Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ 6ου-7ου-8ου '12 ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΑΝΩ ΚΑΤΩ!ν10


Recommended Posts

Aνθη δεν θυμασαι καλα...ο δικος μου την τελευταια εβδομαδα κοιμηθηκε βραδυ,με ξυπνημα μονο 1 ή 2 φορες για φαι!

Τοσο καιρο ξενυχτουσαμε.Φταινε και τα πονακια σαφως.

Το ινφακολικ υποτιθεται πως πρεπει νε το δινεις πριν καθε γευμα.Αλλα ετσι συχνα που τρωνε τοσο μικρα δεν γθνεται αυτο.Η δικη μας παιδιατρος μου ειχε πει πρωι μεσημερι βραδυ πριν το θηλασμο να του δινω 2 φορες το δοσομετρητη που εχει μεσα.1μλ δηλ.αν θυμαμαι καλα.Βεβαια τα αποτελεσματα φαινονται απο 5 μερες και μετα,οχι οτι δεν κανει δουλιτσα και απο την αρχη.Αλλα δεν ειναι σιγουρο πως εχει αποτελεσμα σε ολα τα μωρακια.

Μπραβο για το γαλατακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα κοριτσακια μου!

ειμαι μονη με τη μπεμπουλα,ο τονι στις κουνιες με τη γιαγια του κ μια φιλη της.ευτυχως που μενω κ λιγο μονη καποια απογευματα γιατι αλλιως ο κυριος βλεπει μικυ μαους κ δε με αφηνει να μπω βεβαια δε πολυπρολαβαινω.

γενικα καλα ειμαστε,εχει λιγους κολικους η μπεμπα κ λεω να παρω κ εγω το ινφακολικ.

νανσυ μου με ρωτησες αν αντεχω..ωρες ωρες μου σπανε κ εμενα τα νευρα,ας πουμε δε συγχρονιζονται στον υπνο ρε κοριτσια,βεβαια δε μπορω να κανω κατι αλλα οταν συμβαινει αυτο μου τη δινει.αυτο κυριως το μεσημερι.ενταξει το βραδυ ο τονι κοιμαται περιπου12 κ ξυπναει 10 το πρωι,η μπεμπα αναλογα,αλλες φορες 1.30 αλλες 3.30 κ κουτουλαω.τι να πει κ ο αντρας μου που παει δουλεια.παντως ειναι κουραση,τωρα καταλαβαινω ποσο πιο ανεξαρτητη εισαι στην ηλικια που ειναι ο γιος μου.υπομονη..θα μεγαλωσουν.

χθες ο αντρας μου μου εφερε ενα τελειο ρολοι δωρο για τη γεννα. :D;)

α μπεμπουλα κ νανσουλι ειχα παρει το χαπι για να κοψω το γαλα στον αντωνη κ θυμαμαι μου ειχε φερει πολυ ζαλαδα κ ταση για εμετο.ημουν χαλια.τωρα αν θελησω να το κοψω θα το κανω μονη μαλλον.

ελενακι κ εμενα μου αρεσει πολυ το εβελινα.

κατερινα μου οντως μοιαζετε πολυ με τον κωστα σου!ο μπεμπης σου κουκλακι κ θρεμενος,φτου φτου!!

χριστινα μου κ εγω ειχα καφε σε ολες μου τις εγκυμοσυνες στην εβδομαδα που εισαι,μην ανησυχεις καθολου!

κοριτσια σας αφηνω να την πλυνω γιατι εκανε πολλα κακακια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aνθη δεν θυμασαι καλα...ο δικος μου την τελευταια εβδομαδα κοιμηθηκε βραδυ,με ξυπνημα μονο 1 ή 2 φορες για φαι!

Τοσο καιρο ξενυχτουσαμε.Φταινε και τα πονακια σαφως.

Το ινφακολικ υποτιθεται πως πρεπει νε το δινεις πριν καθε γευμα.Αλλα ετσι συχνα που τρωνε τοσο μικρα δεν γθνεται αυτο.Η δικη μας παιδιατρος μου ειχε πει πρωι μεσημερι βραδυ πριν το θηλασμο να του δινω 2 φορες το δοσομετρητη που εχει μεσα.1μλ δηλ.αν θυμαμαι καλα.Βεβαια τα αποτελεσματα φαινονται απο 5 μερες και μετα,οχι οτι δεν κανει δουλιτσα και απο την αρχη.Αλλα δεν ειναι σιγουρο πως εχει αποτελεσμα σε ολα τα μωρακια.

Μπραβο για το γαλατακι!!

Α..τόσο καλά ε;; Τελικά δεν είμαι η μόνη. Είχετε κι εσείς μαραθώνιους θηλασμούς;; Αν ναι πόσο κρατούσαν;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαραθωνιοτατους!Αλλα δεν μετραγα.παντως στην ουσια ολη μερα στηθος με λιγα διαλειμματακια,που ετρεχα να προλαβω ή να φαω,ή να πλυθω,ή να κοιμηθω!Επρεπε να διαλεξω!

Το θεμα ειναι οτι τοτε σε οποιον και να τον εδινα να το κρατησει για να φαω κατι,δεν μπορουσαν να κανουν και πολλα γιατι ο μικρος ηθελε βυζι.Περιμενω το επομενο αλματακι αναπτυξης για να θυμηθουμε αυτες τις καλες στιγμες.Που νομιζω πως εχει ξεκινησει...

Υπομονη γλυκουλα...Ποτε σαραντιζετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσια!

έλενα εβελινα ασυζητητει!πολυ ωραιο το ονομα!τελικα παραγγειλα το θηλαστρο ameda elite.απλα τέλειο!σε χρονο 0 βγαινει γαλα!ειμαι κατενθουσιασμενη γιατι ξενυχτουσα τη νυχτα οχι από τη μπεμπα αλλα για να βγαλω γαλα!

αυριο παμε για δευτερη φορα για εμβολιο!ειχαμε κανει δυο και αυριο τα δυο επόμενα!και μεταααααααααααααααα.....φευγουμε για σερρες, οπου μενει για ενα μηνα ακομη ο δαρφουλης μου και σαββατο γυρναμε θεσσαλονικη γιατι ειμαστε καλεσμενοι σενα γαμο!θα γυρισουμε στη βαση μας την κυριακη!!!!!!!!!!

εμεις κατα 90% ρεβομαστε!αλλα την εχω βαλει για υπνο και χωρις να ρεθτει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες γειά σας!Μιλάμε πρέπει να περνάμε μεγάλη αλματάρα και απ΄οτι θυμάμαι την 5η εβδομάδα όντως συμβαίνει.Μέχρι τώρα έπινε 120 μλ και τώρα θέλει 150-180 και δεν κοιμάται καθόλου κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά ευτυχώς κοιμάται 10το βράδυ με 10 το πρωι με 2 διαλειμματα για φαγητό. Εντωμεταξύ μέχρι σήμερα ήμουν πιο χαλαρή με τις αντλήσεις αλλά τώρα πρέπει να επιταχύνω γιατί ταυτόχρονα φτιάχνω και τράπεζα στην κατάψυξη και τα πράγματα δυσκολεύουν! Κικίτσα, το νοίκιασες απο κει που σου είπα?Δεν είναι φοβερό?

Έλενα και μένα το Εβελίνα μου αρέσει τρελλά, μακάρι να έβγαινε και απο το Παρασκευή που μάλλον θα την βγάλουμε εμείς.Αν και δεν είναι σίγουρο ακόμα...

Ανθή εμένα η παιδίατρος μου είπε να της δίνω σε κάθε γεύμα και μέχρι 3 μηνών άπαξ και τις άρχισα. Στις οδηγίες λέει πως να τις δίνεις, αυτά που σου είπε και η Λία.

Εγω πότε θα πάω κομμωτήριο, οέο? :twisted:

Αύριο ξεκινάει και μαθήματα ο άντρας μου και μερικά θα τα κάνει και σπίτι αν τα καταφέρει με την μπέμπα (αν δεν ωρυεται δηλαδή :( )

Το Σάββατο θα την πάμε σε ένα μοναστήρι για τον σαραντισμό!

Κατερίνα με εκείνο το θέμα με τη δουλειά τί έγινε?Ελπίζω να μας πεις σύντομα ευχάριστα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gioupiiii egina anthrwpos!! Nai piga sto kommwtirio...kai me elouse kai me kourepse kai mou ta isiwse...ti wraia aisthisi!!

Lia den problepete gia deutero auti ti stigmi! :lol: Alla kai na ithela, simera exei upiresia o suziks nusta kai den einai efukto! :lol:

Anthouli mprabo gia to galataki!! polu kali posotita! Egw toso ebgala mono twra teleutaia pou exei auksithei ligo to gala, esu apo toso nwris, mprabo!! To infakolic egw tis to arxisa xtes kai tis dinw mono se 2 geumata, apogeuma kai bradu. Oxi giati mou to eipe kaneis...alla giati den exoume idiaitero problima tin imera kai tin paleuoume...to bradu gia na koimatai kalitera epidi ksupnouse apo ta aeria. Oso gia ton upno, pisteuw oti einai nwris akoma gia na anisixeis gia auto...emena akoma polles fores kanei 2wro upno to bradu. Apla epidi les oti kathete polu wra sto stithos, mipws den pinei alla pipilaei?? Exeis dokimasei estw kai to bradu na tis dwseis pipila?? To infakolic exei odigies mesa, prin apo kathe geuma dineis .05 ml to opoio dixnei kai panw sti sirigoula pou exei mesa poso einai. Den to bazw stagona stagona, apla to bazw siga siga...alla pali mou ftinei to miso :lol:

wx paw giati akousa ena polu zoumero prrrrrrrrrrrr! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω πόσα γράψατε πάλι έχω 3 σελίδες να διαβάσω :lol:

Εγώ φυσιολογικό ορό βάζω κάθε μέρα από μία σταγόνα σε κάθε ρουθούνι. Δεν παθαίνει τίποτα ούτε πνίγεται. Παλιά μου γκρίνιαζε όταν του έβαζα τώρα το έχει συνηθίσει.

Εγώ το ξαπλωτό το έχω μόνιμο πια. Μόνο έτσι βολεύομαι και δυσκολεύομαι όταν έξω δεν μπορώ να θηλάσω ξαπλωτή. Τι να πεις? Τεμπέλα μάνα :lol::lol:

Μαράκι ναι λόγω ζέστης μας είπε να το καθηστερήσουμε. Αλλά τώρα το έχουμε παρακαθυστερήσει το εμβόλιο γιατί έχει πάθει ψύχωση ο δικός μου ότι θα πάθει κάτι το μωρό με όλα αυτά που διαβάζει στο ιντερνετ ότι μπορεί να προκαλέσει μέχρι και αλλεργια.

Χριστινάκι-χτινακι τέλεια η φωτογραφία που έβαλες. Κι εγώ δεν νομίζω ότι είναι κάτι κακό. Κακώς αναστατώνεσαι αν και λογικό.

Κι εγώ τον έβρισκα παλιά διαγώνια αλλά τώρα που του έχω βάλει γύρω γύρω κουβέρτες τυλιγμένες αισθάνεται ότι έχει εμπόδια μάλλον και δεν γυρίζει.

Ανθή κι εγώ δεν μετρούσα ποτέ πόσο θηλάζει και επειδή θήλαζα ξάπλα άνοιγα και την τηλεόραση και περνούσε η ώρα χωρίς να το καταλάβω. Καμιά φορά με ψιλοέπερνε και ο ύπνος.

Έλενα εμένα έχει δάκρυα. Ανθή εσένα είναι νωρίς ακόμα για να έχει δάκρυα.

Εμείς σήμερα βγήκαμε για πρώτη φορά μόνη μας βόλτα με το αυτοκίνητο. Τον έβαλα στο μπροστινό κάθισμα και απενεργοποίησα τον αερόσακο. Στην αρχή έκλαψε αλλά μόλις ξεκίνησα λες και είχε διακόπτη και τον έκλεισα σταμάτησε αμέσως το κλάμα και κοιμήθηκε.

Μια χαρά περάσαμε πήγαμε σε μία φίλη μας που είναι 40 μέρες πιο νέα από εμάς. :D

Είμαι όμως λίγο σκατά ψυχολογικά γιατί με έχει αγχώσει πολύ ο άντρας μου με τις παρενέργειες που μου λέει ότι έχει το εμβόλιο που θα κάνουμε. Ρε κορίτσια εσείς που κάνατε τα εμβόλια είχατε τίποτα εκπλήξεις? Πυρετό? Να μην έχει διάθεση για φαγητό, υπνηλία κλπ κλπ? Έχουμε αργήσει πολύ να το κάνουμε το εμβόλιο και αγχώνομαι και γι'αυτό. Επίσης, ποιο εμβόλιο κάνατε εσείς? Πως λέγεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια,δευτερη ημερα δουλειας κ αρχιζω λιγο να τα παιζω.σηκωνομαι το πρωι,παω τον μπεμπη στην μαμα μου που ειναι απο εδω 15 λεπτα κ μετα δουλεια.σχολαω 3 ξαναπαω στν μαμα μου κλπ.σημερα πηγα κ σουπερ,ηρθα σπιτι κ μαγειρεψα κ εβαλα πλυντηριο.χτες βραδυ 11 η ωρα σφουγγαριζα το απιτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλ σταυρουλα δε θελει να κανετε κανενα εμβολιο γενικα;εμενα που ηταν γενικα αλεργικος ο τονι δεν επαθε ποτε τιποτα.τωρα τι να πω,τυχαινει κιολας αλλα απο φιλες μου ας πουμε με παιδακια δεν επαθε κανενα τιποτα παρα μονο τα συμπτωματα που λες.δηλ πυρετο,υπνηλια κτλ.

εμενα κοιμαται σημερα απο 5.30 το απογευμα τη ξυπνησα 8.30 κ θηλασε καποιες φορες αλλα νυσταζει.μας βλεπω να κοιμομαστε στις 3 παλι.κ την εκανα κ μπανιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Entaksei tin allaksa, efage ligo akoma kai kserathike...makari na koimithei kanena 6wro opws xtes.

Ariadni toso polu koimatai kiolas???? Kala esu prepei na eisai aptis polu tuxeres....12wro den exw ksanakousei...akoma kai me 2 dialleimata polu kala einai.

Re koritsia einai toso kalo auto to thilastro?? Kai apo pou to noikiazetai? Egw as poume edw pou tha to brw? Kiki esu pio eixes prin? Egw exw to mini electric tis medella. Simera ebgala 120 ml apto ena pou eixa afisei na gemisei alla eniwtha oti exei mesa allo toso kai den ebgaine allo.

Stauroula min agxwnesai ola ta paidakia auto to embolio kanoun...emena ligo puretoule mexri 37.7 ekane. Kai oxi oli mera...meta apo ena 8wro ksekinise kai kratise liges wres...egw eixa agxwthei pio polu min anebei to bradu alla telika itan mia xara. Kalutera tha itan na pate na to kanete prwi prwi pou na exei xrono na kanei pureto mes ti mera kai na ton rikseis pou etsi na min kanei to bradu.

Pws to lene de thumamai alla an thes to koitazw aurio na sou pw. A nai kai logiko einai me ton pureto na exei kai upnilia.

A Bikaki wraio dwraki sou ekane o antras sou!!

Diladi den einai fusiologiko na klaiei xwris dakrua?? Bebaia h alitheia einai oti den exei sparaksei sto klama kamia fora...to klama tis einai pseutoklama kai pernaei grigora...tha rwtisw tin paidiatro!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά Άννα και γω που έχω άδεια ανατροφής και δεν δουλεύω, το βράδυ κάνω σίδερο,σφουγγάρισμα κλπ.

Έλενα κοιμάται στις 10 περίπου, στις 12μιση της δίνω γάλα κοιμισμένη( για να μην ξυπνήσει το βράδυ)και ξυπνάει κατα τις 6μιση (αυτό το γεύμα το δίνει ο άντρας μου), τρώει και μετά ξανακοιμάται μεχρι 9μιση-10 περίπου.Είμαι τυχερή λες? Σκέψου όμως ότι μετά δεν κλείνει μάτι και κάποια στιγμή έχει πολύ έντονη γκρίνια!!Τί να κάνω λέτε?Να την απασχολώ για να μην κοιμάται το πρωί?Το απόγευμα πάντως που κορυφώνεται η γκρίναι(και δεν είναι πόνοι, είμαι σίγουρη)δεν μπορούμε να πάμε πουθενά.Αυτό έχει γίνει τις τελευταίες 3 μέρες γι αυτό είπα για άλμα ανάπτυξης!

Εσάς με τί συχνότητα κοιμούνται?Και πόσες ώρες?

Έλενα σου είχα βάλει το site που το νοίκιασα. http://www.thilastra.gr/

Το συγκεκριμένο θήλαστρο είναι τόσο καλό γιατί προορίζεται για αποκλειστική χρήση, δηλαδη για κάλυψη όλων των γευμάτων ημερησίως.

Α!Σταυρούλα για διαφώτισέ με, επιτρέπεται το κάθισμα μπροστά?Γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστεί να τα ξιδέψω και δεν ξέρω τί θα κάνω.Ως μόνη λύση είχα σκεφτεί να είναι ώρα που σίγουρα κοιμάται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

ναι το καθισμα επιτρεπεται μπροστα αρκει να ειναι κλειστος ο αεροσακος!

έλενα ειναι πραγματι πολυ καολο το συγκεκριμενο θηλαστρο!μεχρι πριν προσπαθουσα με αυτο που εχεις και συ και εκανα κανα 20 λεπτο να βγαλω 50-60 ml. τωρα μεσα σε 3 λεπτα κυριολεκτικα βγαζω 80 ml. ειναι ομως μονο για ενοικιαση!

αριαδνη στο σαιτ που μου χες στειλει εχουν εξαντληθει!οποτε εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα αρκετες εταιρειες!τελικα το πραγγειλα απο μια εταιρεια που μας προτεινε και η μαια που μας ειχε κανει τα μαθηματα ανωδινου τοκετου και μοτ το στειλαν την ιδια μερα!

ελενα αν θες κι αλλες πληροφοριες πες μου, μη ζαλιζουμε και τα αλλα κοριτσιασ!

εμενα το βαλεριακι δεν μου εκανε καθολου πυρετο στα πρωτα εμβολια ουτε κανενα αλλο συμπτωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia...egw pali xtes den polukoimithika...ksupnise h mpempa kata tis 1:20 kai emeine ksupnia kai den koimotan me tipota mexri tis 3:30 :shock:

Nai to thilastro me endiaferei giati na kai xtes pou afisa to ena stithos na gemisei...kai to eniwtha tooooso baru kai gemato...den mporesa na bgalw panw apo 40ml enw sunithos tha ebgaza toulaxiston 120. De kserw giati.

Kikitsa an sou einai eukolo steile mou plirofories gia na dw pws tha to noikiasw kai egw. To thelw gia kanena mina twra pou kanw kai tin trapeza galaktos.

Ariadni me toses wres pou koimatai pws na koimithei ti mera??

Emena koimatai to bradu sunithws gurw stis 11-4 kai meta 4:30 - 7:30 kai meta mexri tis 12 to mesimeri ante na parei kanena duo upnous sto relax 1-2 wres sunolo. Meta tis 12 to mesimeri den tin afinw na koimithei, tin apasxolw gia na koimithei to mesimera 3-6 sunithws....meta pali tin apasxolo mexri tin wra tou mpaniou kata tis 8-9 alla mporei pali na parei enan upnako sto relax kamia wra.

meta to mpanio trwei kai menei kamia duo wres ksupnia kai meta koimatai. Emena me boleuei etsi spastos o upnos tis gia na kanw diafora mes ti mera. Isws giauto gkriniazei h dikia sou. Afou einai toses wres ksupnia barietai h mporei na pianetai...thelei ligi ksekourasi kai mes ti mera.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααα κοριτσομανούλες.

Και η υστερία συνεχίζεται και σήμερα. Μου τα έχει πρήξει ο άντρας με το εμβόλιο. :evil::evil:

Αριάδνη αν έχει το αυτοκίνητό σου σύστημα που απενεργοποιεί τον μπροστινό και πλαινό αερόσακο μπορείς να βάλεις μπροστά το κάθισμα. Δεν χρειάζεται να ταξιδέψεις σε ώρα που θα κοιμάται γιατί ότι ώρα και να είναι μόλις την βάλεις στο αυτοκίνητο θα κοιμηθεί αλλά και να μην κοιμηθεί θα είναι σίγουρα ήσυχη γιατί ο θόρυβος και το κούνημα του αυτοκινήτου τα ηρεμεί. Χτες όταν ξεκίνησα έκλαιγε πολύ ο μικρός και μόλις έβαλα μπρος να φύγουμε με το αυτοκίνητο σταμάτησε.

Βικάκι ναι όλα τα φοβάται γιατί λέει αφού δεν έχει τίποτα το παιδί μου γιατί να πάω να του βάλω τον ιό μέσα του με την ελάχιστη έστω πιθανότητα να του κάνω κακό? :roll:

Άστα δεν βγάζεις άκρη.

Έλενα πολύ καλά κοιμάται τότε η μικρή σου. Γι'αυτό δεν κοιμάται σερί το βράδυ γιατί κοιμάται και μέσα στη μέρα. Εμένα μέσα στη μέρα το πολύ να κοιμηθούμε 2 ώρες σύνολο σπαστό. Άλλες φορές 10 λεπτά άλλες ένα τέταρτο άλλες μία ώρα και πάει λέγοντας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσαρες μου..

σημερα δεν εχω κοιμηθει καθολου..τελειωσε εντελωσ το γαλα μου κ τωρα δινω ξενο κ το βραδυ..κοιμηθηκαν διαφορετικες ωρες με αποτελεσμα ολο το βραδυ να μαι ξυπνια μια το ενα μια το αλλο..η σαντυ κοιμηθηκε στισ 12 το αλλο στις 1,30 κ το αλλο ουτε που θυμαμαι :lol::lol: για το μονο που μαι σιγουρη ειναι οτξυπνησε η μπεμπα στισ 6 κ κοιμηθηκε στισ 8,30 που πλεον ειχα σηκωθει μπας κ ξυπνησει νωριτερα η σαντυ κ μπουμε σε κανενα προγραμμα..εβαλα σκουπα η ακαρδη μανα αλλα αυτη ακομα στο κρεβατι ειναι...

α!κ κατι αλλο μωλισ κοιμηθηκε η σαντυ κ υπηρχε λιγο κενο εγινε :ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty:!!δεν ειδατε τα πυροτεχνηματα..αλλα οπως κ στην σαντυ η πρωτη φορα ηταν καπως..λες κ ειχα γεννησει φυσιολογικα!!στενη ευβοιας!!!κ δεν το απολαυσα καθολου!!ε!με τοσουσ μηνες αποχη τι περιμενεις!!!

αννα μου ειναι πολυ δυσκολο να δουλευεις με τοσο μικρο μωρο!!αλλα πιστεψε με εισαι τυχερη που στο κραταει η μανα σου κ τα λεφτα πανε ολα σπιτι σου..υπομονη θα μπεις σε μια σειρα κ θα την συνηθισεισ την κουραση...

εγω παντως κ να θελα με τρια παιδια να δουλευα δεν θα μπορουσα..βεβαια εαν επαιρνα ενα καλο μισθο κ μου κραταγε η μανα μου τα παιδια(εδω γελαμε)κατι θα εκανα κ θα τα καταφερνα πιστευω κ εγω..

ρε κοριτσια εμενα ακομα μου κοιμουνται ολη μερα!βεβαια χαιρομαι δεν λεω.στην σαντυ δεν το ειχα ποτε αυτο!απο την πρωτη μερα στο σπιτι ηταν απειρες ωρεσ ξυπνια απλα δεν με ειχε ξενυχτησει ποτε ετρωγε κ κοιμωταν στο καπακι..η μπεμπα ομως τωρα αργει να κοιμηθει το βραδυ..καλα ο γιος μου ειναι επιπλο :lol::lol::lol:

εστε δεν ειναι υποχρεωτικα τα εμβολια;;;κ εμενα τον πιανουν κατα καιρους κατι τετοιες βλακειες αλλα οταν ερχεται η παιδιατρος δεν λεει τιποτα :lol::lol:

απο την μια σας ακουω για θηλασμους κ στεναχωριεμαι που δεν το παλεψα κ παρεδωσα τα οπλα αλλα απο την αλλη δεν μου αρεσε ετσι πως ηταν η ψυχολογια μου..τουλαχιστον θηλασα σαραντα μερες..κατι ειναι κ αυτο..

παω για σφουγγαρισμα!!κ εχω τα απειρα μωρουδιακα να σιδερωσω!!!κ με τη σαντυ που καθεται κ αυτη στα ριλαξ ολη την ωρα αλλαζω σεντονια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera kouklitses mou

anthi einai nwris akoma na mpei se programma siga siga tha kaliterepsei min anxwnese...

nansy mpravo xthes eida kati purotexnimata alla den kserw ama itan ta dika sou....

este emena pureto ekane mexri 37.3 den tou edwsa tpt k epese... egw to ekana apogeuma k fovomoun min anevasei pureto to vradi alla tpt tin alli mera anevase ligaki mono...

pes tou oti mporei na tou vazoun ligo apo ton io twra alla den periptwsi pou to peritrugirisei o ios meta den tha arrwstisei.. k tha einai xeirotero meta....

an k na sou pw tin alitheia k o mpampas mou itan etsi k polla embolia den ta exw kanei egw k den thimamai pote na exw arrwstisei varia se nosokomeio nosileia na fantassteis ekana twra me tin genna prwti fora k kana duo fores pou eixa paei se giatro mia pou ragisa ena xeri k mia me anemoblogia...

aaa este esu eixes pei oti se ponaei olo to swma? an nai mallon einai pou thilazeis ksaplwti edw k duo meres pou thilazoume etsi me exei tsakisei ponaw olokliri....

simera exw ta geneflia mou megalwsa k egw alla den sas lew ilikia tha me vrizete....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρονια πολλα μαξιμακι νατα εκατοστησεις!!!παντα ευτυχισμενη να σαι με υγεια :ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty:

αρα κερνας σημερα!!κοριτσια εχουμε παρτυ παλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsakia mou sas eyxaristw polu gia tis apantiseis shmera entaksei eimai pio xalari...me voithisate pantws kai psilohremisa :D:D kserw oti den prepie na agxwnomai genika alla mporeite na me katalavete...den mporw na to elegxw panta...eyxaristw pantws pou mpainete ston kopo na mouapantisete!naste kala filakia kai sta zoumpourloudika sas

p.s.xronia polla maximakiiii!!na ta ekatostiseis kai na xairese thn oikogeneia sou!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναταλάκι χρόνια σου πολλά!!!!Να τα εκατοστήσεις και ο,τι επιθυμείς!!!! @};- Πές μας να μας πληγώσεις πόσο γίνεσαι!!

Χτινάκι να προσέχεις τον εαυτό σου και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!!!

Σταυρούλα τελικά το έψαξα και έχεις δίκιο με το μπροστινό κάθισμα!!Θα δω αν απενεργοποιείται ο αερόσακος και πώς.Αλλιώς θα πάρω εκεινον τον ειδικό καθρέφτη. Σε καμια 10 μέρες θα πάμε με τον άντρα μου Πάτρα αλλά αυτός δεν μπορει να κάτσει παρα μόνο σκ και γω θέλω να κάτσω περισσότερο.Θα μου αφήσει το αυτοκίνητο και μετά δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω να ξαναέρχεται με λεωφορείο για να μας πάρει και επιπλέον δεν ξέρω πόσο θα αντέξω να κάτσω, οπότε θέλω να είμαι ανεξάρτητη. Το ταξίδι είναι 2 ω΄ρες παρα ένα τέταρτο.Για να δούμε...

Ελενα πιστεύω θα σου πει η κικίτσα μιας και λεει ότι απο κει που το νοικιασα εξαντλήθηκε!

Νανσουλίνι, και γω με την στενή έννοια του όρου δεν θηλάζω, ασχετα αν δίνω μητρικό.Και να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ποσο θα το τραβήξω γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρο το "αρμεγμα" γι αυτό και προσπαθυώ απο τώρα να φτιάξω τράπεζα.Πάντως μην στενοχωριέσαι, προς Θεου!

Εγω βρε κορίτσια είμαι λίγο στενοχωρημένη, θα σας γράψω στην ομάδα.

Και γω θέλω να την μάθω να κοιμάται το μεσημέρι.Ισως βέβαια κάνω το λάθος και συγκρίνω με κάποιες που τα μωράκια είναι μεγαλύτερα. Θα δουμε, σιγα-σιγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Ναταλια να σε χαιρομαστε!!!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Ποσο γινεσαι? 22 ??????

Χριστινακι πολλα φιλια!Περιμενουμε τα νεα σου απο το μπεμπε!Ολα καλα ;)

Νανσυ εγω δεν ειδα τα πυροτεχνηματα αλλα ακουγα μπαμ μπουμ ,νομιζα πως ηταν οι πορδες του μπεμπη!!

Αντε καλο''ταξιδη''........... ;);););););)

Το Μαρακι Δελφινακι που ειναι??????

Το Μαρακι (γιωργος)?????

Που ειστε κοριτσια???ΕΕΕΕΕΕ??!!!!

Εγω εχω τα χαλια μου.Εχει πρηστει το μαγουλο μου ξαφνικα και ειμαι πολυ αστεια,αλλα ποναω και καργα!!!

Το θεμα ειναι πως λογω θηλασμου μπορω να παρω μονο ντεπον και παναντολ(οχι το εξτρα,εχει καφεινη)

Παιρνω ντεπον αναβραζον αλλα δεν με πιανει και φανταζεστε τι πονο κανει εκει πισω ε???

Μου χωσε και μια κουτουλια ακριβως στο σημειο χτες ο μικρος και με αποτελειωσε.

Αρχισε μου φαινεται το αλματακι,ειναι πολυ μίρλας.Και το κακο ειναι πως ετσι που ειμαι δεν μπορω να κανω πολλα στο σπιτι και να φροντισω τον μικρο οπως πρεπει.Υπομονη.Η μαγικη λεξη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου

Γυρισα κ γω..βαφτισε ο αδερφος μου το μωρακι του κ ηταν πολυ ωραια...αντε κ γω σενα μηνα παιρνω σειρα κ θα βαφτισω το αγορακι μου..δεν το πιστευω...ηρθαν τα προσκλητηρια ευτυχως οπως τα ειχα παραγγειλει..ηρθαν κ τα μπρελοκ κ περιμενω απο βδομαδα τις κορδελες κ τις χαντρες για να φτιαξω τις μπομπονιερες..100 παρακαλω..ελπιζω να προλαβω...τωρα ψαχνομαι για το γλυκακι της βαφτισης..θελω να βρω το μπισκοτο σε διαφορα σχεδια με την ζαχαροπαστα..εχω επικοινωνησει με καποια ζαχοροπλαστεια κ περιμενω τιμουλες..ειπα να μην βαλω το κλασικο το παστακι..δεν ξερω εσεις τι λετε καμμια ιδεα????

Ναταλακι μου να εισαι παντα γερη να χαιρεσαι την οικογενεια σου....πολυχρονη...

Κατερινακι πολυ ομορφες οι φωτο σου μοιαζει το αντρακι σου....

Αριαδνη μου κ μενα ο μικρος δεν κοιμαται στην διαρκεια της μερας...συνολο μιαμιση ωρα..κ με κουραζει πολυ...κ το βραδυ το πιο πολυ που κοιμαται ειναι 5 ωρο...απο βδομαδα μαλλον ξεκιναει η μικρη παιδικο κ ισως τα πραγματα να ειναι λιγο καλυτερα...

Νανσουλα μην στεναχωριεσαι καθολου για τον θηλασμο..πολυ καλα εκανες..ετσι κ τα μωρακια σου θα ειναι ηρεμα..κ οχι νευρικα...η λαμψη απο τα πυροτεχνηματα μεχρι εδω εφτασε καλε....!!!!!!!!!!!!!! 8-}8-}8-}

Χριστινακι ολα καλα θα πανε μην στεναχωριεσαι καθολου...θα δεις..κ σε λιγους μηνες θα κρατας το νινακι σου αγκαλιτσα.

Σταυρουλα τι τον επιασε καλε τον αντρα σου με τα εμβολια...να τα κανετε καλο κανουν κακο δεν κανουν..κ αμα πιασει καμμια χειροτερη αρρωστια ..χτυπα ξυλο πουλεει ο λογος...ναι μπεταβαν λεγεται..κ εμεις την αλλη βδομαδα θα παμε για το δευτερο...

Ελενα μου εσενα μαλλον γιαυτο δεν σου κοιμαται το βραδυ γιατι κοιμαται στην διαρκεια της μερας..εμενα που να κοιμηθει 2ωρο στη διαρκεια της μερας με τιποτα.κ το βραδυ 5ωρο το πολυ...

Λιακι περαστικουλια ρε συ κ σενα ολα μαζι σου επεσαν αλματακι....δοντια ασ τα να πανε...θα περασει...αχ αυτη η μαγικη λεξη.....υπομονη.....

γκρινιαζουμε θα επανελθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια κοριτσακια μου. Δυσκολο πραγμα να εισαι συζυγος στρατηγου :lol::lol::lol::lol::lol: .... Εχθες παλι ειχε νυχτερινη, αυριο εχει υπηρεσια, ολο μονη ειμαι ρε γμτ.

Πηρα τηλεφωνο τον παπα της ενοριας και κανονισα να παω την Παρασκευη το πρωι να παρουμε την ευχουλα μας που σαραντηζουμε :D:D:D:D . Το απογευμα της ΠΑρασκευης θα παμε και στον παιδιατρο να δουμε ποσο μεγαλωσε η νεραιδουλα μου και εχω μια γλυκια αγωνια :):):) Εχω κανει και μια λιστα με ερωτησεις :shock::shock::shock::shock::shock:

Σε 10 μερες παντρευεται η κολλητη μου απο 4 χρονων κανουμε παρεα, σαν αδερφες ειμαστε, στη βεροια και αυτη μας παντρεψε και βαφτισε και τον πριγκιπα. Θα φυγουμε για βεροια και θα κατσουμε και λιγες μερες για να ξελαμπικαρω και εγω, να δω και καμια φιλι, να δεχτω και καποιους συγγενεις για το μωρο. Αλλα περισσοτερο ειμαι χαρουμενη γιατι επιτελους θα δω το παλικαρακι μου [smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif] μου εχει λειψει τοσο μα τοσο πολυ το γιαβρι μου....

Ελενα κομμωτηριο διαβασα ε??? Ερε μεγαλεια!!!! Η δικια μου βγαζει δακρυα οταν κλαιει αλλα το ενα ματακι μαλλον εχει φραγμενο πορο και τσιμπλιαζει αρκετα ρε γμτ και της το καθαριζω με φυσιολογικο ορο και γαζουλα καθε μερα. Τι δουλεια ειπαμε κανει ο αντρας σου και εχει υπηρεσιες?????

Ανθη εμενα ετσι ηταν ο γιος μου. Δραμα η κατασταση :o:o:o:o . Υπομονη θελει.... Μπραβο για το γαλατακι τα καταφερες :):):):):) Οι θηλασμοι στον γιο μπορει να κρατουσαν 10-12 τη μερα, δηλαδη σε καθε γευμα περιπου 1 ωρα :shock::shock::shock::shock: Σε απλα ελληνικα ολη μερα με τα μεμεδακια εξω την εβγαζα και δεν μπορουσα να παω πουθενα το πρωτο 6μηνο....

Βικακι με γεια το ρολοι!!! Μπραβο στον αντρουλη σου για τη χειρονομια, καλοφορετο ;);););)

Κικιτσα καλα να περασετε :):)

Εστε τον αντρα σου τον καταλαβαινω για την "παρανοια" που τον εχει πιασει γιατι το ιδιο ειχα παθει και εγω στον γιο μου. Διαβαζα διαβαζα στο ιντερνετ και δεν ηθελα να κανω εμβολια!!!! Να του εξηγησεις οτι η δοση του ιου που βαζουν στον οργανισμο ειναι πολυ μικρη, ισα ισα για να παθει ανοσια και οτι αν δεν κανει τα εμβολια κινδυνευει περισσοτερο ενα μωρακι απο αν νοσησει απο το αν δεν τα κανει καθολου,μιας και ο οργανισμος θα ειναι παρθενος και θα δεχτει πιο βαρια το χτυπημα του ιου. Οσο για παρενεργειες εμενα ο δικος μου περα απο δεκατακια γενικα δεν εκανε παρενεργειες, να μη φοβασαι γιαι ακομη και να κανεις ολα κρατανε λιγες ωρες και ειναι ηπιες :):):)

Νανσουλα αναστεναξαν οι σομιεδες διαβαζω ε :ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG:<a href=http://mammyland.com/uploads/emoticons/default_77.gif' alt='^:)^'> <a href=http://mammyland.com/uploads/emoticons/default_77.gif' alt='^:)^'> <a href=http://mammyland.com/uploads/emoticons/default_77.gif' alt='^:)^'> <a href=http://mammyland.com/uploads/emoticons/default_77.gif' alt='^:)^'> <a href=http://mammyland.com/uploads/emoticons/default_77.gif' alt='^:)^'> [smilie=blob1.gif][smilie=blob1.gif][smilie=blob1.gif][smilie=blob1.gif] . Μπραβο ρε θηριο, εγω σιγα μη χαλαλισω τις λιγες ωρες υπνου που περισσευουν για ενα αμφιβολο πη....μα (ως προς την απολαυση μιλαω!!!). Αν το κανατε γυρω στις 3 εγω το καταλαβα γιατι ξυπνησα και δεν μπορουσα να ξανακοιμηθω και δεν ξερω τι μου εφταιγε :lol::lol::lol::lol::lol:

ΚΑλυτερα ειναι να αποθηλασεις χωρις χαπια γιατι σε πολλες εφεραν τρομερη ζαλαδα. Οποτε θα νιωσεις το στηθος σου πρησμενο θα το αδειασεις με το χερι σου τοσο οσο να νιωσεις οτι ηρεμεις και σιγα σιγα θα κοπει εντελως.

ΝΑταλιτσα μου ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ κοριτσακι μου και καλα με υγεια. Να χαιρεσαι το μπεμπακο σας και να το καμαρωσεις οπως λαχταρας. Μη μας λες ποσο γινεσαι γιατι εχουμε και γριες εδω :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ελενα - νενε ετοιμασου γιατι θα κανουμε παρτυ στο σπιτι σου :o):o):o):o):o)

Λιακι μου αντε να περασει το παλιοδοντι να ηρεμησεις. Οσο για το αλματακι οπως ειπες και εσυ .........ΥΠΟΜΟΝΗ ;););)

Χριστινουλα μου ολα θα πανε καλα.

Σκεψου οτι εγω στον πριγκιπα ειχα αιμα κοκκινο για ενα 2μηνο και δεν ειχα ουτε αποκολληση ουτε τιποτα. Ηταν ορμονικο και επισης επειδη μεγαλωνε η μητρα εσπαγαν καποια αγγεια και ειχα αιματακι. Και ολα πηγαν καλα με το πριγκιπα. Στη νεραιδουλα μου ειχα στην αρχη αρχη της εγκυμοσυνης, λιγο μετα που το εμαθα οτι ειμαι εγκυος για μια στιγμη σταγονιτσες καφε και ο γιατρος μου εδωσε ουτροτζεσταν για λιγες μερες και επισης ολα πηγαν καλα.

Και σε σενα ετσι θα γινει γλυκουλα μου μην ανησυχεις καθολου. Ολα φυσιολογικα ειναι :):):)

Παω να απλωσω ενα πλυντηριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maximakia xronia pollaaaa! Na ta ekatostiseis!! Nai gia ilikia asto kalitera....afou eisai katw ta 25 mi mas les katholou! :lol:

Kathisma den iksera oti mporoume na baloume kai mprosta...kai pws koitaei to mwro pros tin plati tou kathismatos h pros to tzami opws emeis??

Kikitsa perimenw na mou peis apo pou paraggeiles to thilastros!

Stauroula les giauto na min koimatai seri e? Nai emena sigoura kanei duo 3wrous upnous mes ti mera, o enas prin to mesimeri kai o allos meta. Mesimeri mou koimotan aptin arxi, apla egw tis rithmizw ligo tin wra, prospathw na tin krataw ksupnia mexri tis 2-2:30 kai meta kserenetai.

Pali simera oi prospatheies me to mpoukali den pigan kala :( 20 ml ipie apo tis 10 to prwi mexri twra...kai to miso apo auto to eftine...oso pige katw pige me to zori.

Lia tote kala ekanes kai ebales ti fwto sou stou mwrou tin kounia...sto telos den tha se gnwrizei...mia to moustaki...mia to magoulo :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...