Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περιέργα αποτελεσματα χοριακής γονοδοτροπινης


Recommended Posts

:dry:

Καλησπέρα θα ηθελα να μάθω εαν γνωρίζει κανεις τι σημαίνει η χαμήλή χοριακή η ηψυλή είναι πρόβλημα για συνδρομα γενικώς αλλα η χαμήλη?

Ειμαι τώρα στην 22η εβδομαδα και τα αποτελέσματα μου στην 18η ήταν 0,4 ένώ φυσιολόγικά είναι πάνω απο 0,6 συνήθως 0,8.Εχουμε κάνει ολες τις εξέτασεις οι οποιες ήταν καλές μόνο λίγο το μηρίαιο οστό ειναι πιο μικρό της εβδομαδας του αλλα και αυτό είναι μέσα στα πλαίσια.Εαν ξέρει κάποιος κατι σχετικά παρακαλώ να με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera Xris! Den mporw na sou lysw

tin aporia giati den gnwrizw tis times,

alla min vazeis kako me to myalo sou!

O giatros sou tha sou apantisei se ola kai

ws tote, ta koritsia tou mammyland

me paromoies empeiries, gia na se kathysixasoun!

Esy to mono pou exeis na kaneis einai

THETIKES SKEPSEIS!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera Xris! Den mporw na sou lysw

tin aporia giati den gnwrizw tis times,

alla min vazeis kako me to myalo sou!

O giatros sou tha sou apantisei se ola kai

ws tote, ta koritsia tou mammyland

me paromoies empeiries, gia na se kathysixasoun!

Esy to mono pou exeis na kaneis einai

THETIKES SKEPSEIS!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:huh: Βασικά δεν το ειχα κάνει μόνο αυτή την εβδομάδα το εκανα και την 17η το διπλό τεστ επειδή δεν πρόλαβα δώσω αίμα για την αυχενική και ο γιατρός μου ειπε να κάνουμε το διπλό ετσι για να καλυφθούμε αλλα επειδή τα αποτελέσματα ηταν χαμηλά της χοριακής τους φανηκε τοσο αφύσικο το αιματολογικό μου ζήτησε να ξαναδώσω και ετσι πήγε στην 18η και εξακολοθούσαν να ειναι χαμηλά.Η χοριακή εχω μάθει υπηρεάζει τον πλακούντα μέχρι την 16η μετα απο κει και πέρα παίρνουν μέρος αλλες ορμόνες.Αλλα κατι το υπερβολικο πιστευω ποτέ δεν ειναι καλό.Η γιατρός μου ειπε οτι της κάνει εντυπωση γιατί πρώτη φορά βλέπει τόσο χαμηλή χοριακή στην καριέρα της.Αυτό δεν πρεπει να ειναι καλό.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ έκανα papp-a στις 12 εβδομάδες και δεν ξέρω να σου σχολιάσω...Σπάνια κάνουνε α-test...Δεν σου εξήγησε τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την κανανε παλια την εξεταση αυτή οταν δεν υπήρχε αυχενική αλλα οταν δεν προλαβουν κανουν αυτή.Δεν ξερουν γιατί και ο πλακούντας ειναι καλά και το αμνιακό υγρό εντάξει και η αναπτυξη του μωρού ενταξει εκτός μηριαίο οστό που 6 μερες κατω αλλα ειναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια.Δεν ξέρω η υπερβολή σε κάτι ποτέ δεν μου αρεζε. Εχω πεθάνει στο αγχος.Αν και σε μια εβδομαδα εχω το υπερηχο δευτερου επιπεδου.Αλλα θα σκάσω μέχρι τότε εχω φάει το Ιντερνετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν έκανε τον υπέρηχο ο γιατρός, σου είπε κάτι?Και εμένα η μπέμπα φαίνεται 3 ημέρες μικρότερη απο ότι είναι με βάση την ΤΕΡ και ο γιατρός μου είπε ότι είναι μία χαρά!!!( 'Εχω ρωτήσει άλλους τρείς γιατρούς και μου είπαν ότι αυτές οι αποκλίσεις είναι φυσιολογικές και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας).Όταν έκανα τον υπέρηχο β' επιπέδου η μπέμπα είχε 6 ημέρες διαφορά απο τις εβδομάδες που έβγαιναν με βάση την ΤΕΡ.Όσο μεγαλώνει μικραίνει και η διαφορά.Οι αποκλίσεις αυτές απ'ότι ξέρω μπορεί να υπάρχουν στους υπερήχους...Νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσεις...να μην ψάχνεις και πολύ στο διαδίκτυο ( όσο διαβάζεις τόσο μπερδεύεσαι και αγχώνεσαι...)και να συνεχίσεις να ακούς τις οδηγίες του/της γιατρού σου..Άμα δεν μπορείς, πάρε και ένα τηλέφωνο τον/την γιατρό σου, ώστε να πείς τις ανησυχίες σου.Για αυτό είναι οι γιατροί...Εγώ όταν έχω απορίες του τηλεφωνώ...

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΜΕ ΑΓΧΩΣΑΤΕ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ... ΓΙΑΤΙ ΑΜΕΣΩΣ Ο ΝΟΥΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΚΟ;

ΗΡΕΜΗΣΤΕ, ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΑΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικα τα θεωρώ όλα αυτά υπερβολικά, ολες οι τιμές έχουν και τις αποκλίσεις τους, δεν σημαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά! Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αν το νινί αναπτύσσεται σωστά, και όχι αν είναι λίγο μικρότερο ή μεγαλύτερο! Στους υπέρηχους έχουμε πάντα αποκλίσεις και εμένα στον έναν υπέρηχο το έβρισκαν μικρό, μετά μεγάλο, μετά μικρό, μην ασχολείσαι με αυτά. Αν υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα δεν πιστεύω οτι θα φανεί με την μέτρηση της β χοριακής. Στον υπέρηχο φαίνονται αν όλα εξελίσσονται ομαλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristina83 γιατί σε αγχώσαμε?Ίσα - ίσα που της λέμε οτι δεν πρέπει να αγχώνεται και ότι αυτές οι αποκλίσεις είναι φυσιολογικές.Η πιο έγκυρη πηγή είναι ο γυναικολόγος μας...όπως λές και εσύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελοσπαντων μπορεί να ειμαι και υστερική δεν ξέρω.Αλλα ξέρετε πως ειναι οι γιατροι τη μία σου λένε ολα καλά αλλα απο την αλλη σου σπέρνουν και τον σπόρο της αμφιβολίας.Ευχαριστώ πολύ πάντως που με καθησυχάζετε.Σε όλες ευχομαι τα καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xris δεν είσαι καθόλου υστερική, λογικό είναι να αγχώνεσαι, κάτι οι ορμόνες που κάνουν πάρτυ κάτι η αγωνία να είναι όλα καλά με το νινί σου.. Προσπάθησε όμως όσο μπορείς να αποβάλεις τις κακές σκέψεις και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και όλα θα πάνε κατ' ευχήν.

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...