Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακοφαγα μωρά


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες!

Θέλω και πάλι τη βοήθεια των έμπειρων μαμάδων που πάντα έχουν μια λύση και μια καλή κουβέντα για να καθησυχάσουν εμάς τις πιο νέες μανουλες. Η μικρή μου είναι 16 μηνών και όπως ξεκίνησε στραβά η εισαγωγή των στερεών έτσι συνεχίζεται και χειροτερεύει οσο παει.

Η μικρή μου είναι σχεδόν 10 κιλά αλλά δεν τρώει φαγητο καθόλου και όταν λέω καθόλου το εννοώ. Παράδειγμα μέρας. Πρωί γάλα 250ml. Δεκατιανο ίσως ένα κριτσινι η λίγο κουλούρι. Μεσημέρι αν είμαι τυχερή 50 gr φαΐ. Απόγευμα 1-2 τυροπιτακια. Βράδυ 300 ml γάλα. Τις τελευταίες μέρες ανακάλυψα το κόλπο με το μπουκάλι οπότε τη βάζω φρούτα στον αποχυμωτη και με λίγη φρούτο κρέμα τα πίνει από το μπουκάλι. Το ίδιο και το απόγευμα τη βάζω κρέμα στο μπουκάλι.

Το μεσημέρι αν δει κουταλι το έχασα το παιχνίδι.

Εχω δοκιμάσει τα πάντα ( φαΐ με τα χέρια, απόσπαση προσοχής, όλοι μαζί στο τραπέζι, βοήθεια στην προετοιμασία του φαγητού, μεσημέρι χωρίς φάει, τραγούδια, mazoo and the zoo).

Τα έχω παίξει κανονικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Δεν θέλω να καταλάβει την απελπισία μου.

Φοβάμαι μην πάθει τίποτα! Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω? όλοι λένε ότι αφού πίνει γάλα είσαι τυχερή. Είμαι σίγουρη ότι όσες έχετε το ίδιο θέματακι μόνο τυχερός που δεν αισθάνεστε. Sorry για το μεγάλο μήνυμα αλλά έπρεπε να τα πω γιατί θα σκάσω. Με το φαΐ που έχω πετάξει ταιζα τη μισή Αφρική :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ σε καταλαβαινω απολυτα

εαν ψαξεις λιγακι α δεις οτι εχει ανοιχτει ουκ ολιγες φορες αυτο το θεμα

ε δεν θελω να σε πικρανω - αλλα εαν ειναι κακοφαγο θα παραμεινει

εμεις ειμαστε 3ων και 13,5 κιλα

και με το ζορι ακομα τρωμε - απλα τωρα πια συνειδητα ξερουν πια οτι δεν τος παιρνει πλεον να ακουν φασαρια για να μν φανε

υπομονη και μονο

αυτο λεει η δικη μου εμπειρια απο τα ζουζουνια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω το ιδιο θα σου πω υπομονη και παλι υπομονη,μην απελπιζεσαι ο δευτερος μου γιος ειναι 6 χρονων και κολλημενος στα 18 κιλα,δοκιμαζει απο ολα αλλα τρωει μικρη ποσοτητα με το παραμικρο φουσκωνει η κοιλιτσα του και δεν μπορει να φαει αλλο,οσο ηταν μωρο προσπαθουσα με διαφορους τροπους να τον ταισω οπως λες κι εσυ,ακομα και στον νεροχυτη του μπανιου τον εβαζα να πλατσουριζει κι εγω να του χωνω κουταλιες :D προσπαθω τουλαχιστον οσο μπορω να τρεφεται υγιεινα και να μην τρωει βλακειες ,μην τη ζοριζεις γιατι δεν θα καταφερεις τιποτα ,εγω ελπιζω οτι καποια στιγμη θα ανοιξει η ορεξη του οπως εκανε και ο πρωτος μου γιος που ξαφνικα αρχισε να τρωει πολυ,μην μετρας τις μπουκιες τις παραπανω αγχος θα σου φερει.............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μεγαλος μου περναει τετοιες φασεις...απο τοτε που ξεκινησε στερεες και αυτος...

Τι να σου πω..υπομονη...μπορει να αλλαξουν τα πραγματα μελλοντικα..

Ισος αλλες μαμαδες να σου πουν τι εκαναν αυτες...

εγω ειλικρινα σωθηκα με τον αποχημωτη..ως προς το θεμα βιταμηνες..του εφτιαχνα διαφορα..εβαζα μεσα φρουτ ακαι λαχανικα και τους επινε και ακομα πινει..

μετα πλεων μαγειρευω οσα φαγητα του αρεσουν..δοκιμαζοντας διαφορ ακολτα...

πχ δεν τρωει καθολου ψαρι-κρεας-κοτοπουλο..τιποτα...λιγο κημα ισος να φαει..οποτε παιρνω μακαρονια χοντρα στιλ΄πενες η σελινο...παραχωνω μεσα αρκετο κημα με σαλτσα και τρωει γιατι του αρεσουν τα μακαρονια..

μετα μαγειρευω τραχανα σε ζωμο κοτοπουλο...επισης τρωει γιουβαρλακια και γεμμυστα..οποτε ολο το καλοκαιρι τρογαμε εναλαξ μακαροια με κημα, γεμυστα..και τον χειμωνα εναλαξ με γιουβαρλακια..

ψαρι ομοιως..του το κανω σχεδων αφαντο ινες μεσα σε ρυζι με καλαμποκι που του αρεσει..

Ενας λογος για τον οποιον τρωει εστω αυτα ειναι βεβαια και ο παιδικος...γιατι παλια δεν ετρωγε ουτε αυτα...

και του αρεσουν πολυ λαδερα φασολακια φακιες κλπ...

Δες τι της αρεσει...φτιαξτο νοστιμο..εστω βαλε και ελαχιστο αλατακι. και καθως μεγαλωνει θα αλλαζει γουστα και προτιμισεις...

πχ εμενα δεν ετρωγε ντομανα...φετος ειχε λυσσαξει ολο το καλοκαιρι..

επισης περιση ετρωγε μπροκολο..παρα πολυ..φρεσκοβρασμενο..φετος ουτε να το φτυσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου........

εχω τρια παιδακια τα 2 πρωτα τρωνε και μενα...απο μικρα....δεν τα προλαβαινω....η μικρη παλι ειναι πολυ αρνητικη στο φαγητο.....πχ....την ξεκινησα 6 μηνων να δοκιμασει αλλες τροφες εκτος του γαλακτος...τιποτα....συνεχισαμε μονο με θηλασμο...τωρα 10 μηνων εκει που ετρωγε λιγη κρεμα παει και αυτο....μονο θηλασμο...απο κιλα ειναι μια χαρα....αλλα τι γινεται με τις βιταμινες;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα να πω ότι ήσυχασα marker ψέματα θα πω. Και η δικιά μου bourique μέχρι 10 μηνών καλά ήταν στο βάρος, παρολο που δεν ετρωγε αλλα σχετικα ετρωγε καλυτερα απο οτι τωρα, από τότε άρχισε η στασιμότητα. Αλλά το θέμα είναι αυτό με τις βιταμίνες. Cecilia τι λαχανικά βάζεις στον αποχυμωτη; Μόνο ωμά ή και βρασμενα? φαγητό έχεις δοκιμάσει να βάλεις. Αυτό με τα μακαρόνια είναι καλό αν τα φάει κάποια στιγμή... Εδώ ούτε πατάτες τιγανητες δεν τρώει. ΚΑ1 κι εγώ δεν της δίνω να φάει ότι να ναι μόνο και μόνο για να φάει. Εδώ ούτε μέλι ή μαρμελάδες της γιαγιάς μου σπίτικες δεν τρώει. Νομίζω ότι δεν της αρέσει ακόμα η γλυκιά γεύση. Πάντως αυτό με τον παιδικό το έχω ακούσει πολλές φορές μακάρι να ισχύει. Ευχαριστώ πάντως κορίτσια μου! Πάντα βοηθάτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

welcome to the club!! κ ο δικος μου μια απο τα ιδια.σχεδον 18 μηνων κ επιτελους φτασαμε τα 11 κιλα,αφου ηταν κολλημενος στα 10400 για 4-5 μηνες.απο κιλα οκ,αλλα απο φαι τπτ.μονο ψωμι,τυρι κ αγγουρι ζηταει.κ τωρα τελευταια τοστ.δηλαδη παλι ψωμοτυρι.εχει να φαει κρεας χωρις υπερβολες 4-5 μηνες.κ αν του χωσω κρεας η μπιφτεκι στο στομα χωρις να το δει,το μασαει κ το φτυνει!ο γιατρος οταν του το ειχα πει πριν 2-3 μηνες,μου λεει.οσο σε ακουει να συζητας για το φαγητο που δεν τρωει,δεν προκειται να φαει.αστον.θα πεινασει καποια στιγμη κ θα φαει.πλεον δεν του μαγειρευω τπτ δικο του,δεν ασχολουμαι,οτι φτιαχνω κ αααν ζητησει φαγητο,του δινω.αυτο βεβαια ειναι κακο γιατι πειναει κ τα ξημερωματα ξυπναει για γαλα που δεν το εκανε απο νεογγενητο.τον ρωταω καθε τοσο,θες να φαμε?αν πει μαμ του δινω κατι.2 κουταλιες γιαουρτι,κρεμα ψιλοτρωει αρκετα,τοστ,ως εκει..κ τα φρουτα στο μπουκαλι κλασικα!δεν πειραζει,θα παρουν τα πανω τους!

καλο ειναι να μη δινεις οτι να ναι μονο κ μονο για να φαει,να δινεις αυτα που πρεπει.ας μη φαει,δεν παθαινουν τπτ.εχω γινει αναισθητη σε αυτο το θεμα,με εχει κουρασει ενα χρονο τωρα..οποτε,οποτε πεινασει,θα φαει.αλλιως ας μεινει νηστικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μην στεναχωριεστε κ υπαρχουν κ χειροτερα..εμενα 2 χρ κ ειναι 8 κιλα,κολλημενη εδω κ μηνες...για μηνες δεν ετρωγε,εσενα giam τουλαχιστον πινει γαλα.εμενα κοιμοταν νηστικη,ξυπναγε το πρωι μετα απο 10 ωρες υπνου κ παλι δεν ηθελε να φαει...φρουτο,φαι κ κρεμα την ζοριζα κ εκτος του οτι δεν ετρωγε ,αναγουλιαζε κ εβγαζε οτι ειχε καταπιει...φαγακι ακομα αλεσμενο δινεις;μηπως θελει να τρωει κομματακια;βαρεθηκε τις ιδιες γευσεις;εμενα αρχισε να τρωει καλυτερα φαι οταν αρχισε μονη της,σιγα σιγα αυξησε την ποσοσητα,τωρα μου ζηταει κ 2ο πιατο.κ γενικα οταν πια χαλαρωσα (τωρα τελευταια δηλ)κ σταματησα να αγχωνομαι κ να κοιταω το ρολοι ποτε ειναι να φαει ηρεμησε κ το παιδι κ ολη την ωρα μου ζηταει κατι να φαει.φτιαξτης διαφορα σπιτικα κεικ,μπισκοτα,μπορεις να βαλεις μεσα κ φρουτα.εμενα σκεψου οτι εχει κ αλλεργιες(λακτοζη,γλουτενη ,αυγο)κ για να βρω μια συνταγη να ειναι κ νοστιμη..αστα!!!υπομονη κ ψυχραιμια, αυτο εχω καταλαβει εγω οτι χρειαζεται,μην καταλαβαινουν οτι μας απασχολει τοσο το θεμα φαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξάνδρα το θυμάμαι ότι δεν τρώει το μωρό σου έχουμε ξανά μιλήσει όταν νόμιζα ότι και η δικιά μου είχε αλλεργία αλλά ευτυχώς τη γλιτώσαμε. Πολύ σπάνια της αλεθω πλέον. Στο χέρι της δίνω αλλά αν δεν θέλει τα πετάει κάτω ή τρώει δυο τρεις μπουκιες και τα αφήνει. Σπίτι τις κάνω και τυρομπαλακια και κεικ κ.α. Μόνο ότι έχει τυρί τρώει λίγο καλά πχ πίτα τώρα είπα να δοκιμάσω και κυμαδοπιτα ή κοτοπιτα μπάς και. Ρανια κι εμένα ξυπνάει πολλές φορές για γάλα. Διάβαζα το μήνυμα σου και νόμιζα ότι περιγράφεις την μικρή μου. ΑΣΕ έχω κουραστεί να μαγειρεύει τζάμπα και αυτή να τρώει μόνο τυρί. Λες να σταματήσω να μαγειρεύω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξάνδρα το θυμάμαι ότι δεν τρώει το μωρό σου έχουμε ξανά μιλήσει όταν νόμιζα ότι και η δικιά μου είχε αλλεργία αλλά ευτυχώς τη γλιτώσαμε. Πολύ σπάνια της αλεθω πλέον. Στο χέρι της δίνω αλλά αν δεν θέλει τα πετάει κάτω ή τρώει δυο τρεις μπουκιες και τα αφήνει. Σπίτι τις κάνω και τυρομπαλακια και κεικ κ.α. Μόνο ότι έχει τυρί τρώει λίγο καλά πχ πίτα τώρα είπα να δοκιμάσω και κυμαδοπιτα ή κοτοπιτα μπάς και. Ρανια κι εμένα ξυπνάει πολλές φορές για γάλα. Διάβαζα το μήνυμα σου και νόμιζα ότι περιγράφεις την μικρή μου. ΑΣΕ έχω κουραστεί να μαγειρεύει τζάμπα και αυτή να τρώει μόνο τυρί. Λες να σταματήσω να μαγειρεύω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατι θυμομουν οτι ειχαμε μιλησει σε αλλο θεμα,ευτυχως που δεν εχετε αλλεργιες...πολυ ταλαιπωρια για ολους..εμεις να φανταστεις αφου πεταξαμε κουτια τα 60ευρα γαλατα neokate,τωρα πινει γαλα ρυζιου... :shock: εμενα επισης οταν δει κατι να τρωμε εμεις χωρις να της δωσουμε ή να την κανουμε να φαει τοτε θελει να δοκιμασει,αν της αρεσει καλως,το συνεχιζει..δοκιμασε διαφορες συνταγες ,βαζε της ενα πιατακι χωρις να την πιεζεις,καλο ειναι κ το τυρακι που τρωει...ουτε τα μακαρονακια δεν της αρεσουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα δοκίμασε πριν 2 μέρες με χίλια ζόρια και τελικά έφαγε μια χουφτιτσα. Θα της τα ξανά κάνω με λίγο κύμα να δώσει. Πω πω ζόρι η αλλεργία και ποτέ κάνουν πρόκληση που λένε για εισαγωγή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβαζα στον αποχυμωτη διαφορα λαχανικα συνδιασμενα με φρουτα..πχ εβαζα μπανανα μηλο παντζαρι καροτα σελινο πορτοκαλι αχλαδια , επειδη γινοταν σχετικα γλυκο τα επινε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giam εμεις ξεκινησαμε προκληση πριν λιγο καιρο με καλα αποτελεσματα,το καημενο τρωει κ της αρεσουν τα εχει στερηθει τοσους μηνες...

cesilia πολυ ωραια ιδεα οι χυμοι που φτιαχνεις, μακαρι να τους επινε κι εμενα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξανδα ειναι στο παιδι..ο μικρο ςμου δεν πινει κανενα χημο..και κανενα υγρο..εκτος απο μητρικο γαλα και νερο..

Ουτε μοσιον ουτε ετοιματζιδικους ουτε απο καλαμακι..τιποτα..ο μεγαλος παλη ενθουσιαζετε με τους χημους..ειδικα τα καλοκαιρι απου ειναι μερες που δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ..αυτοι οι χημοι μας σωζουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cecilia το πατζαρι φαντάζομαι βρασμενο? ή δεν κανει βρασμενα στον αποχυμωτη? είμαι λίγο άσχετη, ασε που δεν τα τρώω κιόλας. Αχ ωραία Αλεξάνδρα σου εύχομαι να πανε όλα καλά και να φάει τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αύριο ανεβαίνουμε Αθήνα για παιδογαστρεντερολόγο. ο δικός μου με το που του δίνω το μεσημεριανό, στις πρώτες 4-5 κουταλιές μαζεύει φλέματα (κάνει ένα "χρου χρου"), αναγουλιάζει και κάνει εμετό όλο υγρά. Και αυτό γίνεται για μήνες! Έχει συμβεί σε καμιά σας αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω giam,κι εσενα ευχομαι να αρχισει να τρωει χωρις να σε ταλαιπωρει!!

Tofasolakimou ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο!!ποσο ειναι το παιδακι σου;μονο στο φαγητο στο κανει ή κ στα αλλα γευματα;εμενα το εκανε αυτο οταν ειχε ερεθιστει ο οισοφαγος (ειχε κανει οισοφαγητιδα απο τις αλλεργιες μεχρι να τις εντοπισουμε ολες)κ το στομαχακι της,κ χωρις να την πιεσω να φαει στα καλα καθομενα αναγουλιζε κ τα εβγαζε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μικρός μου είναι τώρα 16 μηνών. Άρχισε να κάνει σπάνια κάποιους εμετούς από 7 έως 12 μηνών και από 12 και μετά χειροτέρεψε. Ο παιδίατρός μας έλεγε οτι έχει πάρει κακή συνήθεια. Πήγαμε χτες Αθήνα και η γιατρός που τ είδε μας έδωσε ως πρώτο βήμα laprazol μήπως είναι παλινδρόμηση που δε φάνηκε στον υπέρηχο και στη phμετρία. Αν δεν κάνει τίποτα το φάρμακο θα ψαχτούμε για αλλεργίες και άλλα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμα ειναι παλινδρομιση με το σιροπακι θα ηρεμησει.εμενα της ειχαν δωσει το epadoren για να μην ειναι οξινα τα υγρα του στομαχου κ της ερεθιζουν τον οισοφαγο γιατι δεν ηθελε κ να φαει!!ολα να πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...