Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλινδρομηση Ουρων Δευτερου Βαθμου...........


elena23

Recommended Posts

καλησπερα......................η αληθεια ειναι οτι εχουμε καιρο να τα πουμε........πριν δυο μηνες σχεδον

ανακαλυψαμε οτι ο μικρουλης μου εχει παλινδρομηση ουρων στον ενα νεφρο.........κ φυσικα αρχισαμε 

κατευθειαν χημειοπροφυλαξη δηλαδη αντιβιωση.............η παιδιατρος μας εδωσε την proceef......και πινουμε δυο ml καθε βραδυ........κανουμε καθε μηνα γενικη κ καλιεργεια ουρων για να το ελεγχουμε...

αυτον τον μηνα που καναμε μας βρηκε πρωτεα......δηλαδη ουρολοιμωξη..........τωρα πρεπει να περιμενω το αντιβιογραμμα για να δουμε τι θα κανουμε......συνεχιζουμε η αλλαζουμε φαρμακο.....εχω αγχωθει λιγο.......αν καποια κοπελα εχει περασει κατι παρομοιο ........πολυ θα με βοηθουσε.......τι μπορει να φταιει....το κακο πλυσιμο.....η κατι αλλο...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Έλενα!

Απ' όσο γνωρίζω, είναι θέμα κατασκευής των νεφρών. Συνήθως αυτό περνάει από μόνο του, όσο μεγαλώνει το παιδί, ενώ σε κάποιες πολύ σοβαρές περιπτώσεις χρειάζεται χειρουργείο. 

Κι εμάς είχε πάθει ουρολοίμωξη εξήμιση μηνών και νοσηλεύτηκε μια βδομάδα στο νοσοκομείο, και μετά έπαιρνε μικρή ποσότητα αντιβίωσης για ενάμιση μήνα, μέχρι που κάναμε κυστεογραφία και είδαμε ότι δεν έχει πρόβλημα στα νεφρά. 

Εύχομαι να το ξεπεράσει σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι βαθμου παλινδρομηση εχει το μικρο? ο μεγαλος μου ο γιος ειχε 2ου βαθμου και μετα τα 2 χρονια ολα μια χαρα στην επανεξεταση...μην αγχωνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δευτερου βαθμου μας ειπαν...........το θεμα ειναι ομως γιατι να μας πιασει παλι ουρολοιμωξη ενω κανουμε την θεραπεια μας κανονικα.........παιρναμε το procef κ τωρα θα παρουμε το septrin....την παλινδρομηση την καταλαβαμε οταν ηταν 17 μηνων.......αλλα σκεφτομαι οταν νοσηλευτηκαμε στο νοσοκομειο για δεκα μερες ηταν 40 ημερων κ τοτε υποτιθεται μας εκαναν πολλες εξετασεις επειδη ηταν πολυ μικρος...........γιατι δε το βρηκαν τοτε???????γιατι τετοια ταλαιπωρια?????κ το ανακαλυψαμε απο μια ουρολοιμωξη που εκανε οταν χρονισε.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

τελικά η παιδιατρος μας άλλαξε την αντιβιωση......απο την procef πηγαμε στη ceclor..... εχω αχγωθει με αυτά τα φάρμακα. ...ελπιζω να μας περάσει γρήγορα. ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...