Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το εξπρές του Βυζονυχτίου Νο.69 ..........


Recommended Posts

Καλημέρα σας :x

Νατασούλα, τι καλά τελευταία μέρα....καλές διακοπές :D:x

Αφρο εμένα με ενοχλούν για το φαγητό :? αν δεν είμαι στο οπτικό τους πεδίο και είναι μόνο ο μπαμπάς τους δεν θα του ζητήσουν τίποτα, με το που θα με δουν εμένα αμέσως "μαμά θέλω να φάω κάτι" :o:o:o δλδ στο μυαλό τους με έχουν συνδυάσει με την τροφή!!! :o:o

Γωγώ μια χαρά αρκεί να την παίρνουν όλες τις χρονιές! ;) να μην αλλάζει κάθε χρονιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 996
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ποντιακή συνταγή! :D;)

Υλικά Για τη ζύμη

½ κιλό αλεύρι

30 γρ. ξερή ή φρέσκια μαγιά

Λίγο αλάτι

½ φλιτζάνι βούτορον (βούτυρο).

[Εσείς αντικαταστήστε το με ½ φλιτζάνι ελαιόλαδο. Άλλωστε στον Πόντο δεν υπήρχαν ελιές]

1/4 φλιτζάνι χλιαρό γάλα

Για τη γέμιση

3 φλιτζάνια τυρίν μιντσίν [Εσείς βάλτε κασέρι τριμένο ή κεφαλογραβιέρα τριμένη]

Βούτορον, ζαμπόν, τσιγαρισμένο κιμά, ωβά (αυγά)

Εκτέλεση

Διαλύουμε τη μαγιά στο χλιαρό γάλα. Στη λεκάνη βάζουμε το αλεύρι και κάνουμε στο κέντρο μία λακουβίτσα. Ρίχνουμε μέσα τη μαγιά στο γάλα, το λάδι, το αλάτι, λίγο νερό και αρχίζουμε να ζυμώνουμε τα υλικά προσθέτοντας νερό όσο πάρει.

Όταν η ζύμη γίνει εύπλαστη και ξεκολλάει από τα χέρια μας τη χωρίζουμε σε μικρές μπάλες (μέγεθος μπάλας μπιλιάρδου) και τις αφήνουμε 40 λεπτά σε θερμοκρασία δωματίου 28-30ν βαθμούς να σταθούν.

Στη συνέχεια δίνουμε στις μπάλες σχήμα βαρκούλας και ψήνουμε σε λαδωμένο ταψί για 8 λεπτά στους 200 βαθμούς. Βγάζουμε το ταψί από το φούρνο και γεμίζουμε τα γιαγλία με ότι υλικό θέλουμε (προτιμήστε το κασέρι και από πάνω τον κιμά) και τις αφήνουμε να ψηθούν άλλα 8-10 λεπτά.

Λίγο πριν βγάλουμε σπάμε ένα αυγό από πάνω. Πριν το σερβίρουμε ζεστό βάζουμε κι ένα κομμάτι βούτυρο.

από τον Κώστα Γασπαρινάτο Πρόεδρο Ελληνικής Γαστρονομικής Εταιρίας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοπελιές!!!!

Συγγνώμη που ξαναμπαίνω στο τρενάκι σας αλλά ζητώ για άλλη μια φορά τη συμβουλή σας :)

Ο μικρός μου θηλάζει αποκλειστικά αλλά δεν τον βλέπω πολύ φανατικό. Οχι τουλάχιστον όσο ήταν ο μεγάλος μου. Δεν κάθεται ούτε πολύ ώρα στο στήθος (5 λεπτά το πολύ) ούτε συχνά (κάθε 2ωρο ίσως και 3ωρο). Προσπαθώ να τον βάζω πιο συχνά αλλά αν δεν πεινάει δεν ανοίγει το στόμα του και γυρνάει από την άλλη μεριά το κεφάλι του. Θυμάμαι στον μεγάλο μου και όποτε του έδινα ήταν πάντα πρόθυμος και τώρα μου κακοφαίνεται. Επίσης μου έκανε εντύπωση όταν είδε ένα μπιμπερό με γάλα έκανε σαν τρελός να το πάρει! Δεν ήταν βέβαια δικό του και ούτε θα πέσω στην φόρμουλα σε καμία περίπτωση... αλλά ένιωσα περίεργα....σαν απόρριψη, σαν προδοσία.... είμαι παράλογη έ;

Έχω λοιπόν τώρα την εντύπωση πως έχει μειωθεί το γάλα μου. Και θέλω να βγάζω με το θήλαστρο για να ετοιμάζω τις κρέμες του και λίγες μέρες τώρα που προσπαθώ βγάζω το πρωί μέχρι 80γρ πιέζοντας συγχρόνως και τον μαστό, ενώ στον μεγάλο μου γιο, έβγαζα με άνεση 150γρ. από τον ένα μαστό. Πως μπορώ να αυξήσω την παραγωγή αφού δεν μπαίνει ο μικρός πολύ συχνά στο στήθος;;;; Τα χάπια μαγιάς μπύρας όντως βοηθούν; Κάποιο αφέψημα; Κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα maryloo και η δικιά μου η κόρη 5 λεπτά θήλαζε από το ένα και 5 από το άλλο και σταματούσε στα 10 ούτε στα 11 ούτε στα 9!!! :o:o:o ωστόσο θήλασε μέχρι 19 μηνών! :D

η γνώμη μου είναι να μην παραλείπεις τα γεύματά του (γιατί είναι και μικρούλης ακόμη) και αν αποσπάται η προσοχή του με κάτι άλλο πήγαινε κάπου πιο ήσυχα ....... βγάζε και με το θήλαστρο..... μην νομίζεις ότι μειώθηκε επειδή το θήλαστρο δείχνει κάτι άλλο.....προφανώς τον καλύπτει το 5λεπτο!! ;) εγώ και στα 2 μου παιδιά ένα γεύμα ήταν προσφορά και των 2 μαστών! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Εγώ δίνω ένα μαστό ανά γεύμα όπως δηλαδή έκανα στον μεγάλο. Λές δηλαδή να δίνω και από το άλλο στήθος; Θα το δοκιμάσω!

Επίσης αυτό με την απόσπαση προσοχής έχεις δίκιο! Αν είναι στο χώρο που θηλάζω κάποιος και μου μιλάει, σταματάει τον θηλασμό για να παρακολουθήσει την συζήτηση! :lol: Αν είναι βέβαια ο αδερφός του, σταματάει για να τον δει που παίζει.

Τόσο απλά πράγματα και πραγματικά πνίγομαι σε 1 κουταλιά νερό.

Ωστόσο για την μαγιά μπύρας λες να μην πάρω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo εφόσον το μωρό παίρνει φυσιολογικό βάρος και βρέχει ικανοποιητικές πάνες δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς

Το κάθε μωρό θηλάζει με διαφορετικό τρόπο, από την στιγμή που δεν δυσανασχετεί μετά και δεν κλαίει πάει να πεί ότι χόρτασε.

Το θήλαστρο δεν είναι ένδειξη για το πόσο γάλα έχεις

Κι εγώ δυσκολευόμουν να βγάλω μεγάλες ποσότητες αλλά η κόρη μου σταμάτησε τον θηλασμό σχεδόν 3χρονών ;)

Επίσης προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν χρειάζεται να βγάζει γάλα για να φτιάχνεις κρέμες, είναι ταλαιπωρία

καλύτερα να τις κάνεις με νερό και να θηλάσεις συμπληρωματικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natasoula ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι οτι βάρος δεν παίρνει και πολύ.... αυτό το μήνα πήρε 300γρ.... τους πρώτους μήνες που υποτίθεται πρέπει να παίρνει γύρω στα 800γρ /μήνα εμένα έπαιρνε 500γρ.

Είναι βέβαια και αλλεργικός και γι' αυτό θα κάνω κρέμες βιολογικές που δεν περιέχουν γάλα και δεν φτιάχνονται όμως με νερό.... έτσι έκανα και στον 1ο μου γιο. Ισως τελικά πάω στο φαρμακείο να δω αν υπάρχει υποαλλεργική κρέμα που να φτιάχνεται με νερό. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γράψε λίγο αν μπορείς τις ζυγίσεις από την γέννηση μέχρι και τώρα για να το δούμε

αν και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί θα στο έλεγε η παιδίατρος

για το θέμα της αλλεργία δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου ετσι είναι και ο δικος μου δεύτερος γιος, ακριβώς τα ίδια πέρασα κιι περνάω ...οκ είναι στο μωρό που δεν είναι "βυζακιας " ,εμενα με έσωσε να θηλαζει ξαπλωτός κιι μόνοι μας.

δεν μπορώ να γράψω πολλά τωρα ...οτι σου είπανε τα κορίτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariloo εγώ έπινα τσάι θηλασμού και έπινα και μια μπύρα χωρίς αλκοόλ κάθε βράδυ!! ;):lol::lol::lol:

μιλάμε το στήθος μου το βράδυ γινόταν τούμπανο!!! :roll::roll:

τσάι έπινα πρωί-μεσημέρι-βράδυ....αλλά μπορείς και πιο συχνά! ;)

ρε κορίτσια το τεστ του Δαλαι Λαμα, που σας έβαλα το κάνατε? :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασούλα ναι, και μου βγήκαν αυτά που σημαίνουν :o:o:o:o:o

βέβαια δεν βγήκε η ευχή που έβαλα, αλλά αυτό δεν το πίστεψα κιόλας ότι θα βγει!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μόλις έφαγε η Ρ. ένα πιάτο μακαρόνια με κιμά, κάθισε για 5 λεπτά στον καναπέ και έρχεται καιι μου λέει "μαμά πεινάω"!!! :o:o:o:o μα είναι δυνατόν? :shock::shock::shock:

νομίζω ότι τρώει από βαρεμάρα :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na μαστε και εμεις!

τα απροοπτα συνεχιζουν!

χθες κατεβηκαμε παιδων...ο μπεμπης στην πανα εκανε πολυ συμπικνωμενα ουρα και ηταν χρωματςο κοκκινο...

ευτυχως ηταν πολυ συγκεντρωμενα αλατα...τα οποια χρωματιζουν την πανα!

ευτυχως!

αν ειχαμε παει χαλκιδα θα μας κρατουσαν!

το θεικο.... "να κανετε το γαλα πιο αραιο"

οταν ειπα οτι δεν γινεται....

εεεε δωστε χαμοληλακι!

θελω να βρεξει....τωρα.....!

κουμπαρουλα μου....συλληπητηρια...

δεν ξερω τι ποναει πιο πολυ..!

θα καμαρωνει τα παιδακια της απο ψηλα....και εκεινα θα την εχουν παντα στο μυαλο τουςς!

ολοι πονανε....αλλα απο το σπιτι της και την αγκαλια της μανουλας τη θα λειπει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας :x

συμπεθέρα αμάν βρε, ευτυχώς δεν ήταν τίποτα, τώρα θα ξαναπάτε στο εξοχικό? :?::):x

αχ χθες το βράδυ η γλυκιά μου, στην διαδικασία του ύπνου, μου είπε ότι δεν θέλει αγκαλίτσα :o:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

πολύ με λύπησε :cry::cry::cry::cry::cry:

την παίρνω στην αγκαλιά μου και καθόμαστε στην πολυθρόνα και της λέω τραγουδάκια και άλλα και χθες δεν ήθελε!!! :cry::cry::cry::cry:

σήμερα θα ετοιμάσω βαλίτσα :D:D:D και τα παιδιά το περιμένουν πώς και πώς...πολύ ενθουσιασμένα είναι!!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας :x

νομίζω ότι και σήμερα θα είμαι μόνη μου στο τρενάκι :?

Αφρο μου, δεν φεύγουμε σήμερα, αύριο πρωί πρωί :D σε ευχαριστώ! :D:x

ελπίζω και εσείς να βρείτε κάπου να πάτε έστω και για 3 μέρες....είμαι σίγουρη ότι κάτι υπάρχει εκεί κοντά!! ;)

καλώς τα δέχθηκες :D χθες δεν ήρθε ο Κ? :D

πάω να ετοιμάσω το πρωινό μας και μετά τις βαλίτσες, τελικά δεν τις έκανα χθες γιατί πήγαμε κέντρο για κάτι ψώνια!!! :roll::roll: μετά να ξεκουραστώ βλέποντας ολυμπιακούς, πέρασε ώρα :roll::roll:

Καλή Κυριακή :)

να υποθέσω ότι η Χρύσα πήγε σε δυσάρεστα γεγονότα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες...

τι κανετε;;;..

εμεις καλα...τωρα πια καλα...

Δυσκολη ευδομαδα ηταν και παει...

σας ψιλοδιαβαζα, αλλαδεν ειχα ουτε το χρονο..ποσο μαλλων τη διαθεση...

Αργυρουλα καλα να περασετε...

Αφρο εσεις;;;

εγω χτεςσφουγγαρισα...πωπω..ποσο βρομικο ηταν το σπιτι...σημερα θα σηδεροσω και θα βαλω πλυντηριο..

η Ζωη για μας..ολους τους υπολοιπους..ξαναγυριζει στη ρουτινα της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ...οχι αργυρώ σήμερα ήρθε.

δεν ξέρω τι θα κάνουμε ...δεν με νοιάζει μόνο να είμαστε καλά.

Καλη κυριακή κορίτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας τσούπρες! 8-)

Ησυχία στο τρενάκι...

Εγώ είμαι εδώ και διαβάζω μετά κόπων και βασάνων!!! :evil:

Αργυρούλα, καλό ταξίδι και να περάσετε υπέροχα!!! 8-):D8-)

Άφρο, καλώς το δέχτηκες το στεφάνι!

Γωγούλι, θα σε ενημερώσω πριβέ για το σταθμό... ;)

Σε γενικές γραμμές είναι καλός, όπως ήταν οι περ/ροι του Δήμου, απ' όσο έχω ακούσει.

Όμως τα πράγματα άλλαξαν αρκετά από πέρυσι-φέτος και φοβάμαι ότι από Σεπτέμβρη θα είναι ακόμα χειρότερα... Το λέω βασικά λόγω έλλειψης προσωπικού... :evil:

Εμάς θα είναι η 3η χρονιά μας.

Το Ιωαννάκι θα πάει προνήπιο;;; Αν ναι, θα είναι μαζί με τη Β!!! :D Τι καλά!!! Μακάρι!!!

Σας φιλώ όλες, πρέπει να στρωθώ!!!

Και όσες διακοπάρετε.... σας μισώ θανάσιμα!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας :x

σε μία ώρα φεύγουμε :D

έχουμε να οδηγήσουμε 600χλμ! :o:o:? , αλλά χαλαρά, εκδρομούλα....θα κάνουμε και τις στάσεις μας, έφτιαξα και τυροπιτάκια χθες! :lol::lol::lol::lol:

κορίτσια Μαρία, Χρύσα, Νατασούλα και όποιες άλλες πάνε διακοπές να περάσετε πολύ όμορφα, δεν θα μπορέσω να σας πω πιο πριν! :D:x

Αφρο μου εύχομαι αυτές τις 2 εβδομάδες να τις περάσετε πολύ όμορφα, οικογενειακά ακόμη και στο σπίτι ;):D:x , η παρεά μετράει και η διάθεση ;):x

σας αφήνω να βάλω στα παιδιά να φάνε ΄κάτι :roll::roll:

σας φιλώ :-*

θα μπορώ να σας διαβάζω αλλά όχι να γράφω γιατί δεν μπορώ να κάνω σύνδεση από το κινητό, δεν ξέρω γιατί! :?

χαιρετώ :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα!!!!Αργυρουλα μου καλες διακοπες,να περασετε τελεια κ να ξεκουραστειτε..πολυ χαιρομαι που πατε διακοπουλες..σας αξιζει!!!

Μιτσακι η ιω θα ειναι προ-προ...ειναι μικροτερη απο τη βασιλικουλα...αλλα καπου θα τη βλεπει..χαχαχα..θα τηλ να μου πεις λεπτομερειες....

Αφροοο καλως τον δεχτηκες..μακαρι να καταφερετε να πατε καπου εστω για λιγο....

Σισσονι ποτε επιστρεφεις αθηνα;;

Εμεις αυριο πρωι φευγουμε απο εδω κ παμε χωριο μου...δευτερα πιανω δουλεια..πως πρνανε οι μερες ρε γαμωτο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κ εγώ ακριβώς το ίδιο στον ύπνο! Πάντα ξεκινάω στο πλάι, από αριστερά μου είπε κυρίως ο γιατρός μου κ πάντα ξυπνάω ανάσκελα. Γυρνάω χωρίς να το καταλαβαίνω. Βέβαια εγώ ποτέ δεν ένιωσα ενόχληση στα ανάσκελα.
    • Εγώ πάντως ξεκίνησα να ετοιμάζω σιγά σιγά το δωμάτιο της (βέβαια κούνια, συρταριερα κτλ τα ειχα) για να μπορώ να ξεθάψω τα ρούχα της πρώτης κ να αρχίσω να τα πλένω, σιδερωνω κτλ.  Επειδή 10-25 Ιουλίου θα πάμε διακοπές θέλω μέχρι τον Ιούνιο να τα έχω έτοιμα αυτά, μην αφήσω πολλά για τον τελευταίο μήνα. Οπότε εγώ πιστεύω πως καλά είναι να ξεκινήσεις τα ψώνια σιγά σιγά. Τους μήνες εγώ τους υπολογίζω με την ΠΗΤ κ όχι με τις εβδομάδες. Δηλαδή εγώ που έχω ΠΗΤ 28/8 κάθε 28 αλλάζω μήνα. 28 Μαΐου θα μπω στον 7ο. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει έτσι.
    • @Kate1992 @Naty_ @Elli13 χαίρομαι που ακούω τα νέα σας και τα συμπτώματα σας! Κάπως με καθησυχαζουν κι εμένα γιατί κι εγώ έχω κάποιες μέρες που νιώθω πολύ έγκυος κι άλλες που το ξεχνάω 😅 τις προάλλες ανησυχούσα ότι τα συμπτώματα δεν είναι πολύ έντονα και με το που έκανα αυτή τη σκέψη, ήμουν στο σούπερ μάρκετ, μου ρθε ένα κύμα ναυτίας περιποιημένο, κι λέω αχ το σποράκι μου υπενθυμίζει ότι είναι εδώ ❤️❤️ Αλλά γενικά κι εμένα οι κράμπες σταμάτησαν, τώρα που είπε η Κέιτ για το μαγνήσιο, συνειδητοποίησα ότι η πολυβιταμινη που παίρνω έχει μέσα και μαγνήσιο οπότε μπορεί να παίζει ρόλο. Έχω ναυτίες κυρίως το πρωί αλλά ποτέ δεν έχω κάνει εμετό και μες τη μέρα με πιάνουν και καούρες έντονες αλλά σταματούν μετά από κάποια λεπτά. Νιώθω ότι κουράζομαι εύκολα, κοιμάμαι στάνταρ μία ώρα το μεσημέρι που δεν είναι κάτι που κάνω συνήθως, δλδ εκτός εγκυμοσύνης. Και το στήθος συνεχίζει να πονάει απλά λίγο λιγότερο πλέον γι'αυτό και ανησύχησα. Είναι κι αυτά τα συμπτώματα που απ' τη μια μας τη δίνουν απ' την άλλη όμως μας καθησυχαζουν - μια τρέλα 🤣🤣 σήμερα είμαι 6+1 και πραγματικά δε βλέπω την ώρα να πάω στο ραντεβού την τρίτη 🙏🙏🙏
    • Εσύ όπως αισθάνεσαι κορίτσι μου ❤️ είναι σημαντικό και για την ψυχική υγεία και ηρεμία 🙏 και για σένα και για τον άνδρα σου ✨ εμείς βέβαια σου ευχόμαστε να έρθει όσο πιο σύντομα 🤞🤞🤞 να χαίρεσαι την όμορφη οικογένεια σας 😍
    • Καλημέρα κορίτσια μου!!!!εχθές περάσαμε σούπερ στο πάρτυ!!!σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας 😘 να είστε καλά!!! Έχω αρχίσει να έχω πονακια ωορρηξίας οπότε άρχισα τα τέστ...βέβαια εχθές είχαμε και επαφή....για να δούμε... Κορίτσια έχω πάρει μια απόφαση...θα προσπαθήσω έως και Γενάρη του 25 μετά σταματάω...θα κλείσω 3,5 χρόνια προσπαθειας τότε... σταματάω μετά τις προσπαθειες...εννοώ δεν ξαναμετραω γόνιμες ...ούτε στοχευμένες επαφές... τίποτα... εύχομαι να έρθει έως τότε... Φτάνει τόσο....μετα τα παρατάω...και δόξα Τω θεώ έχω δύο αγοράκια...🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...