Μετάβαση σε περιεχόμενο

3ΩΝ ΕΤΩΝ Κ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ..!!!?


Recommended Posts

evhdal έγραψε:

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ.

Τη δική μου γνώμη και τις δικές μου επιλογές τις κρατώ για την προσωπική μου ζωή. Εδώ μέσα μπαίνω επώνυμα ως Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας και είμαι υποχρεωμένη να μεταφέρω μόνο επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις. Οι οποίες δεν αναφέρουν πουθενά τι πρέπει να κάνει κάποιος ή να μην κάνει.

Λένε πολύ απλά ότι κάποια πράγματα είναι συμβατά με το θηλασμό και κάποια δεν είναι. Ιατρικά το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Αν λοιπόν μια μητέρα ρωτήσει, απαντάμε σύμφωνα με τα μέχρι τώρα ιατρικά δεδομένα. Η προσωπική μας άποψη περιττεύει.

ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΓIA NA ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ.

Υπάρχουν κάποιοι ειδικοί στο site που έχουν αναλάβει να απαντούν σε ερωτήσεις μελών. Θα ήταν καλό να ρωτήσεις τη διαχείριση ή να επισκευθείς εκεί που λέει στήλες για να δεις ποιοι είναι οι ειδικοί.

Με τις καλύτερες ευχές μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕRΤ.GR

4 Σεπ. 07

Οι καπνίστριες μητέρες που θηλάζουν προκαλούν στα βρέφη τους διαταραχές στον ύπνο, καθώς η νικοτίνη περνά στα βρέφη μέσω του θηλασμού με αποτέλεσμα να κοιμούνται λιγότερο και όχι τόσο καλά, σύμφωνα με μελέτη

Τα βρέφη οι μητέρες των οποίων καπνίζουν πριν τα θηλάσουν, κοιμούνται λιγότερο και όχι τόσο καλά, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύθηκε σήμερα. Στην έρευνα μελετήθηκαν περιπτώσεις με 15 μητέρες καπνίστριες που θηλάζουν και τα βρέφη τους "παρουσίασαν διαταραχές στον ύπνο τους. Είχαν λιγότερο ύπνο και όχι αρκετά ήρεμο". Για το πρόβλημα ευθύνεται η νικοτίνη που περνά στο βρέφος μέσω του θηλασμού ισχυρίζεται η Τζούλι Μενέλα και άλλοι ερευνητές του Κέντρου Χημικών Αισθήσεων Μονέλ στη Φιλαδέλφεια. Στη μελέτη που δημοσιεύεται στο τεύχος της επιθεώρησης "Παιδιατρική" του Σεπτεμβρίου, οι μητέρες και τα μωρά τους παρακολουθούντο επί αρκετές ημέρες: ημέρες που κάπνιζαν και ημέρες που δεν κάπνιζαν. Τις ημέρες που οι ερευνητές επέτρεψαν στις μητέρες να καπνίσουν εκείνες κάπνισαν, σε διαφορετικό δωμάτιο από τα μωρά, από ένα έως τρία τσιγάρα 20 λεπτά πριν από το θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχιν χρονια πολλα και θα ηθελα να αναφερθω σε ολα οσα πιστευω γιατι εχει γινει παρανοηση.Εγω ποτε δεν ειπα οτι ειμαι εναντια στο θηλασμο δεχομαι και παραδεχομαι τις γυναικες οι οποιες θηλαζουν και δεν θεωρω λογικο να παιρνουν χαπια η να κανουν ενεση για αν σταματησουν τη διαδικασια . Η ορμονη που δεν εκρινε ο οργανισμος μου οπως αναφερε ηταν η προλακτινη και παρολο που κατα τη διαρκεια της κυησης μου ειχε χορηγησει ο γιατρος μου φαρμακα και σε επικοινωνια που ειχε με τον ενδοκρινολογο μου ποτε δεν ανεβασα τις τιμες και σε συνδυασμο με τα χαπια του θηρωειδη που επινα σε καθημερινη βαση (και συνεχιζω εφ ορου ζωης ). Παρόλο αυτο οταν στη αιθουσα οδυνων οταν με ρωτησαν για το αν θηλασω ειπα ναι γιατι δεν ηθελα να παραδεχτω οτι δεν μπορουσα , ο γυναικολογος μου με αφησε και τις πρωτες 3 ημερες προσπαθουσα οσο μπορουσα ερχονταν οι κοπελες και μου εδειχναν μου εφεραν και θηλες συλληκονης και αγορασα και θηλαστρο αλλα τιποτα , το μονο που καταφερα ηταν να κλαιω συνεχεια και το μωρο εκλαιγε γιατι πεινουσε και εγω δεν ειχα γαλα.Ειπα στις κοπελες να μην του δωσουν ξενο γαλα μεσα και οταν πεινασει να μου το φερουν νομιζοντας οτι θα ερθει ομως και παλι τιποτα .Αν ημουν αρνητικη με το θηλασμο δεν θα δεχομουν για τις υπολοιπες μερες να δωσει γαλα στο μωρο μου η κοπελα που μοιραζομασταν το ιδιο δωματιο , ηταν συμφωνοι σε αυτο και οι γυναικολογοι μας αλλα και ο παιδιατρος που κοιταγε το μωρο. Εκεινη ειχε πολλη γαλα και εγω καθολου.Ισως να ειχε επηρεαστει η ορμονη απο τη ληψη ραδιενεργου ιωδιου που ειχα κανει πιο πριν (πριν μεινω εγκυος) η απο τα πολλα φαρμακα που ειχα παρει γιατι ο θηρωειδης μου ειχε γυρισει σε καρκινο.

Εδω ειναι που αναφερα οτι δεν μπορει μια γυναικα να βαζει το τσιγαρο πανω απο το θηλασμο και αν δεν μπορει να κοψει το τσιγαρο τοτε ασ μην θηλασει δεν το βρισκω βαβαια σωστο αλλα αυτο ειναι προσωπικη επιλογη της καθε γυναικας . Εφοσον λοιπον χρειαζεστε τεκμηριωση για το ποσο κακο κανει το τσιγαρο τοσο στη διαρκεια της εγκυμοσυνης (που σε αυτο συμφωνουμε) αλλα και στο διαστημα του θηλασμου η Μαριετα Μιχαηλ η οποια ειναι διατολογος διατροφολογος αναφερει οπως ειναι γνωστο σε ολες μας οτι το τσιαγαρο εχει πανω απο 4,000 βλαβερες ουσιες για τον οργανισμο , αλλοιωνει τη γευση του μητρικου γαλακτος και ισως αυτο να ειναι και ενας λογος που το μωρο δεν θελει θηλασει. Αλλοιωνει τη γευση δηλαδη ειναι σαν να δινουμε στο μωρο ξινισμενο φαι, συν κατι ακομα που ειδα οτι το εχουν ξαναγραψει δημιουργει αυπνια και νευρικοτητα γιατι κακα τα ψεματα το τσιγαρο σχεδον παντα συνοδευετε και απο καφε. Επισης μια γυναικα που θηλαζει καλο ειναι αν μην βρισκετε σε χωρους που υπαρχουν αλλοι καπνιστες γιατι γινετε παθητικη καπνιστρια οπως επισης και το μωρο που θηλαζει .Νομιζω οτι ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι οι ιδιες και καλο ειναι να μην γενικευουμε αν δεν ξερουμε ολες τις πλευρες του θεματος. Δεν μπορει επιστημονες οπως παιδιατροι γυναικολογοι ιατροι και ολοι οσοι ασχολουνται με το θεμα αυτο να μην ξερουν , ακομα και εσυ που εχεις αφιερωσει τοσο χρονο αυτες τις μερες γαι να μας πεισεις γαι τα καλα του θηλασμου , στοχος σου ειναι να πεισεις οσες περισσοτερες γυναικες μπορεις υπερ του θηλασμου και οχι να κατηγορησεις αυτες που δεν το εκαναν για τους προσωπικους τους λογους . Αξιζει να ανφερω οτι κοινος παρανομαστης για ολη αυτη τη διαφωνια ειναι η αγαπη μας για τα παιδια . Αυτα απο μενα ελπιζω να σε καλυψα . ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...