Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΟΓΙΟ SOS!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 32 ΜΗΝΩΝ, ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 3. ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΗΣ ΠΑΝΑΣ... ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΕ ΣΤΕΦΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ..... ΕΝΩ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ... ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΡΙΜΗ ΑΚΟΜΑ? (ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΛΔ) ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

οταν λες ποτε κανει και ποτε οχι τι εννοεις;οτι τα κανει πανω της;;στην αρχη μην περιμενεις να λεει μονη της ποτε θελει να παει τουαλετα πρεπει να τη ρωτας εσυ και να την βαζεις συχνα,δεν νομιζω οτι ειναι ανωριμη πες της οτι ειναι μεγαλη κοπελα και για να παει σχολειο πρεπει να πηγαινει στην τουαλετα,ο μικρος μου εκοψε την πανα στις αρχες του καλοκαιριου και οταν τα καταφερνε ελεγε μονος του <<τωρα θα με θελει η κυρια στο σχολειο>>,σιγουρα θα εχετε και καποια ατυχηματα ειδικα οταν παιζει λογικο ειναι να εχει το μυαλο της στο παιχνιδι,πρεπει εσυ να της το θυμιζεις χωρις να την μαλωνεις βεβαια και κατι αλλο οταν αρχιζουμε την εκπαιδευση καλα ειναι να μην κανουμε πισω δηλαδη οταν πας καπου καλυτερα να κουβαλας μαζι σου το γιογιο και ρουχα παρα να της βαζεις πανα πιστευω οτι ετσι το παιδι μπερδευεται ...............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ο δικός μου φέτος το καλοκαίρι έκοψα την πάνα (3 χρονών ακριβώς). Σε εμάς έπαιξαν ρόλο τα αυτοκόλλητα επιβράβευσης. Πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο, πήρα ένα ολόκληρο τετράδιο με αυτοκόλλητα του Μικυ (και όλης της παρέας του) και συμφωνήσαμε κάθε φορά που κάνουμε κακά ή τσίσα στην τουαλέτα να κολλάμε κι από ένα αυτοκόλλητο πάνω στο ντουλάπι απέναντι απο την τουαλέτα για να τα βλέπουμε κι όλας(θυσίες!!!!!!). Κάνουμε τσίσα? Παίρνουμε ενα μικρό αυτοκόλλητο (το οποίο διαλέγει φυσικά το παιδί) και το κολλάμε. Κακά?? Μεγάααλο αυτοκόλλητο. Αυτό δούλεψε πολύ γιατι απο καποια φαση και μετα δεν τον ρωταγα "παμε για κακα?". Ρωτούσα "παμε για μεγάλο αυτοκολλητο?". Επίσης μεγάλη υπόθεση ηταν και το οτι ξεκινησε παιδικο κι έβλεπε και τα άλλα παιδακια να πηγαινουν τουαλέτα.

Άλλο που βοήθησε στο να πειστει να "αφησει" τα κακά στην τουαλέτα είναι οτι "οταν τα ριχνουμε τα κακα στην τουαλέτα αυτα κολυμπάνε -αφου κανουν πλατςςςςςς- και μετα τραβαμε το καζανακι και τα στελνουμε ταξιδι στην αποχετευση-μεσα στη σωλήνα. Και φυσικα πάντα τα χαιρετάμε "bye byeeeee!! Καλο ταξιδι :D "

Καλή επιτυχία κοπέλα μου! Ελπίζω να βοηθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλη ιδεα αυτη με τα αυτοκολλητα,αυτο με το καζανακι το κανει και ο δικος μου θελει να το παταει παντα αυτος το εχει δει παιχνιδι,εμεις παλι οταν εκανε τσισα εξω στην αυλη του ελεγα ελα να κανουμε ποταμακι να ποτισουμε το χορταρακι κτλ

καλη επιτυχια και απο μενα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαζε και κανενα παιχνιδακι διπλα στο γιογιο, κατι εξυπνο να της αρεσει να κατσει :D Παντως μην αγχωνεσαι με το κοψιμο της πανας εχεις πολυ περι8ωριο ακομα και εξαλλου δεν εγινε και τιποτα που εχει ψιλοαργησει. Δεν ειναι ακομα ετοιμο το παιδακι , οκ σιγα σιγα μεχρι τα 4 εχεις καιρο. Ο ανηψιος μου μπορει να εκοψε την πανα στα 3,5 αλλα μεχρι τα 5 κατουριοταν κα8ε βραδυ στον υπνο του. Ευτυχως το εκοψε γιατι η αδελφη μου ειχε απελπιστει :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και τα δικα μου τον Οκτωβριο γινονται 3χρ και τελικα ειμαστε σε καλο δρομο με την εκπαιδευση τουαλετας.

εγω χρησημοποιησα πινακα επιβραβευσης. πηρα ενα χαρτονι εκανα κουτακια, το στολισα με κορδελες και αυτοκολητα και τους ειπα οτι οποιος κανει τσισα ή κακα στο γιογιο ή την τουαλετα θα κολαει ενα αυτοκολητο στο τετραγωνακι. οποιος κολησει 5 αυτοκολητα θα παρει δωρακι! μη φανταστεις κανενα ακριβο. των 2Ε απο τζαμπο. τη 2η μερα στο 6ο αυτοκολητο επαιρναν δωρο κλπ σε 4-5 μερες δε χρειαζοταν καν να κολαμε αυτοκολητα...

εξω τους κραταω και ποτηζουμε χορταρακια, δεντρα, τις ροδες των αυτοκινητων κλπ

φυσικα τους ρωταω συχνα αν θελουν, κυριως οταν δεν ειμαστε στο σπιτι.

η κορη μου ζητησε απο μονη της να φοραει βρακακι και στο μεσημεριανο υπνο, προφανως ζεσταινοταν με την πανα. αν και κοιμομαστε 2,5-3,5 ωρες για μεσημερι ειχε μονο 2 ατυχηματα ως τωρα.

ο γιος μου ειναι λιγο πιο πισω σε αποτελεσματα. αν και οχι καθε μερα, αλλα βρεχει λιγο κανενα βρακακι ή με κανενα προυτς θα του βγει και κανενα κακακι. και το μεσημερι τον εχω με πανα-βρακακι.

για τα κακα λεμε οτι κανουμε φιδι, μπαλα, βουνο κλπ...

γελαμε οταν κανουν βουτια στο νερο της τουαλετας και τα χαιρεταμε οταν τραβαμε το καζανακι...

και εγω παντως ημουν τρομοκρατημενη με το πως θα τα παμε με την τουαλετα....

τωρα ειμαι πολυ ευχαρηστημενη και αισιοδοξη για το μελλον...

καλη επιτυχια και σε σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο πινακας επιβραβευσης ειναι πολυ καλη ιδεα και συνηθως εχει αποτελεσμα....

γενικα ομως μην αγχωνεσαι....η μικρη σου ακομα ειναι σε σωστο χρονικο διαστημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα σου πω κάτι διαφορετικο, εμείς κοψαμε την πανα εδω και μια βδομάδα στην αρχη μου φαινόταν βουνό γιατι δεν μου τα έλεγε και φυσικα είχαμε αρκετα ατυχήματα. Μόλις όμως το πήρα απόφαση τα πραγματα πηγαιναν ολο και καλυτερα, στην αρχη την έβαζαν συχνά στην τουαλέτα αλλες φορές θα έκανε αλλες όχι, μετα την ρώταγα και μετα απο λίγο την έβαζα και έκανε. Μετα απο καμία βδομάδα μου έλεγε τα τσισα όχι όμως τα κακα, μετα απο άλλη μια βδομάδα τα καταφέραμε και αυτα. Σίγουρα θέλουν επιβράβευση και κάθε φορα που είχαμε κάποιο ατύχημα έχανε αυτο που της είχα υποσχεθεί.

Καλη επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια!!! Πριν δυο μηνες ειχα ζητησει τη βοηθεια σας για να κοψω την πανα στη μικρη μου.... τελικα μετα απο πολυ κοπο και χωρις να εχουμε καταφερει τιποτα ουσιαστικο μεχρι το τελος καλοκαιριου εδω και δυο εβδομαδες καθαρισαμε!!!!! εχω μεινει εκπληκτη και ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι η μικρουλα μου τα καταφερνει μια χαρα και μονη της μαλιστα (στο γιογιο) στην τουαλετα την βαζω εγω. ηθελε το χρονο του το μικρουλακι μου και βεβαια περισσοτερη αποφασιστικοτητα απο μενα. τελικα ολα μια χαρα!! στον υπνο βεβαια της φοραω ακομα αλλα πολλες φορες ξυπναει στεγνη οποτε νομιζω πως θα αποχωριστουμε τις πανες και τα βραδυα συντομα!!! απτη χαρα μου ηθελα απλα να σας το πω και να σας ευχαριστησω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας κοριτσια!!! Πριν δυο μηνες ειχα ζητησει τη βοηθεια σας για να κοψω την πανα στη μικρη μου.... τελικα μετα απο πολυ κοπο και χωρις να εχουμε καταφερει τιποτα ουσιαστικο μεχρι το τελος καλοκαιριου εδω και δυο εβδομαδες καθαρισαμε!!!!! εχω μεινει εκπληκτη και ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι η μικρουλα μου τα καταφερνει μια χαρα και μονη της μαλιστα (στο γιογιο) στην τουαλετα την βαζω εγω. ηθελε το χρονο του το μικρουλακι μου και βεβαια περισσοτερη αποφασιστικοτητα απο μενα. τελικα ολα μια χαρα!! στον υπνο βεβαια της φοραω ακομα αλλα πολλες φορες ξυπναει στεγνη οποτε νομιζω πως θα αποχωριστουμε τις πανες και τα βραδυα συντομα!!! απτη χαρα μου ηθελα απλα να σας το πω και να σας ευχαριστησω!!!!!

Μπράβο Μαίρη και μπράβο και στο λουλουδάκι σου!!! Τελικά τι από όλα έπιασε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο, τα καταφέρατε!!!!!

Έτσι είναι κάθε παιδι θέλει το χρόνο του.

Άντε τώρα και την βραδινή, να την βάζεις πριν πεσει για ύπνο να συνιθιζει και μετα θα την κόψετε τελείως την πανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Katiana1987 @Elk Ευχαριστώ κορίτσια, ξεκαθάρισε το τοπίο!! 🙂
    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...