Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια Φεβροαριου-Μαρτιου-Απριλιου 2013


Recommended Posts

Binoula να τα εκατοστήσεις κοπέλα μου και με το καλό να έρθει το ζουζουνάκι σου!Εγώ σε 4 μέρες κλείνω τα 32!χιχιχι μεγάλωσα πια!

Eleni_sk ακριβώς την μέρα που εσύ γεννούσες εγώ παντρεύτηκα!Η ημερομηνία 17 Οκτωβρίου είναι η αγαπημένη μας γιατί είμαστε μαζί από τις 17/10/2006 και παντρευτήκαμε στις 17/10/2009.

Όταν γεννήσουμε όλες εδώ με το καλό να πούμε η καθεμία την εμπειρία της,θα είναι πολύ ωραία.Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Καλό βράδυ σε όλη την παρέα!Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 551
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα κορίτσια...

τι κάνετε? εμεις μια χαρά δόξα το Θεό!!

Βινούλα Χρονια Πολλά κοπέλα μου να τα εκατοστήσεις!!! ε'υχομαι ότι επιθυμείς και πάνω από όλα ένα γερό μωρό και μια καλή γέννα. Με ένα πόνο!! για όλες μας...

Μπράβο με τις ιστορίες τοκετού σας, πολύ όμορφα συναισθήματα ειναι αυτά και εγώ τα θυμάμαι και γελάω.

Η δικιά μου ιστορία είναι πιο απλή για τους άλλους μιας και πήγα με προγραμματισμένη καισαρική αλλά για μένα ήταν ότι καλύτερο. Να σας πω και εγώ την μικρή ιστορία μου....

Δυστυχώς με έπιασαν συσπάσεις σαν αυτές που λέει η ζούμπι 29η εβδ. Μαζευόταν η κοιλιά σε ένα σημείο και με τραβούσε. Παίρνω τηλ το γιατρό με βάζει στο μηχάνημα για τις συσπάσεις , είχα κάθε 5 λεπτα σχεδόν μου λέει " σίγουρα δεν πονάς?" του λέω όχι. Μου δίνει χάπια utopar για να σταματήσουμε τις συπάσεις και ξενκινάσει η πλήρη ακινησία μου στο κρεβάτι. Μου λέει ακριβώς " προσπάθησε μέχρι 32εβδ να μη γίνει τίποτα, μετά τις 35 είμαστε καλά, αν κλέισουμε και 36 φύγαμε τέλεια". Κάνω ακριβώς ότι λέει, τις πρώτες εβδομάδες μόνο για πιπι , ουτε μπάνιο, πλενόμουν από τη μέση και κέτω καθιστή και έκανα μια εβδ να λουστώ από το φόβο μου. Να σκέφτομαι από τη μια ότι αν με πιάσει τίποτα και με πάνε νοσοκομείο θα είμαι σαν το άνθρωπο των σπηλαίων ( αξύριστη τελείως) αλλά έκανα υπομονή. Εκλεισα 32 εβδ και άρχισα τουλάχτιστον να κάνω μπάνιο σαν άνθρωπος και συνέχισα την ακινησία, είχα τρελαθεί , Μενεγάκη, κους κους, ενα σιριαλ στο mega, κάτι ψήνεται, ότι μπορεις να φανταστείς και περιοδικά για μωρά και βιβλιά λογοτεχνικά που τα διάβαζα σε 1-2 μέρες. Εκλεισα 35 βδ έκανα ενέσεις για τους πνέυμονες και άρχισα να νιώθω πιο ήσυχη. Εκλεισα 36 εβγ σταμάτησα utopar και μαγνήσιο αλλά συνέχισα τις ξάπλες γιατί ο μικρός ήταν μικρό μωρό σχετικα΄'ωστε να πάρει πιο πολύ βάρος. Εκλεισα ραντεβού 38+3εβγ αφου είχα ξεκινήσει διαστολή και μπήκα κατεθείαν για καισαρική λογω ισχιακής προβολής.

Ημουν απόλυτα συνεργάσιμη, ένιωθα πολύ λίγο φόβο, αφού το μόνο που σκεφτόμου ήταν να τον πάρω στην αγκαλιά μου. Μπήκα 6.30 το πρωί για εξετάσεις κλισματα κτλ και 8.30 είδα τον γιοκα μου το καμάρι μου δίπλα μου , τον ζυγίσανε 2730 και τον βάλανε πάνω μου ώπου άρχισα να κλαίω και να τον φιλάω.Είναι ότι πιο δυνατό έχω νιώσει μια αγάπη απερίγραπτη που έχει τέλος, κάθε μέρα μεγαλώνει όλο και περισσότερο.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσω και την κόρη μου υγιέστατη στην αγκαλιά μου.

ΟΙ πρωτότοκες μην φοβάστε κορίτσια και μην τρομάζετε από αυτά που λέμε εμείς, το ένσικτο της μάνας υπερισχύει. Εκείνη την ώρα σε νοιάζει το μωρό και τα αντιμετωπίζεις όλα, σας το λέω έγω που είμαι και φοβιτσιάρα.

Φιλιά1!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elen sk τι πρόβλημα με στο στήθος λες για το θηλασμό?

γιατί και για μένα το ίδιο λέγανε, δυστυχώς έχω και εισέρχουσες θηλές και τον θήλασα αποκλειστικά με θήλαστρο όμως γιατί μου έλεγαν ότι δεν θα πιάσει στήθος και να του δίνω πολύ γάλα για να πάρει βάρος γρήγορα και να το βγάζω για να βλέπω πόσο τρώει και ξεκίνησα με θήλαστρο και μετά δεν έπιασε στήθος. Πήγα και για δουλειά 3 μηνών και δεν το πάλεψα μετά αλλά συνέχισα με αντλήσεις αποκλειστικό θηλασμό μέχρι 10 μηνών.

Τώρα θέλω να παλέψω για να πιάσει το στήθος, πες μου έχεις κάπια εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εισερχουσες θηλες ειχα κι γω..

μια χαρα θηλασε η κορη μου μεχρι 10 μηνων...

τωρα αμα μου πουνε τιποτα θα γινουμε μπιλιες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Binoula να τα εκατοστήσεις!!!Και με το καλό ο μπέμπης!!

Ναι κορίτσια όταν γεννήσουμε με το καλό αν γράψουμε εδώ τα...γεγονότα!!!!!!!!Θα είναι ολοκληρωμένη η ενότητα!!

Όλες οι ιστορίες είναι ωραίες!!Και όντως οι πρωτάρες να ΜΗΝ φοβούνται,το λέω σε όλες και όποτε μου δίνετε η ευκαιρία.Εκείνη τη στιγμή η φύση δίνει τέτοια δύναμη και ψυχραιμία που ούτε οι ίδιες δεν θα πιστεύετε μετά ότι καταφέρατε και γεννήσατε.Εννοώ μετά απο όλους αυτούς τους μύθους που κυκλοφορούν γύρω απο τη γέννα.Ειλικρινά για μένα υπάρχουν πολύ πιο δύσκολα πράγματα στη ζωή.Είτε φυσιολογικά είτε καισαρική,όλα πια είναι πολύ πιο εύκολα πια.

Για τις εισέχουσες θηλές,έχω διαβάσει πως βοηθάνε οι ψευδοθηλές...τα έχω διαβάσει σε ενα site θηλασμού.Και εγώ δεν θήλασα πολύ.Μόνο 2 μήνες γιατί δυστυχώς δεν είχα ενημερωθεί,όσο θα έπρεπε και πριν μια δεκαετία που γέννησα εγώ ήταν στη" μόδα" το μπουκάλι και το γάλα σκόνη....και στα μαιευτήρια δεν ασχολούνταν ιδιαίτερα με το θηλασμό.Τώρα απότι έχω δεί έχουν αλλάξει τα πράγματα στα νοσοκομεία(τα ιδιωτικά,γιατί στα δημόσια πάντα υποστήριζαν το θηλασμό).Αυτή τη φορά θέλω και εγώ να θηλάσω όσο το περισσότερο δυνατό.

Απλά με προβληματίζει το ότι λένε πως μετά τη γέννα θα πρέπει να θηλάσω το πολύ μέσα σε μια ώρα.Εγώ με την καισαρική όμως δεν θα μπορέσω να θηλάσω τόσο σύντομα......λέτε να έχω πάλι πρόβλημα...;;;;Που να τα ρωτήσω αυτά.....;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βινουλα να τα εκατοστησεις...

ζουμπι μπορεις να θηλασεις χωρις τις τεχνιτες θηλες...

επισης και στην καισαρικη στο φερνουν κατευθειαν το μωρο...

απλα ενημερωσου...

παρε τα βιβλια της πατσουρου και μαθε τα απεξω αν θες να θηλασεις αποκλειστικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσακια μου για τις ευχες σας...Εγω να σας πω την αμαρτια μου φοβαμαι την γεννα πολυ αλλα πιστευω οτι το σωμα ειναι φτιαγμενο για αυτην την διαδικασια και οτι ολα θα πανε καλα...οντως μολις με το καλο γεννησουμε ολες να γραψουμε την προσωπικη μας εμπειρια...θα ειναι τελεια....Οσο για το θηλασμο οντως ειναι οτι καλυτερο κατα την γνωμη μου και θελω πολυ να το παλεψω και να τα καταφερω να θηλασω τον μπεμπη μας...ελπιζω να τα καταφερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Eleni_sk έτσι είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ που αφορά στο θηλασμό(για τις ψευδοθηλές)...εγώ δεν αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα.Αλλά αν το λές εσύ που το έχεις κάνει,τότε λαμβάνουμε υπόψιν τη δική σου άποψη...δεν το συζητώ!!Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι απο την αρχή με βάλανε να δίνω ΚΑΙ μπουκάλι στην κόρη μου,με αποτέλεσμα αυτή η μικτή διατροφή να με οδηγήσει σε αποθηλάσμό.Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ΟΛΟΙ μα όλοι μου έλεγαν πως το παιδί δεν χορταίνει με το γάλα μου και θέλει και ξένο.Εντωμεταξύ εγώ την πάτησα γιατί το στήθος μου δεν έτρεχε γάλα,όπως ας πούμε είχα δεί σε μια ξαδέρφη μου,που μόλις έβγαζε το παιδί απο το στήθος το γάλα εκσφεδονιζόταν απέναντι...Είχα λοιπόν αυτήν την εικόνα,η μάνα μου πάλι παρότι με θήλασε μέχρι 2 χρονών δεν μου είπε τίποτα.Εγώ δυστυχώς δεν είχα διαβάσει όπως τώρα, ότι το στήθος συμπεριφέρεται διαφορετικά στην κάθε γυναίκα και ότι δεν είναι απαραίτητο να τρέχει γάλα και πως όλες οι μαμάδες έχουν γάλα,εκτός ελαχίστων παθολογικών περιπτώσεων....

Η άγνοια δυστυχώς....αυτά τα αποτελέσματα έχει..Τέλος πάντων τώρα πιστέυω είμαι ενημερωμένη περισσότερο.Θα το πώ στο γιατρό μου και θα κανονίσω με τη μαία να μου φέρει το μωράκι στην ανάνηψη να το θηλάσω με τη βοήθειά της.Θα το προσπαθήσω και ότι γίνει,αυτές οι καταστάσεις δεν θέλουν άγχος..

Κορίτσια...πονάω πολύ στους προσαγωγούς.Ώρες-ώρες δεν μπορώ να περπατήσω..Μήπως επειδή το μωρό είναι με τα πόδια προς τα κάτω;Αφήστε που και όταν κάθομαι δεν μπορώ να κλείσω τα πόδια μου....ώρες-ώρες αισθάνομαι σαν τον Βούδα!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχααα :lol::lol::lol:

Υπομονή...λίγο έμεινε..

Σήμερα θα φάμε τραχανά,ταιριάζει και με τον καιρό,αρέσει και της κόρης μου πολύ.Θα της φτιάξω και ενα κέικ σοκολάτα!(καλά όχι μόνο για εκείνη....... :lol::lol: ,θα τσακίσω και εγώ κανα δυο κομματάκια!)

Προς το παρόν πάω να τελειώσω τζάμια και παντζούρια....

Σας φιλώ!!!!!!!!!!!!!

Α!!!!!!!!!!!!!!κάτι άλλο.......σε ποιά εβδομάδα μπαίνουμε στον 9ο ρε κορίτσια;;;;;;;;;;;;;;;;;Μη γελάτε...είμαι βλήμα το ξέρω...αλλά τα μπερδεύω εκει προς το τέλος...Απο την 36η και μετά μπαίνουμε στον 9ο...;;; :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...

ζουμπι ακριβως τα ιδια μου ελεγαν και μενα... μονο που εγω ημουν πολυ ενημερωμενη... το παιδι δεν θηλαζει απο την ρογα αλλα πρεπει να μπαινει στο στομα του ολο το σκουρο κομματι του στηθους... μονο ετσι θηλαζει αποτελεσματικα.. οποτε δεν εχει να κανει αν εχεις εισερχουσες θηλες η οχι..

βαλτε στο youtube να δειτε σωστες στασεις θηλασμου.. θα σαςε βοηθησει πολυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου...τι κανετε???πολλες απουσιες βλεπω..ελπιζω να πηγαινουν ολα καλα για ολα τα κοριτσακια μας...Εγω που ειμαι πρωταρα πρεπει να το ψαξω με τον θηλασμο γιατι δεν εχω ιδεα τι γινετε....Κ εμενα με ποναει το κοκαλο στην λεκανη κοντα στην ηβικη περιοχη..μερικες φορες με δυσκολευει στο περπατημα κατα τ αλλα αρκετα καλα...κατεβηκα κεντρο γιατι ειχα δουλεια στην εφορια και τωρα κανω δουλειες στο σπιτι...αλλα στο πολυ χαλαρω γιατι ποναω εκει που σας ειπα...φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κορίτσάκια μου τι κάνετε?

εμεις μια χαρούλα, φάγαμε ψαράκι και τώρα θα πάμε super market οικογενειακώς. Αρέσει στον μικρό να βάζει στο καρότσι του πράγματα. Εχουμε χρόνο και θα πάμε χαλαρά....

Πονάω και εγώ στη λεκάνη αλλά κάνω υπομονή, τι άλλο μπορούμε άλλωστε?

Φιλια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Τι κάνετε????

Εγώ σήμερα είμαι πολύ κουρασμένη δεν έκανα πολλές δουλειές αλλά ήταν πολύ σημαντικές γιατί ο καιρός μαζεύει... τουλάχιστον τις τελείωσα...

Οι εμπειρίες τοκετού είναι όλες συγκλονιστικές και εξίσου όμορφες!!! Εάν βέβαια δεν το ζήσουμε δεν μπορούμε να το καταλάβουμε στο 100% οπότε υπομονή λίγο καιρό!!!

Όσον αφορά τον θηλαμσό το θέλω πάρα πολύ και θα το παλέψω πολύ... ο μπέμπης μου είναι ιδιαίτερα ζωηρός αλλά και οι συσπάσεις πάνε και έρχονται... θα σας σχολίαζα μια μια αλλά έχω τόση κούραση πάνω μου!!! Συγνώμη!!!

Λοιπόν να σας γράψω κάτι σημαντικό πήγα σήμερα στο ΙΚΑ για κάτι δουλειές που είχα και μου λέγανε όλοι ότι δεν δικαιούμαι όύτε επίδομα λοχείας ούτε επίδομα κύησης. Σήμερα λέω δεν ρωτάω δεν χάνω τίποτα και τελικά δικαιούμαι και τα 2 κ μάλιστα το κύησης οριακά γιατί σε λίγες ημέρες γεννάω... το ποσόν θα μου το πούνε αύριο το πρωί που θα πάω να καταθέσω τα δικαιολογητικά... τα δικαιούνται και τα 2 επιδόματα όσες γυναίκες τα τελευταία 2 χρόνια από την ΠΗΤ έχουν έως 200 ένσημα!!!! Π.Χ. εγώ με ΠΗΤ 13-2-2013 πρέπει να έχω 200 ένσημα από 13-02-2011 μέχρι και την ΠΗΤ τώρα, αλλά όχι απαραίτητα... γιατί έχω και 1 χρόνο άνεργη... εγώ δεν έχω ένσημα μέσα στο 2012 αλλά τα έχω όλα το 2011 δεν τους νοιάζει πότε τα έχεις αλλά να είσαι μέσα στα 2 χρόνια προθεσμία... ακι αύριο το πρωί θα πάω τα δικαιολογήτικά να μου δώσουν το επίδομα κύησης και μετά τον τοκετό με την ληξιαρχική πράξη γένννησης να πάρω το επίδομα λοχείας!! Όσες δεν το γνωρίζεται να το ψάξατε γιατί έγω θα τα έχανα αυτά τα λεφτά και από μια απλή ερώτησα κάνει να πάρω!!! Ας ελπίσουμε ότι βοήθησα!!!

Φιλάκια σε όλες καλό βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ είμαι στην 38η εβδομάδα αλλά δεν νιώθω καθόλου πόνο,πειράζει;Μόνο όταν περπατάω μπορεί να νιώσω πολύ μεγάλη πίεση κάτω χαμηλά στην κοιλιά και πολύ έντονη επιθυμία για πιπί μου.Όταν κάθομαι και πάω να σηκωθώ δυσκολεύομαι στην αρχή στο περπάτημα γιατί νιώθω περίεργα από κάτω,σαν να έχω ανοίξει,το ίδιο νιώθω και στην τουαλέτα(συγνώμη για την ανάλυση).Επίσης 4-5 φορές την ημέρα νιώθω ένα σφίξιμο στην κοιλιά.

Στον 9ο μπαίνεις στην μέση της 36ης εβδομάδας.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να καταφέρουμε να θηλάσουμε τα μπεμπάκια μας όσο περισσότερο γίνεται.Και εγώ θέλω αποκλειστικό θηλασμό και ελπίζω να τα καταφέρουμε.

Όσο έγραφα πρώτη φορά ένιωσα τσιμπιματάκια στην κοιλιά χαμηλά,πολύ λίγο.Τι είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη κι εγω ειχα σκοπο να παω σημερα στο ΙΚΑ να τα ρωτησω αμα τα εχουν κοψει αλλα μου εκατσε εφορια..οποτε αυριο πρωι πρωι παω εκει να δω τι γινεται..τι δικαιολογιτηκα χρειαζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ομορφουλες!Πως ειστε?Εγω χαθηκα λιγο γτ ειχα πολλες δουλειες και ενιωθα κ χαλια προχθες κ εχθες.

Πολυ συγκινητικες οι ιστοριες σας κοριτσακια μου!Οταν με το καλο γεννησουμε να καταθεσουμε εκ νεου τις ιστοριουλες μας.

Οσον αφορα το θεμα του θηλασμου,εμενα τουλαχιστον με παιδεψε απιστευτα!Θηλασα 8,5 μηνες με το θηλαστρο.Εβγαζα καθε 3ωρο το γαλα με το θηλαστρο εννοειται κ το βραδυ γτ επαθα μαστιτιδα 3 φορες απανωτα.Ηπια 2πλες αντιβιωσεις 3 φορες.Καθε εβδομαδα κ αλλη αντιβιωση.Ειχα 40 πυρετο,παραλληρημα,τρομερο πονο στο σωμα κ στο στηθος,με πονουσαν τα ρουχα που φορουσα κ οταν εκανα μπανιο υπεφερα οταν επεφτε το νερο πανω μου.Και ολα αυτα γτ ετρωγα πααρα πολλα γλυκα(κατι που απεχθανομαι γενικα στη ζωη μου κ τα αποφευγω).Εκεινη την περιοδο ηθελα να τρωω μονο γλυκα.Το αποτελεσμα ηταν να κανω μυκητες στο στηθος μου ταυτοχρονα ετρεχε αιμα κ υγρο,εβαζα διαρκως κρεμα στο στηθος την πουρελαν.Οι μυκητες ειχαν επισης ως αποτελεσμα να ανοιξουν εντελως τους πορους της θηλης μου και το μωρο μου ειχε βακτηρια στο στομα της τα οποια μου τα περασε .Για εκεινη ηταν φυσιολογικα αλλα εμενα με τσακισαν κυριολεκτικα.Ολα αυτα σας τα λεω για να προσεξετε τα γλυκα κοριτσακια μου!Για μενα ηταν μια πολυ δυσκολη περιοδος η περιοδος του θηλασμου.Εκλαιγα απο τους πονους και γενικα απο την ταλαιπωρια αλλα το μονο που σκεφτομουν ηταν το μωρακι μου κ τα ωφελη που θα παρει απο το γαλα μου.Ειναι δυσκολο ειδικα στην Ελλαδα που δεν ασχολουνται καθολου με τον θηλασμο αλλα οσες θελετε πραγματικα να το απαιτησετε!Ειναι δικαιωμα μας να θηλασουμε!Μην δεχθειτε να δωσετε ξενο.Το γαλα θα ερθει σιγα σιγα αρκει να βαζετε το μωρακι σας στο στηθος.Ειναι τοσο ομορφη αισθηση και το δεσιμο φοβερο!Προσεχετε τα γλυκακια και ενημερωθειτε σχετικα με τον θηλασμο.Εγω θελω πολυ να θηλασω το νινι μου κ θα κανω τα παντα για να τα καταφερω αυτη τη φορα χωρις το θηλαστρο.Εδω στη Σουηδια θεωρουν υποχρεωση της μαμας να θηλασει το νινι της.Ασχολουνται παρα πολυ.Οταν με το καλο γεννησω αν ολα ειναι καλα μετα απο μερικες ωρες(συνηθως μετα τις 6 ωρες) επιτρεπεται να πας στο σπιτι.Αν γεννησω βραδυ φυσικα θα παμε σπιτακι μας την επομενη μερα.Γι'αυτες τις μανουλες που φευγουν νωρις απο το νοσοκομειο λογω ανηλλειμενων υποχρεωσεων ερχεται η μαια στο σπιτι την επομενη μερα για να βοηθησει την μαμα να θηλασει σωστα.Επισης εγω που εχω παθει τοσες μαστιτιδες κ παιδευτηκα τοσο πολυ με το 1ο μου μωρακι η μαια μου εδωσε ειδικα flakes τα οποια ειναι βρωμη ουσιαστικα που βοηθανε να μην ξαναπαθει η μαμα μαστιτιδα.Πρεπει να ξεκινησω να τα τρωω. :?

Λενα μου κ γω ακριβως τα ιδια νιωθω!Ακριβως ομως!Ειναι συμπτωματακια ολα αυτα αλλα οχι ανησυχητικα.Εγω εχω και την αισθηση οτι κατι σαν να "σκιζεται" απο κατω ωρες ωρες,κυριως οταν με κουτουλαει. :lol::lol::lol::lol::lol: Αχ με συγχωρειτε για την περιγραφη αλλα δεν βρισκω πιο καταλληλη λεξη.Λενα ποτε εχεις πητ?

Φιλακια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου....

αν μου τι περασες κοριτσι μου για να καταφερεις να θηλασεις την μικρη σου????μακαρι για το δευερο να ειναι πολυ πιο ευκολα ολα και να πανε καλα...νιωθω πιο ησυχη αφου ακουω οτι εχετε κ εσεις παρομοια συμπτωματα...

Εγω τελικα πηγα σημερα στο ικα και ρωτησα για το επιδομα κυησης και λοχειας και τελικα τα δικαιουμαι και τα δυο...αυριο θα καταθεσω τα χαρτια μου για να δω ποτε θα το παρω το πρωτο...αυτα τα λεφτα ειναι δωρο εξ ουρανου πραγματικα...σε λιγες μερες παιρνω το πρωτο μου ταμειο...αυτα τα νεα μου...φιλακια πολλα προς το παρον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάρες μου!

Αυτό που λέτε για το επίδομα αφορά σε γυναίκες που εργάζονται..έτσι;;;Εγώ ας πούμε κάθομαι τα τελευταία 3 χρόνια,δεν νομίζω να μου δίνουν τίποτα απο αυτά τα επιδόματα.Πήγε ο άντρας μου και ρώτησε στον εοππυ και του είπανε πως δεν παίρνουμε τίποτα.Το ποσό που ήταν να πάρουμε το κράτος το δίνει πια απευθείας στο μαιευτήριο..οπότε..Αντί να δώσουμε 2500 ευρώ στο νοσοκομείο θα δώσουμε 1400...

Λενακαρά..και εγώ αυτά ακριβώς νιώθω,όπως τα περιγράφεις!!

Αnn πω..πω...δύσκολα πράγματα πέρασες....Τώρα όμως που ξέρεις θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Τελικά στην 36η βδομάδα μπαίνουμε στον 9ο...,άρα μπαίνω στον μήνα μου μέσα Φεβρουαρίου περίπου...

Σήμερα πήγα και αποτέλειωσα τα ψώνια για το μωρό.Πήρα τις τελευταίες λεπτομέρειες(ψαλιδάκι,θερμόμετρο,πιπίλες,σαλιάρες κ.τ.λ).Του πήραμε και ένα απίστευτο ρουχαλάκι για όταν φύγουμε απ΄το νοσοκομείο,είναι μια φορμίτσα μπλε με κουκουλίτσα και καλτσάκια ασορτί που μοιάζουν με σπορτεξάκια!!!!Τρέλα!!!!!!

Απο αύριο θα ξεκινήσω να πλένω τα ρουχαλάκια,τις πετσετούλες,τα σεντονάκια.Να τα ετοιμάσω και αυτά και τον άλλον μήνα να φτιάξω τα δικά μου,το βαλιτσάκι μου.

Ααααααααααχ!!!!!!!!!ωραία πλησιάζει ο καιρός!!!!!!!!!!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσόπουλά μου!!! Τι κάνετε????

Εγώ τρέχω γενικά όλη μερά να τελειώσω κάθετι που με ενοχλεί και πρέπει να γίνει μέχρι την γέννα.... Το 80% το έχω τελειώσει!!! Πριν λίγο έπλεινα και τα τελευταία πατσουνάκια πλεκτά που μας τα έφτιαξε η γιαγιά του άντρα μου και είναι πανέμορφα!!!

Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ κατέθεσα 1 χαρτί που μου ζητήσανε και μου βγάλανε να πάρω την 1η φεβρουαρίου 824,00 ευρώ επίδομα κύησης :shock::shock::shock: που δεν το περίμενα και με το ίδιο χαρτί που το κράτησα μου είπανε να πάω με την ληξιαρχική πράξη γέννησης όταν γεννήσω και θα πάρω περίπου άλλα 950,00 ευρώ....το επίδομα λοχείας!!! Κορίτσια αυτά τα λεφτά ήταν σωτήριο!!!! Τι να σας πω.... ότι έπρεπε... αλλά εάν δεν πήγαινα να ρωτήσω θα τα έχανα και τα 2 γιατί μου λέγανε ότι δεν δικαιούμαι τίποτα.. γι αυτό να ρωτάτε τα πάντα από κοντά και όχι από ξένους ή από το τηλ. γιατί βαριούνται να μιλήσουν και λένε ότι να ναι!!!!

Εγώ από συσπάσεις καλά κρατώ!!! Από το απόγευμα και μετά γίνεται χαμός!!! Καιρός είναι βέβαια...

Binoula μου, να κάνειςαμέσως τα χαρτιά σου και να πάρεις τα λεφτά γιατί ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί κάτι να γίνει και να τα χάσεις!!! Είναι και τα 2 επιδόματα 1.800 ευρώ περίπου!!! Πρωί πρωί αύριο....

Ζούμπι μου να πας μόνη σου κορίτσι μου να ρωτήσεις μπορεί κάτι να δικαιούσαι!!!

Φιλάκια σε όλες καλό βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσόπουλά μου!!! Τι κάνετε????

Εγώ τρέχω γενικά όλη μερά να τελειώσω κάθετι που με ενοχλεί και πρέπει να γίνει μέχρι την γέννα.... Το 80% το έχω τελειώσει!!! Πριν λίγο έπλεινα και τα τελευταία πατσουνάκια πλεκτά που μας τα έφτιαξε η γιαγιά του άντρα μου και είναι πανέμορφα!!!

Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ κατέθεσα 1 χαρτί που μου ζητήσανε και μου βγάλανε να πάρω την 1η φεβρουαρίου 824,00 ευρώ επίδομα κύησης :shock::shock::shock: που δεν το περίμενα και με το ίδιο χαρτί που το κράτησα μου είπανε να πάω με την ληξιαρχική πράξη γέννησης όταν γεννήσω και θα πάρω περίπου άλλα 950,00 ευρώ....το επίδομα λοχείας!!! Κορίτσια αυτά τα λεφτά ήταν σωτήριο!!!! Τι να σας πω.... ότι έπρεπε... αλλά εάν δεν πήγαινα να ρωτήσω θα τα έχανα και τα 2 γιατί μου λέγανε ότι δεν δικαιούμαι τίποτα.. γι αυτό να ρωτάτε τα πάντα από κοντά και όχι από ξένους ή από το τηλ. γιατί βαριούνται να μιλήσουν και λένε ότι να ναι!!!!

Εγώ από συσπάσεις καλά κρατώ!!! Από το απόγευμα και μετά γίνεται χαμός!!! Καιρός είναι βέβαια...

Binoula μου, να κάνειςαμέσως τα χαρτιά σου και να πάρεις τα λεφτά γιατί ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί κάτι να γίνει και να τα χάσεις!!! Είναι και τα 2 επιδόματα 1.800 ευρώ περίπου!!! Πρωί πρωί αύριο....

Ζούμπι μου να πας μόνη σου κορίτσι μου να ρωτήσεις μπορεί κάτι να δικαιούσαι!!!

Φιλάκια σε όλες καλό βράδυ!!!

Kαλημέρα!!!Να σε ρωτήσω ρε niki...εσύ δουλεύεις;;;;Και που θα γεννήσεις,σε τι νοσοκομείο;;;Σε ρωτάω γιατί ο άντρας μου που πήγε και ρώτησε του είπαν πως δεν παίρνουμε τίποτα!!!!!!!Κια εγώ βλέπω εδώ μέσα πως λίγο-πολύ όλες κάτι θα πάρετε απο επιδόματα.Σε εμάς γιατί είπαν έτσι;;;Μήπως επειδή θα γεννήσω σε ιδιωτικό;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...

χθες πηγα και ψωνισα... δεν μπορουσα να αντισταθω σε τοσο καλες τιμες....

πηρα ενα ζευγαρι μποτες (απο 145 της πηρα 50), ενα ζευγαρι μπαλαρινες (απο 85 της πηρα 39), 2 φουστες, ενα φουστανι, 2 φορμες βρακες, 1 καλη μπλουζα μαυρη και 5 μπλουζες διαφορα χρωματα...

ολα μαζι 200 ευρω...

κρατουσα 220 και ειπα θα παρω δυο ζευγαρια δερματινες καλες μποτες για να με βγαλουν παλι καμοια 3ετια (οι παλιες τοσο με εβγαλαν αλλα ειχα δωσει 180 ευρω τοτε) και τελικαμε 200 πηρα ολα αυτα...

αυριο εχω γυναικολογο....

πιστευω οτι οι μπομπιρες ειναι γυρω στο 1900 ο καθενας...

για να δουμε ποσο θα μου τους βγαλει...

χθες πηγα ικα.

ξερετε οσα θα παρω για την αδεια κυησης???

645 ευρω....

και αδεια λοχειας 750 ευρω...

αυτα ειναι τα λεφτα που θα παρω ολα κι ολα απο το βρωμοικα...

παλια ηταν γυρω στα 4000 χιλιαρικα.. τωρα θα παρω συνολικα 1400..

εχουν κοψει το επιδομα καισαρικης, το επιδομα προωροτητας, το επιδομα διδυμων..

βοηθημα τοκετου δεν παιρνω γιατι η κλινικη που γενναω ειναι συβεβλημενη με τον εοππυ..

τα νευρα μου κροσια.... τεσπα υγεια να εχουμε...

ζουμπι ποτε σταματησες να εργαζεσαι?????

μπορει ρε να τα δικαιουσε...

πρεπει να εχεις 200ενσημα για να τα παρεις...

πηγενε να τους πεις να σου βγαλουν τα ενσημα σου απο τις παροχες και θα σου πουν αν τα δικαιουσε η οχι...

εχει περασει παραπανω απο ενας χρονος που δεν εργαζεσαι????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζούμπι μου, εγώ είμαι άνεργη από 01-01-2012 μέχρι και σήμερα που μιλάμε!!! Για να δικαιούται κάποιος το επίδομα κύησης και το επίδομα λοχείας πρέπει 2 χρόνια πριν από την ΠΗΤ να έχεις 200 ένσημα!!! Εγώ π.χ. έχω ΠΗΤ 13/02/2013 πρέπει από 13/02/2011 μέχρι και σήμερα να έχω 200 ένσημα... εγώ δεν έχω μέσα στο 2012 αλλά έχω όλο το 2011 αλλά και πάλι με ποιάνει γιατί είμαι μέσα στο 2ο χρόνο... ελπίζω να τα γράφω καλά και να κατάλαβες!!! Επίσης δεν παίζει ρόλο που θα γεννήσεις εγώ θα γεννήσω σε ιδιωτικό και θα δώσω μαζί με τον γιατρό και την κλινική 2.200 συν ότι πάρει η κλινική από το ΙΚΑ.

Ζούμπι μου γράψε μου πότε έχεις ΠΗΤ και πότε σε απολύσανε από τη δουλειά και θα σου πω αμέσως!!!

Μπορεί όντως να μην δικαιούσαι... αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!

Ελπίζω να βοήθησα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου... τι κάνετε???

Εγώ δόξα τω Θεώ καλά!! Σήμερα εκτώς από το μαγείρεμα δεν θα κάνω τίποτε άλλο θα τεμπελιάσω!!! Θα φτιάξω χταποδάκια με κοφτό μακαρονάκι!!!! Αύριο το πρωί θα σας φέρω και νέα μου από το γιατρό που θα πάω!!! Άρχισα και τελειώνω όλες τις δυλειές που θέλω να κάνω και είμαι χαρούμενη!!!!

Μπήκα με φούρια πριν και απάντησα στην Ζούμπι και σας έγραψα λίγο!!!

Ελένη μου με 2 παιδάκια και θα πάρεις τόσα λίγα λεφτά???? Τί άδικο σύστημα που έχουμε... αλλά τι να κάνεις!!! Δεν λειτουργεί τίποτα!!! Υπομονή κορίτσι μου!!! Αυτό που λες για την κλινική με βάζει σε υποψία... εμένα δεν με ρωτήσανε που θα γεννήσω γιατί και η κλινική η δικιά μου είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ μην μου λες τέτοια τώρα!! Θα πάρω τηλ. αμέσως την κυρία που με εξυπηρέτησε εχθές!!!

Καλοφόρετα τα ρούχα σου καλά έκανες και ψώνισες εγώ πάλι έχω απ όλα και θα ήταν περιττό να χωνίσω και απ ότι είδα εχθές ξεκινήσανε οι εκπτώσεις δεν είναι εποχές για πολλά πολλά!!! Με το καλό αύριο να δείτε τα αγοράκια σας περιμένουμε νέα!!!

Φιλάκια σε όλες καλημέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου!Ειστε ολες καλα??Οντως ηταν αρκετα δυσκολα αλλα πηγαν καλα εν τελει!Ετοιμαζομαι να παω στη μαια κ δεν προλαβαινω να γραψω πολλα!Οταν επιστρεψω θα σας πω κ γω τα δικα μου νεα.

Λενα μου χρονια σου πολλα κοπελα μου!Να εισαι γερη και ευτυχισμενη!Με το καλο το νινι σας!!!!

Με το καλο σε ολες θα πατε στους γιατρους σας!!!!Θα περιμενουμε νεα σας!!!

Μακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρισα κοριτσακια μου!Μεγαλωσε η κοιλιτσα μου.3μερες δεν ενιωθα το νινι μου οπως παλια και το ειπα στη μαια κ μου ειπε να παω στο νοσοκομειο την επομενη φορα που θα τη νιωσω πιο ηρεμη.Την ενιωθα φυσικα αλλα οχι τοσο εντονα οσο τις προηγουμενες φορες.Επισης ενω η πιεση μου θεωρειται αρκετα χαμηλη αυτη τη φορα ανεβηκε στα εντελως φυσιολογικα ορια αλλα για μενα που εχω τοσο χαμηλη πιεση ειναι λιγο περιεργο.Αν νιωσω τπτ παλι μου ειπε να παω στο νοσοκομειο.Εχω αγχωθει λιγο με αυτο.Η αληθεια ειναι πως τρωω τις τελευταιες μερες πααααρα πολυ αλατι ειτε με την φετα ,τ'αγγουρακια τουρσι,το κασερι και γενικα το εξτρα αλατι στο φαγητο.Θα το ελλατωσω γτ αγχωθηκα.Αυτα τα δικα μου νεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...