Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΘΙΝΩΠΩΡΙΝΕΣ Κ ΧΕΙΜΩΝΙΤΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ 2011 Ν5


Recommended Posts

Γεια σας!

Βάσω, θέλεις δύο ώρες για να ετοιμαστείτε; Γιατί δεν φτιάχνεις τα πράγματά σας από το βράδι; Ο άντρας σου δε βοηθά καθόλου; Το λέω επειδή είναι και κοντά η δουλειά σου. Συνήθως τόσο νωρίς ξυπνάνε αυτοί που έχουν να πάνε σε άλλη πόλη.

Νάσια, εγώ τρελαίνομαι για αβγά και κυρίως βραστά. Αφού τρώει ο Αντρέας το αβγό (για το οποίο επίσης τρελαίνεται!) και μου τρέχουν τα σάλια! Αλλά το τρώει όλο και δεν αφήνει τίποτα σε μένα... :lol:

Καλά, πώς αντέχεις με τέτοιο πρόγραμμα; Εγώ θα είχα πάθει υπερκόπωση από την πρώτη βδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 734
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να κάνω του το βαζω στη φρουτόκρεμα ή στο φαγητό.

Αφού με κανένα άλλο τρόπο δε το τρώει!

Και εγώ και ο άντρας μου το τρώμε το αυγό , και το αγαπημένο μου είναι μελάτο, τρελαίνομαι!!!!!!

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια ο αντρας μου επειδη ειναι οδηγος σε φορτηγο και παει σε αλλες πολεις καποιες μερες φευγει πριν καν ξυπνησω εγω!οταν ομως ειναι σπιτι βοηθαει σιγουρα!Τωρα που το πρωι πρεπει να κανουμε και ορο, να τραβηξουμε μυξουλες, να κανουμε μασκουλα, μας παιρνει ωρα!και το πρωι πριν φυγω βαζω και κανενα πλυντηριο!βασικα ομως ξυπνα και η μικρη καθε μερα απο τοσο νωρις, 5 με 5μιση το αργοτερο ειναι πανω!ασε που εχει 1 βδομαδα που οι ωρες που κοιμαται το βραδυ εχουν ελαχιστοποιηθει κατα πολυ!εψες παλι η ωρα 11 μιση ξυπνησε και την ξανακοιμησα και μετα παλι η ωρα 3μιση εγερτηριο και παλι την ξανακοιμισα!ουτε νεογεννητο να ητανε!ουφ!

Νασιουλα μου και συ απο τοσο νωρις στο ποδι ε?αντε τι να κανουμε?υγεια να εχουμε πανω απο ολα!

Γιωτακι μου πως ειναι ο Θανουλης?καλυτερα?σταματησατε τις μασκουλες?εγω αυγο εχω δωσει μονο 2 φορες και μετα μου αρρωστησε η μπεμπουλα και δεν ξαναδωσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασούλα εμείς τις μασκούλες τις έχουμε σταματήσει από την Κυριακή.

Αύριο θα τον πάω μια βόλτα στην παιδίατρο απλά να ρίξει μια ματιά στα αυτάκια του που ήταν ερεθισμένα!

Η μικρούλα σου μήπως ξυπνάει λόγω αδιαθεσίας, μου το έκανε ο Θάνος μόνο την ημέρα που ήταν άρρωστος, ξυπνούσε έκλαιγε λίγο και ξανακοιμόταν, αφού δε μπορούσε ο καημενος τι να έκανε;;

Το κάνει καιρό;; ή τώρα που αρρώστησε;

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες!!!!!!

Πωπω χρειάζομαι επειγόντως ξεκούραση........δεν σταματάω ποτέ ρε κορίτσια, πόσο θα αντέξω??????? Ακόμα κ τώρα προσπαθώ εδώ κ πόση ώρα να κάνω σύνδεση αλλά όλο κάτι πρέπει να κάνω κ σταματάω......Αν σας περιγράψω το καθημερινό μου πρόγραμμα (ορίστε ακόμα κ τώρα πρέπει να κατεβάσω την Μαρία που έχει σκαρφαλώσει σε ένα τραπέζι κ από πίσω προσπαθεί να την ακολουθήσει η Χρυσούλα) θα κουραστείτε μόνο που θα το διαβάσετε.........

Κ έφαγα κ μια λαχτάρα πρωινιάτικα.........το μπάνιο μου είναι πολύ μικρό (το σπίτι δεν είναι δικό μου φυσικά, νοικιάζω) κ δεν έχει ράφια ψηλά ούτε ντουλάπια για να βάζω τα είδη ανάγκης. Οπότε έχω μια ραφιέρα κ τα έχω όλα εκεί....αλλά αναγκαστικά κλειδώνω (οπότε έχω μόνιμα το κλειδί επάνω στην πόρτα από την έξω μεριά) το μπάνιο γιατί μάθανε να ανοίγουν κ να μπαίνουν κ φοβάμαι μην φάνε τίποτα κ δεν τις πάρω χαμπάρι! Λοιπόν το πρωί η Μαρία με κλείδωσε μέσα κι απ'έξω να ουρλιάζουνε κ οι δύο.......προσπαθούσα να πω στην Μαρία πώς να ξεκλειδώσει αλλά είχε φοβηθεί κ γύριζε το κλειδί προς την αντίθετη κατεύθυνση :o:o:o Σκέφτηκα να φωνάξω την γειτόνισσα από το παραθυράκι του μπάνιου αλλά ακόμα κι αν ερχόταν δεν θα μπορούσε να μπεί στο σπίτι γιατί κλειδώνω κ την εξώπορτα (κ βγάζω το κλειδί) γιατί ανοίγουν συνέχεια κ βγαίνουν έξω......για να μην πώ ότι η Μαρία έχει ήδη σπάσει κ μία φορά το κλειδί επάνω στην κλειδαριά ( ήμουν έγκυος στην μικρή κ για να βγώ αναγκαστικά πήδηξα από τα κάγκελα).........Κορίτσια τί φρίκη έφαγα αυτά τα 5 λεπτά που ήμουν κλειδωμένη μέσα δεν μπορώ να σας την περιγράψω!!!!!!!!!!!!!! Τελικά κατάφερε η Μαρία κ άνοιξε (της έλεγα να γυρίσει το κλειδί προς την μεριά της Χρυσούλας)......μου ήρθε να την πλακώσω στα χαστούκια από τα νεύρα αλλά ηρέμησα τελικά κ την άρχισα στο μπίρι μπίρι!!!!!!!!! Ελπίζω να φοβήθηκε αρκετά κ να μην ξαναπειράξει κανένα κλειδί!!!!!

Άννα Μαρία μην νομίζεις...στα όρια της υπερκόπωσης είμαι!!!!!! Κ έχω κ τον άντρα μου να μου λέει την γνωστή μλκ "σιγά μωρέ τί κάνεις??????? Όλη μέρα αραχτή στο σπίτι είσαι!!!!!!" Αυτός ακόμα κ που τις παίρνει για να τις κοιμήσει (γιατί δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ άλλο εδώ μέσα, δεν έκανε κ ποτέ) κοιμάται πρώτος οπότε πρέπει να έχω τον νού μου κι εκεί γιατί του έχει πέσει 100 φορές η Χρυσούλα από το κρεβάτι!!!!!!!!!!

Γιωτάκι μου το αυγό είναι από τα χειρότερά μου αλλά ειδικά μελάτο.......εφιάλτης!!!!!!!! Συνήλθε ο Θανούλης! Ωραία!!!!!!!!!! Ταλαιπωρήθηκε πολύ ο καημένος!!!!! Κι εγώ θα την ξαναπάω την Μαρία στην παιδίατρο να την δεί από Δευτέρα αν καθάρισε από τα ακροαστικά...

Βασούλα μου κι εγώ πιστεύω ότι κάτι την ενοχλεί την Ιωαννίτσα κ ξυπνάει.....μου το έκανε κ η Μαρία τελευταία κ δεν την πιστεύαμε ότι κάτι είχε κ τελικά την καημένη την πονούσε το αυτάκι της από την ωτίτιδα!

Αχ δεν σας είπα, πάθαμε κι άλλη λαχτάρα προχθές το βράδυ.......γι'αυτό λέω ότι πλέον από την κούραση αρχίζω κ κάνω χοντρές μ@λ@#%κίες!!!!!!!!!! Ξύπνησε η Χρυσούλα μέσα στην νύχτα, τσίριζε κ δεν ησύχαζε με τίποτα!!!!!!!!! Λέω από τα δόντια θα είναι, να της δώσουμε παυσίπονο...ο άντρας μου δεν πήρε παράδειγμα από αυτό που πάθαμε με το Μαρουλάκι, έλεγε κάνει νάζια.....τελικά είπα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου κ να της δώσω παυσίπονο!!!!!!!!! Την κράταγε ο άντρας μου κι εγώ προσπαθούσα με το κουτάλι αλλά έκανα βλακεία...έπρεπε με την σύριγγα......κάποια στιγμή μου κλώτσησε η μικρή το χέρι κ είδα ότι στο κουτάλι δεν είχε μείνει φάρμακο αλλά δεν έβρισκα που είχε πάει (κάτω, στα ρούχα της, επάνω στον άντρα μου???????? Πού???) κ της ξαναέδωσα άλλο!!!!!! Μετά από λίγα λεπτά συνειδητοποιήσα ότι μπορεί κ να της είχα δώσει μεγαλύτερη δόση παυσίπονου.....κ με έπιασε ένας πανικός......σκεφτόμουν μην τυχόν κ το δηλητηριάσαμε το παιδί!!!!! Τελικά σηκώθηκα την πήγα στο μπάνιο κ την έβαλα να το κάνει εμετό!!!!!!!!!!!!!!

Ουφφφφφφφφφφφ..........εννοείται ότι έχω σταματήσει 3763814693827 φορές μέχρι να πατήσω υποβολή.......με πέταξε κ μια φορά έξω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια τι κανετε?

ναι ναι κοιμαται στο κρεβατι της η φραουλιτσα,δεν ξερω πως τα καταφερα και ειπα να γραψω....

Βασουλα κι εμενα ετσι εκανε η μικρη,ξυπνουσε συνεχεια και καταλαβα οτι για να ξυπναει κατι την ενοχλει....εσενα ειναι και αρρωστουλα,λογικο ειναι.....

Νασια πω πω φρικη να εισαι κλειδωμενη..κι εγω την βαζω περπατουρα,γβαινω για τσιγαρο και φοβαμαι μην κλεισει την πορτα πισω μου και μεινω εξω ασε ασε....οχι οτι δεν εχω κλειδι στα χερια αλλα μην σφηνωσει απο πισω και δεν μπορω να ανοιξω!

Συμπεθερονι τι κανει ο γαμπρουλης,ειστε καλυτερα?

Ανναμαρια κι εμενα το εξαφανιζει το αυγο,βαζω και τυρακι και ψωμακι μεσα και γινεται χαμος!!!Πριν που εδινα κροκο εμενε κατι και για μενα ...τωρα.... :lol: μενω με τα σαλια!

Η φραουλιτσα ειναι σκετος κανιβαλος,δεν καθεται δευτερολεπτο λεμε.....σαν κατι καλα παιδακια που τα δινεις παιχνιδι και ασχολουνται.....οτι της δωσω κοιταει να παρει αλλο παραδιπλα,μπουσουλαει σαν μανιακη.....αν παρει χαμπαρι οτι παω απο πισω της τρεχει περισσοτερο....κοριτσια δεν καταλαβαινει το "μη"....οσο την λεω τοσο παραπανω θελει να το κανει....χαμενο το εχω οταν περπατησει και δεν ειμαστε μακρυα...πιστευω μεχρι τελη του μηνα θα το κανει.....

αλλο τα νεα σας.....

Δωρακι πως πας εσυ με την εγκυμοσυνη?Μιριμακι?ποια αλλη ειναι καλε?Λενακιιιιιιιιιιιιιιιιιι που εισαι σε εχασα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασάκο δεν είσαι μόνη.......και οι δικές μου τα ίδια!!!!!!! Δεν βρίσκουν ησυχία ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!!!! Σκουλήκια έχουν στον κώλο!!!!!!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να καθίσουν ούτε για 5 λεπτά να ασχοληθούν με ένα παιχνίδι.....

Η μικρή δε....χειρότερη όλων.........εντελώς ασύχαστο παιδί!!!!!!!!!!! Αυτή τη στιγμή έχει πάρει ένα από τα βιβλία μου κ το μασουλάει, όσο κι αν τις μαλώνω ούτε κι εμένα καταλαβαίνουν από "μη" (καμία από τις δύο δεν είναι συνεργάσιμη).....την παράτησα κι εγώ να το καταστρέψει το βιβλίο!!!!!!! Τί να την κάνω?????? Ευτυχώς είναι από τα δικά μου που είναι γραμμένο στα αγγλικά (είχα πάρει παλιότερα για να εξασκούμαι κ να μην ξεχάσω τελείως την γλώσσα) οπότε δεν βαριέσαι κι αν το χαλάσει :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά Νάσιαααααααααα τρελάθηκα με αυτά που διάβασα...

Ειδικά να είσαι κλειδωμένη στο μπάνιο....α πα παααααα

Όταν περπατήσει ο Θάνος και φτάνει θα τα βγάζω.

Πώς να μην τρελαθείς, χίλια δυο θα μπορούσαν να γίνουν.

Και για το παυσίπονο, αφού σου μπήκαν ιδέες ότι πήρε διπλή δόση, καλά έκανες....

Εγώ έχω δουλέψει πάρα πολλές ώρες σε ιδιωτικό τομέα και σε πολύ δύσκολη θέση, από τις 6.00 το πρωί μέχρι και 11 το βράδυ.....αλλά η ανατροφή και το μεγάλωμα παιδιών πιστεύω ότι είναι πιο κουραστική δουλειά με περισσότερες ευθύνες.

Ο άντρας μου στις διακοπές και όταν χτύπησε το πόδι του, γύρισε και μου είπε, πραγματικά κουράζεσαι πάρα πολύ όλη μέρα, πίστευα λέει ότι κουράζεσαι αλλά τωρα που το έζησα κιόλας, αφήστε που μου είπε, δε στο κρύβω προτιμω να πάω στη δουλειά....!!!!

Καλά αν ο άντρας μου γύριζε και μου έλεγε ότι κάθομαι κιόλας...θα πήγαινα για δουλειά και εγώ....

Συμπεθέρα ταρζανάκι η φραουλίτσα σου! γερή να είναι!

Και ο Θανούλης μια χαράαααααα!!!!!!!!

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτάκι μου εμένα ο δικός μου έχει βρεθεί πάαααααρα πολλές φορές στο σπίτι κ βλέπει τί τραβάω αλλά ποτέ δεν ο αναγνωρίζει κ ποτέ δεν παραδέχεται ότι ξετινάζομαι πραγματικά.............Αφού καμιά φορά λέω ότι αν έκανα λίγο σωστή διατροφή (τρώω 11-12 το βράδυ ή τρώω όρθια κ φυσικά τρώω βλακείες διαφορετικά δεν προλαβαίνω) θα είχα μείνει 5 κιλά άνθρωπος!!!!!!!!!!!!

Κορίτσια πραγματικά το έφαγε το βιβλίο η Χρυσούλα!!!!!!!!!!! Το εξώφυλλο ήταν μαύρο κ βλέπω τώρα το στόμα της έχει γύρω γύρω μαύρα υπολείμματα....... [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif]

Να αυτοκτονήσω ή να βροντήξω την πόρτα κ να φύγω??????????????????? ~x(~x(~x(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Νάσια μου , να μην αναγνωρίζει και ο άντρας σου τον κόπο σου είναι μεγάλη πίκρα!

Εννοείται πώς σε καταλαβαίνω αλλά τι να το κάνεις;; άλλος πρέπει να καταλάβει!

Και ο Θάνος μου έφαγε λίγο χαρτάκι από ένα βιβλίο , για λιγο που γύρισα την πλάτη μου, και γελούσε κιόλας...ενώ εγώ έψαχνα χαρτάκια στο στόμα του!!!!!!!

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτάκι μου σήμερα γύρισε από την δουλειά ο άντρας μου πριν να τις κοιμήσω κ είδε τον πανικό που επικρατούσε κ τον έπιασε απελπισία..........του τα'χωσα για τα καλά γιατί δεν μου φτάνει το τρέξιμο με τα μικρά έχω κι αυτόν να παραπονιέται για όλα, για το φαί που δεν έφτιαξα, τα ρούχα που δεν σιδέρωσα κτλ κτλ.......Δεν τόλμησε να πεί κουβέντα!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!

Ισως να την πονανε τα δοντια που βγαζει κοριτσια την Ιωαννουλα αν και πιστευω πως το κανει γιατι την νυχτα που εκανε πυρετο για 1η φορα την πηγαμε στο κρεβατι μας γιατι φοβομουνα!λετε να ειναι επειδη εμαθε?απ την 1η φορα το σηκωσε συστημα?τι να πω!οταν το κανει παντως το βραδυ παω και την βρισκω ορθια να κραταει τα καγκελα στο κρεβατακι της κι οταν την πιασω και φυγουμε απ το δωματιο της ηρεμει!

Αναστασια και μας η Ιωαννουλα δεν καθεται λεπτο!οταν περπατησουν τοτε θα τα παιξουμε για τα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Νάσια τι έπαθες ρε κορίτσι;;; Πω πω... Φρίκη...

Εμείς την είχαμε πάθει με τον αδελφό μου. Ήταν περίπου 3 χρονών και κλειδώθηκε μέσα στην τουαλέτα. Μαζευτήκαμε όλοι απ' έξω και του λέγαμε τι να κάνει για να ξεκλειδώσει, τίποτα. Είχε τρομάξει κιόλας και δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει. Ήρθε ένας υπάλληλός μας για να παραβιάσει την κλειδαριά, παιδευόταν, παιδευόταν, τίποτα. Τελικά ήρθε η πυροσβεστική και τον έβγαλε.

Από τότε, όλα τα κλειδιά εξαφανίστηκαν από τις πόρτες!

Καλά, ο άντρας σου είναι αχαρακτήριστος... Τι να πω...

Εμένα έχει αναλάβει να πλένει τα πιάτα. Σε κάποια φάση είχε μαζευτεί πολύ πιατικό και γκρίνιαζε ότι χρησιμοποιώ πολλά σκεύη στο μαγείρεμα, κι ότι δεν μπορεί να τα πλένει, κ.λπ. και μου λέει το αμίμητο: "τουλάχιστον τα σκεύη που χρησιμοποιείς στο μαγείρεμα, να τα πλένεις". Του λέω "καλά, άμα τα πλένω αυτά, τότε τι θα μένει να πλένεις εσύ;". Του εξηγώ ότι κάνω ένα σωρό δουλειές και πάω και στο σχολείο, οπότε δεν μπορώ να κάνω και το πλύσιμο των πιάτων και μου λέει το επόμενο αμίμητο: "ε, τότε να ξεκουράζεσαι λίγο και να τα πλένεις μετά". Με υποχρέωσε! Φυσικά του είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο και ευτυχώς τα πλένει.

Αλλά ρε παιδί μου, πώς γίνεται εγώ να δουλεύω και να κάνω 109843908 δουλειές, κι αυτός να μη δουλεύει, να κάνει 5 δουλειές και να γκρινιάζει ότι δε βρίσκει χρόνο για τίποτα (χρόνο δε βρίσκει επειδή όλη μέρα παίζει στον υπολογιστή), ότι κουράζεται, κ.λπ.

Πάντως, οι περισσότεροι άντρες αυτή την εντύπωση έχουν, ότι επειδή η γυναίκα τους μένει στο σπίτι δεν κάνει τίποτα όλη μέρα...

Κι εμένα ο Αντρέας παίρνει βιβλία και τα σκίζει, αλλά πλέον δεν τον αφήνω. Τα βάζω στην πλάτη του καναπέ, μέσα απ' τη μαξιλάρα, και δεν τα βλέπει. Και τα χαρτομάντηλα πάνω στην πλάτη του καναπέ, αλλιώς τα βγάζει ένα-ένα και τα σκίζει.

Γενικώς δεν είναι μωρό που θα καθίσει σε ένα σημείο και να παίζει. Χτες έφερε η γραμματέας του σχολείου το γιό της που είναι ενός έτους και τον είχε πόση ώρα αγκαλιά και κάθονταν κι αυτός ούτε που κουνήθηκε, γιατί του είχε μια σακούλα με κρουασανάκια σοκολάτας κι έτρωγε. Απ' ό,τι κατάλαβα, βέβαια, αυτή χρησιμοποιεί το φαγητό για να τον κάνει να κάθεται ήσυχος, πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο, και μάλιστα όταν πρόκειται για σκουπιδοτροφές. Μετά τον έβαλε στο πάτωμα πίσω απ' το γραφείο της σ' ένα χαλάκι που του είχε απλώσει, καθόταν, κρατούσε μια κουδουνίστρα και την κουνούσε. Ο δικός μου θα το έκανε αυτό για ένα λεπτό και μετά θα πιανόταν από τα έπιπλα, θα σηκωνόταν και θα αλώνιζε το χώρο.

Δε θυμάμαι τι άλλο ήθελα να σας γράψω.

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

εμεις και εμεις μειναμε σ αυτο το ποστακι!

Αννα Μαρια αυτην την εντυπωση εχουν οι περισσοτεροι!οταν μια κοπελα δεν δουλευει και ειναι στο σπιτι με τα παιδια, νομιζουν οτι δεν κανεις τιποτα!οτι ειναι κατι πολυ ευκολο και απλο! τι να πεις. . .!κι εμενα η Ιωαννα δεν καθεται λεπτο, συνεχεια θελει να στεκεται,να μπουσουλαει, να πιανεται απο οπουδηποτε, να αρπαζει οτι βρει, λεπτο δεν μπορουμε να την κρατησουμε πανω μας!ποσο μαλλον να καθεται αγκαλια . . . ουτε θυμαμαι ποτε εμεινε ησυχη χωρις να διαμαρτυρεται στην αγκαλια μου!βεβαια αν της δωσω και γω σοκολατακια ισως καθισει. . .ποιος ξερει?δεν εδωσα ποτε και δεν λογαριαζω να δωσω συντομα! προχθες πηγα να δω τη κουμπαρα μου που γεννησε και ειχε ενα κοριτσακι 1 μηνα μεγαλυτερο απ την Ιωαννα και κοριτσια ετρωγε κανονικα και με το νομο κεραστικο που της εδωσαν οι γονεις της, με σοκολατενια επικαλυψη!εμεινα και εβλεπα!λεω της δινετε σοκολατα και μου απαντα η μαμα τρωμε απο ολα!δεν μπορω να πω αν εκανε λαθος η σωστο απλα εγω δεν εδωσα ως τωρα!μονο κανενα μπισκοτακι Morning coffee!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέραααααααα κορίτσια!!!

Και ο Θάνος είναι βολικός, αλλά δε κάθεται σε ένα σημείο, δε παίζει με ένα παιχνίδι, θέλει να κάνει ταρζανιές, απλά δε γκρινιάζει.

Τον βγάζω από το πάρκο, και του έχω αυτό το παζλ κάτω στο σαόνι (μεγάλη επιφανεια) και γυρω γύρω έχω κάνει ένα μεγαλο σαν πάρκο για να αλωνίζει και κάνει και βηματάκια, δε κάθεται σε μια μεριά και είναι λογικό ρε κορίτσια , θέλουν να εξερευνήσουν! Αφήστε που η χαρά του είναι απερίγραπτη!

Άννα Μαρία και εγώ το θεωρώ λάθος να του δίνω μπισκότα, σοκολάτες για να κάθεται, το είχα δει και σε μια φίλη και είχα φρίξει, έκλαιγε μπισκότο, γκρίνιαζε μπισκότο, δε καθόταν πουθενά μπισκότο......ε και εγώ θα τα έκανα όλα αυτά για ένα ΜΠΙΣΚΟΤΟ!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...εμεις ειμαστε καλα....εγω εχω θεμα με το αυτι δεν εβγαλα ακρη ακομα αλλα που θα παει καποιος γιατρος θα ειναι επιστημονας κ θα το βρει :lol:

νασια μου δεν μπορω να φανταστω τι περασες...εμενα ο γιος μου ηταν απο μωρο λες κ μιλουσα σε μεγαλο παιδι, καταλαβαινε τα παντα....παντα κλειδωνω την πορτα κ βαζω κ το συρτι αλλα ποτε δεν πηγε να την ανοιξει...το καθε παιδι ειναι διαφορετικο...να δω τι θα κανει η μικρη....δεν ξερω να σου δωσω καμια συμβουλη με τις μικρες σου ....

το θεμα με τις δουλειες που διαβασα...εγω δεν κουραζομαι αν κ ολη μερα κανω δουλειες...βεβαια ενας απο τους γιατρους που πηγα μου ειπε οτι ολα αυτα τα παθαινω απο στρες κ κουραση.....εγω ομως δεν νοιωθω κουρασμενη....απο την κυριακη ομως δεν κανω τιποτα ολα τα κανει ο συζηγος μηπως κ γινω καλα....μονο το παιδι ταιζω κ παιζω μαζι τους....αντε να δουμε

η μαμα μου μενει μαζι μας αυτες τις ημερες για να με βοηθαει κ επειδη αγχωνομαι μην με πιασει κανενας ιλιγγος παλι...χτες το βραδυ μου ειπε οταν ειδε τι κανω ολη μερα κ με τα παιδια που δεν κοιμουντε ολη μερα, οτι σιγουρα επαθα υπερκοπωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσαρες.....

εχω καιρο να σας γραψω αλλα δεν εχω και κατι το συγκλονιστικο να σας...

επι το πληστον ειμαστε σχεδον συνεχεια αρρωστοι.....

η μικρη τα περναει πιο βαρια απο τα αλλα δυο....εχει 6 δοντακια και ετοιμαζει και αλλα 2.....ειναι ολα τα λεφτα...

δε μπουσουλαει...αλλα της αρεσει να καθεται κατω...και να πηγαινει με την οπισθεν...χαχαχαχα.......

φιλια κουκλες......σας διαβαζω παντως :oops::):D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε κοριτσακια?

Κι εμενα ο δοκτορ μου ειπε απο εδω και περα τρωει τα παντα αρκει να μην ειναι τσιγαριστα....σοκολατα κι εγω δεν θα δωσω ακομα,λεω μετα τον 1,5 χρονο

Γιωτουλη περαστικα σας κοριτσι μου...ο χειμωνας αυτα εχει ουφ..και η δικια μου σαν να εχει μυξες παλι και φταρνιζεται συνεχεια.....

Χρυσανθουλη ζορι ο ιλιγγος...εγω χθες ζαλιστηκα λιγο και τα επαιξα που ημουν μονη με την μικρη...ευτυχως στα επομενα 10 λεπτα ηρθε ο αντρας μου....

Συμπεθερονι αυτο το παζλ ειναι βολικο?ειναι για να μην χτυπανε?

Βασουλη το ιδιο ακριβως και η δικια μας....σκωληκια λεμεεεεεε :lol:

Νασιουκο κοψε του τη φορα γιατι κι εμενα κατι τετοιο πηγε να μου κανει στις αρχες και εγω απλα τον προειδοποιησα οτι σε λιγο που θα περπαταει η μικρη ουτε φαγητο θα βρισκει!!

Για πειτε μου λιγακι τι ψαρι δωσατε στα μικρα σας και με πιο τροπο?επισης και τα οσπρια με πιο τροπο και ποσοτητα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε κοριτσάκια;

Για τις σκανταλιές που λέτε, ο Αντρέας όλο και κάτι κάνει. Εμείς δεν του έχουμε κάποιο ειδικό χαλάκι, απλά έχουμε κλείσει το σαλόνι γύρω γύρω με τραπεζάκια, καρέκλες, πολυθρόνες, το πάρκο του, για να μη βγαίνει υποτίθεται, αλλά αυτός πάλι καταφέρνει και βγαίνει. Είτε σπρώχνει τα τραπεζάκια και τις καρέκλες, είτε περνάει από κάτω (μάλιστα οι καρέκλες έχουν και οριζόντιο ξύλο ανάμεσα στα πόδια, και πάλι καταφέρνει και μπουσουλά από κάτω), είτε περνά ενδιάμεσα. Και με το που βγαίνει, τσουπ, πέφτει κάτω και αρχίζει και μπουσουλάει σε ξέφρενους ρυθμούς. Όταν δε πάμε και του πούμε "πιάστε τον" η χαρά του είναι απερίγραπτη. Αφού τις περισσότερες φορές μπουσουλά λίγο και μετά σταματά και περιμένει να τον δούμε για να πάμε να τον πιάσουμε.

Σήμερα τον πρόσεχε ο άντρας μου, ο οποίος ήταν βυθισμένος στον υπολογιστή. Ο μικρός μετακίνησε το πάρκο και πέρασε απ' έξω. Όπως έκανα εγώ κάτι δουλίτσες κοιτάω και τι να δω! Ο Αντρέας είχε πάει σε μια σκάλα που είχε φέρει ο μάστορας που ήρθε να μας βάλει κάτι ράγες για κουρτίνες (μεγάλη ιστορία, έμεινε στη μέση η δουλειά, γι' αυτό και η σκάλα είναι ακόμα εδώ) και ετοιμαζόταν να την ανέβει! Οκ, δε θα την ανέβαινε, αλλά θα χτυπούσε...

Μετά τον πήγα στο δωμάτιό του, έπαιζε κι εγώ του διάβαζα ένα παραμύθι. Πάει στη βιβλιοθήκη του και πείραζε ό,τι έβρισκε μπροστά του. Σε ένα από τα πιο ψηλά ράφια έχουμε μια λεκανίτσα με νερό, για να τον πλένουμε όταν τον αλλάζουμε. Μέχρι τώρα δεν την έφτανε, αλλά σήμερα σήκωσε τα χέρια, την τράβηξε και χύθηκαν τα νερά κάτω. Ευτυχώς τον πρόλαβα και την άρπαξα πριν χυθούν πολλά και ο ίδιος δε βράχηκε, αλλά κάτι παραμύθια που έριξε κάτω μούλιασαν...

Τι να σας πω, όμως, δε μου κακοφαίνεται που κάνει σκανταλιές. Το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό. Ένα μωρό που τώρα εξερευνά τον κόσμο θα ήταν πολύ περίεργο αν καθόταν όλη μέρα φρόνιμο.

Για τη διατροφή, εμάς ο γιατρός είναι της φιλοσοφίας να μη βιαζόμαστε να δώσουμε απ' όλες τις τροφές στο παιδί, κι εγώ συμφωνώ μαζί του. Όταν ακούω γονείς να καυχώνται ότι το παιδί τους "τρώει τα πάντα" εκνευρίζομαι. Γιατί δηλαδή να είναι απαραιτήτως καλό το ότι ένα μωρό τρώει τα πάντα; Ανάμεσα σ' αυτά τα "πάντα" σίγουρα θα υπάρχουν και τροφές που δεν κάνουν καλό ή που είναι βλαβερές. Π.χ. η από πάνω μου έχει ένα κοριτσάκι ενάμιση μήνα μεγαλύτερο από τον Αντρέα και από πολύ μικρή της έδινε τα πάντα, σοκολατένια μπισκότα, πίτσα, κ.λπ. Ε όχι ρε παιδιά, δεν είναι σκυλί το παιδί, να του πετάς ό,τι βρίσκεις μπροστά σου για να κάθεται ήσυχο ή για να "μάθει να τρώει απ' όλα" ή για να το κάνεις χάζι που το καταβροχθίζει. Όσο για τη θεωρία ότι, όσο μεγαλύτερη ποικιλία δώσεις στο μωρό τόσο περισσότερα πράγματα θα μάθει να τρώει, δε νομίζω ότι ισχύει. Π.χ. η γραμματέας του σχολείου έμαθε το παιδί της στα σκουπίδια, φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμες, μπισκότα, κρουασάν, και διάφορα γλυκά, και τώρα που της είπε η γιατρός να του κάνει δίαιτα γιατί είναι χοντρός (αν και εμένα δε μου φάνηκε χοντρός, μάλλον κανονικό θα τον έλεγα) δεν μπορεί να φάει ένα κανονικό δεκατιανό, όπως αβγό ή τοστ.

Αναστασία, εγώ χτες του έδωσα πρώτη φορά ψάρι, αλλά δεν έφαγε καθόλου. Είχαμε ψαρόσουπα και του έκανα ξεχωριστή χορτόσουπα κι έβαλα ένα πολύ μικρό κομματάκι μπακαλιάρο μέσα, το οποίο το έκοψα σε τόσο μικρά κομματάκια που δεν ξεχώριζε καν! Αλλά δυστυχώς δεν έφαγε. Νόμισα ότι έφταιγε το ψάρι, αλλά και σήμερα που του έκανα μοσχάρι με μακαρονάκια και λαχανικά πάλι δεν έφαγε... Έβλεπε το κουτάλι και σφάλιζε το στόμα. Τελικά του έδωσα λίγο ψωμί σε μπουκίτσες και μετά έπαιρνα το φαγητό με το χέρι, του έλεγα "ψωμάκι" και το έτρωγε... Και πάλι, όμως, δεν το έφαγε όλο. Δεν ξέρω γιατί, ίσως περνάει τη φάση που δε θέλει να τον ταΐζουν, αλλά δεν μπορεί να φάει και μόνος του. Ίσως να έφταιγε που δύο μέρες δεν έφαγε μαζί μας στο τραπέζι, αλλά τον τάισα μετά στο σαλόνι, γιατί δε βόλεψε αλλιώς...

Α, από όσπρια έδωσα φακές, είχα κάνει φακές σούπα με λαχανικά (καρότο, κρεμμύδι) και έβρασα και μια μικρή πατάτα, και τα πάτησα μ' ένα πιρούνι. Τα έφαγε με αρκετή ευχαρίστηση μπορώ να πω. Έδωσα και λουβί (μαυρομάτικο φασόλι) φρέσκο, σαν φασολάκι, αλλά δεν τρελάθηκε.

Για να δούμε αύριο τι θα κάνει ο κυριούλης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααααα!!!!!!!!!

Καλό Σαββατοκυριακο!!!!!

Χρυσάνθη ακόμα ταλαιπωρήσε με ιλίγγους;;;

Εύχομαι να περάσουν γρήγορα!!!!

Γιωτάκι περαστικά σας!

Η μικρούλα τρελαίνεται για την όπισθεν ε;; :lol::lol::lol:

Συμπεθέρα το παζλ είναι σαν αφρολέξ....και έχω κανει μια τεράστια επιφάνεια στο σαλόνι, γύρω γύρω του έβαλα μαξιλάρια, πολυθρόνες, καλά όχι ότι δε βρίσκει να φύγει, αλλά τουλάχιστον δε χτυπάει πολύ εύκολα στο τσιμέντο, έκανε και τα πρώτα του βήματα εκεί, γιατί ήταν ελεύθερος. Μέσα στο πάρκο έκανε βηματάκια αλλά έπεφτε και εξω τον κρατάμε, τώρα εκεί τον αφήνω και αλωνίζει!

Άννα Μαρία και εγώ το ίδιο πιστεύω, δε κάνουν σκανταλιές εξερευνούν!

Τι να κανουν και όλη μέρα ήσυχα... γίνεται;;

Και ο δικός μου όσο βολικός είναι τοσο θηριάκι, θέλει να ψάχνει τα πάντα, να τα πιάνει, να σηκώνεται , ανακαλύπτει και ας τα κρύβω.....δε πειράζει χαλάλι του!!!

Ο Θάνος τρωει ψαράκι βεβαια αλεσμένο, ακόμα δε πολυτρώει κομμάτια και να σου πω την αλήθεια δε τον πιέζω!!!!!! Τι και αν φάει ένα μήνα αργότερα;;; όλα πια πρέπει να τα κάνουν γρήγορα, να περπατήσουν , να μιλήσουν, να φάνε μόνα τους....πολύ βιασύνη!!!!!!

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια μου!

χαθηκα, τι κανετε??? τα περισσοτερα μωρακια μας χρονισαν ε??? εμεις μεσα δεκεμβρη!

για πειτε τα νεα σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Σήμερα έφτιαξα μπιφτέκι στον Αντρέα για πρώτη φορά, αλλά όχι μόνο δεν το έφαγε, έκανε κι εμετό... Το πρωί έφαγε όοοοολο το αβγό του, μετά θήλασε 2-3 φορές, και το μεσημέρι τον έβαλα για φαγητό, έφαγε μια κουταλιά μακαρόνια, μια μπουκίτσα μπιφτέκι, και μετά έκανε εμετό. Μάλλον έβγαλε τις μύξες και τις βλέννες, γιατί πιο πολύ νερό είχε. Δεν πειράζει, φτάνει να του περάσει το συνάχι!

Γιωταμαρία μαζί σου! Κι εγώ δεν μπορώ αυτήν την καταπίεση, να φάνε μη αλεσμένα, να περπατήσουν, να μιλήσουν, λες και μπορείς να υποχρεώσεις ένα μωρό να τα κάνει όλα αυτά. Η γραμματέας του σχολείου (πάλι αυτή!) είναι έτσι, πιέζει πολύ το παιδί της, το οποίο για κακή του τύχη της βγήκε τεμπέλικο, κι αυτή λυσσάει.

"Πότε θα περπατήσει, πότε θα περπατήσει, ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ;;;;;;;;;;;;;;". Τις διάφορες τροφές άρχισε να του τις δίνει με διαφορά πολλών μηνών απ' τον Αντρέα, συνέχεια τον πιέζει να μάθει να κάνει πράγματα τα οποία είναι αδύνατον να κάνει (π.χ. να κάνει το σταυρό του!!!) και τώρα λέει ότι όταν περπατήσει, θα τον στείλει στον παιδικό σταθμό για να μάθει τάξη. Καμιά φορά θέλω να της πω "ζήσε κοπέλα μου το παρόν, κι άσε το τι θα γίνει στο μέλλον". Αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν μάθει να ζουν για το αύριο και ξεχνούν το σήμερα.

Λένα πού χάθηκες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία το κάθε μωρό έχει το ρυθμό του.

Ο δικός μου μπορεί να περπατήσει πιο αργά, ο δικός σου να μιλήσει πιο αργά (παραδείγματα γράφω....) και της άλλης να κόψει την πάνα πιο αργά!

Δε το καταλαβαίνω αυτό, διαγωνισμό κάνουμε;; Ή αν δεν τα κάνει όλα νωρίς δεν είναι έξυπνο;;

Εγώ δεν τον πιέζω, όταν δω ότι κάτι θέλει να το κάνει από μόνος του τότε τον βοηθάω ακόμη περισσότερο...

Είχε κάνει βηματάκια μέσα στο πάρκο αλλά δεν ήταν έτοιμος εκτός και μόνος του, τώρα που τον βλέπω ότι θέλει να προσπαθήσει του δημιουργησα ένα πιο κατάλληλο περιβάλλον, και ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ας περπατήσει!!!!

Και εγώ περπάτησα περίπου 15 μηνών τι έπαθα;;;

Ο γιος μου γιατί πρέπει να περπατήσει νωρίτερα;;

Και ναι για την ώρα του δίνω αλεσμένα, του δινω κανένα μπισκοτάκι, πατατούλα, ή όταν ζητάει κάτι εκείνος.

Κάνει μασητικές κινήσεις, αλλά το τοστ ακόμα δε μου το τρώει....υπομονή λοιπόν και κάποια στιγμή θα το φάει.

Και η γραμματέας που λες το αντίθετο θα καταφέρει με τόση πίεση, αν δεν είναι στο παιδί....τι θα κάνει;; Νομίζω είναι καθαρά εγωιστικό αυτό που κάνει και ψωνίστικο, το κάνει για να δείχνεται ....

Λενακι που χάθηκεςςςςςςςςςς βρε;;;;;;;

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...