Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγώ γι' αυτό δεν του το είπα γιατί δεν ήθελα να διαφωνήσω.. Τα χάπια αυτά είναι προγεστερόνη.. Θα μπορούσες να κάνεις μια εξέταση προγεστερόνης και μόνο ΑΝ είναι χαμηλή τότε ίσως να το συζητούσες με τον γιατρό σου αλλά χωρίς να ξέρει ο γιατρός πόση προγεστερόνη έχεις και να τα δίνει έτσι δεν το βρίσκω λογικό. Βέβαια το κάνουν σχεδόν όλοι οι γιατροί της Ελλάδας... Στις σκανδιναβικές χώρες, στην Αγγλία και στη Γερμανία δεν τα δίνουν σε καμία περίπτωση ακόμη κι αν έχεις χαμηλή προγεστερόνη. Εγώ έκανα το εξής, έμεινα μερικές μέρες μόνο στο κρεβάτι και μετά σιγά σιγά επανέφερα τον οργανισμό μου να κάθομαι και να σηκώνομαι και μέχρι στιγμής δεν είδα τίποτα ξανά.. Αλλά επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική καλύτερα να το συζητούσες μαζί του και να του έλεγες ότι δεν θα ήθελες να πάρεις χάπια κ αν θα βλάψει κάπου αν δεν τα πάρεις!

Alesia που να δεις εγώ πώς στεναχωρήθηκα που είναι κοντινά μου άτομα... Όλη μέρα σκέφτομαι την ξαδέρφη μου, τι σταυρό σηκώνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H προγεστερόνη όμως ρε κορίτσια δεν είναι βασική; Αν την πάρεις, ενώ έχεις καλές τιμές, είναι αρνητικό; Μου κάνει εντύπωση που τα δίνουν όλοι τόσο εύκολα, αν είχε αποδειχτεί πως είναι βλαβερό δεν πιστεύω πως θα τα έδιναν...

Όσο για τους γιατρούς του εξωτερικού thagia μη τα συγκρίνεις.

Εγώ που πήγα στον γιατρό εδώ (Αγγλία) την πρώτη φορά μου λέει η εγκυμοσύνη είναι τελείως φυσιολογική κατάσταση και δεν χρειάζεται να προσέχεις κάτι. Δεν μου είπε καν να μη πίνω και να μη καπνίζω. Ούτε να μην τρωω σούσι και να προσέχω τα κρέατα. Τίποτα. Το μόνο που μου είπε είναι να ξεκινήσω φολικό οξύ.

Για να μην αναφέρω το οτι το ξέρει οτι έχω το στίγμα μεσογειακής αναιμίας και ούτε που με ρώτησε αν το έχει ο σύντροφος για να κάνουμε τις ανάλογες εξετάσεις.

Επεξεργάστηκε από Alessia
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι THAGIA αυτό θα του πω και βλέπουμε!!! ALESSIA φαντάζομαι πως όταν σου είπε ότι η εγκυμοσύνη είναι μια φυσιολογική κατάσταση εννοούσε ότι δεν είσαι άρρωστη και το ότι μία έγκυος δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται απτους άλλους σαν άρρωστος άνθρωπος. Βέβαια θα έπρεπε να σου πει ότι δεν κάνει να πίνεις και να καπνίζεις!!! Και έτσι είναι. Αν μία εγκυμοσύνη δεν έχει επιπλοκές ή δυσκολίες τότε δεν χρειάζεται ούτε να σταματήσεις τη δουλειά, ούτε τις βόλτες, ούτε τις επαφές με τον άντρα σου. Βέβαια όλα αυτά με προσοχή!!!! Ας προσπαθήσουμε να μην αγχωνόμαστε και να μη στεναχωριόμαστε και όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου,τι κάνετε??είχα μέρες να μπω γιατί όλο το σαββατοκύριακο βολτάραμε και εχθες το βράδυ κατεβάσαμε τα χειμωνιτικα γιατί εδω ήρθε νωρίς ο χειμώνας φέτος αλλά σήμερα είμαι απο το πρωι αγκαλιά με τη λεκάνη μου!!!!!!Κατερινάκι τι περιπέτεια ήταν και αυτή που πέρασες,ευτυχώς που είναι καλά το μωράκι σου,ξάπλα και μην κάνεις τίποτα!!!!!!!Το έχουν ξεφτυλίσει με τα φάρμακα τα δίνουν για καραμέλες!!!η πρωτη γυναικολόγος που είχα μου είπε οτι με το που θα ξαναμείνω εγκυος να παίρνω τα utrogestan και παιδική απιρίνη για θρομβοφιλία χωρίς να κάνω εξετάσεις!!!!!!!Alessia πάντως απο ότι έχω ακούσει δεν πολυασχολόυνται εξω και οι επισκέψεις δεν ειναι πολυ συχνες,ισχύει?Mimi μου πώς είσαι?η πρωτη φορά να μείνεις εγκυος μπορεί να ναι δυσκολη μετά μένεις αμέσως αρκεί να μην έχεις άγχος!!THAGIA είναι τρομερό αυτό που συνέβη στις γνωστές σου,είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση τους πάντα πονας όταν χάνεις το μωρό σου αλλά οταν είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ή στη γέννα είναι είναι πολύ πιο δύσκολο!!!Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα μόνο να προσευχόμαστε να πάνε όλα καλά!!οτι είναι να γίνει θα γίνει!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ALESSIA φαντάζομαι πως όταν σου είπε ότι η εγκυμοσύνη είναι μια φυσιολογική κατάσταση εννοούσε ότι δεν είσαι άρρωστη και το ότι μία έγκυος δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται απτους άλλους σαν άρρωστος άνθρωπος. Βέβαια θα έπρεπε να σου πει ότι δεν κάνει να πίνεις και να καπνίζεις!!! Και έτσι είναι. Αν μία εγκυμοσύνη δεν έχει επιπλοκές ή δυσκολίες τότε δεν χρειάζεται ούτε να σταματήσεις τη δουλειά, ούτε τις βόλτες, ούτε τις επαφές με τον άντρα σου. Βέβαια όλα αυτά με προσοχή!!!! Ας προσπαθήσουμε να μην αγχωνόμαστε και να μη στεναχωριόμαστε και όλα θα πάνε καλά!!!

Αυτό εννοούσε Κατερίνα μου, και συμφωνώ απολύτως, όμως να μη μου πει να προσέχω τα κρέατα κτλ; Καλύτερα να προσέχεις για να έχεις. Και να μη με ρωτήσει για το στίγμα; Αυτό είναι πολύ βασικό αφού υπάρχει πιθανότητα το μωράκι να είναι άρρωστο και να χρειάζεται μεταγγίσεις αίματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alessia πάντως απο ότι έχω ακούσει δεν πολυασχολόυνται εξω και οι επισκέψεις δεν ειναι πολυ συχνες,ισχύει?

Ισχύει. Και δεν φαίνεται να προσέχουν όσο προσέχουμε εμείς στην Ελλάδα. Να φανταστείς την πρώτη μου επισκεψη για υπέρηχο θα την κάνω κάποια στιγμή ανάμεσα στην 12η-15η εβδομάδα. Μερικές φορές ίσως κι εμείς να γινόμαστε υπερβολικοί, αλλα κάποια πράγματα είναι βασικά και εδώ δεν φαίνεται να ανησυχούν και πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πότε θα κάνεις υπέρηχο????τόσο αργά??????πο πο θα έχεις πολύ άγχος να μην ξέρεις τι γίνεται μέχρι τότε!!!πάντως το στίγμα είναι σοβαρό,πρέπει να κάνει και ο αντρας σου,σε ιδιωτικό δεν μπορεί να την κάνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πότε θα κάνεις υπέρηχο????τόσο αργά??????πο πο θα έχεις πολύ άγχος να μην ξέρεις τι γίνεται μέχρι τότε!!!πάντως το στίγμα είναι σοβαρό,πρέπει να κάνει και ο αντρας σου,σε ιδιωτικό δεν μπορεί να την κάνει?

Ευτυχώς, όντας Ελληνες Christi μου την εξέταση την έχουμε κάνει εδώ και πολλα χρόνια για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Αλλά κανένας δεν με ρώτησε, ούτε ζήτησε να την κάνει για να δει αν το έχει και εκείνος.

Ναι, τόσο αργά γίνεται ο πρώτος υπέρηχος εδώ. Αλλά θα πάω σε ένα ιδιωτικό να κάνω τον πρώτο αυτή τη Παρασκευή που θα είναι 7 εβδομάδων, δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω σχεδόν 2 μήνες! Είναι για γέλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alesia ούτε εμένα μου είπε τίποτα για κάπνισμα κ ποτό και γενικα δεν μου είπε τίποτα, μόνο τι θέλω να ρωτήσω.. Τον ρώτησα για βάψιμο μαλλιών κ νυχιών κ για το συκώτι το οποίο μου είπε ότι κάνει να τρώω ενώ απ ' ότι διάβασα δεν κάνει σε εγκύους... Τώρα βέβαια σε ότι αφορά τις επισκέψεις είναι λίγο τραβηγμένο να μην έχεις κάνει ως τη 12η εβδομάδα υπέρηχο, έχεις δίκιο... Ουφ τι να πω, πάντως είναι καλό ο,τιδήποτε μας δίνουν σε φάρμακο να το ψάχνουμε κ να μην τα παίρνουμε στα τυφλά ειδικά αν δεν χρειάζονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thagia εγώ θα το έψαχνα λίγο με το φάρμακο και αν αποφάσιζα πως είναι καλύτερα μη το πάρω, προσωπικά θα άλλαζα γιατρό γιατί θέλεις τον γιατρό σου να τον εμπιστεύεσαι 100%, έτσι δεν είναι; Για να σου το δίνει πιστεύει πως χρειάζεται και πως δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά αν ψάξεις και δεις πως υπάρχει κίνδυνος και ο γιατρός σου είναι αφελής καλύτερα να βρεις κάποιον άλλον που το ψάχνει καλύτερα και αποφεύγει τέτοιους κινδύνους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν μου το έδωσε καλή μου!! Απλά γνωρίζω ότι τα έχει δώσει σε πολλές κοπέλες, σε μένα δεν έχει πει κάτι συγκεκριμένα... Στην Κατερίνα που της τα έδωσε ο γιατρός της είπα ότι το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να το συζητήσει με τον γιατρό της κι αφου δεν τα θέλει να του το πει...! Κι εγώ επειδή είμαι στην επαρχία όπου δεν έχουμε καμία ιδιωτική κλινική πάω στο δημόσιο νοσοκομείο όπου δεν έχω επιλογές γιατρών δυστυχως...!

Επεξεργάστηκε από thagia
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!

Επεστρεψα απ το γιατρο.

ΜΑΡΙΕΛΑ στο δικο σου πηγα κ ειναι παρα πολυ καλος!!!!

Λοιπον, καταρχας δεν αλλαζει κατι σ αυτο που ηδη ξεραμε,

δλδ δεν υπαρχει κανονικη κυηση, γιατι το εμβρυο δεν αναπτυσσεται παραλληλαμε τον σακο.

Αυτο οφειλεται σε χρωμ/κη ανωμαλια που τυχαινει πολυ απλα.

Μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μου ξανασυμβει κ χαρηκα πολυ για αυτο!

Επισης μου ειπε οτι δεν συμφωνει με την χορηγηση utrogestan, γιατι πολυ απλα δεν εχει αποδειχθει οτι βοηθαει σε κατι.

Μου ειπε οτι δεν θα χρειαστει να κανουμε αποξεση, κ συμφωνησα μαζι του γιατι δεν παυει να ειναι ενα χειρουργειο.

Θα περιμενουμε να γινει αποβολη, κ αν δεν ερθει απο μονη της θα την προκαλεσουμε με ενα υποθετο κολπικο.

Θα ειναι μια κανονικη περιοδος, κ δεν θα ποναει απαραιτητα παραπανω απο μια κανονικη περιοδο.

Κοριτσια μου φυγε ενα τεραστιο βαρος, κ μαλιστα μου ειπε οτι μπορω να παω για δουλεια κανονικα!

Συγγνωμη αν σας ανησυχησα, ή αν σας κουρασα!

Σ ευχαριστώ πολυ ΜΑΡΙΕΛΑ μου, ο γιατρος σου ηταν κατι παραπανω απο καλος γιατρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mimi μου ακούγεσαι ανακουφισμένη! Η χρωμοσωμική ανωμαλία είναι πολύ συχνή και είναι καλό που ό,τι έγινε έγινε τώρα στην αρχή!! Ακούγεσαι πολύ θετικός άνθρωπος και σύντομα ο Θεούλης θα σου το ανταποδώσει με ένα νέο μωράκι!! Να μπαίνεις να μας γράφεις νέα σου, έτσι;;;; Επίσης, αφού σου έδωσε εναλλακτικές αντί για απόξεση είναι πολύ καλό γιατί δε θα μπεις σε όλη τη διαδικασία με νάρκωση κτλ..! Το συγνώμη κάνω ότι δεν το βλέπω γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να μας το ζητάς...! Καλή επιστροφή στη δουλίτσα με χαμόγελο κι τα καλύτερα θα έρθουν!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! ΑΛΕΣΙΑ δεν συμφωνώ στο να αλλάξει μια γυναίκα γιατρό μόνο και μόνο επειδή της χορήγησε ένα φάρμακο. Αν κάθε φορά αλλάζουμε γιατρό με το παραμικρό δεν θα μας μείνει κανείς. Απλά θα του πω ότι δεν θέλω να το πάρω. ΜΙΝΙ μου καλή χαίρομαι που βρήκες έναν γιατρό που σε βοήθησε! Ευχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να μην χαθείς και να τα λέμε! Άλλωστε πιστεύω ότι σε κανά μήνα δύο θα είσαι και πάλι εγκυούλα! THAGIA μου εννοείται ότι θα του το πω! Christi υπομονή με τους εμετούς!!!! Και γω τα ίδια είχα μέχρι προχθές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

THAGIA σ ευχαριστώ παρα πολύ για τα καλα σου λογια, οντως ειμαι θετικη σε οτι μου συμβαινει, γιατι ειναι κατι που με βελτιωνει στο πως βλεπω τη ζωη!

KATERINA μου σ ευχαριστω πολυ, μακαρι να μεινω εγκυος συντομα παλι! Θα σας ξαναβρω να σας τα πω σιγουρα!

Θα σου στειλω πμ με τα στοιχεια του γιατρου της MARIELAS.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν μου το έδωσε καλή μου!! Απλά γνωρίζω ότι τα έχει δώσει σε πολλές κοπέλες, σε μένα δεν έχει πει κάτι συγκεκριμένα...

Ναι δεν το έγραψα σωστά, το ξέρω πως δεν σου το έδωσε, μιλούσα γενικά και αόριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mimi μου, τι καλά που δεν χρειάζεται να κάνεις επέμβαση, κι εγώ πιστεύω πως είναι καλύτερα να το αφήσεις να το χειριστεί η φύση μας, ξέρει καλύτερα από όλους τι κάνει! Και πολύ σύντομα μία νέα εγκυμοσύνη και ένα μωράκι στην αγκαλιά!

Επεξεργάστηκε από Alessia
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mimi μου χαίρομαι που είσαι καλύτερα και αποδεχτηκες το γεγονος!Η φύση προνοει απο το να γινόταν αργότερα ή να είχε πρόβλημα το μωράκι σου καλύτερα τώρα!!!Αφου θα γλιτώσεις και την απόξεση μια χαρά θα μπορέσετε και κατευθείαν να ξεκινήσεις τις προσπάθειες σας!!!!! Ποτέ δεν θα ξεχάσεις αυτό το μωράκι πάντα θα το σκέφτεσαι και θα πονάς αλλά προχώρησε ξεκινήστε κατευθείαν για αλλο μωράκι μην αφήσετε τον καιρό,γιατί μετά μπορεί να σε πάρει απο κάτω!!!!!οτι θέλεις εμείς είμαστε εδω!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιμακι μου δε ξερεις ποσο χαιρομαι που βλεπω πως το αντιμετωπιζεις τελειως διαφορετικα!!

Χαιρομαι που σε επεισα να παρεις δευτερη γνωμη και που το εκανες τοσο συντομα!

Γιατρους εγω δε συστηνω γτ δε τους εμπιστευομαι ομως ο συγκεκριμενος ειναι εξαιρεση!!!

Το σημαντικοτερο ειναι οτι γλυτωνεις την αποξεση, μη γελιομαστε, ειναι σαν εκτρωση...

Ελπιζω γρηγορα να γεμισει η κοιλιτσα σου με ενα γερο μωρο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Πώς είστε σήμερα?? Χτες μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως αν δεν θέλω να πάρω τα χάπια δεν υπάρχει πρόβλημα. Μου είπε πως δεν έχει αποδειχτεί ότι βοηθούν αλλά σίγουρα δεν θα μου έκαναν κακό. Έχω λίγο τσιμπημένο ζάχαρο για εγκυμοσύνη. Είναι στο 100. Μου είπε να δω ενδοκρινολόγο. Μόνο που είμαι πολύ γλυκατζού ειδικά τώρα. ΜΙΝΙ μου σου στέλνω τις ευχές μου και σίγουρα θα σε έχουμε κοντά μας σύντομα! Αλλά έτσι και αλλιώς να μας γράφεις τα νέα σου!!!![smilie=bunny.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerina το ζάχαρο το είχες και από πριν ή το απέκτησες τώρα;

Όταν έχεις όρεξη για γλυκό φάε λίγα σταφύλλια και θα δεις πως θα ξεχαστείς αμέσως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω ζάχαρο είμαι εντός των φυσιολογικών τιμών. Απλά είναι τσιμπημένο για αρχή εγκυμοσύνης διότι στην πορεία της ανεβαίνει έτσι και αλλιώς όποτε πρέπει να το κρατάμε σε χαμηλά επίπεδα. Από γλυκά δεν τρώω πάστες και τέτοια αλλά κανα τσουρεκάκι το πρωί ή φρυγανιές με μέλι και καμιά σοκολατίτσα. Τώρα θα προσπαθήσω να τα μειώσω όσο μπορώ. Θα δοκιμάσω με τα σταφύλια. Εσύ πως είσαι σήμερα ΑΛΕΣΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerina να το δοκιμάσεις, σε μενα δουλεύει πάντα! Τις τελευταίες μέρες δεν έχω καθόλου όρεξη για φαγητό και με ανησυχεί. Μπορεί να περάσει και όλη η μέρα και να μη θελήσω να φάω τίποτα. Επίσης έχω πονοκέφαλο και γενικά αδιαθεσία. Δεν μπορώ να παραπονεθώ όμως, καλά είμαι σε γενικές γραμμές σήμερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς μπορεί να έτυχε να μην νιώθεις καλά μερικές μέρες είναι φυσιολογικό!!! Αν δεν έχεις όρεξη προσπάθησε να τρως μικρές ποσότητες κάθε 3 ώρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...