Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΣΤΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ


Recommended Posts

ΕΠΙΚΡΑΤΕΣΤΕΡΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΑ ΓΟΝΙΔΙΑ

καστανά ή πράσινα μάτια γαλανά μάτια

μακριές βλεφαρίδες κοντές βλεφαρίδες

πυκνά φρύδια λεπτά φρύδια

αστιγματισμός μυωπία

υπερμετρωπία αχρωματοψία

γαμψή μύτη στρογγυλή μύτη

στενή μύτη ανασηκωμένη άκρη μύτης

γεμάτα χείλη λεπτά χείλη

πιγούνι με λακκάκι πιγούνι χωρίς λακάκι

μάγουλα με λακκάκια μάγουλα χωρίς λακκάκια

φακίδες όχι φακίδες

σκούρα μαλλιά ξανθά ή κόκκινα μαλλιά

σγουρά ή ατίθασα μαλλιά ίσια μαλλιά

ΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ;;

Τα ματάκια θα τα πάρει απ την μαμά ή απ τον μπαμπά;τη μυτούλα;τα χειλάκια;Καθώς κοιτάτε τη φουσκωμένη σας κοιλίτσα,μαζί με τις ευχές να είναι γερό σίγουρα θα θέλατε να ξέρετε απο ποιόν θα πάρει τι.Αν και πρέπει να περιμένετε μέχρι την ώρα της γέννησης,υπάρχει τρόπος(αν και όχι απόλυτος)να το μαντέψετε με βάση τη μεταβίβαση των επικρατέστερων χαρακτηριστικών.

Τα γονίδια υπάρχουν σε ζεύγη.Το παιδί κληρονομεί τα μισά γονίδια απο την μαμά και τα μισά απο τον μπαμπά.Απο το κάθε ζεύγος όμως γονιδίων συνήθως μόνο το ένα είναι επικρατέστερο.Αυτό σημαίνει οτι τα μισά απο τα γονίδια που κληρονομεί το παιδί δεν το επηρεάζουν καθόλου.Για παράδειγμα, ένα μωρό μπορεί να έχει ένα ζευγάρι που αποτελείται απο ένα γονίδιο καστανών ματιών κι ένα γονίδιο γαλάζιων.Επειδή όμως επικρατέστερο γονίδιο είναι το καστανό,το μωρό θα έχει καστανά μάτια.Ετσι παρόλο που το παιδί κληρονομεί το 50% των γονιδίων της μητέρας και το 50% των γονιδίων του πατέρα, μόνο το 25% απο τον ένα και το 25% απ τον άλλο είναι ενεργό.

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΜΑ;

Τα κοριτσάκια κληρονομούν δύο χρωμοσώματα Χ,ένα απο την μητέρα κι ένα απο τον πατέρα, ενώ τα αγόρια ένα χρωμόσωμα Χ απο την μητέρα κι ένα χρωμόσωμα Υ απο τον πατέρα.Τα 22 δηλαδή ζευγάρια χρωμοσωμάτων είναι ίδια και στον άντρα και στη γυναίκα.Το 23ο όμως, το οποίο καθορίζει το φύλο,διαφέρει.Στη γυναίκα αποτελείται απο δύο όμοια χρωμοσώματα,τα ΧΧ,ενώ στον άντρα απο δύο διαφορετικά,τα ΧΥ.Το ωάριο της γυναίκας είναι δυνατόν να γονιμοποιηθεί είτε απο σπερματοζωάριο το οποίο περιέχει Χ χρωμόσωμα οπώτε θα αποκτήσετε κοριτσάκι, είτε απο σπερματοζωάριο το οποίο περιέχει Υ χρωμόσωμα οπότε θα κάνετε αγοράκι.

Αυτό που ίσως δεν γνωρίζετε είναι ότι, παρόλο που το ανδρικό φύλο χαρακτηρίζεται ως ισχυρό,το χρωμόσωμα Υ είναι πιο κοντό και ευνοεί την επικράτηση των γονιδίων της μητέρας.Αυτό εξηγεί γιατί τα αγοράκια μοιάζουν περισσότερο στη μαμά, αλλά σημαίνει ακόμα οτι έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία σε ορισμένες ασθένειες που σχετίζονται με το φύλο,όπως για παράδειγμα η αιμορροφιλία,η αχρωματοψία,η μυική δυστροφία.

Απο το "παιδί και νέοι γονείς"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

para poli wraio arthro!!! alla apogoiteutika ligaki!!! eimai galanomata, anoixtoxrwmi eepidermida, o antroulis moy einai mayraki, mayra malia, kastana skoura matia, poli skouroxrwmi epidermida!!! twra pia eimai sigouri oti ta dika tou ta gonidia tha pniksoun ta dika mou:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

para poli wraio arthro!!! alla apogoiteutika ligaki!!! eimai galanomata, anoixtoxrwmi eepidermida, o antroulis moy einai mayraki, mayra malia, kastana skoura matia, poli skouroxrwmi epidermida!!! twra pia eimai sigouri oti ta dika tou ta gonidia tha pniksoun ta dika mou:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία όλα αυτά! Γιατί ρε παιδιά ενώ εγώ είμαι καστανή (μαλλιά και μάτια), η "γαϊδουρίτσα" η κόρη μου τα πήρε όλα απο τον πατέρα της :). Ξανθιά γαλανομάτα; Δεν είναι πιο ισχυρά τα δικά μου γονίδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία όλα αυτά! Γιατί ρε παιδιά ενώ εγώ είμαι καστανή (μαλλιά και μάτια), η "γαϊδουρίτσα" η κόρη μου τα πήρε όλα απο τον πατέρα της :). Ξανθιά γαλανομάτα; Δεν είναι πιο ισχυρά τα δικά μου γονίδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ juliana ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΑΚΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΩΡΑΙΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΜΩΣ Σισσιώ ΜΟΥ, Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΕΜΟΙΑΖΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΣΕ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΧΟΜΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΗΘΕΛΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΤΕΕΕΤΟΙΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΜΙΛΑΜΕ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ΄ΜΕΝΑ. ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ juliana ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΑΚΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΩΡΑΙΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΜΩΣ Σισσιώ ΜΟΥ, Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΕΜΟΙΑΖΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΣΕ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΧΟΜΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΗΘΕΛΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΤΕΕΕΤΟΙΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΜΙΛΑΜΕ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ΄ΜΕΝΑ. ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα να κανω παιδακι ακουστε πως θελω ναναι..χρωμα ματιων κ χειλια δκα μου.

μυτη κ σχημα ματιων του καλου μου!

πολλα δε ζηταω??:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα να κανω παιδακι ακουστε πως θελω ναναι..χρωμα ματιων κ χειλια δκα μου.

μυτη κ σχημα ματιων του καλου μου!

πολλα δε ζηταω??:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...