Μετάβαση σε περιεχόμενο

δερματολογος για παιδια


Recommended Posts

καλημερα,

ειμαι νεα μητερα ενος 5μηνων αγοριου.Μενουμε σε νησι και η προσβαση στην αθηνα -λογω και οικονομικων δυσκολιων- δεν ηταν ευκολη. Εδω και 2 μηνες ο μικρος μου ειχε κατι σπυρακια που δεν υποχωρουσαν κυριως στην κοιλια και την πλατη. Η παιδιατρος στην αρχη δεν ανησυχησε επειδη ομως τα σπυρακια δεν εφευγαν επεμεινε να ερθουμε στην αθηνα και να δουμε καποιον ειδικο στο δερμα των παιδιων. Πηγαμε στο παιδων και μολις μας ειδε ο γιατρος ζητησε βιοψια και το αποτελεσμα ηρθε σαν κεραυνος....ιστιοκυττωση langerhans....ουτε που καταλαβα πως καταληξαμε στο ογκολογικο μαριαννα βαρδινογιαννη!!!Και μονο που λεω το ονομα ανατριχιαζω! εχω ξενυχτησει ωρες διαβαζοντας στο ιντερνετ, εχω μιλησει με γιατρους...με εχουν φαει οι ενοχες ομως μηπως αργησα να ερθω στην αθηνα με το μικρο για να δω τι ειχε !! προς το παρον ο ελεγχος για βλαβες εσωτερικα ηταν αρνητικος-δοξα την παναγια- αλλα ανησυχω και εχω τυψεις!!

εχει ακουσει αλλη μανουλα κατι τετοιο? τι προγνωση εχει? οι γιατροι μου τα μασανε για την πορεια! λενε ο χρονος θα δειξει...δεν αντεχω αυτη την αγωνια!

περιμενω καθε δυνατη πληροφορια...μα καθε δυνατη

ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι ολα να πανε καλα με τον μικρο σου! η μικρη μου η κορη ειχε διαγνωσθει σε ηλικια 2 χρ με νεανικα ξανθοκοκκιωματα (μη langerhans ιστιοκυττωση). Τωρα εχουν υποχωρησει ενελως.Τοτε το ειχα ψαξει υπερβολικα πολυ το θεμα. Ειχα τρελαθει απο αυτα που ειχα διαβασει μεσα στο ιντερνετ. Απλα θελω να σου πω οτι αυτα τα νοσηματα μπορει να εκδηλωθουν με διαφορες μορφες...Δεν ειναι παντα η εξελιξη τοσο σοβαρη. Δε βοηθαει επισης να εχεις τυψεις οτι καθυστερησες να πας το παιδι σε γιατρο. Προτεινω να προσπαθησεις να ηρεμησεις, να μην αγχωνεσαι οσο ειναι δυνατον και να ρωτας τους γιατρους σου ενοειται για οτι αποριες εχεις. Εμας τοτε μας παρακολουθουσε στο Παιδων Αγ Σοφια ο παιδοδερματολογος Κ Αλεξοπουλος που ηταν εξαιρετικος!Σου προτεινω αν θες να παρεις μια δευτερη γνωμη και απο αυτον! Περαστικα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι ολα να πανε καλα με τον μικρο σου! η μικρη μου η κορη ειχε διαγνωσθει σε ηλικια 2 χρ με νεανικα ξανθοκοκκιωματα (μη langerhans ιστιοκυττωση). Τωρα εχουν υποχωρησει ενελως.Τοτε το ειχα ψαξει υπερβολικα πολυ το θεμα. Ειχα τρελαθει απο αυτα που ειχα διαβασει μεσα στο ιντερνετ. Απλα θελω να σου πω οτι αυτα τα νοσηματα μπορει να εκδηλωθουν με διαφορες μορφες...Δεν ειναι παντα η εξελιξη τοσο σοβαρη. Δε βοηθαει επισης να εχεις τυψεις οτι καθυστερησες να πας το παιδι σε γιατρο. Προτεινω να προσπαθησεις να ηρεμησεις, να μην αγχωνεσαι οσο ειναι δυνατον και να ρωτας τους γιατρους σου ενοειται για οτι αποριες εχεις. Εμας τοτε μας παρακολουθουσε στο Παιδων Αγ Σοφια ο παιδοδερματολογος Κ Αλεξοπουλος που ηταν εξαιρετικος!Σου προτεινω αν θες να παρεις μια δευτερη γνωμη και απο αυτον! Περαστικα σας

Στο παιδων τον κ αλεξοπουλο ειδαμε αρχικα που επεμεινε για τη βιοψια στο δερμα.Μετα το αποτελεσμα-για ιστιοκυττωση- πηγαμε στο ογκολογικο για να κανουν παραπανω ελεγχο και ευτυχως δεν υπαρχει τιποτα εσωτερικα. Μας ειπαν να ερθουμε παλι σε 4 μηνες για επανελεγχο. Μα θα πεθανω απο την αγωνια! Ειναι δυνατον καθε 4 μηνες να εχω τη λαχταρα μην εξαπλωθει?Βεβαια οι γιατροι επιμενουν πως σε αυτη τη φαση δεν χρειαζεται να κανουν τιποτα και αρκει απλα ο ελεγχος.Επισης μου ειπαν οτι δεν ακολουθει παντα την πιο σοβαρη μορφη! τι να πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Μυρελ ελπιζω να ειναι ολα καλα με το μικρο σου! Χρειαζεται αισιοδοξια πανω απο ολα και δυναμη! οι ενοχες πολλες φορες μας κυριευουν και δεν σκεφτομαστε καθαρα.Παντως και η παιδιατρος σου οπως λες ηταν καθησυχαστικη αρχικα!

Αληθεια πως ειναι το μικρουλη σου τωρα?

Απο προσωπικη μου εμπειρια παντως σου λεω οτι εμπιστευομαι - τον εχω δει για διαφορα θεματακια των παιδιων μου- τον παιδοδερματολογο κ Αλεξοπουλο. Να ακολουθησεις τον ελεγχο που σου εχουν υποδειξει και ολα θα πανε μια χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ανεβηκα τελικα παλι στην αθηνα γιατι χειρουργηθηκε η μητερα μου και εφερα παλι το μικρο για ελεγχο νωριτερα απο οτι μου ειχαν πει-παλι απο την αγωνια μου! απλα ενα υπερηχο του εκαναν σε αυτη τη φαση και με καθησυχασαν...δοξα το θεο ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ανεβηκαμε παλι αθηνα στο ογκολογικο για τον ελεγχο και ολα οκ! μακαρι απλα να ειναι ενας κακος και μακρινος εφιαλτης αυτο που ζησαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανεβηκαμε παλι αθηνα στο ογκολογικο για τον ελεγχο και ολα οκ! μακαρι απλα να ειναι ενας κακος και μακρινος εφιαλτης αυτο που ζησαμε!

Καλημέρα μυρελ, εύχομαι όλα να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά για το παιδάκι σου και όλα αυτά να μείνουν όνειρο κακό!!! Μπορείς σε παρακαλώ να περιγράψεις τα σπυράκια αυτά που λες πως ήταν ακριβώς;;; Τι ακριβώς είναι αυτή η πάθηση (εν συντομία). Προς πληροφόρηση όλων μας, αν δεν σου κάνει κόπο βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου vissi!

οταν ο μικρος μου ηταν περιπου 3 μηνων εβγαλε στην πλατη και την κοιλια αρχικα 7-8 κοκκινα μικρα σπυρακια! εγω τοτε θηλαζα αποκλειστικα και η παιδιατρος στην αρχη νομιζε οτι ηταν αντιδραση σε κατι που ισως ειχα φαει εγω. Τα σπυρακια απο την αρχη δεν αλλαξαν μορφη καθολου ακομα και μετα απο 1 μηνα οπου αντιθετως αντι να σβησουν εμειναν τα αρχικα τα ιδια και αρχισαν να βγαινουν και αλλα...ισως καποια αρχισαν να μοιαζουν λιγο πιο ασπρα! τοτε η παιδιατρος μου ειπε πως επιανε και λιγο πρησμενο το συκωτι και ειπε να ανεβουμε αθηνα..εγω ομως καθυστερησα να ανεβω αθηνα για τον ελεγχο ακομα 1 μηνα λογω δυσκολιων. Η ιστιοκυττωση εχει διαφορες εκδηλωσεις και διαφορα ειδη βαρυτητας...συχνα παρουσιαζεται και μεσα σε οργανα στην κοιλια, στα κοκκαλα και γενικα μπαινει στην κατηγορια των ογκολογικων ασθενειων που αναλογα με την εκταση χρειαζεται η οχι και αλλη θεραπεια (χημειοθεραπεια-ουτε να το σκεφτομαι δε θελω γιατι με πιανει πανικος )...αυτο τον καιρο απλα ελεγχουν την εκταση...

στο δικο μου δοξα το θεο δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο το δερμα...ευχομαι ποτε μα ποτε να μην επεκταθει ουτε στο δικο μου αλλα και σε κανενα παιδι σε ολο τον κοσμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου vissi!

οταν ο μικρος μου ηταν περιπου 3 μηνων εβγαλε στην πλατη και την κοιλια αρχικα 7-8 κοκκινα μικρα σπυρακια! εγω τοτε θηλαζα αποκλειστικα και η παιδιατρος στην αρχη νομιζε οτι ηταν αντιδραση σε κατι που ισως ειχα φαει εγω. Τα σπυρακια απο την αρχη δεν αλλαξαν μορφη καθολου ακομα και μετα απο 1 μηνα οπου αντιθετως αντι να σβησουν εμειναν τα αρχικα τα ιδια και αρχισαν να βγαινουν και αλλα...ισως καποια αρχισαν να μοιαζουν λιγο πιο ασπρα! τοτε η παιδιατρος μου ειπε πως επιανε και λιγο πρησμενο το συκωτι και ειπε να ανεβουμε αθηνα..εγω ομως καθυστερησα να ανεβω αθηνα για τον ελεγχο ακομα 1 μηνα λογω δυσκολιων. Η ιστιοκυττωση εχει διαφορες εκδηλωσεις και διαφορα ειδη βαρυτητας...συχνα παρουσιαζεται και μεσα σε οργανα στην κοιλια, στα κοκκαλα και γενικα μπαινει στην κατηγορια των ογκολογικων ασθενειων που αναλογα με την εκταση χρειαζεται η οχι και αλλη θεραπεια (χημειοθεραπεια-ουτε να το σκεφτομαι δε θελω γιατι με πιανει πανικος )...αυτο τον καιρο απλα ελεγχουν την εκταση...

στο δικο μου δοξα το θεο δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο το δερμα...ευχομαι ποτε μα ποτε να μην επεκταθει ουτε στο δικο μου αλλα και σε κανενα παιδι σε ολο τον κοσμο.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να τελειώσει εδώ αυτή σας η ταλαιπωρία!!!!!!!!!!!! Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
    • Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!! Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏 Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...