Μετάβαση σε περιεχόμενο

πόση διαφορά λέτε?


Recommended Posts

μανουλες ή μη,με ενα ή πιο πολλα παιδια ή χωρις..τί λετε ποση διαφορα να εχουν τα παιδια μεταξυ τους?

3-4 χρονια ή αμεσως να πηγαινεις για δευτερο?μετα απο καποιους μηνες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανάλογα, το ίδιο σκέφτομαι και εγώ ;)

1. Στο καπάκι κάνεις το δεύτερο και τρώς το ζόρι μια και έξω, αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να δώσεις το 100% στο πρώτο μωράκι, αφου θα είσαι 'εγκυος και ταλαιπωρημένη :D

2. Μόλις κλέισει τα 2 το πρώτο σου μωράκι και αρχίζει να είναι πιο ανεξάρτητο καιμπορεί να πάει και παιδικό, κάνεις το 2ο δηλαδή περίπου 3 χρόνια διαφορά.

Τι λες? :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ αυτά σκέφτομαι... Από τη μία θέλω να είναι κοντά οι ηλικίες των παιδιών μου, γιατί είναι καλύτερο γι' αυτά, και επιπλέον γιατί δε θέλω να αργήσω και πολύ να αρχίσω προσπάθειες για δεύτερο, μια που δεν είμαι και κοριτσάκι. Από την άλλη, ήδη φτάνω στα όριά μου με το ένα, δεν ξέρω πώς θα άντεχα αν ήμουν έγκυος τώρα και είχα κι έναν Αντρέα να φροντίζω, χωρίς βοήθεια, πλην του άντρα μου φυσικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν έχεις ένα παιδάκι μικρό π.χ. ένος έτους έχεις να του προσφέρεις πολλά, να του μάθεις πολλά πραγματάκια....να χορέψετε, να περπατήσετε, να τρέξετε κ.λπ κλπ κ.λπ, αν κάποια είναι έγκυος ποιός μας λέει ότι η εγκυμοσύνη θα είναι καλή? χωρίς αναγούλες, χωρίς εμετούς, χωρίς να πρέπει να μείνει στο κρεβάτι? και αν τύχουν όλα αυτά ποιός θα ασχοληθεί με το μικράκι? ;)

ενώ όταν το 2ο γεννηθεί 3 χρόνια μετά, το 1ο μπορεί ννα βοηθάει την μαμά στην φροντίδα του μωρού! ;)

να συμμετέχει ώστε να μην ζηλεύει κιόλας!!! ;)

άσε που το 1ο θα πηγαίνει παιδικό οπότε και η μαμά θα ασχοληθεί με το νεογέννητο το πρωί όσο θα ήθελε.....ενώ και τα 2 στο σπίτι το 2ο δεν θα έχει την ασχολία από την μαμά που είχε το 1ο!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά σκέφτομαι κι εγώ... Εδώ περίοδο έχω και δεν μπορώ να ασχοληθώ με το μωρό όσο θέλω, πόσο μάλλον αν είμαι έγκυος...

Αλλά από την άλλη, είμαι ήδη 32... Ποιος ξέρει πόσο καιρό θα κάνω να μείνω έγκυος; Μπορεί από τον πρώτο μήνα, μπορεί σε δύο χρόνια. Και δε θα ήθελα να μείνω στα δύο παιδιά, Θεού θέλοντος. Αλλά και το να κάνω παιδιά με πρόγραμμα δεν μου ταιριάζει.

Για μένα αυτό το θέμα είναι πολύ μπερδεμένο (φαίνεται ε; :lol::lol::lol: ) και πιστεύω ότι θα μείνω έγκυος τυχαία, όπως και τις δύο προηγούμενες φορές! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πιστευω πως δε πρεπει να το βαζουμε σε προγραμμα γιατι την χασαμε την μπαλα!

Αν σκεφτομαστε " αστο για αργοτερα" ή να εχει 2 -3 χρονια διαφορα κλπ κλπ , μπορει να μην ερ8ει ποτε.

Το αφηνουμε στην τυχη και ερχετε οποτε 8ελει εκεινο. :D:D Καλες αγΑπουλες :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως λιγότερο από 2 χρόνια είναι πολύ σύντομα, γιατί το 1ο δεν θα περπατάει και στην εγκυμοσύνη θα πρέπει να το έχεις αγκαλιά, ενώ πάλι περισσότερο από 3 χρόνια ίσως είναι μεγάλη διαφορά. Μεταξύ 2 και 3 χρόνια νομίζω είναι ιδανικά.

Λοιπόν, τα δικά μου έχουν διαφορά 2 χρόνια. Ήταν επιλογή μου (και εννοώ όχι τυχαίο) να κάνω το δεύτερο σύντομα.

Στην ουσία λίγο μετά που χρόνισε ο Χριστοφοράκος έμεινα έγκυος στο Γιαννάκη μου. 'Ήθελα να μην έχουν μεγάλη διαφορά για να παίζουν μαζί και να κάνουν παρέα. Η αλήθεια είναι βέβαια πως έχω και τις πλάτες της μαμάς μου που μένει στον κάτω όροφο. Δεν λέω οτι τα παρκάρω εκεί, αλλά για παράδειγμα όταν κάνω δουλειές στο σπίτι περιμένω το μεσημέρι ώστε να κοιμηθεί ο μεγάλος και να στείλω το μωρό κάτω ή να έρθει η μαμά μου πάνω να το προσέχει. Διαφορετικά έτσι ξεπεταγμένος που είναι ο μικρός θα είχα πρόβλημα και ένα σπίτι βομβαρδισμένο! :lol:

Όσο για τη ζήλια, εμένα δεν ζηλεύει ο μεγάλος. Δεν λέω καθόλου, αλλά δεν είναι ποτέ επιθετικός προς το μωρό, είναι όμως γενικότερα ένα υπάκουο (σχεδόν :D ) παιδάκι. Η μόνη ζήλια που έδειχνε καμιά φορά τον πρώτο καιρό, ήταν όταν θήλαζα και ερχόταν ο μεγάλος και μου έλεγε: "φύλαξε τώρα το μωρό και πάρε εμένα αγκαλίτσα" :lol: Αλλά του μιλούσα πολύ από την αρχή της εγκυμοσύνης (ήταν ο πρώτος που το έμαθε! ) και νομίζω βοήθησε. Αφού του δίνει ακόμα και τα παιχνίδια του που είναι το μεγάλο πρόβλημα του γιού μου οτι δεν μοιράζετε τα παιχνίδια του με άλλα παιδάκια.

Επίσης υποτίθεται πως συμμετέχει στην φροντίδα του μωρού, πχ θα μου φέρει την πάνα όταν το αλλάζω, θα του χτενίσει τα μαλλάκια μετά το μπάνιο, κλπ.

Γενικότερα λοιπόν, θα έλεγα οτι δεν δυσκολεύομαι.

Επίσης αν θέλει ο Θεός, έχω σκοπό όταν χρονίσει το μωρό να πάω και για το 3ο!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!!! Πιστευω πως 2-3 χρονια ειναι το ιδανικο . Γιατι το 1ο ειναι ανεξαρτητο με τα τα 2 ετη και δεν ειναι πολυ μωρακι.Σκεφτομαι ισως προς το χειμωνα να κανουμε προπσαθεια για ενα αδερφακι της Μαριας μου!!! Με το καλο σε οσες επιθυμουν μωρακι!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα τα μικρα μου εχουν μικρη διαφορα....ο πρωτος με το δευτερο εχουν 18 μηνες και ο δευτερος με τη μικρη 2 χρονια.....

προσωπικα ηθελα να εχουν μικρη διαφορα......ναι ειναι δυσκολο αλλα εχει αλλες χαρες..........ο πρωτος με τη μικρη εχουν 3 μιση χρονια διαφορα......την αγαπαει παρα πολυ.......δεν την ζηλευει γιατι εχει φαει την κρυαδα απο το δευτερο....αν ομως δεν ειχε και αλλο αδελφακι πιστευω οτι διαφορα ηλικιας και να ειχαν θα υπυρχε ζηλεια.....

εχω δει πολλες περιπτωσεις που οι γονεις πανε το πρωτο παιδακι σε ψυχολογο γιατι εκει που το πρωτο παιδι ειχε το μονοπωλειο για 3 χρονια ξαφνικα το χανει.......

οταν γεννηθηκε ο δευτερος γιος μου ο πρωτος δεν ζηλεψε,γιατι ηταν μικρος και δεν ειχε αυτο το αισθημα.....οταν ομως μεγαλωσε και εφτασε περιπου 2 μιση χρονων εκει ξεκινησαν και οι ζηλιες...οχι κατι το τραγικο...αλλα υπυρχε ζηλεια.....

ειναι και στο καθε παιδι,αλλα και στο γονιο το πως θα προετοιμασει το πρωτο παιδι για την αφιξη του νεου μελους της οικογενειας.......

εγω δεν θα αλλαζα με τιποτα την μικρη διαφορα που εχουν.......μπορει οπως λετε το πρωτο καιρο να ειναι δυσκολα αλλα αυτο που ζω τωρα ειναι ανεπαναληπτο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

εμενα τα παιδακια μου εχουν 4 χρονια διαφορα....δεν το επελεξα απλα μας ετυχε....

εγω ειχα μεινει εγκυος αρχικα οταν ο γιος μου ηταν 10 μηνων ασχετα που δεν τα καταφεραμε...απο τοτε τον ειχα προετοιμασει,θα ειχαν 18μηνες διαφορα,μετα ξαναεμεινα κ θα ειχαν 2,5χρονια αλλα παλι δεν τα καταφερα,δεν του ειπα βεβαια τιποτα γιατι ηξερα οτι θα στεναχωριοταν....οταν επιτελους τα καταφερα λατρεψε μεχρι κ τον υπερηχο....στο δωματιο του κολλησε στον τοιχο εναν υπερηχο για να βλεπει το μωρο μας (ακομα εκει ειναι ο υπερηχος),χαρισε τα παιχνιδια του που δεν επαιζε ολα για την μπουκιτσα μας.....εβαψε με το μπαμπα το δωματιο κ στησαν μαζι την κουνια....οταν γεννηθηκε επαθε την πλακα του....δεν την εχει ζηλεψει καθολου....κ μου ζηταει κ αλλο αδελφακι....βασικα θελει διδυμα τωρα....για να του φερουν κ δυο δωρα :lol: οταν του κανει ναζια λεει εχει πλακα το μωρο μας

δεν ξερω αν ειναι στο παιδι ή εγω τον ειχα προετοιμασει καταλληλα....

οταν παω για μπανιο κ ειμαι μονη θα βαλω την μπεμπα στο καθισμα εξω απο το μπανιο, αν κλαψει θα παει κ θα την ηρεμησει...θα τις δωσει κουδουνιστρα....θα της κανει ναζια για να γελασει...κ μου λεει ''ασε την αναλαμβανω εγω'' κ αυτη φυσικα τον λατρευει....παντα ξυπνανε κ παιζουν στο κρεβατι παρεα....κ ετσι κοιμουντε με παιχνιδι.....αν δεν ειναι ο ακης σπιτι η μπεμπα τον αναζητει κ το ιδιο κ αυτος....την προσεχει πολυ...επισης με βοηθαει πολυ....θα την κανουμε μπανιο θα φερει πανα.....παιζουμε κρυφτο κ τον βρισκει η μπεμπα....γενικα περναμε τελεια....

οταν ειναι κοντα οι ηλικιες πιστευω οτι δεν κουραζεται η μαμα πολυ γιατι κανουν παρομοια πραγματα...οταν εχουν μεγαλη διαφορα πρεπει να κανει διαφορετικα πραγματα....

να σημειωσω οτι οταν γεννηθηκε η μπεμπα 1μηνα ο γιος μου ηταν αρρωστος με ιωση(επειδη τον κραταγε η μαμα μου τον κολλησε πανωτες ιωσεις)μολις γινοταν καλα ξανακολλουσε...οποτε δεν εβλεπε την μπεμπα..την ειχα σε αλλο δωματιο κ εγω εβγαινα με μασκα....δεν εκλαψε γιατι περνουσα περισσοτερη ωρα με το μωρο...απλα λεει ακομα οτι δεν θελει να ξανααρρωστησει....θα μπορουσε να βγαλει ζηλια.....

το τριτο θα το κανω σε κανα χρονο.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ιδανική διαφορα είναι για τον καθένα αυτη που ταιριάζει στα θέλω και στα βιώματα του.

Εγω με την αδερφη μου έχουμε 5 χρόνια διαφορα και όσο είμασταν μικρές ποτε δεν είμασταν πολυ κοντα δεθηκαμε πολυ αργότερα όταν περάσαμε τα είκοσι. Έτσι πάντα ηθελα τα παιδάκια μου να μην έχουν τόση μεγαλη διαφορα.

Οπότε 2-3χρόνια και για μένα είναι ιδανικά. Τα μικρά μου έχουν 31μηνες διαφορα και επειδη θέλω πολυ και τρίτο παιδακι όταν ο μικρουλης μου παει ένα ενάμιση θα προσπαθήσουμε πάλι.

Η ζήλια είναι φυσιολογική αλλα σε τι βαθμό θα εξελιχθεί εξαρταται απο το χαρακτήρα κάθε παιδιου και απο το πως το έχουν προετοιμάσει το παιδάκι οι γονείς για τον ερχομο του νέου μέλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...