Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωμήτριο


Recommended Posts

Σήμερα πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (6εβδομάδων και 2ημερών σε εξωσωματική) και δεν υπάρχει ίχνος σάκου. Έκανα κατευθείαν χοριακή η οποία αυξάνεται κανονικά σα να υπάρχει κύηση. Συμπτώματα έκτοπης  δεν έχω και ειλικρινά δεν ξέρω πως θα ήταν ααν είχα. Νιώθω σαν έγκυος - όπως ένιωθα και χτες. Ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω άμεσα λαπαροσκόπηση. Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι να ναι ολα καλα κουκλα μου και να μην συμβαινει τετοια τραγωδια......ωχ θεε μου τι τραγικο που ειναι να το ζεισ αυτο ...ο θεοσ μαζι σ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πώς σου έκανε τον υπέρηχο ο γιατρός; Ενδοκολπικά ή από την κοιλιά; Γιατί τόσο νωρίς μπορεί και να μη φαίνεται τίποτα από την κοιλιά, ειδικά αν έχεις και μερικά κιλάκια παραπάνω.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια, είμαι απαρηγόρητη... Ενδοκολπικά μου τον έκανε και (δυστυχώς) είμαι αδυνατούλα... Πήγα από μόνη μου και σε ένα μαιευτήριο και ζήτησα να μου κάνουν και δεύτερο υπέρηχο, αλλά τα ευρήματα ήταν τα ίδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fifoulina η λαπαροσκοπηση τι θα δειξει; Γιατι δεν γνωριζω. Ρε κοπελα μου ευχομαι ολα να εινα καλα. Για να σου πω παντως και εγω οταν επαθα την αιμοραγια κοντα 6 χεβδομαδων δεν ειδαμε σακο. Στην 7η τον ειδαμε. Στο μαιευτηριο τι σου ειπαν δηλαδη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι απο την ψυχη μου να ναι ολα καλα εγω παλι ημουν απο τισ τυχερες καρδια και σακο με κουκιδα....στην 4 βδομαδα νταν μην ανγχωνεσαι ομως σε πολλες περιπτωσεις αργει...για οτι νεο πες μας και μην ταραζεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου είπαν πως με τις μονάδες χοριακής που έχω, έπρεπε οπωσδήποτε να φαίνεται ο σάκος. Το έμβρυο υπάρχει, αλλά όχι μέσα στη μήτρα. Αν ήταν πιο χαμηλή η χοριακή θα σήμαινε οτι υπάρχει "ελπίδα". Από κει και πέρα είναι επικίνδυνο να το έχω μέσα μου γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα αιμορραγία κλπ. Θα πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση για να αφαιρεθεί. Μα είναι δυνατόν; Να ανεβαίνουν οι χοριακές και να χαιρόμαστε και να έχω μια "νάρκη" μέσα μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην κανεις με τιποτα κατι χωρις να το ψαξεις....πηγαινε και αλλου θα τρελαθω δλδ να σου το παρουν?δλδ αν ειναι εξωμητριο θα υπαρξει αποβολη αυτοματη?συγνωμη που σε ψυχοπλακωνω απλα πρεπει να το ψαξεις πολυ καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι τόσο χάλια που δεν με επηρεάζει το ψυχοπλάκωμα σου, όπως το αποκαλείς. Μην στεναχωριέσαι. Εξωμήτριο σημαίνει οτι μεγαλώνει μέσα στη σάλπιγγα, πράγμα που δεν είναι φυσιολογικό. Δεν χωράει εκεί. Πήρα κι άλλη γνώμη και όλες συγκλίνουν εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fifoulinaki μου εμεις τα λέμε τόσο καιρό και έχω ένα θάρρος παραπάνω..Σε σκεφτόμουν όλο το βράδυ και σήμερα το πρωι πήρα το γιατρό μου και του εκανα την ερωτηση εκ μέρους σου...σορι αλλα πήρα το θάρρος..Το πρωτο που μου ειπε ειναι να κάνεις ενας υπέρηχο σε ιατρείο με συγχρονο υπερηχο γιατι οντως πρεπει να αποκλησεις το ενδεχόμενο να μη φαινεται..αν τα ευρήματα είναι ίδια πρεπει επειγόντος να πας για αφαίρεση χωρις να αφηνεις το χρόνο γιατι θα σου δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήμτα.Σορι που πηρα το θάρρος αλλα στεναχωρεθηκα παρα πολυ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Τι να πω βρε fifoulina... τι να πω... γιατί να είναι τόσο δύσκολο και οι χαρές να φεύγουν τόσο απότομα και να αντικαθιστούνται από λύπες...

εγώ όταν είχα κενό σάκο, πήγα και το εξέτασα και στο ιασώ που ο υπέρηχος τους είναι 3d και έγχρωμος για να δούμε αν υπήρχε κάτι από εμβρυικά στοιχεία.. (αλλά δεν...) οποτε, επειδή πολλά έχω ακούσει και πολλά γίνονται (εξωμήτρια που γίνονται ενδομήτρια κλπ κλπ) κάνε έναν καλό υπέρηχο πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε... αν υπάρχει όντως πρόβλημα, κάνε άμεσα λακαροσκόπηση για να μην πάθουν κάτι οι σάλπιγγες.. και μην σε καταβάλει.. όσο γίνεται.. για να κολλήσουν τα εμβρυάκια πάει να πει ότι ήταν καλά.. απλά σε λάθος μέρος... συνεχίζουμε.. το ξέρω πως ο,τι και να σου πούμε ο πόνος είναι αβάσταχτος, εκεί που πάει ένα όνειρο να πραγματοποιηθεί, σαν να έρχεται κάποιος και να στο κλέβει...

το λέω και σε μένα.. κάποια στιγμή όλη αυτή η ταλαιπωρία θα είναι σαν ένα κακό όνειρο.. αλλά μέχρι τότε ο δρόμος είναι δύσκολος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πανω απ ολα ψυχραιμια και πιστη.... ο θεοσ δεν εγκαταλειπει και αν σου εχει δωσει μια λαθοσ εικονα τωρα ισως κατι να ξερει γλυκια μου και ειληκρινα συμπασχω και ας μην εχω παθει ακριβως το ιδιο.......αλλα εχω νιωσει την απωλεια κουραγιο γλυκια μου...............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια, κάνε και μια πιο εξειδικευμένη εξέταση, κι αν τα αποτελέσματα δεν αλλάξουν, τότε θα πρέπει να κάνεις αυτό που σου είπε ο γιατρός σου.

Μόνο μην το καθυστερήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και ευχαριστώ που το ψάξατε παραπάνω. Το Σάββατο μετά τον υπέρηχο του γιατρού, πήγα και σε δυο μαιευτήρια και ξαναέκανα υπέρηχους. Φανταστείτε τρεις σε μια μέρα. Μέχρι και με το γυναικολόγο της πεθεράς μου μίλησα που τον εμπιστεύεται και μένει σε άλλη πόλη. Δηλαδή 4 γνώμες μάζεψα και όλοι μου είπαν να κάνω άμεσα την επέμβαση γιατί μπορούσε από στιγμή σε στιγμή να σκάσει και να έχω αιμορραγία. Δηαδή πάνω στην ατυχία μου, ήμουν τυχερή. Τελικά χτες το πρωί έκανα τη λαπαροσκόπηση και τώρα βγήκα από το νοσοκομείο. Δυστυχώς το εμβρυάκι πρόλαβε και κατέστρεψε την σάλπιγγα οπότε αφαιρέθηκε. Νιώθω σαν "ανάπηρη" βρε κορίτσια με μία σάλπιγγα. Τουλάχιστον η άλλη σάλπιγγα είναι καλή. Έχεις δίκιο Δάφνη και γι'αυτό έσκασα κι εγώ: να είναι γερό και να γατζωθεί αλλού. Ίσως ακουστεί σκληρό αλλά κάποιες φορές είναι καλύτερη η αυτόματη αποβολή με αίμα γιατί δεν σου αφήνει κατάλοιπα. Δεν είναι όπως στην παλλίνδρομη ή την εξωμήτρια που πρέπει να σε "πειράξουν" κιόλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fifoulina θέλει χρόνο η ανάρρωση.. η ψυχολογική... όσο για τη σάλπιγγα, νομίζω δεν πρέπει να ασχολήσε εφόσον κάνεις εξωσωματική.. αν θυμάμαι καλά οι σάλπιγγες χρειάζονται όταν "σκάσει" το ωάριο για να συναντήσει το σπερματοζωάριο.. αφού η ωοληψία γίνεται κατευθείαν από τις ωοθήκες και η εμβρυομεταφορά στο ενδομήτρια, πού χρειάζονται οι σάλπιγγες??  κλάψε, ξέσπασε, μελαγχόλησε, πέρνα από όλα τα στάδια και μετά το κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε.. δώσε χρόνο σε σένα και ασχολήσου με σένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιφουλινα μου ποσο στεναχωρηθηκα με το αποτελεσμα δεν φανταζεσαι...κουραγιο ξερω τωρα σκεφτεσαι ασχημα και εχεις απογοητευτει αλλα ολα θα γινουν!το θετικο ειναι οτι επιασες και μπορεις να ξαναπιασεις γιατι ο οργανισμος σου μπηκε σε αυτη τη "λειτουργια"...οπως λεει και η Δαφνη οι σαλπιγγες με την εξωσωματικη δεν σου χρειαζονται...σημασια εχει να εισαι καλα τωρα και να δεις απο εδω και περα τι θα κανεις!μιλησες με τον γιατρο σου?θα ξανακανεις εξωσωματικη?εχεις αλλα εμβρυα?μετα απο ποσο καιρο πρεπει να ξαναπροσπαθησεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιφουλινα τυχερη μεσα στην ατυχια σου ησουν...μια φιλη μου παραμονες του γαμου της ειχε αιμοραγια για 30 μερες λιγο λιγο αιματακι και με τα τρεχαματα του γαμου δεν εδινε σημασια καταλοιπα περιοδου.αγχος ετσι νομιζε.τελικα ηταν εξωμητριο κολλημενο στη σαλπιγγα την αφαιρεσε οριακα πριν παθει σηψαιμια.Στο γαμο της Ιουνιος ηταν εκλαιγε που δε θα κανε ποτε παιδια με μια σαλπιγγα.Τα Χριστουγεννα εκεινα εγκυος στο πρωτο και φετος το καλοκαιρι γεννησε το δευτερο χωρις καμια δυσκολια συλληψης.εσυ που εχεις και το " avantage" της εξωσωματικης και οχι να περιμενεις φυσιολογικα με λιγοτερες πιθανοτητες μη φοβασαι τιποτα στην επομενη προσπαθεια θα σαι εγκυουλα και ολα θα πανε καλα τοτε.αληθεια ποτε σας ειπε μπορειτε να ξαναπροσπαθησετε; μια αγκαλια κι απο μενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μη στενοχωριεσαι..ηταν απλα μια ατυχια! και με μια σαλπιγγα μια χαρα μπορεις να κανεις νινακι! καλη αναρρωση και γρηγορα σου ευχομαι να γινεις εγκυουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ που δεν πήγε καλά τελικά...

Με μία σάλπιγγα μια χαρά κάνεις παιδάκι φυσιολογικότατα, ξέρω πολλές κοπέλες που τα κατάφεραν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Φιφουλινα να σου πω εγω..που ειχα ενα εξωμητριο απο φυσικη συλληψη το 2008..αφαιρεθηκε η μια σαλπιγγα..το 2010 με εξωσωματικη εμεινα εγκυος στο γιο μου..το 2012 ξανα χα εξωμητριο απο φυσικη συλληψη..κ τωρα απο Σεπτεμβρη θα ξανακανω προσπαθεια για δευτερο παιδακι!!

Μια φιλη μου ειχε δυο εξωμητρια απανωτα πριν ..εκανε εξωσωματικη κ εχει δυο κοριτσακια!!

Μην απελπιζεσαι..θα τα καταφερεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ katerina μου! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και σύντομα να αποκτήσει αδελφάκια! Είναι παρήγορο να ξέρεις οτι κοπέλες που το πέρασαν τελικά τα κατάφεραν να γίνουν μανούλες! Στο δεύτερο εξωμήτριο δεν έγινε αφαίρεση; Μετά την πρώτη έκτοπη έκανες σαλπιγγογραφία ή όχι; 

 

(Υ.Γ. fifoulina=Φράουλα) Ξαναβαφτίστηκα χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Βεβαια κ εγινε αφαιρεση κ της αλλης σαλπιγγας..κ ειχα κανει σαλπιγγογραφια πριν τη τελ εξωσωματικη..

Αυτο π δ καταλαβα σε σενα ειναι πως απο τη μητρα βγηκε στη σαλπιγγα??

Ομως μην απογοητευεσαι θα τα καταφερεις!!

Κ ισως κ φυσιολογικα.!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ μπορούσα να το καταλάβω katerina μου, αλλά στην εξωσωματική ο γιατρός απλώς το τοποθετεί στη μήτρα. Τις πρώτες μέρες "αιωρείται" μέσα εκεί μέχρι να αποφασίσει που θα εμφυτευτεί. Εμένα μου είπε πως προφανώς το "ρούφηξε" η σάλπιγγα. Είχες κάποιο "σημάδι" οτι δεν πήγαινε καλά; Δηλ. ένιωθες κάτι στο σώμα σου; Γιατί εγώ εκ των υστέρων κατάλαβα οτι ένα μούδιασμα που με έπιανε στο πόδι (πριν το πάρουμε χαμπάρι) ήταν μάλλον λόγω του εξωμητρίου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...