Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρό = ευτυχία ή το τέλος της ζωής;


Rina80

Recommended Posts

θα ήθελα να "συζητήσω" μαζί σας κι άλλο ένα θέμα...δεν έχω παιδάκια ακόμα αλλά θέλω να κάνω κι ελπίζω αυτό να γίνει σύντομα. Όμως...έχω μια φίλη η οποία όποτε μιλάμε μου μαυρίζει την ψυχή. Λέει συνέχεια ότι είναι πολύ δύσκολο να κάνει κανείς παιδι και κανείς μας δε φαντάζεται τι τον περιμένει και τίποτα πια δεν είναι το ίδιο...δε λέω...φαντάζομαι κι εγώ ότι θα έχει πολλή κούραση....ξενύχτι, τρέξιμο όλη μέρα πίσω από ένα μωράκι μη χτυπήσει, μη φάει τίποτα επικίνδυνο, να το απασχολήσεις, προβληματισμός για το αν κάνεις σα γονιός τις σωστές επιλογές...αλλά....είναι ΤΟΣΟ τραγικά τα πράγματα; Δεν είναι ευτυχία να κάνεις ένα παιδάκι; Μήπως η ιδια είναι λίγο υπερβολική; Κούραση σίγουρα υπάρχει αλλά εκείνη το παρουσιάζει σαν να είναι κάτι βασανιστικό!!:-s

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι η φίλη σου είναι λίιιιιγο υπερβολική.

Φυσικά και έχει πολλή κούραση ένα παιδί, αλλά τι να πουν αυτές που έχουν πέντε και εφτά; :)

Χρειάζεται καλή οργάνωση και όχι υστερίες. Σίγουρα θα βάλεις στην άκρη πολλές από τις δικές σου επιθυμίες και σχέδια, αλλά θα κάνεις τις επιλογές σου και θα αποφασίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομιζω πως ευτυχια που σου δινει το ανθρωπακι σου συγκρινεται με τιποτα

σιγουρα εσυ περνας σε δευτερη μοιρα κ σιγουρα καθε μερα καρδιοχτυπας να ναι καλα ο σημαντικοτερος ανθρωπος της ζωης σου

Οσο για την κουραση ενα γελιο μια αγκαλια ενα μαμακα κ τα ξεχνας ολα

η καλυτερη επιλογη κ οτι πιο σπουδαιο εχω κανει ειναι ο γιος μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που παιδεύομαι 4 χρόνια για ένα μωρό μάλλον βλέπω το ..τέλος της ζωής αν αυτό δεν έρθει τελικά... (όσο μελό και να ακούγεται...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα μωρακι σιγουρα θα αλλαξει τη ζωη ενος ζευγαριου. Υπαρχουν οντως καποιες πολυ δυσκολες στιγμες ειδικα αν δεν εχεις λιγη βοηθεια αλλα η ευτυχια που σου χαριζουν τα πλαςματακια αυτα δεν συγκρινετε με τιποτα και οσο πιο γρηγορα το συνειδητοποιησεις αυτο τοσο πιο ευτυχισμενη και ολοκληρωμενη θα νιωθεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγαλύτερη ευτυχία δεν υπάρχει!!!!!! Μάλλον είναι υπερβολική η φιλενάδα σου και λίγο ύποπτα αυτά που λέει.... το ήθελε και έκανε παιδί ή της "έτυχε"; Μήπως πέρασε ή περνάει επιλόχειο κατάθλιψη; Σόρυ κιόλας αλλά τέτοια λόγια δεν λέει μια νορμάλ μαμά! Οκ, είναι δύσκολο κακά τα ψέματα. Είναι κουραστικό αλλά ποτέ μα ποτέ δεν λες οτι έφτασε το τέλος σου... είναι η ζωή σου, η αρχή σου και συνέχειά σου αυτό το πλασματάκι! Το νοιάζεσαι, το φροντίζεις όσο το δυνατόν καλύτερα και θέλεις πάντα το καλό του. Αυτό δεν σημαίνει οτι βάζεις στην άκρη τον εαυτό σου και την προσωπική σου ζωή... όλα μπορεί να τα κάνει μια μάνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομιζω πως ευτυχια που σου δινει το ανθρωπακι σου συγκρινεται με τιποτα

σιγουρα εσυ περνας σε δευτερη μοιρα κ σιγουρα καθε μερα καρδιοχτυπας να ναι καλα ο σημαντικοτερος ανθρωπος της ζωης σου

Οσο για την κουραση ενα γελιο μια αγκαλια ενα μαμακα κ τα ξεχνας ολα

η καλυτερη επιλογη κ οτι πιο σπουδαιο εχω κανει ειναι ο γιος μου

Ετσι κάπως το φαντάζομαι κι εγώ...λόγω δουλειάς ασχολούμαι καθημερινά με παιδάκια και μάλιστα...με το διάβασμά τους...δύσκολη υπόθεση...με φτάνουν πολύ συχνά στα όριά μου...αλλά όπως λες μου λένε μια γλυκιά κουβέντα ή κάτι χαριτωμένο και τα ξεχνάω όλα...και δεν είναι δικά μου παιδάκια...βέβαια θα μου πεις με αυτά ασχολούμαι 2-3 ώρες κάθε μέρα...με το δικό μου θα ασχολούμαι 24 ώρες το 24 ωρο. θέλω να πιστεύω ότι με τη βοήθεια του άντρα μου κι αν προσπαθήσω να βλέπω τα καλά της ιστορίας και τα άσχημα ...με χιούμορ (αυτό προσπαθεί να μου περάσει κι ο άντρας μου) όλα καλά θα πάνε! σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που παιδεύομαι 4 χρόνια για ένα μωρό μάλλον βλέπω το ..τέλος της ζωής αν αυτό δεν έρθει τελικά... (όσο μελό και να ακούγεται...)

Σου εύχομαι ολόψυχα να έρθει σύντομα το μωράκι σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτα που μας γραφεις οτι σου λεει η φιλη σου μαλλον πολυ παραλογα ειναι!!ειμαι 20 χρονων και πριν ενα μιση χρονο ηρθα με το αγορι μου στον καναδα οι 2 μας χωρις να εχουμε κανεναν συγγενη παρα καπιους φιλους μονο.εδω εμαθα οτι ημουν εγκυος και ετυχε ουτε το ηθελα σε τοσο μικρη ηλικια.πιστεψε με δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα στη ζωη μιας γυναικας!!!σου φερνει ολοκληρη ευτυχια παρολο που φυσικα υπαρχει κουραση!!ομως πολυ γλυκια!!η μπεμπουλα μου ειναι 10 μηνων και μεχρι στιγμης δεν εχω βοηθεια απο κανεναν στο θεμα του μωρου διοτι οι γονεις μου ειναι ελλαδα και δεν εχουν καταφερει να ερθουν διοτι ειναι παρα πολλα τα εξοδα και τα εισιτηρια..και αντρας μου δουλευει πολλες ωρες..αυτους τους 10 μηνες δεν εχω βγει μονη μου χωρις τη μπεμπα ποτε διοτι δεν υπαρχει καπιος να μου την κρατησει..πιστεψε με φυσικα θα το καταλαβεις οταν με το καλο φερεις στον κοσμο το μωρακι σου στο λεω εγω που ειμαι ανθρωπος χωρις υπομονη και ομως ενα μικρο πλασματακι σου αλλαζει ολητ η ζωη οποτε μην ακους καναναν!!!!το θεωρω απαρεδεκτο να μιλαει μια μανα ετσι για το παιδι της!!!ελεος δηλαδη!!!ο θεος τελικα σε λαθος γυναικες δινει παιδακια ενω αλλες παλευουν χρονια για ενα μωρακι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι τιποτα το ίδιο πια! Εγω το φανταζομουν πιο απλο αλλα ειναι πιο περιπλοκο! Μπαινουν ολοι κ ολα σε 2η μοιρα! Κ ομως αξιζει τοσα πολλα αυτο το πλασμα που εχω πλεον αγκαλια! Ειμαι πτώμα κ απο βδομαδα ξεκιναω κ δουλεια (τελειωσαν τα 40) ειμαι εξωτερικο κ δεν εχω κανεναν ν μου προσεχει το μωρό! Δε το αλλαζω με τιποτα! Ειναι ολη η ευτυχία του κοσμου μεσα στα 2 μου χέρια! Σου εύχομαι συντομα να γίνεται 3 !! Η φιλη σου ειναι οχι λιγο αλλα πολυ υπερβολικη! Ειναι σίγουρα φιλη??? Με το καλο κοριτσι μου!

Δαφνουλα μου δε τελειωνει τιποτα!! Θα ερθει οπως κ να εχει! Κ εγω 5 χρονιά πάλευα!!! ! Τελικα ανταμιφθηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κι εγω έγινα Μαμα πριν απο ενα χρόνο.το οτι αλλάζει η ζωή σου και κυρίως για την γυναίκα

αλλάζει δεν θα σου πω ψέματα.δεν μπορείς να κανεις

οτι έκανες πριν απο την άποψη δεν μπορείς να βγαίνεις

κάθε μερα και να το ξενυχτάδικο όπως έκανες

χωρίς παιδί γιατι την επόμενη μερα θα σαι κομμάτια.αυτο δεν σημαίνει

όμως οτι δεν θα βγαίνεις ποτέ ειδικά αν εχεις

βοήθεια.προταιρεοτητα σου πλέον θα ναι το μωρό.

Και σίγουρα εχει κούραση και τρέξιμο

αλλα όμορφη κούραση εχεις όλη νερά να απασχολήσαι με κάτι.

Κι εγω τα παιδιά δεν τα συμπαθούσα ιδιαίτερα

αλλα με το δικό σου ειναι αλλιώς.ασε που δενεσαι

πιο πολύ με τον άντρα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

Κι εγω θα σου πω οτι υερβολικη η φιλη σου!ενα μωρακι ειναι ολη σου η ζωη!κουραση υπαρχει,καοοιες στιγμες νιωθεις εξαντληση ειδικα αν δεν εχεις βοηθεια!οι προτεραιοτητες αλλαζουν αλλα ενα χαμογελο,μια αγκαλια,ενα φιλι ειναι υπεραρκετα να σε κανουν να νιωθεις απεραντη λατρεια γι αυτο το πλασματακι!ολα καλα να πανε κοριτσι μου και να σε βοηθησουν Ο Θεος και Η Παναγια να αποκτησεις το μωρακι σου και θα ναι ολη σου η ζωη!πιστεψε με!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...