Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ '11 ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΕΛΦΑΚΙΑ ΜΑΣ


Recommended Posts

γεια σας κοριτσακια, τι να πρωτοπω!! :o

πιστευω οτι ολα τα θεσατε στη σωστη τους διασταση, δεν διαφωνω με καμια σας, και πολυ περισσοτερο ενθαρρυνω την αντρια και τη δαφνη να διεκδικησουν το δικαιωμα τους να φερουν στον κοσμο το παιδι τους με τον τροπο που επιθυμουν ;)

ελενα, οταν εφτασα στις 40 εβδομαδες ο τραχηλος ηταν σκληρος και ψηλα και το μωρο δεν ειχε εμπεδωθει.. εκανα υπερηχο και τα αμνιακα υγρα ηταν πολυ λιγα, αλλα ο γιατρος μου δεν ηταν ανησυχος και μου ειπε αν θελω να ξαναπαω την επομενη να με εξετασει....τον ρωτησα αν πιστευει οτι θα αλλαξει κατι και μου ειπε οτι το μωρο δεν κατεβαινει. ετσι , μπηκα για καισαρικη την ιδια μερα.... δεν ξερω βρε κοριτσια, εγω για τον εαυτο μου, πιστευα οτι αφου δεν ειχε ξεκινησει μονη της η μπεμπα να κατεβαινει για να γεννηθει κατι θα ξερει, και δεν με πειραζε η καισαρικη, δεν ηθελα με τιποτε την προκληση και δεν το συζητησα καν με το γιατρο... θεωρω την προκληση πολυ χειροτερη απο την καισαρικη οταν γινεται απο το πουθενα χωρις καμια ενδειξη τοκετου, προσωπικη μου αποψη βεβαια ... αλλα, σ'αυτο θα συμφωνησω με την ελενα, αν και ο φ.τ. ειναι η ομαλη εισοδος του μωρου στον κοσμο, θεωρω πιο σημαντικο να εχει παρει το μωρο ολες τις μερες του και να μην γινεται η καισαρικη σωνει και ντε στις 38 εβδομαδες :?

και κατανοω τις δυσαρεστες εμπειριες σας απο την περιγραφη σας, αλλα για εμενα δεν ηταν ετσι, γι'αυτο και δεν ειμαι τοσο παθιασμενη με το θεμα του φ.τ. ...

ασχετο, αλλα ο παιδιατρος μας ειπε οτι σε σχεση με περυσι, φετος οι ιωσεις ξεπερνουν σε νοσηροτητα 15 φορες τις περσινες!! :o:shock: και οντως, η βαφτηστηρα μου που κολλησε απο την αθηνα, ειχε 40 πυρετο, κοκκινο λαιμο, αυτια, εμετους απο τα φλεμματα και αντιβιωση με κορτιζονη για να συνελθει!!!

περαστικα σε ολα τα παιδακια!!! και προσοχη μανουλες, οχι π[ολλες επαφες μεχρι να φυγει το μεγαλο κυμα των ιωσεων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 697
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες άλλαξα κάτι δώρα που έφεραν στον Άρη από το ELC και του πήρα ένα βαλιτσάκι με παιδικά εργαλεία, από χθες όλο βιδώνει και καρφώνει, με το ζόρι του το πήρα από τα χέρια για να κοιμηθεί, έχω ψοφήσει στο γέλιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χθες άλλαξα κάτι δώρα που έφεραν στον Άρη από το ELC και του πήρα ένα βαλιτσάκι με παιδικά εργαλεία, από χθες όλο βιδώνει και καρφώνει, με το ζόρι του το πήρα από τα χέρια για να κοιμηθεί, έχω ψοφήσει στο γέλιο!!

χαχαχαχαχα!!! ωπ ! ο μαστορας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!

Οπως διαβαζω ολες σας τις εμπειριες ξαναθυμαμαι εκεινες τις ημερες που ολα τα κοριτσια ειχαν κανει καισαρικη πριν απο μενα και ηταν ενα στοιχιμα να σπασω την αλυσιδα.

Δαφνη μου με καλυψες και με το παραπανω. και εγω εκατσα πανω απο 2 ωρες στην ανανηψη και με ειχαν ξεχασει, μου πιεζαν που και που πολυ δυνατα την μητρα. αρα καποια πραγματα ειναι στανταρ παντου.

Η προκληση πραγματι ποναει πολυ παραπανω. οση παυσιπονη και να σου βαζουν, οχι επισκληριδιο. Πιο ανωδυνο ειναι η καισαρικη σ αυτη την περιπτωση. εμενα με εσκισαν πολυ απο κατω που για μερες δεν μπορουσα ουτε να κατσω στο ποπο. Θα ξαναζουσα ολο αυτο αλλα δεν ξερω εαν θα αντεχα και 3η φορα ολοοοοο αυτο τον πονο. βεβαια του ειπα οτι στο 3ο θα μου κανει επισκληριδιο, ειμαι σιγουρη πως δεν θα μου το κανει!!!

Εγω δεν τον θηλασα μολις γεννησα, αλλα στο δωματιο. Θυμαμαι που παραλιγο να μην με αφησουν να βγω απο το νοσοκομειο επειδη δεν επαιρνε βαρος και σημερα του ξεκινησα διαιτα γτ μου εφτασε 14 κιλα!!!! βεβαια ειμαστε 89εκ. αλλα λιγα κρατει δεν βλαπτει!!!!

Αφροδιτη μου μου ειπε ο γιατρος μου οτι κυκλοφορουν 2 ιωσεις βαριες αυτη την εποχη, και τρεμω καθε μερα που γυρναει απο το σχολειο.

Παω να συνεχισω τα μεγειρεματα μου: κασεροπιτα, μια τυροπιτα( που ειναι παραγγελεια), μιλφει και κεκακια για τα μικρα με βρωμη τα μισα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν τον θηλασα μολις γεννησα, αλλα στο δωματιο. Θυμαμαι που παραλιγο να μην με αφησουν να βγω απο το νοσοκομειο επειδη δεν επαιρνε βαρος και σημερα του ξεκινησα διαιτα γτ μου εφτασε 14 κιλα!!!! βεβαια ειμαστε 89εκ. αλλα λιγο κρατει δεν βλαπτει!!!!

.

κι εμενα ειναι 89 εκ και 11.600!!! κι εγω ειμαι κερβερος στη διατροφη, και τσακωνομαι σχεδον επι καθημερινης βασης με τη μαμα μου γι'αυτο το θεμα :evil: το απογευμα πχ ηταν να φαει γιαουρτι με μπανανα και λεω στη μαμα μου να μην της δωσει τιποτε αλλο αν δεν φαει το γιαουρτι της... κατεβαινω αργοτερα και μου λεει οτι δεν ηθελε με τιποτε να το φαει. καλα, λεω, ομως δεν εχει τιποτε αλλο. προσπαθω να της το δωσω κι εγω και παλι δεν θελει. ρωταω τη μαμα μου : της εδωσες τιποτε αλλο; ενα αχλαδι , μου λεει.. ε βεβαια, γιατι να φαει το γιαουρτι οταν ξερει οτι εχει εναλλακτικη;;; τεσπα, εψηνε λουκανικα η μαμα μου στο τζακι και την ακουω να λεει στην αθηνα : θα σου δωσει η γιαγια ψωμακι!! τουρκος εγινα!!! γιατι ψωμακι;;;!!! αν πεινουσε θα ετρωγε το γιαουρτι της!!! :o:o:o

τετοια ζω....εγω θελω να μαθω το παιδι να τρωει σωστες τροφες και η μαμα μου νομιζει οτι του κανω διαιτα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσάκια κ χρόνια πολλά,καλά,με υγεία,χαρά,δημιουργικότητα κ πολλή πολλή αγάπη!

σας γράφω με το ένα χέρι γιατί βγάζω γάλα για να μπορέσουμε να πάμε με τον κώστα στο νεο σπίτι για να τακτοποιήσουμε κ να καθαρίσουμε.είχα φέρει γυναίκα για γενική αλλά τα ντουλάπια της κουζίνας είναι πάλι σκονισμένα.ή δεν έκανε καλή δουλειά ή μέσα σε 20 μέρες κ ενώ ήταν κλειστά ξανασκονίστηκαν...

εμείς είμαστε όλοι καλά,οι ρυθμοί μας είναι ανεβασμένοι κ λόγω μετακόμισης.ο μικρός γλυκύτατος κ ήρεμος.η μυρτώ αντιδράει με τον τρόπο της,πχ τσιρίδες,σκαρφαλώνει κ γενικά κάνει ό,τι μπορεί για να τραβήξει την προσοχή μας που ούτως ή άλλως την έχει.γενικά εκφράζεται μέσα στα αναμενόμενα πλαίσια.επειδή σε αυτό μου μοιάζει,δεν την φοβάμαι.είναι απίθανο να την ενοχλεί κάτι κ να μην το δείξει με τον ξεκάθαρο τρόπο της!

μου λείπει αρκετός ύπνος αλλά λόγω δραστηριότητας δεν το πολυκαταλαβαίνω παρά μόνο το βράδυ.περιμένω με ανυπομονησία την μετακόμιση κ το να αυξήσει τις βραδινές ώρες ύπνου ο μικρός.αν θυμάμαι καλά η μυρτώ 40 ημερώ κοιμόταν 5ωρο.βέβαια δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο.

Ανδρια,κοριτσάκι μου,πώς είσαι?ανυπομονείς ε?ακόμη να ξεκαθαρίσει ο τρόπος γέννας?εύχομαι πάνω από όλα ενα γερό μωράκι κ μετά εναν φ.τ.προέχεις εσύ κ το μωρό.δεν έχω εμπειρία καισαρικής, αλλά κ στην καισαρική η μάνα το κουβαλάει κ το θρέφει 9 μήνες.δεν είνιαι "λιγότερο" ή "περισσότερο" γέννα.προφανώς ο φ.τ ειναι ο ιδανικός τόσο για τη μητέρα όσο κ το παιδί,το οποίο καθώς περνάει όλα τα στάδια του τοκετού κ κάνει όλη τη διαδρομή μέσσα από τον γεννητικό σωλήνα,ωριμάζει καλύτερα κ προετοιμάζεται για το έξω,αλλά δεν είναι πάντα εφικτός.δεν είμαι από τις γυναίκες που πιστεύουν φανατικά ότι ο φ.τ. είναι αυτοσκοπός.τη μέρα που γέννησα το νικόλα ηταν δίπλα μου στην αίθουσα ωδινών μια κοπέλα που κάναμε μαθήματα μαζί.εγώ πήγα το πρωί απλά για ενα καρδιοτοκογράφημα κ αυτή είχε μπεί για πρόκληση επειδή το παιδί εδώ κ 10 μέρες δεν μεγάλωνε.δεν είχε καθόλου διαστολή.το απόγευμα που ξαναπήγα για να γεννήσω ήταν ακόμη εκεί με διαστολή 3 αλλά ο τοκετός δεν προχωρούσε.εγώ γέννησα κ εκείνη με την γυναικολόγο της συνέχιζαν να το παλεύουν,την αφησε το βραδυ χωρίς ορό για να ξεκουραστεί κ τελικά το πρωί της επομένης στις 11 γεννησε φυσιολογικά!το ήθελε πολύ η κοπέλα κ η γυναικολόγος είχε υπομονή.

σας φιλώ γλυκά,πάω να ετοιμαστώ να φυγουμε1εδώ εχει ψοφοκρυο!!!!μπρρρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!

σημερα δεν πηγα στο σχολειο γιατι πεθανε μια θεια της μαμας μου και επρεπε να παει στην κηδεια, οποτε δεν ειχα που να αφησω την αθηνα.. ευτυχως ο διευθυντης ειχε κατανοηση και ηταν ευγενικος .... κανει κρυο ομως, και δεν μπορουμε να παμε καμια βολτουλα με την αθηνα :(

δαναη μου πολυ χαρηκα με τα νεα σου!! ευχομαι να τελειωσετε γρηγορα τις δουλειες σας στο νεο σπιτι και με το καλο να μπειτε!!! η μυρτουλα εχει μια πολυ υγιη αντιδρααση, κι εσεις ξερετε πως να το χειριστειτε, οποτε ειναι θεμα χρονου :) ελπιζω συντομα να κοιμηθει και ο μικρουλης λιγο παραπανω γιατι πραγματι μαζευεται η αυπνια και μετα απο ενα διαστημα νιωθεις εξαντληση...

θυμηθηκα, βρε κοριτσια, την ζηλια που εδειξε η ξαδερφουλα μου -η κατα πολυ μικροτερη στην οικογενεια ( 11 χρονων) - οταν εμαθε οτι ημουν εγκυος και θα εκανα κοριτσακι : ολο εκλαιγε και ελεγε οτι δεν θα ασχολουνται πια μαζι μου και ολο για το μωρο θα νοιαζονται!! :o και την θεωρησαμε φυσιολογικη και υγιη αντιδραση, γιατι για παρα πολυ καιρο ηταν η χαιδεμενη μας , και μαλιστα χαρηκαμε που το εξεφραζε γιατι διαφορετικα θα υποβοσκε μεσα της και θα της εβγαινε μια πικρα ;) βεβαια, ακομα και τωρα αρνειται να παρει αγκαλια την αθηνουλα και καλα φοβαται μην της πεσει και αυτο με στεναχωρει λιγο, τι να κανω;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Αφροδιτη μου ο δικος μου ειχε μαθει οταν ερχετε απο το σχολειο τρωω κκορν φλαικς ή κεκακι. γενικα ειναι πιο φαγανος και ειχαμε πει μεχρι 2 να μην το σταματησουμε, αλλα πηρε 1,5 κιλο μεσα σε 2,5 μηνες και ειναι αρκετα.

Εχθες ειχαμε πολλα κλαματα, αλλα τα πηγε καλα. βεβαια μου ξυπνησε την νυχτα 3 φορες, δεν ξερω εαν ηταν απο την πεινα ή ετσι ξυπνησε, γαλα φυσικα το πρωι ηπιε.

Τα επαιξα εχθες στην κουζινα!!!! 4 ωρες και λιγο ασχοληθηκα με το μικρο. σημερα ειπα θα κατσω μαζι του περισσοτερο και λιγο στην κουζινα και σιδερο. Και απο τα μαγειρεματα εμειναν μονο τα κεικ. Καλα η τυροπιτα την τσακισανε και μου ειπαν οτι και καθε εβδομαδα θα τους φτιαχνω απο μια!!!!!!!!! Οποιες φτιαχνετε πιτες να σας πω να παρετε το ειδικο αλευρι για πιτες και θα παθετε πλακα ποσο καλο ειναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Danae mou me to kalo i metakomisi k kali dinami me ta wraria sas.. Ena mikro agxos to exw gia tin katali3i pou 8a exoume (fisiologiki i kaisariki) ENNOEITAI geri na einai i zouzouna den 8elw na pare3igi8w alla mia anisixia tin exw.. Euxomai an spasoun ta nera na min einai vradi mesa stin kriada k na trexoume :? extes to vradi itan 1 kelsiou k egw 4iloarrwstisa, me kaiei o laimos mou :( Poli xarika gia tin kopela pou itan mazi sou, o giatros omws itan dipla tis se olo auto k tin en8arrine, auto zitaw k egw k pistevw den eimai paralogi..

Afroditi mou sillipitiria!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molis etoimasa ta xartia gia tin aitisi gia to dimosio nipiagwgeio gia na tin pame apo Septemvri.. Simera itan i teleutaia mera alla doulevei ekei mia oikogeneiaki mas fili pou tin fwnazoume 8eia k mou eipe 8a tin parei i idia avrio prwi prwi giati prin ligo mou efere tin aitisi k mou eleipe to pistopoiitiko gennisis giati eimaste stin mama mou, fisika piga spiti mou k to pira alla den 3erw pali an prolavenw na tin paw egw simera.. Akouste times: €250 an den exei ko4ei ta pania k an nai €120.. Pali akriva mou akougonte gia dimosio..Stin perioxi tis kouniadas mou to dimosio tous 8elei mono €42 :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεσποινα ξεχασα να σου ευχηθω!! Να ζησετε και παντα ευτυχισμενοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και γρηγορα και ενα καινουργιο μελος στην οικογενεια!!!!

Ανδρια αυτες ειναι και οι τιμες εδω, φυσικα οχι 200 και για πανα. στον ιδιωτικο που τον παω πληρωνω 350ε και για δημοσιο γυρω στα 140 ακουσα εδω τριγυρω. Εμεις τον Μαι κανουμε αιτηση, και φυσικα θα κανω και εγω για δημοσιο.

Θελω να φτιαξω ενα αλμπουμ φιλιας για ενα διαγωνισμο scrapbooking( οι συνθεσεις με χαρτια- αυτοκολλητα και αλλα) και θελω να βαλω φωτο απο τις συναντησεις μας. βεβαια στα προσωπακια των μωρων θα βαλω καρδουλες για να μην φαινονται. Δαφνη, Αφροδιτη, Γωγω εχετε προβλημα; ειναι θεμα φιλια και οι συναντησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας!!

σημερα ολη μερα στο σπιτι βαρεθηκαμε και οι δυο, αλλα ειχε κρυο και δεν ηθελα να την βγααλω εξω :(

αντρια, πραγματι πολλα λεφτα για δημοσιο!! μου κανει εντυπωση που ειναι διαφορετικα τα τροφεια απο περιοχη σε περιοχη.... και στην ελλαδα ετσι ειναι;; καλη επιτυχια στην αιτηση σας!!! του χρονου η αθηνα θα ειναι 2 χρονων αλλα δεν θελω να την στειλω παιδικο....αν ειμαι εγκυος θα παρω αδεια και θα την εχω εγω στην αθηνα/ αν παρω αποσπαση θα την εχει η πεθερα μου στην αθηνα/ και αν ειμαι εδω οπως φετος θα την εχει η μαμα μου....νομιζω οτι μεχρι τα 3 δεν εχει να τους προσφερει κατι παραπανω ο παιδικος απο την φυλαξη ενος κοντινου προσωπου, θα ρωτησω και τη θεια μου που ειναι νηπιαγωγος βεβαια..

γεωργιαννα, εγω δεν εχω κανενα προβλημα, ειναι τιμη μου κιολας που με θεωρεις φιλη :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα κι εγώ οκ είμαι, μπορείς να δημιουργήσεις ελεύθερα!!

Η οικονομική συμμετοχή στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς εδώ καθορίζεται βάσει οικογενειακού εισοδήματος. Οι κλίμακες αποφασίζονται από την αρμόδια υπηρεσία του εκάστοτε δήμου (πχ. σε μας τις καθορίζει το ΔΣ του Δημοτικού Βρεφοκομείου Αθηνών), δε νομίζω όμως πως διαφέρουν τρελά. Φέτος για παράδειγμα στην Αθήνα ήταν δωρεάν για ετήσιο εισόδημα έως 15000 ευρώ, 50 ευρώ για εισόδημα από 15000 έως 20000 και 70 από 20000 έως 30000 και πάει λέγοντας...

Καλημέρα σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera!!

Gewrgianna k esas akriva einai, palia pou to e4a3a itan pio logikes oi times, me autes pou mou eipan an den ko4ei ta pania vriskw k idiwtiko nipiagwgeio me tin idia timi..

Afroditi mou k mena mou ekane entipwsi pou oi times exoun tooossiiii diafora, milame einai pamf8ina stin perioxi tis kouniadas mou alla mono megala paidakia pernoun oxi k vrefoi opws se emas.. Tis eipan na min kanei kan aitisi, ekkremoun akomi tou 2009 :shock: I Victoria 8a einai 2 xr. k 4 minwn, egw k o mpampas mou eipame pws 8a tin voi8isei to nipiagwgeio na ma8ei na moirazete, na sinergazete k apo tin alli stin mama mou vare8ike den exei allo paidaki na paizei.. O george k i mama mou pistevoun pws einai nwris k den poli simfwnoun, den 3erw k egw den eimai k poli sigouri alla ekana tin aitisi na iparxei k exei o 8eos ws tote.. Fisika rwtisa k tin 8eia mou an tixei k den kanei k tin stamatisw ti ginete? an xanoume tin seira mas gia to Septemvro tou 2014 k mou eipe oxi k pws polla paidakia den prosarmozontai..

Daphne mou me rwtisan mono an eko4e ta pania i oxi gia na mou poune timi, an paei me ta pio mikra mwrakia 8a einai ta diplasia apo to na ta ko4ei k na tin valoun me ta pio megala, den me rwtisan kan eisodimata ktl, fisika stin aitisi egra4a pws o george einai anergos.. An den ta ko4ei den to sizitw kan den 8a tin paw einai polla ta lefta..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια!! θα παω να εκπτυπωσω φωτο και θα αρχισω σιγα σιγα να το δημιουργησω. βεβαια θα παρει μερες. οταν το ετοιμασω θα σας το βαλω πρωτα σε σας και μετα στο blog μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molis ka8isa, ekana arketes douleies (hoover,simmazema,plintiria-stegnwtiria-diplwma, 3eskonisma, skoupisma avli-verantes-pezodromio) 8a ekana k mpania, sidero k sfoggarisma alla eipa mia kirias edw k meres na er8ei na mou ta kanei k ntrepome teleutaia stigmi na tis to akirwsw.. Twra 8a paw na kanw kati diakosmiseis sto dwmatio tis Anastasias me ton george k ftanei.. Ee den sas eipa telika kaname k ta blinds tou dwmatiou tis Anastasias k vgikane teleia, ta efarmosame k edwsan xrwma sto dwmatio..Euxomai na ekana kati, i koilia mou einai poli 4ila k eipa na kini8w mpas k katevei :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά όλα τα άλλα βρε Άντρια, έπρεπε να κάνεις και το πεζοδρόμιο? :lol: Απίστευτη είσαι!

Αφροδίτη ξέρω ότι από τα 2μιση είναι έτοιμα να πάνε παιδικό σταθμό. Εγώ ανυπομονώ να πάει η Κατερίνα το Σεπτέμβρη. Επειδή είναι σφουγγάρι πιστεύω ότι θα μάθει πολλά πράγματα που όσο κι αν ασχολείται η μαμά μου μαζί της οι παιδαγωγοί ξέρουν καλύτερα πως να της τα μάθουν και θα κοινωνικοποιηθεί με τα άλλα παιδάκια. Βλέπω πολύ πρόοδο με το ωδείο που δεν την περίμενα και είναι μόνο μια φορά τη βδομάδα. Κι επιπλέον, επειδή είναι πολύ ανεξάρτητο παιδάκι δεν νομίζω να δυσκολευτεί να προσπαρμοστεί - ελπίζω δηλαδή.

Εγώ έχω άλλο άγχος - ποιος θα την παίρνει όταν ο σταθμός κλείνει στις 5 κι εγώ φτάνω σπίτι 6? Με πιάνει πραγματική απελπισία όταν το σκέφτομαι. (Η μαμά μου θα γυρίσει στη Νάξο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hallo!!!

Σχετικά με τον παιδικό κ εγώ σκέφτομαι να στείλω τη Μυρτώ από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη που θα έχω επιστρέψει κ εγώ στη δουλειά.Ένας παιδίατρος είχε πει ότι μέχρι τα 2,5 ο καλύτερος παιδικός του κόσμου είναι χειρότερος από τη χειρότερη γιαγιά του κόσμου.Μετά τα 2,5 η καλύτερη γιαγιά του κόσμου είναι χειρότερη απο τον χειρότερο παιδικό.Κ εγώ νομιζω ότι από τα 2,5-3 έχει να κερδίσει το παιδί πολλά από την αλληλεπίδραση με τα υπόλοιπα παιδιά κ τις δασκάλες.Είδωμεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα τα λετε για το παιδικο, τις αρρωστιες τις εχετε υπολογισει ;);) Πραγματι μετα τα 2,5 ειναι η καλυτερη ηλικια. και εγω βλεπω διαφορα στο μικρο. Ειμαι πιστευω μεχρι τωρα τυχερη που δεν μου εχει αρρωστησει παρα πολυ, εχει αντισωματα μπολικα!!!!

Εμενα με γυρευει κατι τις!!! μακαρι να μην αρρωστησω γτ θα ειμαι μονη μου το ΣΚ.

Καλα Ανδρια ακομη να γεννησεις; τοσες δουλειες πως μπορεις να κανει με την κοιλια στο στομα;

Δαναη αντεχεις ακομη; πολυ ξενυχτη; το καθε παιδι εχει τις ωρες του στο υπνο, μακαρι ο Νικολας να μοιασει στη Μυρτω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κάναμε κ οι 3 μας το εμβόλιο για τη γρίπη για να προστατεύσουμε το μικρό.

Γεωργιάννα,ο μικρός προς το παρόν ξυπνάει κάθε 3 ώρες -σπάνια και 4-, τρώει κ ξανακοιμάται,μπορεί να κλάψει λίγο μόλις τον βάλω στο κρεβάτι του αλλά σε 5-10' έχει κοιμηθεί.πηγαίνω τον ησυχάζω.τον χαιδεύω κ ηρεμεί.χθες το βρδυ γύρω στις 11 τον θήλαζα στο σαλόνι κ καθόμουν με τη μαμά μου κ βλέπαμε μια σειρά κ σχεδόν με έπαιρνε ο ύπνος καθιστή....μου έλεγε η μαμά μου,πρόσεχε μην σου φύγει το μωρό κάτω.η αλήθεια είναι ότι το ξενύχτι δεν το πολυπαλεύω.ευτυχώς σήμερα το μεσημέρι κοιμήθηκα λίγο στον καναπέ οπότε ελπίζω να αντέξω περισσότερο σήμερα.το πρωί πήγαμε πάλι στο καινούριο σπίτι κ έπλυνα κ άλλα πιατικά,πως λένε στο βιλαμπάχο ακόμη τρίβουν,εε έτσι!αλλά χαιρόμαστε απίστευτα με τον κώστα για το νεο μας σπιτάκι,είναι σούπερ φωτεινό!μόλις το φτιάξουμε θα σας στείλω φωτο.

σας φιλώ!καλή ξεκούραση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, γεια σας!

Έχω χαθεί τελευταία... Διαβάζω όμως τα νέα σας!

Οι γιορτές και το ταξίδι μας αποδιοργάνωσαν τελείως, και εννοώ την Γεωργία..

Κλαίει έντονα τα πρωινά που την πηγαίνω στο σταθμό ( εκεί εννοέιται ότι είναι το καλύτερο παιδί, τρώει, κοιμάται, παίζει), κλαίει όταν την γυρίζω σπίτι, χτυπιέται όταν τις αλλάζω ρούχα, κοιμάται δύσκολα τα βράδια... Με διώχνει και θέλει το μπαμπά της!

Τα χω παίξει τελείως! Με επηρεάζει πολύ όλο αυτό και η υπομονή μου εξαντλείται πολλές φορές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, γεια σας!

Έχω χαθεί τελευταία... Διαβάζω όμως τα νέα σας!

Οι γιορτές και το ταξίδι μας αποδιοργάνωσαν τελείως, και εννοώ την Γεωργία..

Κλαίει έντονα τα πρωινά που την πηγαίνω στο σταθμό ( εκεί εννοέιται ότι είναι το καλύτερο παιδί, τρώει, κοιμάται, παίζει), κλαίει όταν την γυρίζω σπίτι, χτυπιέται όταν τις αλλάζω ρούχα, κοιμάται δύσκολα τα βράδια... Με διώχνει και θέλει το μπαμπά της!

Τα χω παίξει τελείως! Με επηρεάζει πολύ όλο αυτό και η υπομονή μου εξαντλείται πολλές φορές...

αναστασια μου, κι εμεις το παθαμε στις γιορτες, δεν ηθελε να κοιμαται το μεσημερι, ξυπνουσε τη νυχτα και το πρωι ηθελε εμενα... τωρα ειναι καλυτερα, αλλα ακομα θελει αγκαλιτσες απο τη μαμα της... εμενα δεν θελει καθολου να την ξαπλωνω για να της αλλαξω πανα :o:o οταν βγαινουν απο το προγραμμα τους ειναι δυσκολοτερο μετα να επανελθουν, αλλα θελει υπομονη και επιμονη!! σε νιωθω, γιατι εμεις φετος με τα πηγαινε-ελα και τις αλλαγες περιβαλλοντος αντιμετωπιζουμε συχνα θεματα προσαρμοστικοτητας.... εξηγησε της ξανα και ξανα οτι την αγαπας γιατι στο κατω κατω ολα πηγαζουν απο το αισθημα ανασφαλειας...μην ανησυχεις, το πολυ καμια εβδομαδα ακομα και θα επανελθετε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

είμαι πάλι με το θήλαστρο ανά χείρας να προλάβω να βγάλω γάλα πριν ξυπνήσει ο μικρός κ θέλει κ αυτός μερίδιο,ώστε να μπορέσουμε να βγούμε βόλτα με τη μικρή με το μεσημεράκι.

Αναστασία μου,κουράγιο,είμαι σίγουρη-όπως λεει κ η Αφροδίτη-ότι σύντομα το κροκοδειλάκι σου θα επανέλθει στους καθημερινούς του ρυθμούς κ συνήθειες.εδώ κ εμείς οι μεγάλοι αποσυντονιζόμαστε στις διακοπές κ τα ταξίδια...Οσο για την υπομονή που λες, όλοι μας τη χάνουμε,είμαστε άνθρωποι...

Ο καιρός είναι πάλι βροχερός,αλλά ελπίζω να φτιάξει ως το μεσημεράκι!

Αντρια,να εύχεσαι όχι να σπάσουν τα νερά,αλλά να ξεκινήσει με πόνους ο τοκετός ώστε να εξελιχθεί πιο γρήγορα.άντε εύχομαι ναεχουμε συντομα τα ευχάριστα νέα!αλήθεια ο γιώργος τι λέει πέρι φ.τ. versus καισαρικής?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Τώρα που λέτε για το φαγητό, έχω παρατηρήσει επίσης ότι ενώ όταν πεινάω λυσσαω λες κι έχω να φάω μέρες μετά δυσκολεύομαι να τελειώσω τη μερίδα μου. Μη σας πω ότι λαχανιαζω κιόλας καθώς μασάω 😅 μια τρέλα γενικά! Και συμφωνώ με @Naty_ αν ήταν στο χέρι θα θελα να βλέπω το σποράκι μου όσο πιο συχνά γίνεται. Προς το παρόν κοιτάζω στον υπέρηχο τον λεκιθικο που ειναι ένα κουκούτσακι και ονειρεύομαι πως θα μεγαλώνει ✨ ανυπομονώ να το ξαναδώ 💕
    • 17/3 ήταν η προτελευταία περίοδος (τελικά όπως φαίνεται ήταν η τελευταία). 22η μέρα του κύκλου έκανα ωορρηξία (επιβεβαιωμένο με τεστ) και 1 εβδομάδα μετά είχα αίμα. Το αίμα κράτησε ουσιαστικά 3 μέρες με την πρώτη να μην έχω καθόλου ροή. Οι άλλες δύο όμως είχαν κανονική ροή περιόδου οπότε υπέθεσα ότι είχα απλά μικρή ωχρινικη φάση λόγω θηλασμού. Ξεκίνησα κανονικά τα τεστ ωορρηξίας όπου έφτασα 27η μέρα του "κύκλου" και δεν έβρισκα θετικο. Ανωορρεκτικος  κύκλος σκέφτηκα, αλλά ας συνεχίσω τα τεστ μήπως και την πετύχω.. Και χτες που ήρθε η παραγγελία με τα νέα τεστ της hometest είδα αυτήν την απίστευτα έντονη γραμμη. Επιπλέον να συμπληρώσω ότι σε αυτόν τον υποτιθέμενο κύκλο δεν είχα καμία επαφή, περίμενα να βρω θετικό για να ξεκινήσουμε, μιας και με την μικρούλα και το κυλιόμενο ωράριο του άντρα μου οι επαφές είναι πολύ περιορισμένες.. Από συμπτώματα είχα ναυτιες την τελευταία εβδομάδα και έκανα και εμετό, αλλά το απέδωσα στο ότι από εκεί που έτρωγα σαλάτες και φιλέτο κοτόπουλο λόγω διατροφής, πήγαμε διακοπές και τρώγαμε συνέχεια junk (το ίδιο σκέφτηκα και για τα πονακια στην κοιλιά). Πολύ έντονη υπνηλία που μου φαινόταν φυσιολογικό με ένα μωρό που βγάζει δόντια. Και είχα και πόνο στις θηλές όταν θηλαζα αλλά δεν έδωσα σημασία.  Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Τα one step της ωορρηξίας δεν είχαν σίγουρα δεύτερη γραμμή, θα το πρόσεχαν αν ήταν μόνο η γραμμή του θετικού 100%. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση και έλεγα καλά σε κάθε κύκλο έστω κ αχνη, υπήρχε μια γραμμή, σε αυτόν τον κύκλο δεν υπάρχει καθόλου ορμόνη στο σώμα;; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ήταν ελαττωματική παρτίδα...    Μου έχουν τελειώσει οι αντιδράσεις κορίτσια μου. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει, θα καλέσω αύριο τον γιατρό μου να μου πει τι να κάνω. Λογικά θα πάω για υπέρηχο, δεν ξέρω αν έχει νόημα η χοριακη στην εβδομάδα που είμαι (από εκείνη την τελευταία ωορρηξία δεν είχα ξανά επαφή, άρα αποκλείεται να είμαι λιγότερο). Ο άντρας μου να σας πω ότι είναι σε μεγαλύτερο σοκ. Μου λέει "ΑΝ είσαι έγκυος.....". Λέω ναι αν είμαι... 😂😂 Αν δεν είχα αλλάξει τεστ ωορρηξίας άραγε ποτέ θα το μάθαινα;; 😂😂 Ο,τι καλύτερο εύχομαι σε όλες σας, εγκυμονούσας και όσες προσπαθούν λ. Βλέπετε, από εκεί που δεν το περιμένουμε έρχεται τελικά 🥳🥳
    • Χρόνια πολλααααα σε όλες τις μανούλες❤️❤️❤️ αλλά και στις μανούλες που έχασαν τα μωράκια τους πριν ακόμη να έρθουν στη ζωή🙏👼🙏 χρόνια πολλα σε όλες μας κοριτσια μουυυυ και εύχομαι του χρονου να γιορτάζουμε με τα μωρά στην αγκαλια μας🥳🥳🥳🌈🥰🥰🥰
    • Κορίτσια μου, μαχητριες της εξωσωματικής χρόνια σας πολλά! Γιορτή της  μητέρας σήμερα και εσείς γιορτάζετε πιο πολύ από όλες όσες έχουμε περάσει απέναντι! Θα γεμίσει η αγκαλιά σας... Αργά ή γρήγορα θα γεμίσει... Το ξέρω και το πιστεύω! ❤️
    • @Elli13 κορίτσι μου σοοοκ!!! Ποσο πολύ χαίρομαι!! Με το καλό το δεύτερο μπεμπακι!! Περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου!! Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη που φέτος θα την περάσεις με την καλύτερη παρέα!! Φέτος τα Χριστούγεννα θα τα περάσετε όλοι μαζί ❤️❤️❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...