Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παθητικό κάπνισμα & προβλήματα γονιμότητας


Recommended Posts

Κορίτσια αυτό είναι ένα άρθρο που μιλά για τα προβλήματα που προκαλεί στη γονιμότητα το παθητικό κάπνισμα. Κι έχω νευριάσει τόσο και με τους καπνιστές γονείς μου αλλά και με τον καπνιστή συνάδελφο μου που με φλομώνει κάθε μέρα που κάθομαι στα 2 μέτρα από κείνον. Δηλ. εμείς προσπαθούμε με όλες μας τις δυνάμεις να συλλάβουμε και ένας ανασταλτικός παράγοντας είναι ο καπνός του κάθε...άντε να μην πω.Εχω πολύ συγχιστεί...:angry: Διαβάστε:

Έρευνα: Το παθητικό κάπνισμα προκαλεί προβλήματα γονιμότητας

(Από ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE)

Το παθητικό κάπνισμα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα γονιμότητας, καθώς σύμφωνα με έρευνα του πανεπιστημίου του Ρότσεστερ στη Νέα Υόρκη, οι γυναίκες που εισέπνευσαν ως παιδιά ή και αργότερα στη ζωή τους τον καπνό από τα τσιγάρα τρίτων, αντιμετωπίζουν στη συνέχεια μεγαλύτερες δυσκολίες να συλλάβουν και αποβάλουν συχνότερα σε σχέση με εκείνες που δεν είναι εκτεθειμένες στον καπνό.

Σύμφωνα με τους ερευνητές, οι τοξίνες, που περιέχονται στον καπνό, θα μπορούσαν να προκαλέσουν μόνιμη βλάβη στον οργανισμό των γυναικών και τα προβλήματα να εμφανιστούν αργότερα στη ζωή τους, ενώ το παθητικό κάπνισμα είναι πιθανό να παρεμβαίνει στη φυσιολογική ορμονική λειτουργία, που επηρεάζει τη γονιμότητα και την εγκυμοσύνη.

Στην έρευνα συμμετείχαν 4.800 γυναικες που νοσηλεύτηκαν στο νοσοκομείο Roswell Park. Από αυτές, οι παθητικές καπνίστριες είχαν 26% περισσότερες πιθανότητες να δυσκολευτούν να συλλάβουν και 39% περισσότερες πιθανότητες να αποβάλουν.

Οι επιστήμονες επισημαίνουν τέλος ότι το 15% των καπνιστριών συνεχίζουν να καπνίζουν και στη διάρκεια της κύησης, ενώ περίπου 43 εκατομμύρια γυναίκες στις ΗΠΑ είναι εκτεθειμένες στον καπνό τρίτων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dominique δυστηχώς το παθητικό κάπνισμα είναι χειρότερο..Σε μια έρευνα που έγινε βρέθηκαν σε ούρα μωρού υψηλά ποσοστά νικοτίνης λόγο παθητικού καπνίσματος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dominique δυστηχώς το παθητικό κάπνισμα είναι χειρότερο..Σε μια έρευνα που έγινε βρέθηκαν σε ούρα μωρού υψηλά ποσοστά νικοτίνης λόγο παθητικού καπνίσματος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμα τον αλλον δεν τον κοβει δεν τον κοβει τι να κανουμε. Εδω εγω εγκυος ειμαι και με ρωτανε. Σε πειραζει να καπνισουμε? Δηλαδη πρεπει να πω ναι και να γινω κακια? Απο μονος σου δεν μπορεις να σκεφτεις? Αφου για καφε τωρα χειμωνα σε κλειστα μερη δεν παω γι'αυτο το λογο. Αλλα και σε σπιτι να πας ολο και καποιος θα καπνιζει οποτε τι πρεπει να κανω? Να κλειστω μες το σπιτι και να ξαναβγω το καλοκαιρι? Τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμα τον αλλον δεν τον κοβει δεν τον κοβει τι να κανουμε. Εδω εγω εγκυος ειμαι και με ρωτανε. Σε πειραζει να καπνισουμε? Δηλαδη πρεπει να πω ναι και να γινω κακια? Απο μονος σου δεν μπορεις να σκεφτεις? Αφου για καφε τωρα χειμωνα σε κλειστα μερη δεν παω γι'αυτο το λογο. Αλλα και σε σπιτι να πας ολο και καποιος θα καπνιζει οποτε τι πρεπει να κανω? Να κλειστω μες το σπιτι και να ξαναβγω το καλοκαιρι? Τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν καπνιζω, οχι οτι δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν μου αρεσε!

καθόλη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ημουν μεσα σε καπνιζοντες λογω του χωρου της εργασιας μου!

οσο μπορουσα ανοιγα τις πορτες, αλλα ενα απογευμα εφτασα στα ορια μου με μια συναδελφο.

δεν φτανει που καπνιζαν οι νοσηλευομενοι καπνιζε και εκεινη περισοτερο και σε αποσταση 2 μετρων απο εμενα!

της ειχα πει αρκετες φορες οτι με ενοχλει να καπνιζει τοσο πολυ μπροστα μου και η απαντηση που ειχε δωσει ηταν αν δεν μπορουσα να αντεξω τον καπνο

να βγω στο μπαλκονι! εεεεεεεεε φυσικα εκει δεν αντεξα αλλο και ξεσπασα! ειπα οσα δεν ειχα πει ποτε!

και να πω οτι δεν ηταν μαμα ηταν 2 παιδιων! ενοειται οτι δεν ξανα εκανα βαρδια μαζι της ποτε, κι αν τυχαινε επαιρνα ασθενεια!

τωρα πυ εμαθε οτι θα γυρισω στη δουλεια η πρωτη κουβεντα που ειπε ηταν

¨ωχ τερμα το καπνισμα¨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν καπνιζω, οχι οτι δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν μου αρεσε!

καθόλη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ημουν μεσα σε καπνιζοντες λογω του χωρου της εργασιας μου!

οσο μπορουσα ανοιγα τις πορτες, αλλα ενα απογευμα εφτασα στα ορια μου με μια συναδελφο.

δεν φτανει που καπνιζαν οι νοσηλευομενοι καπνιζε και εκεινη περισοτερο και σε αποσταση 2 μετρων απο εμενα!

της ειχα πει αρκετες φορες οτι με ενοχλει να καπνιζει τοσο πολυ μπροστα μου και η απαντηση που ειχε δωσει ηταν αν δεν μπορουσα να αντεξω τον καπνο

να βγω στο μπαλκονι! εεεεεεεεε φυσικα εκει δεν αντεξα αλλο και ξεσπασα! ειπα οσα δεν ειχα πει ποτε!

και να πω οτι δεν ηταν μαμα ηταν 2 παιδιων! ενοειται οτι δεν ξανα εκανα βαρδια μαζι της ποτε, κι αν τυχαινε επαιρνα ασθενεια!

τωρα πυ εμαθε οτι θα γυρισω στη δουλεια η πρωτη κουβεντα που ειπε ηταν

¨ωχ τερμα το καπνισμα¨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k go parolou pou kapniza k to kopsa tora logo egkimosinis mporo na po oti me enoxlei..k spazomai otan de to katalabainoun oi pelatisses..k poso mallon aytes pou exoun idi paidia..

k otan tous leo ligo makria to tsigaro merikes de to sbinoun ekei sinexizoun..

ti na po...k kapniza kiolas k me enoxlei..pou na mi kapniza...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k go parolou pou kapniza k to kopsa tora logo egkimosinis mporo na po oti me enoxlei..k spazomai otan de to katalabainoun oi pelatisses..k poso mallon aytes pou exoun idi paidia..

k otan tous leo ligo makria to tsigaro merikes de to sbinoun ekei sinexizoun..

ti na po...k kapniza kiolas k me enoxlei..pou na mi kapniza...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...