Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φραγμένος πόρος! Επείγον!


Recommended Posts

Κορίτσια μου, από το μεσημέρι νιώθω το δεξί στήθος να έχει πρήξιμο σε ένα σημείο. Σαν φλέβα που έχει φουσκώσει πολύ. Το έχω ξαναπάθει στο ίδιο στήθος άλλες δύο ή τρεις φορές και πάντα άδειαζε όταν έβαζα το μωρό στο στήθος. Σήμερα, όμως, όσες φορές κι αν τον έβαλα, αντί να τρώει, πιπιλίζει. Προσπάθησα και με το χέρι, αλλά το πιο πολύ που έβγαλε ήταν μια σταγόνα. Και με το θήλαστρο το ίδιο. Έκανα και ντους και άφησα το νερό να τρέχει πάνω στο στήθος, και μασάζ για πολλή ώρα με κυκλικές κινήσεις και μου έκανε και ο άντρας μου αρκετή ώρα μασάζ. Θα βάλω και κομπρέσες τώρα.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το εχω παθει και δεν ξερω να σου πω..το μονο που παθαινα αν κοιμοταν πολυ ωρα και δεν θηλαζε ηταν να ποναει απο το παραγεμισμα! παντως κι εγω δεν μπορουσα να βγαλω γαλα με κανεναν γνωστο τροπο παρα μονο με το στομα του παιδιου!! ξαναδοκιμασε να θηλασεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξαναδοκίμασα, αλλά τζίφος... Δεν μπορεί να το βγάλει. Απ' το άλλο στήθος θήλασε κανονικά. Απ' το προβληματικό μόνο πιπιλίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία βάλε πρώτα ζεστές κομπρεσες και κανε μασαζ με το χέρι σου με κυκλικες κινήσεις απο έξω προς τη θηλη για κανα δεκαλεπτο μετα προσπάθησε να αδειασεις το στήθος αν δεν μπορει ο Αντρικος τότε με το θηλαστρο κάνοντας παράλληλα μασαζ. Τέλος βάλε κομπρεσες με κρύο νερό πάλι για κανα δεκάλεπτο για τον πόνο.

Δεν θα δεις αποτέλεσμα με μια φορα αλλα μέσα στο 24ωρο θα ειναι πολυ καλυτερα.

Το είχα πάθει τον Αύγουστο και αυτες ήταν οι οδηγίες του γιατρου μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι πάω να τα κάνω όλα αυτά. Ελπίζω να έχω αποτέλεσμα. Τις άλλες φορές με το που θήλαζε ο μικρός κατευθείαν άδειαζε το στήθος, τώρα δεν μπορεί να βγάλει το γάλα δυστυχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς ναι! Έκανα χτες βράδι ένα σωρό κομπρέσες και πολύ μασάζ, και άρχισε να βγαίνει το γάλα με το χέρι ευτυχώς. Έβγαλα αρκετό έτσι και σήμερα το πρωί πάλι το ίδιο και μετά έβαλα το μωρό να θηλάσει και ευτυχώς το άδειασε. Τώρα πονάει λίγο ακόμα, αλλά και τις άλλες φορές έτσι έγινε.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Θέλω να γίνω μαμά, τωρα ειδα το θεμα σου και χαιρομαι που είσαι καλυτερα τώρα!Το ειχα παθει και εγώ, και εκτός από τις ζεστες κομπρεσες αυτή η συγκεκριμενη τεχνική μασαζ με βοήθησε αμεσως..τη δοκίμασα στο μπανιο, ετσι όπως εβαζα και το ζεστό νερό και αμεσως βγηκε γαλα και με ανακουφισε!

http://www.thilasmos.gr/Marmet.htm

Όταν πλησιαζει η ωρα να θηλασεις, βαζε ζεστες κομπρεσες, όταν δεν ειναι ωρα να θηλασεις, βαζε κρύες.

Σιγα σιγά θα φυγει και αυτός ο πόνος, μην ανησυχεις!

Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία ευχαριστώ πολύ!

Κάπως έτσι έκανα το μασάζ, λίγο από ένστικτο, λίγο απ' όσα είχα διαβάσει! Ευτυχώς δούλεψε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...