τρόπος είναι η μέτρηση της βασικής θερμοκρασίας στον τρέχοντα κυκλο. Η μετατόπιση της ωοθυλακιορρηξίας από ψυχολογικούς λόγους, είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Γενικώς, κάθε αρνητική ή μη ικανοποιητική δοκιμασία Sims-Huhner, όπου η θερμομετρική άνοδος επέρχεται από 4 ημέρες και μετά, πρέπει να επαναλαμβάνεται, κάτω απο πιό κατάλληλες συνθηκες.

Σημαντική εξέταση για την διάγνωση του ''τραχηλικού παράγοντα'' αποτελεί και η δοκιμασία Kurzrock-Miller.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...