Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ


Recommended Posts

Γειά σας και απο εμένα.Είμαι 26 χρόνων και σε λίγο καιρό ετοιμάζω και τον γάμο μου. Παρακολουθώ εδω και αρκετό καιρό το φόρουμ, αλλά δεν τόλμησα να γράψω ποτέ. Σήμερα όμως ένιωσα την ανάγκη να γράψω.

Έχω δυο πολύ καλές φίλες απο την παιδική ηλικία που είναι και αδελφές. Είναι και οι δύο παντρεμένες και έχουν η καθεμία απο ένα παιδί.

Έτυχε λοιπόν να μείνουν εγκυος και οι δυο στο δεύτερο με διαφορά μιας εβδομάδας.

Σήμερα όμως νωρίς το πρωί η μια απο τις φίλες μου απέβαλε προς μεγάλη απογοήτευση. Έκανε απόξεση και γύρισε σπίτι. Έριξε πολύ κλάμα και πολύ λογικό αφού το ήθελε πάρα πολύ η στήριξη όλων είναι μεγάλη. φοβάμαι όμως για την συμπεριφορά της και την στάση που θα κρατήσει απο εδώ και πέρα απένατι στην ίδια της αδελφή, που η εγκυμοσύνη της πηγαίνει ευτυχώς πολυ καλά, αφού αν συνέχιζε η εγκυμοσύνη θα γεννούσαν την ίδια περίοδο αλλά και για τη ίδια της την ψυχολογία. Ζητάω λοιπόν συμβουλές για την στάση μου απέναντι της. φυσικά και θα είναι στήριξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΕΞΙΑ.Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΗ.Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΦΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΗΣ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΕ ΘΑ ΜΠΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ.

Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΘΟΥΝ ΟΙ ΠΛΗΓΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΠΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η' ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΚΛΠ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΧΑΡΑΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ.:(

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ.

ΣΤΑΘΕΙΤΕ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ.ΟΛΕΣ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΕΞΙΑ.Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΗ.Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΦΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΗΣ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΕ ΘΑ ΜΠΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ.

Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΘΟΥΝ ΟΙ ΠΛΗΓΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΠΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η' ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΚΛΠ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΧΑΡΑΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ.:(

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ.

ΣΤΑΘΕΙΤΕ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ.ΟΛΕΣ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aleksia krima k pali krima..

de nomizo na to kseperasei k poli eykola mias k tha blepei tin aderfi tis k tha sigrinei an einai k ayti egios pos tha itan ktl..

ap tin alli tha tin parigorei to proto tis paidaki..exei megali simasia pistepse me..

i stasi pou prepei na kratiseis einai lepti..kantin na ksexasti oso mpori pairnontas idees gia to gamo sou..an exei oreksi genika..sizitise to k me tin aderfi tis..

ti na po kalo kouragio k i ora i kali gia sena

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aleksia krima k pali krima..

de nomizo na to kseperasei k poli eykola mias k tha blepei tin aderfi tis k tha sigrinei an einai k ayti egios pos tha itan ktl..

ap tin alli tha tin parigorei to proto tis paidaki..exei megali simasia pistepse me..

i stasi pou prepei na kratiseis einai lepti..kantin na ksexasti oso mpori pairnontas idees gia to gamo sou..an exei oreksi genika..sizitise to k me tin aderfi tis..

ti na po kalo kouragio k i ora i kali gia sena

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν από την Ανθή. Το καλό είναι πως έχει ήδη ένα

παιδάκι. Άρα θα πρέπει να μαζέψει όσο γίνεται πιο γρήγορα τα "συντρίμμια"

της για το καλό του παιδιού της.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να της συμπαρασταθείς διακριτικά.

Άκου την χώρις να σχολιάζεις και υπενθύμιζέ της πως έχει ήδη μια ωραία

οικογένεια. Η ζωή είναι πολλές φορές σκληρή και άδικη. Υπάρχουν κοπέλες

με πολλές αποβολές και χωρίς κανένα παιδί. Μια ατυχία είχε. Την πόνεσε

όμως ο χρόνος γιατρεύει πληγές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν από την Ανθή. Το καλό είναι πως έχει ήδη ένα

παιδάκι. Άρα θα πρέπει να μαζέψει όσο γίνεται πιο γρήγορα τα "συντρίμμια"

της για το καλό του παιδιού της.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να της συμπαρασταθείς διακριτικά.

Άκου την χώρις να σχολιάζεις και υπενθύμιζέ της πως έχει ήδη μια ωραία

οικογένεια. Η ζωή είναι πολλές φορές σκληρή και άδικη. Υπάρχουν κοπέλες

με πολλές αποβολές και χωρίς κανένα παιδί. Μια ατυχία είχε. Την πόνεσε

όμως ο χρόνος γιατρεύει πληγές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πραγματικα πολυ λυπηρο γιατι εκτος απ τον πονο της θα εχει κ την αδερφη της να της το θυμιζει κ χωρις να φταιει η να το θελει η κοπελα. Νομιζω οτι θα της παρει καιρο αλλα για σκεψου να μην ειχε καθολου παιδακι. Εγω απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω ενα παραδειγμα. Με την κολλητη μου που ειμαστε μαζι απ το σχολειο μειναμε μαζι εγκυος με κατι μερες διαφορα. Τελικα ειχαμε κ οι 2 παλλινδρομη κυηση εγω στην 10η κ αυτη στην 8η. ΤΟ θεμα ειναι οτι η κολλητη μου ειχε ηδη ενα παιδακι κ δεν της ηρθε τοσο βαρυ. Ναι μεν στενοχωρηθηκε γιατι το ηθελε αλλα οχι οπως εγω που δεν ειχα αλλο παιδακι τοτε. Αυτη το ξεπερασε αμεσως κ μετα απο συντομο διαστημα ξαναεμεινε ενω εγω αργησα να το ξεπερασω. Αρα εφοσον εχει κ αλλο παιδακι θα ειναι απλα λιγο πιο ευκολο. Βοηθησε την ομως πολυ να διατηρησει την σχεση με την αδερφη της. Πιστευω οτι αυτο θα ειναι πιο δυσκολο αναλογα βεβαια κ στον χαρακτηρα που εχει η κοπελα. Αν ειναι δυναμικη πιστευω οτι δεν θ αλλαξει τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πραγματικα πολυ λυπηρο γιατι εκτος απ τον πονο της θα εχει κ την αδερφη της να της το θυμιζει κ χωρις να φταιει η να το θελει η κοπελα. Νομιζω οτι θα της παρει καιρο αλλα για σκεψου να μην ειχε καθολου παιδακι. Εγω απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω ενα παραδειγμα. Με την κολλητη μου που ειμαστε μαζι απ το σχολειο μειναμε μαζι εγκυος με κατι μερες διαφορα. Τελικα ειχαμε κ οι 2 παλλινδρομη κυηση εγω στην 10η κ αυτη στην 8η. ΤΟ θεμα ειναι οτι η κολλητη μου ειχε ηδη ενα παιδακι κ δεν της ηρθε τοσο βαρυ. Ναι μεν στενοχωρηθηκε γιατι το ηθελε αλλα οχι οπως εγω που δεν ειχα αλλο παιδακι τοτε. Αυτη το ξεπερασε αμεσως κ μετα απο συντομο διαστημα ξαναεμεινε ενω εγω αργησα να το ξεπερασω. Αρα εφοσον εχει κ αλλο παιδακι θα ειναι απλα λιγο πιο ευκολο. Βοηθησε την ομως πολυ να διατηρησει την σχεση με την αδερφη της. Πιστευω οτι αυτο θα ειναι πιο δυσκολο αναλογα βεβαια κ στον χαρακτηρα που εχει η κοπελα. Αν ειναι δυναμικη πιστευω οτι δεν θ αλλαξει τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...