Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.βλεπω χαθηκατε όλες ξαφνικά. Μονο το χριστινακι δίνει καθημερινά το παρών.χεχέ

αύριο το πρωι εχω αυτη τη απαίσια εξέταση για τη γλυκοζη και βαριεμαιιιιιιιιι. Στο Νικόλα οταν ήμουνα έγκυος με ειχαν αφήσει να πιω lucozade ( αυτο το ισοτονικο ποτό που πίνουν οι αθλητες) και τουλάχιστον δεν ήπια αυτη τη σιχαμενη τη γλυκοζη που λένε όλες ότι ειναι μπλιαχ. Ελπίζω να με αφήσουν και αύριο να πιω απο αυτο. Θα πρεπει να κάτσω και τρεις ώρες εκεί στο νοσοκομειο, θα εχω και το Νικόλα, μιλάμε θα περάσω μουρλια, τι να σας πω!!!!!!;)

Μου άρεσε πολυ η ιδέα της Κατερίνας για το baby swimming αλλα που να βρω τέτοιο πράγμα στο ξερονήσι που ζω[smilie=laughing6.g: κατερινα ειναι εντάξει να μπαίνεις στην κοινή πισίνα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη???

Δωράκι εγω οταν γέννησα το Νικόλα είχα πάρει δυο σετ των τριων φορμακια για νεογέννητο( newborn) και αλλα τόσα εσωτερικά και μια ζακετουλα. Επειτα είχα γύρω στα δέκα φόρμακια και εσωτερικά, ηλικίας 0-3, δυο τρεις ζακετουλες και 3-4 σετ φόρμες για έξοδο τα οποία φορέσε μια- δυο φορές. Απο τζινακια και παντελονακια για πιο επίσημα δε φορέσαμε ποτε σε τέτοιες ηλικίες.

Α!!! Τα φόρμακια να τα πάρεις απο αυτά που τα μανίκια γίνονται σα γαντακια ( mothercare) γιατι μιλάμε τα μωρα γδερνονται σαν τρέλα. Μην κανεις το λάθος να πάρεις ξεχωριστά γάντια γιατι θα τα ψάχνεις μέσα στο κρεβατακι κάθε τρεις και λίγο.

χριστινακι η κουβέρτα μας θα ειναι γύρω στο 1χ 0.80 για να χωράει στο κρεβατακι της κλινικής κι έπειτα στο καρότσι οταν θα πηγαίνουμε βολτιτσα. Αν κατάλαβες καλα, την κουβέρτα δεν τη φτιαχνουμε για να ζεσταινεται το παιδι......τη φτιάχνουμε μονο για να τη βλέπει ο κόσμος. =))

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοιλιτσες τι κανετε εσεις και τα μωρακια σας.

Εγω καλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο χθες μπορεσα και εκανα ολες τις δουλειες στο σπιτι και ηταν για λιγο καθαρο και τακτοποιημενο. Μετα που γυρισαν τα παιδακια μου ολα τα παιχνιδια παλι ηταν στο πατωμα...

Για το baby swimming τωρα ειναι πολυ ωραια δραστηριοτητα οντως, την Αγγελικη την πηγαινα απο 10 μηνων και τον νικολα τον ξεκινησα τωρα 15 μηνων. Γινεται σε πισινα που ειναι ειδικα για μωρακια και μικρα παιδακια μεχρι 3-4 χρονων. Στην αγγελικη πηγαινα σε πισινα μονο για baby swimming ηταν λιγο μακρια μας και τσιμπημενη η τιμη αλλα ειχε και καλες παροχες μετα, ατομικα αποδυτηρια μπανεριτσες και καρεκλακια για να πλυνεις το μωρακι και μετα να το εχεις καπου μεχρι να ντυθεις και εσυ. Τωρα ανοιξε το κολυμβητηριο που ειναι στις εγκαταστασεις του ιδρυματος Νιαρχου, στον παλιο ιπποδρομο για τις αθηναιες αν ξερετε, ειναι πολυ κοντα συο σπιτι μας ειναι καινουριο το εχει ο δημος οποτε ειναι πολυ πιο οικονομικα αλλα τα αποδυτηρια καινουρια μεν δεν εχουν τις ανεσεις του ιδιωτικου οποτε θελω ενα ακομα ατομο μαζι μου. Γιωργια ο γιατρος μου μου το επιτρεπει, μαλιστα επρεπε να μου δωσει και ο ιδιος βεβαιωση για να μπορεσω να κανω την εγγραφη. Εκανα το ιδιο και οταν ειχα τον Νικολα στην κοιλια. Παντως προχθες που ειχα παει ηταν αλλη μια μαμα εγκυος και με ρώτησε γιατι ο δικος της γιατρος δεν την αφηνε και ηταν το παιδακι της με τον μπαμπα μεσα στο νερο.

Δωρα μια χαρα οι εξετασεις σου! Ολα τα βρεφικα προιοντα μυριζουν αυτη την ωραια μωρουδιλα και ολα ειναι καλα, αυτα τα χρησιμοποιουσα στην κορη μου. Για τα ρουχα συμφωνω με οσα σου εγραψε η γιωργια δεν εχω να προσθεσω τιποτε παραπανω και εχει πολυ δικιο περα απο τα φορμακια τα κανονικα ρουχαλακια δεν προκειται να φορεθουν σε τοσο μικρους μηνες εχεις να χαρεις φορεματακια αργοτερα.

Γιωργια ολα καλα να ειναι αυριο με την καμπυλη, πρωτη φορα ακουω αυτο για το lucozate εχει αληθεια τοση ζαχαρη? γιατι η σκετη γλυκοζη ειναι πολυυυυ γλυκια και το καταλαβαινεις αμεσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες εγκυούλες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Βέβαια δεν είχα σκοπό να πω σε κανέναν να πάρει ρουχαλάκια.Το ξέρω πως δεν κάνουν για τα πολύ μωράκια και να σας πω την αλήθεια ούτε εμένα μου αρέσουν ιδιαίτερα.Αυτά που λατρεύω είναι τα φορμάκια με τα όμορφα σχεδιάκια και χρωματάκια!!!!

Απλά αναρωτιόμουν αν χρειάζεται να πάρω και κάποια φορμάκια 3-6 μηνών.

Γεωργία ούτε εγώ το ήξερα ότι η lucozate είναι τόσο γλυκιά.Πάντως η γλυκόζη δεν παίζεται....

Καλά αποτελέσμστα να έχεις.

Kangaroo αυτά τα βρεφικά προιόντα που μου άρεσαν,σαν μυρωδιά,είναι τα Frezyderm(έχω μερικά από δειγματάκια)αλλά αφού μας τα έφεραν δώρο και μου λες πως είναι και καλά αυτά θα χρησιμοποιήσουμε,για αρχή τουλάχιστον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημέρα!

Γεωργία μου καλή επιτυχία με τις εξετάσεις σου σήμερα. Εύχομαι να είναι όλα καλά και να μην ταλαιπωρηθείς με την εξέταση αυτή. Θα έχεις και το μικρούλι μαζί και θα είναι σίγουρα ταλαιπωρία. Ευχαριστούμε και για τις συμβουλές για τα ρουχαλάκια, αν και εγώ φοβάμαι οτι μέχρι να έρθει η ώρα να ψωνίσω θα τα έχω ξεχάσει ΟΛΑ όσα μας λέτε. Λογικά θα ξαναρωτάω από την αρχή!

Κατερινάκι καλά είμαστε και εμείς και οι κοιλίτσες μας! Έχει μεγαλώσει αρκετά νομίζω η δικιά μου. Αφού σε αφήνει ο γιατρός σου και το διασκεδάζεις καλά κάνεις και πηγαίνεις στο baby swimming. Το θέμα είναι να έχεις και βοήθεια στα πέρα - δώθε για να μην κουράζεσαι.

Δωράκι της Frezyderm πράγματι μυρίζουν όλα τέλεια!! Τα έχω μυρίσει και εγώ. Αλλά όλα καλά είναι και αφού σου φέρανε και δώρο είναι εντάξει. Πάντως μου κάνει εντύπωση που σε ρωτάν από τώρα τι θέλεις να σου πάρουν. Αυτό συνήθως γίνεται τον τελευταίο μήνα από συγγενείς και φίλους. Μάλλον είναι και σένα όλοι ανυπόμονοι να έρθει η μπουμπού σου!

Rosaki μου περιμένουμε τα δικά σου τέλεια νέα και μετά νομίζω πως για β επιπέδου είναι το Ρενάκι, τώρα λίγες μέρες αργότερα. Μένουν άλλες κοπέλες μετά για β επιπέδου; Άντε να περάσουμε όλες μετά μαζί στο επόμενο στάδιο!

Φιλιά σε όλεςςςς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα στα κοριτσια και στα μπεμπακια [smilie=wave.gif]....

Εχω χαθει τις τελευταιες μερες γιατι ειχε χαλασει το laptop μου και ευτυχως μου εφερε ο αντρουλης μου το δικο του και επισης επικρατει ενας πανικος..χαχα ηρθε ο αντρουλης με αδεια και γυρναμε απο μαγαζι σε μαγαζι για το σπιτι (επιπλα, επιπλα μπανιου κτλ) εφοσον θα μεινει μια εβδομαδα να διαλεξουμε τα πραγματα να προχωρησει το σπιτακι οσο θα λειπει, ευτυχως ολα πανε καλα και μεχρι τα χριστουγεννα θα ειμαι στο σπιτακι μου γιατι δεν παλευεται και πολυ τωρα που μενω στους δικους μου, καλη η φροντιδα δε λεω αλλα θες το χωρο σου οσο να πεις!

Αυριο ανεβαινω Αθηνα για την β επιπεδου και την αλλαγη γιατρου και ελπιζω ολα να πανε καλα!Ο μπεμπουλης παντως ειναι πολυυυυ υπερκινητικος και δινει το παρων καθημερινα αφου εκανε και τη χαρη στο μπαμπα του να το νιωσει και εψαχνα για πανες μεγαλου μεγεθος βραδυατικα!!!:))

Vassako να σου ζησει αγαπη μου! Η παναγια διπλα του να το προσχει και να γυρισετε σπιτι οσο το δυνατον γρηγοροτερα με υγεια και ευτυχια!

JOKOTS εχω δει και εγω αυτο το καροτσι 3 σε 1 της chicco και μου φαινεται μια χαρα στο Perfect toys.gr εχει δωρο και ενα καθισματακι αυτοκινητου για πιο μετα ειναι μαλλον..Επισης εχω δει και μια κουνια 3 σε 1 στο Mother baby λετε να βολευει αυτη κοριτσια? Οι πιο εμπειρες μανουλες ας μας πουν..Μια χαρα με την κουνιτσα σας γλιτωσατε ενα μεγαλο εξοδο..ειναι πολυ ομορφη με το καλο να μπει μεσα το μωρακι σας!

Melaxrini καλως ηρθες κοριτσακι και με το καλο να ερθει το μωρακι σου! Εσυ ποτε εχεις πητ?Τι καλα που εχουμε και αλλο ενα καινουργιο μελος!

Renaki απο αυτα που ησουν τα κιλα να μετρας καλε συμφερει καλυτερα[smilie=icon_cheese:! Αστιευομαι αλλα τα κιλα που εχασες δεν πιανονται πιστευω και εγω απο τα κιλα που ξεκινησα μετραω εχασα ενα κιλακι λογω εμετων αλλα μαλλον ηταν μονο υγρα αφου δεν επινα και πολυ νερακι λογω ναυτιας.

Rose καλα αποτελεσματα να εχεις κοριτσι μου! Ολα να πανε καλα! Περιμενουμε τα νεα σου!

Evinicolas η κουβερτουλα σας ειναι πολυ ομορφη! Ο συνδυασμος καφε με ροζ και γαλαζιο με καφε για τα αγορακια ειναι πολυ ομορφος ! Δεν ηξερα οτι το lucozade εχει τοσο πολυ ζαχαρη! Καλα αποτελεσματα θα εχεις!Περιμενουμε τα νεα σου! Η καμπυλη ζαχαρου ποτε γινεται κοριτσια μετα την β επιπεδου?

Doraki χαιρομαι που ειναι καλα με τις εξετασεις σου! Με το καλο να προχωρανε οι εγυμοσυνες και να μας φερνουν ενα βημα πιο κοντα στη μερα που θα παρουμε αγκαλια τα νινακια μας!

Κοριτσια αυτα τα τικερακια με την εγκυμοσυνη πως τα βαζετε?? φιλακια σε ολεςςςςςςςςςςςςςςςς![smilie=icon_blacke:

Επεξεργάστηκε από anastasia1986
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα δεν μπορω να σας διαβασω ολες γιατι ειμαι λιγακι κουρασμενη...

γυρισαμε απο τον γιατρο ολα ειναι παρα πολυ καλα Δοξα το Θεο!εκανε τις μετρησεις του αλλα την ειδαμε και κανονικα ολοκληρη γιατι σε εσας δεν σας το εδειχνε?μεγαλωσε η μπεμπουλα μου εγινε 423 γραμμαρια και την ειδαμε να χασμουριεται,ειχε πολυ πλακα χιχιχιχ στα χαρτια βλεπω οτι γραφει θεση πλακουντα προσθιος υψηλος,τι σημαινει αυτο?ειναι καλο?παντος την μπεμπα πλεον την νιωθω αρκετα καθημερινα να κοπαναει!τωρα ραντεβου στον γιατρο μου θα παω ξανα την αλλη εβδομαδα...παει και αυτο περασε και ευτυχως ειναι ολα καλα!!!!αληθεια η επομενη εξεταση ποια ειναι?επισης ποιες μενουν για β'επιπεδου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Δωρα και της frezyderm ειναι πολυ καλα και αυτα και αυτα τα εχω χρησιμοποιησει και ειδικα η κρεμα για την αλλαγη πανας θεωρω οτι ειναι η καλυτερη απορροφαται καλυτερα και μυριζει πολυ ωραια.

Αναστασια καλη επιτυχια αυριο με την β επιπεδου και με τον νεο γιατρο ευχομαι να σου κανει το κλικ και να μεινεις πολυ ευχαριστημενη.

Rose τελεια τα νεα σου μια χαρα η μπουμπου σου. Ο προσθιος υψηλος σημαινει οτι ειναι μπροστα ο πλακουντας και μενα ετσι ειναι και μου ειπε ο γιατρος οτι δεν παιζει κανενα ρολο η θεση.

Εγω νεα δεν εχω το μωρακι κουναει οποτε αναμενουμε την επομενη επισκεψη στο γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πως είστε σήμερα;

Εμένα από χτες το μεσημέρι πρήστηκαν οι αμυγδαλές μου και δεν μπορούσα να καταπιώ.Φαίνεται πως με κόλλησε η μικρή του άντρα μου.Πλάκωσα τα αλατόνερα και το ζεστό γάλα με μέλι και σήμερα είμαι πολύυυ καλύτερα,ευτυχώς!!Αλλά να προσέχετε εγκυούλες γιατί είναι πολύ επιθετική αμυγδαλίτιδα με πυρετούς και αφόρητο πονόλαιμο και δεν μπορείς ούτε να μιλήσεις.Έχει κολλήσει το μισό σχολείο του παιδιού και οι άλλοι μισοί ενήλικες στη δουλειά του άντρα μου.

Χριστίνα μου μην σου κάνει εντύπωση που ρωτάνε οι συγγενείς και οι φίλοι για δώρα.Είναι δύσκολοι οικονομικά οι καιροί και ο κόσμος θέλει να ξέρει τι θα ξοδέψει περίπου.Πέφτουν και οι γιορτές,άλλα έξοδα εκεί....Δεν θα μου τα πάρουν από τώρα άλλωστε,απλά ρωτάνε οι άνθρωποι για να έχουν μια ιδέα.

Αναστασία καλή επιτυχία σήμερα και πιστεύω να βρεις κάποιο γιατρό που να σου ταιριάζει και να σε καταλαβαίνει καλύτερα.Ναι,η καμπύλη σακχάρου γίνεται συνήθως μετά τη β επιπέδου αν και από ότι έχω καταλάβει δεν έχει απόλυτο περιορισμό για το πότε θα γίνει.Εξαρτάται από το γιατρό πότε θα σου πει.Όσο αφορά το τικεράκι μπές στο σαιτ που θες(π.χ lilypie)και μετά έχει κάποια βήματα που σου λέει τι να κάνεις.

Rose μπράβο για την εξέταση.Είδες τι όμορφο που είναι και τι γλυκό το μωράκι σου;Άμα χασμουριόταν κιόλας πρέπει να ήταν όλα τα λεφτά...Ποιά είναι η επόμενη εξέταση δεν ξέρω,ίσως οι ήδη μανούλες να ξέρουν να μας πουν.Αυτό που έχω διαβάσει πάντως είναι ότι ο επόμενος μεγάλος υπέρηχος είναι το doppler και πρέπει να γίνεται κάπου στον 8ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρεται φιλεναδες. Έκανα χθες το τεστ ανοχής γλυκοζης και τωρα περιμένω αποτελέσματα. Ευτυχώς με άφησαν και παλι να πιω lucozade γιατι όσες ήτανε μαζί μου χθες για αιμοληψια και έπιναν τη γλυκοζη πραγματικά ήταν για λυπηση.ηθελαν όλες να ακούν εμετο. Ολο μπλιαχ και μπλιαχ άκουγα. [smilie=laughing4.g:

Ναι μπορείς να πιεις lucozade γιατι είναι ενα ποτό με γλυκοζη και ανθρακικο. Απλα πρεπει να πιεις μονο 120 ml νομίζω. Πήρα ενα μπουκάλακι μαζί μου και η κοπέλα μου μέτρησε οσο έπρεπε να πιω και το υπόλοιπο το εχυσε. Και στο Νικόλα παλι το ίδιο είχα πιει.

Η βλακεία που έκανα χθες στο τεστ ήταν ότι πήρα το Νικόλα μαζί μου και αυτός έτρεχε πάνω κάτω, με αποτέλεσμα να τον ψάχνω κάθε λίγο και λιγάκι και ετσι δεν ακολούθησα την οδηγία που λέει ότι πρεπει να μην πολυκινεισαι για να βγει σωστό το τεστ. Μου είπε η κοπέλα ότι μπορεί να βγει ανεβασμένο το ζαχαρο μου αύριο λόγω αυτού και αν ναι θα πρεπει να το επαναλάβω. Ελπίζω να πανε ολα οκ γιατι δε θέλω να ξανά κάνω αυτη την εξέταση, τη βαριεμαιιιιιι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσόπουλα!

Ένα μεγάλο μπράβο στη Rose μας για τη β επιπέδου της! Πάντα καλά να είναι η μπεμπούλα σου και όλο ευχάριστα να μαθαίνεις!

Γεωργία μου εύχομαι να βγούνε όλα όπως πρέπει για να μην πρέπει να ξανακάνεις την εξέταση. Καλό κόλπο αυτό με το lucozade, αν και δεν ξέρω αν επιτρέπουν παντού να γίνεται με αυτόν τον τρόπο. Αν το επιτρέπουν πάντως θα έπρεπε να δίνουν και αυτή την επιλογή στις εγκυούλες, επειδή η γλυκόζη είναι λίγο χάλια.

Ελπίζω και όλες οι υπόλοιπες να είστε καλά. Εγώ είμαι μια χαρούλα, η μικρούλα μου δίνει συχνά το παρόν και με κάνει ευτυχισμένη. Δεν έχω άλλα νεάκια να σας πω. Φιλάκια πολλά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vasako : 17/10/2013

******************

Ntoula : 03/01/2014

Μασρορακι: 21/01/2014

Mamaefi : 28/01/2013

kangaroo : 30/01/2014

DORAKI.K : 02/02/2014

evinicolas1980:03/02/2014

Christina :08/02/2014

expectingangel : 12/02/2014

Jokots : 12/02/2014

anastasia1986 : 20/02/2014

Binoula : 22/02/2014

renaki_mu: 24/02/2014

rose25 :25/02/2014

Georgianna : 26/02/2014

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα και απο εμένα. Τι κάνετε; ελπίζω να είστε όλες καλά.

Μπορείτε να μπείτε στο site της Nutricia και να πάτε εκεί που λέει Σεμινάρια. Καντε μια εγγραφή, , εγω σήμερα έκανα μέσω υπολογιστή σεμινάριο για τον θηλασμό και ήταν αρκετά επικοδομητικό. Κα είναι και χρήσιμο για όσες μένουμε επαρχία. Την άλλη εβδομάδα έχει Σεμινάριο ανώδυνου τοκετού και την πιο επόμενη για την Λοχεία κια την φροντίδα νεογνου.

Αυτά τα νέα τα δικά μας. Κουνιόμαστε κάθε μερα και κλωτσάμε, οποτε ειμαι ήρεμη και εγω...

Α ρε μαζοχισμός εμεις οι γυναικες... χαχαχα! να μας κλωτσαν και να μας αρεσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kangaroo αρα δεν παιζει καποιο ρολο ο πλακουντας οπως και να ειναι ε?ποτε ειναι η δικη σας επισκεψη στον γιατρο?εμενα την αλλη βδομαδα ειναι...

Δωρακι περαστικα σου!οντως ολος ο κοσμος αρρωστος με την φωνη κλεισμενη ειναι..οπου ξερω οτι εχουν θεμα δεν παταω καθολου μην με κολλησει κανεις και τρεχω και εγω μετα...αχ μωρε ναι ειναι υπεροχο να το βλεπεις να κουνιεται και να κανει τα δικα του,ειδικα οταν χασμουρηθηκε ηταν οοολα τα λεφτα αφου την βαζαμε ξανα και ξανα στο dvd που μας εδωσαν και την βλεπαμε χιχιχιχι οσο για την επομενη εξεταση ειδα σε ενα σιτε για το doppler που λες και εσυ και βγαινει τον Δεκεμβριο να το κανω οποτε στον 7ο περιπου!θα μου πει ο γιατρος μου ομως καλυτερα....

evinicolas καλα αποτελεσματα να εχεις.αυτο με το lukozade καλο μου ακουγεται αφου λετε ολες οτι ειναι μπλιαχ το αλλο που δινουν...θα το κανουν ομως ολοι?ειναι σωστος αυτος ο τροπος?λεω τωρα δεν ξερω καν τι γινεται....

expecting angel ευχαριστω πολυ για ολες μας το ευχομαι αυτο,γερα μωρακια!!!!

Γεωργιαννα οσο τα νιωθουμε να κοπανανε ειμαστε οι πιο ευτυχισμενες μαννουλες του κοσμου χιιχιχι ειχα παει προσφατα σε σεμιναριο για τον θηλασμο ειναι πολυ καλα μαθαινουμε παρα πολλες χρησιμες πληροφοριες και παιρνουμε και τα δειγματακια μας ;) εχω δωσει σε δυο καταστηματα τα στοιχεια μου και θα με καλεσουν οποτε κανουν!

βλεπω την λιστα μας και διαπιστωνω οτι ειμαστε απο τις τελευταιες που θα γεννησουμε αν και μενα στην β'επιπεδου οπως και στην αυχενικη μου βγαζει 27/2 αλλα ο γιατρος μου ειπε περιπου μεχρι 25/2,οταν ξαναπαω θα τον ρωτησω αν μπορει να μου πει για σιγουρα ποτε...

αυτα απο μενα φιλια σε ολες σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοκόνες! Πως είστε; Πράγματι αυτές οι μέρες θέλουν πολύ προσοχή για να μην αρρωστήσουμε. Όχι μόνο είναι όλοι άρρωστοι, αλλά και μια φυσάει, μια σκας από τη ζέστη! Πολύ προσοχή λοιπόν και ας ελπίσουμε να την γλυτώσουμε.

Γεωργιάννα ευχαριστούμε για την πληροφορία για τα σεμινάρια. Γράφτηκα και εγώ από περιέργεια να δω αν θα μου φανούν χρήσιμα. Βέβαια να μου πεις γιατί όχι. Σίγουρα όλο και κάτι παραπάνω ακούμε. Ήθελα να σε ρωτήσω μιας και παρακολούθησες. Είναι με τη μορφή video - διάλεξης; Πάντως αν ρο πρώτο είναι χρήσιμο σίγουρα θα παρακολουθήσω και άλλα. Όσες μένουμε Αθήνα μπορούμε να κάνουμε πολλά και από κοντά, σε διάφορα μέρη, αλλά δεν ξέρω γιατί ακόμα δεν το βλέπω ζεστά. Ίσως αν περάσει ο καιρός και πλησιάζω (και υπάρχει φυσικά και χρόνος) να πάω.

Rose μου και μένα ο πλακούντας είναι πρόσθιος. Όλα μια χαρά. Απλά στην αρχή λέγαμε με την Κατερίνα, οτι αυτός είναι ίσως ο λόγος που δεν καταλαβαίναμε πολύ τα νινάκια. Όμως ρώτησε η Κατερίνα και της είπε ο γιατρός της πως δεν παίζει ρόλο. Και εξάλλου όλες τώρα τα καταλαβαίνουμε αρκετά, άρα όλα μια χαρά. Εμείς dvd δεν πήραμε από τη β επιπέδου, ούτε φωτογραφιούλα 3d που φαινόντουσαν λίγο χείλια και μαγουλάκια. Δεν πειράζει όμως αφού ήταν όλα καλά! Όσο για το πότε θα γεννήσει η καθεμία δεν μπορούμε να ξέρουμε κουκλίτσα μου. Από τη στιγμή που θα μπούμε στον 9ο μπορεί να γεννήσουμε ανά πάσα στιγμή, αλλά ας μας το επιβεβαιώσουν οι ήδη μανούλες. Πάντως το σύνηθες είναι να παίρνουν οι πρωτό - μανούλες όλο τον 9ο. Παρόλα αυτά η λιστούλα μας πιστεύω είναι απλά ενδεικτική.

Όσο για την επίσκεψη στο γιατρό, εμένα ρε κορίτσια μου έβαλε μεγάλο διάστημα αυτή τη φορά. Από τις 3/10 που είχα β επιπέδου μου είπε να ξαναπάω στις 11/11. Δηλαδή 5,5 βδομάδες μετά. Από τη μια λέω, ¨ας είμαι καλά Παναγίτσα μου και να μην χρειάζεται να πηγαίνω στο γιατρό", και από την άλλη μου φαίνεται πάρα πολύ. Έχουν περάσει δηλαδή ήδη 3 βδομάδες και μου λείπουν άλλες 2,5 (σχεδόν άλλο τόσο). Το οτι νιώθω το μωράκι βεβαια είναι πολύ καλό, γιατί όπως ξέρετε με ησυχάζει και όταν θα πάω θα έχω μπει στον 7ο. Τώρα τι να πω θα κάνω υπομονή δεν γίνεται κάτι άλλο. Του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη είναι η αλήθεια, επομένως το αφήνω έτσι.

Αυτά για την ώρα κοριτσάκια μου. Πάω να κάνω κανένα πιο υγιεινό φαγάκι σήμερα (πχ. φασολάκια, αρακά ή κάτι τέτοιο) και να διαβάσω. Σας φιλώ όλες και όλα τα μωράκια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια κορίτσια!!

Μετά τον πονόλαιμο,σήμερα ήρθε το μπούκωμα.Τι ωραία.....Ευτυχώς μου δώσανε παιδικό otrivin διαφορετικά δεν θα μπορούσα να πάρω ούτε ανάσα.

Χριστίνα για τα σεμινάρια της Nutricia σας είχα γράψει και εγώ σε παλαιότερες αναρτήσεις.Λοιπόν,είναι πολύ ενδιαφέροντα.Γίνονται συνήθως ανάμεσα στις 12 με 2 το μεσημέρι και μπορεί να πάρει και παραπάνω ανάλγα με το πόσες ερωτήσεις κάνουν οι μανούλες.Τα σεμινάρια τα κάνει ή μαία ή γυναικολόγος(π.χ το σεμινάριο για τον τοκετό).Αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το σεμινάριο με θέμα τη λοχεία και την φροντίδα του νεογέννητου(μας έδειξε, με κούκλα,πως να πιάνουμε το μωρό για να το κάνουμε μπάνιο κ.α)

Την προηγούμενη μέρα σου στέλνουν mail υπενθύμισης και σου λέει που πρέπει να μπεις για να συνδεθείς.Όταν είναι η ώρα πατάς το σύνδεσμο,σου ζητάνε το mail σου και σε συνδέουν με μια πλατφόρμα που βλέπεις τη μαία και μπορείς να της στέλνεις και ερωτήσεις γραπτώς.Ρωτήστε όοοοοοτι θέλετε,είναι πολύ εξυπηρετική!!Άσε που είναι και φανατική του θηλασμού.

Γενικά άμα βαριέσαι να πας από κοντά ή δεν έχεις το χρόνο,αξίζει γιατί μαθαίνεις πολλά που ειδικά εμείς οι νέες μανούλες δεν γνωρίζουμε.

Σεμινάρια

Αυτά κορίτσια μου από μένα!Πάω να κάνω καμιά δουλίτσα!Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας, γεια σας!!! Τι καλα που ειμαστε ολες καλα οπως και τα μωρακια μας, αν και το αγχος δεν σταματαει ποτε απο οτι καταλαβα!! Μπραβο στην Rose που εκανε β επιπεδου!! Ολα καλα με τα αποτελεσματα ολων μας λοιπον και νομιζω μια μας λειπει να ολοκληρωθει η β επιπεδου για ολες!!! Δωρακι περαστικουλια σας, ειναι δυστυχως πολυ ευκολο να κολλησουμε με αυτον τον καιρο, αλλα ιωσεις ειναι, θα περασουν! Εμενα ο αντρας μου ειναι εδω κ δυο εβδομαδες με βηχα και απορω πως δεν κολλησα κ εγω... Τεσπα, σχετικα με τα σεμιναρια, ειχα κ εγω γραφτει για ενα αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να το παρακολουθησω και μου εστειλαν μειλ οτι λυπηθηκαν που τελικα δεν παρακολουθησα!! Αλλα απο δω κ περα θα τα παρακολουθω γιατι νομιζω οτι ειδικα για εμας τις πρωτομανουλες ειναι χρησιμα... Χριστινα, κ εμας για τις 6/11 μας εκλεισε ραντεβου, τεσσερις εβδομαδες και κατι μετα τη β επιπεδου... Τουλαχιστον τα καταλαβαινουμε πια κ δεν εχουμε τοσο μεγαλη ανησυχια οπως πριν!

Κατα τα αλλα κ εμεις καλα, καθε μερα επικοινωνουμε ολο και περισσοτερο με το μωρο και πολυ χαιρομαι!! Αλλα καποια βραδια βλεπω κατι πολυ περιεργα και ασχημα ονειρα (κυριως σχετικα με το μωρο)... Πιστευω οτι ειναι θεμα αγχους παντως...

Ορισμενες φορες το αισθανομαι χαμηλα και εσωτερικα, σαν να κλωτσαει στον κολπο η στην ουροδοχο κυστη... Ειναι λογικο αυτο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vasako
: 17/10/2013

******************

Ntoula
: 03/01/2014

Μασρορακι: 21/01/2014

Mamaefi
: 28/01/2013

kangaroo
: 30/01/2014

DORAKI.K : 02/02/2014

evinicolas1980:03/02/2014

Christina :08/02/2014

expectingangel : 12/02/2014

Jokots : 12/02/2014

anastasia1986 : 20/02/2014

Binoula : 22/02/2014

renaki_mu: 24/02/2014

rose25 :25/02/2014

Georgianna : 26/02/2014

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jokots μου Γεωργία σε λένε και σένα σωστά; Ελπίζω να μην κάνω λάθος. Και εγώ ορισμένες φορές τη νιώθω πολύ χαμηλά τη μπουμπού άρα σίγουρα φυσιολογικό είναι. Όταν είμαι ξάπλα είναι πιο ψηλά συνήθως. Δεν νομίζω πως πρέπει να μας ανησυχεί αυτό. Εσύ αλήθεια μιας και είμαστε και την ίδια μέρα, υπάρχουν κάποιες φορές που περνούν ώρες χωρίς να καταλάβεις τον μπεμπούλη;

Όσο για τα όνειρα...έχω δει από τα καλύτερα μέχρι τα χειρότερα για το μωρό μου. Και εγώ πιστεύω πως είναι θέμα άγχους και κυρίως έννοιας που έχουμε για αυτά. Μη τα λαμβάνεις υπόψη σου και σε ανησυχούν. Αφού λες και εσύ για τα σεμινάρια, ελπίζω να έχω την ευκαιρία τη μέρα και ώρα που γίνονται και να παρακολουθήσω κάποια. Ωραία θα είναι να τα παρακολουθούμε και πολλές μαζί!Περαστικά και στον αντρούλη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστω για τα παρεστικα! Ναι, οντως περνανε κ ωρες χωρις να τον καταλαβω και μαλιστα ειναι και μερες που τον νιωθω πιο εντονα και αλλες λιγοτερο αισθητα. Αλλα αφου εστω και λιγο τον καταλαβαινω, ειμαι πολυ χαρουμενη!! Οσο για τα ονειρα, εχω ξυπνησει δυο φορες εντρομη μεσα στη μαυρη νυχτα φοβουμενη οτι κατι εγινε με το μωρο και δεν ησυχαζω αν δεν τον ακουσω. Οταν τον ακουω ηρεμω αλλα δεν μπορω να ξανακοιμηθω μηπως και ξαναδω παρομοιο ονειρο... Αλλα ελπιζω κ αυτοι οι εφιαλτες να περασουν συντομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια και εμβρυακια καλησπερα! Χθες εκανα την β επιπεδου..γενικα ολα καλα εκτος του οτι δεν ειδαμε τη χολη του μωρου,πηγα κ σημετα παλι κ τπτ ..ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικη παραλλαγη αλλα ενα ποσοστο5% μπορει να σχετιζεται με συνδρομο down...ρχω στεναχωρηθει πολυ δεν ξερω τι νσ κανω...αυριο θα παω να κανω παλι β επιπεδου σε αλλον για διασταυρωση σποψεων διαφορετικα παμε για αμνιοπατακεντηση...νεοτερα απο αυριο...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι, ολα καλα θα ειναι! Αφ' ενος το ποσοστο 5% ειναι παραπολυ μικρο και αφ' ετερου ο γιατρος σου ειπε οτι ειναι φυσιολογικη παραλλαγη... Εκτος αυτων για να στοιχειοθετηθει καποιο συνδρομο ειναι συνδυασμος πολλων παραγοντων (π.χ. εξετασεις αιματος κλπ). Κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να ανησυχεις και να αγχωνεσαι! Θα δεις, ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, χαθηκα λιγο αυτες τις μερες, αλλα μια οι δραστηριοτητες των παιδιων μια ενα θεμα που ειχα με τον ΟΑΕΔ και τα πρωινα ετρεχα απο δω και απο κει δεν ειχα κουραγιο να μπω και να γραψω το βραδυ. Το μπεμπακι στην κοιλιτσα κουνιεται αλλες φορες λιγο πιο εντονα αλλες φορες λιγοτερο. Επεσα και εγω σε διψηφιο αριθμο μεχρι την ημερα που θα γεννηθει, πως περναει ετσι ο καιρος....

Δωρακι περαστικα, πιστευω να εισαι ηδη πολυ καλυτερα.

Γιωργια καλα αποτελεσματα απο την εξεταση της καμπυλης ζαχαρου και ναι ευχομαι να μην εχει αλλοιωθει το αποτελεσμα και χρειαςτεις επαναληψη.

Γιωργιαννα ετσι ειναι κλωτσανε και μας αρεσει και οχι μονο θελουμε κι αλλο! Και μετα κοριτσια οταν γεννησετε να δειτε που θα τα εχετε αγκαλια αλλα θα σας λειπουν και οι κλωτσιες στις κοιλιτσες.

Rose εγω εχω ραντεβου στις 7/11 παλι και την αλλη βδομαδα πρεπει να κανω την καμπυλη ζαχαρου και εγω, και τις δυο προηγουμενες φορες με γλυκοζη την εκανα αλλα να πω την αληθεια δε την βρηκα τοσο μπλιαχ οσο λενε οι περισσοτερες, ισως επειδη ειμαι πολυ του γλυκου.

Επισης ξεχασα που ειχες ρωτησει νομιζω παλι η επομενη μεγαλη εξεταση ειναι το λεγομενο doppler που γινεται εκει γυρω στις 32-33 βδομαδες. Ο γιατρος μου παντως δεν με στελνει καπου εξωτερικα για αυτην οπως στη αυχενικη ή την β επιπεδου που πρεπει να την κανει πιςτοποιημενος υπερηχογραφιςτης γιατι εχει καλο μηχανημα και στην ουσια το doppler μετραει πως αιματωνεται ο ομφαλιος λωρος, τι πιεσεις ασκουνται κατι τετοιο.

Καλα με σιγουρια κανεις δεν προκειται να σου πει ποτε ακριβως να γεννησεις μονο στον 9ο που λογικα θα σ βλεπει καθε καθε βδομαδα θα μπορει να σου πει ποσο κοντα εισαι στον τοκετο αναλογα με το ποτ θα εμπεδωθει το μωρακι στην λεκανη σου.

χριστινα ειναι χρησιμα τα σεμιναρια αυτα μαθαινεις αρκετα πραγματα ετσι συγκεντρωμενα οπως σου τα λενε, ειχα παρακολουθησει και εγω στην πρώτη μου εγκυμοσυνη. Πιστευω οτι απο την επομενη φορα θ σερβλεπει πιο τακτικα, δυο βδομαδες θα περασουν τσακα τσακα τωρα.

Γιωργια οπως σου ειπε και η Χριστινα ειναι φυσιολογικο να το νιωθεις σε διαφορετικες θεσεις οπως και να μην το νιωθεις για καποιες ωρες και μετα να δωσει το παρον. Και μενα χθες ολο το πρωι τιποτα μετα εφαγα λιγη σοκολατα γιατι θα εσκαγα και τσουπ το ενιωσα το μπεμπακι. Και για τα ονειρα εχω ακουσει οτι ολα ειναι πιθανα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης

ΑΝαστασια ευχομαι ολα να ειναι καλα, μην στεναχωριεσαι μεχρι να σου πουν ακριβως τι σημαινει αυτο, αφου ομως ειχες καλη αυχενικη δεν θα ειναι καποιο συνδρομο και καποια παραλλαγη του φυσιολογικου οπως ειπε και ο γιατρος σου. Θα περιμενουμε νεα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.

Πηρα τα αποτελέσματα της γλυκοζης κι εχω 132 απο τα 130 που ειναι το επιτρεπόμενο. Η κοπέλα στο χημείο πιστεύει ότι το αποτέλεσμα υπέστη αλλοίωση λόγω της κίνησης μου. Ομως μπορεί και οχι!!! Αρα πρεπει να επαναλάβω την εξέταση κάνοντας την καμπύλη ζαχαρου με 100 γρ γλυκοζη και παίρνοντας αίμα κάθε μισή ώρα για τέσσερις ή έξι φορές. [smilie=angryfire.g:

Αναστασία μου ηρεμησε και εχε πίστη στο Θεό..ολα θα πανε καλα. Δε γίνεται να ήτανε ολα άψογα( αυχενικη, ρινικό οστο,αιματολογικες, καρδιά) και τωρα να πανε ολα τοσο λάθος. Θα σου έδινε σημάδια απο πριν το μωράκι ότι κάτι πήγαινε λάθος. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, αλλα ειλικρινά εγω που ειμαι έξω απο τον πόνο σου, μου κάνει λίγο παρατραβηγμενο αυτο το σενάριο με τα αποτελέσματα που είχες πιο πριν. Περιμένουμε τα νεακια σου.

Ροζακι συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα.

Χριστινακι πολλές οι μερες αναμονής σου.αφου ομως το νιώθεις χαλάρωσε και οι μερες θα κυλήσουν.

κατερινα το Doppler ειναι το μεγαλο υπερηχογραφημα που γίνεται 30 με 32 βδομάδες περίπου?

καλημερα και παλι. Σας αφήνω γιατι θα ετοιμαστω για το σχολείο. Θα πάμε εκδρομή σημερα και βαριεμαιαφάνταστα

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου γλυκά.

Anastasia μου καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου κορίτσι μου. Και εγώ όμως συμφωνώ με τα κορίτσια, πως δεν νομίζω πως είναι κάτι κακό. Και από οτι κατάλαβα ο γιατρός σου δεν ανησυχεί και πολύ. Άρα κάνε αυτό που σου είπε και ελπίζω να μάθεις πολύ σύντομα οτι όλα είναι μια χαρά με το παιδάκι σου και να ηρεμήσεις. Οι πιθανότητες είναι συντριπτικά με το μέρος σου. Περιμένουμε τα καλά σου νέα όποτε μπορέσεις και σου στέλνουμε τις ευχές μας να πάνε τα πράγματα τέλεια!

Κατερίνα μου έπεσες και εσύ σε διψήφιο αριθμούλη!!! Τελικά περνάει ο καιρός οτι και να λέμε!Άντε με το καλό και η καμπύλη ζαχάρου. Η γλυκόζη δεν ήταν για μένα τόσο το πρόβλημα, όσο το στομάχι που μου έκανε μετά. Ένιωθα μια αηδία και ένα ανακάτεμα στο στομάχι. Αλλά εννοείται πως είναι μια εξέταση και δεν έχει σημασία και αν ταλαιπωρούμαστε και λιγάκι. Έχουμε κάνει άλλα και άλλα στη ζωή μας, εκεί θα κολλήσουμε;

Γεωργία μου είναι πολύ μικρή η απόκλιση από το όριο, επομένως πιστεύω και εγώ πως αλλοιώθηκε το αποτέλεσμα. Το "κακό" είναι πως πρέπει να φας άλλο ένα πρωινό. Απλά πες τους να σου βάλουν πεταλούδα αντί να σε τρυπάνε συνέχεια, αν και λογικά θα το κάνουν και από μόνοι τους. Πάρε και κανά βιβλίο - περιοδικό και θα περάσει η ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες όμορφες με τις κοιλίτσες σας!!

Γεωργία μου να μην αγχώνεσαι καθόλου με το μπεμπάκι σου.Έτσι κάνουν τα μικρούλια μια κινούνται πιο πολύ,μια πιο λίγο,μια πιο πάνω μια πιο κάτω.Όταν το καταλαβαίνουμε όμως είναι τόοοσο όμορφο συναίσθημα!!Εγώ γελάω μόνη μου και της μιλάω όταν κλωτσάει,ακόμη και όταν είμαι σε εξωτερικό χώρο....

Όσο για τους εφιάλτες,το ξέρω ότι εκείνη τη στιγμή ταράζεσαι,αλλά να μην τους δίνει καμία σημασία.Όλοι οι επιστήμονες λένε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη.

Αναστασία μου και εγώ θα συμφωνήσω με όσα σου είπαν τα κορίτσια.Προσπάθησε να έχεις, όσο το δυνατόν, λιγότερο άγχος γιατί το περνάς και στο μωράκι σου.Το βασικό είναι να κάνεις θετικές σκέψεις και να εμπιστεύεσαι το γιατρό σε αυτά που σου είπε.

Kangaroo σ'ευχαριστώ. Είμαι πράγματι καλύτερα απλά τώρα έχω αυτή την ενοχλητική καταρροή(μάτια,μύτη κ.τλ)Είναι αλήθεια πως περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός και εγώ θα πέσω αύριο σε διψήφιο αριθμό, μέχρι τη μέρα που θα δω τη μπομπού μου.Τι ωραία...[smilie=binkybaby.g:

Καλά αποτελέσματα να έχεις με την καμπύλη σου και εσύ.

evinicolas και εγώ πιστεύω πως αλλοιώθηκε το αποτέλεσμα.Εμένα να φανταστείς δεν με άφηναν να φύγω,αν και το σπίτι μου ήταν 5 λεπτά από το κέντρο που έκανα την εξέταση,για να μην κινηθώ ή να μην κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι και ανέβει το ζάχαρο.Το πρόβλημα είναι που θα πρέπει να φας άλλη μια μέρα με αναμονή πολύ και πολύ τσίμπημα.....

Καλά αποτελέσματα να έχεις!

Χριστίνα μου καλημέρα και σε σένα.Καλή η ιδέα σου να μαζευτούμε και να παρακολουθήσουμε τα σεμινάρια όλες μαζί.Εγώ βέβαια τα έχω παρακολουθήσει όλα,αλλά θα τα ξαναέβλεπα ευχαρίστως μαζί σας.Πλάκα θα είχε!!!!

Α!Κορίτσια για δείτε και αυτό το άρθρο που βρήκα σήμερα.

http://iatropedia.gr/articles/read/5295

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...