Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενδομητρίωση & Λαπαροσκόπηση


elenakioo

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου γλυκά... Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά... :roll::roll:

Πέρασε σχεδόν ένας χρόνος από την μοναδική μου εγκυμοσύνη που κατέληξε σε αποβολή, τότε σας έγραψα για τελευταία φορά. Επανέρχομαι πια με περισσότερα νέα κ ερωτήματα σχετικά με ανάλογες εμπειρίες οι οποίες συμβαίνουν όλο αυτο τον καιρό.

Μετά την αποβολή αρχίσαμε πάλι τις προσπάθειες αλλά τζίφος...Έψαξα τον θυρεοειδή κ διαγνώσθηκε σύνδρομο Hashimoto κ πλέον παίρνω καθημερινά χαπάκι. Τον Ιούνιο ο γιατρός που με παρακολουθούσε τότε βρήκε μια κύστη στην αριστερή ωοθήκη. Πήρα 3 μήνες αντισυλληπτικά αλλά δεν έφυγε. Αποφάσισα να πάω σε άλλο γιατρό στην Αθήνα [δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω ονόματα] ο οποίος θεωρώ με εκμεταλλεύτηκε χρηματικά κ ψυχολογικά από τον Οκτώβρη εως αρχές Δεκέμβρη. Είμαι εξοργισμένη μαζί του κ με εμένα που δεν σταμάτησα να πάω νωρίτερα. Η κύστη παρέμενε εκεί κι εκείνος μου έλεγε έλα να παρακολουθήσω τα ωοθυλάκια... Η ωορρηξία μου ήταν μια χαρά όπως πάντα τα 50άρια € αβέρτα +βενζίνες, γνωμάτευση καμία αρκούταν σε ένα "έλα μωρέ είναι θέμα βιολογίας" ή "ε αφού έγινε μια φορά θα ξαναγίνει" :evil::evil::evil: κ εγκυμοσύνη πουθενά. Επαγγελματίας 0 δεν θίγω καν το θέμα της ανθρωπιάς.

Αρχές Ιανουαρίου έκλεισα ραντεβού σε πολύ γνωστό γιατρό πάλι στην Αθήνα ο οποίος θεωρείται κορυφή στην εξωσωματική, με σκοπό να μάθω για ποιο λόγο δεν μπορώ να μείνω έγκυος. [να θυμίσω ότι έμεινα με σερπαφαρ μετά από 1,5 χρόνο προσπάθειας κ προσπαθώ πάλι σχεδόν ένα χρόνο μετά την αποβολή].

Χθες πήγα εκεί με όλες τις ορμονολογικές εξετάσεις που είχα. Στον υπέρηχο η κύστη υπάρχει ακόμα εκεί. Μου έγραψε να κάνω καρκινικούς δείκτες κ μου συνέστησε να περιμένω τα αποτελέσματα για να δούμε εαν θα κάνω λαπαροσκόπηση καθώς υπάρχει υποψία ενδομητρίωσης. Να πώ την αλήθεια μου είχε περάσει από το μυαλό η ενδομητρίωση αλλά κανένας γιατρός δεν μου είχε μιλήσει γι'αυτή. Εάν δεν κάνω λαπαροσκόπηση σίγουρα θα κάνω σαλπιγγογραφία να δούμε εαν είναι ανοιχτες, διαφορετικά θα τα δουν μαζί με την λαπαροσκόπηση. Ελπίζω αυτή την φορά να είμαι πιο τυχερη στο θέμα γιατρού και να λυθεί το πρόβλημα μου ώστε να αποκτήσω αυτό το μωράκι που τόσο λαχταράω :oops::oops::oops::oops:

Μου άφησε πολύ καλή εντύπωση αφού φύγαμε πολύ ήρεμοι με ξεκάθαρα πράγματα στο κεφάλι μας.

Έχει κάνει κάποια κοπέλα πρόσφατα λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση κ κατάφερε να μείνει έγκυος μετά την θεραπεία??? Ήταν εύκολη επέμβαση??? Πόσο σας κόστισε εσάς η επεμβατική λαπαροσκόπηση??

[Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου, και ευχομαι συντομα να αποκτησεις το μωρακι που επιθυμεις :D

η κουμπαρα μου ειχε ενδομητριωση, και της διεγνωσθη αρκετα χρονια πριν. Ηταν αρκετα δυσκολη περιπτωση, γιατι οι συμφησεις ηταν πυκνες και συνεχως αναπτυσσονταν. Την πρωτη φορα εκανε κανονικη επεμβαση, και τη δευτερη τις αφαιρεσε λαπαροσκοπικα. Με τη λαπαροσκοπηση εφυγε την ιδια μερα απο το μαιευτηριο, απο το Ιασω. Επειδη ηταν, ομως, βαρια περιπτωση δεν υπηρχε αλλος δρομος απο την εξωσωματικη. Ετσι, με την δευτερη αποπειρα ( με εναν καταπληκτικο γιατρο , αν θες σου στελνω πμ με τα στοιχεια του ) εμεινε εγκυος και απεκτησε ενα αγορακι :) φυσικα ειχε και αλλα προβληματα οπως θυροειδη και ορμονολογικα. Εκανε και τριτη εξωσωματικη για δευτερο παιδακι, αλλα δυστυχως κατεληξε εξωμητριο στον τραχηλο, κατι παρα πολυ σπανιο που εβαζε σε κινδυνο και τη ζωη της. :( Μετα απο πολλα φαρμακα για την διακοπη της κυησης, τηνν παρακολουθουσε ενδοκρινολογος για τον θυροειδη και εκανε μια σειρα εξετασεις. Σε μια απο αυτες ζητησε και μια β'χοριακη : 25000 μοναδες!!!!!! :shock::shock::shock: ειχε μεινει εγκυος, μονη της ( δηλ. με τον αντρα της :lol::lol: ) , εχοντας τοσα προβληματα που για τους γιατρους ηταν ενα θαυμα :D πλεον, η κορουλα της ειναι 5 μηνων :D

ολα λυνονται, ακομα και οσα φαινονται πολυ δυσκολα!

καλη επιτυχια, και ελπιζω συντομα να σε ξαναβρουμε εγκυουλα και μετα μανουλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου καλησπερα!

Η ιστορια μου πανω κατω ειναι παρομοια με τη δικη σου!

Δηλαδη εμεινα εγυος αρχες του 2009 αλλα ηταν βιοχημικη και καναμε αποξεση?

Μετα απ αυτο προσπαθουσα για 2 χρονια να μεινω εγκυος και τιποτα!ολζ επεφταν στο κενο!τι θεραπειες εκανα,τι εξετασεις,σπερματεγχυσρις,εξωσωματικη,ολα αποτυχημενα!

Αρχες 2011 αποφασισα να αλλαξω γιατρο!ειδε τη λαπαρισκοπηση που μου εκανε ο προηγουμενος σε dvd, ειδε διαφραγμα στη μητρα που επρεπε να αφαιρεθει!μπαινουμε χειρουργειο για επεμβατικη υστεροσκοπηση λαπαροσκοπηση 1 φεβρουαριου 2011,αφαιρεσαμε διαφραγμα,καυστηριασαμε εστιες ενδομητριωσης, ανοιξαμε σαλπιγγες που ηταν σχεδον κλειστες,βαλαμε σπιραλ να κρατησει τη μητρα σε σωστο σχημα!18 μαρτιου 2011 ηταν η τελευταια μου περιοδος!προσπαθησαμε φυσιολογικα και,ναι,εμεινα εγκυος απ τον 1ο μηνα!6 Δεκεμβριου 2011 γεννησα την κορουλα μου και καθε μερα ευχαριστω Τον Θεο και Την Παναγια που με βοηθησαν!

Γι αυτο κι εσυ να ξερεις οτι θα μεινεις εγκυος να σαι σιγουρη!εγω εμεινα ενα βραδυ μεσα στην κλινικη και μου κοστισε μαζι με νοσηλεια,χειρουργειο,κλινικη γυρω στις 5000 ευρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τις πληροφορίες σας, μου δίνεται κουράγιο!!

Περιμένω ανυπόμονα να κάνω τις εξετάσεις μου για να προχωρήσω... Θα συνεχίσω με τον γιατρό αυτόν καθώς ήταν πολύ ξεκάθαρος μαζί μας κ μας ενέπνευσε εμπιστοσύνη κ αισιοδοξία.

Πλέον το μόνο που με προβληματίζει είναι το κόστος φυσικά της λαπαροσκόπησης :?:? αν κ δεν έχω συζητήσει το κόστος με το γιατρό δεν περιμένω με τίποτα να είναι κάτω από 3500 € κ ή θα αργήσω να την κάνω για να μαζέψω τα χρήματα ή θα πρέπει να δανειστώ...

Επίσης ο γιατρός αν κ άσσος της εξωσωματικής ευτυχώς την εκδοχή μας την άφησε ως ύστατη λύση [μόνο αν η λαπαροσκόπηση δείξει δύσκολη περίπτωση] λόγω του ότι είμαι μικρή σε ηλικία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ευχηθώ και γω με τη σειρά μου καλή επιτυχία και καλά ξεμπερδέματα με τα ιατρικά για να χαρείς μια ήρεμη εγκυμοσύνη και να πάρεις ένα γερό μπεμπάκι στην αγκαλίτσα σου.Αφού βρήκες γιατρό να εμπιστεύεσαι και να ασχοληθεί σοβαρά με τη περίπτωση σου μη φοβάσαι τίποτα.Εγώ λέω ότι αυτό είναι το Α και το Ω ο γιατρός με όρεξη που θα σκύψει στο πρόβλημα σου και δε θα κοιτάει μόνο τη τσέπη σου.

Μου έγραψε να κάνω καρκινικούς δείκτες κ μου συνέστησε να περιμένω τα αποτελέσματα για να δούμε εαν θα κάνω λαπαροσκόπηση καθώς υπάρχει υποψία ενδομητρίωσης. Να πώ την αλήθεια μου είχε περάσει από το μυαλό η ενδομητρίωση αλλά κανένας γιατρός δεν μου είχε μιλήσει γι'αυτή.

Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω από περιέργεια πως σου είχε περάσει από το μυαλό η πιθανότητα ενδομητρίωσης;Εχεις δύσκολες περιόδους με πόνο,κάποιο άλλο σύμπτωμα ή απλά από αυτά που έχεις διαβάσει πιθανολογείς μηπως το χω κι αυτό;

Σε ρωτάω γιατί μια φίλη μου προσπαθεί μετά από αποβολή της βρήκαν και αυτής διάφορα θρομβοφιλία,θυροειδή,ουρεόπλασμα αλλά επειδή έχει πόνο στη περίοδο πολύ σκέφτεται μήπως να έκανε και αυτή τους καρκινικούς δείκτες για ενδομητρίωση.Μπορείς να μας γράψεις από το παραπεμπτικό σου ποιοι δείκτες είναι αυτοί;Πως λέγεται η εξέταση;

Σε ευχαριστώ και πάλι καλή επιτυχία!Μη το βάζεις κάτω μαζί με σένα προσπαθούν ένα σωρό ζευγάρια και τρέχουν στα μικροβιολογικά και στους γιατρούς .Όταν προσπαθούσα και γω αυτή η σκέψη με ανακούφιζε κάπως,ότι δεν είμαι μόνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω από περιέργεια πως σου είχε περάσει από το μυαλό η πιθανότητα ενδομητρίωσης;Εχεις δύσκολες περιόδους με πόνο,κάποιο άλλο σύμπτωμα ή απλά από αυτά που έχεις διαβάσει πιθανολογείς μηπως το χω κι αυτό;

Σε ρωτάω γιατί μια φίλη μου προσπαθεί μετά από αποβολή της βρήκαν και αυτής διάφορα θρομβοφιλία,θυροειδή,ουρεόπλασμα αλλά επειδή έχει πόνο στη περίοδο πολύ σκέφτεται μήπως να έκανε και αυτή τους καρκινικούς δείκτες για ενδομητρίωση.Μπορείς να μας γράψεις από το παραπεμπτικό σου ποιοι δείκτες είναι αυτοί;Πως λέγεται η εξέταση;

Σε ευχαριστώ και πάλι καλή επιτυχία!Μη το βάζεις κάτω μαζί με σένα προσπαθούν ένα σωρό ζευγάρια και τρέχουν στα μικροβιολογικά και στους γιατρούς .Όταν προσπαθούσα και γω αυτή η σκέψη με ανακούφιζε κάπως,ότι δεν είμαι μόνη.

MARDIO ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου...

Λοιπόν εγω δεν έχω πόνους στην περίοδο, μόνο νιώθω πολύ βάρος στην κοιλιά. Έχω αρκετά πήγματα στην περίοδο που κάποιες φορές δίνουν την εντύπωση του ιστού. Γενικότερα διαβάζοντας κ για την υπογονιμότητα το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Από την άλλη έχω μια κύστη 2,5-3 εκατοστά στην αριστερή ωοθήκη εδώ κ 8 μήνες που δεν φεύγει κ γι'αυτο μου έγραψε τους καρκινικους δείκτες.

Από τα βιβλία που μου έδωσε ο γιατρός να διαβάσω κατάλαβα ότι μπορεί να έχεις ενδομητρίωση κ χωρίς να έχεις συμπτώματα ή υψηλό καρκινικό δείκτη κ αντίστροφα. Πολλές φορές μόνο όταν μπούν μεσα βλέπουν ότι υπάρχει. Εμένα θα μου δει κ τις σάλπιγγες ταυτοχρονα όταν την κάνω.

Οι δείκτες που μου έγραψε είναι CA-125, CEA, CA 19-9 είναι αίματος και γράφονται από το ταμείο.

Ας το συζητήσει με τον γιατρό της γιατι εγώ ψάχνοντας βρήκα πολλές γυναίκες που έχουν κάνει λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση κ δικαιώθηκαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...