Μετάβαση σε περιεχόμενο

3ΩΝ ΕΤΩΝ Κ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ..!!!?


Recommended Posts

και εγω θα διαφονισω! θηλαζω παντου και δεν εχω προβλημα!

καποιοι με κοιταζουν περιεργα καποιοι οχι , μερικοι με ρωτουν διαφορα με θαυμασμο ,

απορια και διακριτικοτητα και καποιοι

κανουν την κριτικη τους την οποια αγνοω!

εχω και διαφρα χαζα οπως:

δεν εχεις χρηματα και θηλαζεις?

μα καλα δεν σκεφτεσαι οτι το κοριτσακι σου μπορει να γινει λεσβια επειδη θηλαζει?

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

καλα ως ποτε?

ουτε οι ¨γυφτοι¨δεν θηλαζουν τοσο!

εεε ναι λοιπον ειμαι μια φτωχη ξανθια γυφτισα!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειστε φοβερες εχω λιωσει απο το γελιο!!!:woohoo: :silly:

Οταν παντως βλεπω γυναικες να δισταζουν να θηλασουν δημοσια θεωρω οτι το ταμπου υπαρχει (σ αυτες ισως αλλα και αυτες ειναι κομματι της κοινωνιας).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mporei na mhn einai manoula alla eimai paidi pou exo thylash mexri ta 3 mou xronia.......nai loipon h mana mou me thylaze k oute "lesbia" egina k oute exo kapoio problhma...synxero ths mamades pou mporoun na to kanoun..aplos prepei kapoies na katalaboun pos den einai ntroph na thylazeis to splaxno sou mprosta ston kósmo hte einai 6 minon hte einai 3 xronon...

den einai kako na dineis thn xara sto mwro sou na thylazei oso xronon k na einai...

"ayth einai panta h apopsh mou"

filia:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ειναι εγκληματικο γυναικες που καπνιζουν στην εγκυμοσυνη και στο θηλασμο ειναι αποραδεκτες δηλητηριαζουν τα παιδια τους καλυτερα να μην θηλασουν αν θελουν να καπνιζουν. Αν και στο ερωτημα θηλασμος η τσιαγαρο εγω ειμαι απολυτη ΘΗΛΑΣΜΟΣ παρολο που ειμαι καπνιστρια ηθελα παρα πολυ να θηλασω ειχα κοψη το τσιγαρο απο τη στιγ,η που βγηκε θετικο το τεστ και εξαιτειας καποιας ορμονης δεν εκρινε ο οργανισμος μου γαλα , ομως γινομαο εξαλη οταμ βλεπω να καπνιζουν και να ειναι στην παραπανω κατασταση.Αυτο ειναι τραγικο και απραδεκτο . και δεν νομιζω οτι χρειαζετε καμια να τεκμηριωσω την αποψη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΟΡΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ;ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΠΝΙΣΕ ΚΑΙ ΣΓΧΡΟΝΩΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΔΗΛΑΔΗ;

To κάπνισμα είναι πολύ κακό για κάθε μωρό που εισπνέει τα υπολείμματα καπνού από το δέρμα, τα ρούχα, τα μαλλιά της μαμάς.

Αν το μωρό αυτό μείνει και απροστάτευτο χωρίς θηλασμό, είναι διπλό το κακό.

Από τα δύο κακά διαλέγουμε το ένα μόνο του μια και η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής λέει ότι το κάπνισμα είναι κακό για το μωρό αλλά δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Θεωρεί ότι ο συνδυασμός κάπνισμα και ξένο γάλα είναι χειρότερος από το σκέτο κάπνισμα.

Είναι κρίμα να προτρέπουμε τις μητέρες να κάνουν δύο κακά ενώ επιθυμούν να περιοριστούν στο ένα.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου;

Γιατί δεν έχει διατυπωθεί ποτέ η ερώτηση:

"μια γνωστή μου δεν θήλαζε και κάπνιζε, αυτό είναι καλό δηλαδή;"

Γιατί τόσο μονομερής ο προβληματισμός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

αυτο ειναι εγκληματικο γυναικες που καπνιζουν στην εγκυμοσυνη και στο θηλασμο ειναι αποραδεκτες δηλητηριαζουν τα παιδια τους καλυτερα να μην θηλασουν αν θελουν να καπνιζουν.

Μπερδεύεις την εγκυμοσύνη με το θηλασμό. Τα προϊόντα του τσιγάρου που κυκλοφορούν στο αίμα της εγκύου, περνούν όλα στο έμβρυο και προκαλούν αγγειοσυστολή σε όλο το σώμα του. Αυτό είναι δραματικό για το έμβρυο.

Το μωρό που εισπνέει τον καπνό από τα μαλλιά, το δέρμα και τα ρούχα της μητέρας του, το κάνει είτε θηλάζει, είτε δεν θηλάζει.

Αν θηλάζει προστατεύεται σημαντικά (όχι εντελώς) από τις δυσμενείς επιδράσεις του τσιγάρου. Αν δεν θηλάζει εκτίθεται στον κίνδυνο του τσιγάρου, δεν έχει καμία προστασία και εκτίθεται και στον κίνδυνο του ξένου γάλακτος. Αυτό όμως δεν το βρίσκεις εγκληματικό παρόλο που είναι διπλό το κακό.

Αν και στο ερωτημα θηλασμος η τσιαγαρο εγω ειμαι απολυτη ΘΗΛΑΣΜΟΣ παρολο που ειμαι καπνιστρια ηθελα παρα πολυ να θηλασω ειχα κοψη το τσιγαρο απο τη στιγ,η που βγηκε θετικο το τεστ

Υπάρχουν άνθρωποι που ξόδεψαν χρόνια από τη ζωή τους για να το μελετήσουν το θέμα και δεν είναι τόσο απόλυτοι. Είναι πολύ πιο σεμνοί και καθόλου κατηγορηματικοί.

Έκανες πολύ καλά που έκοψες το τσιγάρο στη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα που γράφεις.

και εξαιτειας καποιας ορμονης δεν εκρινε ο οργανισμος μου γαλα ,

και δεν έχει όνομα αυτή η ορμόνη; και δεν μπορούσε να γίνει κάποια παρέμβαση;

Αυτό που περιγράφεις δεν συμβαίνει ποτέ. Η φυσιολογία της γαλουχίας έχει μελετηθεί ενδελεχώς εδώ και δεκαετίες. Σε αυτή τη φυσιολογία έχει στηριχθεί ολόκληρη η γαλακτοπαραγωγική βιομηχανία που φαίνεται να είναι πολύ επιτυχής. Σε αυτή τη φυσιολογία έχουν στηριχθεί βιομηχανίες που κατασκευάζουν θήλαστρα για ζώα και ανθρώπους. Αν δεν γνωρίζανε πολύ καλά τη φυσιολογία το θηλασμού, καμία από αυτές τις εταιρείες δεν θα ήταν βιώσιμη.

Γνωρίζουμε πολύ καλά τις ορμόνες που συμμετέχουν στην έναρξη και εδραίωση της γαλουχίας και κάποιες από αυτές όπως η προλακτίνη, ρυθμίζεται ακόμη και με φάρμακα αν είναι απαραίτητο.

Στη φυσιολογία της γαλουχίας δεν υπάρχουν μυστήρια γι αυτό και είναι δυνατή η έναρξη της γαλουχίας ακόμη και σε μητέρες που υιθετούν παιδιά και δεν έχουν γεννήσει ποτέ.

ομως γινομαο εξαλη οταμ βλεπω να καπνιζουν και να ειναι στην παραπανω κατασταση.

αλλά δεν γίνεσαι έξαλλη όταν βλέπεις μια μητέρα να καπνίζει και να δίνει ξένο γάλα. Το ότι κάνει δύο κακά στο παιδί της δεν σε πειράζει. Το πρόβλημα είναι όταν κάνει το από τα δύο κακά μόνο του, όταν καπνίζει χωρίς να δίνει ξένο γάλα.

Αυτο ειναι τραγικο και απραδεκτο . και δεν νομιζω οτι χρειαζετε καμια να τεκμηριωσω την αποψη μου.

Φυσικά και χρειάζεται τεκμηρίωση η άποψή σου που είναι τόσο κατηγορηματική κι επιθετική. Γίνεσαι έξαλλη με τις μητέρες που θηλάζουν και καπνίζουν αλλά δεν γίνεσαι έξαλλη με τις μητέρες που δίνουν ξένο γάλα και καπνίζουν και κάνουν διπλό κακό στο παιδί τους.

Έχει τεκμηριωθεί ότι τα παιδιά των καπνιστριών που δεν θηλάζουν έχουν πιο συχνά και πιο σοβαρά προβλήματα υγείας για μια σεβαστή σειρά ασθενείων (το κείμενο που έχω παραθέσει το λέει και αυτό αν κάνεις τον κόπο να το διαβάσεις και να ενημερωθείς στοιχειωδώς).

Κι έχει ξοδευτεί αρκετός χρόνος και χρήμα για να γίνουν αυτές οι μελέτες και να σταματήσουν άνθρωποι σαν κι εσένα να επιτίθενται με τόσο απαράδεκτο τρόπο στις μητέρες που θηλάζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΡΩ ΕΚΛΑΙΓΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΛΠΗΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ,ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩΣΩ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΕ,ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΠΑΛΕΨΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ,ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΣΤΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΕΙ,ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ 2 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ,ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕ ΚΑΠΝΙΖΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΥΠΕΦΕΡΑ!ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΚΑΝΕ ΤΡΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΣΚΑΡΤΟ" ΓΑΛΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΚΑΝΕ ΤΡΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΣΚΑΡΤΟ" ΓΑΛΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕ.

Είναι εγληματικό, τραγικό και απαράδεκτο αυτό που έκανες και η Βάνια είναι έξαλλη μαζί σου....

bourique1983, το σκάρτο γάλα δεν έχει τις διοξινες από τις ζωοτροφές της αγελάδας, τα βαρέα μέταλλα, τα υπολείμματα των αντιβιοτικών, δεν έχει τα ανεξέλεγκτα φυτοφάρμακα από τα άπλυτα χόρτα, δεν έχει enterobacteria sakazakii, δεν έχει τις ορμόνες που κάνουν στις αγελάδες, δεν έχει την τρέλλα των αγελάδων που τρώνε εντόσθια, δεν έχει μελαμίνη...

το σκάρτο γάλα έχει αντισώματα, είναι εύπεπτο, κατάλληλο για ανθρώπους, είναι μοναδικά ζωντανό!

Κι αν θέλουν να σε μειώσουν, να μειώσουν την προσφορά σου, να σε προσβάλλουν, να σε κάνεις να νιώσεις ένοχη, μην πτοείσαι! Τις δικές τους ενοχές προσπαθούν να καλύψουν. Δεν τους ενοχλεί το τσιγάρο, μια χαρά αποδέχονται τις μητέρες που καπνίζουν. Ο θηλασμός τις ενοχλεί! Το τσιγάρο είναι απλά η αφορμή για να επιτεθούν σε μια μητέρα που θηλάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique μου, απο μενα, πολλα πολλα πολλα συγχαρητηρια, για τον αγωνα που εδωσες, για να πιει το μικρουλι σου μητρικο γαλα!! μπραβο κοπελα μου, εισαι παραδειγμα προς μιμηση!!;)

κι εγω θεωρουσα οτι αντιμετωπισα καποιες δυσκολιες, γιατι το μωρο μου ηταν μικρο και με ικτερο και ειχε υπνηλια και κουραζοταν ευκολα!!:blush:

το μικρουλι σου ειναι καλα τωρα ελπιζω, ε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΥΓΑ ΚΑΙ ΜΥΓΙΑΖΕΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΣΕ 4-5 ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕς ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΣ; ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ .ΕΓΩ ΕΞΑΙΤΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ ΕΠΑΘΑ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ .ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα εχεις μεγαλο προβλημα εγω προσωπικα ποτε δεν ειπα οχι στο θηλασμο αλλα μαλλον αλλα καταλαβαινεις η μαλλον καταλαβαινεις οτι θελεις.Μηπως θα λεγαμε και σε ολες οσες παιρνουν φαρμακα να θηλασουν ;η ακομα και στις ναρκομανεις; σε ποιες αλλες ξερεις ακομα και στο θηλασμο υπαρχουν περιπτωσεις που δεν κανει να θηλασουν οπως για παραδειγμα μια γυναικα που εχει παρει ακτινοβολια η εχει κανει χημειοθεραπεια εφοσον εισαι τοσο ενημερωμενη για το θηλασμο γιατι αυτα τα αποκλειεις; Δεν ξερεις τι ειναι να θελεις να θηλασεις και να μην μπορεις ! να θελεις να νιωσεις εστω για λιγο αυτο το συναισθημα μιλατε τοσες μερες και εχετε μονο τη δικη σας αποψη , με το ζορι δηλαδη να μας πεισετε οτι ειμαστε κατα του θηλασμου ;Το ξαναλεω ειμαι υπερ του θηλασμου αλλα παντα προς οφελος του παιδιου και μονο μια γυναι κα που κανει καταχρησεις (αλκοολ, τσιγαρο ,εξαρτησιογονες ουσιες ληψη φαρμακων δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ να θηλασει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι σπάνιες και ειδικές οι περιπτώσεις που μια γυναίκα δεν επιτρέπεται να θηλάσει. Όσον αφορά στα φάρμακα, τα περισσότερα είναι συμβατά με το θηλασμό. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται, αυτές οι πολύ ειδικές περιπτώσεις προσδιορίζονται στο βιβλίο της Άννας Πατσούρου "θηλασμός, μια υπέροχη σχέση".

Για τις καπνίστριες έχω να πω το εξής: Ήδη γνωρίζετε ότι πόσο κακό είναι το κάπνισμα. Εάν όμως είστε φανατικές καπνίστριες, το μωρό σας ήδη εισπνέει τον καπνό του τσιγάρου σας και έρχεται με πολλούς τρόπους σε επαφή με αυτό. Θηλάστε.

ΜΗΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ

ΚΑΙ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.

] ΘΗΛΑΣΤΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΔΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΣΟΥΝ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΟΣΟ ΤΗΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΟΠΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΖΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ.ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΟΜΩΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

Τελικα εχεις μεγαλο προβλημα εγω προσωπικα ποτε δεν ειπα οχι στο θηλασμο αλλα μαλλον αλλα καταλαβαινεις η μαλλον καταλαβαινεις οτι θελεις.Μηπως θα λεγαμε και σε ολες οσες παιρνουν φαρμακα να θηλασουν ;

Bάνια, είσαι εντελώς ανενημέρωτη κι εξακολουθείς να γράφεις ανοησίες. Τα περισσότερο φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό.

Υπάρχει ολόκληρη τράπεζα δεδομένων για κάθε φαρμακευτική ουσία ξεχωριστά:

http://www.e-lactancia.org/

Αυτές είναι οι αντενδείξεις του θηλασμού:

Although breastfeeding is optimal for infants, there are a few conditions under which breastfeeding may not be in the best interest of the infant. Breastfeeding is contraindicated in infants with classic galactosemia (galactose 1-phosphate uridyltransferase deficiency)103; mothers who have active untreated tuberculosis disease or are human T-cell lymphotropic virus type I–or II–positive104,105; mothers who are receiving diagnostic or therapeutic radioactive isotopes or have had exposure to radioactive materials (for as long as there is radioactivity in the milk)106–108; mothers who are receiving antimetabolites or chemotherapeutic agents or a small number of other medications until they clear the milk109,110; mothers who are using drugs of abuse ("street drugs"); and mothers who have herpes simplex lesions on a breast (infant may feed from other breast if clear of lesions). Appropriate information about infection-control measures should be provided to mothers with infectious diseases.111

In the United States, mothers who are infected with human immunodeficiency virus (HIV) have been advised not to breastfeed their infants.112 In developing areas of the world with populations at increased risk of other infectious diseases and nutritional deficiencies resulting in increased infant death rates, the mortality risks associated with artificial feeding may outweigh the possible risks of acquiring HIV infection.113,114 One study in Africa detailed in 2 reports115,116 found that exclusive breastfeeding for the first 3 to 6 months after birth by HIV-infected mothers did not increase the risk of HIV transmission to the infant, whereas infants who received mixed feedings (breastfeeding with other foods or milks) had a higher rate of HIV infection compared with infants who were exclusively formula-fed. Women in the United States who are HIV-positive should not breastfeed their offspring. Additional studies are needed before considering a change from current policy recommendations.

και αυτές είναι καταστάσεις που δεν αποτελούν αντένδειξη για το θηλασμό:

Certain conditions have been shown to be compatible with breastfeeding. Breastfeeding is not contraindicated for infants born to mothers who are hepatitis B surface antigen–positive,111 mothers who are infected with hepatitis C virus (persons with hepatitis C virus antibody or hepatitis C virus-RNA–positive blood),111 mothers who are febrile (unless cause is a contraindication outlined in the previous section),117 mothers who have been exposed to low-level environmental chemical agents,118,119 and mothers who are seropositive carriers of cytomegalovirus (CMV) (not recent converters if the infant is term).111 Decisions about breastfeeding of very low birth weight infants (birth weight <1500 g) by mothers known to be CMV-seropositive should be made with consideration of the potential benefits of human milk versus the risk of CMV transmission.120,121 Freezing and pasteurization can significantly decrease the CMV viral load in milk.122

Tobacco smoking by mothers is not a contraindication to breastfeeding, but health care professionals should advise all tobacco-using mothers to avoid smoking within the home and to make every effort to wean themselves from tobacco as rapidly as possible.110

Breastfeeding mothers should avoid the use of alcoholic beverages, because alcohol is concentrated in breast milk and its use can inhibit milk production. An occasional celebratory single, small alcoholic drink is acceptable, but breastfeeding should be avoided for 2 hours after the drink.123

For the great majority of newborns with jaundice and hyperbilirubinemia, breastfeeding can and should be continued without interruption. In rare instances of severe hyperbilirubinemia, breastfeeding may need to be interrupted temporarily for a brief period.124

Όλα από την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων:

http://aappolicy.aappublications.org/cg ... ;115/2/496

σε ποιες αλλες ξερεις ακομα και στο θηλασμο υπαρχουν περιπτωσεις που δεν κανει να θηλασουν οπως για παραδειγμα μια γυναικα που εχει παρει ακτινοβολια η εχει κανει χημειοθεραπεια εφοσον εισαι τοσο ενημερωμενη για το θηλασμο γιατι αυτα τα αποκλειεις;

δεν αποκλείω τίποτα, μιλησες για μία ορμόνη που δεν έχει όνομα. Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεις το πρόβλημα αν δεν θέλεις αλλά δεν είναι σωστό να λές ότι να 'ναι και να αφήνεις τις άλλες μητέρες να πιστεύουν ότι υπάρχει μία ορμόνη που εμποδίζει τη γαλουχία και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Δεν ξερεις τι ειναι να θελεις να θηλασεις και να μην μπορεις !

Υποστηρίζω μητέρες στη γαλουχία εδώ και 8 χρόνια. Δυστυχώς μου έχουν τύχει όλες οι καταστάσει, μητέρες που χρειάστηκε να κάνουν σπινθιρογράφημα, μητέρες που χρειάστηκε να πάρουν ραδιοϊσότοπα για διαγνωστικες εξετάσεις. Μητέρες που έπρεπε να χειρουργηθούν και να μείνουν μακριά από τα νεογέννητα μωρά τους. Οι περισσότερες προτίμησαν να διατηρήσουν τη γαλουχία πετώντας το γάλα όταν έπρεπε ή δίνοντά το στο μωρό τους όταν επιτρέπονταν. Κάποιες άλλες προτίμησαν ή αναγκάστηκαν να διακόψουν τη γαλουχία και επίσης τις βοήθησα να το κάνουν γρήγορα και ανώδυνα χωρίς χάπια.

να θελεις να νιωσεις εστω για λιγο αυτο το συναισθημα μιλατε τοσες μερες και εχετε μονο τη δικη σας αποψη , με το ζορι δηλαδη να μας πεισετε οτι ειμαστε κατα του θηλασμου ;

Το πρόβλημα στο συγκεκριμένο τόπικ δεν είναι καν ο θηλασμός ή μη θηλασμός. Το πρόβλημα είναι η παραπληροφόρηση που διαδίδει ο καθένας παρουσιάζοντας τις υποκειμενικές αυθαιρεσίες ως επιστημονικές απόψεις. Αυτό είναι απαράδεκτο είτε αφορά το θηλασμό είτε οποιοδήποτε άλλο θέμα.

Το ξαναλεω ειμαι υπερ του θηλασμου αλλα παντα προς οφελος του παιδιου και μονο μια γυναι κα που κανει καταχρησεις (αλκοολ, τσιγαρο ,εξαρτησιογονες ουσιες ληψη φαρμακων δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ να θηλασει .

Εμείς δεν είμαστε ούτε υπέρ ούτε κατά του θηλασμού.

Είμαστε υπέρ της έγκυρης πληροφόρησης που βασίζεται μόνο σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις. Είμαστε κατά κάθε παραπληροφόρησης.

Οι παράνομες ουσίες δεν είναι συμβατές με το θηλασμό. Όμως το τσιγάρο και το αλκοόλ δεν αποτελούν αντένδειξη για το θηλασμό με τα μέχρι τώρα επιστημονικά δεδομένα.

Τα φάρμακα είναι ένα άλλο μεγάλο ζήτημα και δεν είναι όλα τα φάρμακα ίδια. Τα περισσότερα φάρμακα είναι εντελώς ασφαλή για το θηλασμό. Υπάχουν φάρμακα μέτρια ασφαλή που η χορήγησή τους πρέπει να εκτιμηθεί από το γιατρό που παρακολουθεί το μωρό.

Υπάρχουν φάρμακα που για να χορηγηθούν πρέπει ο θηλασμό να διακοπεί προσορινά. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ακόμη και χημειοθεραπευτικά σχήματα που απαιτούν μόνο προσορινή διακοπή του θηλασμού.

Και τέλος υπάρχουν ελάχιστα φάρμακα που για να χορηγηθούν πρέπει να διακοπεί ο θηλασμός.

Εξακολουθείς να γράφεις πράγματα που δεν ίσχουν και ανακατεύεις ορθές πληροφορίες με μη ορθές. Αυτό είναι παραπληροφόρηση. Αν ξέρεις κάτι γράψε το, αν δεν ξέρεις ψάξε το ή ρώτα.

Θεωρείς δεδομένα πράγματα που δεν είναι. Η επιστήμη έχει διερευνήσει επαρκώς πολλά θέματα αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολύ ανεύθυνοι γύρω μας ειδικοί και μη που προτιμούν να μη κουράζονται για να τα ψάξουν. Τουλάχιστον ας μη διαδίδουν την παραπληροφόρηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Υπαρχει καποιος ειδικος να μας παραθεσει τα οφελη του θηλασμου απο νευρολογικης αποψεως;

Το θέμα έχει διερευνηθεί περιορισμένα μέχρι τώρα:

Neurodevelopment

Breastfeeding has been associated with slightly enhanced performance on tests of cognitive development.14,15,72–80

και για να μην ψάχνεις στο κείμενο παραθέτω εδώ τις σχετικές αναφορές:

14. Lucas A, Morley R, Cole TJ. Randomised trial of early diet in preterm babies and later intelligence quotient. BMJ. 1998;317:1481–1487

15. Horwood LJ, Darlow BA, Mogridge N. Breast milk feeding and cognitive ability at 7–8 years. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2001;84:

F23–F27

72. Horwood LJ, Fergusson DM. Breastfeeding and later cognitive and

academic outcomes. Pediatrics. 1998;101(1). Available at:

www.pediatrics.org/cgi/content/full/101/1/e9

73. Anderson JW, Johnstone BM, Remley DT. Breast-feeding and cognitive

development: a meta-analysis. Am J Clin Nutr. 1999;70:525–535

74. Jacobson SW, Chiodo LM, Jacobson JL. Breastfeeding effects on intelligence

quotient in 4- and 11-year-old children. Pediatrics. 1999;103(5).

Available at: www.pediatrics.org/cgi/content/full/103/5/e71

75. Reynolds A. Breastfeeding and brain development. Pediatr Clin North

Am. 2001;48:159–171

76. Mortensen EL, Michaelsen KF, Sanders SA, Reinisch JM. The association

between duration of breastfeeding and adult intelligence. JAMA.

2002;287:2365–2371

77. Batstra L, Neeleman, Hadders-Algra M. Can breast feeding modify theadverse effects of smoking during pregnancy on the child’s cognitive

development? J Epidemiol Community Health. 2003;57:403–404

78. Rao MR, Hediger ML, Levine RJ, Naficy AB, Vik T. Effect of breastfeeding on cognitive development of infants born small for gestational

age. Acta Paediatr. 2002;91:267–274

79. Bier JA, Oliver T, Ferguson AE, Vohr BR. Human milk improves

cognitive and motor development of premature infants during infancy.

J Hum Lact. 2002;18:361–367

80. Feldman R, Eidelman AI. Direct and indirect effects of breast-milk on the neurobehavioral and cognitive development of premature infants.

Dev Psychobiol. 2003;43:109–119

Breastfeeding during a painful procedure such as a heel-stick for newborn screening provides analgesia to infants.81,82

80. Feldman R, Eidelman AI. Direct and indirect effects of breast-milk on the neurobehavioral and cognitive development of premature infants.

Dev Psychobiol. 2003;43:109–119

81. Gray L, Miller LW, Phillip BL, Blass EM. Breastfeeding is analgesic in healthy newborns. Pediatrics. 2002;109:590–593

Δηλαδη σε ποιο μηνα της ζωης του μωρου τί συμβαινει σ αυτο νευρολογικα και ο θηλασμος τι του προσφερει στη συγκεκριμενη ηλικια.

Δεν νομίζω ότι έχει γίνει ποτέ τέτοια μελέτη και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει για την ώρα. Δηλαδή νομίζω ότι δεν μπορούν να παρακολουθούν λεπτομερώς την κάθε ηλικία εξειδικευμένα. Αυτό που κάνουν είναι συνήθως να εκτιμούν εκ των υστέρων κάποιες καταστάσεις.

Ίσως η πρόοδος της επιστήμης μας επιτρέψει να απαντηθούν κάποτε και τόσο εξειδικευμένα ερωτήματα.

Υπαρχει καποιος με γνωσεις νευρολογιας να μας εξηγησει τη λειτουργια της μυελινοποιησης και τι ρολο παιζει το μητρικο γαλα σ αυτην;

Έχει βρεθεί ότι τα DHA λιπαρά οξέα παίζουν σημαντικό ρόλο στη μυελινοποίηση και χρησιμοποιούνται ως θεραπεία σε σχετικές ασθένειες. Στο μητρικό γάλα υπάρχει. Αν τα μωρά δεν λαμβάνουν από το μητρικό γάλα τότε τα επίπεδά της πέφτουν κάτω από το φυσιολογικό.

Τα τελευταία μόλις χρόνια νομίζω ότι προστίθεται στα γάλατα σκόνη (τουλάχιστον συστήνεται να προστίθεται, δεν έχω παρακολουθήσει το τι συμβαίνει στην πράξη).

Ισχυει πως μη επαρκης θηλασμος οδηγει σε στοματικη αναπνοη;

Συγνώμη, δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Μήπως ότι αν το μωρό δεν θηλάζει όσο χρειάζεται τότε αλλάζει ο τρόπος που αναπνέει;

Ποια η σχεση θηλασμου και ενισχιση των μυων της γναθου;

Κατά το θηλασμό συμμετέχουν πολύ περισσότεροι μύες για την απομύζηση, αν το τάισμα γίνεται με μπουκάλι συμμετέχουν λιγότεροι μύες. Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι να σου γράψω. Δεν τα έχω στα κιτάπια μου, τα είχα παρακολουθήσει σε ένα συνέδριο.

Υπαρχει καποια ερευνα που να συνδεει τον μη επαρκη θηλασμο με μαθησιακες δυσκολιες;

Όχι, άμεση σύνδεση δεν έχει γίνει μέχρι τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΣΕ 4-5 ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕς ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΣ; ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ .

Σύμφωνα με τα όσα γράφεις όταν το μωρό είναι σε άσχημη κατάσταση και έχει τόσα προβληματα υγείας η μητέρα μπορεί να καπνίσει και να συνεχίσει το θηλασμό.

Ενώ αν το μωρό είναι εντελώς υγιές και ευτυχισμένο είναι εγκληματικό για τη μητέρα να καπνίζει.

Τους κανόνες ασφαλούς καπνίσματος μπορεί να τους κρατήσει καλύτερα μια μητέρα που έχει ένα υγιές μωρό παρά μια μητέρα που έχει ένα μωρό που μπαινοβγαίνει στα χειρουργεία και βρίσκεται σε κατάσταση συνεχούς στρες....

Έτσι όπως το γράφεις φαίνεται ότι ένα μωρό με προβλήματα υγείας μπορεί να πάρει "σκάρτο γάλα" αλλά ένα υγιές όχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal έγραψε:

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΣΟΥΝ.

Οι παιδίατροι της Αμερικάνικης Ακαδημία Παιδιάτρων λένε ότι το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Για να έχει διαφορετική γνώμη η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων μαλλον κάτι παραπάνω θα ξέρει. Υποθέτω ότι το έχουν ψάξει λίγο περισσότερο και από όσο γνωρίζω παραθέτουν και βιβλιογραφικες αναφορές που βασίζονται σε ερευνητικά δεδομένα.

http://aappolicy.aappublications.org/cg ... /2/496.pdf

Tobacco smoking by mothers is not a contraindication

to breastfeeding, but health care professionals

should advise all tobacco-using mothers to avoid

smoking within the home and to make every effort to

wean themselves from tobacco as rapidly as possible.

110

110. American Academy of Pediatrics, Committee on Drugs. Transfer of

drugs and other chemicals into human milk. Pediatrics. 2001;108:

776–789

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΟΣΟ ΤΗΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ.

Όταν μια μητέρα καπνίζει μέχρι 5 τσιγάρα το 24ωρο η νικοτίνη που περνά (αν περνά) στο γάλα είναι τόσο λίγη που δεν ανιχνεύεται καν.

Η επίδραση της εισπνεόμενης νικοτίνης κάνει πολυ κακό στο αναπνευστικό. Η νικοτίνη στο πεπτικό σύστημα δεν έχει καμία επίδραση στο αναπνευστικό (δεν μπορεί το παιδί να την εισπνεύσει).

Το πρόβλημα που προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε σε αυτό το τόπικ είναι η παραπληροφόρηση που μεταδίδει ο καθε ημιμαθής είτε πρόκειται για το τσιγάρο στη διάρκεια του θηλασμού, είτε για τα φάρμακα, είτε για τη διάρκεια του θηλασμού. Αυτό που προσπαθούμε να πούμε είναι ότι τα περισσότερα σοβαρά θέματα τα έχει απαντήσει η επιστήμη και οι απαντήσεις βρίσκονται μέσα σε βιβλία και επιστημονικά περιοδικά στα πρωτότυπα κείμενα με τα ονόματα των συγγραφέων και όλη τη σχετική έρευνα.

Αν κάνεις το ελάχιστο κόπο να ρίξεις μια ματιά παραπάνω, θα δεις ότι το θέμα του τσιγάρου έχει ήδη απαντηθεί.

Όμως εσύ δεν θέλεις να ενημερωθείς, θέλεις απλά να κατηγορήσεις κάποια μητέρα που θηλάζει και καπνίζει. Το πρόβλημά σου δεν είναι το τσιγάρο αλλά ο θηλασμός.

Το να καπνίζει μια μητέρα, να εκθέτει το μωρό της σε όλους τους κινδύνους του καπνού και παράλληλα να δίνει και ξένο γάλα και να το εκθέτει και στους κινδύνους του ξένου γάλακτος δεν σε προβληματίζει και δεν σε απασχολεί καθόλου. Το θέμα είναι να εξαφανιστεί ο θηλασμός και ας εκτίθεται το μωρό σε δύο κακά.

ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΟΜΩΣ.

Ποια είναι αυτά τα πλαίσια;

Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος φορές που τα έχει καθορίσει;

Σύμφωνα με τα όσα γράφεις στο απυρόβλητο είναι μόνο οι μητέρες που δεν θηλάζουν. Μόνο για τις μητέρες που θηλάζουν υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί...

Οι μητέρες που θηλαζουν μπορούν να ενδιαφερθούν για τα μωρά τους όσο κι εσύ για το δικό σου. Ξέρουν τι είναι βλαβερό και τι όχι, και στο πλαίσιο των δικών τους δυνατοτήτων κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν. Δεν σε ενοχλούν που εκθέτεις το μωρό σου στον κίνδυνο του ξένου γάλακτος, δεν υπάρχει λόγος να τις ενοχλείς κι εσύ που εκθέτουν το μωρό τους στον κίνδυνο του τσιγάρου. Και οι δύο υποτίθεται ότι ξέρετε τους κινδύνους και κάνετε ό,τι καλύτερο μπορείτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις

Οσον αφορα τη στοματικη αναπνοη :Στο σεμιναριο που προανεφερα με θεμα τη νευρολειτουργικη αναδιοργανωση αναφερθηκε η σημασια του επαρκους θηλασμου στη σωστη λειτουργια της μυτης του μωρου. Η αναπνοη απο το στομα που βλεπουμε σε πολλα παιδακια και ενηλικες ειπωθηκε πως κανει το μωρο να αρρωσταινει πιο ευκολα αφου ο αερας περνα αφιλτραριστος. Οδηγει σε μπουκωμα το οποιο οδηγει και παλι σε στοματικη αναπνοη και γινεται ενας φαυλος κυκλος με αποτελεσμα το παιδι να ειναι πολυ πιο ευαλωτο σε ιωσεις.Ομως αναφερθηκαν και αλλες επιπτωσεις της στοματικης αναπνοης που δυστυχως δεν θυμαμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ;ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΚΑΝΤΟΤΑΔΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΛΛΩΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ. ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ; ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΝΤΙΤΥΠΟ ΑΠΟ ΤΟ "ΑΡΩΜΑ" ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΚ ΖΙΣΚΙΝΤ. ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΑΝΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟΝ ΗΡΩΑ.ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΠΟΛΥ Η ΚΑΗΜΕΝΗ.

ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΡΑΤΑ! ΔΩΣΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΗΜΕΝΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal έγραψε:

ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ;ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΚΑΝΤΟΤΑΔΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΛΛΩΝ.

Δηλαδή στις εξετάσεις γράφεις τα σωστά αλλά εδώ μέσα γράφεις αυτό που θα ήθελες να ισχύει άσχετο αν ισχύει ή όχι;

Ελπίζω ότι δεν συμβαίνει αυτό.

Θεώρησα ότι δεν είσαι κακόβουλος χρήστης που θέλεις επίτηδες να παραπληροφορήσεις την καπνίστρια για να μη θηλάσει. Υπέθεσα ότι είσαι παραπληροφορημένη και διαδίδεις την παραπληροφόρηση κατά λάθος κι όχι επίτηδες.

Νομίζω ότι αν άνοιγες τα βιβλία σου για να δώσεις σωστές πληροφορίες θα εκτιμούσαν πολλοί τον κόπο σου, γιατί να μην το κάνεις;

Μακάρι το κάθε μέλος εδώ μέσα να ήταν πρόθυμο να μοιραστεί τις γνώσεις του με τα υπόλοιπα μέλη και μακάρι τα μέλη να διαβάζουν όλα αυτά τα ποστ για να είναι πιο πληροφορημένα.

Το γράφεις σαν να είναι απειλή και σαν να είναι κάτι κακό. Αλοίμονο! Από πότε η πλήρης και καλή πληροφόρηση είναι κάτι αρνητικό;

Το αντίθετο, αυτό ακριβώς έχω γράψει πάρα πολλές φορές στα ποστ στο συγκεκριμένο τόπικ. Μακάρι κάθε μέλος να αντιμετωπίζει με υπευθυνότητα τα υπόλοιπα και όταν γράφει κάτι που μπορεί να επηρεάσει μια μητέρα στις αποφάσεις που θα πάρει για το παιδί της, να το ψάχνει και να της δίνει όσο πιο πλήρεις πληροφορίες μπορεί.

Θα ήταν κρίμα και για τη μητέρα και για το παιδί να αποθηλασουν για λάθος λόγους. Θα ήταν κρίμα και για τη μητέρα και για το παιδί να αποθηλάσουν εξαιτίας της παραπληροφόρησης.

Η γνώμη σου για το κάπνισμα στη διάρκεια του θηλασμού δεν είναι θέμα γούστου, δεν είναι σαν να λες τη γνώμη σου για το ύφασμα του καναπέ. Αν η φίλη σου διαλέξει λάθος ύφασμα για τον καναπέ, δεν έγινε και τίποτα. Αν όμως η φίλη σου αποθηλάσει γιατί η γνώμη σου για το κάπνισμα είναι λάθος σε σχέση με τις ιατρικές οδηγίες, τότε αυτή η λάθος γνώμη θα κάνει κακό και στην υγεία της μητέρας και στην υγεία του παιδιού.

Να σε ρωτήσω κάτι: Πιστεύεις ότι εδώ μέσα δεν πρέπει να γράφουμε όσα διαβαζουμε σε έγκυρες πηγές όπως τα επιστημονικά άρθρα; Θεωρείς ότι είναι καλύτερο να γράφουμε μόνο προσωπικες εκτιμήσεις και αυθαιρεσίες;

Αντί να εκτιμήσεις το ότι κάποιος προσφέρει τις εξειδικευμένες γνώσεις του και μάλιστα σε παραπέμπει απευθείας στα πρωτότυπα κείμενα για να μπορείς να ελέγξεις και μόνη σου την εγκυρότητα της πληροφορίας, σε ενοχλεί; Είναι δυνατόν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Στο σεμιναριο που προανεφερα με θεμα τη νευρολειτουργικη αναδιοργανωση αναφερθηκε η σημασια του επαρκους θηλασμου στη σωστη λειτουργια της μυτης του μωρου.

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Αυτή τη διατύπωση δεν την έχω συναντήσει. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα μωρά που θηλάζουν συντονίζουν καλύτερα την αναπνοή με τις κινήσεις κατάπωσης ακόμη και όταν είναι πολύ πρόωρα.

Η αναπνοη απο το στομα που βλεπουμε σε πολλα παιδακια και ενηλικες ειπωθηκε πως κανει το μωρο να αρρωσταινει πιο ευκολα αφου ο αερας περνα αφιλτραριστος. Οδηγει σε μπουκωμα το οποιο οδηγει και παλι σε στοματικη αναπνοη και γινεται ενας φαυλος κυκλος με αποτελεσμα το παιδι να ειναι πολυ πιο ευαλωτο σε ιωσεις.

Σε αυτό επιδρά ο θηλασμό έμμεσα. Γενικά το μητρικό γάλα προστατεύει από τις λοιμώξεις του άνω αναπνευστικού, δηλαδή τα παιδιά που θηλάζουν αρρωσταίνουν λιγότερο συχνά και λιγότερο σοβαρά από τέτοιου είδους λοιμώξεις. Οπότε μπαίνουν δυσκολότερα στο φαύλο κύκλο που περιγράφεις.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια άλλη πιο άμεση επίδραση.

Το θέμα είναι πολύ εξειδικευμένο. Προσπάθησε να ψάξεις τα άρθρα που σου έδωσα στο scholar google και αν έχεις πρόσβαση να τα διαβάσεις. Αν πετύχεις κάτι ενδιαφέρον θα ήθελα πάρα πολύ να με ενημερώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΕΝΑΣ ΧΡΗΣΤΗΣ.ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΕΣΥ.ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΓIA NA ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ.ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...