Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ '11 ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΕΛΦΑΚΙΑ ΜΑΣ


Recommended Posts

γεια σας κοριτσακια!!!

απογοητευτηκα απο την ακυρωση της συναντησης, ξερω οτι δεν φταιει κανεις, την επομενη φορα ομως θα τα καταφερω να δω καποιες -αν οχι ολες- :)

ευτυχως, φτιαχτηκε το μαμι, γιατι μεσα σ'ολα ειχαμε και ελλειψη επικοινωνιας !! μηπως ηταν κανενας ερμης αναδρομος ; :lol::lol: εμεις το πρωι πηγαμε βολτουλα στο golden hall με το νονο μας, και μετα για φαγακι στην πεθερα μου 8-) τωρα κοιμαται, ευτυχως μπηκαμε σε ενα προγραμμα υπνου γιατι δεινοπαθησα τοσες μερες με το μπουκωμα και τα ρεβεγιον :shock:

οι μυξες εχουν υποχωρησει παρα πολυ, ομως εχει φλεμματα και λιγο υγρο στο αυτι- οπως μας ειπε η παιδιατρος.... αυτο με ανησυχει λιγο και -αν και της δινω το βραδυ πριν τον υπνο αλγκοφρεν μηπως την βοηθησει η αντιφλεγμονωδης δραση του- θα την παω την τριτη στον παιδιατρο στην αρτα να μου πει αν οντως χρειαζεται αντιβιωση..... :(:( την τριτη θα κλεισει 2 εβδομαδες με το μπουκωμα ... εσεις τι λετε;

περιττο να σας πω ποσο στεναχωρημενη ειμαι που θα φυγω.. :(:( 2 εβδομαδες περασαν σαν νερο, και δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα απο το να εισαι σπιτι σου ..... δεν θελω να φυγω, να γυρισω πισω στο κρυο σπιτι , χωρις τον ανθρωπο μου, χωρις φιλους, με 2 γονεις που δεν τους νιωθω κοντα μου :(:( ....αχχχχ ρε θεε, αρχιζω να αμφιβαλλω αν σε νοιαζει κι εσενα για τα παιδακια ...

αντρια, πως τα πας;; για να δουμε ποτε θα ερθει η μικρη αναστασια... :D λες να μας κανει κανενα μπραφ και να μην περιμενεις μεχρι τελος; ;) αν πας αυριο και σου πουνε ολα καλα, θα αρχισουμε να πονταρουμε σε πιθανες ημερομηνιες γεννας!!! :lol: παντως, ηθελα καιρο να στο πω και ολο το ξεχνουσα, αν θες να γεννησεις φυσιολογικα, συμβουλεψου και καμια μαια για το πως θα προετοιμασεις το σωμα σου, γιατι μιας και στο πρωτο πηγες με καισαρικη η μητρα σου δεν εχει "μνημες" φυσιολογικου τοκετου...

και κατι ασχετο.... μετα τον πανικο που εγινε στην αθηνα με το νεφος απο τα τζακια, αντι να καταργησουν τον φορο στο πετρελαιο για να προμηθευεται ο κοσμος, λενε να φορολογησουν και τα καυσοξυλα για να μειωθει η καταναλωση!!! :o:o να μην εχει τιποτε ο κοσμος για να ζεσταθει!!!! καλα κανουν, αφου βρεθηκαν βοδια και τους ψηφισαν, καλα κανουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 697
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Afroditaki mou pws na simvouleutw maia afou k ekeines den einai simfwnes me auto pou paw na kanw :evil: vasika epeidi oi giatroi den tolmoun, fovounte logw ellei4is gnwsewn pistevw etsi k ekeines kratoune mia pisini etsi katalava..

8a prospa8isw na vrw kati apo to internet, opoia 3erei kapoio site na me voi8isei kalodexoumeno, 8a to ektimisw :) Se euxaristw gia tin idea sou!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afroditaki mou pws na simvouleutw maia afou k ekeines den einai simfwnes me auto pou paw na kanw :evil: vasika epeidi oi giatroi den tolmoun, fovounte logw ellei4is gnwsewn pistevw etsi k ekeines kratoune mia pisini etsi katalava..

8a prospa8isw na vrw kati apo to internet, opoia 3erei kapoio site na me voi8isei kalodexoumeno, 8a to ektimisw :) Se euxaristw gia tin idea sou!!

αααααα απαραδεκτες αυτες οι μαιες!!! :evil: δεν εχω ασχοληθει με το θεμα, απλα εχει παρει το αυτι μου καποια πραγματα, και νομιζω οτι η δαφνη ισως μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο... :? παντως, και στο μαμι αν ψαξεις, θα βρεις καποιο θεμα με κοπελες που γεννησαν φυσιολογικα μετα απο καισαρικη... γιατι δεν ανοιγεις εσυ ενα θεμα για να ζητησεις πληροφοριες; απο ο,τι θυμαμαι, εχουν ασχοληθει καποια κοριτσια, μπορει κατι να σου φανει χρησιμο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!

Ανδρια ενα απλο πραγμα θα σε ρωτησω : εαν ησουνα γιατρος θα αναλαμαβανες να ξεγεννησεις μια γυναικα με φυσιολογικο οταν δεν ξερεις πολυ καλα το ιστορικο της και δεν την εχεις παρακολουθησει σ'ολη την εγκυμοσυνη;

Εχθες κατι λεγαμε με μια μαμα που γεννησε δυδιμα και μετα απο 4,5 χρονια παλι καισαρικη της εκανε στον γιο της. και αλλο παιδι να κανει παλι καισαρικη θα της κανει και εχει τον ιδιο γιατρο.

Εσυ καλα κανεις και ψαχνεσε αλλα μη κατηγορεις τσαμπα τους γιατρους, την δουλεια τους κανουν και προσπαθουν να μην κυνδυνεψεις εσυ και το μωρο. και να βρεις κατι τι μπορεις να κανεις; να τους δειξεις το αρθρο; Σκεψου καλυτερα την ζουζουνα σου που σε λιγες μερες θα ερθει, το θηλασμο που εχεις να αντιμετωπισεις και φυσικα την ζηλεια την Βικτωριας.

Εγω ειμαι πολυ πνιγμενη με την δουλεια αυτο το καιρο. Τρεχουμε με την 1η εκθεση και μακαρι να παμε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afroditi mou eimai melos sto facebook stin omada "VBAC- fisiologikos toketos meta apo kaisariki" k idi ema8a polla..

Gewrgianna an pragmatika evlepa pws ola itan eunoika (iparxoun merika kritiria ta opoia prepei na exeis) gia fisiologiko k eixa tis gnwseis na to kanw nai san giatros 8a dokimaza.. Kaisariki mou eipe enas giatros otan ton pira til na kleisoune rantevou k mou eipe amesws gia kaisariki xwris kan na me e3etasei emena i na dei ton fakelo mou, diladi ka8ara mou edei3e pws xwris ske4i kanoune kaisarikes.. Giati se alles xwres kanoune fisiologikes meta apo kaisarikes k mono stin Ellada k stin Kipro polloi ligoi giatroi analamvanoun? K ennoeitai pws an stin poreia parousiastoun epiplokes 8a kanw kaisariki den 8a ferw se kindino kanena apo tis 2 mas aplws egw 8imwnw pou polloi sta diskola ta paratane k se vazoune gia kaisariki gia na 3emperdevoun.. Mporei na paw me spasmena nera, kali diastoli k me liges e3w8iseis k na ta kataferw an den dokimaseis kati pws to apokleieis? K nai me provlimatizoun ola auta pou anaferes (8ilasmos, i zileia tis Victorias ktl) alla einai k dikaiwma mou na dokimasw na ferw to mwro mou ston kosmo opws epi8imw an den vgei 8a 3erw toulaxisto pws pale4a gia auto k den piga me ta matia k ta autia mou kleista san vodi.. Sorry gia to tropo pou grafw den me enoxlise pou me rwtises aplws eimai 8imwmeni me tin "viomixania" twn kaisarikwn..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα με συγχωρείς αλλά θα διαφωνήσω. Οι γιατροί δεν κάνουν απλώς τη δουλειά τους. Τόσο στην Ελλάδα όσο και στη Κύπρο μεγάλο μέρος των γιατρών επιθυμεί το χρήμα και τη βολή της καισαρικής κι είναι άκρως ευθυνόφοβοι.

Θα συμφωνήσω μόνο στο ότι είναι κάπως δύσκολο όταν δεν είναι σταθερός ο γιατρός που σε παρακολουθεί σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Κι αυτή η δυσκολία έχει να κάνει με την έλλειψη τήρησης σωστών αρχείων στα νοσοκομεία αλλά και το γεγονός πως οι μαίες έχουν χάσει την πραγματικό τους ρόλο. Η μαία είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι σταθερή και σε διαρκή επαφή με την έγκυο και η μαία θα έπρεπε να έχει το κύριο λόγο στο τοκετό. Ο ρόλος του γιατρού στο τοκετό είναι να αντιμετωπίσει την επιπλοκή, την παθολογία. Η εγκυμοσύνη και ο τοκετός είναι μια φυσική διαδικασία που την έχουμε αναγάγει σε ασθένεια.

Και πάλι όμως έχω παραδείγματα γιατρών (ελάχιστων) που έχουν αναλάβει vbac ακόμα και τελευταία στιγμή. Έχω επίσης παραδείγματα γιατρών που πέτυχαν vbac ακόμα και μέσα σε εντελώς αρνητικά νοσοκομεία (αν θέλει ο γιατρός και η γυναίκα όλα γίνονται). Το ιστορικό δεν είναι δύσκολο να το δει ένας γιατρός αν έχει στα χέρια του έναν πλήρη ιατρικό φάκελο της εγκύου καθώς και τα πρακτικά του χειρουργείου (κάτι που θα έπρεπε να υπάρχει πάντα και να έχουμε όλες όσες κάναμε καισαρική στα χέρια μας). Αυτό που λείπει λοιπόν είναι ένα ολοκληρωμένο και οργανωμένο ιατρικό σύστημα που να υποστηρίζει τον φυσιολογικό τοκετό γενικώς αλλά και το δικαίωμα σε vbac.

Στην Αγγλία, για παράδειγμα, αλλά και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες το vbac είναι πολύ συνηθισμένο, υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα guidelines και πραγματοποιείται ακόμα κι αν έχει μεσολαβήσει ελάχιστο διάστημα από την καισαρική (10-12 μήνες).

Κάθε γυναίκα θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να συγκεντρώσει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και να φτιάξει το δικό της πλάνο τοκετού με τη βοήθεια μαίας ή γιατρού το οποίο να είναι απολύτως σεβαστό, με μόνη εξαίρεση κάποιον πραγματικό κίνδυνο ή επιπλοκή για την υγεία της ίδιας ή του παιδιού.

Οι δε κίνδυνοι σε περίπτωση vbac δεν είναι τόσο μεγάλοι όσο μας αφήνουν να πιστεύουμε. Η περίφημη ρήξη μήτρας είναι κάτι που μπορεί να συμβεί ακόμα και σε κανονικό φυσιολογικό τοκετό (ελαφρώς αυξημένες οι πιθανότητες σε vbac) και στις περισσότερες περιπτώσεις αντιμετωπίζεται άμεσα με επείγουσα καισαρική χωρίς κίνδυνο για τη μητέρα ή το βρέφος.

Έχεις δύο φυσιολογικές γέννες στο ιστορικό σου και κατανοώ πως ίσως δεν είναι δυνατόν να καταλάβεις τη βιαιότητα μια καισαρικής, ειδικά μιας προγραμματισμένης καισαρικής και τη λαχτάρα μια γυναίκας να εκπληρώσει το ρόλο για τον οποίο την προόρισε η φύση, όταν αυτό το στερήθηκε την πρώτη φορά.

Άντρια καταλαβαίνω απόλυτα την επιθυμία σου και μπράβο που το ψάχνεις. Φοβάμαι πως θα δυσκολευτείς πολύ με το υπάρχον σύστημα αλλά σου εύχομαι να βρεις έστω και τελευταία στιγμή έναν σύμμαχο. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι τουλάχιστον να προσπαθήσεις να γεννηθεί η μικρή Αναστασία όταν θα είναι εκείνη έτοιμη, δηλαδή να μην πας στο νοσοκομείο αν δε γίνει φυσιολογική έναρξη του τοκετού (εφόσον όλα δείχνουν καλά βέβαια) με συσπάσεις ή ρήξη υμένων κι ας γίνει τελικά καισαρική.

Ως προς την προετοιμασία τώρα, αν πας για vbac σε αντιμετωπίζουν σα να γεννάς πρώτη φορά. Έχεις κάνει ποτέ συναντήσεις ψυχοπροφυλακτικής?

Σου στέλνω ότι έχω από ιστοσελίδες που ίσως σε κατευθύνουν σε κάποιον.

Την ομάδα vbac στο facebook τη ξέρεις ήδη.

Αν θες ρώτα εδώ τον γιατρό μήπως ξέρει κάποιον στη Κύπρο που να μπορεί να βοηθήσει:

http://www.facebook.com/groups/gynaika.ygeia/

Δες επίσης τις ομάδες:

http://www.facebook.com/groups/195895730430661/

http://www.facebook.com/groups/hvbac/

http://www.facebook.com/groups/144893462266117/

http://www.facebook.com/groups/ENCAHellas/

http://www.facebook.com/groups/bithchoicesgreece/

http://www.facebook.com/vbacfan?fref=ts

Σελίδες που μπορείς ίσως να δεις αλλά και να επικοινωνήσεις:

http://www.drpapanikolaou.gr/el

http://www.managaia.gr/

http://www.facebook.com/pages/HOPE-Cent ... 0631773546 (μάλλον η επόμενη γυναικολόγος μου)

http://www.eutokia.gr/

http://www.drmomma.org/2009/09/vbac-hba ... urces.html

Ζητώ συγγνώμη για τη φλυαρία, παθιάζομαι λίγο με το θέμα, καθώς ακόμα "πονάω" από τη δική μου αναίτια καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά στους Γιάννηδες της Γλυκερίας, της Ειρήνης και της Άφρο (ελπίζω να μη ξεχνάω κανέναν). Να τους χαίρεστε κορίτσια!

Χρόνια πολλά και στην Ιωάννα που έχει χαθεί!

Και χρόνια πολλά στην υπόλοιπη μισή Ελλάδα που γιορτάζει!! ;):lol:

Καλή βδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Daphne mou SIMFWNW APOLITA SE OLA!!! Me enoxlise apisteuta pou ekana kaisariki alla distixws den eixame epilogi giati itan se isxiaki provoli.. Alla se auti tin egkimosini fainetai na vainoun ola kala k etsi 8a diekdikisw to dikaiwma mou.. Se euxaristw gia ta sites, 8a ta dw twra..

Molis ir8a apo to nosokomeio me eide alli giatros, eide ton fakelo mou, to istoriko mou k mou eipe afou to epi8imw den mporoune na me valoun me to zori, i mitra mou einai opis8ia k o plakountas einai sto pisw meros tis tomis k auto einai 8etiko, epomenws perimenoume, 8a me doun se 1 evdomada.. Ekana k kardiotokografo k ola kala.. 8a me afisoun xwris paremvasi opote arxisei o organismos mou tin diadikasia toketou apo monos tou.. Oute eisagwgi pou mou elege i alli giatros den tin sistinei..

Na zisoun osoi/oses exoun tin onomastiki tous giorti i ta gene8lia tous.. Paw na dw ta sites pou mou evales Daphne, mou evales douleia :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή εβδομάδα κορίτσια και χρόνια πολλά στους Γιάννηδες και τις Ιωάννες!

Άντρια είσαι πολύ γενναία που το ψάχνεις για ΦΤ με τους περισσότερους γιατρούς να σε αποθαρρύνουν. Ακόμα κι αν δεν τα καταφέρεις τελικά (που το απεύχομαι) θα είσαι σίγουρη ότι έκανες ό, τι μπορούσες χωρίς εννοείται να ρισκάρεις τη ζωή σου και τη ζωή της Αναστασίας. Όλα να πάνε καλά μέσα από την καρδιά μου.

Η δική μου καισαρική δεν πιστεύω ότι ήταν αναίτια και έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου ο οποίος ήθελε πολύ να γεννήσω φυσιολογικά. Θεωρεί δεδομένη την καισαρική σε περιπτωση δεύτερης εγκυμοσύνης αλλά όταν με το καλό ξαναμέινω έγγυος θα το ξανασυζητήσουμε.

Δανάη ελπίζω να είσαι καλά με το μωρούλι σου - όλες οι δευτερομανούλες τα περιγράφετε τόσο ειδυλιακά που ζηλεύουμε οι υπόλοιπες!

Οι γιορτές πέρασαν τόσο γρήγορα και η επιστροφή στην πραγματικότητα είναι τόσο σκληρή (και κρύα).

Ξεκουραστηκα, έφτιαξα μπισκότα, κουλούρια, βασιλόπιτα, πήγαμε βόλτες με το ποδήλατο, θέατρο, για ποτό, ούτε εμείς είδαμε άγιο βασίλη αν και τον ψάξαμε στο Γκάζι, στο Ζάππειο, στο mcarthur & glen...ευτυχώς δεν είχαμε πει στην Κατερίνα ότι θα τον δει Live κι έτσι δεν απογοητευτηκε.

Η Κατερίνα μας εκπλήσει κάθε ώρα. Μιλάει πλέον κανονικά, χρησιμοποεί υποκείμενο- ρήμα - αντικείμενο, χρόνους, γένη, πληθυντικό, κάνει δευτερεύουσες προτάσεις, λεει ιστοριές... δεν μπορώ να πιστεψω πόσο γρηγορα μεγάλωσε και ποσο έξυπνο κορίτσι έχει γίνει! (κουκουβα κουκουβα και δεν συμμαζεύεται!)

Πολλά φιλιά σε όλες!

Αντε και κανονίστε κανένα καινούργιο σποράκι γιατί σε λίγο γεννάει και η Άντρια και δεν θα έχουμε τι να περιμένουμε :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!

Ανδρια χαιρομαι που εστω υπαρχει καποιος συμαχος σε ολο αυτο που κανεις. μακαρι να πετυχεις αυτους τους ανθρωπους οταν πας να γεννησεις.

Δαφνη δεν θα διαφωνησω μαζι σου σε ολα αυτα που γραφεις αλλα απο την στιγμη που ζουμε σ αυτη την χωρα και ειναι το συστημα υγειας ετσι θα μπορουσε καποιος να παρει το ρισκο και να κανει του κεφαλιου του; Ειναι μεγαλο μειωνεκτημα που δεν εχει στανταρ γιατρο. και εγω παραλιγο στο 2ο να κανω καισαρικη, αλλα με αφησε τελικα να ποναω για να μη με κοψει.

Ενα πραγμα θελω να καταλαβω ποιο ειναι το κακο με την καισαρικη; οπως ειπατε εχω κανει φυσιολογικο. δεν σε κοιμιζουν τελειως αρα το παιδι το βλεπεις κατευθιαν. ΜΗ με παρεξηγητε θελω να σας καταλαβω οσες εχετε κανει.

Αυριο ξεκιναει η εκθεση και ανυπομωνω να δω πως θα παω και εγω με τα ευχολογια αλλα και γενικα η εκθεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια!!

δαφνη μου, κι εγω συμφωνω με οσα λες... αντρια, εχεις καθε δικαιωμα να προσπαθησεις για τον τοκετο που επιθυμεις, και ευχομαι να πανε ολα ευκολα και οπως τα θες...

γεωργιαννα, δεν ειπες τιποτε κακο, ευλογες ειναι οι αποριες σου...

νομιζω οτι το θεμα της καισαρικης ειναι ευαισθητο γιατι εχουμε χασει λιγο το μετρο.... δηλ. οι γιατροι στην ελλαδα αλλοτε δικαιως αλλοτε αδικως, προβαινουν σε καισαρικες πολυ πιο συχνα απο ο,τι χρειαζεται... αυτο, με τον καιρο, εχει κανει τις γυναικες δυσπιστες και στην προσπαθεια τους να γλιτωσουν μια αναιτια καισαρικη το ψαχνουν απο χιλιες μεριες... :( για εμενα καλα κανουν, γιατι δυστυχως, στην ελλαδα το φυσιολογικο ( οπως ο κολπικος τοκετος η ο θηλασμος) το εχουμε αναγαγει σε ιδανικο και συνεχως αγωνιζομαστε για να το πετυχουμε...

τωρα το θεμα της καισαρικης ειναι προσωπικο για την καθεμια μας, και ναι μεν δεν εχω εμπειρια φ.κ. να συγκρινω, αλλα για εμενα η καισαρικη ηταν μια απλη επεμβαση, ουτε ωχ δεν ειπα... γι'αυτο και δεν εχω εντονα συναισθηματα υπερ η κατα.... και προσωπικα, στο δευτερο, δεν θα επιδιωξω φ.κ αλλα θα προσπαθησω να εξαντλησω και τις 40 εβδομαδες, εκτος αν το μωρουλι θελει να ερθει νωριτερα ;) και τοτε θα κανω καισαρικη....

παντως, πιστευω οτι οποια γυναικα το επιθυμει πρεπει να προσπαθησει να γεννησει φυσιολογικα και μετα απο καισαρικη... απλα, στην περιπτωση της αντριας δεν εχει βρεθει ενας να την αναλαβει με σιγουρια, και ειναι λιγο αφημενο το θεμα στην τυχη του, γι'αυτο λεω μηπως ειναι καλυτερα να το ψαξει η αντρια μονη της..

γεωργιαννα, καλη επιτυχια στην εκθεση!!!

δεσποινα, ειχες αδεια και μας ξεχασες ε;; :lol: καλα, το κατερινακι σου ειναι αστερι!!!μπραβο!!! τι μαστορεματα κανατε;; ( ξες η περιεργη :lol: )

πρωτη μερα στο σχολειο σημερα, θα σας πω αλλη ωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη ο άντρας μου έκανε το τζάκι μας από τύπου ενεργειακό, σωστό ενεργειακό, αλλά κατά τις εργασίες χάλασε λίγο το χρώμα στη γυψοσανίδα και έπιασε να το βάψει και μετά είπε να διορθώσει και κάτι άλλες ατέλειες και κοντέψαμε να βάψουμε όλο το σπίτι! Είναι τελειομανής αλλά δεν μπορώ να πω κουβέντα γιατί κάνει όλες τις επιδιορθώσεις στο σπίτι καλύτερα κι από επαγγελματία.

Ελπίζω η Αθηνούλα να είναι καλύτερα!

Σήμερα έχουμε επέτειο γάμου - 2 χρόνια - και ανήμερα τα Χριστούγεννα κλείσαμε 4 χρόνια σχέσης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα για την καισαρική, νομίζω πως κάποιες γυναίκες μπορεί να το βλέπουν ως μια μικρή αποτυχία, κάτι το οποίο είναι προορισμένες από τη φύση να κάνουν και δεν το καταφέρνουν, άλλες ως εμπειρία που δικαιούνται να ζήσουν αφού πέρασαν 9 μήνες εγκυμοσύνης και για άλλες δεν σημαίνει και τίποτα ή το προτιμούν κιόλας. Εγώ ανήκω στις 2 πρώτες κατηγορίες αλλά για να είμαι τελείως ειλικρινής ακόμα φοβάμαι τον ΦΤ και νιώθω τύψεις που αισθάνθηκα μια μικρή ανακούφιση όταν τον γλύτωσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη ο άντρας μου έκανε το τζάκι μας από τύπου ενεργειακό, σωστό ενεργειακό, αλλά κατά τις εργασίες χάλασε λίγο το χρώμα στη γυψοσανίδα και έπιασε να το βάψει και μετά είπε να διορθώσει και κάτι άλλες ατέλειες και κοντέψαμε να βάψουμε όλο το σπίτι! Είναι τελειομανής αλλά δεν μπορώ να πω κουβέντα γιατί κάνει όλες τις επιδιορθώσεις στο σπίτι καλύτερα κι από επαγγελματία.

Ελπίζω η Αθηνούλα να είναι καλύτερα!

Σήμερα έχουμε επέτειο γάμου - 2 χρόνια - και ανήμερα τα Χριστούγεννα κλείσαμε 4 χρόνια σχέσης...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!! ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ!!!

καλε, ησουν εγκυος στην κατερινα οταν παντρευτηκατε η δεν μου βγαινουν τα μαθηματικα;; :lol::lol: να σχολιασω που πριν απο 4 χρονια ο αη-βασιλης σου εφερε δωρο τον αντρουλη σου;;;!!χαχα!! παντα να ειστε αγαπημενοι δεσποινα!!!

μπραβο στον χρυσοχερη σου!!!

ευχαριστω για τα περαστικα, ξαναπηγαμε παιδιατρο σημερα και μας ειπε οτι εχει υγρο στο αυτι της και θα ξεκινησουμε αυριο αντιβιωση.... θα ξαναπαμε τη δευτερα να την δει και ελπιζω να της περασει γρηγορα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gewrgianna mou egw proswpika niw8w opws to periegra4e i Despoina einai stin fisi mas na genname fisika gi'auto proorizomaste gi'auto eimaste plasmenes k otan den to katafereis niw8eis pws to pio autonoito k fisiologiko esi den to kataferes k niw8eis meionektika, katwtera? den 3erw an einai swsti le3i..Allo na niwseis na vgenei to mwraki sou apo mesa sou (apo perigrafes pou akousa) niw8eis sto megisto va8mo tin mitrotita, pws ekanes ena 8auma..Niw8w k san tis ti4eis..Parallila niw8w 8imo pou den katafera na ferw tin Victoria stin zwi aviasta opote i8ele ekeini otan 8a itan etoimi, irema..Den 8elw na pare3igi8w pws den ektimw pws gennisa ena gero k igiestato mwro aplws akomi den dextika pws ekana kaisariki, genika den eimai kali sta logia, den 3erw pws alliws na sto pw..

San taktopoiousa ton fakelo mou pou 8a parw sto nosokomeio edwsa panw se ena entipo "Dekapente ipodei3eis tou Pagkosmiou Organismou Ygeias" pou mou dwsane oi maies sto nosokomeio k diavaste 2 apo tis 15:

1o. Den iparxei dikaiologia wste to pososto twn kaisarikwn tomwn na ipervainei to 10-15% tou sinolou twn toketwn. Auto isxuei gia oles tis perioxes tis gis.

2o. Den iparxei kamia apodei3i oti meta apo kaisariki apaiteitai k mia deuteri ston epomeno toketo. Oi ginaikes prepei na en8arrinontai gia fisiologiko toketo meta apo mia kaisariki tomi.

Gelasa k parallila 8imwsa giati na min pw se ola alla sta perisosotera oi dikoi mas giatroi kanoun to teleiws anti8eto k exoun k ta moutra na mas dinoun auta ta entipa? den 3eroun pws 8a ta diavasoume? :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afroditi nou perastika sas..Emena o mpampas mou einai poli kriwmenos apo ta Xristougenna, i Victoria apo x8es to vradi exei katarroi, nomizw einai ligo k o laimos tis k poli gkrinia k o gios tou aderfou mou vrogxitida o kaimenos, 5,5 minwn sxedon to skatoulaki mou k arrwstise etsi varia k simera 8a 3ekinisoune maskoules, pige x8es giatro alla simera xeirotere4e akougotan xalia to sti8os tou k eixe para poli vixa k etsi ton 3ana pige arga to apogeuma i nimfi mou stin giatro, tis eipe maskes gia 1 evdomada k vlepoun..Iparxei epidimia vrogxitidas..Arrwsti einai k i kouniada mou k ligo o gios tis..Vasika olos o kosmos, einai i epoxi tous :(

Despoina mou na zisete k panta eutixismenoi!!!!!! Panta agapimenoi na xereste k tin korasa sas :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου!!!!!!

βελω ανοιξατε θεμα καισαρικων και ΦΤ :D:D

εγω θεωρω οτι 'εζησα' λιγο πολυ και τα δυο καθως περασα για 15 ωρες απιστευτες ωδινες και το παιδι οχι μονο δεν ειχε κατεβει αλλα ειχε ανεβει και λιγο :lol::lol::lol: και φυσικα διαστολη μηδεν........

ο γιατρος μου καταλαβε αμεσως οτι πηγαινα για καισαρικη -με το που βρεθηκα στο μαιευτηριο-, απο την στιγμη που ειχαν σπασει τα νερα, ειχα πολυ εντονους πονους και δεν κατεβαινε το παιδι.......ομως επειδη δεν ηθελε να το ΄'παρει πανω του' και να τον κατηγορησω μετα...με αφησε (εν γνωσει μου) να χτυπιεμαι για τοσες ωρες.......δεν το μετανιωνω γιατι ηθελα να κανω την προσπαθεια μου ΑΛΛΑ αυτος ο παρα πολυ δυσκολος τοκετος (γιατι ακολουθησε και η καισαρικη οποτε ηταν διπλη ταλαιπωρία) μου κοστισε πολυ....εκανα 2 μηνες να συνελθω καπως και 5 να συνελθω τελειως..........ημουνα φοβερα εξαντλημενη και δυσκολευτηκα πολυ στον θηλασμο ....σωματικα και ψυχολογικα ενιωθα σαν να με ειχε πατησει τραινο.......

αν ηξερα απο πριν οτι ολος ο κοπος θα πηγαινε χαμενος, τοτε θα επελεγα κατευθειαν την καισαρικη.....

η 2η προγραμματισμενη δεν ειχε ΚΑΜΙΑ σχεση με την 1η.....στην 1 εβδομαδα ενιωθα πολυ καλα....στις 10 μερες πηγα για δουλειες σε πολεοδομιες κλπ.......

οι εμπειροι γιατροι καταλαβαινουν απο πριν σε ορισμενες περιπτωσεις το πως θα εξελιχθει ενας τοκετος...αλλα οφειλουν να ενημερωσουν την μελλουσα μανουλα για το αν θελει να κανει προσπαθεια να γεννησει φυσιολογικα ...μηπως και αλλαξει κατι εστω και την τελευταια στιγμη (σε κοπελα εδω στο μαμμυ αλλαξε θεση το μωρο και γυρισε προς τα κατω ΑΦΟΥ εσπασαν τα νερα!!!!!)

Αφροδιτη μου δεν θυμαμαι, γιατι εκανες καισαρικη??

Δάφνη θυμαμαι οταν μας ειχες γραψει οτι θα μπεις με προκληση και μου ειχε κανει εντυπωση :? για ποιο λογο ομως μπηκες ετσι?

ο δικος μου γιατρος ειναι κατα της προκλησης/ραντεβου ....παει τις κοπελες μεχρι 42 εβδομαδες...(αν ειναι ολα καλα βεβαια) και στις αναγκαστικες καισασρικες αφηνει ορισμενες φορες μεχρι και να σπασουν τα νερα! θυμιζω οτι εγω γεννησα το 2ο στις 41 εβδομαδες........ :lol::lol::lol:

και ΦΥΣΙΚΑ αναλαμβανει ΦΤ μετα απο καισαρικη, με την προυποθεση οτι εχει περασει 1 χρονος συν 9 μηνες απο την 1η καισαρικη .......

ξερετε αυτος ο περιορισμος που μπαινει δεν ειναι τυχαιος....στην δικη μου περιπτωση για παραδειγμα η 2η τομη εγινε λιγο πιο κατω απο την 1η γιατι δεν ειχε επουλωθει τελειως... και ηταν ταλαιπωρημενο το τοιχωμα της μητρας........στην πορεια ομως οι τομες ενωθηκαν ...

Ανδρια κοριτσακι μου εγω πανω απο ολα σου ευχομαι να γεννησεις ενα γερο μωρακι! μην στενοχωριεσαι για το πως θα ερθει στον κοσμο...με το καλο κουκλιτσα μου!

Δέσποινα να ζησετε! παντα ευτυχισμενοι και ερωτευμενοι!!!! κατι θυμομουν οτι το μωρακι σας προεκυψε λιγο 'απρογραμματιστα' (αυτα ειναι τα καλυτερα χιχι)

κοριτσια παντως απο την παρεα μας μονο η Δαναη και η Γεωργιαννα γεννησαν φυσιολογικα ή κανω λάθος?

φιλια πολλα παω για νανι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικά στην Αθηνούλα!

Δέσποινα χρόνια σας πολλά, να 'στε πάντα ευτυχισμένοι και αγαπημένοι!!

Γεωργιάννα εύλογες οι απορίες σου και θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Από τη μεριά μου η καισαρική ήταν μια κακή εμπειρία. Όχι πρακτικά η επέμβαση, δεν πόνεσα ιδιαίτερα, δεν ταλαιπωρήθηκα μετά, σηκώθηκα και περπάτησα μέσα σε πολύ λίγες ώρες, θήλασα τον Άρη μέσα στο χειρουργείο και μετά στο δωμάτιο, τον είχα διαρκώς μαζί μου και δε δυσκολεύτηκα και η τομή μου σχεδόν δε φαίνεται πια.

Όμως συναισθηματικά το βίωσα άσχημα. Καταρχήν θεωρώ πως ο γιατρός μου υπήρξε δειλός και βιάστηκε να ξεμπερδέψει. Κάτι που δε του συγχωρώ γιατί υπήρχε και μια φιλική, συναισθηματική σχέση μεταξύ μας και θεωρώ πως, άθελά του ίσως, το εκμεταλλεύτηκε. Απ' ότι έμαθα εκ των υστέρων ο λόγος που με έβαλε να γεννήσω ήταν λάθος. Η εξέταση στην οποία υποβλήθηκα (βιοφυσικό προφίλ εμβρύου) είναι μια παλιομοδίτικη και μπακαλίστικη μέθοδος, η οποία στην Αγγλία, για παράδειγμα, έχει εγκαταλειφθεί εδώ και τουλάχιστον 25 χρόνια. Δηλαδή δεν υπήρχε κανένας λόγος βιασύνης, μπορούσε να με είχε αφήσει λίγες μέρες ακόμη. Επίσης η ψευτοπρόκληση που μου έκανε με οξυτοκίνη ήταν μια φαρσοκωμωδία καθώς δεν άφησε την απαραίτητη ώρα να δράσει η οξυτοκίνη για να έχω έστω και μια ελπίδα φ.τ. Η πρόκληση τοκετού άλλωστε (όταν δεν έχει καθόλου ξεκινήσει η διαδικασία τοκετού από μόνη της) στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε καισαρική.

Βίωσα τη καισαρική ως μη γέννα, νιώθω πως δε γέννησα εγώ απλώς κάποιος έβγαλε τον Άρη από τη κοιλιά μου. Μου στέρησαν τον ενεργητικό ρόλο που η φύση ορίζει για τη γυναίκα στη γέννα.

Ταυτόχρονα σκέφτομαι πως ο Άρης δε γεννήθηκε στην ώρα του, δεν ήταν έτοιμος, κάποιος άλλος αποφάσισε για εκείνον.

Μου μετέτρεψαν την απόλυτα φυσιολογική διαδικασία του τοκετού σε παθολογική κατάσταση, να είμαι διασωληνωμένη σ' ένα χειρουργείο, χωρίς τον άντρα μου δίπλα μου και χωρίς να μπορώ να απολαύσω τις πρώτες ώρες με το γιο μου (εκτός από εκείνο το ευλογημένο πεντάλεπτο που μου τον έβαλε στο στήθος η μαία μου, μέσα στο χειρουργείο, απελευθερώνοντάς μου, παράτυπα, τα χέρια μου από τα μηχανήματα για να τον αγκαλιάσω). Πέρασα ένα εκνευριστικό τρίωρο στην ανάνηψη, σ' ένα μαιευτήριο σούπερ μάρκετ, ακινητοποιημένη, να τρέμω σαν το ψάρι από την επισκληρίδιο και με μια απαράδεκτη μαία να μου πατάει με λύσσα τη μήτρα. Αυτή η διαδικασία είναι αφύσικη κι απάνθρωπη.

Στατιστικά και ιατρικά τώρα, η καισαρική είναι ένα χειρουργείο, ενέχει κινδύνους τόσο για τη μάνα (η επιλεκτική, δηλαδή η προγραμματισμένη καισαρική συνδέεται με αυξημένη νοσηρότητα (αιμορραγία, λοιμώξεις, θρομβώσεις) και θνησιμότητα στις μητέρες σε σχέση με τον φ.τ.) όσο και για το παιδί, αυξάνει τους κινδύνους αναπνευστικών προβλημάτων στο παιδί (ιδιαίτερα αν γίνει πριν την 39η βδομάδα οι κίνδυνοι αυξάνονται έως και 50% κι έχει συνδεθεί σε πολλές έρευνες με το παιδικό άσθμα), αυξάνει τις πιθανότητες ανάπτυξης αλλεργιών και αποτελεί συχνά ανασταλτικό παράγοντα επιτυχούς έναρξης του θηλασμού.

Τέλος στην Ελλάδα έχει αναπτυχθεί μια απαράδεκτη βιομηχανία καισαρικών, η οποία αποσκοπεί σε κέρδος και άνεση για τους γιατρούς και τα μαιευτήρια. Σύμφωνα με τον Π.Ο.Υ. το ποσοστό καισαρικών που κρίνεται απαραίτητο και μπορεί να σώσει ζωές είναι γύρω στο 15% των τοκετών. Στην Ελλάδα το ποσοστό καισαρικών ξεπερνάει το 50%. Δεν αρνούμαι την πρόοδο της ιατρικής και τις περιπτώσεις που η καισαρική είναι πραγματικά απαραίτητη αλλά αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος της διαφοράς των ποσοστών.

Έχω αποφασίσει να αλλάξω γυναικολόγο και σε επόμενη εγκυμοσύνη θα επιδιώξω vbac. Το λαχταρώ και το ονειρεύομαι κι ακόμα κι αν δεν πετύχω θα ξέρω πως ενημερώθηκα, προσπάθησα, διεκδίκησα τα δικαιώματα μου κι αυτά του παιδιού μου και δεν οδηγήθηκα σαν πρόβατο στη σφαγή.

Σας φιλώ κι εύχομαι όνειρα γλυκά!

Γεωργιάννα καλή επιτυχία στην έκθεση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα είδα και τα υπόλοιπα μηνύματα.

Άντρια περαστικά στη Βικτώρια και στον ανηψιό σου! Όσο για τα υπόλοιπα, σε νιώθω!

Έλενα αντιλαμβάνομαι την ταλαιπωρία σου αλλά είσαι από τις τυχερές των καισαρικών, είναι πολύ διαφορετικό να γίνεται η καισαρική αφού έχει ξεκινήσει από μόνη της η διαδικασία του τοκετού κι όχι προγραμματισμένα σ'έναν ανέτοιμο για γέννα οργανισμό. Για το χρονικό περιθώριο ανάμεσα σε καισαρική και vbac τα διεθνή guidelines θα διαφωνήσουν με το γιατρό σου τουλάχιστον με τη γενίκευση, σαφώς είναι σημαντικό να εξετάζεται κάθε περίπτωση χωριστά. Για το θέμα των τομών έγραψα χθες, πως καλό είναι να υπάρχει το πρακτικό του χειρουργείου έτσι ώστε να ξέρει ο γιατρός όλες τις λεπτομέρειες (κάτι που ελάχιστες γυναίκες ξέρουν πως μπορούν να ζητήσουν να έχουν στα χέρια τους και δυστυχώς στην Ελλάδα τα πρακτικά που τηρούνται είναι πρόχειρα και σύντομα, στην Αγγλία ένα πρακτικό χειρουργείου καισαρικής μπορεί να μοιάζει με βιβλίο!).

Ο λόγος που μπήκα για πρόκληση ήταν ένα χαμηλό σκορ στο περίφημο βιοφυσικό προφίλ του εμβρύου (γράφω παραπάνω) και η περιτύλιξη (που επίσης δε συνιστά λόγο καισαρικής).

Μουτς και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααχ ανοιξαμε πονεμενες ιστοριες η καθε μια για τους λογους της!!! :?:?:):)

Δάφνη πράγματι η πρόκληση στην περίπτωση σου δεν χρειαζόταν (μ'αλλον! δεν ειμαι κ γιατρος :D:D ) ...εαν δεν είχε γίνει, ίσως να είχες γεννήσει φυσιολογικά ίσως όμως πάλι να κατέληγες στην καισαρική....αλλά θα είχες τουλάχιστον προσπαθήσει και θα ένιωθες όμορφα...εγώ τώρα μετά από τοσους μήνες θυμάμαι με πίκρα την γέννα αλλά νιώθω ότι έκανα ως ένα βαθμό ότι μπορούσα...αλλα τα ερωτήματα μπαίνουν και σε εμένα...μήπως έπρεπε να περπατάω περισσότερο για να κατέβει το παιδί? μήπως το ότι δεν έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού ήταν λάθος?? μήπως έπρεπε να αντέξω και άλλο στον πόνο για 24 και 48 ώρες?? μήπως μήπως???

πράγματι...ήταν τραγική η ανάνηψη...και εμένα με πατούσαν και ήθελα να τις δολοφονησω........

πράγματι ο βιοφυσικο προφιλ δεν γίνεται πλεον απο αρκετούς γιατρούς. εγώ δεν το έκανα.

πιστεύω όμως ότι το παιδάκι δεν το 'ενδιαφερει' αν θα γεννηθεί με καισαρική ή φυσιολογικα, αρκεί να πάρει τις μέρες του που λένε. ίσα ίσα με τον ΦΤ μπορεί να πιεστεί περισσότερο! και πάλι με τον ΦΤ μένει για ένα διάστημα μακρυα απο την μαμα για παρακολούθηση...

τωρα σχετικα με τις τομες, ειναι λιγο δυσκολο να φανει ποια τομη ειναι καλη και ποια οχι...αυτο φαινεται αφου γινει η επεμβαση...ναι σιγουρα υπαρχει η ενδειξη στον υπερηχο οτι εχει κλεισει κλπ...αλλα αυτο ειναι σχετικο...για αυτο μαλλον δεν το ρισκαρουν............

παντως Δάφνη αν θέλεις πηγαινε στον γιατρο μου μια βολτα μηπως και μπορει να σε βοηθησει σε αυτο που θελεις. ειναι κοντα σου, στην Βασιλισης Σοφιας στην Πλ. Μαβιλη και ειναι εξαιρετικος ανθρωπος....

τα γραφω λιγο βιαστικα με μισοκλειστα ματια!!!!!

θα επανελθω και αυριο !!!!!!!!μακιαααααααα

αλλά σχετικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera!!

Samanthaki mou se euxaristw gia tis euxes sou!!

Daphne mou osa egra4es einai osa niw8w k egw, aplws eimai asxeti sto gra4imo :? K egw niw8w pws den gennisa mono i tomi mou to 8imizei, san na k mou ferane tin Victoria apo kapou allou!! Sto xeirourgeio oute agkalia den mporesa na tin parw mono mou tin ferane sto proswpo mou k tis edwsa ena filaki, mou eixane demena ta xeria mou de3ia k aristera poli asximi empeiria k eikona, san to zwo demeno eimouna.. Euxaristw k gia ta perastika!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές! ναι ήμουν ολίγον έγγυος όταν παντρεύτηκα...

:lol:

Πωπω, Δάφνη και Άντρια η εμπειρία σας από την καισαρική είναι όντως άσχημη. Κι εγώ όπως η Έλενα, περάσα πρώτα 10 ώρες με τη διαστολή να μη μεγαλώνει μέχρι να αποφασιστεί η καισαρική οπότε νιωθω ότι ένα μεγάλο μέρος της γέννας το έζησα (και μάλιστα οι πρώτες 4 ώρες ήταν χωρίς επισκληρήδιο γιατί πιστεύουν ότι καθυστερεί τη διαστολή) και όταν τελικά μπήκα στο χειρουργείο δεν ήμουν δεμένη, η μαία μου έβαλε το μωρό αμέσως στο στήθος και στην ανάνηψη ήμουν με το μωράκι μου και με τον άντρα μου (ήταν αργά και του επέτρεψαν να έρθει). Τα θυμάμαι όλα πολύ γλυκά και λυπάμαι πολύ που το βιώσατε τόσο διαφορετικά. Εύχομαι στα επόμενα μωράκια να είναι όλα όπως τα ονειρευόσαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kai egw τα μωρακια τα πηρα αμεσως αγκαλιτσα...τα 'θηλασα' αμεσως (με χιλια ζορια βεβαια) και στην ανανηψη τα ζητησα και μου τα εφεραν ....βεβαια δεν τα ζητησα αμεσως γιατι ηθελα πρωτα να κανουν τους απαραιτητους ελεγχους...επισης δεν ημουν δεμενη...

σιγουρα το χειρουγειο δεν ειναι οτι καλυτερο...μαλλον ειναι οτι χειροτερο θα ελεγα....ειναι πολυ τυχερες οι κοπελες που γεννησαν φυσιολογικα....ειδικα οσες γεννησαν ευκολα...

στην Εμμα ηθελα οσο τιποτα αλλο να γεννησω φυσιολογικα...ειχα ενημερωθει απο οτι νομιζα για ολα....ηταν ο δευτερος βασικος μου στοχος μετα απο τον στοχο/επιθυμια να πανε ολα καλα και να ερθει γερο το μωρακι μου στον κοσμο...

οταν δεν εγινε και πηραμε τον δρομο για το χειρουργειο εκλαιγα...ειχα χαλια ψυχολογια...και αυτο μου κοστισε πολυ.... :(:(

τωρα ομως το μονο που με πειραζει ειναι η τομη....οχι το εξωτερικο σημαδι αλλα η εσωτερικη τομη που οπως και να το κανουμε ειναι κατι το αφυσικο και 'παθολογικο'...γιατι οσοι γιατροι και αν μου πουν οτι ειναι μια χαρα, εγω πιστευω οτι σε αρκετα (ελπιζω) χρονια θα υπαρξει προβλημα...μικρο ή μεγαλο...

μακαρι να γενουσαμε ολες ευκολα!ή μακαρι η καισαρικη να ηταν ανωδυνη! μακαρι να ηταν ολα ροδινα στον κοσμο μας :D:D:D αλλα δεν ειναι ετσι! ολα εχουν τα υπερ και τα κατα τους....

και σημασια εχει να φερει η Ανδρια μας στον κοσμο γερη την κουκλιτσα της!!!!!!!!!

με το καλο και παλι κοριτσακι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...