Μετάβαση σε περιεχόμενο

3ΩΝ ΕΤΩΝ Κ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ..!!!?


Recommended Posts

μου φαινεται οτι ειναι λιγο υπερβολικο μεχρι τριων ετων.

ομως η καθεμια μανα κανει οτι καλυτερο νομιζει

για το παιδι της!αυτη ειναι η γνωμη μου!!:silly: ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα καταλάβει από νωρίς όταν έγινα μέλος ότι το θέμα "Θηλασμός" στο Mammyland είναι κόκκινο πανί.Δυστυχώς κάποιες κοπέλες γίνονται επιθετικές όταν οι υπόλοιπες δηλώνουν ότι δεν μπόρεσαν να θηλάσουν τα παιδιά τους ή ότι δεν ήθελαν ή ότι βρίσκουν τα γάλατα εμπορίου περισσότερο χρήσιμα. Εγώ απλώς θα ήθελα να πω ότι και δίκιο να έχει κάποια κοπέλα υπέρμαχος του θηλασμού δυστυχώς το χάνει με τον τρόπο που επιτίθεται στις υπόλοιπες. Προσωπικά ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γύρω από το θέμα θηλασμός και να το συζητήσουμε μέσα στο φορουμ σαν φίλες (δεν ζητάω επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις...αν τις ήθελα γνωρίζω που θα απευθυνθώ..) αλλά δυστυχώς δίστασα να το κάνω πριν λίγο καιρό και τώρα καταλαβαίνω πως σωστά έπραξα τότε και δεν το έκανα...:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μπορω παρα να συμφωνησω με την MariaIoanna κ τη natassa76...

Εδω κ δυο μερες παρακολουθω ολη αυτη τη διενεξη κ εχω μεινει.

Δε βρισκω το λογο για τοση επιθετικοτητα κ για κακοβουλα σχολια του τυπου "δεν τολμώ να σκεφτώ τα παιδιά που θα βρεθούν στο δρόμο σου" (συγνωμη Αγλαια αλλα το βρηκα εξαιρετικα αγενες κ αναρμοστο).

Οπως προανεφερε κ η MariaIoanna κ εγω καποιες φορες ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για το θηλασμο αλλα τη μια κ μοναδικη φορα που συμμετειχα σε αναλογο θεμα το μετανιωσα.Εκτοτε απλα παρακολουθω διπληκτισμους επι του θεματος, επιθετικοτητα κ κακοχαρακτηρισμους παιδιατρων.

Με αυτο τον τροπο απλα μας προτρεπετε να στρεφομαστε σε ολους αυτους τους "ανιδεους" που ομως εχουν ολη την καλη διαθεση να μας ακουσουν χωρις να μας επικρινουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ (ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ;)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩς ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΕΚΤΗ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΝΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ ΟΠΩΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ (ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ Ως ΓΝΩΣΤΟΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ).ΦΥΣΙΚΟΣ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΑΠΟΓΑΛΑΚΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ Η ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΤΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΝΑ. ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΑΡΑΤΕΘΕΙ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΠΟΛΛΑ) ΜΟΝΟ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ "ΤΟΛΜΗΣΕ" Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙΣ (UNICEF, ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΥΓΕΙΑΣ, ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ)ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ, ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩς ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΝΑ, ΚΑΘΩς ΚΑΙ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ Ως "ΤΡΑΓΙΚΟ".

ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΙΜΗΘΟΥΝ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ;

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΚΑΘΩς ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΝΕΚΡΗ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΡΟΦΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΒΑΛΟΜΕΝΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΜΕ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΕΝΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥ,ΜΕ. ΑΥΤΟ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΠΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΠΑΡΑΝΝΟΗΣΕΙΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΣΕ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ.

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΣΠΟΤΑΚΙΑ. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια μου αναμφισβητητα το αν μια μαμα θελει να θηλασει ειναι δικαιωμα της οπως επισης και το διαστημα που θα το κανει εξαρτατε αποκλειστικα κατα κυριο λογω απο το παιδι αλλα και απο την πιοτητα που εχει το γαλα , Αποκλειεςτε γλυκεια μου η συσταση του μητρικου γαλακτος να παραμενει σε μια γυναικα το ιδιο τους πρωτους 6 μηνες με τους υπολοιπους; Αλλωστε μετα τους 6 μηνες κανουμε εισαγωγη και σε αλλες τροφες . Εγω συμφωνω οτι το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο αλλα μην αποκαλεις το γαλα ου εμποριου <νεκρο >γιατι μ αυτο το γαλα μεγαλωσαν και μεγαλωνουν εκκατομυρια παιδια οπως λετε και εσεις συμφωνα με τον παγκοσμοιο οργανισμο υγειας. Και κατι τελευταιο εχετε αναρωτηθει ποτε για ποιο λογο οταν ενα μωρο παρουσιαζει ικτερο σταματανε το θηλασμο και δινουν γαλα του εμποριου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ! Η ΜΑΡΙΑ ΙΩΑΝΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΜΑΜΜΥΛΑΝΤ ΖΕΙ ΠΑΛΙΕΣ "ΕΝΔΟΞΕΣ ΕΠΟΧΕΣ"! ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

τεκμηριωμενη κατα τη κριση μου θεωρειτε η αποψη ενος επιστημονα εγω σου παραθεσα το ονομα του γυναικολογου μου και εσυ καποια σελιδα στο ιντερνετ .Ολα ειναι σχετικα .

Βάνια, δυστυχώς δεν είναι έτσι.

Οι κουβέντες ενός ειδικού επιστήμονα δεν είναι αυτονότητα τεκμηριωμένες επειδή λέγονται από ειδικό επιστήμονα. Μπορεί ο ειδικός επιστήμονας να αυθαιρετεί, να είναι παραπληροφορημένος, να έχει άγνοια, να θέλει να επιβάλει την άποψή του χρησιμοποιώντας την εξουσία που του δίνει η θέση του.

Η επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη είναι σαφέστατα ορισμένη από την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, και δεν είναι τίποτα σχετικό, αντίθετα είναι πολύ σαφές και ξεκάθαρο.

Δεν παρέθεσα μία τυχαία σελίδα στο ίντερντετ όπως γράφεις.

Παρέθεσα ένα άρθρο δημοσιευμένο σε έγκυρο επιστημονικό περιοδικό, το Pediatrics.

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις προσεκτικά τα παρακάτω για να καταλάβεις τι σημαίνει αυτό. Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη που σε κουράζω με τέτοιες λεπτομέρειες αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις το πόσο σημαντική είναι η διαφορά της τυχαίας και υποκειμενικής εκτίμησης από την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη.

Τα επιστημονικά περιοδικά είναι μια ειδική κατηγορία εντύπων που κυκλοφορεί στα μέλη της επιστημονικής κοινότητας που εξειδικεύονται στα συγκεκριμένα θέματα. Δεν τα αγοράζουν όλοι γιατί είναι πανάκριβα, συνήθως τα πληρώνουν πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες για να υπάρχει πρόσβαση στην πανεπιστημιακή κοινότητα. Μετά από κάποιο χρόνο μπορούν να κυκλοφορήσουν και ελεύθερα στο διαδίκτυο. Εξαρτάται από τον εκδότη.

Στα επιστημονικά περιοδικά δημοσιεύονται μόνο πρωτότυπες ερευνητικές εργασίες. Τίποτα λιγότερο. Οι ερευνητικές ομάδες κάνουν κάποιο πείραμα ή κάποια μελέτη, συγκεντρώνουν τα στοιχεία, τα επεξεργάζονται στατιστικά και καταλήγουν σε κάποιο ή κάποια συμπεράσματα. Γράφουν το άρθρο το οποίο έχει αυστηρή δομή ειδική για κάθε περιοδικό ( γενικά περιλαμβάνει περίληψη, εισαγωγή, υλικά και μέθοδοι, συζήτηση, συμπεράσματα, βιβλιογραφία και ίσως πίνακες και φωτογραφίες) και το στέλνουν τον εκδότη, ο εκδότης αποφασίζεις αν το άρθρο ταιριάζει με τη θεματολογία του περιοδικού και αν ναι τότε το στέλνει σε 3 κριτές. Οι κριτές είναι ερευνητές που έχουν δημοσιεύσει ήδη αρκετές ερευνητικές εργασίες σε θέματα σχετικά με το άρθρο.

Οι κριτές δεν πληρώνονται, υπάρχει μια άτυπη συμφωνία, όταν κάποιος ξεκινά την έρευνα περιμένει από κάποιους να κριθεί, όταν φτάσει στο σημείο να κρίνει ξεπληρώνει τη δουλειά που κάποιοι έκαναν γι αυτόν, διαβάζοντας και κρίνοντας τη δουλειά των νεώτερων.

Ο κάθε κριτής κάνει κάποιες παρατηρήσεις ή και διορθώσεις (ή απορρίπτει το άρθρο).

Ο εκδότης παίρνει τις κρίσεις και τις στέλνει πίσω στον ερευνητή ζητώντας του να διορθώσει τα όσα έχουν σημειώσει οι κριτές (ή λέγοντας ότι το άρθρο κρίθηκε ακατάλληλο για δημοσίευση).

Αυτή η διαδικασία με πολύ μικρές αποκλίσεις, ισχύει σε όλα τα επιστημονικά περιοδικά.

Τα επιστημονικά περιοδικά έχουν συντελεστές αξιοπιστίας που δεν χρειάζεται να τους αναλύσουμε εδώ.

Ελπίζω από την ανάλυση αυτή να κατάλαβες ότι είναι πολύ διαφορετικό να παραθέτουμε ένα άρθρο από ένα τέτοιο επιστημονικό περιοδικό και δεν έχει καμία σχέση με αυτά που μπορεί να λέει ο καθένας χωρίς να στηρίζεται πουθενά.

Επισης η ιδια αποψη ειναι και στο κεντρο λογοθεραπειας , εργοθεραπειας .

Εκεί αναφέρουν κάτι για το μπιμπερό και σου εξήγησα ότι δεν είναι δυνατό να βγάζουμε συμπεράσματα για το θηλασμό από την επίδραση του μπιμπερό.

Σου τονίζω ξανά ότι ο όρος μπεμπεκισμός που αναφέρεις δεν υπάρχει πουθενά ως επιστημονική ορολογία ή έννοια.

Ποτε δεν αναφερα οτι θα παθει κατι κακο το παιδι ισως απλα να μην τρωει τα υπολοιπα φαγητα .

Υποθέτεις. Δεν συμβαίνει.

Αν και εδω που τα λεμε 3 ετων λιγα παιδια θηλαζουν

Πού και πότε; Μόνο στις χώρες της Ευρώπης και της Β. Αμερικής όπου οι βιομηχανίες της σκόνης διέδωσαν τα γάλατα τις τελευταίες 5-6 δεκαετίες.

Πριν το 1960 τα ξένα γάλατα ήταν σχεδόν άγωνστα στη χώρα μας και πριν το 1920 ήταν εντελώς άγνωστα. Τότε τα παιδιά θήλαζαν και 2 και 5 χρόνια. Ο Κολοκοτρώνης θήλασε 5 και ο Μακρυγιάννης το αναφέρει με καμάρι στα απομνημονεύματά του σχολιάζοντας ότι η μάνα του τον έκανε σωστό θρεφτάρι.

Πριν μάθουμε ότι τα παιδιά χρειάζονται αγελαδινό γαλα για να μεγαλώσουν, υπήρχε άλλη άποψη για το θηλασμό που διαρκεί όσο τον χρειάζεται το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως εμενα μου φανηκε απαραδεκτο οταν γεννησε μια φιλη μου διδυμα και επειδη το ενα δε θηλαζε, ο γυναικολογος της ειπε να μην προσπαθησει να θηλασει ουτε το αλλο, αλλα οτι πρεπει να ξεκουραστει. Λυπαμαι που θα το πω, μπορει να ηταν τελειος γυναικολογος, αλλα δε καταλαβαινω τι σχεση εχει η ειδικοτητα του με την αποψη του για τον θηλασμο. Εγω νομιζω οτι απο τη στιγμη που το μωρο γεννιεται, αρμοδιος πλεον ειναι ο παιδιατρος. Ισως να κανω και λαθος. Αλλα οταν μου το ειπε η φιλη μου, μου κακοφανηκε απιστευτα.Βεβαια δεν της ειπα κατι, γιατι δεν ειχε νοημα, εφοσον ειχε παρει την αποφαση της.

Αλλα δε καταλαβαινω γιατι πλεον οι περισσοτερες γυναικες βλεπουν τον θηλασμο σαν αγγαρεια. Δηλαδη ειναι πιο ευκολο να αποστειρωνεις μπιμπερο, να βραζεις νερο, να χρυσοπληρωνεις την ''σκονη-υποκαταστατο'', απο το να βγαλεις το στηθος σου στο μωρο; Και με ενοχλει που βλεπω πολλες φορες οτι καποιες κοπελες σταματουν να θηλαζουν παρα παρα πολυ νωρις, επειδη θελουν να καπνιζουν.

tonia28 λες οτι εισαι παιδαγωγος. Τί ακριβως εχεις σπουδασει και σε ποιο Πανεπιστημιο; Απο περιεργεια ρωταω. Αν δε θες, δεν απαντας! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kikitsaki7 έγραψε:

μου φαινεται οτι ειναι λιγο υπερβολικο μεχρι τριων ετων.

ομως η καθεμια μανα κανει οτι καλυτερο νομιζει

για το παιδι της!αυτη ειναι η γνωμη μου!!:silly: ;)

Ο τρόπος διατροφής του παδιού είναι απόφαση της μητέρας και είναι σεβαστή είτε αυτή αποφασίσει να μην θηλάσει καθόλου, είναι αποφασίσει να ανταποκριθεί στις ανάγκες του παιδιού της και να θηλάσει όσο θέλει αυτό, είτε αποφασίσει να κάνει οτιδήποτε ενδιάμεσο.

Το θέμα είναι ότι δεν είναι σεβαστές όλες οι επιλογές και κάποιες μητέρες επιτίθενται σε αυτές που θηλάζουν παραπάνω από αυτό που θεωρούν εκείνες σωστό.

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρική διευκρινίζει ότι δεν υπάρχει καμία ένδειξη πως ο Θηλασμός μπορεί να είναι με οποιονδήποτε τρόπο βλαπτικός στην ηλικία των 3 ετών ή μετά από αυτή. Η απόψη αυτή είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη και η τεκμηρίωση βρίσκεται στο τέλος του κειμένου, στη βιβλιογραφική αναφορά 197. Το επιστημονικό άρθρο το έχω παραθέσει με link αρκετές φορές, αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το δεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Δυστυχώς κάποιες κοπέλες γίνονται επιθετικές

το τόπικ ξεκίνησε από την Αντριάνα που απλά ρώτησε

Εσείς τί πιστεύετε?

Κ φυσικά Αγλαία μου,τη δική σου τοποθέτηση

και επιτέθηκε η Τόνια λέγοντας:

Κοριτσια το να θηλαζει ενα παιδι 3ων οχι απλως δεν ειναι καλο και δε του προσφερει τιποτα πλεον το μητρικο γαλα..ειναι τραγικο !!!!!

Άρα από αλλού ξεκίνησε η επίθεση και όχι από τις μητέρες που θηλάζουν.

όταν οι υπόλοιπες δηλώνουν ότι δεν μπόρεσαν να θηλάσουν τα παιδιά τους ή ότι δεν ήθελαν ή ότι βρίσκουν τα γάλατα εμπορίου περισσότερο χρήσιμα.

αυτό δεν συζητήθηκε καθόλου μέσα στο συγκεκριμένο τόπικ, μάλλον μπερδεύσαι.

Εγώ απλώς θα ήθελα να πω ότι και δίκιο να έχει κάποια κοπέλα υπέρμαχος του θηλασμού δυστυχώς το χάνει με τον τρόπο που επιτίθεται στις υπόλοιπες.

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τι έχει γραφτεί στο συγκεκριμένο τόπικ. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν μπορούν οι περισσότεροι να διακρίνουν τη διαφορά μιας επιστημονικά τεκμηριωμένης άποψης όπως αυτή δημοσιεύεται σε ένα επιστημονικό περιοδικό και μιας αυθαιρεσίας που κάποιος υποστηρίζει κάνοντας λάθος υποθέσεις.

Από τη μια έχουμε έναν επίσημο φορέα όπως η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων και από την άλλη έχουμε την ανοησία του κάθε ημιμαθή.

Όπως μια μητέρα είναι ελεύθερη να μη θηλάσει καθόλου το μωρό της και κανείς δεν της επιτίθεται, έτσι και μια μητέρα που θέλει να θηλάσει το παιδί της όσο αυτό επιθυμεί, θα πρέπει να είναι ελεύθερη να το κάνει χωρίς να δέχεται επιθέσεις από τον κάθε ημιμαθή μια και έχει τεκμηριωθεί ότι δεν κάνει κανένα κακό στο παιδί της.

Προσωπικά ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γύρω από το θέμα θηλασμός και να το συζητήσουμε μέσα στο φορουμ σαν φίλες (δεν ζητάω επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις...αν τις ήθελα γνωρίζω που θα απευθυνθώ..)

Θέλεις να πεις ότι οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις δεν έχουν θέση μέσα στο φόρουμ;

Μήπως θέλεις να πεις ότι μόνο τέτοιες φιλικες κουβέντες έχουν θέση;

Αυτές που δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα δριμύ κατηγορώ στις μητέρες που δεν κάνουν τίποτα περισσότερο από το να ανταποκριθούν στις ανάγκες των παιδιών τους;

Κοριτσια το να θηλαζει ενα παιδι 3ων οχι απλως δεν ειναι καλο

και δε του προσφερει τιποτα πλεον το μητρικο γαλα..ειναι τραγικο !!!!!

Τραγικο και για τη μανα και για το παιδι!

Δειχνει παθολογικη εξαρτηση κι απ τις δυο μεριες.Και περισσοτερο βεβαια απο τη μανα η οποια δεν αφηνει το παιδι της να ανεξαρτητοποιηθει και ειδικα σε αυτη την ηλικια οπου αρχιζει το οιδιποδειο και το παιδακι θα εχει ηδη μπερδεμενα συναισθηματα.Οι επιπτωσεις μιας τετοιας καταστασης θα ειναι τραγικες και για τους δυο αλλα ειδικα για το παιδακι!Εγω ειμαι μια απλη παιδαγωγος, αλλα ειμαι σιγουρη οτι οποιοσδηποτε ψυχολογος/παιδοψυχολογος το ακουσει θα τραβαει τα μαλλια του!!

Πόσο φιλική και χαριτωμένη μπορεί να είναι μια κουβέντα όταν κάποιος παρουσιάζει αυτές τις απόψεις σαν να πρόκειται για τη μεγάλη επιστημονική αλήθεια.

Είναι ανήθικο παραπλανητικό και αντιεπιστημονικό να παρουσιάζονται οι αυθαιρεσίες ως επιστημονικές αλήθειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theano έγραψε:

Δε μπορω παρα να συμφωνησω με την MariaIoanna κ τη natassa76...

Εδω κ δυο μερες παρακολουθω ολη αυτη τη διενεξη κ εχω μεινει.

Δε βρισκω το λογο για τοση επιθετικοτητα κ για κακοβουλα σχολια του τυπου "δεν τολμώ να σκεφτώ τα παιδιά που θα βρεθούν στο δρόμο σου" (συγνωμη Αγλαια αλλα το βρηκα εξαιρετικα αγενες κ αναρμοστο).

Αγενές και ανάρμοστο είναι να επιτίθεσαι σε μια μητέρα που προσπαθεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες του παιδιού της.

Επιπλέον είναι ανήθικο να καταπατάς τον όρκο που έχεις δώσει για να πάρεις ένα πτυχίο και να χρησιμοποιείς την εξουσία που σου δίνει αυτό το πτυχίο να για παρουσιάσεις την όποια ανακρίβεια ως επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη.

Για να γίνω πιο κατανοητή παραθέτω την καθομολόγηση του πτυχιούχου του Παιδαγωγικού (είχα πρόχειρη αυτή του Πανεπιστημίου Αιγαίου)

"Κάτοχος από σήμερα του πτυχίου ή διπλώματος του Τμήματος.έρχομαι να διαβεβαιώσω μπροστά στον Πρύτανη του Πανεπιστημίου και τον Πρόεδρο του Τμήματος ότι θα ασκώ τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που συνεπάγεται η ιδιότητα του πτυχιούχου, με ευσυνειδησία, ήθος και ελεύθερο φρόνημα. Κατά τη σταδιοδρομία μου θα επιδιώκω σταθερά να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου, να βελτιώνω την επιστημονική μου επάρκεια, να συμβάλλω στην αναζήτηση της επιστημονικής αλήθειας και στην υπεράσπισή της, συνυπηρετώντας την προσωπική μου και την κοινωνική πρόοδο. Αποφεύγοντας κάθε άδικη πράξη, θα τηρώ πιστά και με ακρίβεια τα διδάγματα που πήρα από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, με τη φιλοδοξία να καταστώ χρήσιμος στο Έθνος και την Πολιτεία".

Για να πάρουμε το πτυχίο, δεσμευόμαστε ηθικά με τον όρκο που δίνουμε. Ο όρκος αυτός δεν είναι τυπικός, είναι ουσιαστικός. Υποτίθεται ότι οι σπουδές μας δίνουν τη δυνατότητα να υπερασπιζόμαστε την επιστημονική αλήθεια και ο όρκος μας δεσμεύει να το κάνουμε.

Δυστυχώς το σύνηθες είναι να παραποιείται η επιστημονική αλήθεια και να χρησιμοποιείται η εξουσία που δίνει ένας τίτλος για να παρουσιαστεί η όποια ανακρίβεια ως επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη.

Βρήκες αρμόζων και ευγενικό το να γίνεται τέτοια επίθεση; :

Κοριτσια το να θηλαζει ενα παιδι 3ων οχι απλως δεν ειναι καλο και δε του προσφερει τιποτα πλεον το μητρικο γαλα..ειναι τραγικο !!!!!Τραγικο και για τη μανα και για το παιδι!Δειχνει παθολογικη εξαρτηση κι απ τις δυο μεριες.Και περισσοτερο βεβαια απο τη μανα η οποια δεν αφηνει το παιδι της να ανεξαρτητοποιηθει και ειδικα σε αυτη την ηλικια οπου αρχιζει το οιδιποδειο και το παιδακι θα εχει ηδη μπερδεμενα συναισθηματα.Οι επιπτωσεις μιας τετοιας καταστασης θα ειναι τραγικες και για τους δυο αλλα ειδικα για το παιδακι!Εγω ειμαι μια απλη παιδαγωγος, αλλα ειμαι σιγουρη οτι οποιοσδηποτε ψυχολογος/παιδοψυχολογος το ακουσει θα τραβαει τα μαλλια του!!

Προσωπικά δεν με αγγίζουν καθόλου τέτοιες επιθέσεις και δεν με αφορούν, όμως σκέψου πως θα νιώσει η μητέρα που θηλάζει το παιδί της και δεν έχει τις γνώσεις να το υποστηρίξει; Την κατηγορούν σχεδόν για έγκλημα........

Με αυτο τον τροπο απλα μας προτρεπετε να στρεφομαστε σε ολους αυτους τους "ανιδεους" που ομως εχουν ολη την καλη διαθεση να μας ακουσουν χωρις να μας επικρινουν...

Το μόνο που επικρίνουμε είναι αυτοί οι τραγικοί χαρακτηρισμοί, οι τραγικές κρίσεις, οι τραγικές αυθαιρεσίες που παρουσιάζονται ψευδώς ως επιστημονικές αλήθειες. Καμία επιλογή μητέρας δεν έχει επικριθεί.

Αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά θα καταλάβαινες ότι το πρόβλημα σε αυτό το τόπικ δεν έχει σχέση με το θηλασμό αλλά με το θράσσος που έχουν μερικοί να κατηγορούν άλλες μητέρες χωρίς να έχουν κανένα στοιχείο. Τις κατηγορούν για το ότι κάνουν κακό στο τρίχρονο παιδί τους που το θηλάζουν και θα εμφανίσει ψυχολογικά προβλήματα επειδή θηλάζει. Και υποστηρίζουν ότι αυτά είναι επιστημονικές απόψεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

Γεωργια μου αναμφισβητητα το αν μια μαμα θελει να θηλασει ειναι δικαιωμα της οπως επισης και το διαστημα που θα το κανει εξαρτατε αποκλειστικα κατα κυριο λογω απο το παιδι

σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα το 99% των μητέρων με προτροπή των γιατρών στην Ελλάδα, αφαιρούν από το παιδί το δικαίωμα να αποφασίσει το ίδιο...

αλλα και απο την πιοτητα που εχει το γαλα ,

Βάνια, η τεχνολογία τροφίμων είναι μια αρκετά ώριμη επιστήμη και οι αναλύσεις του μητρικού και κάθε αλλου γάλακτος είναι μια αρκετά εύκολη υπόθεση τουλάχιστον για τα βασικά συστατικά (πρωτεΐνες, σάκχαρα, λίπη).

Ειδικά το μητρικό γάλα και το γάλα των γαλακτοπαραγωγικών θηλαστικών έχει μελετηθεί εξαντλητικά τις τελευταίες 4 δεκαετίες.

Η ποιότητα του γάλακτος από μητέρα σε μητέρα διαφέρει τόσο λίγο που δεν έχει καμία ουσιαστική σημασία για το μωρό. Δεν υπάρχει καμία μητέρα στον κόσμο που το γάλα της να είναι ποιοτικά ακατάλληλο για να μεγαλώσει τα παιδιά της.

Αποκλειεςτε γλυκεια μου η συσταση του μητρικου γαλακτος να παραμενει σε μια γυναικα το ιδιο τους πρωτους 6 μηνες με τους υπολοιπους;

Η σύσταση του μητρικού γάλακτος μεταβάλλεται και προσαρμόζεται στις ανάγκες του παιδιού. Γι αυτό υπάρχουν και βρεφικά γάλατα για διάφορες ηλικίες, προσπαθούν να μιμηθούν τις μεταβολές του μητρικού.

Αλλωστε μετα τους 6 μηνες κανουμε εισαγωγη και σε αλλες τροφες .

Είναι εντελώς φυσιολογικό. Όλα τα θηλαστικά μετά από κάποια ηλικία συνεχίζουν να θηλάζουν και να τρώνε στερεές τροφές.

Εγω συμφωνω οτι το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο αλλα μην αποκαλεις το γαλα ου εμποριου <νεκρο >

Δεν το αποκαλούμε νεκρό, είναι νεκρό γιατί δεν περιέχει ζωντανά κύτταρα. Το μητρικό γάλα είναι ωμό και περιέχει ζωντανά κύτταρα. Αν το βράσεις θα τα σκοτώσεις και θα είναι και αυτό νεκρό.

γιατι μ αυτο το γαλα μεγαλωσαν και μεγαλωνουν εκκατομυρια παιδια οπως λετε και εσεις συμφωνα με τον παγκοσμοιο οργανισμο υγειας.

αυτό δεν το κανει ζωντανό!

Ο φυσικός χυμός ενός φρεσκοστιμμένου φρούτου είναι ένα ζωντανό προϊόν, περιέχει ζωντανά κύτταρα και ένζυμα και πολύ περισσότερες βιταμίνες από το νεκρό χυμό που βρίσκεται σε ένα κουτί που έχει παστεριωθεί για να διατηρείται και του έχουν προσθέσει βιταμίνες για να αναγράφεται ότι κάτι έχει.

Η έκφραση νεκρό δεν είναι μεταφορική, είναι κυριολεκτική και αναφέρεται στα ζωντανά και νεκρά συστατικά. Μια μούμια όσο καλοδιατηρημένη και να είναι δεν μπορεί να θεωρηθεί ζωντανή.

Και κατι τελευταιο εχετε αναρωτηθει ποτε για ποιο λογο οταν ενα μωρο παρουσιαζει ικτερο σταματανε το θηλασμο και δινουν γαλα του εμποριου;

Γιατί κάνουν λάθος. Το άρθρο της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής το αναφέρει και αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι γράφτηκα στο mammyland για να γνωρίσω κοπέλες που είναι σε παρόμοια κατάσταση με εμένα, να συζητήσουμε φιλικά, να ανταλλάξουμε απόψεις...και δεν χρειάζεται να παίρνουν από τα μούτρα τις μαμάδες που δεν θήλασαν τα παιδιά τους αυτές που το έκαναν(καλώς έπραξαν για μένα και τις ζηλεύω, για να γνωρίζετε). Και ναι φυσικά και έχουν θέση εδώ οι επιστημονικές απόψεις, όμως εγώ το ξαναλέω ΕΓΩ ήρθα στο mammyland για να γνωρίσω μαμάδες ή εγκυμονούσες σαν κι εμένα και να συζητάμε ευχάριστα. Απλώς ΕΓΩ συνηθίζω να ρωτάω τους γιατρούς μου και έπειτα να συζητώ για παρεμφερή θέματα εδώ.Και επειδή μπερδέυομαι ή δεν έχω διαβάσει το τόπικ καλύτερα να μην παρακολουθήσω τη συζήτηση. Μια σχετική ηρεμία τη χρειάζομαι σήμερα. Και ναι δεν τολμάω να συζητήσω κι εδώ τη δική μου περίπτωση και τη δική μου εμπειρία από το θηλασμό που παρεπιπτόντως ήταν κάτι που θα ήθελα πολυ να το κάνω γιατί όπως είπα ζηλεύω τις κοπέλες που κατάφερανε να το κάνουνε για αρκετό καιρό:dry:

Φυσικά και δεν με βολεύει καθόλου το σύστημα αποστείρωση, βράσιμο,σκόνη αλλά και να με βόλευε πάλι προτιμώ το θηλασμό.

Συγνώμη αν δεν γίνομαι κατανοητή αλλά τώρα συγχύστηκα:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΙΟ ΣΥΓΚΙΝΗΤΗΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ, ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ..ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ!!

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ (ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ) ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ.ΑΚΟΥΣ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΧΡΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΠΟΥ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΩΡΑ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΟΤΙΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΠΗΡΕΑΖΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ.ΜΙΑ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΜΟΥ ΘΗΛΑΖΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕΧΡΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΜΑΜ.Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΩΝ.ΣΕ ΟΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσια! Μέρες αγάπης βλέπω!!!

Λοιπόν δεν έχει κανένα νόημα να γίνεται η συγκεκριμένη αντπαράθεση ! Η καθεμία μαμά κάνει αυτό που μπορεί και πιστεύει καλύτερο (όχι πάντα)! τι εννοώ???????

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ!!!!!!ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ!!!!!!!!

ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΘΗΛΑΣΑΜΕ ΘΗΛΑΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΠΕΤΑΜΕ ΤΟ ΒΥΖΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑϊΖΟΥΜΕ... ΣΑΝ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΟΠΩς ΛΕΤΕ!

ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ...ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΑΓΚΗ!!!!!!ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ!!!!!!!!!!!

ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΛΕΙΠΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ , ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΖΗΤΑΕΙ.....ΟΤΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΦΕΡΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!!!ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΕΣΤΡΕΦΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑ!!!!ΜΕ ΧΑΡΑ!

ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ (ΑΛΛΓΜΑ ΤΑΙΣΜΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΒΟΛΤΑ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ....ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΟΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΣΙΣΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΣΧΑΡΑΚΙΑ ΕΠΙΣΗΣ! ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΧΙΧΙΧΧΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΧΙΧΙΧΙΧ!!!

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΩΡΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ! ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΘΥΜΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ...ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΠΗΡΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ........ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΠΟΧΙ ΖΩΑ ...ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΖΩΑ?:cheer:

ΟΧΙ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΑΛΛΟ, ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΑΓΕΛΑΔΑΣ:blush: ....ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ .....

ΕΓΩ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΑ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ!ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΑΠΑΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΘΥΣΙΑ! ΤΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ "ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ...ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ!ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΝΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΥΤΟ...

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ !

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ??ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!!

ΚΑΘΕ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ!!

ΕΛΕΟΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ "ΣΥΣΤΗΣΕΙ" ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ (ΟΝΤΩΣ)...

Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟ "ΚΟΨΩ" ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ..

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ Η ΜΑΝΑ!! ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ!!

ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ..

ΚΑΘΕ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ!!

ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχει καποιος ειδικος να μας παραθεσει τα οφελη του θηλασμου απο νευρολογικης αποψεως; Δηλαδη σε ποιο μηνα της ζωης του μωρου τί συμβαινει σ αυτο νευρολογικα και ο θηλασμος τι του προσφερει στη συγκεκριμενη ηλικια.

Πριν 3 χρονια και στα πλαισια επιμορφωσης(δουλευα τοτε στην ειδικη αγωγη) παρακολουθησα ενα σεμιναριο της μεθοδου Padovan-νευρολειτουργικη αναδιοργανωση.

Υπαρχει καποιος με γνωσεις νευρολογιας να μας εξηγησει τη λειτουργια της μυελινοποιησης και τι ρολο παιζει το μητρικο γαλα σ αυτην; Ισχυει πως μη επαρκης θηλασμος οδηγει σε στοματικη αναπνοη; Ποια ειναι τα επακολουθα αυτης στο ατομο; Ποια η σχεση θηλασμου και ενισχιση των μυων της γναθου; Υπαρχει καποια ερευνα που να συνδεει τον μη επαρκη θηλασμο με μαθησιακες δυσκολιες;Αγλαϊα μηπως μπορεις να μας πεις καποια πραγματα γυρω απο το θεμα;Οποιος εχει τις απαντησεις θα το εκτιμουσα πολυ σε απλα ΕΛΛΗΝΙΚΑ να τις μοιραστει μαζι μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο κασση θεωρω οτι εβαλες τα πραγματα στη θεση τους . Α και κατι κομικο για αν αποφωρτιστει το κλιμα :ειχα καποτε μια πελατισα και ειχε ενα αγορακι 3 ετων περιπου και ηθελε να του κοψει το θηλασμο πανω που τα ειχε καταφερει πανε για μπανιο και βλεπει μια γυμνοστηθη που εκανε ηλιοθεραπεια και τεχει ο πιτσιρικας μαμα βυζι γαλα -γαλα, της το βουτηξε και το βαλε στο στομα . Πολυ γελιο ...... Αυτα κοριτσακια καλη χρονια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΟΡΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ;ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΠΝΙΣΕ ΚΑΙ ΣΓΧΡΟΝΩΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΔΗΛΑΔΗ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

μπραβο κασση θεωρω οτι εβαλες τα πραγματα στη θεση τους . Α και κατι κομικο για αν αποφωρτιστει το κλιμα :ειχα καποτε μια πελατισα και ειχε ενα αγορακι 3 ετων περιπου και ηθελε να του κοψει το θηλασμο πανω που τα ειχε καταφερει πανε για μπανιο και βλεπει μια γυμνοστηθη που εκανε ηλιοθεραπεια και τεχει ο πιτσιρικας μαμα βυζι γαλα -γαλα, της το βουτηξε και το βαλε στο στομα . Πολυ γελιο ...... Αυτα κοριτσακια καλη χρονια σε ολες

ΒΡΕ ΒΑΝΙΑ..ΤΟ ΒΥΖΙ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΑΡΠΑΞΕ, Η ΤΗΣ ΓΥΜΝΟΣΤΗΘΗΣ?????

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ,ΛΑΔΩΜΕΝΗ, ΜΕ ΤΟ ΜΑΓΙΟ, ΕΤΡΕΞΕ ΕΝΑΣ ΜΠΟΜΠΙΡΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ..

ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ!!!ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ..ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΓΛΙΣΤΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΔΙΑ!

ΠΑΝΤΩΣ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΥΡΙΣΕ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μονο που μενει να πουμε ειναι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!!!!!!!

τι εχει συμβει εδω?

και το θεμα ο θηλασμος?

το αν μια μανουλα θα θηλασει το παιδακι η οχι ειναι καθαρα δικη της επιλογη και θεληση!

κανενας δεν μπορει να την αναγκασει η να την σταματησει!

δυστηχως πολλες κοπελες απο κακη πληροφοριση η σταματησαν νωρις η δεν το ξεκινουν καθολου! μεσα τους μονο αυτες ξερουν πως νοιωθουν!αλλα υπαρχουν κοπελες που θελουν να το κανουν η τουλαχιστον να το προσπαθησουν!

διαβασα καπου για οιδειποδιο συμπλεγμα!

οιδιπόδειος -α -ο : που ανήκει ή που αναφέρεται στον Οιδίποδα.

|| (ψυχαν.) κυρίως στον όρο οιδιπόδειο σύμπλεγμα ή σύμπλεγμα του Οιδίποδα,

για ερωτική προσήλωση του γιου στη μητέρα του.

επειδη ειμαι και ξανθια δεν διευκρινιζεται :τα αγορακια δεν θηλαζουν πολυ ενω τα κοριτσακι ναι?

αδικο δεν ειναι?

η αδελφη μου εχει 3 αγορια θηλασε τα παιδια της απο 40 ημερες το καθε ενα

κι ομως ειναι κολλημενα πανω της!!!!!!!!!!

τι φταιει? ? ?

οποτε η επιλογη ειναι προσωπικη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα διαφωνίσω apis μου:kiss: !!!!!!!εγω δεν εισέπραξα ποτέ κάτι τέτοιο και θήλαζα παντού!Τουλάχιστον στην Αθήνα που κατοικώ εγώ!!

ίσα ίσα όλοι μου έδιναν μάλιστα και συγχαρητήρια που θηλάζω...και μου έκαναν ερωτήσεις...πολύ διακριτικά...

βέβαια δεν ξέρω αν αλλού είναι αλλοιώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...