Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!!! Γεια σου Μαριελα!! Καλή δύναμη με τις αδιαθεσιες, λίγο ακόμη έμεινε για να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο, μετά όλα θα είναι καλύτερα!!!

Εγώ κορίτσια είμαι πολύ καλά και χθες έκλεισα ραντεβου για την αυχενική διαφάνεια! Μου έκλεισε για τις 5 Νοεμβρίου, αργά μου φάνηκε!!Θα είμαι 13 εβδ και 2 ημερών!

κι εγώ θα είμαι 13 εβδομάδων στην αυχενική. Πως θα περάσει ο καιρός δεν ξέρω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Πώς είστε? Εγώ καλά με κάποιες αναγούλες μόνο. Για αυχενική θα πάω στις 29 του μήνα. Φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα λιγότερο από 10 μέρες έμειναν!

Κορίτσια, κάθε πότε επισκέπτεστε τον γιατρό σας; Σε κάθε επίσκεψη κάνετε υπέρηχο;

Μίλησα με μία μαία την περασμένη εβδομάδα και μου είπε πως το έχουν σαν πολιτική να γίνονται όσο λιγότεροι υπέρηχοι στην εγκυμοσύνη γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις πως ο υπέρηχος δεν είναι επιβλαβής για το μωράκι. Για καλό και για κακό λοιπόν κάνουν 3 όλους κι όλους σε ολόκληρη την εγκυμοσύνη, λόγω των ακτίνων και της θέρμανσης που παράγει το μηχάνημα και τα doppler.

Και πάνω που ήμουν έτοιμη να ζητήσω όσους πιο πολλούς μπορώ να έχω, τώρα έχω φοβηθεί και λέω να το αφήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alessia πολυ καλα σου τα ειπε η μαια..

Κυκλοφορησε μια ερευνα που δειχνει ποσο επηρεαζουν οι υπερηχοι τα μωρα και κυριως τους εγκεφαλους τους.

Εγω εχω κανει 2 μεχρι τωρα αλλον εναν την Τριτη και μετα αυχενικη..Δεν ειναι και λιγοι....

Αφου μπορεις να τους αποφυγεις να το κανεις!!!

Σε ποια χωρα εισαι; εχεις πει; δε θυμαμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Απ'ότι βλέπω εγώ θα είμαι η πρώτη που θα κάνω την αυχενική διαφάνεια...24 του μήνα...εεέρχετααιιιι η μέρα!!!! Δεν μπορώ να σας κρύψω ότι έχω λίγο άγχος...αλλά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!!!!! Όσο για τα συμπτώματα εδώ κ τρεις μέρες ζαλίζομαι πολύ όταν είμαι όρθια για λίγη ωρίτσα....που θα πάει??? θα περάσει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Χαίρομαι που είστε καλά!!! Εγώ έχω κάνει 3 ενδοκολπικούς υπερήχους και αύριο θα κάνω τον τέταρτο. Ο γιατρός μου δεν τους θεωρεί επικίνδυνους αντιθέτως με αυτόν τον τρόπο βλέπουμε αν όλα πάνε καλά. Τώρα τι να πω δεν μπορώ να αμφισβητήσω κανέναν γιατρό. Αλλά εγώ ανυπομονώ για κάθε υπέρηχο και δεν θα άντεχα να κάνω μόνο 3 στο σύνολο. Το σωστό είναι να κάνετε ότι λέει ο γιατρός σας που τον εμπιστεύεστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mariela στο Λονδίνο είμαι.

Δεν είναι πολύ υπέρ των πολλών υπέρηχων εδώ, από την άλλη καταλαβαίνω απόλυτα την Κατερίνα, κι εγώ αν μπορούσα να κάνω κάθε εβδομάδα θα έκανα! Αλλά λέω να τους αποφύγω για να είμαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!!πως είστε??Alessia 3 υπερήχους σε όλη την εγκυμοσύνη??και πως ελέγχουν αν όλα πάνε καλά??εγω έχω κάνει ήδη 3 και σε μια εβδομάδα είναι ο επόμενος και επειδη με είδε αγχωμένη μου ειπε οποτε θέλω να ξαναπαω στο ενδιαμεσο γιατί το άγχος είναι χειρότερο!!!Mariela και γω πολύ ναυτία κάθε μέρα και που και που κάνω και εμετο!!Κατερινάκι περιμένουμε νεα απο τον υπέρηχο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alessia 3 υπερήχους σε όλη την εγκυμοσύνη??και πως ελέγχουν αν όλα πάνε καλά??

Λένε πως δεν χρειάζονται παραπάνω για να εντοπισθούν προβλήματα... Ο πρώτος είναι στη 12η εβδομάδα και είναι συνδυασμένος με την αυχενική, άλλη μία στην 20η εβδομάδα όπου μαθαίνεις και το φύλο και μία τελευταία λίγο πριν γεννήσεις κοντά στις 33 εβδομάδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!

Alessia εισαι τυχερη που μενεις σε αυτη τη χωρα!

Καλα οχι απο αποψη καιρου, χαχαχα πλακα κανω..

Ενταξει και 3 υπερηχοι ειναι πολλοι λιγοι αλλα μπορεις να κανει καποια αν θελει και ιδιωτικα με καποιον τροπο ε;

Απο την αλλη να εισαι σιγουρη οτι δε προκειται να εχεις παρεμβασεις, ο τοκετος σου θα ξεκινησει μονος του καπου μεχρι τις 42 εβδομαδες.

Οχι οπως εδω που καποιοι δε περιμενουν ουτε μεχρι τις 40..... μη τυχει και δεν παει κατι καλα..

Δλδ θελουν να προλαβουν το προβλημα που δεν εχει παρουσιαστει ακομα....ασε...Ελλαδαρα.

Γι αυτους και αλλους λογους αποφασισα να αλλαξω γιατρο και επελεξα εναν που κατα συμπτωση ηταν στην Αγγλια την τελευταια 10ετια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mariela τα συναισθήματα είναι λίγο ανάμικτα για αυτό. Από τη μία νιώθω τυχερή γιατί οι γιατροί δεν σε πλακώνουν στα φάρμακα και δεν σε πανικοβάλουν με το παραμικρό.

Από την άλλη, στην Ελλάδα εφόσον ανησυχούμε λίγο περισσότερο νιώθεις λίγη περισσότερη ασφάλεια, νομίζω.

Επεξεργάστηκε από Alessia
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Χτες πήγα στον γιατρό μου! Βγήκαν οι εξετάσεις κολπικών υγρών καθαρές και κάναμε και υπέρηχο. Είμαι 11 εβδομάδων και το μωρούλι είναι 4,5 εκατοστά!!!! Χάρηκαμε πάρα πολύ ευτυχώς μέχρι στιγμής όλα καλά και την τρίτη θα πάω για την αυχενική. Νιώθω πολύ τυχερή για τον γιατρό που έχω. Είναι ένας άνθρωπος που δεν κοιτάει να σου φάει αλλά να σου γλυτώσει χρήματα και μου χρεώνει κάθε υπέρ. μόνο 15 ευρώ. Από χάπια παίρνω μόνο filicin και σίδηρο. Ελπίζω όλες να είστε καλά και δεν χρειάζεται άγχος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alessia τα ξερω ολα αυτα που λες..

Εγω σου λεω οτι μια χαρα εισαι εκει.

Θα κανεις αυχενικη και β'επιπεδου; Ετσι τα λενε κ εκει ή υπαρχει κατι αναλογο;

Δλδ αν γινουν αυτοι οι υπερηχοι εσυ θα εισαι σιγουρη οτι το μωρο ειναι καλα στην υγεια του!

Η μαια οταν θα σε βλεπει δε θα σου βαζει στη κοιλιτσα καποιου τυπου στηθοσκοπιο για να βεβαιωθει οτι υπαρχει καρδιακος παλμος;

Σε ξενα βιντεακια εχω δει ενα μαιευτικο εργαλειο ..τελοσπαντων που βεβαιωνεται οτι το μωρο ειναι καλα, χτυπαει η καρδουλα του κλπ.

Εγω σε λιγο ετοιμαζομαι για το γιατρο!!!

Ανυπομονω να δω το νινι, δε σας κρυβω!

Κατερινακι μπραβο που εισαι αυχαριστημενη με το γιατρο, αυτο ειναι πολυ σημαντικο!!!!

Και το μωρακι μια χαρα ετσι;;;;

Αυχενικη που θα κανεις σε ρωτησα;

stalitsa περιμενουμε νεα απο την αυχενικη σου, και εντυπωσεις απο το γιατρο που θα στην κανει[smilie=icon_colors:[smilie=icon_colors:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Μαριέλλα! Ναι όλα καλά ήταν!!! Αυχενική θα κάνω στις 29 του μήνα! Περιμένω και δικά σου νέα από το γιατρό σήμερα που θα πας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!

Ολα καλα και με το δικο μας το μωρακι!

Μεγαλωνει μια χαρα,

εχτες ηταν το κατι αλλο, ηταν στη καταλληλη θεση και χοροπηδουσε ολοκληρο!

Τωρα θα κλεισω ραντεβου για αυχενικη γυρω στο πρωτο 10ημερο του Νοεμβριου!

Αντε να ξεκινανε οι αυχενικες να μας λετε εντυπωσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!!! Χαίρομαι που όλα πάνε καλά!! Αύριο στις 11 έχω την αυχενική κ όπως είναι λογικό έχω ένα μικρό άγχος... εύχομαι όμως να μάθω μόνο καλά νέα!!! Mariela πολύ χαίρομαι για το μωράκι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μπράβο Μαριέλλα!!!! Μια χαρά θα πάει η αυχενική σταλίτσα!!! Περιμένουμε νέα και εντυπώσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!!Μπήκα στα κλεφτά να σας γράψω τα νέα μου! Μου λείψατε!! Πήγα χθες στον γιατρό μου, είμαστε 4,7 εκατοστά και μας είπε και ότι μάλλον είναι αγοράκι..!! Ο άντρας μου είναι με ένα μόνιμο χαμόγελο!! Κοιμόταν ο τεμπελάκος και ο γιατρός μου χτυπούσε απαλά την κοιλιά για να ξυπνήσει και να τον δούμε να κουνιέται, τελικά με τα χίλια παρακάλια ξύπνησε και μας έκανε τσαχπινιές και κολοτούμπες!!! Τρελάθηκα!!! Ήταν η πιο όμορφη επίσκεψη στον γιατρό και δύο μέρες πριν τον γάμο μου πήρε όλο το άγχος!! Το Σάββατο είναι και η μεγάλη μέρα και όλα είναι έτοιμα, κάθε μέρα έχουμε αφίξεις από διάφορα μέρη που μας έρχονται για τον γάμο!! :) Χαίρομαι που διαβάζω καλά νέα κι από σας!!! Σταλίτσα με το καλό η αυχενική!! Να πάνε όλα τέλεια!! Φιλιά σε όλες σας!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θαγια μου η ωρα η καλη κοριτσι μου!!!!!

Κοιτα να το απολαυσεις οσο μπορεις γιατι τετοιες στιγμες δε ξαναερχονται..

Ειδε τσουτσουνακι ο γιατρος;;;;;;;;;

Γερο μωρακι να ειναι!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου!!!!!! Όλα πήγαν καλά με την αυχενικη...... το μωράκι μας είναι 6.2 εκατοστά κ όλα λειτουργούν όπως πρέπει....αύριο περιμένω κ τις απαντήσεις από το αίμα...αλλά ο γιατρός είπε ότι θα είναι καλές!!!! Κοιμόταν το αγγελούδι μου κ όταν ξύπνησε χαμογέλασε κ δάκρυσα!!! Μάλλον είναι αγοράκι.... εύχομαι κ εσεις να νιώσετε την ίδια χαρά με εμένα!!! Thagia φτάνει η μεγάλη μέρα!!! Να περάσεις όμορφα!!! Σας φιλώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καταφέρατε να με κάνετε να δακρύσω... Χαίρομαι τόσο πολύ που μέσα στην θλίψη που συναντάμε καθημερινά γύρω μας με όλα όσα γίνονται στην χώρα μας έχουμε τέτοιες στιγμές απόλυτης χαράς!!! Θάγια τι να σου πω τώρα εγώ? Τα είπες όλα!!! Σου εύχομαι να έχεις έναν υπέροχο, γλυκό, ρομαντικό και γεμάτο αγάπη γάμο!!!! Συγχαρητήρια για το μωρουλινάκι σου που είναι στο ίδιο μέγεθος με το δικό μου.... Σταλίτσα συγχαρητήρια!!!! Χίλια μπράβο για το μωράκι σου!!!! Σου εύχομαι πάντα να το βλέπεις να χαμογελάει!!!! Μαριέλα μου εσύ πως είσαι? Πότε θα κάνεις αυχενική?Κορίτσια πείτε μου λεπτομέρειες για την αυχενική! Θα σκάσω μέχρι την τρίτη που θα την κάνω!!!!! Βλέπεις και το φύλλο του μωρού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα απλά θα σου πάρει λίγο αίμα κ μετά θα σου κάνει υπέρηχο... είναι εντελως ανώδυνο μην ανησυχείς!! Όσο για το φύλο αν είναι σε καλή θέση το μπεμπε θα στο πει.... αλλά πίστεψε με δεν έχει σημασία το φύλο μπροστά στην ανατομία του μωρού που θα δεις!! Θα τρελαθεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Σταλίτσα δεν με νοιάζει καθόλου το φύλο! Από καθαρή περιέργεια θέλω να μάθω! Φαίνονται όλα τόσο καθαρά ε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα

Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα!

Θαγια μου η ωρα η καλη κουκλα μου για σημερα!!!!!!!!!

Κατερινα εγω αυχενικη εκλεισα για τις 11/11 θα ειμαι ακριβως 13 εβδομαδων..

Μην αγχωνεσαι βρε, ολα θα ειναι τελεια με το μωρακι σου!!

Στην κορη μου δε μας ειχαν πει οτι ηταν κοριτσακι στην αυχενικη.

Ο γιατρος μας ειχε πει πιο μετα οτι μαλλον ειναι αγορι, αλλα μετα απο λιγο καιρο μας ειπε οτι ειναι σιγουρα κοριτσι...οποτε καταλαβαινεις, ποτε ετσι ποτε αλλιως.

Μας αρκουσε βεβαια που το μωρο μεγαλωνε οπως επρεπε οποτε τα υπολοιπα ηταν το κερασακι στη τουρτα χαααχα

Εγω δεν εχω αγχος για την αυχενικη, μονο ανυπομονησιαααααα.

Θελω να ξαναδω το μωρακι μου!!! Και ειμαι βεβαιη πως ολα θα ειναι μια χαρα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...