Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ύπνος μπρουμυτα???


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.σημερα μια φίλη μου, μου άνοιξε νέες φαλιες για να μην κοιμάμαι τωρα πια τα βραδιά!!ο γιος μου είναι οκτώ μηνών και όπως είναι λογικό την ώρα του υπνου κάνει ότι θέλει.απο μπρουμυτα σε ανάσκελα και αντίστροφα.δεν αγχωνομαι όμως γιατι πλέον έχει μια ελευθερια κινήσεων και δεν κινδυνεύει λογικά όπως όταν ήταν βρέφος .

Το νέο όμως που άκουσα σημερα με αγχωσε......ο παιδιατρος της φίλης μου που ο γιος της είναι ΕΝΟΣ έτους παρακαλώ,της είπε να μην τον αφήνει να κοιμάται μπρουμυτα γιατι πιέζεται η κοιλιτσα και οι πνεύμονες και μπορεί να του προκαλέσει αιφνίδιο θάνατο.τη συμβούλεψε να ξυπνάει το βράδυ και να το γυρίζει ανάσκελα......ρε κορίτσια , εσεις έχετε ξανακούσει τέτοιο πράγμα?

Και τωρα τι???θα μένω ξυπνια όλο το βράδυ να τον κοιταω, μήπως και γυρίσει μπρουμυτα???

Και το αστείο είναι ότι το γυρίζω ανάσκελα και μέχρι να γυρίσω απο την άλλη , το μωρο γυρνάει ξανά μπρουμυτα!!!

Πάνω που πήγα να ηρεμήσω,τσουπ νέο θεμα για άγχος!!αμαν πια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ποτέ δεν μου έχουν πει κάτι τέτοιο.

Αυτό δεν είναι νορμαλ.

Αυτή η πιθανότητα παίζει μόνο για νεογεννητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει ότι μέχρι έξι μηνών είναι επικίνδυνο να κοιμούνται τα βρέφη μπρούμυτα. Άλλωστε, από τη στιγμή που το μωρό γυρίζει μόνο του, πώς γίνεται να το γυρίζεις ανάσκελα συνέχεια; Εγώ στην αρχή επειδή είχα αγχωθεί, αυτό έκανα, αλλά είδα ότι είναι αδύνατο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι έξι μηνών,υποτίθεται πρεπει να το προσεχείς για κίνδυνο ασφυξίας.ομως στη φίλη μου δεν είπε αυτο.της είπε να μην κοιμάται μπρουμυτα, επειδή πιέζεται η κοιλιτσα και χάσει αναπνοες.ξερω κι εγω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μπρουμητα κοιμαται η μπεμπα απο την στιγμη που γυρναει απο μονη της...το ιδιο κ ο γιος μου....το καλυτερο που εχεις να κανεις να ρωτησεις τον παιδιατρο σου...

μηπως ηταν νεογεννητο της φιλης σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιος της φίλης μου είναι 16 μηνών.της είπε να μην το βάλει ακόμη στο δωμάτιο του ακόμη επειδή κοιμάται μπρουμυτα.αυτη ήταν η συζήτηση μας και απο εκεί προέκυψε το θέμα που προαναφερα........βγάλτε άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν έμενα ξύπνια για να τον γυρνάω, τότε το πρωί θα έπρεπε να αναλάβει άλλος τον μικρό!!! Ο δικός μου είναι 5 μηνών και απο τότε που ξεκίνησε να γυρνάει μόνος του, κοιμάται μπρούμυτα(σχεδόν πάντα)ή στο πλάι(συχνά, αλλά όχι πάντα).

Είχα το ίδιο άγχος με σένα, αφού ο παιδίατρος όταν ήρθε πρώτη φορά σπίτι μου είπε ''Όχι μπρούμυτα, όχι με σφηνάκι. Ελαφρά γυρισμένο στο πλάι το παιδί ή ανάσκελα κ το κεφαλάκι στο πλάι''. Με τοπου ξεκίνησε, λοιπόν,να κοιμάται μπορύμυτα 2 βράδια έμεινα άυπνη. Ε, 3ο δεν άντεξα κ ρώτησα τον παιδίατρο. ''Δεν με πειράζει'' ήταν η απάντηση του ''Το παιδάκι σου μεγάλωσε και μπορεί να ελέγχει καλύτερα το σωματάκι του, δεν το βλέπεις; Γιατί ντε κ καλά να τον γυρνάς όπως θες εσύ; Εσύ θα ξεκουραζόσουν αν κάποις όλο το βράδυ σε γύρναγε όπως ήθελε;΄΄.

Επίσης, όταν ήταν νεογέννητο ο ένας μου έλεγε να τον κοιμίζω μπρούμυτα, ο άλλος ανάσκελα, είχα χιλιομπερδευτεί. Η μαία μου είπε ότι όσα βιβλία κ έρευνες κ αν διαβάσω, όσες γιαγιάδες, μαμάδες, θείες κ αν ρωτήσω καθένας θα έχει κ άλλη άποψη. Αυτό οφείλεται στο ότι στηνπραγματικότηα δεν υπάρχει σωστό κ λάθος! Τίποτα δεν έχει εξακριβωθεί πλήρως σε σχέση με τη στάση ύπνου κ τον αιφνίδιο θάνατο.Γι'αυτό οι ''επιστημονικές''(κ μη)απόψεις για τη στάση ύπνου του νεογέννητου.αλλάζουν κάθε 30-40 χρόνια.

Αν κ η άποψη της μου φάνηκε περίεργη, στο ίδιο ακριβώς συμφώνησε κ ο παιδίατρος του μικρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειδα αυτο το θεμα και ρωτησα την παιδιατρο μου...μου ειπε κατηγορηματικα οτι αυτο ισχυει μεχρι 6 μηνων..μετα το παιδι κοιμαται ελευθερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειδα αυτο το θεμα και ρωτησα την παιδιατρο μου...μου ειπε κατηγορηματικα οτι αυτο ισχυει μεχρι 6 μηνων..μετα το παιδι κοιμαται ελευθερα.

Μα αν το παιδί γυρνάει;;; Τι θα κάνεις; Θα μένεις άυπνη; Εμένα ο δικός μου έγραψα τι μου είπε.

Πάντως κ αυτοί οι γιατροί...ο καθένας ότι θέλει μας λέει, ανάλογα με το ποιες έρευνεςέχει διαβάσει και τον έχουν πείσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι ο γιος μου είχε ξεκινήσει να κοιμάται μπρούμητα πριν τον χρόνο.

μόλις τον γυρνούσα ανάσκελα, αυτός αμέσως γυρνούσε μπρούμυτα.

ρώτησα τη γιατρό και με ρώτησε: "εσύ πώς κοιμάσαι;"

"μπρούμυτα" απάντησα.

"άρα γιατί σε ενοχλεί που το μωρό κοιμάται με τον ίδιο τρόπο; εφόσον μεγάλωσε και ελέγχει τις κινήσεις του, δεν μπορείς να τον περιορίζεις."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Λίγο αργά απαντάω στο θέμα απλά είχα πάρα πολύ καιρό να μπω κ τώρα τα βλέπω όλα!

Έτσι για να πω κι εγώ το στόρυ μου εμένα ο μπέμπης μου είναι τώρα 15,5 μηνών και από όταν ήταν περίπου 2,5 μηνών κοιμάται μπρούμυτα. δεν μπορεί να κοιμηθεί αλλιώς με τίποτα ούτε τώρα που μεγάλωσε και θα μπορούσε να γυρνάει μόνος του! αφού να σκεφτείτε οτι όταν είναι άρρωστος κοιμόμαστε αγκαλίτσα καθιστοί στο κρεβάτι μου γιατί μπρούμυτα δεν μπορεί να ανασάνει από το μπούκωμα αλλά δεν δέχεται να κοιμηθεί αλλιώς.

Ο παιδίατρος μου είχε πει να δοκιμάσω να τον βάζω ανάσκελα και στο πλάι αλλά αν επέμενε να γυρνάει μπρούμυτα να τον αφήσω, οπότε έτσι κι έγινε!! καληνύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα ο μικρός μου κοιμάται από ημερών μπρούμυτα.Ακόμα και στο μαιευτήριο στην θερμοκοιτίδα που ήταν για 3 μέρες μπρούμυτα τον έβλεπα τις περισσότερες φορές.Όταν λοιπόν γυρίσαμε σπίτι είχε μείνει άπνυος πολλές ώρες και δεν κοιμώταν με τίποτα ,τι τον τάιζα τι τον κουνούσα τίποτα,με το που τον ακουμπούσα ανάσκελα τα μάτια του ορθάνοιχτα.Αποφάσισα να τον γυρίσω μπρούμυτα.Ε δεν πρόλαβα να τον ακουμπήσω και τον είχε πάρει ήδη ο ύπνος.Και στο καρότσι μπρούμυτα τον έβαζα για να κοιμηθεί. :lol: .Η παιδιάτρος, μου είχε πει πως αφού δεν μπορεί να κοιμηθεί αλλιώς και να χαλαρώσει τι να κάνουμε,άστον να κοιμάται όπως θέλει.Αυτό έκανα και ηρεμήσαμε :D .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Κορίτσια και αγόρια αν υπάρχουν sos

είδα το το θέμα τυχαία και είπα να πω τον πόνο μου.

2,5 μηνών κ εμένα και δε μπορώ να τη κοιμισω σε άλλη θέση.

ανασκελα χάνει το κόσμο, στο πλάι μπορεί να κοιμηθεί κ να μισάωρο και μετά να ξυπνήσει τρομαγμένη.

μπρουμητα κοιμάται 10 ώρες ανενόχλητα.

προφανως κ βολεύεται.

και το πρώτο μου παιδί έτσι κοιμόταν αλλά τότε δεν ήμουν τόσο επηρεασμένη από τις οδηγίες.

κοιμαμαι δίπλα στη κούνια να τονίσω.

δώστε μου κουράγιο please γιατί φοβάμαι πολύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mummyof2 είπε:

Κορίτσια και αγόρια αν υπάρχουν sos

είδα το το θέμα τυχαία και είπα να πω τον πόνο μου.

2,5 μηνών κ εμένα και δε μπορώ να τη κοιμισω σε άλλη θέση.

ανασκελα χάνει το κόσμο, στο πλάι μπορεί να κοιμηθεί κ να μισάωρο και μετά να ξυπνήσει τρομαγμένη.

μπρουμητα κοιμάται 10 ώρες ανενόχλητα.

προφανως κ βολεύεται.

και το πρώτο μου παιδί έτσι κοιμόταν αλλά τότε δεν ήμουν τόσο επηρεασμένη από τις οδηγίες.

κοιμαμαι δίπλα στη κούνια να τονίσω.

δώστε μου κουράγιο please γιατί φοβάμαι πολύ ❤️

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, μόνο μπρούμυτα κοιμάται καλά! Ξέρω τι λένε οι οδηγίες μπλα-μπλα-μπλα αλλά σαν μάνα με 2 παιδιά έχω μάθει να αφουγκράζομαι τις ανάγκες του δικού μου του παιδιού και εφόσον τον βολέυει έτσι θα προσέχω και θα το αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, μόνο μπρούμυτα κοιμάται καλά! Ξέρω τι λένε οι οδηγίες μπλα-μπλα-μπλα αλλά σαν μάνα με 2 παιδιά έχω μάθει να αφουγκράζομαι τις ανάγκες του δικού μου του παιδιού και εφόσον τον βολέυει έτσι θα προσέχω και θα το αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα

Πόσο είναι το μωράκι σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...