Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια δεν θηλαζω απλα δεν το εχουμε με τον υπνο ο παιδιατρος εμενα μου ειπε οτι ειναι θεμα παιδιου δεν μπορω να κανω κατι.κοιμαται αργα κ μετα ολη νυχτα ξυπναει στις 4 κ στις 7 πρεπει να φαει οποσδηποτε την υπολοιπη νυχτα απλα ξυπναει κ αναγκαζομαι να τον παιρνω αγκαλια για να κλεινω λιγο τα ματια μου.ξερω ειναι κακο αλλα τα νευρα μου κ η ψυχολογια δεν ειναι στα καλα τους.μαρια κοντευουν τα αποτελεσματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Σήμερα αδιαθέτησα και μου φαίνεται πολύ παράξενο! Η μπέμπα μου είναι καλά! Μπουσουλάει και πηγαίνει απτον έναν στον άλλο! Τρώει αλλά η φρουτόκρεμα δεν της αρέσει και τόσο. Στη μπανιέρα κάθεται και παίζει με τα παιχνίδια της και γενικά έχει πολύ πλάκα. Βέβαια επειδή είναι αρκετά ζωηρή όλη μέρα ασχολούμαι μαζί της και νιώθω πολύ κουρασμένη. Ευτυχώς βοηθάει η μαμά μου και την κρατάει για να βγαίνουμε για φαγητό, σινεμά ή για καφέ αλλιώς δεν θα την πάλευα! ΜΑΡΑΚΙ όντως μεγαλώνουν πολύ γρήγορα τα πουλάκια μας! Δεν είναι βρεφάκια πια! ΘΑΝΑΣΗΣ είναι όντως πολύ κουραστικό όταν ξυπνάνε τη νύχτα και θέλει υπομονή! Να προσπαθήσεις μια στο τόσο να βγαίνεις με τον άντρα σου θα σε βοηθήσει ψυχολογικά πολύ!FUN γιατί δεν βγαίνετε; Γκρινιάζει η μικρή και στη βόλτα; Ασχετο πόσο καιρό λες να θηλάσεις ακόμα; Εμείς κλείσαμε 7 μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μου εγω δεν εχω εδω την μαμα μου αλλα την πεθερα μου οποτε προτιμω να καθομαι μεσα.ξερω οτι θα μου εκανε καλο κ μου εχει λειψει πολυ γιατι πριν καναμε πολλα πραγματα με τον αντρα μου.βλεπω να ειστε οι πρωτες που θα περπατησετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Θανάσης μου καταλαβαίνω το πρόβλημα! Προσπαθήστε να βγαίνετε μαζί με το μωρό! Μια βόλτα με το καρότσι ή ένας καφές εκτός σπιτιού θα σας κάνει να νιώσετε πιο ευχάριστα και κάνει καλό και στο παιδί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.ευχαριστω πολυ κατερινα για την συμπαρασταση.ειναι που ειναι χειμωνας ρε γαμωτο κ δεν θελω κλειστους χωρους για το καπνισμα.το σαββατο ποη ηταν καλος ο καιρος πηγαμε για καφεδακι κ κατσαμε εξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου!!!!! Μολις διαβασα τα νεα σας!! Μεγαλωνουν τα μπεμπακια κι ολα κανουν καινουρια κατορθωματα ε;;;;;

Εγω ξεκινησα δουλεια, ειμαι φετος σε ενα σχολειο απεναντι απο το σπιτι μου!!το μωρο το κραταει η πεθερα μου αλλα γενικα πολυ εξοντωτικο να δουλευεις κ να εισαι μανουλα.. Κολλησα κ γριπη απο τα παιδακια κ ημουν χαλια, αλλα ευτυχως ο μικρος δεν κολλησε, τι σου κανει ο θηλασμος!!!! Κι ο δικος μου καθεται κανονικα, τρωμε φρουτα, λαχανικα κ κρεατακι κ του αρεσουν ολα μεχρι στιγμης! Δεν πεταμε ουτε κουταλια.! Επισης, κοριτσια κοιμαται σιγουρα 8μιση το βραδυ κ ξυπναει στις 7!! Και μη με βριΣετε αλλα φοβαμαι για το γαλα..αλλα δε θελω να τον ξυπναω..λειπω κι ως το μεσημερι στη δουλεια κ μειωσε θηλασμους.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ από εμένα κορίτσια!! Έχω μέρες να μπω γιατί είχα κάθε μέρα μάθημα οδήγησης κ χρόνος μηδέν!!! Χθες έδωσα κ πέρασα!!! :-) Ο μικρός μου καλά είναι!! Λίγο μπουκωμένος μόνο αλλά θα περάσει με τον ορό που του βάζω. Γιορτές τι θα κάνετε?? Θα πάτε πουθενά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Βλεπω όλα τα μπεμπάκια είναι σουπερ! Θανάσης μου και Fun κουράγιο καντε υπομονή, θα μεγαλωσουν και θα κοιμούνται καλύτερα! Η αλήθεια είναι ότι είναι θεμα παιδιού και μόνο που το σκέφτομαι είναι πολύ εξοντωτικο. Εάν τα πέρνατε στο κρεββάτι για να είναι πιο ήρεμα? Εμείς με τον ύπνο καλά πάμε, ενταξει δεν είμαστε και σαν τον μικρό την Θαγιας αλλα κοιμαται 6-7 ωρες σερυ. Κατερινα μια απο τα ιδια και ο μικρος εχει ξεκινησει να μπουσουλάει και να σηκώνετε όρθιος, είναι επισης πολύ ζωηρος και δεν τον προλαβαίνεις. Κάθε μέρα κάνει και κάτι καινούργιο, τον παρατηρω και τον θαυμάζω! Επίσης δεν τρώει καθόλου την φρουτοκρεμα και μας σύστησε η γιατρος να πάρουμε πουρα φρούτων σε βαζακι και σιγα σιγα να του βαζουμε λίγο φρουτο φρεσκο. Χθες είπα να βάλω λιγο μηλο στην κρεμα του μηπως και τον ξεγελασω, αλλα γελαστηκα! Με το που ακουσε το μπλεντερ αρχισε να τσιρίζει ούτε που δοκιμασε. Οποτε του ξανα εφτιαξα κρεμα. Είναι πανεξυπνα! Τέλειος ο μικρος Θαγια, φτου φτου! Σταλιτσα συγχαρητηρια! Καλες διαδρομες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια. Σταλιτσα συγχαρητηρια κ καλες βολτες.. ο παιδιατρος λεει οτι κυριως φταιει ο θηλασμος. Προσπαθω να της δωσω ενα γευμα ξενο αλλα τιποτα... στερεες τρωει ελαχιστα και γαλα δικο μου η ξενο μετιποτα απο μπιμπερο. Και δεν ειναι οτι της φτανει ο διακεκομενος υπνος που κανει γιατι ξυπναει και νυσταζει. Ουσιαστικα δεν ξεκουραζεται ποτε! Κατερινα να σου πω την αληθεια εγω θα ηθελα να τον κοψω κ τωρα τον θηλασμο γιατι εχω εξαντληθει..αλλα φοβαμαι επειδη δεν παιρνει μπιμπερο. Εχω εξαντληθει σωματικα και ψυχολογικα την νυχτα δεν κοιμομαστε τη μερα γκρινιαζει η την κυνηγαω ειναι ζωηρη και δεν μπορω να την αφησω ουτε 2 ωρες και επειδη θηλαζει και επειδη δεν εχω ατομο! Ο αντρας μου γυρναει καθε μερα 9 το βραδυ οποτε ολα ειναι λιγο δυσκολα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Πολύ χαίρομαι που μαζευόμαστε σιγά σιγά! Thagia τέλειος ο μικρός!Σχετικά βολικό παιδάκι! Λογικό είναι που μειώνονται οι θηλασμοί αφού τρώει φαγητό! Σταλίτσα όχι Αθήνα θα είμαστε! Είναι δύσκολο να πάμε κάπου φέτος! Ναταλία ούτε στη δική μου αρέσει η φρουτόκρεμα! Με δυσκολία της τη δίνω. Fun δεν μπορείς να τον κόψεις απότομα ειδικά αφού δεν τρώει τίποτα. Μην εγκαταλείψεις την προσπάθεια με το μπιμπερό και το φαγητό! Είναι δύσκολο δεν έχεις βοήθεια! Μαμά ή πεθερά είναι μακριά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες και μπεμπάκια!Πολλά τα νέα σας ! Μεγαλώνουν τα ζουζούνια μας!Σταλίτσα συγχαρητήρια και καλές βόλτες!!!!Περαστικά στον μπεμπούλη σου!Fun κι εμένα η μπέμπα μου δεν θέλει το μπιμπερό με τίποτα προσπάθησα άπειρες φορές αλλά τζίφος!!thagia και Ναταλία ζωηρούλια να μωράκια σας!!Φτού Φτου!!!Εμείς σήμερα δυστυχώς της κάναμε κλισματάκι...Σφιγγόταν η καημενούλα και έκλαιγε!!!Κατά τα άλλα είμαστε καλά. Τρώει ευχάριστα και τα φρούτα και τα λαχανικά.Καλά ο ύπνος το βραδυ είναι και για εμάς πονεμένη ιστορία!Υπομονή κορίτσια, θα στρώσουν κάποια στιγμή !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου.τι κανουν τα μωρακια;σταλιτσα συγχαρητηρια καλες βολτες.πεταλουδακι τι εγινε με το κλισμα;φαν σε καταλαβαινω εσυ θα εχεις εξαντληθει κοριτσι μου πρεπει σιγα σιγα να μαθει μπιμπερο.ουτε πιπιλα να φανταστω; μηπως ο παιδιατρος εχει καμια συμβουλη.εμεις θα παμε στο χωριο του αντρα μου.κοριτσια να σας ρωτησω εχετε αρχισει να δινεται τις κρεμουλες πιο χοντρα κομμενες η ακομα;εμενα με τις μερες του ειναι η θα τις καταβροχθιζει η θα τον παρακαλαω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θανάσης μου εγώ όχι δεν της δίνω κομματάκια μόνο εντελώς αλεσμένα! Νομίζω είναι λίγο επικίνδυνο ακόμη αλλά καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό! Πεταλουδάκι μια χαρά τα πάτε! Με τον καιρό θα στρώσει κ ο ύπνος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!! Ωραια μερα το σαββατο! Χθες μετα απο πολυυυυυ καιρο αφησαμε το μωρο στους γονεις μου κ βγηκαμε εξω με την παρεα μας, ωραια πραγμα!! Το ειχα ξεχασει να σας πω την αληθεια.. Φαν υπομονη, εμενα η πιπιλα νομιζω ειναι αυτη που με εχει σωσει, την εχεις δοκιμασει φανταζομαι ε;; Πεταλουδακι ουτε εγω δινω κομματακια ακομη, ειναι πολυ μικρουλια μωρε, θα φανε κ κομματακιΑ! Κατερινακι δοκιμασε να μουλιασεις περιπου 6 ωρες μια κουταλια της σουπας βρωμη κ να τη βαλεις στη φεουτοκρεμα, νοστιμευει παρα πολυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα. ειμαι καινουρία κ προσπαθώ να συντονιστω . προσπαθώ κΑιρό να διαβάσω όλες τις δημοσιεύσεις σας αλλά έχω χΑθεί. κατ αρχάς, να σας ζήσουν τα παιδάκια σας. να είναι γερά κ τυχερά. θέλω να μάθω γιΑ την ψυχοκινητική τους ανάπτυξη. ειμαι, βλεπετε, Νέα μητέρα κ δεν έχω μέτρο συγκρίσεις. ποιες δεξιότητες έχουν κατακτήσει ως τώρα τα παιδάκια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ελισάβετ!! Καλωσήρθες στην παρέα μας!! Λογικό να μη βγάζεις άκρη αφού το πόστ κρατάει ακόμη από τις πρώτες μέρες των εγκυμοσύνων μας!

Καταρχήν, να σου ζήσει το μπεμπάκι σου! πόσο μηνών είναι;; Αγοράκι ή κοριτσάκι;;

Ο δικός μου είναι 7μιση μηνών περίπου και κάθεται χωρίς υποστήριξη, γυρίζει ανάσκελα και μπρούμυτα από όποια θέση κι αν είναι, δίνει το χεράκι όταν του το ζητάμε, κολλάει 5, ξεκαρδίζεται με συγκεκριμένα αστεία που το κάνουμε και τώρα ετοιμάζεται να μπουσουλησει απλά ακόμη πάει προς τα πίσω κι όχι προς τα μπροστά..! Επίσης, λέει μπα, μπα, μπα και ντα, ντα, ντα! Τρώει ένα γεύμα φρούτα, και μεσημεριανό με κρέας και λαχανικά και θηλάζουμε. Κοιμάται όλη νύχτα και έχει δύο δοντάκια! Αυτά! Δεν ξέρω αν βοήθησα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση!να σου ζήσει το αγγελούδι σου κ να ξεκαρδιζεται μέχρι τα βαθειά γεράματα!το δικό μου είναι κοριτσάκι κ τώρα θα κλείσει τον 7. μπούσουλαει κανα μήνα τωρα,λέει κάτι.λογάκια κατά καιρούς, όπως μαμα, κ λοιπά φωνήεντα. χορεύει όλη μέρα. γελάει πολύ κ ξεκαρδιζεται επίσης.σηκώνεται αν κρατηθεί απ τα χέρια μας κ κάνει βήματα όλη μέρα υποβασταζομενη. στο φαγητό παρόμοια με σας ακολουθεί. μόνο που δεν τα τρώει. δίνω έτοιμο γάλα. τρώει κυρίως το κρέας αλλά φρουτοκτρεμα κ λοιπά δεν θα το έλεγα. τι καλά που θηλάζει! σας θαυμάζω κ σας σέβομαι εσάς που θηλάζετε. με τον ύπνο πως πάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις παρατήρησα ότι με τον ύπνο είστε πολύ καλά.. εμάς ξυπνάει αρκετές φορές μες τη νύχτα για γάλα. ο παιδίατρος.είπε να δώσω νερό αλλά είμαι της άποψης πως αν την κορόιδεψε τώρα, θα με κοροϊδεύει μια ζωή κ θα έχει κ δίκιο. Εσεις πως τα καταφέρατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σουπερ η μικρη σου!!! Στον υπνο εγω ακολουθησα τα θελω του! Στην αρχη ξυπνουσε ανα τριωρο κ μετα μονος του αρχισε να αργει ωσπου φτασαμε τωρα να κοιμαται 10 ωρο συνεχομενο. Δε χρειαστηκε να κανω τιποτα! Αυτο που καταλαβα ειναι οτι οσο μεγαλωνει κουραζεται πιο πολυ κ χρειαζεται πιο πολλες ωρες υπνου. Ειναι ομως στο παιδακι, ισως θελει το χρονο της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακάρι να ειναι έτσι. Έχουμε κουραστεί κ οι δυο πολυ. μες τη μερα πόσους υπνους κάνει; εμάς τρεις, από μια ώρα κατά μέσο ορο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Χθες η μπεμπούλα μας έβγαλε το πρώτο της δοντάκι!!! Μπουσουλάει κανονικά πλέον, πιάνεται από όπου βρει και σηκώνεται όρθια και γενικά είναι πολύ ζωηρούλα! Με το φαγητό πρέπει να της κάνουμε κόλπα για να φάει αλλά τρώει. Μας ρουφάει τα μάγουλα, κάνει κουπεπε και βάζει μόνη της το μπιμπερό στο στόμα καταφέρνοντας να πιει λίγο νερό αλλά ακόμη δεν έχει καταλάβει πως να το γέρνει για να πιεί κανονικά! Θηλάζω ακόμη 2-3 φορές τη μέρα μόνο γιατί τρώει φρουτόκρεμα, κρεατολαχανόσουπα και κρεμα βανίλια. (Γράφω λεπτομέρειες για την Ελισάβετ). Thagia μου ο μικρός πέρασε όλη τη νύχτα στους γονείς σου; Πώς αντέδρασε; Σκεφτόμαστε και μεις να την αφήσουμε για ένα βράδυ τώρα τις γιορτές για να βγούμε και το έχω άγχος επειδή κάποιες φορές ξυπνάει το βράδυ! Η δικιά μου δεν την ήθελε ποτέ την πιπίλα! Ελισάβετ καλωσήρθες στην παρέα μας και να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Και η δικη μου λέει μαμαμα, μπαμπαμπα κλπ! Πόσες φορές ξυπνάει τη νύχτα; Νομίζω ότι έχει να κάνει με το παιδί και ότι δεν υπάρχουν πολλά να κάνεις! Θα στρώσει από μόνη της σιγά σιγά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα! Καλώς σας βρήκα! να χαίρεσαι το μωράκι σου κι εσύ!Συγχαριτηρια για το δοντάκι! να φτιάξεις χαλβά.. πόσο είναι το μικρό σου; Ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομέρειες. εμένα ξυπνάει από μια μέχρι τρεις φορές.. βέβαια, για να τα λέμε όλα, δεν τρώει καλά μες τη μέρα. ίσως για αυτό να ξυπνάει το βράδυ. αλλά πραγματικά πιστεύω ότι είναι στο παιδί. ο γιατρός μίλησε κ για άγχος αποχωρισμού αλλά δε βλέπω κ τα υπόλοιπα σημάδια για το πω με βεβαιότητα. γενικά πάντως είναι από τα πιο εύκολα μωρά. αν εξαιρέσεις την κινητικότητα. τώρα πάει να μπει μες το τζάκι..τα δικά σας πέρασαν άγχος αποχωρισμού; αν ναι, πως το εκδήλωσαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι ηρθαν οι γονεις μου στο σπιτι μας και τον κρατησαν! Βασικα κοιμοταν κ δεν πηρε χαμπαρι οτι λειψαμε! Ελισαβετ εμας παιρνει πιπιλα , τον ηρεμει! Αγχος αποχωρισμου δε νομιζω πως εχει εκδηλωσει ακομη! Δεν εχω δει σημαδια. Παντως οντως ισως φταιει το οτι δεν καλοτρωει και ξυπναεθ, εμας το σκουπιζει το πιατο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...