Μετάβαση σε περιεχόμενο

ασβεστιο


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

ΕΙΜΑΙ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΙΝΩ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΗ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΖΗΤΗΣΕ Κ ΑΥΤΗ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.Και εγω προσωπικα πηρα ασβεστιο αλλα δεν ειχα συσπασεις.Μηπως η φιλη σου δεν καταλαβε καλα;Αλλα για καλο και για κακο ανεφερε το στον γυναικολογο σου,για να εισαι 100% σιγουρη.Παντως αν προκαλουσε συσπασεις ,κατα την γνωμη μου,δεν θα το συνηστουσαν οι γιατροι.Με το καλο το μωρακι σου και να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!Φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stefi 1 έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

ΕΙΜΑΙ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΙΝΩ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Stefi μου μήπως μπερδεύεσαι με το μαγνήσιο???Ασβέστιο σαν συμπλήρωμα παίρνουν οι περισσότερες έγκυες. Κι εγώ απο τον 4ο μήνα ξεκίνησα ασβέστιο κ το έπαιρνα μέχρι που σταμάτησα να θηλάζω. Εγώ πάντως ξέρω για το μαγνήσιο ότι καλό είναι να αποφεύγεται γιατί μπορεί να προκαλέσεις συσπάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ασβεστιο ειναι ενα απο τα απαραιτητα συμπληρωματα που πρεπει να παιρνουμε στην εγκυμοσυνη μαζι με το σιδηρο και το φιλλυκο οξυ.και για να μην πανικοβαλλεστε το μαγνησιο το παιρνουμε ακριβως γιατι μειωνει τις συσπασεις και οχι τις αυξανει. γι αυτο το λογο μας το δινει ο γιατρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μαγνήσιο δεν προκαλεί συσπάσεις. Και εμένα μου το δίνουν για να χαλαρωσουν οι μύες, για να μη παθαίνω συχνές κράμπες κλπ.

Για το ασβέστιο μου είχε πει η γιατρός ότι μπορεί να προκαλέσει καρδιακά προβλήματα γι αυτό και το αποφεύγουν εδω. Καλύτερα να πίνω περισσότερο γάλα!

Για τον σίδηρο πριν μου αυξήσει τη δόση σε 2 κάψουλες τη μέρα μου έκανε εξέταση φεριτίνης γιατί λέει πως αν είναι υψηλή τότε η εξτρα δόση δεν θα απορροφηθεί αλλά αντίθετα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο συκώτι.

Αυτές ήταν η συμβουλές της γυναικολόγου μου! Κοινώς δεν παίρνουμε αβίαστα και χωρίς εξετάσεις ότι να 'ναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Το μαγνήσιο δεν προκαλεί συσπάσεις. Και εμένα μου το δίνουν για να χαλαρωσουν οι μύες, για να μη παθαίνω συχνές κράμπες κλπ.

Για το ασβέστιο μου είχε πει η γιατρός ότι μπορεί να προκαλέσει καρδιακά προβλήματα γι αυτό και το αποφεύγουν εδω. Καλύτερα να πίνω περισσότερο γάλα!

Για τον σίδηρο πριν μου αυξήσει τη δόση σε 2 κάψουλες τη μέρα μου έκανε εξέταση φεριτίνης γιατί λέει πως αν είναι υψηλή τότε η εξτρα δόση δεν θα απορροφηθεί αλλά αντίθετα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο συκώτι.

Αυτές ήταν η συμβουλές της γυναικολόγου μου! Κοινώς δεν παίρνουμε αβίαστα και χωρίς εξετάσεις ότι να 'ναι!

Αυτο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στεφι πρωτη φορα ακουω συσπασεις λογω ασβεστιου..Μονο που σου το εδωσε λιγο νωρις εκτως αν εχεις ελειψη ή δεν τρως τροφες που περιεχουν ασβεστιο.Εμενα μου το εδωσε στον 5ο και για να πω την αληθεια δε το πινω καθημερινα γιατι δε μου αρεσει καθολου αλλα τρωω πολλα γαλακτοκομικα,μπροκολα κλπ και οι εξετασεις μου δειχνουν πολυ καλα επιπεδα ασβεστιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Το ασβέστιο αποτελεί βασικό συπλήρωμα κατά την εγκυμοσύνη, καθώς σπάνια καλύπτονται οι ανάγκες από τις τροφές. Εγώ πάντως παίρνω από τον 4ο μήνα και δεν είχα κανένα τέτοιο σύμπτωμα, όπως και τόσες άλλες κοπέλες φαντάζομαι. Εξάλλου το ασβέστιο είναι πολύ σημαντικό τόσο για σένα αλλά πολύ περισσότερο για το έμβρυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ούτε εγώ τα έχω ξανακούσει αυτά τα πράγματα! Μέχρι τη 15η εβδομάδα έπαιρνα 2 χάπια μαγνησίου κι ένα Filicine ημερησίως κι ομολογώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα... Από τότε παίρνω τέσσερα χάπια μαγνησίου, 1 σίδηρο κι ένα ασβέστιο κάθε μέρα και πάλι είμαι μια χαρά...

Γιατρός με γιατρό διαφέρει, όπως και οι ανάγκες της κάθε γυναίκας, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει έγκυο που να μην παίρνει τα παραπάνω...

Τι να πω;;;Μακάρι να είναι καλά τα μπεμπάκια μας κι ας παίρνουμε διαφορετικά χάπια η κάθε μια!

Φιλιά σε όλες σας και μην ανησυχείτε!

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΚΑΘΩΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟ ΔΙΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ. ΕΓΩ ΕΠΕΡΝΑ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΟΨΑ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ Η ΜΗΤΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκτός απο το σίδηρο και το φυλλικό, ασβέστιο και μαγνήσιο μου έγραψε ο γιατρός μου. Δεν έχω ακούσει κάτι ότι προκαλεί συσπάσεις...στην πρώτη μου εγκυμοσύνη κανονικα το έπαιρνα χωρίς να έχω τίποτα περίεργο.

Ακου τον γιατρό σου και μην μπαίνεις στη διαδικασία να αναλύεις αλλες περιπτώσεις γιατί θα σε φάει το άγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stefi δεν νομίζω το ασβέστιο να προκαλεί συσπάσεις..έχω την εντύπωση οτι είναι απαραίτητο κατα την διάρκεια εγκυμοσύνης.Εγω παίρω 2 χάπια σίδηρο,1 filicine,2 μαγνήσιο και ένα ασβέστιο την ημέρα.Το μαγνήσιο απουτρέπει τις κράμπες και τις συσπάσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Συμφωνω με ολες σας! Μην ξεχναμε οτι τα συμπληρωματα τα χορηγουν οι γιατροι για τη μανα και οχι για το παιδι. Το εμβρυο οτι ειναι να παρει απο τον οργανισμο της μανας θα το παρει. Επισης τα συμπληρωματα διαφερουν απο γιατρο σε γιατρο. ο καθενας χορηγει τα δικα του. Οποτε δεν υπαρχει λογος συγκρισης. Εγω το ασβεστιο το ξεκινησα στον τριτο μηνα. Μαγνησιο, φυλλικο οξυ και σιδηρο απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Ουτε εγω εχω ακουσει οτι το ασβεστιο προκαλει συσπασεις. Οσο για το μαγνησιο συμφωνω με τα κοριτσια. Επισης το σταματησα και εγω οταν μπηκα στο μηνα μου. Φιλικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο για το ασβεστιο πρωτη φορα το ακουω.Δεν νομιζω να κανει συσπασεις.Παντως ενω επαιρνα ολα τα υπολοιπα,για το ασβεστιο μου ειχε πει οτι αν τρωωω ενα γιαουρτακι την ημερα 200 γραμμαριων πληρες ηταν το ιδιο σαν να επαιρνα το χαπι.Τελικα δεν πηρα καθολου ασβεστιο.Ειναι θεμα γιατρου μαλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...