Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ


Recommended Posts

Κοριτσια εχω μια μπεμπα 5 μηνων και θηλαζω.Ξερω οτι τους πρωτους μηνες δεν τρωμε πρασινα και οσπρια,επειδη κανουν κολικους .Συνεχιζω αυτη τη διατροφη ακομα και τωρα που φτασαμε 5 μηνων?Κανα χορταρακι μπορω να φαω?Τι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τρωω τα παντα ! μετα τους 4 μηνες δεν αποφευγω τιποτα! μπορει να φας κατι που να νιμιζεις οτι θα πειραξει το μωρο σου αλλα τελικα να μη το πειραξει! εχεις ξεπερασει το σταδιο με τους κολικους! δε νομιζω να εχεις προβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω απο την αρχή τρωω τα πάντα . Μονο το αγελαδινό γαλα εχω κοψει τελειως (οχι πως επινα και πολυ) γιατι στην αρχη της προξενουσε αέρια και μετα φοβομουν για αλλεργία .

Τρωμε τα παντα εκτος αν διαπιστωσουμε οτι κατι ενοχλει το μωρο . Αυτα που λενε για πρασινα και οσπρια φυσικά και δεν ισχυουν !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Εγω απο την αρχή τρωω τα πάντα . Μονο το αγελαδινό γαλα εχω κοψει τελειως (οχι πως επινα και πολυ) γιατι στην αρχη της προξενουσε αέρια και μετα φοβομουν για αλλεργία .

Τρωμε τα παντα εκτος αν διαπιστωσουμε οτι κατι ενοχλει το μωρο . Αυτα που λενε για πρασινα και οσπρια φυσικά και δεν ισχυουν !

kai ego to idio me thn lala

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΡΕΖ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΦΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΕΥΜΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΘΥΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΙΕΙΣ.ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστω κοριτσια,εφαγα ομως προχτες φασολακια και η μπεμπουλα μου ηταν ολο αερια.Και μη φανταστειτε,δεν εφαγα και πολλα.Τα χορτα που εφαγα εχτες δεν την πειραξαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

terez έγραψε:

Eυχαριστω κοριτσια,εφαγα ομως προχτες φασολακια και η μπεμπουλα μου ηταν ολο αερια.Και μη φανταστειτε,δεν εφαγα και πολλα.Τα χορτα που εφαγα εχτες δεν την πειραξαν.

Mήπως το πρόβλημα είναι το κρεμμύδι που περιέχουν τα φασολάκια; Μερικά μωρά (όχι όλα) μπορεί να έχουν πρόβλημα με το κρεμμύδι. Τα φασολάκια γενικά δεν έχουν κατηγορηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην αρχή τους 2 πρώτους μήνες δεν ετρωγα όσπρια και η μικρή μου (τώρα 13,5μηνών) δεν μπορούσε να ενεργήθει (μιλάμε για 5-7 μέρες χωρίς κακά). Μια φορά έφαγα όσπρια κατάλαθος και το παιδί έκανε κακά του. τα ξανατρώω πάλι σε 2 μέρες και πάλι κακά κι ετσι έληξε και το θέμα της δυσκοιλιοτητας

Από τότε τα τρώω όλα.

Φάε για αρχή λίγο, και σίγα σιγά δες το, αν δεν υπάρξει κάτι τρώγε απ όλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτά εγώ που θηλάζω τρώω τα πάντα το μόνο που βρήκα ότι την ενοχλεί είναι ο φυσικός χυμός πορτοκάλι!!

Ενεργείτε και 10 φόρες την ημέρα έχουμε κάνει την libero πλούσια!!!

Ρε κορίτσια όταν ενεργείτε το μωράκι σας κλαίει? Εμένα κλαίει μέχρι να τα κάνει, λέτε να δυσκολεύεται;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τη μπεμπουλα μου την ενοχλουσε η πορτοκαλαδα και την εκοψα,Οσο για τα κακακια ενεργειται μετα απο καθε γευμα αλλα οχι δεν κλαιει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΧΘΕΣ!!ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!ΒΑΣΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΛΟΙΚΟΥΣ!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΑΥΤΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λογικα μπορεις να τρως τα παντα αλλα με μετρο . Οτι τρως εκρινετε στο μωρο πρεπει να αποφευγεις τα βαρια φαγητα .Επισης αποφευγεις τα καυτερα οχι στο τσιγαρο μπορεις να καπνισεις μονο οταν εχεις τελειωσει το θηλασμο και οσο για το καφε παλι με μετρο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

Οτι τρως εκρινετε στο μωρο

δεν εκκρίνονται τα πάντα, ουσίες με μεγάλο μοριακό βάρος δεν περνούν καν στο γάλα

πρεπει να αποφευγεις τα βαρια φαγητα .Επισης αποφευγεις τα καυτερα

η μητέρα μπορεί να έχει πρόβλημα μα τα βαριά φαγητά, το μωρό όχι. Τα καυτερά και τα πολλά μπαχαρικά συνηθίζονται στο καθημερινό διαιτολόγιο πολλώ λαών που ακόμη θηλάζουν πολύ (πχ στην Ινδία) και δεν έχει παρουσιαστεί ποτέ κανένα πρόβλημα.

Χαλαρώστε!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...