Μετάβαση σε περιεχόμενο

bebe ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ '12 ΔΡΟΣΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ν9


Recommended Posts

πολυ δραμα η κατασταση απο τις 4 δεν μπορεσα να κοιμηθω ξανα..κ τα πονακια στην μεση με πιανουν σχεδον καθε 20 λεπτα νοιωθω σαν να περιμενω περιοδο κ σαν να παει να με πιασει κοψιμο..

ο γιατρος μου πε εχθες να πινω συνεχεια μαγνησιο γιατι το υοτοπαρ το κοψαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

A ρε Νανσουλα μου..Οι τελευταιες μερες τελικα ειναι το αποκορυφωμα της ταλαιπωριας.Τελικα ο γιατρος δεν καταλαβα τι προτεινει ως καλυτερο?Να πας πιο συντομα απο το Σαββατο για να μην σε προλαβει η διαστολη?

Ή πιο κοντα στο Σαββατο για να ειναι οκ για τα πνευμονακια?

Οι ενεσεις που ειχατε κανει για τα πνευμονια τους τοτε,δεν αρκουν?Τοσο καιρο νομιζα οτι με μια φορα ενεσεις ειναι οκ,δεν ηξερα οτι χρειαζεται και στο τελος!

Οι αντρες μας οσο κι να μας αγαπανε δυστυχως ποτε δεν μπορουν να καταλαβουν.Νομιζουν οτι τα κανουν ολα σωστα και οτι μας προσεχουν οσο πρεπει,και μετα μας λενε και αχαριστες.Απλα δεν καταλαβαινουν οταν προκειται για εγκυμοσυνη και γεννα,ουτε ορμονικα ουτε τιποτα δεν καταλαβαινουν.Ειναι τοσο αγνωστο γι'αυτους!

Δηλ επιμενει ακομα για το Σαββατο ο δικος σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsakia!

Polu entasi blepw sto postaki mas pali simera.

Problepw mexri ti Deutera polles gennes.

Lil mou ti perasate kai eseis...polu duskoles stigmes alla eutuxws twra eiste spiti kai siga siga ola tha

ftiaksoun kai tha eiste mia xara! O prwtos kairos einai duskolos kai thelei ligo upomoni eidika otan exei prouparksei kapoio problima alla ola tha perasoun!

Nansouli mou kai esu ti pernas....egw sti thesi sou na sou pw tin alitheia an oxi simera, aurio tha tou elega na mou ta parei. Den tha antexa oli auti tin katastasi kai h psuxologia sou tha ginei xeirotera me auti tin anamoni.

Pasxalitsaki mou kai esu?? Min agxonesai opws sou eipan kai ta alla koritsia molis gennithei tha parei polu pio grigora baros. Ola kala tha pane! Polu agxos kai esu bre koritsi.

Ariadni mou akribws opws ta eipes oi krioi giauto ante kai esu suntoma na teleiwneis siga siga! Auto pou les gia ti maia kati paromoio perasa kai egw. Eixa paei na milisw me ton anaisthisiologo mia ebdomada prin gennisw gia na tou pw oti logw kapoiou allou problimatos den thelw na perimenw mexri telos gia na kanw episkliridio, na min perasw diladi ooooles tis odines kai meta na mou tin kanei...e kai autos xwris na exw anaferei tipota apolutws gia kaisariki mou leei "mporeis na skeftesai kai tin oliki narkwsi" kai mourthe tamplas molis to akousa auto. Tou lew egw "ma den sas milisa gia kaisariki, afou arxika tha prospathisoume fusiologika"! Mou espase ta neura auto.

Alla gennika exw megali stenaxwria mesa mou gia diafora pou eginan pou den sas ta exw pei akoma, alla twra me aformi auto pou eipes Ariadni kai sas anafera gia ton anaisthisiologo, alla kai auto pou eipe h Nancy gia to an to xeri sou prokalei toketo tha sas ta pw na ta bgalw kai apo mesa mou.

Otan egw ekeini tin Triti to prwi piga sto giatro, mou ebale xeri, efuga apo to iatrio tou 10 to prwi, den eixa pote se oli tin egkumosuni suspaseis kai ksafnika kata tis 12 to mesimeri arxisan suspaseis ana 3 lepta astamatita. Pou simainei oti autos bazontas to xeri tou den kserw an itan eskemena h athela tou, mou prokalese toketo. Me kati omws pou egine meta me kanei na pisteuw oti ton prokalese eskemena tha sas pw pio katw.

Otan mpika mesa, meta apo polu wra pou mou eixan balei kai oro gia na me piasoun pio polloi ponoi, irthe o anaisthisiologos kai eixan idi arxisei polloi ponoi (meta pou koiloponousa 5-6 wres idi) kai tou lew thelw episkliridio kai mou leei einai nwris...meta apo kamia wra pou ekana anases kai fonaza apo pono tou to ksanalew kai ton eida na dusanasxetei kai arxise na mou leei mporei na stamatisei h diastoli. Kai bebaia den itan oti tha stamatouse h diastoli, alla itan idi 8-9 h wra kai autos den ithele na katsei oli nuxta stin kliniki na perimenei pote tha gennisw egw. meta apo polles fores pou tou to elega kai epemena kai arxisa na ekneurizomai, kata tis 11:00 me etoimazei me mia maia kai mou pernaei ton kathetira gia tin episkliridio, gia na ginei auto me ebalan sto krebati kathisti kai na agkaliasw ta gonata mou kathos h maia me esfige me oli tis ti dunami, oute anasa de mporousa na parw, kai ksafnika eniwsa enan oksu pono sto ena plai mou kai plimmirisa me aima...epatha apokollisei kai den kserw an itan tuxaio h oxi, alla mallon apo tin polu pieski pou mou ebale h maia kai me esfige prepei na egine.

E meta teleiwsan ola giati anagkastika eprepe na mpw xeirourgio.

Oute egw imoun kata tis kaisarikis kai panta tin eixa sto mualo mou san pithani ekselliksi tou toketou, alla me stenaxwrei polu kai akoma to skeftomai sunexeia kai bourkwnw giati auto pou katalaba itan oti me anagasan me ton tropo tous na paw sto xeirourgio. A kai to oti arxisa na skeftomai oti o giatros mou prokalese ton toketo einai epidi, egw gennisa Triti (ekeini ti mera pou mou ebale xeri) kai tin Paraskeui irthe sto dwmatio mou kai mas leei, an exete tipota na me rwtisete twra giati apo simera kai olo to Sabbatokuriako tha leipw se ena sunedrio!!!!

Kai skeftomai mipws to ekane giati mporei na tuxaine apo mono tou otan tha eleipe???

Auta, to kserw oti tha mou peite afou ola kala pigan kai exw to mwraki mou ti ta skeftomai....kai exete dikio, apla ligo me stenaxwrei pou eginan etsi ta pragmata...kai an thumaste kai prin gennisw eixa polu anasfaleia me tous giatrous edw giati iksera oti sprwxnou polu tin kaisariki...e kai twra pou mou sunebei kiolas...telos pantwn.

Sas zalisa me auto alla kapoia stigmi ithela na ta pw, apla me stenaxwrouse kai mono pou to skeftomoun. Twra skeftomai oti exw to mwraki mou kai den me noiazei.

Nansouita to mono kalo se oli auti tin istoria einai oti mou exei allaksei ti gnwmi gia tin oliki narkwsi, giati parolo pou den ithela katholou ma katholou opws kai esu eipes ithela na akousw to klama tou mwrou mou, alla na sou pw, etsi opws gennisa, oute agxos eixa oute tipota giati den katalaba tipota. Einai mia lusi mpros sto na peraseis olo auto to agxos. Ksupnas sto dwmatio sou, den argeis na ksupniseis apla eisai ligo zalismeni gia ligi wra stin arxi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nάνσυ εγώ ψηφίζω να πας νωρίτερα απο το Σάββατο αν δεις οτι δεν έχεις κουράγιο.

Έλενα, διάβασα την ιστορία σου και να ξέρεις ότι και γω έχω παραπολλους φόβους τώρα που πλησιάζω στο τέλος γιατί αφενος διάβασα ότι τις περισσότερες φορές η πρόκληση καταλήγει σε καισαρική, ιδίως όταν είναι το μωρό ψηλά (όπως εμένα) και αφετέρου γιατί ο γιατρός δεν μου έχει ξεκαθαρίσει πως τα βλέπει τα πράγματα και τί σκέφτεται επακριβώς. Δεν μπορώ να περιμένω αλλο, αυριο θα τον ρωτήσω αναλυτικά. Δεν θέλω να περάσω όλους τους τεχνητούς πόνους και τελικά μετά να κάνω καισαρική. Αν είναι ας μου το πει απο την αρχή.

Εσυ να μην στενοχωριέσαι, απλά θα κοιτάς τη μπέμπα σου και θα τα ξεχνάς. Γενικά πάντως απο τις εμπειρίες μας μαθαίνουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λια μου ο γιατρος δεν θελει να σπασουν τα νερα στο σπιτι κ μου πε πως εαν δεν μπορω να μαι σε πληρη ακινησια να γεννησουμε ακομα κ σημερα.η κορτιζονη παυει να δρα μετα απο καποιες μερες για αυτο κ ξαναεκανα προληπτικα για τα πνευμονια.κ φυσικα κοριτσια μονο σε πληρη ακινησια δεν ειμαι.πηγαινω τουαλετα ξανα κ ξανα πηγαινω κουζινα να βρω να φαω κατι αναλατο(εχω λιμοκτονησει εχω σηκωθει κ χαραματα)βαλε κατι να φαει το παιδι βαλε της dvd η μαμα μου μαγειρευει να φαμε α!κ το καλο μωλις εσπασε ενα ποτηρι με νερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα κ εγω ετσι θα υποψιαζομουν στη θεση σου..αλλα οπως ειπες τελος καλως ολα καλα!εγω να σου πω δεν υποψιαζομαι οτι μπορει να μου εβαλε χερι για τοκετο γιατι δεν θα μου ελεγε ξαπλα κ χιλια δυο κ πραγματικα τον ειδα οτι ανχωθηκε οταν ειδε πληρη εξαλειψη τραχηλου κ διαστολη κ απο την στιγμη που το ειδε την προιγουμενη φορα επρεπε παλι να με ξαναδει..κ μου λεγε κ ξαναλεγε οποτε θελω..δε θα μου ελεγε αυριο μπαινεις;δε ξερω..

η αληθεια παντως πως η καισαρικη ειναι η ευκολη λυση για πολλους..κ βλεπω πως εχει γινει πολυ της μοδας κ η ολικη ναρκωση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κάποια στιγμή διάβασα σε ένα φόρουμ, γκουγκλάροντας για "προκληση τοκετου", διάφορες εμπειρίες γυναικών που έλεγαν τα χειρότερα για την πρόκληση και γενικά διέκρινα απογοήτευση απο τους γιατρούς τους. Γι αυτό είναι πολύ σημαντικό να έχεις πλήρη εμπιστοσύνη στο γιατρό που διαλέγεις.Πάντως Νάνσυ ο δικός σου ακούγεται πολύ καλός. Ουφ, εμένα κορίτσια δεν με νοιάζει πια όυτε ο τρόπος, ούτε αν με "ξεγελάσει", δεν μπορώ άλλο την αναμονή και την άγνοια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera κοριτσια μου....

Κατερινακι μου,βαζω λιγο στηθος αλλα κατα κυριο λογο δινω απο θηλαστρο αποκλειστικο μητρικο γαλα....Αλλα ειναι λιγο δυσκολο εως και πολυ!!!!Αποστειρωσεις ξανα και ξανα αλλα τι να κανουμε.

Λιλ μου και εσυ δινεις αποκλειστικο μητρικο γαλα απο θηλαστρο?

Αριαδνη μου να μην αγχωνεσαι και εγω με προκληση ημουν και γεννησα φυσιολογικα και με διπλη περιτυλιξη.Δεν εχω προλαβει να διαβασω πολλα διοτι προσπαθω να ξεκουραζομαι οταν μπορω γιατι καθε 2,5 ωρες την ξυπναω για μαμ και το βραδυ....

Πασχαλιτσακι μου,να μη στενοχωριεσαι που ειναι μικρη.Εμενα γεννηθηκε 2830,ενω εγω και ο αντρας μου ειχαμε γεννηθει 3300.Δε σημαινει κατι αυτο....Παντως το αγχος παιζει πολυ σημαντικο ρολο.

Λιλ μου εχεις βαλει καμια φωτο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως εχω αρχισει να ακουω συχνα για γεννες με ολικη.Παλιοτερα ηταν πιο σπανιο.Τι να πω,ειτε που οι γιατροι το προωθουν και το επιδιωκουν λογω ευκολιας και συντομιας.Ή που οι γυναικες πια φοβουνται περισσοτερο και αφου εχουν την επιλογη το κανουν.Ε δεν θελω να πιστεψω οτι τοσες πια περιπτωσεις στραβωνουν στο τελος απο μονες τους και τρωνε ολικη ναρκωση.

Λετε στο μελλον να γεννανε η γυναικες ετσι?Ναρκωμενες,στο χειρουργειο?Πωπω..μου ακουγεται σαν εργοστασιο παραγωγης ανθρωπων!Μπες ,ραψε,βγες.

Παντως αν εμενα μου προκυψει εγκυμοσυνη στο μελλον,το σκεφτομαι σοβαρα να ξαναγεννησω ετσι..Κι ας ζοριστικα με την αναρρωση και τις απειρες ενεσεις που μου εκαναν για μερες.Κι αυτο οχι για να γλιτωσω εγω τους πονους,αλλα γιατι δεν ριψοκυνδινευω να συμβει παλι κατι οπως αυτη την φορα.Και ο φοβος δεν βοηθαει.Αφου ετσι κι αλλιως θα πρεπει να κανω παλι καισαρικη,δεν ξερω αν ειναι ωραια να ειμαι ξυπνια και να νοιωθω οτι κατι μου κανουν εκει κατω.

Ασχετο,εσεις τι αντισυλληψη χρησιμοποιειτε μετα απο τη γεννα?Μη μας ερθει κανενα κουτσουβελο παλι στο ξαφνικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάνσυ, έγραψες!!!Είναι που δεν τρελαίνομαι, αλλίως θα χρησιμοποιούσα και γω αυτή τη μέθοδο! :lol:

Λία, αντισυλληπτικά?Εκτός και δεν επιτρέπονται λόγω θηλασμου, δεν ξέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lia egw oxi apla to skeftomai alla to exw sigouro oti tha ksanampw me oliki. Afou uparxei auti i lusi den thelw na ksanaperasw talaipwria oute agxos.

Nancy me to opisthen ennoeis oti apla kanei opisthen otan erthei h wra h ennoeis auto pou fantastike mallon kai h Ariadni???? :lol:

Emeis den arxisame akoma alla logika opws kai prin, h apla prosexoume kai xrisimopioume tin prwti opisthen pou eipa h alliws profilaktiko otan eimai stis gonimes diladi gia pio sigoura

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simera sarantisame pirame tin euxi k otan erthei o mpampas mas tha pame voltoula..

nansouli k egw lew na pas noritera apo to savato afou den uparxei provlima...

pasxalaki min stenaxwriesai tha parei varos meta pio polu den einai oti den kaneis kati esu kala...

elena k emena kamia fora mou pernaei apo to mualo oti me pigan epitides gia kaisariki alla prospathw na min to skeftomai k stenaxwriemai afou exw to mwraki mou ugies den me noiazei tpt..

katerinaki mporei na thelei allagi sto noumero k den kleineis sfixta tin pana k exei diaroes..

lil mou perasate k eseis megali talaipwria eutuxws ola teleiwsan k eiste oli mazi sto spiti... gia to thilastro se katalavenw einai duskolo prospathise na ton vazeis sto stuthos perissotero k egw etsi ekana k twra ton dinw mono stuthos pio polu...

ax ksipnise o mikros sas afinw filakia polla...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσακια μου. Σας ευχαριστω ολες πολυ για τα ομορφα λογια σας. Με βοηθατε πολυ :):):):)

Σημερα ειναι λιγακι καλυτερη η ψυχολογια μου. Αρχισα να το παιρνω αποφαση οτι η νεραιδουλα μου θα ειναι μινιατουρα. Παρακαλαω την Παναγιτσα να γεννηθει γερη, να ειμαι και εγω καλα και να μην ειναι τοσο μικρουλα ωστε να χρειαστει θερμοκοιτιδα ή να μη μπορει να θηλασει. Ειναι πολυ κακο αυτο που μας δημιουργει το περιβαλλον............οτι πρεπει τα μωρακια μας να γενιουνται θρεφταρια ωστε να νιωθουμε αξιες μανες........ ειναι λυπηρο και δημιουργει τρομερα αισθηματα ενοχης στις μανουλιτσες, αντι να σκεφτονται ολοι οι "καλοθελητες" πως το μονο που εχει σημασια ειναι να ερχονται στον κοσμο γερα μωρακια και να ειναι καλα και οι μαμαδες.

Επισης συνεβη το εξης παραδοξο, η πιεση μου το πρωι ηταν μολις 12,4/9 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο τη στεναχωρια αντι να μου ανεβει μου επεσε :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Τι να πω ολα τα παραδοξα σε εμενα συμβαινουν.

Σημερα και αυριο θα κρατησω νηστεια, μη φανταστειτε καμια αυστηρη σημερα κρεας και αυριο κρεας και γαλα και θα παω να κοινωνησω την Πεμπτη της Αγιας Παρασκευης. Θα φροντισω αυριο να κατεβασω και τον πριγκιπα απο το χωριο να κοινωνησει και αυτος μαζι μου και το απογευμα θα παμε σε μια ξαδερφουλα μου που γιορταζει η κορη της.

Το βραδυ θα παρω τηλεφωνο τον γιατρο για να μου πει ποτε θα κανουμε τον καρδιοτοκογραφο και να κανονισουμε οριστικα το χειρουργειο.

Τι πολλα που ειπατε.......εχω 8 σελιδες να σχολιασω και ας μη χανω χρονο ;);););););) (αν δεν μπαγιατεψαν τα νεα σας :shock::shock::shock::shock: )

Βικουλα μου καλως δεχτηκες τα αντρακια σου. Φανταζομαι τον μικρουλη θα τον ελιωσες με τις αγκαλιτσες. Σιγουρα θα περασε ομορφα και θα μαυρισε κιολας!!!!!

Ελενακι τι ωραια που πατε στη θαλασσα...... ααααααααααχ μου ελειψε πολυ. Η πεθερα θα χαρει σιγουρα για το ονομα και ειναι μεγαλη τιμη και εκτιμηση απο τη νυφη......

ΝΑνσουλα μια χαρα ειναι η κοιλιτσα για διδυμα..... μια γειτονισσα με διδυμα ειχε τοσο μεγαλη κοιλια στον 7ο μηνα που νομιζες οτι θα της πεσουν κατω τα μωρα. Στον δε 9ο μηνα ηταν για κλαμματα. Σε βλεπω να επανερχεσαι συντομα μετα τη γεννα και ειδικα με την τρεχαλα που θα πατας θα γινεις το "κορμι" του ποστακιου μας. Και εγω αμυγδαλελαιο βαζω αλλα κανα δυο φορες τη βδομαδα, το βαριεμαι. Ακομη δεν εκανα καμια ραγαδα. Μπραβο στο κοριτσακι σου με την προοδο του. Ηρθε η ωρα να παρει φορα η γλυκουλα μου. Ολα θα πανε καλα απο εδω και περα θα δεις και θα ηρεμησεις και εσυ. .....(παρακατω διαβασα τα υπολοιπα και συνεχιζω)..... Εσυ οσο μπορεις να κανεις και λιγοτερα. Δωσε στον αντρα σου να καταλανει οτι εισαι στη τελικη ευθεια και οτι απο εδω και μεχρι να γεννησεις θελεις πολυ προσοχη και για σενα αλλα και για τα μωρακια σας, ιδιως γι αυτα. Βρες καποιον συγγενη σου που να νοιωθεις και εσυ αλλα και η Σαντυ ευχαριστα και ασφαλεις μαζι του και ζητησε να αναλαβει την μικρη για να εχεις τη δυνατοτητα να προσεξεις τον εαυτο σου. Αληθεια πως φτανεις και ξυριζεσαι :o:o:o:o:o:o ????? Το γιουτοπαρ γιατι το εκοψες? Εγω αν και δεν κανω συσπασεις ακομη παιρνω μισο χαπι ανα εξαωρο.....

Κατερινουλα μου μακαρι να συνεχισει ετσι ο μπεμπακος να ειναι ησυχος και να μη κουραζει τη μανουλιτσα. Και η κορουλα σου να εξακολουθησει αυτη τη συμπεριφορα, θα ειναι πολυ πιο ευκολο για ολους να προσαρμοστειτε στα νεα δεδομενα. Τα κακακια ετσι πρεπει να ειναι σαν μουσταρδα με σπορακια, οταν η μαμα θηλαζει. Επισης αν καμια φορα ειναι πρασινα ειναι φυσιολογικο, οπως επισης αν θυμαμαι καλα τα πρασινα κακα ειναι και ενδειξη υπερπαραγωγης της μαμας. Η εμπερια του τοκετου σου ηταν πανεμορφη!!!!!

Λια εγω γιατι ποτε δεν πετυχαινα κανεναν καλο στον παιδοτοπο?????? Μαλλον πρεπει να ξεκινησουμε να παμε σε αλλον :lol::lol::lol::lol::lol: Οι φωτογραφιες του μπεμπη ειναι τρελα. Ειναι και καρδαμωμενος, ετοιμος για φαγωμα. Και μου φαινεται οτι οσο παει σου μοιαζει περισσοτερο. Αντε χαρες η αγορομανα :D:D:D:D:D Βρε καυ.......τσα τι του εκανες του ανθρωπου :oops::oops::oops::oops: ??? Μονο τον αναβεις ή τον σβησεις κιολας?

Πω πω ρε Αφροδιτουλα αυτο με τη δουλεια σου............ακομη και τωρα με την κοιλια στο στομα και με την αφορητη ζεστη να πρεπει να πηγαινεις μεγαλο βασανο.

Χριστινουλα μου μπραβο σας. Πολυ καλο το βαρος σας και αφου εισαι καλα και εσυ ευχομαι να τελειωσε η ταλαιπωρια σας. Περιμενουμε να μας πεις ποτε με το καλο γεννατε.

Μαρακι μηπως τρωει λαιμαργα και περισσοτερο απο οσο αντεχει το στομαχακι της? Τα βρεφακια ειναι σαν τα γατακια, δεν εχουν αισθηση του κορεσμου, οσο τα δινεις γαλατακι αυτα πινουν και αμα παραγεμισει το στομαχακι τους με το που πανε να ρευτουνε η τα σηκωσουμε του ερχεται να το βγαλουν..... ισως ειναι καλυτερα να μην του προσφερεις το στηθος παρα πολυ συχνα απο τη στιγμη που θηλαζει αρκετη ωρα σε καθε γευμα και ικανοποιητικα.

Λιλ μου περασατε μεγαλη ψυχικη ταλαιπωρια κοπελα μου. Αλλα ολα περασαν τωρα και ειστε σπιτι με το θαυματακι σας. Αυτο εχει σημασια ε?????

Αριαδνουλα εσυ κι αν εισαι στην τελικη ευθεια. 5 μερες και μετα μπαινεις για προκληση τελικα? Ρε Αριαδνη απο αλλες το περιμεναμε αλλα το δικο σου πονηρο μυαλο αλλο φανταστηκε σχετικα με την "οπισθεν" :lol::lol::lol::lol: Ντροπη σου, ειμαστε και εγκυες γυναικες :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Νενε μου η μικρη σου ειναι σαν την πριγκιπισσα ροζουλιτα στη φωτο!!!!! Περιμενουμε να μας πεις τι συνεβη, απ οτι φαινεται θελουμε ολες να μαθουμε και να εχουμε το νου μας.

Αυτα τα ολιγα. Παω να την πεσω γιατι τα βραδια δεν κοιμαμαι καλα απο την καουρα (που εισαι Λιακι) και τη ζεστη. Σαν να εγραψα πολλα ε??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λια και Ελενη θα βρειτε τον ρυθμο σιγα σιγα με το θηλαστρο και τις αποστειρώσεις υπομονη και προγραμματισμο θέλει.

Νάνσυ νομιζω οτι οι σκεψεις σου ειναι σωστες καλυτερα να ερθουν ολα στην ωρα τους παρα να το αφησεις για ασχετο λογο οπως ειναι το ποτε θα ειναι κλειστο το μαγαζι, μεχρι το σαββατο και να υποφερεις τελευταια στιγμη ή να τρεχετε και να μην ξερεις τι θα προλαβεις. Οπως ειπες ειναι δευτερη γεννα και διδυμα και σε αυτες τις περιπτώσεις ολα εξελισσονται πολυ πιο γρηγορα γιατι το σώμα ξερει και εχει μπει ηδη μια φορα σε αυτη την δοκιμασια. Ισως σου ειπε για 2-3 μερες γιατι μεχρι εκει το βλεπει, βρες ποια μερα σου αρεσει και πηγαινε να γεννησεις να ελευθερωθεις οπωε ειπες.

Αριαδνη για την προκληση νομιζω για να μην καταληξει σε καισαρικη πρεπει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις και σιγουρα καθε οργανισμος θα αντιδρασει διαφορετικά αλλα ειναι σαφώς και θεμα γιατρου και ποσο διατεθειμενος ειναι να περιμενει. Εγώ γεννησα με προκληση την κορη μου, εξελιχθηκε καλα και γεννησα φυσιολογικά και ηταν και μενα μια φορα τυλιγμενη με τον ομφαλιο λωρο οπως ειπε και η Ελενη και απλα την τραβηξε με βεντουζα. Ο γιατρος ηταν μαζι μου απο τις 10 το βραδυ που εγινε εισαγωγή μεχρι τις 6 το πρωι που γεννησα. Δεν το κανουν ολοι αυτο και οι μαιες του μαιευτηριου ερχοντουσαν καθε λιγο και λιγακι ολο το βραδυ και του ελεγαν αργει μηπως να παμε καισαρικη και χανει παλμους το μωρο αλλα ο ανθρωπος ηξερε τι εκανε γνωριζε την κατασταση πολυ καλυτερα απο τις μαιες και καλα εκανε και περιμενε. Θελω να πω οτι σημασια εχει ποσο εμπιστευεσαι τον γιατρο σου και αν ειναι διατεθειμενος να μην κοιταξει ωραρια και ωρες αλλα να αφησει ττην φυσή ή εστω με λικη βοηθεια να κανει την δουλεια της.

Ναταλακι καλες βολτες απο δω και περα.

Εγω θα παω αυριο να παρω την ευχη της γεννησης για να βγαινουμε πιο ανετα, θα παμε στην εκκλησια κατι πρεπει να δωσω στον παπα ετσι δεν ειναι?

Κατερινα μια χαρα θα ειναι η νεραιδουλα αλλωστε ειναι κοριτσακι δικαιουται να ειναι πιο μινιον :D:D αυτα για τα πρασινα κακα δεν το ηξερα οτι δειχνει υπερπαραγωγη, μου το ειχε κανει πριν κανα δυο μερες τωρα ολο μουσταρδι με σπορια κανει :lol::lol:

Σας αφηνω γιατι ερχεται η μικρη απο το σχολειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!! [smilie=blob9.gif][smilie=blob1.gif][smilie=blob6.gif] σημερα σαραντισαμε κ εμεις,οπως κ η ναταλια!!!!συγκινηθηκα πολυ οταν την πηρε ο παπας κ την εκανε βολτες στην εκκλησια κ ελεγε το ονομα που θα την βγαλουμε κ μετα με εβαλε κ προσκυνησα 4 εικονες κ μετα αφησε το μωρο κατω στο ιερο κ την πηρα!!αφου ελεγα απο μεσα μου,αν δακρυζω ετσι σημερα στα βαφτισια λεω τι θα κανω?θα παρω κ την μακιγιεζ μου φαινεται μαζι μου!! :):);)

λιλ τι περασατε πουλακι μου κ εσεις... :( σας εδωσε ο θεος δυναμη να το εντεξετε κ ευτυχως ολα καλα ειναι τωρα!!κ οσο θα περνανε οι μερες θα στρωσει..

νανσυ τι τραβας ακομα?!!κανε κουραγιο κ οπως αισθανεσαι πραξε..κοιτα την κορουλα να βολεψεις κ ολα θα ερθουν πολυ καλα!θετικη ενεργεια.. αυτο που λετε για το σκαλισμα ετσι ειναι..αν δεν με σκαλιζε ο γιατρος κ μαλιστα 2 φορες ακομα στην κοιλια μου θα ηταν..

κ οσο για την προκλιση δεν μπορω να καταλαβω γιατι λενε οτι μονο κακο ειναι.. ναι φερνει πονους κ αφορητους μαλιστα,αν εχεις τον γιατρο σου σε κανει επισκληριδιο κ ολα καλα..εγω γεννησα στο νοσοκομειο κ παρακαλουσα να με κανουν επισκληριδιο κ δεν μου εκαναν.ο γιατρος μου ξεγενναει στην κλινικη.. αλλα οπως ειπε κ η νανσυ τελικα δεν θα προλαβαιναν,γιατι απο 5 διαστολη σε 2 λεπτα μεσα εγινε 10 κ βγηκε η πριγκιπισσα!!!γι'αυτο ποτε δεν ξερουμε ποτε θα μας ερθει..λια θα συμφωνησω μαζι σου οντως κ οι γιατροι πια απ'οτι εχω καταλαβει κοιτανε την ευκολια τους κ να μην περιμενουν πολλες ωρες σε μια εγκυο,γι'αυτο κανουν μπαμ μπαμ καισαρικη..οι 7 στις 10 ειναι καισαρικη..αν δειτε κ σε μας ακομα ,στην λισστα μας οι καισαρικες ειναι παρα πολλες!!

αριιαδνη πλησιαζουν οι μερες ε? αντε παλι οι βδομαδα που μας ερχετε θα ερθουν πολλα μωρακια!!!

η μπεμπουλα τι κανει?

ελενη-νενε πως τα πατε με το θηλασμο?

αφροδιτη ακομα δουλευεις?

αλεκα που εισαι εσυ?αρχισες δουλεια?

πασχαλιτσακι χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!βοηθεια σου για οταν θα κοινωνησεις..κ εγω πριν γεννησω κοινωνησα!!

νατασα μαρια που εισαι?πως ειναι το κοριτσακι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω, Έλενα και Κατερινάκι, λέτε να παρανόησα τα λεγόμενα της Νανσυς σχετικά με την ...αντισύλληψη??Ειμαι τελικά πονηρό μυαλό αλλά βρε κορίτσια το άλλο που μπορει να εννοούσε, όυτε που το σκέφτηκα!!! :oops::oops:

Κατερίνα, συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που είπες για τους γιατρούς, απλά εγώ αυτο το γιατρό τον έιχα πριν να μείνω έγκυος για τα καθιερωμένα (τεστ παπ κλπ) και επειδή η εγκυμοσύνη ήρθε πολύ γρήγορα, πήγα κατευθείαν σε αυτόν λόγω και απόστασης, μιας και δεν μένω πια Πάτρα και δεν μπορούσα να ψάξω για αλλον. Ευχαριστημένη έιμαι αλλά είναι λιγομίλητος τελικά και αφετέρου δεν ξέρω απο καποιες άλλες κοπέλες πως λειτουργεί στις γέννες. Τελοσπάντων, θα πάω αύριο και θα δούμε τί θα μου πει. Πάντως η κοιλιά μου όντως έιναι ψηλά, μου το έχουν πει και διάφορες φίλες μου αλλά το βλέπω και γω.

Μαρία και Ναταλία, σαραντήσατε!Αντε, καλές βολτες τώρα!

Θα πάω τώρα σουπερ μαρκετ με τη μανα μου να μου περάσει η ωρα και μετά ίσως κάμια βόλτα.

Θα τα πουμε λίγο αργότερα,φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αριαδνη μου εννοουσα οτι το κανουμε χωρις προφηλακτικο(λαθος καναμε :lol::lol: )κ οταν ηταν η ωρα να τελειωσει απλα τραβιωταν κ χαρτακι..η λια για παραδειγμα θα τραβιωταν κ μετα στοματακι!!! :lol::lol::lol:

κοριτσια ειπαμε για πεμπτη για να προλαβει να ερθει αυριο πεθερα(η μητρια να εχει τη σαντυ) η κανονικη μαμα του να ερθει νοσοκομειο η μαμα μου εναλαξ κ η νυφη μου που εχει ρεπο την παρασκευη να εχει τη σαντυ για παιχνιδι να μην φρικαρει..εαν βεβαια μεχρι τοτε δεν εχουν σπασει νερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια μου,τι κανετε;

εμενα με κουρασε πολυ η ζεστη,αν κ βαζω αιρ κοντισιον απλα οχι κ συνεχεια,δηλ σημερα το εβαλα μεσημερι που ξαπλωσαμε με τον αντωνη κ το εχω ακομα αλλα ολο το πρωι ελειωσα.γενικα δεν αντεχω κ πολλα πολλα κ θελω να γενησω κ εγω να ελευθερωθω.θα το ξαναπω οτι δε συγκρινεται η εγκυμοσυνη του χειμωνα με του καλοκαιριου..καμια σχεση..

λιλ μου διαβασα την ιστορια σου κ μου θυμισες τα δικα μου.σε καταλαβαινω απολυτα,περασα τα ιδια απλα ηρθαμε σπιτι κ οταν ηταν ο αντωνης 7 ημερων τον βαλαμε νοσοκομειο γιατι ανεβασε πολυ υψηλο ικτερο ανεβασε 18,5 κ στα 22 νομιζω κανουν μεταγγιση,οπως λες η εικονα ηταν απο τις χειροτερες της ζωης μου με σωληνακια γιατι ειχε παθει αφυδατωση,με βεντουζακια στο κορμακι του,κατω απο τη λαμπα..αχ δε θελω να τα θυμαμαι..εν τω μεταξυ ηταν παραμονη χριστουγεννων κ βγηκαμε μετα απο 14 μερες γιατι μετα εβγαζε αιμα στα κακακια λογω αλεργειας που ειχε στο αγελαδινο γαλα.αστα,δε θελω να τα θυμαμαι κ εχω τοσο ψυχικο τραυμα που φοβαμαι μη συμβει κατι κ με τη μπεμπουλα.δηλ με το που τον φεραμε σπιτι μετα απο μια εβδομαδα μπηκε νοσοκομειο κ η αγωνια στα υψη,ειμασταν κ τελειως απειροι τοτε.

νανσυμου κ εγω θα πηγαινα νωριτερα να γενησω,οπως λες να ελευθερωθεις,εδω εγω κ περπαταω 5 λεπτα κ δεν μπορω κουραζομαι.επεισης ξερω πολυ καλα πως ειναι που εχουμε κ τα παιδακια μας κ δε γινεται να κατσεις ρε κοριτσια,εμενα πηγς σημερα ο αντρας μου πρωτη μερα δουλεια κ ολο το πρωι παρολο που μαγειρεψε η πεθερα κουραστηκα παρα πολυ.δε θελω να γκρινιαζω κ ολο αυτο σας λεω αλλα πονανε ολα,δε κοιμαμαι πολυ καλα κ ενταξει ανθρωπος ειμαι κ μου τη δινει.

ασχετο αλλα οταν ηρθαν τη κυριακη κατεβηκα πυλωτη να τους υποδεχτω κ με επιασε τετοια ταραχη που σχεδον ετρεμα,αγκαλιαζα τον αντωνη κ του ελεγα παιδι μου,ψυχη μου,αγαπη μου κ εκλαιγα κ ενιωθα τοση συγκινηση,αφου σχεδον τρομαξε το παιδι κ προσπαθησα να διατηρησω τη ψυχραιμια μου να μη φοβηθει.εχει μαυρισει κ λιγο κ μου φανηκε κουκλακι ετσι που ειναι κ ξανθος γαλανοματης,ηταν σαν κατι ξενα που βλεπουμε,μη με πειτε ψωνιο, :lol::lol::lol: η καθε μαμα σιγουρα βλεπει ετσι το παιδακι της! :D

λια η φωτο σου ειναι τελεια θελω να τον φαω τον μπεμπουλη σου!!

κοριτσια εμενα η ολικη ναρκωση με τρομαζει.ισως επειδη εκανα τη καισαρικη με επισκληρηδιο κ τα εζησα ολα κ μου αρεσε πολυ ολο αυτο.γιατι δε καταλαβα κατι απο πονο κ ειδα το παιδι μεσα σε 10 λεπτα κ ενιωσα αυτα που ενιωσα κ γενικα πιστευω οτι μας αρεσει κ θα προτιμουσαμε να ξαναγενησουμε οπως τη πρωτη μας φορα γιατι ξερουμε πως ειναι.βεβαια εγω για να ειμαι ειλικρινης κ παλι οσο πλησιαζει ο καιρς αγχωνομαι.αλλα νομιζω ειναι λογικο.

πασχαλιτσακι μου γλυκο μη στεναχωριεσαι καθολου για το μωρακι σου αν βγει μικρουλι,θερμοκοιτιδα δε νομιζω να χρειαστει,κ γενικα δε φταιμε εμεις αν τα μωρα μας βγαινουν μικρα η μεγαλα,προς θεου..ολα θα πανε καλα,ειμαι σιγουρη..μη στεναχωριεσαι καθολου μα καθολου αλλωστε τα κοριτσακια ειναι συνηθως πιο μικρουλικα.

αριαδνη μου αντε να δεις κ εσυ τι θα σου πει κ εσενα ο γιατρος κ εμενα η μαια του δικου μου το παιζει λιγο ξερολα κ μου τη δινει.εδω ανακατευοταν οταν κανονιζαμε το οικονομικο..αλλα γενικα τη συμπαθω περα απο αυτο το θεμα κ στη γεννα με τον αντωνη με βοηθησε πολυ ψυχολογικα με εκανε να νιωθω μια ασφαλεια παρολο που εκανα καισαρικη.ισως επειδη ηταν διπλα μου στη διαδικασια κ ο γιατρος με χειρουργουσε κ αυτη με καθησυχαζε κ μου μιλαγε κ γενικα δε ξερω με ηρεμουσε πολυ.

κοριτσακια μου σας αφηνω,σιγουρα κατι ξεχασα να σχολιασω,θα τα ξαναπουμε ομως,φιλακια πολλα σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλιτσακι μου σταματησε το υοτοπαρ γιατι μου πε οτι κανει δουλεια μεχρι 34η εβδομαδα κ επειδη με πειραζε τελευταια δεν μπορουσα να αναπνευσω κ μαλλον εφταιγε αυτο.

ρε κοριτσακια χαθηκε η μπεμπουλα παλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α!ρε βικακι τι αντρακι κουκλι ειναι αυτο;;;σου μοιαζει ε;;

νενε μου εσενα η μικρουλα σου πρεπει να μοιαζει στον μπαμπα της!να σε ρωτησω με τοσο μαλλι δεν ειχες καουρες;;;;;;

αχ μου φαινεται απιστευτο που σε δυο μερες θα εχω κ εγω δυο τετοια!!κ μαλιστα ενα κ ενα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βικακι ειναι κουκλος!!πΩΠΩ ανυπομονω να μεγαλωσει λιγο κι ο δικος μου και να ντυνομαστε,να κανουμε βουτιες,να μου μιλαει!αχ!!

Ρε Νανσουλινι..Δεν κανονιζεις να πας μεθαυριο να γεννησεις να ξαλαφρωσεις επιτελους?

Α.. και να ξερεις..με το 'οπισθεν'' εννοουμε αυτο που καταλαβε η Αριαδνη!!χαχαχα!!!!Παλιοκοριτσο... :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινουλα-καγκουρακι εγω οταν πηρα την ευχη στις 8 ημερες ο παπας ηρθε στο σπιτι, ηταν και ο πνευματικος του αντρα μου και γνωστος και των 2 μας και δεν πηρε καθολου χρηματα. ΜΑς διαβασε την ευχη, για τον πριγκιπα και την λεχωνια μου και δωσαμε και το ονομα του. Δεν πιστευω να δεχτει να παρει χρηματα.... Οσο για τα πρασινα κακακια μια συμβουλος θηλασμου μου ειχε πει οτι κυριως ευθυνεται η υπερπαραγωγη, γιατι τοτε το μωρακι παιρνει το πρωτο γαλα που δεν ειναι πολυ λιπαρο, αλλα επισης μπορει να ειναι πρασινα απο κατι που εφαγες εσυ πρασινο, πχ φασολακια.

ΜΑρακι μου σαραντισατε και εσεις. Με το καλο οι βολτες τωρα που πηρατε και την ευχουλα. Και εγω θυμαμαι οτι οταν σαραντησα στην εκκλησια εκλαιγα παρα πολυ, ειδικα οταν ο παπας πηρε αγκαλιτσα τον πριγκιπακο μου που ηταν τοσο δα μωρακι και τον εβλεπα στα χερια του να τον πηγαινει μεσα στο ιερο....... δεν μπορουσα να μιλησω απο το κλαμα....

Νανσουιτα Πεμπτη ε? αντε υπομονη κοπελα μου ουτε 2 μερουλες δεν εμειναν.........αυριο ολη μερα ξεκουραση και μετα θα δεις τα μωρακια σου.

Βικακι η ζεστη δεν παλευεται.... ουφ οσο παει νομιζω οτι κανει και περισσοτερη. και εγω με το αιρκοντισιον οσο γινεται και την υπολοιπη ωρα βαζω και τον ανεμιστηρα απεναντι μου να με φυσαει και να δροσιζομαι περισσοτερο. Ο Αντωνακης το πουλακι μου ειναι πανεμορφος...... και απο οσο θυμαμαι ειναι ιδιος εσυ, ειδικα στα ματακια σου μοιαζει παρα πολυ. σωστο παλικαρακι. Φανταζομαι πως θα ενιωσες οταν θα ηρθε............ ποση λαχταρα να τον αγκαλιασεις.......

Λιακι αδικα κατηγορησαμε την Αριαδνη οτι ειναι πορνομυαλη χαχαχαχχχαχχαχαχα. εμεις μαλλον ειμαστε οι καθυστερημενες :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: και παμε με τον παραδοσιακο τροπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thn aleka χασαμε εντελως..η καψερη δεν θα προλαβαινει τιποτα..

μου εστειλε η μπεμπουλα δεν εχει πολυ καλο σημα να μπαινει στο μαμμυ ειναι καλα κ ακομα δε θαγεννησει για να παρουν κ αλλο βαρος τα μωρα.

εγω κοριτσια πεμπτη 8 το πρωι μπαινω για εξετασεις θα κρατησουν κανενα δυορο κ στις 10 θα μπω για καισαρικη..λογικα στις 12 θα μαι στο δωματιο ελπιζω κ τα μωρα μου..36 κ 3 θα ναι δεν ειναι πολυ καλα για διδυμα;;θελω να πιστευω με τις αποκλεισεις να μαστε γυρω στα 2500 κιλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...