Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα! Πολύτιμες οι πληροφορίες για τα σελτεδάκια θα πάω να πάρω κάμποσα από το τζάμπο. Κατερινάκι μου να'ναι καλά ο γείτονας που δεν θα σε αποχωριστούμε!!! Πολύ χαίρομαι που τα προλάβατε όλα! Εύχομαι σε αυτό το σπίτι πάντα να βασιλεύει υγεία και ευτυχία! Κορίτσια τι ωραία που περάσατε στις εξοχές σας ζηλεύω λίγο η αλήθεια είναι, εγώ κλασικά κρεβάτι. Αλλά εχθές πήγαμε και εμείς γιατρό, κάναμε επαναληπτικό oppler και ο μπεμπούκος κοντεύει 2500 κιλά, παιρνει 200 γραμμάρια την εβδομάδα. Όλα σούπερ και αμνιακά υγρά και το doppler. Μου είπε να κάνω άλλη μια εβδομάδα υπομονή να μπω στην 38η εβδομαδα να περάσουμε και τα 2500 κιλά και επιτέλους θα μπορω να αλωνίζω και εγώ! Αύριο έχω ραντεβού με την μαία μου και θα κάνω και NST. Εσείς έχετε κάνει? Aurora μιλάμε για κορίτσαρο όχι αστεία!!! Jokots ευχαριστούμε για τις συμβουλές! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Maraki μεγάλωσε το αστεράκι σου. Fun και εγώ αυτή την εβδομάδα θα κόψω το μαγνήσιο, γιατί θέλαμε να αφρατέψει λίγο για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα μας κάνει καμία έκπληξη ο μπέμπης. Γενικότερα δεν είναι περίεργο αν το μωράκι είναι fit :-). Stalitsa μου όλα αυτά που αισθάνεσαι είναι απολύτως φυσιολογικά, ν α δεις που όλα θα πάνε υπέροχα και μέχρι την Τετάρτη θα εχεις το μωρό σου αγκαλιά! Περιμενουμε νέα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Σταλίτσα πλησιάζει η μέρα μας όπου ναναι! Τι σου έχει πει η γιατρός σου σχετικά με την πρόκληση σε περίπτωση που ξεπεράσεις την πητ; AURORA μια χαρά ζουμερή η μπεμπάρα σου! Γυναικάρα θα μας βγει! Μαράκι καλά έκανες και έκοψες το μαγνήσιο! Μαρία μου πότε θα μπείς με πρόκληση? Thagia και γω όλα λέει η aurora τα κάνω μέχρι και μετακόμιση αλλά τίποτα η μπέμπα! Ονειράκι χαίρομαι που πέρασες όμορφα υπμονή κοντέυεις και συ! Ναταλία και fun ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Χθες πήγαμε στο γιατρό και παρόλη την κούραση δυστυχώς δεν μου έχουν ξεκινήσει καθόλου συσπάσεις! Ο γιατρός μου είπε ότι θα πάμε με πρόκληση μόλις και αν κλείσω τις σαράντα δηλαδή το επόμενο σάββατο. Δεν μου αρέσει αυτό αλλά τι να κάνω? Ελπίζω κάτι να γίνει και να ξεκινήσει ο τοκετός από μόνος του! Σήμερα έκανα εξετάσεις αίματος και ούρων όλα βγήκαν καλά και αύριο θα πάω στο λητώ για καρδιοτοκογράφημα και ο γιατρος θα με εξετάσει κολπικά να δούμε τι γίνεται! Αχ αυτή η κόρη μου! Τι μετακόμηση έκανα και ξεπατώθηκα, τι σεξ κάνουμε, τι περπάτημα αυτή χαλαρήηηηηηηηηηη! Πείτε οαμιά συμβουλή!!!! Σήμερα είδα και τη μαία μου που τελικά θα έχω μιας και ο γιατρός μου μου την παρέχει και μου έκανε ξενάγηση στο λητώ. Αυτά από μένα! Σας φιλώ όλες και αν δεν έγραψα σε κάποια δεν το κάνω εσκεμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μας ειπε για 20 του μηνα πρωτα ο Θεος αλλα θα θελαμε 21 μιας κ ειναι Κων/νου κ Ελενης οπως κ την πεθερα μου.θα δουμε.θελω να ερθει απο μονη της ομως μεχρι τοτε.το αμνιακο το βλεπει σε καθε υπερηχο?ξεχασα να τον ρωτησω.

stalitsa υπομονη εμεινε τοσο λιγο:-).ασε αυτα τα ορμονικα τσακιζουν κοκκαλα ωρες ωρες.τον εχω τρελανει εγω τον αντρουλη μου με τα δικα μου:-).

κατερινα τελικα οσο κ να προσπαθουμε οποτε θελουν τα μωρακια θα ερθουν απο μονα τους.τουλαχιστον προλαβατε να ετοιμασετε το σπτι.με το καλο να υποδεχτειτε κ το μωρακι σας.

jokots σ'ευχαριστουμε.να σου ζησει το μωρακι σου.

aurora καπου το χασα ποσο βαρος εχει το μωρο σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου γιατί έχετε κανονίσει από τώρα την πρόκληση, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος? Ρωτάω γιατί συνήθως αν είναι όλα καλά ολοκληρώνεις τις 40 εβδομάδες και από εκεί και πέρα αν δεν έχει έρθει από μόνο του το μωρό γίνεται πρόκληση. Μάλιστα οι Άγγλοι περιμένουν εως την 42η εβδομάδα. Εμένα το αμνιακό το βλέπει κάθε φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου γιατί έχετε κανονίσει από τώρα την πρόκληση, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος? Ρωτάω γιατί συνήθως αν είναι όλα καλά ολοκληρώνεις τις 40 εβδομάδες και από εκεί και πέρα αν δεν έχει έρθει από μόνο του το μωρό γίνεται πρόκληση. Μάλιστα οι Άγγλοι περιμένουν εως την 42η εβδομάδα. Εμένα το αμνιακό το βλέπει κάθε φορά.

Γιατι κανω αντιπηκτικες ενεσεις κ θελει να την κοψουμε μια μερα πριν.κ αυτο δεν γινεται χωρις προγραμματισμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Καλημέρα σε όλες! Είμαι η Χρύσα και ήμουν με το γκρουπ των μαμάδων του Απριλίου, το οποίο δυστυχώς ερήμωσε κάποια στιγμή. Τον Τελευταίο 1,5 μήνα παρακόλουθούσα το δικό σας για...συντροφιά - παρηγοριά. Γέννησα στις 23/4 τον μπέμπη μας, στις 40 & 2 εβδομάδες, μέσα σε ούτε 3 ώρες απ'την ώρα εισαγωγής στο μαιευτήριο. (Καταπληκτικός και γάτος ο γιατρός.) Συσπάσεις είχα απ΄το πρωί βέβαια) 

  Σας γράφω εδώ για να βεβαιώσω ότι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ πιο φοβιτσιάρα και "αρνητική" στην ιδέα της ταλαιπωρίας & του πόνου από'μενα. Και το αποτέλεσμα γέννησα πολύ ήσυχα και αξιοπρεπέστατα, πόνεσα δε λέω, πριν την επισκληρίδιο (ναι, μέχρι και αυτή φοβόμουν...!). Αν μείνεις συγκεντρωμένη στις προσπάθεις και τις οδηγίες γιατρού και μαίας όλα πάνε αλυσίδα. Θέλω λοιπόν να ευχηθώ πραγματικά ότι καλύτερο για εσάς και τα μωρά σας! Απ΄τη γέννα και μετά έχω μόνο "αγαπουλίνη" και την προσφέρω απλόχερα. Γι'αυτό ήθελα  πολύ να σας γράψω!

  ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ! :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Golddie να σου ζησει το μωρακι σου!!! Σε ευχαριστούμε πολυ για τα ενθαρρυντικά σου λογια!! :-) Κατερίνα μου εμενα η γιατρος θα με δει την Δευτέρα αν δεν εχω γεννησει κ θα παμε για προκληση 9-10 του μηνα..7 του μηνα ειναι η ΠΗΤ μου! Fun, Aurora, Natalia και Maria οι ορμόνες με εχουν τρελανει! Εχω την μαμα μου εδω κ την κακομοιρα την εχω τρελανει οπως κ τον αντρα μου! Εχουν απίστευτη υπομονη! Ελπίζω κ μπέμπης μας να βγει μοναχουλης κ να μην χρειαστεί προκληση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.Jokots και Golddie να σας ζήσουν τα μωρακια σας :-D Aurora μου ακόμα και 4kg μινιατούρα θα σου φαίνεται η μπουμπου σου.Μαρακι και εγώ πινω μαγνήσιο και μου είπε ο γιατρός να το κόψω γύρω στις 15,και εγώ στις 39 εβδομαδες θα είμαι τοτε.Ναταλια σύντομα θα κανεις και εσυ βολτουλες :-D Κατερινακι ελπίζω να βγει η μπουμπου σου και να μην χρειαστεί να πάτε με πρόκληση.Stalitsa μου ελπίζω και εσένα ο γιος σου να βγει και να μην χρειαστεί πρόκληση,βέβαια πιο σημαντικό είναι να είναι καλά τα παιδάκια μας όπως και να έρθουν :-D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλη Κυριακη ναχουμε!

Ναταλια λιγο ακομα να περασετε τα 2500 και σε βλεπω ολο βολτες να ξεσκασεις!nst εχω κανει δυο και αυριο τριτο.Μετραει κινησεις του εμβρυου και καρδιακο χτυπο και καταλαβαινει ο γιατρος αν νιωθει καλα το μωρο στην κοιλιτσα.Με 4 κινησεις στο 20λεπτο ειναι μια χαρα.Μια ωρα πριν την εξεταση βοηθαει να φας σοκολατα η κατι τετοιο εκτος αν ειναι υπερκινητικο το μπεμπακι ετσι κι αλλιως.Η δικια μου αντι να ζοριζεται τοσο μεγαλη εκει μεσα χορευει μονιμα.Χαμος στο nst.

Κατερινα δε λενε να φυγουν απτη ζεστη τα μωρακια μας!Με τετοιο καιρο και που να πανε;;Μονο Ανοιξη δεν ειναι.Σκεφτομαι θα γεννηθει και θα τρεχω για αφυγραντηρα και θαναβω θερμανση οπως παει και ξενερωνω.Ανοιξιατικα ειναι σχεδον ολα τα ρουχαλακια της.Συσπαση κι εγω καμια ακομα στο nst.

Μαρια η κορακλα μου 3650 στις 38+5... Γιαυτο τα σχολια... Αμνιακο εμενα μετρησε δυο τρεις φορες αλλα σταματησε τωρα.Μακαρι ναρθει η μπεμπα σου οπως θελεις!

Golddie σε ευχαριστουμε που μας χαλαρωνεις!Να σου ζησει το μωρακι σου!Εμεις εδω τα λεμε καθημερινα,οποτε θελεις να μπαινεις να μας λες τα νεα σου και καμια συμβουλη.

Σταλιτσα πως ειμαστε σημερα;;Πηρε ο μικρος την κατηφορα η ακομα;Εγω αρχισα τις δουλειες παλι για να κουραστω.Ολη μερα συσπασουλες χθες αλλα η μικρα το κεφαλι ακομα το σπρωχνει... Δεν εμπεδωθηκε ακομα.

Ονειρακι κοψτο το μαγνησιο,τελικη ευθεια τωρα!

Αντε να μας δω αυτην την εβδομαδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε μαμάδες και μωρά! Aurora, δεν έχω συμβουλές, είναι το πρώτο μου μωρό! Απλά τώρα που πλησιάζετε και ίσως περάσετε την ΠΗΤ, έχω να επισημάνω απ'τη δική μου εμπειρία πόσο καταπληκτικό είναι ο γιατρός να το περιμένει το μωρό. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ όπως περιγράφετε με NST. Είναι φυσιολογικότατο και εφικτότατο ακόμα και στην Ελλάδα να το περιμένουν το μωρό να ξεκινήσει μόνο του τοκετό ως τις 41 + 1. Εγώ γέννησα εύκολα στις 40 + 2, ενώ όλοι γύρω μου ρωτούσαν(και με άγχωναν) : ακόοοοομα;;;;;; Το ότι περίμενε ήταν καταπληκτικό και για το ίδιο το μωρό. Τα κατάφερε απ΄την πρώτη στιγμή με το θηλασμό. Αυτά τα σημαντικά από εμέ! Καλή συνέχεια, όλα θα πάνε καλά και η εγκυμοσύνη θα είναι τόοοσο μακρυνή! Υ.Γ. 1 Επίσης αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία για τα δημόσια μαιευτήρια είμαι εδώ για να την...κατατροπώσω! Το Αλεξάνδρα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!! :)

                Υ.Γ. 2 Όταν με το καλό φτάσει η μέρα που υποπτεύεστε τακτικές συσπάσεις υπάρχουν (άκουσον - άκουσον!) εφαρμογές android για μέτρηση τω συσπάσεων που σου βγάζουν και μέσο όρο τακτικότητας. Αρκετά χρήσιμο, έστω και για μια μέρα! :Ρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχει και app???Καλο!Θα το ψαξω!

Και ναι ναι τις δικες σου εμπειριες θελουμε,μαμαδες με μεγαλυτερα παιδια προσωπικα μεχουν ζαλισει με πολλες χαζομαρες και απαρχαιωμενες ιδεες.Ασε που τα ξερουν οοοολα και "οι γιατροι σημερα δεν ξερουν τι λενε"... Μια νεα μανουλα για εμας ειναι η καλυτερη παρεα!

Για το 40+ που αναφερεις συμφωνω απολυτα και ευτυχως ο γιατρος μου ειπε ας παει και 41 αλλα οι περισσοτεροι επιμενουν σε προκληση,υποθετω για να αποφυγουν καποια ρισκα.Στα κοριτσια απο εδω που ο γιατρος λεει θα κανουμε προκληση ειναι δυσκολο να πεις μην κανεις.Εγω λεω παντως να λετε τι θελετε!Πρωτη γνωμη εχουμε εμεις!Αρκει βεβαια ναναι ολα καλα οπως ειπες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου μην τρελαινεστε με την προκληση.φυσιολογικος τοκετος θα ειναι παλι απλα οι γιατροι θελουν να ειναι σιγουροι οτι τα μωρα δε θα κανουν κακα μεσα στο σακο τους κατι το οποιο θα προκαλεσει μικροβιαιμια που σημαινει μικροβιο στο αιμα και αν γινει αυτο τοτε παει να πει οτι ειμαστε στο τσακ για σηψαιμια και κινδυνεουν και οι δυο μαμα και μωρο.επισης να πω οτι αυτο που πιστευω ειναι οτι ο γιατρος που λεει να το παρει με προκληση αυτο θελει να αποφυγει.τα λεφτα τους θα τα παρουν ειτε γεννησετε σημερα ας πουμε ειτε σε μια εβδομαδα.εκτος και επιμενει για καισαρικη.εκει αλλαζει και παει να πει εχει καποιο σκοπο.αλλα αν επιμενει ο γιατρος για φυσιολογικο με προκληση καποιο λογο θα εχει.και πιστευω οτι οποιος γιατρος περιμενει 41 η΄ και 42 εβδομαδες διακινδυνευει ΠΟΛΛΑ.αυτα απο μενα για την προκληση.να ειστε ολες καλα και με το καλο τα μωρακια σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Αυτο με την προκληση ειναι μεγαλο θεμα... εμενα η δικια μου γιατρος δεν περιμενει..δεν αναλαμβανει το ρισκο του να παθει κατι το μωρο... και μου παραδεχτηκεοτι μεγαλο ποσοστο των προκλησεων καταληγει σε κααιαρικες..ευχομαι να μην φτασω να κλεισω τις 40 γιατι αλλιως δεν ξερω τι θα κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας! Επιτέλους όμορφη μέρα σήμερα στην Αθήνα! Κάναμε το nst σήμερα και όλα καλά, κουλ τύπος το αντράκι μου, κανένα ίχνος στρές. Aurora δεν χρειαστήκαμε σοκολάτα, τα έδωσε όλα ο μπέμπης δεν προλάβαινα να πατάω το κουμπάκι αφου σε κάποια φάση λέω στον γιατρό αστειευόμενη να το πατάω καλύτερα όταν δεν κινείται. :-) Aurora υπερκινητικά τα μωρά μας! Όσο για το πότε θα βγει η μπέμπα σου όσες δουλειές και να κάνεις αν δεν το αποφασίσει η μπέμπα να βγεί δεν γίνεται τίποτα. Ξέρουν τα μωράκια μας πότε πρέπει να βγουν. Golddie πραγματικά είναι πολύ σημαντικό που μας λες την εμπειρία σου, εμένα τουλάχιστον με βοηθάς πολύ και σ' ευχαριστώ! Και εγώ θεωρώ ότι είναι σημαντικό ο γιατρός να περιμένει 10 μέρες από την ΠΗΤ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ και δεν υπάρχει λόγος. Εμείς το έχουμε συζητήσει με τον γιατρό του έχουμε εξηγήσει την επιθυμία μας να γίνουν όλα με τις λιγότερες παρεμβάσεις, το καλό είναι ότι και ο ίδιος είναι της ιδίας λογικής, σε στενή παρακολούθηση βεβαίως. Όσο για τα δημόσια νοσοκομεία στην επόμενη εγκυμοσύνη με το καλό και εγώ Αλεξάνδρα δαγκωτό, έχω ακούσει τα καλύτερα. :-) Θα την κατεβάσω την εφαρμογή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,μακάρι να μην χρειαστούμε προκληση και να έρθουν τα μωρακια μας απο μόνα τους,αλλά και εγώ νομιζω οτι έχουν βολευτει στις κοιλιτσες μας :-D Αχ ανυπομωνω να ερθει βρε κοριτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Αυτο με την προκληση ειναι μεγαλο θεμα... εμενα η δικια μου γιατρος δεν περιμενει..δεν αναλαμβανει το ρισκο του να παθει κατι το μωρο... και μου παραδεχτηκεοτι μεγαλο ποσοστο των προκλησεων καταληγει σε κααιαρικες..ευχομαι να μην φτασω να κλεισω τις 40 γιατι αλλιως δεν ξερω τι θα κανω...

fun μου καλησπερα.να ρωτησω κατι?πως η προκληση καταληγει σε καισαρικη?σου εξηγησε η γιατρος σου?γιατι νομιζω η προκληση ειναι οτι σου σπανε τα νερα τεχνητα αν δε σπασουν μονα τους.σου βαζουν και ορο οξυτοκινης για να αρχισουν οι πονοι και απο οταν αρχισουν και αφου εχουν σπασει τα νερα κανεις φυσιολογικο τοκετο...οποτε γιατι να πας καισαρικη?μαλλον δεν το καταλαβαινω σωστα?αυτο που εχω εγω παντως να πω ειναι οτι η ευχη μας πρεπει να ειναι να ερθουν γερα μωρακια χωρις προβλημα ανεξαρτητως του τροπου που θα γεννηθουν και οχι να ευχομαστε να γεννησουμε πριν τις 40 εβδομαδες με το φοβο της προκλησης η΄ακομα ακομα και της καισαρικης.ρωτηστε και μενα τι ευχομουν τοσο καιρο που γεννησα μολις 28 εβδομαδων!.αν με το καλο πας 40 και δεν εχει ξεκινησει ο τοκετος,μαζι με τη γιατρο σου θα βρειτε την καλυτερη λυση.δε θελει αγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προκληση γινεται με ορο ωκυτοκινης ή υποθετο προσταγλαδινης.Αν οι συσπασεις και η διαστολη δεν προχωρησουν μεσα σε καποιες ωρες οι γιατροι πανε για καισαρικη.

Η τεχνικη ρηξη υμενων ειναι οταν ο γιατρος με τα δαχτυλα σπαει τα νερα αν δεν εχουν σπασει μονα τους κατα τον τοκετο.

Εχει δικιο,πολλες φορες καταληγει σε καισαρικη η διαδικασια γιατι πολλες γυναικες δεν εχουν συσπασεις παρα την προκληση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε?εμεις πηγαμε για καποια ψωνια που ειχαν μεινει κ ξαπλωσα τωρα γιατι εχω εντονα πονακια χαμηλα.αφου λεω να βαλω σερβιετα μηπως μου ερθει περιοδος:-).

κοριτσια αγχωθηκα τωρα με την προκληση.εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οντως σου βαζουν φαρμακα για να ξεκινησει ο τοκετος αλλα αν καταλαβα καλα μου ειπε ο γυναικολογος οτι αν δεν εχω καθολου διαστολη δεν υπαρχει λογος να μου σπασει τα νερα κ να παιδευτουμε.επισης σε ολη την διαρκεια ειμαστε συνδεδεμενες με το nst για να παρακολουθουν τους παλμους του μωρου.οποιαδηποτε στιγμη το μωρο ζοριστει η πεσουν οι παλμοι πας για καισαρικη.αυτο ισχυει κ στον φ.τ χωρις προκληση βεβαια.μονο που στην προκληση μπορει να σου παρει πολλες ωρες.

σκεφτομαι τροπους να ερθει η μπεμπα απο μονη της.ο πατροπαραδοτος δυστυχως δεν παιζει γιατι φοβαται ο αντρουλης μου.τι αλλο να κανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και οι μαιες στο ιπποκρατειο που εκανα σεμιναριο αυτο μας ειπαν για την προκληση. Στον φ.τ δεν σε εχουν συνεχεια συνδεδεμενη με τον καρδιοτοκογραφο ενω στην προκληση εισαι συνεχως στο μηχανημα κ μολις δουνε κατι διαφορετικο στους παλμους του μωρου δεν ρισκαρουν προχωρανε σε καισαρικη... Νικημου εχεις τοσο δικιο.. ας ειναιγερα κ δυνατα και ας ερθουν οπως θελουν... καμια μας ουτε οι γιατροι δεν θελουν το κακο μας κ δεν θα παιξουν με την υγεια τοσο των μαμαδων οσο και των μωρων μας... απλα συζηταμε για τις διαφορετικες τακτικες που ακολουθουν οι γιατροι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τιποτα ακομη κ εγω!! Εχω πόνους οι οποίοι οταν περπαταω γίνονται πιο εντονοι αλλα μεχρι εκεί! Αποφάσισα να αποβαλλω εντελως το αγχος κ να μην σκέφτομαι ποτε θα βγει ο μπέμπης! Οτι ειναι να γίνει ας γίνει! Αυριο εχω ραντεβού με τη γιατρο, για να δούμε τι θα μου πει!! Περπαταω παντως 1 ωρα το πρωι κ αλλο τοσο το απόγευμα. Δεν αντεχω παραπάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως την Σταλιτσα κι εγω ηλπιζα... :-)

Καλα θα κανεις,θα ερθει ο μικρουλης με το πασο του.

Μαρια μην αγχωνεσαι και ολα καλα θα πανε.Και μη σκεφτεσαι τι να κανεις,βλεπεις εδω,ολες κατι κανουμε αλλα τα μωρακια εχουν το δικο τους προγραμμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stalitsa αυριο λογικα μπορει να δει ο γυναικολογος εκτος αν εχει αλλη αποψη το βραδυ ο μπεμπης σου:-)

κοριτσια καταλαβαινουν απο το nst αν ζοριζεται το μωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε για καρδιοτοκογράφημα και από συσπάσεις τίποτα. Και ο τράχηλος ίδιος. Ο γιατρός μου δεν ρισκάρει την υγεία του μωρού κ τη δική μου οπότε αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι την παραδκευή τη νύχτα θα μπω το σαββατο με πρόκληση. Μου είπε ότι περίπου και η νίκη. Εγώ είμαι αγχωμένη αλλά πιστεύω ότι όπως κ ναχει θα περάσουν οι μέρες κ όλα θα περάσουν. Ας γεννηθούν καλά και αυτό μετράει. Τις προαιρετικές εξετάσεις νεογνού θα τις κανετε; και τελικά ποιές θα κάνετε ρούμινγκ ιν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε κοριτσια?βλεπω τα μπεμπακια βολευτηκαν στις κοιλιτσες!stalitsa οπως τα λες δεν θελει αγχος!aurora μια χαρα η μπεμπα!!κ μενα στα 3500 την υπολογιζει να φτασει ο γιατρος ετσι οπως την ειδε τελευταια φορα.τωρα πεμπτη θα παω να δω ποσο πηρε.τις ταιζουμε καλα!! :) για την προκληση εγω ξερω μονο οτι μουπε η κουμπαρα μου που εκανε,πηγε με τεχνιτους πονους,φυσιολογικος τοκετος κ το μωρο 3900!!α κ ειναι  μετριου υψους ο γιατρος της ελεγε δεν ηταν για τη δικη της κατασκευη τοσο μεγαλο μωρο.εμ ο μπαμπας 2μετρα!!κ ολα οκ μουπε μετα την επισκληριδιο βεβαιως βεβαιως!!πριν πονουσε κ τους πηραν 14 ωρες συνολικα.συγουρα το καλυτερο ειναι ναρθει φυσιολογικα αλλα με οποιν τροπο κ ναρθουν γερα ναναι!!maria πρεπει να ξεμπλεχτηκε η μπεμπα σου  αφου λετε για φυσιολογικο.προς το παρον εχω κ γω πονακια πιο συχνα κ εντονα αλλα για μενα ειναι νωρις ακομα.θελω τουλ 2βδομ.κ τις 2 τελευταιες μερες παω για τα τελευταια ψωνια κ πιανω 3ωρα σε ορθοστασια και περπατημα αφου ο αντρας μου αναρωτιεται πως αντεχω!εμ λεω αφου ειναι για τη μπεμπα!!jokoτs goldie ευχαριστουμε. να σας ζησουν τα μωρακια!!θελουμε κ τις δικες σας συμβουλες!!μπορουμε να καταλαβουμε εμπεδωση?katerina ευχομαι μες τη βδομ να σπασουν τα νερα κ να μην χρειαστει προκληση οπως κ ναχει γερο ναναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα ευχομαι να ερθει το μωρακι σου μονο του μεχρι το Σαββατο.

kryst δεν ξεμπλεχτηκε αλλα μου ειπε ο γυναικολογος οτι αν υπαρξει καποιο προβλημα θα το δει την ωρα του τοκετου.ξεκιναμε για φ.τ κ βλεπουμε.ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες μας.σημασια εχει να γεννηθουν ολα γερα κ δυνατα ειτε φυσιολογικα ειτε με κ.τ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα να φοβάσαι λόγω ιστορικού - δυστυχώς όταν σου χει συμβεί το χειρότερο είναι κάπως αναπόφευκτο να το βγάλεις απ' το μυαλό σου... Απλά θα σου πω κάτι που λέω κι εγώ στον εαυτό μου όταν πάει και γυρνάει το μυαλό στις τρομακτικές σκέψεις και εικόνες του άσχημου παρελθόντος: μέσα μου μεγαλώνει ένα νέο μωράκι και δε του αξίζει να μην το γιορτάζω κάθε μέρα που είμαι έγκυος σ αυτό ❤️ Ολα καλά θα πάνε στο ραντεβού σας, περιμένουμε νεακια 🙏 
    • Μπράβο ειλικρινά που τα καταφέρνεις μόνη σου τόσες πολλές ώρες σερί. Είσαι μάχιμη και αγωνίστρια. Δεν είναι εύκολο ούτε ψυχολογικά, ούτε σωματικά, ειδικά τώρα που έχουν μειωθεί οι ημερήσιοι ύπνοι - εμένα πχ κοιμάται το πολύ 2-3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας, που σημαίνει ότι είναι δύσκολο να προλάβω να κάνω τα πάντα σε αυτό το μικρό χρονικό παράθυρο.  Ο δικός μου άντρας λείπει από τις 9.00 και επιστρέφει στις 17.30. Δεν είναι το καλύτερό μου να μένω σπίτι τόσο πολύ και έτσι κάνω τουλάχιστον 2 βόλτες με το καρότσι στη γειτονιά και μάλιστα τη μία επιλέγω να πηγαίνω σε φούρνο ή καφετέρια, γιατί εκεί συνήθως ξοδεύουμε λίγο περισσότερο χρόνο~ @Eliza Kats @peacock Ρε παιδιά, σήμερα ξεμύτισε και το έβδομο (7ο) δοντάκι.... Επειδή με δαγκώνει αρκετά πλέον (έχει βαρεθεί όλα τα μασητικά του), σε σημείο τέτοιο που πονάω ΠΟΛΥ, θα ξεκινήσω άμεσα τα πατημένα, μήπως πάμε και σε κομματάκια πριν κλείσουμε το έτος.. Το έτος.. πόσο απίστευτο, πόσο ονειρεμένο.  Ακόμα συνέρχομαι ψυχικά, νοητικά, σωματικά από την κύηση, τον τοκετό, το νεογέννητο. Πόσο πανδύσκολο ήταν και είναι, μα και π΄όσο ανταμειφτικό. Ένας παραμυθένιος, συγκλονιστικός χρόνος... ❤️❤️❤️❤️❤️               
    • Με το καλό κορίτσι μου!! Η γλυκουλα πλέον συνήθισε ❤️❤️ ο ύπνος γιατί; Ο βραδινός; Εμείς καλά! Αρχίσαμε εδώ κ μια βδομάδα λαχανικά κ σιγά σιγά κάτι τρώει η μπουμπου μου. Είχε κ παλινδρόμηση με το γάλα κ ελπίζουμε τώρα με τις τροφές να στρώσει. Γενικά το θέμα γάλα, δεν μας πάει καλά απ την αρχή 😂 κατα τα αλλά καλά…εγώ αρχίσει κ κουράζομαι λίγο παραπάνω πλέον, γιατί βαριέται εύκολα κ θέλει συνέχεια ενασχόληση, ενώ ήταν αρκετά ανεξάρτητη. Την μέρα κάνει 3 μισαωρους ύπνους κ δεν προλαβαίνω καθόλου να ξεκουραστώ…
    • Νομίζω ότι αυξάνονται και οι ανάγκες τώρα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη οπότε αν είχες χαμηλό κι από πριν λογικό τώρα να κατεβαίνει κι άλλο  Εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι λογικά κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αυξήσουμε τον σίδηρο, οπότε ίσως και σένα να παίρνεις παραπάνω. Τώρα που θα πάω κι εγώ θα μου γράψει εξετάσεις να δούμε πού είμαστε 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...