Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το εξπρές του Βυζονυχτίου Νο.69 ..........


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 996
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα .

Καλός ήρθατε και καλός να ξανά φύγετε .

Εμείς εδώ χάλαρα με τις κρίσεις θυμού του Μ ,τον Π που έχει καταπιεί ξυπνητήρι. Βλέπουμε ταινίες σειρές πάμε καμοια βόλτα σε παιδική χαρά (ανακαλύψαμε μια τέλεια!!!) Λέμε να πάμε για μπάνιο κάποια μέρα .....πρέπει να βρούμε τα σημπραγκαλα πρώτα ομπρέλες μπρατσακια σοσιβια ....ο Μ λέει ότι δεν θέλει να πάει ...μου ήρθε η περίοδος και λιποθύμησα ....

Ο Μπαμπάς λέει μαμοτο και δεν ξέρουμε πως να του το κόψουμε ....

Κούλια πολύ μου άρεσε το λαβ στορι !!

αργυρώ γιατί τέτοια Φατσουλα? Δεν ξέρεις αν πέρασες καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας :x

Αφρο περάσαμε πολύ ωραία, χαλαρά, ξεκούραστα :D τι φατσούλα έβαλα? θα κοιτάξω μετά μώπως και μπήκε κατα λάθος!!! :lol::lol::lol:

λιποθύμησες? :o:o:o:( ευτυχώς ήταν εκεί ο Κ. :!::!:

ο Μανωλάκης λέει μαμώτο ή ο Κ.? :roll::roll:

αν είναι ο Μανωλάκης μάλλον πρέπει να αδιαφορήσετε....αν πάει παιδικό στα σίγουρα θα μάθει και άλλες λέξεις.....βασικά εγώ έλεγα στον Λ. και ακόμη λέω ότι δεν πρέπει να λέμε αυτές τις λέξεις....είμαι σίγουρη ότι αν εξηγησεις στον Μ. θα καταλάβει! ;)

Καλό μπανάκι :D

συμπεθέρα εσύ πας κατασκήνωση? :o:o ή εννοείς κάμπινγκ? 8-)

καλά να περάσετε! :D

πολύ ζέστη έχουμε καλέ και δεν έχουμε και αρκουδίσιον! :roll::roll:

μάλλον θα πάμε στο υπόγειο που είναι το πιο δροσερό μέρος!!! :roll::roll:

Ιουλία, μια και είσαι ονλάιν, τι κάνει το ερωτευμένο παιδί? :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Μ καλέ λέει μαμωτο!!! Εμείς τα λέμε όλα χαχαχαχα πρισπαθουμεε πολύ να μην μας ξεφεύγουν αλλά ...

Χθές στην παιδική χαρά ενεβαινε σε ένα μεγάλο παιχνιδοκατασκευη που είναι για μεγαλύτερες ηλικίες ...κάτι σαν εκπεδευση για λοκατζιδες ένα πράγμα χαχαχα ανέβαινε ένα δυχτι κιι μετά έπρεπε να πατήσει σε ένα τρίγωνο που κουνιόταν ...2,5 μέτρα το δυχτι ψιλά ...φτάνει πάνω και δεν ήθελε να πατήσει στο τρίγωνο γιατί φοβωταν κιι λέει στον Κ .... "που θα πάω τώρα μαμωτο!!! "!!! Χαχαχαχα έχει πλάκα όταν το λέει αλλά δεν μας αρέσει ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφρο αδιαφορηστε..εγω ετσι εκανα σε αντιστοιχη φαση..κ..του εμαθα να λεει"ανοητος¨,επειδη κ καλα ειναι πιο//σοβαρη βρισια!! :shock::shock::oops::oops::oops::oops:

τωρα οταν νευριαζει λεει"ανοητε" κ εγω γελαω ,κρυφα οσο μπορω!!χα χα! :lol::lol::lol:8-)8-)8-)8-)

αργυρουλα ο ερωτευμενος ψαχνει την ελισαβετ! :o με εχει πρηξει!

κ ο αδερφος του χ. που γυρισαν σημερα απο το καμπιγκ,ειχαν ερθει σαββατο κ εφυγαν σημερα,μου ειπε οτι κ η ελισαβετ πηγαινε στην τροχοσκηνη κ τον εψαχνε! :o:o:o

μα τί ερωτας!ελπιζω στον παιδικο να γνωρισει κανενα αλλο κοριτσακι κ να την ξεπερασουμε! 8-)8-)8-)

αλλιως..το επομενο καλοκαιρι θα συνεχιστει το ειδυλλιο! :):)8-)8-)8-)8-)

παω να βαλω ηλεκτρικη,κοιμαται ο γιωργος,αλλα ευτυχως ο θορυβος δε τον ξυπναει! :)

καπου εδω θα ειμαι!

αργυρω!!θελουμε λεπτομερειες απο διακοπες! :):)

φρανιτακι μου!το πιστευεις οτι στο καμπιγκ ημουν σιγουρη οτι εσυ θα συμφωνουσες με την ελευθερια που παραχωρησα στον γιωργο;;σε σκεφτομουν κ ελεγα η φραγκισκα στανταρ θα εκανε το ιδιο! ;):):):)

αντε,αντε σας φιλω!θα επανελθω μετα την ηλεκτρικη! :geek::geek:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιουλία έλα και απο δω να βάλεις ηλεκτρική!!! :lol::lol::lol::lol:

σε λίγο θα πάμε στο κέντρο να δούμε-συναντήσουμε τον Πρόεδρο της χώρας! ..... αν και δεν το βλέπω γιατί τα παιδιά ακόμη τρώνε!!! X(X(

θα σας πω για το ταξίδι μας την Τετάρτη που θα είμαι μόνη και θα έχω ησυχία :D

πάντως είπα στον άντρα μου πριν λίγο ότι, όταν τα παιδιά μεγαλώσουν και φυγουν από το σπίτι, θα πάω να ζήσω σε ένα Ελληνικό νησί κατά προτίμηση του Ιονίου 8-)8-) ....εκείνος θέλει στην Ιταλία....λέω οκ κανένα πρόβλημα θα έχουμε γουόκι τόκι να μιλάμε!!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!! :D

Τι κανετε?

Χρονια πολλα εστω και αργοπορημενα σε οσες-οσους γιορταζανε! Οτι επιθυμειτε στην αγκαλια σας να το βρειτε!

Επιστρεψαμε και εμεις προχθες! Ωραια περασαμε! Θα μπορουσε να ηταν και ποιο ωραια αλλα τεσπα...Σημερα συμμαζευτηκα επιτελους! Ταξιδευα με 39 πυρετο,εμετους και τρελο πονο στον αυχενα και στο κεφαλι, μεχρι να συνελθω αυτες τις μερες ειδα και επαθα. Σημερα ειμαι καλα! Χαρηκα τοσο πολυ που καταφερα να δω την Νατασουλα και την Θουλοοικογενεια!! Τους εχω αγαπησει! :D

Αργι χαιρομαι που περασατε ομορφα, σας χρειαζοταν! Πολυ γελασα με το γουοκι τοκι :lol::lol: Αναμενουμε λεπτομερειες την Τεταρτη! Εδω 4 Σεπτεμβρίου ανοιγει οι παιδικος μας.

Ιουλια τι καλα που περασατε και εσεις!! Αχ αρχισαν οι πρωτοι ερωτες! Να σου πω την αληθεια αν δεν φοβομουν οτι θα τα αρπαξει κανενας τα παιδια θα τα αφηνα και εγω ετσι σαρμα σαν και εσενα. Ποσο ωραια θα ενιωθε ο Γιωργακης!

Βικακι τι κατασκηνωση ειναι αυτη? Για μεγαλους? Να περασετε τελεια!!!!

Αφρο καλως τον δεχτηκες τον Κ. Ηταν εκει οταν λιποθυμισες? Να προσεχεις!

Θου για εσας τι να πω! :x:x:YMHUG::YMHUG: Μεσα στην καρδια μου εισαστε ολοι σας!! Και γαμω τα παιδια η Θου κοριτσια αν και το ξερετε, τα μικρα απιστευτα!!! Τρελαθηκα με τον Παντελακο και τις βλεφαριδες του και με την Παοκτσιδικια φωνη του Θοδωρη :D Τα λατρεψα! Ο αντρας της καλος ειναι και αυτος μωρε :lol: Περα απο την πλακα φαινεται πολυ καλο παιδι. Μου λειπετεεεεεεεεε! :YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Ακουω τον μικρο να ξυπναει. Τα λεμε μετα φιλια!

post-15892-13873939517446_thumb.jpg

post-15892-13873939519442_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενάκι καλώς ήρθες πίσω :D και περαστικά :x ....΄στην ελλάδα αρρώστησες?

πάντα υπάρχει περιθώριο για να περάσουμε ακόμη πιο όμορφα, αλλά δεν πειράζει αρκεί και το όμορφα! :D;)

καλέ βγήκαμε φωτογραφία οικογενειακώς με τον δήμαρχό μας, της Βόννης! :lol::lol::lol::D

και δεν είχα καθόλου μέικ απ :o:o:o:o:o ούτε λίγο κραγιονάκι ή ρουζάκι! :o:o:o ...φύγαμε βιαστικά .....

αστο καλό!....ωστόσο καλή βγήκε.... :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας :x

τι κάνετε? εμείς ετοιμαζόμαστε ψυχολογικά για αύριο για την πρώτη μέρα στο σχολείο :roll: , άρα αύριο το ξυπνητήρι στις 6.15 πάλι!!! ουφ.....

η ζέστη συνεχίζεται εδώ :)

ο σιδηροδρομικός σταθμός θα φτιάξει απευθείας γραμμή από Κολωνία προς το μέρος που πήγαμε διακοπές και μέσα σε δύο ώρες θα φτάνεις στην θάλασσα! :D:D αυτό μέχρι το 2014!! :roll::roll: ..... οπότε μια χαρά θα είναι τα ΣΚ θα πηγαίνουμε εκεί! :D;)

Λενάκι έχετε πάει προς εκείνα τα μέρη? δεν είναι μακρυά από σένα νομίζω!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε?διαβαζω(καλα δε γραφετε κ τιποτα)αλλα βαριεμαι να απαντησω..εχω κολλησει ασχημα με μια σειραααα

ευχομαι να ειστε καλα..με τις ψειρες βικυ πως πατε?που πας καλε κατασκηνωση????????

αναστασια ευχομαι να περνας ακομα καλα..ματωσες τελικα? :lol::lol::lol::lol:

τα κοριτσια που διακοπαρουν να περναν καλα..

αργυ καλη σχολικη χρονια ευχομαι..κ κουραγιο σε σενα μανουλααα..τελεια αν γινει αυτο που ειπες με τη θαλασσα..

φιλιαααααααααααααα

ελανα συνηλθες πουλιμ??????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θούλη άσε τις σειρές και πες μας κανένα νέο, τι έκανες με τα κρεβάτια τελικά? :roll::roll:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

το πηραμεεεε

ειναι τελειο..θα σας βαλω φωτο...

σας φιλω..σε λιγο παμε βολτα.. :mrgreen:

ααααααααααα ιουλια εχω τελεια συνταγη για κουρου με τυρι..τεεεεεεεεεεεεελεια :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:-bd:-bd:-bd:-bd

μπράβο μεγειά σας! :D

αλλά με απογοήτευσες τώρα: δλδ δεν θα ανοίξεις τρενάκι με τίτλο "τα κρεβάτια?"!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

επίσης την ποντιακή συνταγή που έβαλα κάτι σελίδες πίσω, την είδες? :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑ ΧΑ! :geek::geek::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ΘΟΥ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΚΟΥΡΟΥ ΜΕ ΤΥΡΙ!ΓΙΑ ΠΕς Κ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΔΩ ΔΙΑΦΟΡΕς! :geek::geek::lol::lol::lol::lol:

κατα λαθος εγραψα με κεφαλαια,τωρα δε τα αλλαζω,βαριεμαι! :oops::oops::oops:

με γεια τα κρεβατια! :):)

βαλε φωτο οπωσδηποτε!

μολις κοιμησα τον γιωργο! ε αφου δεν κοιμηθηκε μεσημερι! ;):D:D:D

ελενα περαστικα κοριτσακι :(

μα τί ωραιες φωτο ειδα στο φεις! :D:D:D

ομορφα χαμογελακια!

εσενα δεν ειδα πουθενα ομως!ο φωτογραφος ησουν;;; 8-)8-):lol::lol::lol:

κοιτα,υπο αλλες συνθηκες θα φοβομουν φυσικα μην αρπαξουν το παιδι..

αλλα το συγκεκριμενο καμπιγκ,ειναι πανεπιστημιακο,που σημαινει οτι το 90% ειναι οικογενειες συναδελφοι μαμας που ξερω χρονια ή γνωρισα με τα χρονια εκει,απο τα 12 μου εκει πηγαινουμε!με τα περισσοτερα παιδια εκει γνωριστηκα κ τωρα εχουμε κ τις οικογενειες μας οι περισσοτεροι!ειναι καπως..σαν το χωριο μου! :):)

ο υπευθυνος του μινι μαρκετ οταν με ειδε μονη στην αρχη,μου λεει αμεσως¨ο φιλος μου πού ειναι";; :o:o κ εννουσε τον γιωργο!τον θυμοταν,αφου προπερσι κ περσι ηταν η μασκοτ εκει! :lol::lol::lol:

επισης,ο γιωργος παει παντα πισω απο αλλα παιδακια,μολις βλεπει καποια,ακολουθει!παντα υπηρχε ενα μεγαλυτερο που εκοβε βολτες μαζι του!θυμαμαι,στις αρχες τον εχασα γι ακανενα 10λεπτο κτον εψαχνα πανικοβλητη κ τελικα μου εκοψε κ πηγα στο μινι μαρκετ! :idea: τον βρηκα εκει με ενα μεγαλυτερο παιδακι,κοντα 6-7,κ οταν του φωναξα που εφυγε,μου λεει ολο φυσικοτητα"μα μαμα εδω με το φιλο μου ειμαι"!! :shock::shock::shock::shock:

δεν υπαρχει περιπτωση να κλεψει καποιος παιδι εκει μεσα,στανταρ θα πεσει σε γνωστο βλεμμα,δεν ειναι καμπιγκ που πηγαινουν ολο διαφορετικα ατομα!

θα μου πεις ο διαολος εχει πολλα ποδαρια..ενταξει ειχα τον νου μου,αν περνουσε τεταρτο κ δεν τον εβλεπα πουθενα,εψαχνα,αλλα παντα μα παντα ηταν σε γνωστα σημεια,βιβλιοθηκη,τραπεζαρια,παρκο,εκκλησια,θου :lol::lol::lol: ,κ γυρω στη "γειτονια"μας,οπου τον εβλεπα απο εκει που καθομουν!

3 φορες στην αρχη ειχε παει στην πυλη με το ποδηλατο κ τους ειπε οτι ηθελε να παει σπιτι :shock::shock: ,ή στο διπλανο καμπιγκ!,αλλα φυσικα δεν τον αφησαν!

παντως του εκανε καλο αυτη η γυφτοποιηση! :lol::lol::lol::lol:

τρεχει σφαιρα με το ποδηλατο,του σηκωσαμε κ τη σελα! ;) ,εμαθε μονος του να περναει τα σαμαρακια που ειχαν οι δρομοι,ενω πιο πριν ηθελε βοηθειο απο εμας..αλλα αφου δεν ημασταν εκει,'η ετσι νομιζε στις αρχες γιατι τον παρακολουθουσα κρυφα,εμαθε να βαζει δυναμη κ να τα περναει!,αρχισε να κανει παρεες απο μονος του,κ γενικα ανεπτυξε πρωτοβουλια κ αυτοπεποιθηση! :)

αντε!πολλα ειπα!παω να παρω σοκολατιτσα απο το ψιλικατζιδικο!απο εχθες τη λιγουρευομαι!!

φιλακια σε ολες!

αργυρω περιμενω αυριο την αναλυτικη περιγραφη διακοπων! :geek::geek::geek::D:D:D:D

καλη αρχη στον λουκακο! :D:D

κ η ρεα αυριο αρχιζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε παιδια οσες ειστε στη ομαδα ελληνικδες μαμαδες δε τε τη φωτο τηα νανας..δε θυμαμαι επιθετο..σκελετος ειναι

εχω ΣΟΚΑΡΙΣΤΕΙ...

ιουλια στη ζυμη βαζεις αλευρι αλατι μπεικιν γιαουρτι κ λαδι..φυσικα ελαιολαδο

αργυρουλα ναιιιι τη ειχα δει..αλλα δε τηη αποθηκευσα..μ αρεσε πολυ..τη ξανα βαζεις?????? :-*:-*:-*:-*:-*:ymblushing:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ωραια τα εγραψες...τελειες διακοπες ιουλακι..μπραβο κ του χρονου με τη κορη μαζι..κανα εο εχουμε/? :roll: βγηκαν τα αποτελεσματα?

να το κρεβατι μας :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θουλάκι πολυ ωραιο το κρεβατι σας!! :D:D

τα σεντονια σας θα ερθω να τα κλεψουμε!! :lol::lol::lol::lol:

εγω στη ζυμη βαζω κ 1 αυγο κ ελαιολαδο κ βιταμ,μισο μισο.μετραω με το κεσεδακι του γιαουρτιου!το μισο ελαιολαδο κ το αλλο μισο βιταμ,λιωμενο! ;)

οχι,ακομη κανενα νεο..κ εχω αρχισει να αγχωνομαι παλι,γιατι εκει που το ειχα ξεχασει..γυρισα απο διακοπες κ παλι στο μυαλο μου ειναι..λογικα αρχες σεπτεμβρη θα μας πουν :roll::roll:

το μονο 'μελανό"σημειο ηταν που τις πρωτες ημερες ο γιωργος εκανε σαν ορφανο! :o:o

κυκλοφορουσε με σκυμμενο κεφαλι κ ελεγε σε ολους"εγω δεν εχω μπαμπα,ο μπαμπας μου εφυγε" :shock::shock::shock: κ ηταν μεσα στη θλιψη :(:(

οσοι δε με ηξεραν,στανταρ νομιζαν ή οτι δεν εχει μπαμπα ο μικρος ή οτι εχει χωρισμενους γονεις 8-)8-)8-)

ε,μετα το ξεπερασε!κ οταν ηρθε κ ο χ.!εε!ελαμπε ολοκληρος! :):)

καλο βραδυ σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας! :D

Πρώτη μέρα στη δουλειά σήμερα :D:D:D

Τα κορίτσια συνεχίζουν τα μπάνια τους με τους γονείς μου :D

Περάσαμε υπέροχα...Πολλή θάλασσα, πολύ παιχνίδι 8-)8-)8-)

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας και ανταποδίδω :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας :x

άνοιξαν τα σχολεία, 2α δημοτικού, άλλη αίθουσα, ίδιοι συμμαθητές, ίδια δασκάλα, καλή διάθεση :D:x

και προνήπιο :o:o:o:o:o:o

το προνήπιο σήμερα το αντιλήφθηκα :o:o:o:o:o

Θούλη ωραίο το κρεβατάκι σας :D:D , αλλά εσύ δεν έψαχνες κάτι για να βολέψεις και τα 2 παιδιά ή τα 3? :roll::roll:

αν βρω την συναγτή θα την ξαναγράψω! :)

Ιουλία πριν σε ρωτήσει η Θούλη σε σκεφτόμουν ..... ήθελα να ρωτήσω αν είχες κανένα νέο για τα αποτελέσματα, εύχομαι καλά αποτελέσματα! :):x

Μαρία σε "βλέπω", γυρίσατε από τις διακοπές? :?:

άκυρο, με πρόλαβες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θούλη:

Γιαγλία ή πεϊνιρλί

Υλικά Για τη ζύμη

½ κιλό αλεύρι

30 γρ. ξερή ή φρέσκια μαγιά

Λίγο αλάτι

½ φλιτζάνι βούτορον (βούτυρο).

[Εσείς αντικαταστήστε το με ½ φλιτζάνι ελαιόλαδο. Άλλωστε στον Πόντο δεν υπήρχαν ελιές]

1/4 φλιτζάνι χλιαρό γάλα

Για τη γέμιση

3 φλιτζάνια τυρίν μιντσίν [Εσείς βάλτε κασέρι τριμένο ή κεφαλογραβιέρα τριμένη]

Βούτορον, ζαμπόν, τσιγαρισμένο κιμά, ωβά (αυγά)

Εκτέλεση

Διαλύουμε τη μαγιά στο χλιαρό γάλα. Στη λεκάνη βάζουμε το αλεύρι και κάνουμε στο κέντρο μία λακουβίτσα. Ρίχνουμε μέσα τη μαγιά στο γάλα, το λάδι, το αλάτι, λίγο νερό και αρχίζουμε να ζυμώνουμε τα υλικά προσθέτοντας νερό όσο πάρει.

Όταν η ζύμη γίνει εύπλαστη και ξεκολλάει από τα χέρια μας τη χωρίζουμε σε μικρές μπάλες (μέγεθος μπάλας μπιλιάρδου) και τις αφήνουμε 40 λεπτά σε θερμοκρασία δωματίου 28-30ν βαθμούς να σταθούν.

Στη συνέχεια δίνουμε στις μπάλες σχήμα βαρκούλας και ψήνουμε σε λαδωμένο ταψί για 8 λεπτά στους 200 βαθμούς. Βγάζουμε το ταψί από το φούρνο και γεμίζουμε τα γιαγλία με ότι υλικό θέλουμε (προτιμήστε το κασέρι και από πάνω τον κιμά) και τις αφήνουμε να ψηθούν άλλα 8-10 λεπτά.

Λίγο πριν βγάλουμε σπάμε ένα αυγό από πάνω. Πριν το σερβίρουμε ζεστό βάζουμε κι ένα κομμάτι βούτυρο.

και άλλη μία:

Βαρένικα (με τυρί κιμά,ρεβίθια ή και φασόλια).

Τα βαρένικα είναι ποντιακά ζυμαρικά. Παραλλαγές τους με κρέας και άλλα τυριά συναντάμε και στις κουζίνες των Λιθουανών και των Πολωνών. Ονομάζονται και βερένικα, βαρύνικα, βαρενίκια ή βερενίκια.

Υλικά

Για τη ζύμη

3 αυγά

1 κιλό αλεύρι

Αλάτι και πιπέρι φρεσκοτριμμένο

Νερό όσο πάρει

Εκτέλεση

Ζυμώνουμε όλα τα υλικά μέχρι να δημιουργηθεί μια κανονική (όχι πολύ μαλακή) ζύμη. Ανοίγουμε ένα φύλλο (όχι πολύ λεπτό) και τα κόβουμε σε στρογγυλά κομμάτια διαμέτρου 5-6 εκ.

Τα γεμίζουμε και τα διπλώνουμε σε σχήμα μισοφέγγαρου. Σε μεγάλη κατσαρόλα με αλατισμένο νερό που βράζει τοποθετούμε προσεχτικά τα βαρένικα και τα αφήνουμε να βράσουν για 8 – 10 λεπτά χωρίς πολύ ανακάτεμα για να μην τα «τραυματίσουμε».

Όταν ανέβουν στην επιφάνεια τα στραγγίζουμε με μια τρυπητή κουτάλα. Τα τοποθετούμε σε πιατέλα και τα περιχύνουμε με καυτό βούτυρο ή και προαιρετικά με γιαούρτι ανακατεμένο με λίγο λιωμένο σκόρδο. Κάποιοι ετοιμάζουν μια μεγάλη ποσότητα και πριν τα βράσουν τα διατηρούν στην κατάψυξη.

Για να τα βράσουμε δεν χρειάζεται να ξεπαγώσουν. Για τη γέμιση μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τυρί η τυρί με αυγό ή κιμά τσιγαρισμένο με κρεμμύδι και μαϊντανό, ή φασόλια γίγαντες ή ακόμα και ρεβίθια όπως συνήθιζαν στον Πόντο.

καλή όρεξη ;):D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω για τις διακοπές μας!!! :D:roll:

εν συντομία γιατί αλλιώς κανείς δεν θα διαβάσει!!!

545χλμ με το αυτοκίνητο, φύγαμε στις 9.30 το πρωί και φτάσαμε στις 17.30 το απόγευμα :o:o:o

κάναμε 3 στάσεις, το πήραμε πολύ χαλαρά 8-)

το ξενοδοχείο ωραίο, είχε πρόγραμμα wellness, είχε απασχόληση για τα παιδιά: το πρωί τα έπαιρναν και έπαιζαν είτε ποδόσφαιρο είτε άλλα παιχνίδια, είχε μια μεγάλη αίθουσα όπου εκεί μαζεύονταν και κάνανε δραστηριότητες....το βράδυ από τις 20.00 μέχρι τις 22.00 μαζεύονταν στην αίθουσα και χορεύανε ή παίζανε και είχαν και πιτζάμα πάρτυ! :D ...πολύ ωραία....εμείς δεν τα αφήσαμε όμως γιατί είμασταν για λίγες μέρες, οπότε θέλαμε να είμαστε μαζί! ;)

η παραλία μπροστά στο ξενοδοχείο με ψιλή άσπρη άμμο και πολλές ξαπλώστρες - κουβούκλια (θα σας βάλω φωτό) οι οποίες κόστιζαν την ημέρα 8ε και είναι για 2 άτομα συν 2 παιδιά! ;)

η θάλασσα, έχετε πάει Κέρκυρα στην Παλαιοκαστρίτσα?....ε, ένα τέτοιο πράμα, κρύα, κρύα, κρύα.....όλοι ήταν έξω και μόνο λίγοι γενναίοι κολυμπούσαν!! :lol::lol::lol:

την 2η μέρα όμως, είδα και παιδιά μέσα, οπότε λέω για να κολυμπούν παιδιά μέσα δεν μορεί να είναι τόσο κρύα, οπότε και μπήκα ;) .....μια χαρά......έπρεπε να περπατήσεις 200μ τουλάχιστον για να έχεις το νερό μέχρι την μέση :o:o:o:o πολύ ρηχή!!!.....αλλά και πολλά φύκια .....

στην παραλία έχει εστιατόρια, μαγαζάκια, κάνα δυο μπαράκια........

το μπουφέ του ξενοδοχείου, τι να σας πω, ικανοποιούσε και τον πιο απαιτητικό πελάτη :D τέλειο....είχε από όλα!!! :D δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώθηκε κάποιος παραπονεμένος!!! ;)

και το βραδυνό είχε σούπα, μετά είχες να διαλέξεις μεταξύ 5 πιάτων! και μετά το επιδόρπιο! :roll:

κάθε μέρα ψάρι έτρωγα!! :D

είχε πισίνα εσωτερική, όπου τα παιδιά και κυρίως ο Λ. δεν έβγαινε με τίποτα......το δε μπουμπούκι φοβάται το νερό και καθόταν στα σκαλάκια της πισίνας.....οπότε εγώ κολύμπησα μόνο 2-3 φορές!!! :roll::roll:

κάναμε και υδρομασάζ :D:D πολύ ωραίο, άρεσε και στα παιδιά....και σάουνα ;)

ο καιρός πολύ καλός, μόνο μία μέρα έβρεξε και πήγαμε εκδρομή στην διπλανή πόλη όπου παραθέριζαν κάτι φίλοι μας!

γενικώς περάσαμε πολύ χαλαρά, ξεκούραστα, αν και την πρώτη μέρα τα παιδιά ξύπνησαν από τις 5.30 :o:o:o:o:o:o

αλλά καθημερινά, κουράζονταν τόσο πολύ, που στις 22.00 μας έλεγαν ότι ήθελαν να κοιμηθούν! και το πρωί ξυπνούσαν κατά τις 7.30.....ετοιμαζόμασταν και βουρ στο πρωινό! :D

είναι μια περιοχή κυρίως για οικογένειες με παιδιά, ...... ήταν πολλά παιδιά.....

η επιστροφή πολύ κουραστική, αν και σταματήσαμε για 3,5 ώρες σε κάτι φίλους, κουραστήκαμε πιο πολύ από ότι στον πηγαιμό!!!

αυτά..... :D

τώρα σκεφτόμαστε να πάμε τα Χριστούγεννα εκεί, γιατί μάθαμε ότι είναι πολύ όμορφα.....δεν ξέρουμε φυσικά ακόμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερες! :)

Αργυρω πολυ ομορφα ακουγονται ολα! :):):)

χαιρομαι παρα πολυ που χαλαρωσατε κ περασατε τοσο καλα! :D:D

ευχομαι κ τα χριστουγεννα να το επαναλαβετε! :D

η Λενα μαλλον ειναι διακοπες..!

μινι καυσωνας παλι! :roll:

παρασκευη θα παμε να ξεστησουμε την τροχοσκηνη κ μαλλον θα κανουμε κ κανενα μπανακι!

πρεπει να αρχισω να ψαχνω για ιδιωτικους παιδικους,να εχω μια εναλλακτικη,αν δε μας παρουν στου δημου..αρχιζω απο τωρα να παιρνω τηλεφωνα για ραντεβου,μη την πατησω οπως περσι! :roll::roll:

σας φιλώ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΟΥΛΙΑ αυτή τη στιγμή έχω στο γραφείο μου έναν καθηγητή και μου λέει ότι νοίκιασε από τέλος Μαϊου έως τέλος Μαϊου (για ένα χρόνο) 1800 ευρώ!!! Με 2 μεγάλες κρεβατοκάμαρες, κουζίνα και κήπο. Στη Σωτηρίτσα 40 μέτρα από θάλασσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...