Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι εχει δε καταλαβαινω?


voola25

Recommended Posts

:?::?: γιεα σας η μπεμπα μου ειναι 4 μηνων το αριστερο ματακι ειδικα φευγει. Εχει αποκλεινων στραβισμο μας ειπαν.πολλες φορες εστιαζει για λιγο και μετα σα να βαριετε να το πω παιρνει το βλεμμα της και κοιταζει τους τοιχους αλλα ασχετα πραγματα.δειχνει στιγμιαιο ενδιαφερον για κατι καινουργιο και μετα χανετε.την ειδε παιδοοφθαλμιατρος μασ ειπε πωσ το ματι ειναι απολυτα σχηματισμενο καθως φαινεται στη βυθοσκοπιση αλλα ειναι νωρις να βγαλουμε συμπαρασματα!!στον 7 μηνα εχουμε παλι επισκεψη και τα περισσοτερα δεδομενα θα μας κατευθυνουν!!η παιδιατροσ μιλησε για πιθανη διπλωπια και ισως αυτο να την κουραζει και να εγκαταλειπει οτι βλεπει νωριτερα!νευρολογικα ειμαστε κατα τα αλλα μια χαρα!!προβλημα ακοης δεν τιθεται γιατι αντιδραει με κλαμα σε αποτομους και οξυς ηχους :? μαλιστα εχει αρχισει να γυριζει και το κεφαλακι οτν τη φωναζουμε!!!το περιβαλλον με καθησυχαζει λεγοντας οτι ειμαι υπερβολικη και ολα οκ αλλα εγω μεσα μου τρωγωμε καθημερινα!!!ειναι ενα μωρο καθ ολα φυσιολογικο που υπολειπετε μοναχα στο να παρατηρει για ωρα τα ιδια ερθισματα.ποσο ανησυτικο ειναι αυτο!!!εχω διαβασει τοσα πολλα στο ιντερνετ πυ κονευω να τρελαθω!!δε βγαζω ακρη αν το παιδι εχει κατι Η ειναι ιδιαιτεροτητα του χαρακτηρα του οπως λει και η παιδιατρος!!!δεν εχουν ολα τα παιδια το ιδιο τεμπο!!!πεφτω σε συγκρισεις δυστυχως αλλα κατι δε μου κολλαει............εχουμε επικοινωνια σα μανα με παιδι αλλα οχι στο βαθμο που θελω ωρες-ωρες με συνδεει με ΚΑΙ"ΡΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ!!!!HELP..............το κακο ειναι πωσ χανω την καθημερινοτητα και δε γευομαι τη φαση αυτη που το μωρο μου ειναι βρεφος και δε θα ναι ποτε ξανα!!!!!αυτο με σκοτωνει πραγματικα...........αν καποιος μπορει να με διαφωτισει .................... :geek:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

εγώ λέω να ηρεμήσεις και να απολαύσεις την μπεμπα σου σαν βρέφος, όπως λες, γιατί αυτές οι στιγμές δεν ξανάρχονται.............αφού σου είπε ο παιδοφθαλμίατρος, που είναι και ο ειδικός, να μην ανησυχείς ;)

λες "έχουμε επικοινωνία, αλλά όχι στον βαθμό που ΘΕΛΩ"!!! :?

μα δεν μπορεί να κάνει το παιδί αυτά που θέλεις εσύ!!! :roll::roll:

άστηνε και απόλαυσέ την και μην της μεταδίδεις το άγχος σου ότι κάτι συμβαίνει, το καταλαβαίνει ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

τα περισσοτερα μην πω ολα τα βρεφακια το κανουν αυτο που λες -δεν νομιζω οτι υπαρχει οτι υπαρχουν πολλα βρεφακια που να να αποκλεινει εστω εννα ματακι

αφου το ειχες αγχος καλα εκανες και το εψαξες - αλλα αστο και λιγο ησυχο αφου ολοι οι γιατροι σου ειπαν οτι ειναι οκ.

Επισης ειναι πολυ μικρο για να επικοινωνησει με τον τροπο που εννοεις -ακομα καλα καλα δεν καθεται.

Να τη χαιρεσαι και μην ανυσηχεις τοσο πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ.....ΟΛΕς ΜΑΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ.....βρε χαζουλι μου καλο, βρε μανουλα ομορφη, ηρεμησε...ολα τα παιδακι μεχρι και δυο χρονων εμφανιζουν λανθανων στραβισμο, στραβισμο στο ενα ματι, ΛΟΓΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΟΠΤΙΚΟΥ ΝΕΥΡΟΥ.....βαλε γυαλια στο μωρο να σε βλεπει και να σε εστιαζει ετσι οπως εσυ επιθυμεις...καλα εκανες και κινητοποιηθηκες προς θεου και πηγατε σε γιατρο αλλα γιατι τοση φρικη ματια μου? θα σε παω πολυ επιθετικα τωρα? δηλαδη αν εχει στραβισμο θα παθει τιποτα αν φοραει γυαλια? θα παθει τιποτα οταν θα γινει κοπελαρα στα 18-20 και γκομεναραααααα να πει να κανει ενα λειζερ και να ερθει το νευρο εκει που πρεπει?????????? η ρε φιλεναδα αν εχει ελλειματικη προσοχη που ολα τα βρεφη εχουν σε αυτην την ηλικια γιατι τους φαινονατι ολα τοσο ξενα τοσο καινουρια και βλεπουν μονο χρωματα αυατ τους τραβανε και τα μικρα σχηματα γιατι τα μεγαλα αντικειμενα τα τρομαζουν σε αυτη την φαση και εχει και σενα να βαζεις την μουτσουναρα σου μπροστα της και να την αναγκαζεις να κανει και να δει αυτο που θες εσυ της αρεσει νομιζεις??????????????? με συγχωρεις αλλα τον τελειο ανθρωπο δεν τον γουσταρει κανεις...οι ατελειες μας μας κανουν διαφορετικους....για κανε και αυτα εδω: παρε ενα ντικειμνεο και κινησε το 180 μοιρες....απο τερμα αριστερα του προσωπου της περασε το απο το κεντρο μετα δεξια και τερμα δεξια στο προσωπο του παιδιου......το παρακολουθει γυριζοντας ολο της το κεφαλακι η το ακολουθει μονο με τα ματια της κυκλικα? ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ.....ειναι 4 μηνων ανθρωπος...το οπτικο συστημα δεν υπηρχε τις πρωτες 40 μερες helllllllloooooooooooooooooo?> ο φακος του ματιου τωρα αρχιζει να εστιαζει.....για δωσε της ενα αντικειμνεο απο το χερι σου στο χερι της...κρατα σταθερα το χερι σου σε μια αποσταση 20 εκατοστα σε ορθη γωνια απο το χερι της....αν δεις οτι παραπαιει...οτι παει να το παρει πιο μακρια απο το χερι σου με μεγαλη αποκλιση οκ το ξανακανεις ξανα και ξανα και ξανα καθε μερα, μεχρι να αντιληφθεις εσυ την συμπτωματολογια του παιδιου σου...κανε τις ασκησεις αυτες και ολα θα πανε καλα.....απολαυσε το παιδακι σου μικρη μου μην τρελενεσαι τιποτα δεν θα ειναι θα το δεις.....ισως σε κουρασα πολυ απλα σε καταλαβαινω πως νιωθεις φρεσκομανουλα...κανε αυτα τα δεο τεστ καθημερινα σε ανυποπτο χρονο...προς θεου οχι οταν το παιδι ειναι κουρασμενο η για υπνο και εσυ σαν την τρελλη με τα αντικειμενα στο χερι να την ζαλιζεις...και εγω που ειμαι 32 αν μου τα κανει και θα αλληθωρισω και δεν θα μπορω να ακολουθησω το αντικειμενο και θα προσηλλωσω το βλεμμα μου αλλου για να συνδεθω με καιρο.....γερη και δυνατη να χαιρεσαι το αγγελουδι σου...οι καλυτερες θεσεις για αυτες τις ασκησουλες για ωριμανση των οπτικων νευρων και εστιαση ειναι να καθεταιο το παιδι σε καρεκλακι....ορθη γωνια τελος παντωνν...με μαξιλαρια καπως....αλλα επειδη αααααααααα!!!!!ξεχασα μιλαμε για ενα τετραμηνο βρεφος καλε....στο καροτσι της η στο ρηλαξ με ανασηκωμενα πλατη στις 75 μοιρες.....οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!!

Ορισμός

Η Διπλωπία είναι σύμπτωμα και μάλιστα ιδιαίτερα ενοχλητικό γιατί ο ασθενής ενώ προσηλώνει σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο βλέπει δύο είδωλα. Για παράδειγμα, εάν υπάρχει ένα αυτοκίνητο στο δρόμο, ο πάσχων βλέπει δύο.

Είναι δυνατό να εμφανιστεί σε οποιαδήποτε ηλικία. Συχνότερα όμως εμφανίζεται στις μεγάλες ηλικίες.

Αιτιολογία

Η διπλωπία μπορεί να οφείλεται σε :

απλή ίωση

θυρεοειδική οφθαλμοπάθεια

τραυματισμός των οφθαλμών

νευρολοίμωξη (ΣΚΠ)

τραύμα των οφθαλμικών μυών

όγκοΙ εγκεφάλου

ανεύρυσμα εγκεφάλου

σακχαρώδη διαβήτη

αρτηριοσκλήρωση

κροταφική αρτηρίτιδα

μυασθένεια

κρανιοεγκεφαλική κάκωση

υπέρταση,

αγγειακό επεισόδιο

απλή ίωση

θυρεοειδική οφθαλμοπάθεια

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει παράλυση οφθαλμοκινητικού μυός ή μυών.

Θεραπεία

Η θεραπεία είναι συντηρητική και χειρουργική

Καταρχήν, αφού με τις κατάλληλες εξετάσεις αποκλειστεί κάτι πολύ σοβαρό κλείνουμε το ένα μάτι - κατά προτίμηση αυτό που βλέπει λιγότερο - έως ότου αποκατασταθεί η βλάβη από μόνη της.

Εάν περάσουν έξι μήνες και δεν αποκατασταθεί η βλάβη που προκάλεσε την διπλωπία επεμβαίνουμε χειρουργικά.

post-8953-13873940171158_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το οτι εχω χεστει πανω μου για την αμνιο που μου εχει καρφωθει στο μυαλο δεν εφτασε η μποχα στην ροδο που εισαι?????????????????

σε ευχαριστω για τον καλο σου λογο...περασα το ιδιο χαχαχαχχαχαχα με την κορακλα μου και εγω ειχα φαει την φρικη στο τριτο μηνα του παιδιου και δωσε παιδοοφθαλιματρους και δωσε βυθοσκοπηση να ζηταω και δωσε κλαμα η κωνστανς και δωσε προβληματισμους κι στενοχωρια βαλε και την λοχεια ουλαλα ουλαλα καθε μερα να τα ουμπαλα του αντρα μου σαν καρυδια...ολο κατι ειχε το παιδι!!! μαλλον ημουν για τρελλογιατρο....

να ανησυχουσες αν στον β' επιπεδου δεν εβλεπε φακους στο παιδι σου ο γυναικολογος σου καλη....εκει ναι να ανησυχουσες....κατ' αρχην ειναι γριουλα η κορη σου μαναρι μου...4 μηνων πφφφφφφφφφφφ...εδω χειρουργουν λεπτων οταν βλεπουν προβληματα σοβαρα του νεογεννητου οι παιδοοφθαλμιατροι...τα περισσοτερα πουα φορουν τα νευρα,νευρωνες του ματιου...ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ....ΟΠΟΤΕ ΚΟΥΛ ΜΑΜΜΥ ΚΑΙ ΚΟΥΛ ΚΑΙ ΝΤΑΝΤΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΗΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΜΟΥΣ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΨΥΧΡΑΙΜΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ...αν καμια φορα μιλαω με νευρα ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου, εχω πολλες φιλες τρια χρονια εδω μεσα.....και αν καμια φορα λυγιζω και χανω την ψυχραιμια μου ανθρωπος ειμαι ρε φιλεναδα θελω στηριξη και εγω....να εισαι καλα...οτι θες ειμαι εδω!!!

περιμενω νεα απο τις ασκησεις που ειπαμε.....

ηρεμησε και απολαυσε το παιδι σου...γερη και δυνατη η γκομεναρα σου.... :D:D

Μπράβο βρε Ευακι τι ωραία που γράφεις πάντα...καθησυχαστικά και κατατοπιστικά....

Δεν έχω άποψη για το θέμα...sorry

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατ αρχας ενα μεγαλο ευχαριστω για τισ απαντησεισ που μου δωσατε και που ασχολειστε με τισ αγωνιεσ μοΥ αφιερωνοντασ τοσο πολυτιμο χρονο πραγματικα με συγκινει το ενδιφερον σας !ΥΠΟΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΠΙΣΤΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ τοσο στη διαχειρηση του φοβερου μου αγχουσ οσο και στη βελτιωση των δεξιοτητων τησ μπεμπας με τισ ασκησεις !!!να ξεκαθαρισω κατι για να ΜΗΝ φαινομαι στα ματια σας η υστερω μανα και η υπερβολικη!!!ΠΡΩΤΟΝ απο τη φυση μου ειμαι ενα ατομο αγχωτικο και καλως η κακως παιρνω παντα την χειποτερη πλευρα των πραγματων ωστε να μαι πιο προετοιμασμενη για οτιδηποτε.......μεγα λαθος για καποιους αλλα αυτο ειναι φιλοσοφια ζωης για μενα.........ΔΕΥΤεΡΟΝ...... διαβασα πολλα στο ιντερνετ για τον αυτισμο και την βλεμματικη επαφη και επηρεστηκα απο αυτο.....δε λεω πως ειναι κατι που δεν επιδεχετε διορθωση και ειμαι σιγουρη πως ΑΝ λεω αν το παιδι μου εχει κατι θα ναι μαλλον κατι ελαφρασ μορφης!!!!Μεσα μου ομως υπαρχει κατι που αιωρειτε οτι μπορει να μην απτεται στη σφαιρα τησ οθφαλμολογικης αλλα τησ νευρολογιας!!!!!το παιδι το ειδε και παιδονευρολογος οπου μου ειπε πως πρεπει να περιμενω να το δει πως θα συμπεριφερεται στον 6 μηνα γιατι δε μπορει να βγαλει συμπερασμα τωρα .............και ουτε απαντησε στις ερωτησεισ μου για αυτισμο!!!!ΤΡΙΤΟΝ και πολυ σημαντικο να πω πως το μωρο ειναι το δευτερο παιδι μου το πρωτο ειναι 17 μηνων και τα χω στο χρονο οποτε ενια πολυ κοντα οι συγκρισεις ειδικα οταν εχεισ ενα παιδι που ολα τα κανει πριν απο το φυσιολογικο!!! βλεμματικη επαφη μιλημα περπατημα επικοινωνια!!!!η μεγαλη ειναι ενα πανεξυπνο κοριτσακι και βλεπαμε τα video me ton antra moy και καμια σχεση με την μικρη στη ν αντιληψη!!!!!! :idea: δε θα ξεχασω που την ειδε ο διπλανος μας γειτονας και το πρωτο π[ραγμα που ειπε ηταν ωχ δεν ειναι σαν την αλλη ειναι λιγο αλληθωρη?αφοπλιστικα αυθορμητος και χοντροκομμενος!!!!!!!!!!!πως δεν εβαλα τα κλαμματα επι τοπου!!anyway!!!!an eina kati me ta ματι δε με νοιαζει γιατι ολα διορθωνονται μην ειναι τιποτα με την εγκεφαλιθκη της λειτουργια θα θελα να ξερω αυτο γινετε να παρει καποιος γιατρος την ευθυνη να μου πει ειναι βασανιστικο να περιμενω!!!!!!!!σας εσκασα? εεεεεεε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα από εμένα,

δεν γνωριζόμαστε ούτε και ξέρω για το θέμα να σε ενημερώσω απλά επειδή είναι σαν να διαβάζω τον εαυτό μου μερικές φορές (έχω κ εγώ αγχος αρκετό δυστυχώς) θα ήθελα να σου πω να ηρεμήσεις λίγο, συνήθως οι μανάδες ανησυχούμε τζάμπα και τόποτα δεν είναι. Θέλουμε τα παιδιά μας να είναι τέλεια και όλες μας μπαίνουμε σε συγκ΄ρισεις...οι τρίτοι μας κάνουν κακό μερικές φορές με το μακρύ τους και το κοντό τους...

ασχολείσου με την μικρόυλα και όλα θα πάνε καλά...έχω δυο φίλες μου που το μωράκι τους έχανε λίγο το ένα μάτι και τώρα δεν έχουν τίποτα.

Εμένα μου έλεγαν ότι επειδή δεν καθόταν μπρούμιτα-από 40 ημερών χτυπιόταν στο κλάμα όταν τον γύριζα μπρούμιτα -δεν θα δυναμώσει η πλάτη του και δεν θα κάθεται στον πωπώ του και δεν θα περπατήσει νωρίς και τρελενόμουν από 2 μηνών αν μεγαλώνει σωστά...όλα πήγαν καλά και 12 μ περπατούσε..απλά έκανα το λάθος και άκουγα τον καθένα... και προς Θεού, όχι internet....

εύχομαι να πάνε όλα καλά.,...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου ευκολα λυνατει και αυτο...κλεισε ραντεβου για να μην περιμενεις για μαγνητικη εγκεφαλου στο παιδι....επειδη βλεπω οτι πιο πολυ ειναι η αναμονη που σε σκοτωνει για το ποτε θα περασουν οι 3-4 μηνες για επανεξεταση ειτε απο παιδονευρολογο ειτε απο παιδοοφθαλμιατρο...απο την στιγμη που κλεινεις ιατρικα σε νευρολογικο προβλημα και εχεις κανει και την εκτιμηση σου...ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΕΠΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΠΙΑ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ...τι καθεσαι γρηγορα για μαγνητικη!!!!!, γινεται με μεθη, θα σκασεις 300 ευρω γιατι δεν θα σου δωσει κανενας νοημων γιατρος παραπεμπτικο επειδη ο εγκεφαλος μεγαλωνει μεχρι τα 3 ετη ωσπου εκει εχουμε την πρωτη εικονα για την φυσιολογια του αλλα τυχον βλαβη σε καποιο απο τα κεντρα θα φανει η εγκεφαλογραφημα....γιατι για να φοβασαι τετοια πραγματα η κλινικη εικονα του παιδιου δεν σε πααπεμπει σε κατι νορμαλ σωστα και αναπτυσσεις τετοιες φοβιες.....

καλως η κακως παιρνω παντα την χειποτερη πλευρα των πραγματων ωστε να μαι πιο προετοιμασμενη για οτιδηποτε...αυτο δουλεψε το λιγο...ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΚΡΕΜΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΛΩΣΤΗ......

μια μαγνητικη θα σε καθυσηχασει...οταν θα ακουσεις και θα διαβασεις....0 ενδειξη για εγκεφαλικη βλαβη, 0 ευρηματα, ανωριμοτητα κεντρικου νευρικου συστηματος με αποτελσεμα και τον μη συντονισμο του οπτικου νευρου....

και ρε φιλεναδα να σου πω κατι? και εγω ειμαι πιο εξυπνη απο την αδερφη μου και πιο σπιρτοζα και πιο ομορφη και πιο...και πιο ....και πιο..... επαθε κατι ρε φιλε η αδερφη μου χαχαχαχχαχαχαχα? να ειναι γερη και ευτυχισμενη..............ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΔΙΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αληθεια με τις ασκησουλες πως τα πηγε?

θα πας τελικα για μαγνητικη η εγκεφαλογραφημα? να ξερεις θα σε κραξουν ολοι , αλλα αυτο πιστευω θα σε ηρεμησει και θα καταλαγιασει το αγχος σου για μερχι τις επανεξετασεις.....

καλο βραδακι

κατ αρχας ενα μεγαλο ευχαριστω για τισ απαντησεισ που μου δωσατε και που ασχολειστε με τισ αγωνιεσ μοΥ αφιερωνοντασ τοσο πολυτιμο χρονο πραγματικα με συγκινει το ενδιφερον σας !ΥΠΟΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΠΙΣΤΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ τοσο στη διαχειρηση του φοβερου μου αγχουσ οσο και στη βελτιωση των δεξιοτητων τησ μπεμπας με τισ ασκησεις !!!να ξεκαθαρισω κατι για να ΜΗΝ φαινομαι στα ματια σας η υστερω μανα και η υπερβολικη!!!ΠΡΩΤΟΝ απο τη φυση μου ειμαι ενα ατομο αγχωτικο και καλως η κακως παιρνω παντα την χειποτερη πλευρα των πραγματων ωστε να μαι πιο προετοιμασμενη για οτιδηποτε.......μεγα λαθος για καποιους αλλα αυτο ειναι φιλοσοφια ζωης για μενα.........ΔΕΥΤεΡΟΝ...... διαβασα πολλα στο ιντερνετ για τον αυτισμο και την βλεμματικη επαφη και επηρεστηκα απο αυτο.....δε λεω πως ειναι κατι που δεν επιδεχετε διορθωση και ειμαι σιγουρη πως ΑΝ λεω αν το παιδι μου εχει κατι θα ναι μαλλον κατι ελαφρασ μορφης!!!!Μεσα μου ομως υπαρχει κατι που αιωρειτε οτι μπορει να μην απτεται στη σφαιρα τησ οθφαλμολογικης αλλα τησ νευρολογιας!!!!!το παιδι το ειδε και παιδονευρολογος οπου μου ειπε πως πρεπει να περιμενω να το δει πως θα συμπεριφερεται στον 6 μηνα γιατι δε μπορει να βγαλει συμπερασμα τωρα .............και ουτε απαντησε στις ερωτησεισ μου για αυτισμο!!!!ΤΡΙΤΟΝ και πολυ σημαντικο να πω πως το μωρο ειναι το δευτερο παιδι μου το πρωτο ειναι 17 μηνων και τα χω στο χρονο οποτε ενια πολυ κοντα οι συγκρισεις ειδικα οταν εχεισ ενα παιδι που ολα τα κανει πριν απο το φυσιολογικο!!! βλεμματικη επαφη μιλημα περπατημα επικοινωνια!!!!η μεγαλη ειναι ενα πανεξυπνο κοριτσακι και βλεπαμε τα video me ton antra moy και καμια σχεση με την μικρη στη ν αντιληψη!!!!!! :idea: δε θα ξεχασω που την ειδε ο διπλανος μας γειτονας και το πρωτο π[ραγμα που ειπε ηταν ωχ δεν ειναι σαν την αλλη ειναι λιγο αλληθωρη?αφοπλιστικα αυθορμητος και χοντροκομμενος!!!!!!!!!!!πως δεν εβαλα τα κλαμματα επι τοπου!!anyway!!!!an eina kati me ta ματι δε με νοιαζει γιατι ολα διορθωνονται μην ειναι τιποτα με την εγκεφαλιθκη της λειτουργια θα θελα να ξερω αυτο γινετε να παρει καποιος γιατρος την ευθυνη να μου πει ειναι βασανιστικο να περιμενω!!!!!!!!σας εσκασα? εεεεεεε?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα από εμένα,

δεν γνωριζόμαστε ούτε και ξέρω για το θέμα να σε ενημερώσω απλά επειδή είναι σαν να διαβάζω τον εαυτό μου μερικές φορές (έχω κ εγώ αγχος αρκετό δυστυχώς) θα ήθελα να σου πω να ηρεμήσεις λίγο, συνήθως οι μανάδες ανησυχούμε τζάμπα και τόποτα δεν είναι. Θέλουμε τα παιδιά μας να είναι τέλεια και όλες μας μπαίνουμε σε συγκ΄ρισεις...οι τρίτοι μας κάνουν κακό μερικές φορές με το μακρύ τους και το κοντό τους...

ασχολείσου με την μικρόυλα και όλα θα πάνε καλά...έχω δυο φίλες μου που το μωράκι τους έχανε λίγο το ένα μάτι και τώρα δεν έχουν τίποτα.

Εμένα μου έλεγαν ότι επειδή δεν καθόταν μπρούμιτα-από 40 ημερών χτυπιόταν στο κλάμα όταν τον γύριζα μπρούμιτα -δεν θα δυναμώσει η πλάτη του και δεν θα κάθεται στον πωπώ του και δεν θα περπατήσει νωρίς και τρελενόμουν από 2 μηνών αν μεγαλώνει σωστά...όλα πήγαν καλά και 12 μ περπατούσε..απλά έκανα το λάθος και άκουγα τον καθένα... και προς Θεού, όχι internet....

εύχομαι να πάνε όλα καλά.,...

s eyxaristw kai sena konna ayrio exoyme embolio kai 8a analysoyme ola ta ka8ekasta me thn paidiatro mas!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου ευκολα λυνατει και αυτο...κλεισε ραντεβου για να μην περιμενεις για μαγνητικη εγκεφαλου στο παιδι....επειδη βλεπω οτι πιο πολυ ειναι η αναμονη που σε σκοτωνει για το ποτε θα περασουν οι 3-4 μηνες για επανεξεταση ειτε απο παιδονευρολογο ειτε απο παιδοοφθαλμιατρο...απο την στιγμη που κλεινεις ιατρικα σε νευρολογικο προβλημα και εχεις κανει και την εκτιμηση σου...ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΕΠΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΠΙΑ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ...τι καθεσαι γρηγορα για μαγνητικη!!!!!, γινεται με μεθη, θα σκασεις 300 ευρω γιατι δεν θα σου δωσει κανενας νοημων γιατρος παραπεμπτικο επειδη ο εγκεφαλος μεγαλωνει μεχρι τα 3 ετη ωσπου εκει εχουμε την πρωτη εικονα για την φυσιολογια του αλλα τυχον βλαβη σε καποιο απο τα κεντρα θα φανει η εγκεφαλογραφημα....γιατι για να φοβασαι τετοια πραγματα η κλινικη εικονα του παιδιου δεν σε πααπεμπει σε κατι νορμαλ σωστα και αναπτυσσεις τετοιες φοβιες.....

καλως η κακως παιρνω παντα την χειποτερη πλευρα των πραγματων ωστε να μαι πιο προετοιμασμενη για οτιδηποτε...αυτο δουλεψε το λιγο...ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΚΡΕΜΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΛΩΣΤΗ......

μια μαγνητικη θα σε καθυσηχασει...οταν θα ακουσεις και θα διαβασεις....0 ενδειξη για εγκεφαλικη βλαβη, 0 ευρηματα, ανωριμοτητα κεντρικου νευρικου συστηματος με αποτελσεμα και τον μη συντονισμο του οπτικου νευρου....

και ρε φιλεναδα να σου πω κατι? και εγω ειμαι πιο εξυπνη απο την αδερφη μου και πιο σπιρτοζα και πιο ομορφη και πιο...και πιο ....και πιο..... επαθε κατι ρε φιλε η αδερφη μου χαχαχαχχαχαχαχα? να ειναι γερη και ευτυχισμενη..............ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΔΙΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αληθεια με τις ασκησουλες πως τα πηγε?

θα πας τελικα για μαγνητικη η εγκεφαλογραφημα? να ξερεις θα σε κραξουν ολοι , αλλα αυτο πιστευω θα σε ηρεμησει και θα καταλαγιασει το αγχος σου για μερχι τις επανεξετασεις.....

καλο βραδακι{ efaki mou na sai kala vre paidi gia tis odigies!!!!ti 8a kana xwris ta fwta sou eee?opws eipa kai sthn konna ayrio pame paidiatro 8a tis ta analysw ola ayta ..........kontos psalmos allilouiaaaaa!!!!na dw ti 8a pei kai auti..........exei ena mina na mas dei........mporei kati na dei pou egw ka8e mera pou exw to mwro to parablepw!!!!!!! :roll::oops:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον το παιδι μου εχει τελικα θεμα μετα ματακια του!!!πηγα σημερα στην παιδιατρο τη ξετυναξε στην εξεταση και στο τελος μου ειπε πως ειναι σχεδον σιγουρη πως ολα αυτα που κανει ειναι απο τη δυσκολια της στο να δει!!!!!!!!!!!!!αντανακλαστικα και ψυχοκινητικα οκ?μιλαμε μαλλον για υπερμετρωπια και στραβισμο απο το ενα ματι περισσοτερο!!!το παιδι θελει και δειχνει πωσ εχει αναγκη επικοινωνιας αλλα το εμποδιζει η οραση............Οποτε αρχιζουμε να τρεχουμε σε οφθαλμιατρους απο δω και περα........τουλαχιστον περιοριστηκαν τα ανοιχτα μετωπα που ειχα για αυτισμο μηπως κατι αλλο επαιζε?οσο για εγκεφαλογραφημα και μαγνητικη μου ειπε θα με κατευθυνει ο οφθαλμιατρος δε ειναι τησ παρουσης!!!!!κατι ειναι και αυτο............να πιανεισ τη μια ακρη και να βαδιζεις σε ενα δρομο........αααααααααα ξερετε για ενα γιατρο παιδοοθφαλμιατρο Κοζαη στη θεσνικη?προτεινετε μου αν γνωριζετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και καλο μηνα.............πολυ χαιρομαι...μια χαρα, με γυαλακια σας βλεπω και ισω και καμια επεμβασουλα λειζερ.....τιποτα δοξα το θεο να λες φιλη μου...οχι ...εγω την παω σε στρατιωτικο γιατρο στην θεσσαλονικη , στην τσιμισκη, στον αναστασιλακη. οτι χρειαστεις πες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...