Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιταμίνες κατά τη διάρκεια του θηλασμού


Recommended Posts

Καλημέρα θηλάζουσες μαμάδες και μη! Έχω μια ερώτηση να κάνω: Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης έπαιρνα κάποιες βιταμίνες, όπως επίσης σίδηρο, ασβέστιο κλπ. Εντωμεταξύ μου έχουν περισσέψει 8 το σύνολο, δηλαδή για 8 μέρες. Άραγε κάνει να τις πάρω και τώρα που θηλάζω ή όχι? Ο φαρμακοποιός, μου είχε πει ότι είναι εντάξει μπορώ να τις συνεχίσω, το ίδιο και ο γυναικολόγος μου. Δεν ρώτησα, όμως, τον παιδίατρο το ξέχασα!!

Εσείς τί λέτε?

:kiss:

Σημείωση: η κόρη μου είναι 3,5 μηνών τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά το να πάρεις βιταμίνες για 8 μέρες δεν προσφέρεις τίποτα στον οργανισμό σου.

Εγώ τις βιταμίνες και τον σίδηρο που παίρνω τώρα θα τα συνεχίσω και στον θηλασμό. Το γράφουν πάνω οι βιταμίνες ότι είναι και για την περιοδο του θηλασμού. Όσο για τον σίδηρο πρέπει να τον συνεχίσω μέχρι να φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα!

Άλλωστε οι αιματολογικές θα δείξουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα αν και δε θηλάζω, περιμένω το μωράκι μου σε λίγο καιρό, έχω ήδη ενημερωθεί από γιατρό για το θέμα του θηλασμού. Οι ανάγκες είναι αυξημένες κατά τη διάρκεια του θηλασμού και συνίσταται η συνέχιση της λήψης ασβεστίου, σιδήρου και ίσως φολλικού οξέως. Καλά είναι σαφώς να το συζητήσεις με παιδίατρο και το γυναικολόγο σου και αυτοί θα σε καθοδηγήσουν. Πάντως η αυθαίρετη λήψη φαρμάκων δεν επιτρέπεται,μην ξεχνάς ότι τα πάντα περνάνε στο μωρό. Στο θηλασμό πρέπει να είμαστε εξίσου προσεκτικές με τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Καλημέρα θηλάζουσες μαμάδες και μη! Έχω μια ερώτηση να κάνω: Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης έπαιρνα κάποιες βιταμίνες, όπως επίσης σίδηρο, ασβέστιο κλπ. Εντωμεταξύ μου έχουν περισσέψει 8 το σύνολο, δηλαδή για 8 μέρες. Άραγε κάνει να τις πάρω και τώρα που θηλάζω ή όχι? Ο φαρμακοποιός, μου είχε πει ότι είναι εντάξει μπορώ να τις συνεχίσω, το ίδιο και ο γυναικολόγος μου. Δεν ρώτησα, όμως, τον παιδίατρο το ξέχασα!!

Εσείς τί λέτε?

:kiss:

Σημείωση: η κόρη μου είναι 3,5 μηνών τώρα!

Οι βιταμίνες ειναι συμβατές με τον θηλασμο , το θεμα ειναι ομως γιατι να τις παρεις ? Τις χρειάζεσαι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Οι ανάγκες είναι αυξημένες κατά τη διάρκεια του θηλασμού και συνίσταται η συνέχιση της λήψης ασβεστίου, σιδήρου και ίσως φολλικού οξέως.

Επιστημονικά έχει τεκμηριωθεί το αντίθετο, ότι δηλαδή σίδηρο χρειάζονται κυρίως οι μητέρες που δεν θηλάζουν γιατί η περίοδος επανέρχεται γρήγορα και έχουν σημαντικές απώλεις. Αντίθετα οι μητέρες που θηλάζουν σπάνια χρειάζονται σίδηρο, ακομη και αν έπαιρναν συστηματικά πριν την εγκυμοσύνη. Μητέρες με χρόνια υποσιδηρική αναιμία συνήθως δεν χρειάζονται σίδηρο στη διάρκεια του θηλασμού γιατί για πρώτη φορά στη ζωή τους είναι σε πολύ καλά επέπεδα.

Το ασβέστιο επίσης το χρειάζονται κυρίως οι μητέρες που δεν θηλάζουν γιατί έχουν μεγάλες απώλειες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης το οποίο δεν αποκαθίστατε μετά. Αντίθετα οι μητέρες που θηλάζουν για 12 μήνες παρουσιάζουν μεγαλύτερη οστική μάζα σε σχέση με αυτή που είχαν πριν την εγκυμοσύνη. Φαίνεται ότι υπάρχει κάποιος μηχανισμός που αυξάνει την αφομοίωση του ασβεστίου στη διάρκεια του θηλασμού και αναπληρώνονται τόσο οι απώλειες της εγκυμοσύνης όσο και των πρώτων μηνών του θηλασμού.

Το φολλικό οξύ είναι στα ίσως και μαλλον στα όχι όπως και τα προηγούμενα.

Ο γιατρός δεν σου τα είπε καλά...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...