Μετάβαση σε περιεχόμενο

bebe ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ '12 ΔΡΟΣΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ν9


Recommended Posts

Ναταλια ο γιος σου ειναι κουκλος!!Αντρακι!

Ρε τι ωραια παιδια εχουμε κανει εδω μεσα!!! :lol:

Και τα επομενα θα ειναι καλυτερα!

Μαρια κι εμενα κανει κατι τετοια συχνα,ισως ειναι επειδη ειναι μικρα ακομα και δεν ειναι ωριμο το πεπτικο τους.Εβαλες και αυτη την υπεροχη φωτο προφιλ!Τι γλυκακια!

Μαρη Νανσυ φοβαται ο ανθρωπος μην τον καταπλακωσεις με την κοιλουμπα?Εδω λαχανιαζεις στο κατουρημα,φανταζεσαι να σου κατσει τελικα ,να δω πως θα βολευτειτε!!

Πωπω οντως πως αντεχεις ξαπλα στην εξεταση?Εδω εγω που δν ειχα και καμια μεγαλη κοιλια,στο nst ειδικα ζαλιζομουν,νομιζα πως θα μου βγει το μωρο απο το στομα!

Κουραγιο μανα!!Τελειωνουν τα βασανα σου!Μετα θα σε βασανιζουν τα πιτσιρικια σου και θα σου αρεσει κιολας!

Ειμαστε καποιες που σαραντιζουμε μαζι ε??Αντε να κανουμε βολτες!Πρεπει να το κανονισουμε με τον παπα για να παμε?Δεν ξερω πως γινεται.Και οταν παμε μπαινουμε κατευθειαν στο ναο ή πρεπει να μας βαλει μεσα ο παπας?Καπου το ειχα διαβασει αυτο.(για το ναο γενικα λεω,οχι για το ιερο που θα τον βαλει μετα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

emeis pou einai gnwstos o papas sunenoithikame na paw aurio kata tis 10.. peretero den kserw ti kanei nomizw tha to diavasei k tha to valei sto iero kati teteio... alliws paw stin ekklisia meta tin leitourgeia nomizw k les to papa na to diavasei...

ontws polu wraia paidakia exoume stin parea...

ksupnisame tin kanw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω κοριτσια!!!ευχομαι να περασει κ να μην ειναι συνεχεια ετσι η μπεμπουλα!!στεχωριομουν που το εβγαζε κ ελεγα γιατι ρε μαμωτο.. :? αχ ωραια ναταλια να παρω τηλ το απογευμα το παπα μας!!!επιτελους χωρις φοβο κ κρυφτουλι θα βγαινουμε εξω!!!!! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα !!!!

εγραψα για το πως ηρθε το κουνελακι μου, στο "μοιραστειτε μαζι μας την δικη σας εμπειρια τοκετου"

τα υπολοιπα μετα γιατι ξυπνησε το αντρακι μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimeroudiaaaa!

Emeis simera tha exoume episkepseis, oxi oti exw kai polu oreksi, alla ntaksei einai kapioi pou akoma den mas eidan. Kai tha exw kai Triti kai Tetarti, alla entaksei tin alles 2 imeres tha einai files mou...tous suggeneis psilobariemai.

Rapanakiii wraia ta papoutsakia kai me geia ta pswnia!! Tis koutes ta tsigara ta exw giati o antras mou douleue Kupro 2 xronia kai mou eperne apo ta aforologita pou itan pio ftina, alla meta efaga flasia kai to ekwpsa kai mou emeinan!

Anthouliiii thelw kai egw baflaaaa!!! An kai exw tsakisei to pagwto me merenta...kathe mera trww me to koutali apo tin gabatha pou exw ftiaksei kai to exw sxedon teleiwsei olo moni mou!!

Ariadni kati eixa upopsiastei gia to zwdio! Giati kai egw krios eimai kai bariemai eukola kai me pianoun kati tetoies psuxologika pou perigrafeis kai esu! Eidika se katalabainw pou eisai moni kai xwris ton antra sou, tha eniwtha akribws to idio! To mono pou mporei na se parigorisei ligo twra einai oti pragmatika eisai sto telos!

Nansouita mou kai esu se blepw aurio methaurio na gennas! Resu afou tha genniseis pou tha genniseis me kaisariki, giati den tou les na se balei twra suntoma na teleiwnei to martirio sou!

Pali gia sexaki milateeeee, lussareeees!!!

Egw gia na pw tin alitheia den exw kai polu oreksi.

Teleies oi photo sas koritsia!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι βρε ελενα φοβαμαι την αποκλιση +-10 % στο βαροσ σε σχεση με το υπερηχο..κ δεν θελω να το πιεσω κ μετα να το μετανοιωσω..αφου δεν ηρθε απο μονο του θα δω τι θα μου πει ο γιατρος

λια μου εσυ μηπως θυμασαι που εχουμε κ τον ιδιο γιατρο ποση αποκλιση ειχε το βαρος του μπεμπη σε σχεση με αυτο που σου εβγαλε ο μυαρης στον τελευταιο υπερηχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου γυρισα.

Εχω καλα νεα αλλα εγω απογοητευτηκα και στεναχωρηθηκα πολυ :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Ξεκιναω με τα καλα.

Η μπεμπα ειναι μια χαρα, με εκανε και καρδιοτοκογραφημα δεν εχω καθολου συσπασεις και το μωρο ειναι σουπερ, ζωηροτατο, εχει γυρισει με το κεφαλι προς τα κατω (το εζησα και αυτο μιας και ο πριγκιπας δεν ειχε γυρισει ποτε!!!!) αλλα δεν εχει εμπεδωθει ακομη, οχι οτι μας ενδιαφερει κιολας, ο πλακουντας ειναι πολυ καλος και το αμνιακο υγρο επισης, γενικαη εξεταση εδειξε οτι ολα πανε δοξα τω θεο πολυ καλα.

Αυτο που με απογοητευσε ειναι το οτι η μπεμπα θα γεννηθει και αυτη μικρουλα :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: . Σημερα τη βγαλαμε μολις 2.320 γρ με +/-340 γρ. Επισης μου λεει ο γιατρος "να κανονισουμε και το χειρουργειο για την επομενη Δευτερα" και μου ηρθε πολυ αποτομο...... Λεω υπαρχει καποιος λογος που πρεπει να το κανουμε τοσο νωρις, γιατι ακομη θα ειμαι 37 εβδομαδων και 2 ημερων και λεει οτι εμας μας ενδιαφερει να εχουμε συμπληρωμενες 37 εβδομαδες, απο τοτε και μετα θεωρειται ωριμο το μωρακι και μπορει να βγει. Δεν υπαρχει λογος να βιαστουμε, εκτος απο το οτι δεν θελει να διακυνδυνευσει μια ξαφνικη αυξηση της πιεσης και να τρεχουμε..... Επισης ειπε οτι καμια φορα ειναι καλυτερα να τα παιρνουμε νωριτερα, μιας και εξω μεγαλωνουν γρηγοροτερα.

Εγω το μονο που του εθεσα ειναι οτι με ενδιαφερει η υγεια και η ασφαλεια του μωρου και η δικη μου, απλα μου φανηκε πολυ αποτομο το σε μια εβδομαδα γενναω!!!!!!

Τελος παντων μου ειπε να τον παρω αυριο το βραδυ τηλεφωνο για να με ξαναδει μια φορα ακομη μεχρι το Σαββατο, θα κανουμε εναν ακομη καρδιοτοκογραφο και θα κανονισουμε οριστικα το χειρουργειο. Για την ωρα ελεγχω καθημερινα την πιεση και την κινητικοτητα του μωρου.

Ειμαι απογοητευμενη............. γιατι τα μωρακια μου γεννιουνται τοσο μικρουλικα? Τι δεν κανω καλα? Δεν τους αρεσει η κοιλιτσα μου? Εγω κανω τα παντα γι αυτα............... αλλες που καπνιζουν, δεν προσεχουν καθολου και δεν νοιαζονται και πολυ κανουν κατι μωρακια τεραστια και εγω που ακολουθω κατα γραμμα τις εντολες του γιατρου και νοιαζομαι γι αυτα πιο πολυ και απο τη ζωη μου δεν μπορω να τα κανω μεγαλουτσικα και μπαμπατσικα. Νοιωθω πολυ χαλια ρε κοριτσια........... Φοβαμαι μη γεννηθει πολυ μικρουλα και τη βαλουν θερμοκοιτιδα...... οτι δεν θα μπορω να τη θηλασω........... οτι.... οτι.......

Συγνωμη που σας πρηζω αλλα δεν μπορω σε κανενα να πω πως νοιωθω. Νομιζω πως δεν θα με καταλαβει κανενας................ Παω να ξαπλωσω και να κλαψω με την ησυχια μου :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλιτσακι μου κ εγω δεν ξερω τι γινεται κ καποιες κανουν μεγαλα μωρα κ αλλες μικρα.κ εμενα η κορη μου ηταν 40 κ 3 2850!κ εμενα ειχε αποκλιση γυρω στα 300 γραμ θυμαμαι.για αυτο κ εγω οποτε μου λεει τα κιλα ο γιατρος μου υπολογιζω 300γραμ κατω..ξερω δηλαδη απο τωρα οτι η κορη θα βγει κατω απο 2500 αλλα σιγουρα πανω απο δυο.θα δω κ εγω ποσα θα μου τα βγαλει σημερα.

καλυτερα να γεννησεις σε μια εβδομαδα για να μην ρισκαρεις με την πιεση..κ κοιτα τωρα που στεναχωρηθηκες να σου ανεβει παλι..

της ξαδερφης μου κ τα τρια παιδια εκτος οτι τα εκανε μικρα..1950 2500 2300 εχανε σε ολες τα αμνιακα υγρα κ ουτε εκεινη ξερει για πιο λογο..κ ουτε επινε ουτε καπνιζε ποτε.κ ακους αλλες με μωρα 4200!με τσιγαρο κτλ.βεβαια η αναπτυξιακη πορεια δεν φαινεται απο την κοιλια αλλα μετα επομενως μην στεναχωριεσαι!!κ εμενα τοσο καιρο την μικρη την ελεγες αδυνατη κ τωρα εχει γινει ντολμαδακι!

ολα καλα θα πανε κοριτσακι κ οπως σου πε κ ο γιατρος στην 37η δεν τα βαζουν θερμοκιτιδα εκτος εαν υπαρχουν αλλα προβληματα πχ.αναπνευστικο.

εγω ασχετο τωρα ηρθε η νυφη μου κ η κορη μου εκανε κανονικη κουβεντα.ανοιξε την πορτα βγηκε εξω κ της λεει η νυφη μου ελα μεσα κ απανταει η μικρη οχι ελα εσυ παμε κατω!!κοριτσια εχει παρει τα πανω της κ παρακαλαω να μην σταματησει αυτη την προοδο με τα μωρα..

α!κ οι εξετασεις μου πολυ καλες!ο αιματοκριτης απο 31 πηγε 33.κ σε 4 ωρες γιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλιτσακι δευτερα?μην στεναχωριεσαι για το βαρος!!ισα ισα πιο γρηγορα μεγαλωνουν αυτα!οταν ειναι πανω απο 2.500 κιλα δεν τα βαζουν θερμοκοιτιδα.. εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν κλειω ολο τον ενατο μηνα θα γεννιοταν η μπεμπα 3700 με 3800γμρ..ακριβως τοσο βγηκε..3770!!!!

νανσυ μπραβο στην κορουλα σου!!!καλη προοδο να εχει!!!! :)

ραπανακι μεγεια τα ψωνια!!!!!κ τα παπουτσακια τελεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα ρε Νανσυ η κορη σου πηρε φορα ε?!Τελεια!Μαλλον ηθελε τη μαμα της λιγο χρονο παραπανω :)

Πασχαλιτσα μου φαινεται καθεσαι και σκας με πραγματα που δεν αξιζουν!Μα ειναι αυτοι λογοι να κλαις?Αφου ειναι μια χαρα το μωρακι.Και τι εγινε να βγει λιγο ελαφρυτερο?Δεν θα ειναι τοσο μικρο για να χρειαστει θερμοκοιτιδα ,και θα αναπληρωσει συντομα το βαρος.

Ελαααα μην κλαιαιαις!!!Κοιτα,σου κανω ματακια!! ;;);;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι μου να σας ζησει!!!!!!

Να ειναι γερος και καλοτυχος!!!!! :x[smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif]

Γεια σας κοριτσαρες μου!!

Τωρα που βρηκα λιγο χρονο θα σας γραψω και τη δικη μου ιστορια, που παρ' ολη την ταλαιπωρια μας ημαστε

στο σπιτι με το γλυκο μας θαυματακι και δεν χορταινω τωρα να τον χαζευω και να το δινω ατελειωτες αγκαλιτσες που τις πρωτες μερες τις ζωη ς του, τις ειχε τοσο πολυ αναγκη αλλα δεν μπορουσα να του τις δωσω!

Ηταν Πεμπτη απογευμα που πηγαμε στο γιατρο και κανονιζαμε με ραντεβου για καισαρικη την Τριτη. Μας ειπε οτι σ/κ θα ελειπε ταξιδι.

Την Παρασκευη το βραδυ 6/7 εγραψα τα τελευταια μηνυματα στον υπολογιστη μου και πεσαμε για υπνο ξενοιαστα.

Κατα της 6κ30 το πρωι παω να αλλαξω πλευρο και ενοιωσα ζεστα νερα ξαφνηκα σαν να κανω τσισα μου,να τρεχουν αλλα ηταν παρααα πολλααα!!!

Ξυπνησα τον αντρα μου και του λεω οτι εσπασαν τα νερα.Πεταχτηκε ο καημενουλης και ειπα να μην πανικοβαλομαστε εχουμε λιγο χρονο μεχρι να ετομαστουμε.Πηραμε το γιατρι τηλ. και μας ειπε οτι ελειπε και θα μιλησει με αλλον , ετσι μας εστελε μονο την μαια του.

Πηγα στο μπανιο εκανα ενα χαζολουσημο μονο γιατι στο κρεβατι ειχαν βραχει μεχρι και τα μαλλια μου!

Τα ψιλοεφτιαξα , βαλαμε στη βαλιτσα και τα τελευταια και φυγαμε.

8κ30 φτασαμε στο μαιευτηριο.

Μπηκα για εισαγωγη, μου πηραν ιστορικο, μου εκαναν καρδιογραφημα, υπερηχο, με ξυρισαν και πηγαμε στο δωματιο που θα μου εβαζαν ορο, καθετηρα και θα εκανα αιματολογικες.

Φωναξαν και τον αντρα μου, εβαλε σκουφακι και ρομπα και μαζι με τη μαια περιμεναμε και συζητουσαμε διαφορα για να περασει η ωρα μεχρι να βγουν και οι εξετασεις.Τοτε ηταν που με ενημερωσαν ποιος γιατρος θα με ξεγεννησει...

Μεχρι στιγμης ημουν ψυχραιμη και ολα ηταν καλα.Μου ειπαν οτι θα πηγαιναμε για ολικη, λογο οτι ειχα κανει αντιπικτικη πριν 9 ωρες και δεν κανει επισκληριδιο και οτι το μωρο εχει ισχιακη θεση . Δεν θα καταλαβεις γεννα μου ειπαν αφου θα κοιμασαι και οτι ειναι καλος ο γιατρος που δεν ηξερα.

Ερχεται η μαια και μου λεει οτι ξεκιναμε 10 παρα.Με παιρνουν και μου λενε...θες να δεις τους δικους σου πριν να τους μιλησεις?

Συγκινηθηκα και ειπα ..οχι καλυτερα να τους δω μετα.

Μπαινουμε στο χειρουργειο με ετοιμαζουν, τραβανε το κουρτινακι μπροστα μου, βαζουν μπεταντιν , μου βαζουν και τη μασκα και το πολυ σε 10' κοιμαμαι...Στις 10κ 50 γεννησα το μικρο 3140γρ.

Ξυπνησα απο ομιλιες που μου ελεγαν ...ξυπνα Λια...ξυπνα...εκανες ενα πολυ ομορφο αγορακι, και βλεπω τους δικους μου απο τη θολουρα μου σαν σκιες αλλα η φωνη μου δεν εβγαινε, δεν μπορουσα να τους μιλησω , απλα κουνουσα τα χειλια μου χωρις να βγαινει φωνη.

Με πανε στο δωματιο για να συνελθω και μου φαιρνουν και το αντρακι μου!Ειναι στιγμη που δεν περιγραφεται με λογια.....!!!

Πονουσα ομως παρα πολυ, ειχα πολυ αιμα, σηκωνομουν μονο με βοηθεια, αφου ημουν και με παυσιπονες ενεσεις και δεν μπορουσα να τον χαρω...Μου ειπαν λογο της ισχιακης θεσεις του μωρου πονουσα τοσο...

Πρωτη, δευτερη μερη ηταν ολα καλα μονο που δεν ετρωγε καλα το μωρακι.Μου ελεγαν οτι θα στρωσει ειναι απο τις βλενες που εχει και δεν μπορει να φαει καλα.Εγω εμενα ησυχη.

Την τριτη μερα ανεβασαμε ικτερο και μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα θα τον βαλουμε στις λαμπες.Το βραδυ εκεινο ερχεται ο παιδιατρος και μας λεει οτι δεν εχει πεσει, κανει παλινδρομιση και επρεπε να μεινει μεσα , δεν θα τον εφερναν ουτε στο δωματιο.Παρακαλουσα τις μαιες για λιγα δευτερολεπτα να πηγαινω και να μου τον δειχνουν στην πορτα και ξανα στις λαμπες.Την τεταρτη μερα το πρωι χτυπαει το τηλ. του δωματιου ηταν ο παιδιατρος και μας ειπε ....πρεπει να τον κατεβασουμε κατω, εκει θα τον προσεχουν καλυτερα.Κατι εχει παθει το παιδακι φαινεται και στρεσαρισμενο θα του κανουμε καποιες εξετασεις.Η ψυχολογια μας αρχισει να γινεται χαλια!

Μου λενε οτι επρεπε να κατσω και εγω αφου πονουσα ακομα και οτι θα εφευγα την Πεμπτη χωρις το μωρο.Η καρδια μου ραγισε, ηθελα να φυγω με το μωρο το συντομοτερο απο εκει μεσα.

Την Πεμπτη που ηταν να φυγω κατεβηκαμε κατω να δουμε που ηταν το μωρο.Ηταν στην εντατικη μοναδα νεογνων. Μπηκαμε μεσα ειχε 3 αιθουσες, το μωρο μας ηταν στην 2. Στην 3 ηταν τα βαρια περιστατικα και στην 1 εισαι λιγο πριν την εξοδο.

Ηταν μεσα σε αυτες τις γυαλες διασωληνομενο με καθετηρακι για να τρωει απο τη μυτη, βεντουζακια παντου στο κεφαλακι, στην κοιλιτσα , στα ποδαρακια στα χερακια και ανοιγες ενα παραθυρακι για να το αγγιξεις για μερικα δευτερολεπτα. Τα δακρυα μου επεφταν βροχη ετσι που ειδα το μωρο μου!Δεν αντεξα πανω απο ενα λεπτο και βγηκα εξω.Το παρακολουθουμε , μου ειπαν, του κανουμε εξετασεις και προσπαθουμε να τον κανουμε να φαει.

Το επισκεπτηριο ειναι για μιση ωρα το πρωι και μιση ωρα το απογευμα.

Δεν το εβαλα κατω και με το θηλασμο, πιστευα οτι θα τον κανω καλα.Εβγαζα γαλα με το θηλαστρο και το πηγαιναμε με παγοκυστες στο επισκεπτηριο.

Ολο αυτο ηταν πολυ ψυχοφθορο....βουρκωναν τα ματια μου καθε φορα που τον εβλεπα αφου οταν εφευγα νομιζα οτι θα πεσω απο τα σκαλια οταν τα κατεβαινα απο τη θολουρα...

Ετσι παιρνουσαν οι μερες στην αρχη μεχρι που πηγαμε στην αιθουσα 1 οπου ηταν τα ηπια περιστατικα.Η χαρα μου δεν περιγραφεται αυτη τη φορα απο δακρυα χαρας.Εκει κατσαμε τις δυο τελευταιες μερες.Ηταν σχολειο εκει περα με τις μαιες να μας μαθαινουν τις τελευταιες λεπτομερειες.

Μπηκα 7/7 που ηρθε ο μικρουλης μας και στις 17 /7 γυρισαμε στο σπιτι επιτελους με το μωρο μας!!!!!

Τωρα δινουμε ακομα λιγη μαχη στο σπιτι με το φαγητο αλλα τα παμε καλα, του αλλαξαμε και το γαλα.Ολες οι εξετασεις του εχουν βγει καλες και εχει αρχισει να ηρεμει.Μας ειπαν οτι ισως να περασε καποιο στρες που μαλλον δεν θα το μαθουμε ποτε...

Ευχομαι ολα τα μωρακια που ειναι εκει να γυρισουν συντομα στις γλυκες αγκαλιτσες των γονιων τους οπως και ο δικος μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινούλα, σε παρακαλώ μην στενοχωριέσαι!Το ξέρεις ότι το πέρασα και γω αυτό το άγχος και αναρωτιόμουν τί φταίει κλπ.Την προηγουμενη Δευτέρα (38 εβδομαδων) η μπέμπα ήταν 3 κιλά και φαντάσου ότι αυτό έχει και απόκλιση...Μου το έχει ξεκαθαρίσει και ο γιατρός ότι δεν θα βγάλω κανέναν μεγάλο μωρό. Δεν θυμάσαι και γω που έτρεχα για ντόπλερ και είχα ψυχοπλακωθεί? Εσεις μου δώσατε θάρρος!

Νάνσυ, η κορούλα σου πήρε φόρα, μπράβο!!!!Περιμένουμε το βράδυ τα νέα σου και απο το γιατρό!

Έλενα, ναι το ζώδιο φταίει!Είμαστε λίγο ανυπόμονοι οι Κριοί και εγώ προσωπικά θέλω να μπορώ να τα ελεγχω όλα!Και τώρα που είναι όλα ρευστα+την αγωνία, είμαι στην τσίτα!

Λιλ περάσατε μεγάλη ταλαιπωρία αλλά βάλτε τα πίσω τώρα που έχετε το μπεμπάκο σπιτι και είναι όλα καλά!Και πάλι να σας ζήσει και να είναι γερός και ευτυχισμένος!

Κατερινούλα η εμπειρία του τοκετού σου υπέροχη!

Εγω κοιμήθηκα λίγο το μεσημέρι. Εντωμεταξύ πήρα το γιατρό για να κλείσω ραντεβου και ψιλοσπάστηκα με τη μαία που έχει γραμματέα γιατί της έλεγα ότι δεν έχω καθόλου συσπάσεις κλπ και ότι θα πω στον γιατρό να μπούμε με πρόκληση (κάτι που μου είχε πει ο ίδιος δηλαδη) και μου λεει αυτή "ότι πρέπει να συντρέχουν κάποιες προυποθέσεις"(δεν κατάλαβα τί εννοουσε) και αν σκέφτομαι την καισαρική. Δεν της απάντησα τίποτα γιατί μου την έσπασε και θα πέριμένω την Τετάρτη που έχω το γιατρό. Σας εχω πει βρε κορίτσια πολλές φορές ότι δεν είμαι κατα της καισαρικής καθόλου, ούτε έχω κανενα κόλλημα να γεννήσω με φτ. αλλά εφόσον ο γιατρός δεν μου έχει κάνει καμία αναφορά ακόμα, αυτή τί θέλει και ανακατεύεται??Τελοσπάντων, μου φάινεται έχω γίνει πολύ ευερεθιστη τον τελευταίο καιρο αλλά τί να γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιακι μου περασατε δυσκολα..Δοξα το θεο ομως το μωρακι σου ηρθε σπιτακι του να ολοκληρωσει την ευτυχια σας!!

Ουτε που θελω να σκεφτομαι πως ειναι να βλεπεις το μωρο σου με τοσα σωληνακια και να μην μπορεις να κανεις κατι.

Ολα καλα ομως!Να σας ζησει κουκλα και να ειναι υγιεστατο και χαρουμενο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λιλ μωλις διαβασα την ιστορια σου..δυστυχως συμβαινουν κ αυτα αλλα ευτυχως που πηγαν ολα καλα κ τελειωσε συντομα αυτη η ιστορια..

ο γιατρος τελικα που σε ξεγεννησε ηταν καλος; η φταιει αυτος που ποναγες τοσο πολυ;;μπραβο σου παντως που δεν φρικαρες που θα σε ξεγεννουσε αλλος!εμενα πρωτα απο ολους θα φρικαρε ο αντρας μου :lol::lol: που δεν εμπιστευεται κανεναν αλλο εκτος απο τον γιατρο μου..κ ποσο μαλιστα για καισαρικη.

τωρα θηλαζεις η δινεις ξενο;ολα καλα παιρνει βαρος;

πρεπει πραγματι να ναι πολυ δυσκολο να βλεπεις το παιδι σου διασωληνωμενο κ ας μην το εχεις ζησει..

τελος καλο ολα καλα!κ να σαι παντα ετσι δυνατη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα αριαδνη μη δινεις σημασια στισ μαιες!ξερεις ποσες φορες εχω ρωτησει κατι κ αλλα μου λενε αυτες κ αλλα ο γιατρος;θυμαμαι ενα απλο παραδειγμα οταν γεννησα την κορη μου μου εδιναν κατι χαπακια στο νοσοκομειο για να επανελθει η μητρα κ οταν γυρισα σπιτι δεν ηξερα ποσο καιρο πρεπει να τα παιρνω κ πηρα τηλ κ μου πε η μαια οτι πρεπει να τα παρω ολα θυμαμαι ηταν παρα πολλα κ μου πε κατσε να σου δωσω κ τον γιατρο κ εκεινος μου πε να μην ξαναπαρω ουτε ενα απο την στιγμη που θηλαζω!!

κ αλλα πολλα..θελουν να το παιζουν ξερολες αλλα στην ουσια μονο ο γιατρος ξερει!ακουνε τον γιατρο τι λενε σε διαφορες γυναικες κ νομιζουν πως ολες οι περιπτωσεις ειναι ιδιες!

επομενως μην δινεις απολυτως καμια σημασια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινακι μου διαβασα κ τη δικη σου ιστορια..ησουν πολυ τυχερη μπραβο πηγαν ολα τελεια!

αντε γιατι η νυφη μου δεν παραδεχεται οτι γεννας με το σκαλισμα κ επεμενε οτι μονο με φαρμακα μπορει ο γιατρος να σου προκαλεσει τοκετο.της ελεγα το μεσημερι οτι εαν μου ξαναβαλει χερι ειναι πολυ πιθανο να γεννησω κ δεν το παραδεχοταν.

αφου κ ο ιδιος μου χε πει στη σαντυ δεν σου βαζω χερι για να μην προκαλεσω τιποτα παμε με ραντεβου την ταδε μερα..βεβαια δεν ξερω εαν διαφερει το πως βαζει το χερι..εμενα παντως οταν ηθελε να κοιταξει τραχηλο εκανε κολπικο υπερηχο κ τωρα εβαλε χερι κ μαλιστα ολο!κ μη ρωτατε..δεν μου αρεσε καθολου :lol::lol: μπορει να μην μου εκανε το λεγομενο σκαλισμα αλλα κ να το εκανε εγω θα καταλαβαινα τη διαφορα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

που ειστε ολες καλε;;;;

εγω μωλις ετοιμαστηκα κ η πλακα ειναι οτι εχω λιγα πονακια..

θα τα πουμε λογικα οταν γυρισω αλλιως αυριο πρωι πρωι.φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου, ειμαστε αγκαλιτσα και τρωμε

κατι κανω λαθος σημερα και σε καθε αλλαγμα τον αλλαζω και φορμακι μαζι και σεντονακια γιατι του βγαινουν τα τσισα απο πισω μα απο πισω....τελος παντων.

Αμαλια πολυ ωραιες οι φωτογραφιες.

Ελενα και εγω οσο τον βλεπω οτι καθετε ηρεμος στο port-bebe τον αφηνω, θυμαμαι η κορη μου δεν ηταν ετσι ολο αγκαλια την βγαζαμε.

beboula περιμενουμε να μας πεις την τελικη ημερομηνια.

Ναταλια κουκλι και το δικό σου αγορακι, σαραντιζετε και εσεις οπως και το Μαρακι.

Βρε Κατερινακι αφου ολα ειναι τελεια γιατι κανεις τετοιες σκεψεις, και τα μικρουλικα μωρακια μια χαρα ειναι οπως δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι ετσι και τα μωρακια δεν γενιουνται ολα με το ιδιο βαρος. Αλλωστε αν γεννησεις σε μια βδομαδα δεν θα εχει παρει ολο τον μηνα αν τον επερνε ολο θα ηταν τα κιλα της περισσοτερο. Μη σκας για αυτο αφου ειναι γερο το παιδακι ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες. Η κορη μου στις 40 εβδομαδες γεννηθηκε 2650 και μια χαρα ηταν ολα και πηρε το βαρος της μετα.

Νάνσυ εμενα ο υπερηχος στον μπεμπη επεσε μεσα 3300 μου τον εβγαζε 3300 γεννηθηκε στην κορη μου παλι οχι μου την εβγαζε 2900 και τελικα γεννηθηκε 2650. Η κορη σου μαλλον ηθελε περισσοτερο χρονο με την μαμα της ελπιζω να συνεχισει ετσι και να παρει θετικα τον ερχομο των διδυμων. Περιμενουμε νεα σου απο τον γιατρο σήμερα.

Λια μου εμεις τα ειχαμε πει και απο το τηλεφωνο, τα δυσκολα περασαν και τωρα εχετε το αγορακι σας στο σπιτι. Περασατε μια δοκιμασια αλλα ολα στο τελος πηγαν καλά να ειναι παντα καλα το αγορακι σας και να μην ξαναζησετε κατι τετοιο.

Αριαδνη να ακους τον γιατρο σου ειναι ο μονος που ξερει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αριαδνη κοντευεις κοριτσαρα μου με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου!!

Νανση μου του δινω και απο το δικο μου που βγαζω με το θηλαστρο και ξενο.Εχει μαθει στο μπιμπερο και το προσπαθω γιατι δεν πιανει καλα την θηλη και προκειμενου να τρωει και απο το δικο μου , το κανουμε ετσι.

Ο γιατρος με ειχε δει πριν φυγει και δεν το περιμεναμε τοσο ξαφνικο.Τελικα η φυση αποφασιζει.Και σε εμας μας ηρθε καπως αυτο με το γιατρο που δεν τον ξεραμε καν , αλλα εκεινη τη στιγμη δεν εχεις επιλογη, το μονο που θες ειναι να γεννησεις το μωρακι σου.

Κατερινακι , ειχαμε μιλησει και ηξερες για εμενα , αλλα εγω τωρα διαβασα την ιστορια σου. Χαιρομαι πολυ που πηγαν ολα τελεια!!!Μακαρι ολες οι εγκυουλες να γεννουσαν ετσι!!!

Λιακι κουκλος ο μπομπιρας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη οντως , τι συμπτωση ειναι αυτη να γεννησουμε την ιδια μερα και να φυγουμε την ιδια μερα με τα μωρακια μας? :o

Τελος καλο λοιπον!!

Μονο καλα νεα να εχουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου..οπως καταλαβατε δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα..ωσπου περιμενα να φυγει ο αντρας μου να φτιαξω καφε κ να μπω να σας γραψω..σηκωθηκα απο το κρεβατι κ ειμαι στην καρεκλα παροοτι δεν πρεπει αλλα ειμαι τοσο στην τσιτα που δεν μπορω!!εχω κ πονακια περιοδου..

λοιπον..πηγαμε στον γιατρο κ οπως σας ειχα πει ειχα κατι πονακια κ ειπα σημερα αυριο βλεπω να γενναω..

μου εκανε υπερηχο στα πολυ γρηγορα για να μην με ταλαιπωρησει φανταστειτε ουτε υπερηχο πηραμε ουτε πληρωσαμε ουτε βαρος μας ειπε!κ οταν το ρωτησα μου ειπε πως αυτο δεν εχει καθολου σημασια 100πανω 100 κατω κ πως τα μωρα ειναι παρα πολυ καλα κ απο την στιγμη που εχουμε ξεπαρασει απο την προιγουμενη τα 2200 δεν μας φοβηζει τιποτα αφου ειναι διδυμα.εχουμε κλεισει κ τις 36 κ οποτε γεννησω δεν θα υπαρχει θεμα.

ηρθε λοιπον κ η ωρα να με δει απο κατω..ωχ του κανω παλι θα με πεθανετε..τελικα κοριτσια αυτη τη φορα δεν πονεσα καθολου μια κ εχω 2 διαστολη κ τα δυο δακτυλα περασαν ανετοτατα..κ απο κει κ περα αρχισε μια ολοκληρη συζητηση που με εκνευρισε παρα πολυ..

ο γιατρος με ρωτησε εαν αντεχω να μεινω σε πληρη ακινησια..τον ρωτησα ποσο κ μου με εσυ θα μου πεις μια μερα 2 μερες 3..ξεχασα κ να σας πω οτι οση ωρα μου εκανε υπερηχο ο αντρας μου ελεγε κ ξαναελεγε σαββατο γιατρε(επειδη το μαγαζι το κλεινει παρασκευη..)

μου εξηγησε πως εαν δεν μπορω να μεινω σε πληρη ακινησια να γεννησουμε σημερα κ οτι δεν υπαρχει προβλημα απλα να επαιρναν τα μωρα καμια μερουλα παραπανω για τα πνευμονακια.το θεμα πιο ειναι οτι την πληρη ακινησια τη θελουμε επειδη εχω 2 διαστολη κ εχοντας ξαναγεννησει κ τωρα με τα διδυμα με το την κινηση (περπατημα)θα σπασουν τα νερα η θα βγαλω αιμα η θα νοιωσω πονο κ υπαρχει περιπτωση απο δυο να φτασω 5 κ να μην προλαβω να παω στο νοσοκομειο(σε τετοιου ειδους εγκυμοσυνη κ 2η δεν μπορει να μου ορισει τον χρονο που θα εχω απο την ωρα που θα μου συμβουν αυτα)να σας θυμησω οτι στη σαντυ απο 5 διαστολη σε 5 λεπτα εκανα 10!αλλα ημπουν μεσα με προκληση.

επισης μου πε οτι εαν ολα αυτα γινουν κ ειμαι σπιτι δεν μου αποκλειει οτι θα κανουμε ολικη ναρκωση λογω ελλειψης χρονου..κ του πα πως αυτο δεν το θελω καθολου!(το εχω απιστευτο ανγχος να γεννησω διδυμα με ολικη κ να ξυπνησω κ να μην εχω ακουσει κλαμα κ να μην ξερω οτι κ τα δυο ειναι καλα..οταν εχω ηδη γεννηση με φυσιολογικο τοκετο κ εχω ζησει ολη αυτη τη διαδικασια..ξερω απο τις εμπειριες σας οτι δε ειναι κ κατι το τρομερο αλλα ειναι δυο τα μωρα κ δεν μπορω να φανταστω πως θα ναι να ξυπνησω κ να μου πουν κατι δυσαρεστο..)

σας πολυλογω τωρα αλλα ειμαι σε πληρη εκνευρισμο..του πα τελοςπαντων γιατρε εγω μεχρι σαββατο που θελει ο αντρας μου δεν αντεχω!!πληρη ακινησια!κ μαλιστα να ρισκαρω να εχω απο δευτερα 2 διαστολη κ να κρατησει μεχρι σαββατο..μπορω μεχρι τεταρτη..δεν γινεται του λεω εχω ενα παιδι 2,5 ετων στο σπιτι τι θα κανω;;ο γιατρος φυσικα ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα κ να παμε τεταρτη οτι ωρα θελω κ να μην ανγχωνομαι δεν θα υπαρχει κανενα θεμα!

κ αρχισε ο αντρας μου να λεει οτι μπορω μεχρι σαββατο!!!κ εγω να εκνευριζομαι περισσοτερο!κ να λεω πως;;;;με τη σαντυ;;θα σου στειλω τη μανα μου λεει!κ οπως καταλαβατε αρχισε μια συζητηση μπορεις δεν μπορω κτλ!

τελικα μου εκανε διπλη ενεση κορτιζονης ξανα προληπτικα για τα πνευμονια την οποια ο αντρας μου επιμενει οτι μου την εκανε για να μην γεννησω! :twisted::twisted: κ μου πε να τον παρω τηλ σημερα αυριο για να κανονισουμε τεταρτη πεμπτη.κ οταν φυγαμε αρχισε η μουρμουρα οτι δεν αντεχω μεχρι το σαββατο κτλ κ ολο αυτο για την δουλεια!

κ παθαινω κοριτσια με εσωτερικη εκρηξη!γυρισαμε σπιτι κ εκλαιγα!!

κουβαλαω δυο μωρα υποφερω σκαω δυσφορω δουλευει ποσες ωρες εχω τελος παντων την αναγκη να ελευθερωθω!νοιωθω οτι δεν μπορω αλλο εχω πονακια συσπασεις κτλ γιατι να ρισκαρω την ολικη η οτιδηποτε ασχημο που μπορει να συμβει απο ελλειψη χρονου;για την δουλεια;;του πα δεν εχω προβλημα να μην ειναι ολη μερα στο νοσοκομειο να ερχεται μονο το απογευμα κ μετα να πηγαινει στο παιδι..δεν απαιτω να τα παρατησει ολα κ να ναι με εμενα!τα δεδομενα εχουν αλλαξει δεν ειναι χριστουγεννα οπως τη σαντυ οτι ειναι υπαλληλος καπου να πει φευγω κ υπαρχει κ ενα παιδι σπιτι.

τελικα κοριτσια δεν ξερω τι θα κανω!απο την μια λεω να κανω αυτο που θελω απο την αλλη λεω να το ρισκαρω μεχρι το σαββατο(που δεν πιστευω οτι θα κρατηθει η διατολη στο 2)για να του κανω το χατηρι..

αλλα σε πληρη ακινησια ηδη δεν ειμαι..δεν γινεται..απο τις 10 που ξαπλωσα σηκωνομαι καθε μια ωρα παω τουαλετα!!σηκωθηκα απο τησ 4 γιατι η τηλεοραση στο δωματιο χαλασε κ ευτυχως ασχοληθηκε ο πατερας μου κ την πηγε εχτες να την δουν!κ βαρεθηκα να στριφογυρναω..κ στο σαλονι σχεδον ολη μερα η τηλεοραση ειναι για την μικρη με τραγουδια κτλ για να μην βαριεται..πραγμα που δεν πιανει..παει στην πορτα κ κλαιει κ θελει βολτα κ παιχνιδι πραγμα που εγω δεν μπορω να κανω..ο υπολογιστης λογω τησ μικρης δεν τον εχουμε ασυρματο επομενως ουτε αυτο ξαπλα αλλα καθιστη!τι να κανω;να μην κανω ουτε αυτο;;;η μανα μου δεν ξερει να χειριζεται dvd(ακομα καλα καλα δεν ξερει πως ανοιγει κ κλεινει το κινητο..)κ σηκωνομαι κ τησ βαζω εγω..ολα αυτα μονο πληρη ακινησια δεν θεωρουνται..αλλα ο αντρουλης μου δεν το καταλαβαινει..δεν ειναι μονο το μαγειρεμα κ οι δουλειες ειναι χιλια δυο!ουτε το χαρτι απο της μυξες τησ μικρης δεν μαζεψε απο το σαλονι ουτε παιχνιδια κ δυστυχως δεν υπαρχει μαγικο ραβδακι!οταν παω για κατουρημα παιρνω μαζι μου κ οτι βρισκω στη διαδρομη..

σας ζαλισα ομως για τα καλα!!!αλλα πιστεψτε με νοιωθω ηδη καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανση και εγω αυπνη ειμαι μολις εβγαλα γαλα με το θηλαστρο και παω να ταισω το μικρο...

Αφησε τη φυση να αποφασισει, οσο μπορεις ξεκουραση και προσπαθησε να εισαι πιο ηρεμη. Ολα θα πανε καλα με τα δυδιμακια σου, κανε λιγο υπομονη σε καταλαβαινω οτι με αυτη την παλιο ζεστη γινεται δυσκολοτερο.Οπως και να εχει με τη γεννα να εχουμε υγειη μωρακια θελουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσακι μακαρι να αντεξεις με το θηλαστρο..ειναι πολυ κουραστικο..

εγω φουλ αυπνια κ τωρα με την κορτιζονη που παλι δεν μπορω να φαω που να κολλησει υπνος..

πηγα δυο φορες τουαλετα..η απο το ανγχος ειναι η ο οργανισμος προετοιμαζεται..

εκανα μπανιο λουστηκα ξυριστηκα κ το αποκορυφωμα εβαψα τα νυχια μου!! :lol::lol: δεν ξερω τι να κανω..εαν βαλω τηλεοραση μπορει να ξυπνησω τη μικρη..ασε που μαι σιγουρη οτι μωλις σηκωθει εγω θα κουτουλαω..

τα πονακια παντως περιοδου τα εχω ακομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να κανω....Τον εχω σωσει με το δικο μου γιατι το ξενο δεν το πινει ευκολα, του γυριζει πισω με την παλινδρομιση.Τωρα του αλλαξαμε παλι γαλα....Η αποστειρωση το κανει δυσκολο που περιμενω μετα για να τα εχω ετοιμα την επομενη.

Εισαι σε υπερενταση γι αυτο και σε καταλαβαινω, και εγω τα ιδια μπορει να εκανα για να ειμαι ετοιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι δε νιώθω απολύτως τίποτα, γι'αυτό και τρυπιέμαι συνεχώς! Νιώθεις κάτι;Αν ναι μήπως πρέπει να ενημερώσεις!
    • Τραγικό να σε βάζουν σε καισαρική για τις διακοπές τους. Από αυτή την άποψη ναι καλύτερα ειλικρίνεια! Εγώ το πέταξα σε μια επίσκεψη, λέω λόγω σακχάρου πρέπει να πάμε σε καισαρική; Και μου λέει όχι, αν προχωράμε καλά δεν υπάρχει λόγος! Ό,τι είναι ασφαλέστερο για το μωράκι και τη μαμά, ευτυχώς ο γιατρός μου εμπνέει εμπιστοσύνη σε αυτό το θέμα! Δε με φοβίζει πάντως και η καισαρική, αν πρέπει για την υγεία μας θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη! Βέβαια, να μιλήσεις με την ψυχολόγο σου και νωρίς γτ τότε μπορεί να είσαι και ευαίσθητη λόγω των ορμονών, θηλασμού κτλ
    • @nanouko κορίτσι μου να σε ρωτήσω όταν έχεις ανεβασμένο ζαχαρο το καταλαβαίνεις ; Νιώθεις κάτι ; 
    • Ναι σίγουρα αν σε βοηθάει να επισκεφτείς την ψυχολόγο σου ..μας πέφτουν πολλά μαζεμένα στην εγκυμοσύνη μωρέ αλλά μόλις πάρουμε αγκαλιά τα μωράκια μας να δεις μετά θα τα ξεχάσεις όλα 😊 θα έχουν μικρή σημασία και θα δεις με τον καιρό σιγά σιγά χωρις πίεση και άγχος θα μπουν όλα σε μια σειρά  ναι να πάρεις και στο Έλενα να ρωτήσεις κορίτσι μου σίγουρα θα βρεθεί κάποιος γιατρός κατάλληλος  Η καισαρική είναι πάντα μια εσχάτη λύση πιστεύω πως αν είναι όλα καλά δεν θα σου κάνουν και κουβέντα για καισαρική 🤷‍♀️
    • Με 2 μίλησα ήδη απο το Αλεξάνδρα. Τώρα θα ψάξω και στο Έλενα. Δε με ενοχλεί, χαίρομαι που είναι ειλικρινείς και δεν αποφασίζουν τελευταία στιγμή να με πάνε για καισαρική λόγω διακοπών όπως έκαναν στη μαμά του ανηψιού μου! Δε με ενοχλούν οι αλλαγές... Τα κιλά σαν αριθμός με φοβίζουν και μόνο. Όταν έχεις περάσει κάτι τέτοιο είναι καθαρά θέμα μυαλού! Αυτό πρέπει να δαμάσω! Θα μιλήσω και με την ψυχολόγο μου και θα δώ πως θα τ' αντιμετωπίσω πάλι!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...