Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Χθες έφτιαξα στην μπέμπα φρουτόκρεμα μηλο-πορτοκάλι-αχλάδι και ήταν πικτή σαν κρεμούλα παρόλο που την έφτιαξα στο μπλέντερ. Εχθές η μπέμπα μου έκανε 3 φορές κακάκια και υποθέτω πως είναι εξαιτίας των φρούτων! Με την φρουτόκρεμα δεν τρελαίνεται αλλά σιγά σιγά θα την μάθει ενώ την κρέμα της την τρώει με περισσότερη ευχαρίστηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατερινακι εγώ ξέρω οτι βάζουμε ενα ενα φρούτο για 2-3 μέρες για να ξέρουμε αν πειράξει κάτι το παιδι,δεν ρωτας και τον γιατρό σας? Ο μικρός μου είναι λίγο ανήσυχος σήμερα και φοβάμαι μην μου εχει κρυώσει :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Κατερινάκι!πάντως κι εγω ξεκίνησα με 3 φρούτα μηλο αχλάδι μπανάνα.την πρωτη μερα λιγο συν γαλα τη δεύτερη πιο πολυ κ λιγότερο γαλα ώσπου εγινε μόνο φρούτα.για να την τρωει καλύτερα βαλε μεσα στα φρούτα μια κουταλιά κρεμουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια, για πειτε μου κατι που ισως ναξερετε, ο μικρουλης μου εχει μυξουλες φτερνισμα, τι μπορει να συμβαινει; Δοντια η κρυωματακι, υπαρχει περιπτωση απο τωρα να εχει μυξουλες λογω δοντιων; Οπως σας ειχα πει εχει πολυ φαγουρα στα ουλα εδω και 20 μετες!!!! Του βαζω συνεχεια ορο κ τον καθαριζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?σας διαβασα αλλα δεν θυμαμαι να γραψω σε ολες.thagia να ζησετε κ να χαιρεστε το παιδακι σας.καλη αρχη στα κοριτσια που αρχισαν κρεμουλες.εμεις καναμε το εμβολιο σημερα και το ποσιμο ξανα.πηγαμε 7140 γραμμαρια κ 68 υψος.θα ξεκινησουμε πρωτα ο Θεος ρυζαλευρο hipp τον αλλο μηνα.να ρωτησω κατι.οταν δινετε νερακι στο μωρο το εχετε βρασει πρωτα η κατευθειαν απ'τη βρυση?κ κατι αλλο με τι τα σκεπαζετε το βραδυ?μωρουλι μαλλον κρυωματακι ειναι οι μυξουλες κ το φτερνισμα.ακριβως το ιδιο εχουμε κ εμεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια τι κανετε?πηγαμε κ μεις παιδιατρο χτεσ μας ειπε για τις βλενεσ οτι αργει να στρωσει το εντερακι κ συμβαινει σε αρκετα μωρακια κ θα στρωσει με τις στερρεεσ.τωρα τι να πω ελπιζω.να ρωτησω κουταλακια πιατακια αποστειρωνετε?επισης απο λαχανικα μουπε να κανω χορτοσουπα με πατατα,καροτο,ρυζακι κ μετα να βαλω ωμο λαδακι.σας ακουγετε λογικο?κ μετα 10μερες κρεμουλα βανιλια ρυζαλευρο το απογευμα.καταλλα καναμε εμβολιο αυτο δοξα το θεο δεν μας πειραξε.πηγαμε 7950κιλα κ 68,5 εκ. για δοντακι ακομα δεν βγαζουμε αλλα τα χερια της τα τρωει συνεχεια.mορουλι ισως ειναι ιωσουλα.αν συνεχισει ρωτα τον παιδιατρο καλυτερα.εμενα παλι σαν να βραχνιαζει κανει κ εχει λιγο βηχα αλλα την βρηκε καλα χτεσ.maria εμενα ακομα βρασμενο μουπε κ στη κρεμα φρουτου ναα γινει νερουλη αλλα σκετο μουπε ακομα δεν χρειαζεται.εσεις δινετε?niki εσυ επι δυο φανταζομαι με τα κακακια!!χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΡΥΣΤ ασε δε φαντάζεσαι!!ετσι για πλακα μετρησα απο χθες το πρωι μέχρι σήμερα το πρωί κ ειχαμε αλλάξει 14 πανες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρυστ πρωτα σε ξεκιναει με χορτοσουπα κ μετα ρυζαλευρο?δεν καταλαβα.εμενα η μπεμπουλα μου ειναι πολυ ανησυχη κ μου ανεβασε δεκατακια κ μας πειραξε παλι κ καναμε επεισοδιο.θα μεινω ξυπνια να την παρακολουθω.της δωσαμε ντεπονακι κ προληπτικα λιγο μετα το εμβολιο αλλα δεν την επιασε λογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορότσια! Ονειράκι την πρώτη μέρα της έδωσα μόνο πορτοκάλι, τη δεύτερη πορτοκάλι- μήλο και την τρίτη πορτοκάλι-μήλο-αχλάδι πάντα με τις οδηγίες της γιατρού. Νίκη μια χαρά την τρώει ευτυχώς! Ώρες ώρες ξινίζει λίγο τα μουτράκια της αλλά δεν πειράζει! Morouli δεν ήξερα ότι μπορεί νσ έχουν μυξούλες εξαιτίας των δοντιών! Μαράκι νεράκι κατευθείαν απτη βρύση, τα πιατάκια απλά τα πλένω χωρίς αποστείρωση. Το νερό για την κρεμούλα το βράζουμε (όπως λέει κ στις οδηγίες) για να αποφύγουμε τον κίνδυνο δημιουργίας μικροοργανισμών σε συνδιασμό με την κρέμα. Την κοιμίζω με υπνόσακο και της ρίχνω κ μια κουβερτούλα στα πόδια. Κρυστ οι περισσότεροι παιδίατροι ξεκινούν με κρεμα μετά φρούτο και μετά λαχανικά. Τώρα τι να σου πω ο καθένας έχει την αποψή του. Μαράκι και η δικιά μου ανέβασε πυρετό στο τελευταίο εμβόλιο! Καλύτερα να την έχεις το νου σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι πρωι φρουτο μπανανα μηλο για αρχη γιατι εχουμε κ το ερεθισμενο εντερακι κ χορτοσουπα μεσημερι.κ μετα 10 μερες την κρεμα απογευμα.τωρα γιατι ετσι ξερωγω?!ποιο κανατε εμβολιο?αχ αυτα τα εμβολια καθολου δεν τα θελω αλλα..εγω το βραδυ την σκεπαζω με υπνοσακο πιο ζεστο κ ενα πιο ελαφρυ το μεσημερι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβγαλα τα ματακια μου αλλα τα διαβασα ολα!

Χαμος βλεπω,δοντια,κρεμες,κρυολογηματα,δαχτυλα,περιοδος,επεισοδια,χαμος...

Καλοστεριωτα τα δοντακια και περαστικα στα αρρωστουλικα.Ορος και αναρροφηση συνεχεια!Οποτε ακουτε χρρ χρρ.

Σταλιτσα περαστικα!

Μαρακι αντε ναρθουν οι εξετασεις γαμωτο!

Η αλλεργια μεγαλο πακετο αλλα και σεμας ως δια μαγειας διορθωθηκαν τα κακα με τις στερεες!

Τρωμε καροτο,πατατα,κολοκυθι,κολοκυθα,γλυκοπατατα,μηλο,αχλαδι.Στα φρουτα ξινιζει αλλα θα μαθει που θα παει.

Μειωνουμε το ξενο γαλα και ακομα προσπαθουμε για θηλασμο(ναι ναι 6ο μηνα,δεν τα παραταω με τιποτα!)

Φαγητο τρωει στο ριλαξ στην καθιστη θεση.

Απο βδομαδα εχουμε ζυγισμα,μετρηση υψους,εμβολιο κτλ.

Σε καμια εβδομαδα θαρχισουμε και κρεας για σιδηρο.

Το μηλο με λιγο νερακι βρασμενο γινεται κρεμα στο μουλτι η μπλεντερ.

Βραδυ εχουμε κουβερτα πικε διπλη και διπλο φορμακι αλλα θα παρω υπνοσακο.

Πηρα φορμακια απο mothercare με επενδυση σαν υπνοσακο αλλα φοβαμαι μην παραζεσταθει.Οταν κανει κρυο αναβω φορητο καλοριφερακι στη χαμηλη σκαλα με την πορτα της ανοιχτη.

Μαρεσει η ηλικια τους τωρα!Γελανε,"μιλανε",χαιρονται,επικοινωνουν,μας αγκαλιαζουν,ενθουσιαζονται,ενοχλουνται,θυμωνουν,ανθρωπακια κανονικα!Το ξαναλεω!Την αγαπαω καθε μερα και πιο πολυ!(κι ας ξυπναει καθε μια ωρα σαν νεογεννητο τελευταια για να πιει δυο γουλιτσες και να ξανακοιμηθει....)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια τι κανετε?εγω την εβγαλα ξυπνια μεχρι της 4:30 κ μου εκανε αλλα 2 επεισοδια.πηραμε τον νευρολογο κ ειπε οτι ενοχληθηκε το ανοσοποιητικο της.δηλ καθε φορα που ανεβαζουμε απλα δεκατακια η εχουμε κρυωματακι οπως ολα τα παιδακια θα εχουμε αυτο το πραγμα?δεν ξερω τι αλλο να κανω.που αλλου να παω.απο χθες κοιμαται σχεδον συνεχεια κ οταν ξυπναει πινει μονο γυρω στα 130 γραμ κ ειναι ανησυχη.αχ αυτα τα εμβολια.κ να φανταστειτε οτι η πρωτη δοση τον αυγουστο δεν την πειραξε καθολου.πλακα πλακα μονο τον αυγουστο δεν μας εκανε.μαλλον επειδη ειχε αδεια ο μπαμπας μας κ την μερα του εμβολιου γενεθλια η μαμα.τυχαιο?τι να πω πια.εχετε ξεκινησει ολες κρεμουλες κ τετοια.εμεις οχι ακομα.λεω να την βαλω στην στρατα να δω αν της αρεσει πριν στρωσουμε.κ εγω aurora μου τρελαινομαι,λιωνουμε καθε μερα κ πιο πολυ.μας αγκαλιαζει,μας φιλαει(να δαγκωσει προσπαθει βασικα αλλα της βγαινει σαν φιλακια),μου τραβαει τα μαλλια.στην παιδιατρο χθες της τραβηξε το αυτι μαζι με μαλλι:-) .ηξερα απο την πρωτη στιγμη λοιπον που εμαθα οτι ειμαι εγκυος οτι ειναι το θαυματακι μου κ το λατρευω αλλα απο την στιγμη που γεννηθηκε ολα τα συναισθηματα τριπλασιαστηκαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έφτιαξα το πρώτο φωτογραφικό άλμπουμ της μπεμπούλας! Είναι τόσο συγκινητικό να βλέπουμε τόσους μήνες στριμογμένους σε ένα άλμουμ! Aurora πραγματικά είναι φοβερά όμορφη αυτή η φάση τους!!! Και γω διασκεδάζω πολύ με τη μικρή! Όλο παιχνίδια θέλει η ψυχούλα μου! Μαράκι πραγματικά στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή επί του θέματος! Είναι τόσο κρίμα ένα τόσο μικρό μωρούλι να υποφέρει από σπασμούς. Εύχομαι να βρεθεί σύντομα πιο είναι το πρόβλημα για να μπορέσετε επιτέλους να το λύσετε! Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πώς γίνετε ούτε ένας γιατρός απόσους είδατε να μη μπορεί να καταλάβει τι έχει. Έλεος δηλαδή. Προσπάθησε να κάνεις υπομονή και να το ψσξεις όσο μπορείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια κ μωράκια!!! Τι κάνετε?? Εμείς χθες πήγαμε στο Ζάππειο στον Ταυτόχρονο Θηλασμό κ περάσαμε πολύ ωραία!! Μας έδειξε κ η τηλεόραση!!! :-) Ήταν κ το Ονειράκι μαζί!!! Από νέα την Τετάρτη κάναμε διπλό εμβόλιο κ όλα καλά!! Μόνο λίγη γκρινίτσα είχε!! Σήμερα του έδωσα μισό αχλαδάκι το οποίο έτριψα στον τρίφτη γιατί στο μπλέντερ δεν γινόταν καλό!! Το έφαγε το ψυχάκι μου μόνο που έκανε κάτι γκριματσούλες!!! Είχε φάση!! Εσείς τι κάνετε?? Πως περνάτε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!Τί κάνετε?Πώς είναι τα μωράκια σας?Κι εμείς χθες πήγαμε στον Ταυτόχρονο Θηλασμό και ήταν πολύ ωραία!Είχε και λιακάδα και κάναμε βολτούλα!Την Παρασκευή πήγαμε στον παιδίατρο........Μας βρήκε μια χαρούλα! :) Η μπέμπα είναι 7.150Kg και 69cm.Κάναμε και το εμβόλιο και ευτυχώς δεν την επηρέασε καθόλου.Κρεμούλες δεν θα αρχίσουμε ακόμα, απο τον επόμενο μήνα.Φιλιά σε όλες!!!!  [smilie=wave.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια! Πολλα τα νεα σας μεγαλωνουν τα ζουζουνια μας! Μαρακι μακαρι να πανε ολα καλα. Ταλαιπωρειται η μικρη αλλα εγω σκεφτομαι κι εσενα.. τι τρομαρα παιρνεις καθε φορα αλλα και σε τι αγωνια εισαι!

Εμεις αρχισαμε ρυζαλευρο βανιλια και χαμομηλι , νερο. Φυσικα δεν εχουμσ καμια τυχη... η μικρη δεν τρωει - πινει τιποτα που δεν βγαινει απο το βυζι..απελπισια. και για υπνο δεν το συζητω ειμαστε στο ποδι καθε μιση μια ωρα ολη νυχτα. Αφου τα περισσοτερ βραδια λεω αντε να ξημερωσει να τελειωσει το βασανιστηριο. Ουφ! Νομιζω οτι ολη την ωρα γκρινιαζω γιαυτο δεν σας γραφω κ συχνα! Φοβαμαι οτι θα με σιχαθειτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!! Τι κάνετε?? Σήμερα γινόμαστε 6 μηνών!! Πως είναι τα παιδάκια σας?? Εμένα ο δικός μου έχει ηρεμήσει αρκετά κ κοιμάται αρκετές ώρες εδώ κ 3 μέρες!! Μάλλον έφταιγε που είχα άγχος...ααα πέρασα κ τα σήματα!! :-) Άντε γράψτε κ τα δικά σας νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?τα μωρακια σας?που εξαφανιστηκατε ολες?εμεις δοξα τω Θεο ειμαστε καλα ξεκινησαμε κ κρεμουλα ρυζαλευρο.το μονο ειναι οτι κοιμομαστε απο τις 6-7 το απογευμα κ δεν τρωμε το βραδινο.δεν ξερω πως να της το αλλαξω αυτο.α βρηκα ενα ηλεκτρονικο καταστημα με βρεφικα σε πολυ καλες τιμες.οποια ενδιαφερεται smbaby.σταλιτσα συγχαρητηρια αντε κ την πορεια τωρα.ελα απο περιστερι να μας πας καμια βολτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια;χαθηκαμε παει ερημωσε το ποστακι.εμεις καλα αλλαξαμε γαλα τρωμε τωρα αντιαναγωγικο γιατι ο θανασης συνεχιζε να βγαζει αεκετο τιν τελςυταιο καιρο κ μου εκανε κ 2 επεισοδια πνιγμου.κοριτσια ευτυχως που τον πηρα ειδηση.δεν θεκω να σκεφτομαι τιποτα παραπανω.κ ο μα...ας ο γιατρος του το ελεγα απο τον 2 μηνα να αλλαξουμε γαλα κ αυτος τιποτα ηθελε να παιρνουμε υποαλλεργικο.κατα τ'αλλα καλα δχουμε 2 δοντακια κ πολυ γκρινια αυτη τη φορα πρεπει να ετοιμαζονται κ αλλα δοντακια.εχει ζωηρεψει πολυ,εχει πολυ δυναμη κ θελει να τον κραταμε ορθιο κ να παταει.Το σαββατο θα φυγουμε για μυτιληνη στους γονεις μου να τον δουν κ αυτοι λιγο.δεν μπορουν καθολου που ειμαστε μακρια.ο αντρας μου δεν θα ερθει δεν μπλρει με τη δουλεια.Να ξεκουραστω κ εγω λιγο.Την κυριακη πηγαμε σε ενα γαμο κ κρατησε το μωρο η πεθερα μου κ το μυαλι μου ηταν συνεχεια πισω.δεν εμπιστευομαι κανεναν εκτος απο τον αντρα μου,πρεπει να το ξεπερασω.Σταλιτσα συγχαρητηρια αντε καλη επιτυχια κ με την οδηγηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Τι κάνετε? Εμένα ο αντράκος μου βγάζει δύο δοντάκια κ πονάει το ψυχάκι μου!! Είμαστε βυζοσυνδεμένοι συνέχεια!! Έτσι ανακουφίζεται!!!!! Εσείς τι κάνετε?? Τα μωράκια σας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες και μωράκια!!Πώς είστε;;;Σταλίτσα υπομονή με τα δοντάκια!Ταλαιπωρούνται οι ψυχούλες μωρέ αλλά τί να κάνουμε θα περάσει κι αυτό!Εμεις είχαμε πολύ γκρίνια την προηγούμενη εβδομάδα, ειδικά το βράδυ. Σκέφτηκα ότι θα είναι από τα δόντια αλλά τίποτα ακόμα.Τώρα είναι μιά χαρά!Μαράκι πώς πάτε με την κρεμούλα;;;Εμεις θα αρχίσουμε κρέμες από τον Δεκέμβρη....Να σας πώ την αλήθεια το περιμένω πώς και πώς!!!Ελπίζω με τις κρέμες να κοιμάται λίγο καλύτερα το βράδυ γιατί τα έχω παίξει η δόλια μάνα!!(χι!χι!)Ή μήπως δεν ισχύει;;;Ξέρετε κάτι;;;να σας ρωτήσω και κάτι άλλο....Τα μωράκια σας κοιμούνται μόνα τους ή τα βοηθάτε εσεις;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?για ελατε.πεταλουδακι μια χαρα δοξα τω Θεο τα παει η μπεμπουλα μου με την κρεμουλα.εσεις γιατι τοσο αργα?λογικα θα χορταινει περισσοτερο με τις στερεες κ δεν θα ξυπναει τοσο πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...