Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τρόποι για να βγάλουμε την πάνα...


Maria Louiza

Recommended Posts

Καλησπέρα!Έχω εναν γιο 1,5 περίπου ετών και θα ήθελα να βγάλουμε την πάνα.Σκέφτομαι να αρχίσω προσπάθειες τώρα γιατί αργότερα θα έρθουν τα μωρά και δεν θα μπορώ να αφιερώσω όσο χρόνο θα ήθελα:unsure::dry: Επίσης δεν θα ήθελα να συνδιάσει ο μικρούλης μου τον ερχομό των μωρών με κάτι ''κακό''.Δηάδή να συνδιάσει στο μυαλουδάκι του ότι μετα τον ερχομό των δυο νέων μελών κάτι ''άλλαξε''.Θα ήθελα να ρωτήσω όσες έχουν εμπειρία απο κάτι ανάλογο:

1)Μήπως είναι πολύ νωρίς;

2)Τι πρέπει να κάνω σε πρακτικό επίπεδο;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια τι παθατε και θελετε βγαλουν τα παιδακια σας τοσο νωρις τις πανες;MariaLouiza θα σου πω ακριβως το ιδιο που ειπα και στη Χριστινα λιγες μερες πριν..''Δεν εχω ακομη αμεση εμπειρια στο θεμα μιας και περιμενω το πρωτο μου παιδακι σε λιγες μερες,αλλα θα σου απαντησω σαν παιδαγωγος. Κατ'αρχην ειναι πολυ νωρις για να κοψει τις πανες ενα παιδακι 1,5 χρονων.Η μεση ηλικια ελεγχου των σφιγχτηρων ειναι 2,5 χρονων και καμια φορα και τα 3. Εξαρταται βεβαια και απο το παιδι γιατι αλλα ωριμαζουν πιο γρηγορα(συνηθως τα κοριτσια)και αλλα θελουν περισσοτερο χρονο.Αν και θα ηταν καλυτερα να περιμενεις να γινει 2 χρονων ωστοσο αν βλεπεις οτι ο μικρος σου ειναι πιο ωριμος μπορεις να παρεις ενα γιογιο,να το βαλεις διπλα στη λεκανη σας και να τον περιεργαστει και το εξερευνησει εξηγωντας του φυσικα τι ειναι αυτο και για πιο λογο το χρησιμοποιουμε.Σε καμια περιπτωση μη τον πιεσεις να καθησει στο γιογιο εαν δε το θελησει ο ιδιος γιατι πραγματικα ειναι τραγικες οι συνεπειες εαν του δημιουργηθει το λεγομενο ''αγχος τουαλετας''!!Το πιο πιθανο ειναι στην αρχη να θελει να καθεται με τα ρουχα αλλα κι οταν καταφερετε να κατσει χωρις πανα μην απογοητευτεις αν δε ''κανει'' τιποτα..Οταν ομως καποια στιγμη ''κανει'' να τον επιβραβευσεις με πολυ ενθουσιασμο για να του δωσεις κινητρο να το ξανακανει.Επισης καλη περιοδος να αρχισει η εκπαιδευση τουαλετας ειναι οταν αρχισει το παιδι να μενει στεγνο τη νυχτα.Αρχιζεις λοιπον σιγα σιγα να του φορας κανονικα βρακακια γιατι οσο του φορας πανες το παιδι νιωθει την ασφαλεια της πανας και δε προσπαθει να κρατηθει,ενω με το βρακακι οταν κατουργιεται νιωθει ασχημα..Εννοειται οτι στην αρχη θα εχεις απειρα ''ατυχηματα'' αλλα δε το μαλωνεις ποτε!αυτο που μπορεις να κανεις χωρις ομως να το δει σαν τιμωρια, ειναι να μην τον αλλαζεις αμεσως αλλα να τον αφηνεις λιγη ωρα κατουρημενο λεγοντας του οτι εχεις δουλεια η κατι τετοιο,ετσι ωστε επειδη η υγρασια τον κανει να νιωθει ασχημα ,να κανει μεγαλυτερη προσπαθεια να κρατηθει και να παει στο γιογιο..Aυτα τα ολιγα προς το παρον,ελπιζω να σε βοηθησα!''

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 ,αρχικα σε ευχαριστω για την πληρη και κατατοπιστικοτατη απαντηση σου:) Με βοηθησες παρα πολυ.Σιγουρα δεν ειχα σκοπο να τον μαλωσω,γενικα δεν το κανω.Δεν φωναζω αλλα-αν και ειναι νωρις-λειτουργω με την μεθοδο της τιμωριας ,ωστε να μαθει πως καθετι που πραττει επιβραβευεται ή αποδοκιμάζεται και ετσι να μάθει πως παντα υπαρχουν συνεπειες για οτι κανουμε.Τον βλεπω τον τελευταιο καιρο πως περιεργαζεσαι την λεκανη και με ρωταει διαφορα,οσο μπορει δηλαδη.Οποτε σκεφτηκα πως τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη.Αγορασαμε και βρακακια και μαλιστα του πηρα με τον Spider Man,που του αρεσει πολυ.Σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να τον πιεσω ή να του προκαλέσω βίαια συναισθήματα:unsure: ...Καταλαβαινω πως το θεμα ειναι πολυ λεπτο και θα πρεπει να το δει...''με καλο ματι'' ωστε να μην αντιμετωπισουμε αρνηση αργοτερα...

Παντως σε ευχαριστω παρα πολυ!Με το καλο το νινακι σου!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη τον είχα αφήσει δοκιμαστικά μια δυο φορές χωρίς πάνα και όταν ήθελε ,ήρθε και μου το ειπε.Εγω με την σειρα μου τον εβαλα στο γκιο γκιο και ολα πηγαν...ρολοι!:P Αλλα να τονισω πως αυτο δεν εγινε πολλες φορες.Οχι,νυχτα δνε τον εχω αφησει ποτε χωρις πάνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pisteuw oti eisai se kalo dromo prospathise to brady na paei toualeta prin kimithei gia na mhn exei meta tsisaki ,kian kanei mhn thn allakseis os to proi.den exw paidaki alla auto ekane h mama mou se mena kai 10 stamatisa to bradino tsisaki.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου τον βλεπεις λοιπον και θελει κι απο μονος του να προσπαθησει εννοειται οτι θα τον ενισχυσεις απλως χωρις πιεση και χωρις να απογοητευτεις αν καποια στιγμη αλλαξει γνωμη και δεν θελει πλεον να τα κανει παρα μονο στη πανα.Απλως τοτε θα τον αφησεις για λιγο καιρο να ξεχαστει και μετα ξαναπροσπαθειτε.Οσο για το θεμα της τιμωριας συμφωνω κι επαυξανω!!!Αλλωστε τα παιδια χρειαζονται ορια αυστηρα κι αμετακλητα(δηλαδη οταν λεμε οχι για κατι εννοουμε οχι κι αυτο δεν αλλαζει!) για να νιωθπυν ασφαλη.Παιδαγωγοι και παιδοψυχολογοι λενε οτι τα παιδια προσπαθουν μονιμως να σπασουν τα ορια των μεγαλων κι αν οι γονεις δε θεσουν σαφη ορια στα παιδια τοτε εκεινα χανονται,νιωθουν ανασφαλη και ειναι δυστυχισμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giauto lew na paei prwta prin kimithei na ta kanei sto gio gio (siga siga) pantos h mama mou eipai oti den sigaikame pote kai den mas allaze to bradu .ti na sou pw den exw empiria apo panes akoma gia na kserw .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη παρολαυτα σε ευχαριστω πολυ!Αντε με το καλο να αλλαζεις και εσυ πανες στο μωρακι σου!;)

Τονια τα ορια ειναι η μονη μου αμεταβλητη αρχη για τον λογο που μολις ειπες ,την ασφαλεια.Μερικες φορες ειναι δυσκολο να συκγρατησεις ενα μωρο που χτυπιεται στην μεση πχ του σουπερ μαρκετ γιατι θελει καποια πραγματα σαν παιδι και αυτο,αλλα οταν λεω οχι ειναι ΟΧΙ;) .Σκεφτηκα αυριο να τον αφησω χωρις πανα και να δω αντιδρασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...