Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας..:dry:

Σήμερα πήγαμε την Ιωάννα μας για τις πρώτες της γενικές εξετάσεις αίματος και ούρων μιασ και σε 3 ημέρες κλείνουμε τον πρώτο χρόνο και μας έστειλε ο παιδίατρος να κάνουμε προληπτικά να δούμε που βρισκόμαστε.

Το μωράκι μας άρχισε να κλαίει (όχι δυνατά η αλήθεια είναι) εγώ όμως που ήμουν έτοιμη να τα μπήξω από το αυτοκίνητο, μόλις φτάσαμε και της σήκωσανε το μανικάκι να πάρουνε αίμα άρχισα να κλαίω και έφυγα πιο μακριά:( >την κρατούσε ο άντρας μου ως πιο ψύχραιμος:huh: (ναι σιγά...)

Τέλος πάντων μόλις πήρα της εξετάσεις και κοιτάζω την εξέταση ούρων. Διαβάστε:

ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

Χρώμα:Κίτρινο

όψη:Θολή

Αντιδραση:Αλκαλική

Ιζημα:Ελάχιστο

Ειδικό Βάρος:1010 Φ.Τ 1005-1030

ΧΗΜΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

Λεύκωμα: +

Σάκχαρο:Όχι

Οξόνη: οχι

Αιμοσφαιρίνη: Ίχνη

Ουροχολίνη:οχι

Ουροχολινογονο: Οχι

χολοχρωστικές Οχι

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

Πυοσφαίρια: > 100 κ.ο.π

Ερυθρά Αιμοσφαίρια! 1-3 κ.ο.π

Επιθήλια: οχι

Βλέννη: οχι

Κρύσταλλοι: οχι

Αμορφα Αλατα: οχι

Κύλινδροι υελώδεις:οχι

κοκκώδεις:οχι

κηρώδεις: οχι

επιθηλιακοί:οχι

αιμοραγικοί: οχι

πυώδεις: οχι

Μικροοργανισμοί: αφθονοι

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

νιτρώδη θετικά:dry:

Έχουμε ραντεβού με τον παιδίατρο την Παρασκευη αλλά εγώ έχω μεγάλη αγωνία μέχρι τότε. Έχει καμιά σας ιδέα για τα παραπάνω αποτελέσματα??:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης αυτά που μου έκαναν εντύπωση στη γενική αίματος:

Λευκά Αιμοσφαίρια: 10,18 χιλ/κχ Φ.Τ 4-10

Μεγάλα Μονοπύρηνα : 10,20% Φ.Τ 2-10

Ηωσινόφιλα : 5,90% Φ.Τ. 1-5

Αιματοκρίτης: 36% Φ.Τ 37-47

Σάκχαρο: 68 Φ.Τ 74-106

SGOT : 48 Φ.Τ <32

Αλκαλική Φωσφατάση (ALP): 241 Φ.Τ 35-104

LHD (Γαλακτική αφυδρογονάση): 312 Φ.Τ 135-214

Σίδηρος : 29 Φ.Τ: 37-145

Να σας πω ότι δεν διευκρινίζεται στα χαρτιά που έχω αν οι φυσιολογικές τιμές είναι αυτές και για ένα μωρό 1 έτους. Τι λέτε???:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης αυτά που μου έκαναν εντύπωση στη γενική αίματος:

Λευκά Αιμοσφαίρια: 10,18 χιλ/κχ Φ.Τ 4-10

Μεγάλα Μονοπύρηνα : 10,20% Φ.Τ 2-10

Ηωσινόφιλα : 5,90% Φ.Τ. 1-5

Αιματοκρίτης: 36% Φ.Τ 37-47

Σάκχαρο: 68 Φ.Τ 74-106

SGOT : 48 Φ.Τ <32

Αλκαλική Φωσφατάση (ALP): 241 Φ.Τ 35-104

LHD (Γαλακτική αφυδρογονάση): 312 Φ.Τ 135-214

Σίδηρος : 29 Φ.Τ: 37-145

Να σας πω ότι δεν διευκρινίζεται στα χαρτιά που έχω αν οι φυσιολογικές τιμές είναι αυτές και για ένα μωρό 1 έτους. Τι λέτε???:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΣΕς ΓΝΩΣΕΙΣ .ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΛΕΥΚΩΜΑ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ ΜΗΠΩΣ ΕΦΑΓΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΛΜΥΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ;ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ.ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ .ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΣΕς ΓΝΩΣΕΙΣ .ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΛΕΥΚΩΜΑ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ ΜΗΠΩΣ ΕΦΑΓΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΛΜΥΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ;ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ.ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ .ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna kai emeis kleinoume xrono se 1 mhna peripou. Otan rvthsa thn giatro gia eksetaseis aimatos kai ourvn mou eipe oti an den blepoume na uparxei kapoio problima me to paidi..anoreksia, gkrinia ktl..den to bazei sthn epiponi diadikasia ths aimolipsias kai den uparxei logos na tis kanoume

Alitheia oi pio empeires manoules kanate eksetaseis sta paidakia sas kai pote???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna kai emeis kleinoume xrono se 1 mhna peripou. Otan rvthsa thn giatro gia eksetaseis aimatos kai ourvn mou eipe oti an den blepoume na uparxei kapoio problima me to paidi..anoreksia, gkrinia ktl..den to bazei sthn epiponi diadikasia ths aimolipsias kai den uparxei logos na tis kanoume

Alitheia oi pio empeires manoules kanate eksetaseis sta paidakia sas kai pote???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς όλα πάνε πολύ καλά από όταν γεννήθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα και τρώει και κοιμάται καλά και χαρούμενη και ευδιάθετη είναι πάντα:)

Απλώς μας είπε ο γιατρός μας να τις κάνει να δούμε περίπου που βρισκόμαστε από σίδηρο, αιματοκρίτη και γενικά...;) Όσο για την αιμολιψία κι εγώ είχα τρομοκρατηθεί γιατί άκουγα διάφορα όμως εκεί που την πήγαμε την μικρή οι κοπέλες ήταν πολύ έμπειρες και η όλη διαδικασία δεν διήρκησε πάνω από 10 δευτερόλεπτα:silly:

Βέβαια εγώ έριξα κλάμα:( :( :( αλλά το μωράκι μου όχι και τόσο:P Τα περίμενα χειρότερα δλδ τα πράγματα.

Με προβλημάτισαν λίγο τα αποτελέσματα με λίγο χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο όμως η αλήθεια είναι ότι τώρα σιγα σιγα απελευθερώνεται η διατροφή της. Αλάτι για παράδειγμα δεν έχει φάει ακόμη πλην πολύ πολύ ελάχιστο:blink: Επίσης και στα ούρα είδα κάτι για λεύκωμα...κάτι για μικροοργανισμούς... τι να πω δεν ξέρω:dry: γι αυτό θέλω τη βοήθεια κάποια που ίσως ξέρει περισσότερα:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς όλα πάνε πολύ καλά από όταν γεννήθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα και τρώει και κοιμάται καλά και χαρούμενη και ευδιάθετη είναι πάντα:)

Απλώς μας είπε ο γιατρός μας να τις κάνει να δούμε περίπου που βρισκόμαστε από σίδηρο, αιματοκρίτη και γενικά...;) Όσο για την αιμολιψία κι εγώ είχα τρομοκρατηθεί γιατί άκουγα διάφορα όμως εκεί που την πήγαμε την μικρή οι κοπέλες ήταν πολύ έμπειρες και η όλη διαδικασία δεν διήρκησε πάνω από 10 δευτερόλεπτα:silly:

Βέβαια εγώ έριξα κλάμα:( :( :( αλλά το μωράκι μου όχι και τόσο:P Τα περίμενα χειρότερα δλδ τα πράγματα.

Με προβλημάτισαν λίγο τα αποτελέσματα με λίγο χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο όμως η αλήθεια είναι ότι τώρα σιγα σιγα απελευθερώνεται η διατροφή της. Αλάτι για παράδειγμα δεν έχει φάει ακόμη πλην πολύ πολύ ελάχιστο:blink: Επίσης και στα ούρα είδα κάτι για λεύκωμα...κάτι για μικροοργανισμούς... τι να πω δεν ξέρω:dry: γι αυτό θέλω τη βοήθεια κάποια που ίσως ξέρει περισσότερα:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...