Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.Σε 8 μερες η μπεμπουλα μου γινεται 2 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα. Στις 40 μερες επρεπε να γυρισω στη δουλιτσα και ετσι αρχισα και αντλησεις. Μεχρι και προχθες αντλουσα 2 φορες την ημερα και παντα μονο απο το ενα στηθος για να δωσω το αλλο στο μωρο. Η μια αντληση γινοταν το πρωι και η αλλη οταν επεστρεφα απο τη δουλεια.Απο το σπιτι λειπω το πολυ 4.5 ωρες.Το βραδυ οποτε ξυπνα της δινω μονο απο το ενα για να ειναι το αλλο φουλ το πρωι και να κανω αντληση.Εβγαζα λοιπον 150 μλ το πρωι και 150 μλ μετα τη δουλεια.Απο προχθες ολα αλλαξαν :(:( Γυρνω απο τη δουλεια και το στηθος μου δεν ειναι γεματο και σκληρο. Απο 150 μλ βγαζω μονο 50. Το ιδιο συμβαινει και το πρωι.Παρολο που περνουν 9 ωρες κοντα, το στηθος ειναι μαλακο και βγαζω με το ζορι 110 μλ αντι για 150-160 που εβγαζα :(:(:(:(

Ειμαι πολυ στεναχωρημενη..Γιατι μειωθηκε ξαφνικα το γαλατακι μου;;;;;Μεχρι τωρα το κοριτσακι μου παιρνει πολυ καλο βαρος και ειμαι περηφανη γι' αυτο.Τωρα ομως λογικα και αυτο θα αλλαξει :(:(:( Δε θελω να δωσω ξενο :(:(:( Ειμαι τοσο απογοητευμενη. Ποτε δε φουλαρει πια το στηθος :(:(:(

Σας παρακαλω βοηθειστε με οσες ξερετε τι μπορει να συμβαινει..Ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη ποιο θηλαστρο εχεις;;;;;;

Θα ηταν καλυτερα να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο πιστευω

μεγα λαθος που αφινες απο τοσο νωρις το ενα στηθος χωρις να δινεις γαλα...

ανα ποσες ωρες ετρωγε η μικρη;;;.....

Το αντλυωμενο γαλαμειωθηκε επειδη αυτη την "εντολη" πηρε το στηθος..οτι το μωρο σου στην ουσια χρειαζετε λιγοτερο γαλα....

Δεν προλάβες να φτιαξεις και τραπεζα γαλακτος εσυ αφου επεστρεψες τοσο νωρις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω το swing της medela. Έχω κάνει τράπεζα. Έχω μαζέψει γυρω στα 4000 ml. αλλα και πάλι κάποια στιγμη θα τελειωσουν αν δεν μπορω να αντλω..Το παιδί τρωει μια φορα οσο λειπω 150 ml. Η μικρη ετρωγε ανα μια με δυο ωρες αλλα το βραδυ της εδινα μονο απο το ενα στηθος για να γεμιζει το άλλο και μεχρι προχθες ειχε επιτυχια η τακτικη μου..

Τι μου προτεινεις να κανω τωρα;;; Το εχασα το παιχνιδι λες;;

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πες μου τι θηλαστρο εχεις...για αυξηση παραγωγης πρεπει να κανεις πρωτοκολλο θηλασμου οσο εισαι σπιτ για να μην σου κοπει τελειως για εμενα καλυτερα να βγαζεις και απο τα 2 στηθη οχι ασπο το ενα για να ξαναγρμιθζουν αν αφηνεις το ενα στηθος σε καθε θηλασμο η αντλησει θα μειωνει καθως ο οργανισμος θα νομιζει οτι δεν χρειαζετσαι αλλη παραγωγη

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/0 ... st_16.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το να γεμιζει οπως λες το αλλο ειναι λαθος δεν ισχυει στον θηλασμο το στηθος εχει γαλα οσο εσυ δινεις στο παιδι να πιει η αντλει δεν ειδα οτι απαντησες για το θηλαστρο για τοσο νωρις νοσοκομειακο παρε αφου πρεπει να λειπεις καθε φορα πρεπει και αποτα 2 στηθη εγω πχ την ταιζα απο το ενα μεχρι να τελειωσει και αποτ οαλλο μετα αρχιζα απο το αλλο να τελειωσει ωστε να δινει εντολη να αυξανει την παραγωγγη ο τροπος που λες φταιει εδωσε εντολη οτι δεν χρειαζεται παραπανω και ετσι αρχιζει και μειωνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή καταρχήν μην απογοητεύεσαι, φυσικά και δεν έχασες το παιχνίδι,

απλά όταν λέμε να αφήσεις το στήθος κάποιες ώρες για να αντλήσεις δεν εννοούμε 9 ώρες, 3-4 είναι αρκετές,

οπότε από εδώ και πέρα δεν θα αφήνεις το στήθος το βράδυ τόσες ώρες χωρίς θηλασμό ή άντληση

Μπορείς να πάρεις και μαγιά μπύρας για να αυξήσεις την παραγωγή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το νοσοκομειακό θήλαστρο αντλεί περισσότερη ποσότητα;;;;;;

Ξέχασα να σας πω ότι σε κάθε γεύμα της μικρής δίνω μόνο ένα στήθος. Αυτό είναι κακό;;

Δηλαδή προτείνετε το βράδυ να δίνω και από τα δύο στήθη;; Το μωρό όμως τρώει κάθε 2 ώρες..Μέσα σε 2 ώρες θα έχει γεμίσει καθόλου το στήθος για να κάνω άντληση των 150 ml ;;;;;;

Χαμένα τα έχω :?:?:?:cry::cry::cry:

Επίσης να σας πω ότι τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας το παιδί τρώει εναλλάξ πότε από το ένα στήθος και πότε από το άλλο..Δεν δίνω μόνο από το ένα. Και κάτι άλλο που με κάνει να απορώ είναι το εξής. Δεν θα έπρεπε να έχει μειωθεί η παραγωγή μόνο από το στήθος που αφήνω για 9 ώρες έτσι;; Από το άλλο που δουλεύει συνέχεια γιατί μειώθηκε;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθούλα μου νομίζω ότι ήταν λάθος που άφηνες το στηθος τόσες ωρες χωρίς θηλασμό ή άντληση....Έτσι μειώνεται η παραγωγή....

Αρχικά, αύξησε τους θηλασμούς...Δίνε στο παιδί πολύ το στήθος που βλέπεις ότι έχει μειωθεί το γάλα και δευτερευόντως νοίκιασε νοσοκομειακό θήλαστρο....

Μην αγχώνεσαι..Όλα θα φτιάξουν... ;););););););)

Επίσης, γιατί αφού η μικρή χρειάζεται μόνο ένα γεύμα, βγάζεις δύο;;; :roll::roll::roll: Για τράπεζα;;;; :roll::roll::roll::roll:

Είναι μικρούλα ακόμα...Δίνε όσο μπορείς το στήθος και τώρα αφού έχεις φτιάξει τράπεζα, έχεις δυνατότητα να κάνεις μόνο μια αντληση.... ;);););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι κοριτσι μου δενε το εχεις χασε το παιχνιδι..και καθολου μαλιστα..

να ξερεις πως μπορει να εχεις αυξομειωσεις της ποσοτητα που αντλεις και αυτο οφειλετε σ εδιαφορους παραγοντες..κουραση..αρχη περιοδου κλπ..

καλα κανεις και δινεις γευμα και στηθος...αυτο -θεωρητικα- ειναι και το σωστο γιατι το παιδι παιρνει και το οπυσιαστικο "παχυ" γαλα..εφοσων δεν προεκυψε κανενα προβλημα..συνεχισε ετσι..

Κοιτα η θα ξυπνας και θα αντλεις ανα 3-4 ωρες..η θα θηλαζεις εκεινες τις ωρες

μαγι αμπυρας, τσαι θηλασμου, βοηθανε πιστευω λιγο..

αλλα ποτε..ποτε μην αφισεις το στηθος τοσες ωρες χωρις θηλασμο...οπως ειπε και η Νατασουλα 3-4 ειναι υπεραρκετες σε αυτη την ηλικια...

ειναι πολυ μικρο ακομα το μωρακι σου για να αφινεις περισσοτερη ωρα το στηθος χωρις ερεθισμα.

πιστευω σε 1-2 ευδομαδες το πολυ θα εχεις επαναφερει την ποσοτητα..

εαν ξεκινησεις να κανεις τακτηκοτερες αντλησεις..η ακομα καλυτερα εαν αντλεις και ταυτοχρωνα θηλαζεις απο το αλλο στηθος τη μπεμπα

και εμενα η προινη αντληση ηταν η πιο εποικοδομιτικη...

οσο για το θηλαστρο..δεν εξρω..εγω δεν εβγαζα ποτε τρελες ποστητες με το σουινγκ εμενα με βολψε απιστευτα το lactaline της ΑMEDA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το νοσοκομειακό θήλαστρο είναι το καλύτερο γιατί "αντιγράφει" ακριβώς τη θηλαστική κίνηση...Και ναι παράγει μεγαλύτερη ποσοτητα....

Οσο για το στήθος και θηλασμός, αυτό είναι θεβρητικά το σωστό γιατί το παιδί παίρνει και το παχύ γάλα...Αφού βλέπεις τη μικρούλα σου να χορταίνει μόνο από το ένα, τότε τα πας μια χαρά.... ;););););) Και ναι....Το βράδυ θα δίνεις εναλλάξ....Αν θες να κάνεις άντληση το πρωί, αντε να το κρατήσεις ένα τετράωρο.... 8-)8-)8-)8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγούλα μου βγάζω 2 γευματα για να μεγαλώσω την τράπεζά μου..Δυστυχώς όμως τώρα πια-με τις βλακείες που έκανα- για να βγάλω και το ένα γεύμα χρειάζεται να κάνω περισσότερες αντλήσεις από μία.

Σεσίλια η μπέμπα δεν μου κάνει σερί ύπνο το βράδυ κι ετσι τη θηλάζω κάθε 2-3 ώρες έτσι και αλλιώς. Το lactaline της AMEDA είναι νοσοκομειακό;;; Από πού μπορώ να το νοικιάσω;; Με τον μήνα τα νοικιάζουν;

Σκέφτομαι για λίγο καιρό να μειώσω τις αντλήσεις και να δίνω και από τα δύο στήθη στο παιδί (εναλλάξ) όσο συχνά θέλει φυσικά.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Πάω να ψάξω στο ίντερνετ για να νοικιάσω καλο θήλαστρο.

Τελικά από μία λάθος κίνηση μπορεί να πάνε όλα στράφι..Είναι ολόκληρη επιστήμη ο θηλασμός :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη να μην απογοητευεσαι δεν έχεις χάσει κανένα παιχνίδι. Συμφωνω πανω κατω με όσα σου έγραψαν τα κορίτσια.

Η φραουλιτσα ξέρω ότι θηλαζει συνέχεια και όσο πιο πολυ την βάζεις στο στήθος τόσο καλύτερα θα σου ρυθμίσει την παραγωγη. Μην το αφήνεις τόσες πολλές ώρες και κανε πιο τακτικές αντλησεις και ας είναι λίγο λιγότερη η ποσότητα.

Νερο αρκετο, χυμοί και σούπες τώρα που θα ψυχρανει λίγο και ο καιρος θα βοηθήσουν.

Για το νοσοκομειακο θηλαστρο θα σου έλεγα να μην βιαστεις ενδείκνυται όταν αντλουνται αποκλειστικα όλα τα γεύματα του μωρου, εσυ κανεις περιστασιακή άντληση οπότε για δυο τρεις αντλησεις την ημέρα πιστεύω σε καλύπτει αυτο που έχεις.

Το ότι το στήθος δεν είναι γεμάτο και σκληρό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα, έχουν περασει οι πρώτες έξι βδομάδες έχει εδραιωθει η γαλουχια και πλέον το γάλα παράγεται την ώρα που έχεις την μικρη στο στήθος.

Μην στεναχωριεσαι πίστεψε ότι θα τα καταφέρεις και όλα θα γίνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω νομιζω οτι το στηθος αντεδρασε στις πολλες ωρες που το αφηνες χωρις να θηλαζει το μωρο...πρεπει να γυρισεις σε εντατικους θηλασμους (τα σαββατοκυριακα) και ισως να αλλαξεις το θηλαστρο. Παντως μην αγχωνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι ατο

http://www.perithilasmou.gr/eshop/%CE%B ... 5da-detail

δεν ειναιι νοσοκομειακο..αλλα μπορεις νατο βρεις και σε πολυ οικονομικοτερη τιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με ξεαγχώσατε αρκετά.Δεν θα αφήσω ξανά τόση ώρα το στήθος..Όσο για το θήλαστρο ίσως βιάστηκα αλλά παρήγγειλα νοσοκομειακό το symphony της medela.Τουλάχιστον ελπίζω να αντλώ πιο γρήγορα γιατί με εκνευρίζει αφάνταστα η διαδικασία.Αν δω ότι δεν υπάρχει διαφορά από το δικό μου, θα το κρατήσω μόνο ένα μήνα.

Σας ευχαριστώ πολύυυυυ!!!!Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη να σου ζησει η κοριτσαρα μου! :D:D

Χαιρομαι που τα καταφερνετε κ θηλαζετε(και δουλευεις κιολα!)!!!!

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ιδεα απο θηλαστρα!

Το θεματακι που εχεις ομως(αν και πιστευω ειναι προσωρινο ή εστω θα βρεις αλλη λυση συντομα!)

πιθανον να ειναι συνδιασμος απο αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια!

Το στηθος μαλλον δεν θα το ξαναδεις τοσο "γεματο" οπως συνηθιζες(παλι μπορει να τυχει καποια στιγμη οταν αλλαξει συνηθεια η μπεμπα)!Οπως λεει η κοπελα παραπανω,η γαλουχια εδραιωθηκε και δε θα πρηζεσαι ετσι!Αυτο δε σημαινει πως μειωθηκε το γαλα αλλα η παραγωγη ειναι οση η ζητηση.Το θηλαστρο βεβαια μπερδευει την κατασταση αλλα οταν βρεις ρυθμο θα προσαρμοστεις κ σ'αυτο!

Επισης να ξερεις πως το γαλα δεν αποθηκευεται στο μαστο!Μια μικρη ποσοτητα μονο.Το υπολοιπο παραγεται την στιγμη του θηλασμου.οσο εσυ δεν θηλαζεις τοτε δινεις εντολη στους μαστους να μην παραγουν τοσο συχνα...Προσαρμοζεσαι επισης στη διαρκεια θηλασμου.καθε μωρο εχει αλλες συνηθειες.αλλα θηλαζουν 20 αλλα 5 λεπτα!Τοσο θα κραταει κ το "γευμα" που παρΑγει το στηθος.καθε τετοια "συνηθεια' ομως αλλαζει σε λιγες μερες αναλογα με τα γουστα του μωρου σου!

Στα λεω αυτα πιο πολυ για να καταλαβεις ακομα καλυτερα τη διαδικασια!

Θα σου προτεινα πανω απ'ολα να εισαι ηρεμη και ψυχραιμη!Δεν θα χασεις κανενα παιχνιδι απο "δοκιμες" λιγων ημερων!Το γαλατακι σου θα ειναι εκει οσο το προσφερεις ανεμποδιστα στην κορουλα σου!Δεν θα εξαφανιστει ξαφνικα. Ακομα κ αν για καποιο λογο δεν μπορεις να αντλησεις παρα μονο 50-100 μλ να δεις που η μικρουλα σου θα σε περιμενει να γυρισεις!

καλη συνεχεια κοπελα μου!Και παλι μπραβο σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης μην περιμενεις να γεμισει το στηθος για να θηλασει ειναι λαθος το γαλα ερχεται απο τον αδενα δεν περιμενουμε να γεμισει το στηθος δεν ειναι μπουκαλι επισης να ξερεις πως μολις εδραιωθει η γαλουχια δεν θα το αισθανεσαι βαρυ η γεματο πια για θα ξερει την ωρα που ρβωει το μωρο και ποσο πρεπει να παραγει το αισθανομαστε γεματο και βαρυ οταν ακομα κανει υπερπαραγωγει μεχρι να ρυθμιστει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή να σου ζήσει η μπουμπού!

Επικοινώνησε και με μια σύμβουλο θηλασμού για να έχετε πιο στενή και προσωπική επαφή. Σίγουρα θα σε βοηθήσει περισσότερο απ'ότι εμείς!

Εδώ θα βρεις τη λίστα.

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

Όλα καλά να σου πάνε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου συμφωνω με οσα σου εχουν γραψει τα κοριτσια,αν και δεν ξερω πολλα απο θηλαστρο γιατι δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω πολυ εχω ακουσει απο γνωστη μου οτι το νοσοκομειακο ειναι σιγουρα καλυτερο,πιστευω οτι αν βαζεις τη φραουλιτσα πιο συχνα στο στηθος θα ρυθμιστει και παλι η παραγωγη σου,μην αγχωνεσαι να εισαι ηρεμη και θα τα καταφερεις και παλι,το εχουμε ξαναπει αν εχεις πεισμα και θεληση τα καταφερνεις ειναι κριμα μια τοσο μεγαλη προσπαθεια σαν τη δικια σου να παει στο βροντο γιαυτο συνεχισε να θηλαζεις πολυ και θα δεις οτι θα ξεπεραστει καθε εμποδιο ,περιμενω νεα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας και για τις συμβουλές σας!!! Νιώθω ήδη πολύ καλύτερα. Σήμερα δεν άντλησα καθόλου και είχα το μωρό συχνά στο στήθος. Όλα πήγαν καλά! Μάλιστα πήρε κι άλλο βάρος. Από 4600 που ήταν 40 ημερών (στις 26 Σεπτεμβρίου) είναι ήδη 5500 κιλά!!! Άρα καλά τα πηγαίνουμε ;););)

Νιώθω μεγάλη περηφάνια και ικανοποίηση αλλά νιώθω και τύψεις που δεν το πάλεψα στον γιο μου :(:(:(

Σήμερα βλέπαμε φωτό που ήταν στο μαιευτήριο και έπινε γάλα με μπιμπερό και με ρωτούσε γιατί αυτός δεν έπινε γάλα από το βυζί..... :(:(:(:( Πόσο βουνό μου φαίνονταν όλα τότε..

Σήμερα μου ήρθε και το νοσοκομειακό θήλαστρο της μεντέλα και άυριο θα κάνω την πρώτη μου άντληση με αυτό..Για να δούμε!

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...